Veenendaals dagblad Brandt was voor kort gesprek in O.-Berlijn Buiten Botsing tussen Noord- en Zuid-Korea Cocktail-trio gaj dierkundeles „IMPASSE IN PARIJS ZAL LANG DUREN" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei -FUD THE. PGCR Auto raasde over fietspad: twee doden, zes gewonden i Iets koeler I Op invitatie Sovjet-ambassadeur „RIJLES MOET DUURDER Uitlevering Ray bespoedigd Tjeenk Willink door Kluwer overgenomen AOW en AWW buiten belasting Thanl over Viëtnam-overleg MUILDIEREN-KARAVAAN IN WASHINGTON "Vttfc Mini op Ascot toegestaan Aangerand meisje (7) wijst dader aan Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Groot alarm na valse tip over vluchtpoging BRIEF SCHRIJVEN w BEZOEK Lastposten Zeven militairen dood RAKETTEN Drs. J. H. Gispen overleden Man gezien Op wacht Jordaanse advocaten voor Sirhan 2 wordt weer wat groter, terwijl de 2 temperaturen iets lager worden dan 2 vandaag. Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Klein© 'annonces „Vraag en Aanbod" op dr., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 19 JUNI 1968 - 42e JAARGANG no. 142 y WILLY BRANDT uitnodiging ¥W/"EST-BERLIJN De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, W Willy Brandt, is kort na middernacht per auto in West-Berlijn terugge keerd van een bezoek waartoe de Sovjet-ambassadeur in Oost-Duitsland, Pjotr Abrasimov, hem had uitgenodigd. De invitatie was tot Brandt gericht in diens kwaliteit van voorzitter van de Westduitse Sociaal-Democratische Partij. Het overleg vond plaats in het buitenverblijf van ambassadeur Abrasi mov in de omgeving van Oost-Berlijn. Minister Brandt is in totaal gedurende achteneenhalf uur op Oostduits gebied geweest. Zaterdag jl. had de Westduitse mi nister op een persconferentie in West- Berlijn verklaard, dat de Bondsrepu bliek rechtstreeks contact met de Sov jet-Unie zou opnemen over de jongste Oostduitse maatregelen ten aanzien van het verkeer en het vervoer naar West-Berlijn via Oostduits gebied. In oktober 1966, toen Brandt nog burgemeester van West-Berlijn was, heeft hij ook in Oost-Berlijn een on derhoud gehad met ambassadeur Abra simov. De Westduitse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger zal een lange brief over de toestand in Berlijn schrijven in antwoord op de boodschap van pre sident Johnson van het afgelopen weekeinde en is niet van plan zelf naar Washington te gaan, zo hebben Westduitse officiële woordvoerders verklaard. Kiesinger heeft de boodschap van Johnson maandag voor de televisie voorgelezen. Johnson had de nieuwe Oostduitse grensbepalingen een „in het geheel niet uitgelokte en onge rechtigde verslechtering van de toe stand" genoemd. ,Het vervult ons allen met tevre denheid en dankbaarheid te weten dat de drie beschermende machten (VS, Engeland, Frankrijk) en onze andere geallieerden aan onze kant staan in deze nieuwe fase van de strijd om Berlijn... Berlijn zal versterkt uit de ze situatie herrijzen, daar ben ik van overtuigd, als allen schouder aan schouder staan om mee te helpen", aldus Kiesinger. De Westduitse regering heeft voor gesteld, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, een bezoek zal brengen aan Bonn na de NAVO-conferentie, die van 24 tot 28 juni in Reykjavik wordt gehouden. Hij zou dan de toestand inzake Berlin met de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Willy Brandt, moe ten bespreken. Het voorstel, zo zeiden Amerikaanse functionarissen, was niet officieel, en men had geen officiële uitnodiging ont vangen. Walter Leissier Kiep, een lid van de Westduitse Bondsdag heeft gisteren tegenover verslaggevers be vestigd dat dit voorstel was gedaan. Het is echter niet zeker of Rusk, die op het ogenblik in het ziekenhuis ligt, in staat zal zijn om naar Bonn te rei zen, hoewel hij wel van plan is de Navo-conferentie bij te wonen. Boven dien hebben Rusk en Brandt volop de gelegenheid om in Reykjavik te over leggen. UTRECHT Zonder overdrijving kan worden gesteld, dat zelfs de hoog ste lesprijs in Nederland nog te laag is. De economische situatie is de ryschoolwereld is betreurenswaardig slecht. Men moet te lang werken te gen een te laag tarief. Het is ook niet aanvaardbaar, dat de te lage beloning vakbekwame instructeurs ervan weer houdt, hun diensten aan te bieden. De slechte economische situatie is van nadelige invloed op de rij-oplei ding en vormt mede een belemmering voor de verkeersveiligheid. Aan deze noodsituatie dient zo spoedig mogelijk een eind te komen. De overheid moet maatregelen nemen om het scharre laars en gelukzoekers in onze bedrijfs tak zo moeilijk mogelijk te maken: in dit beroep dienen de mislukkingen n de maatschappij en de vrijetijdsbeste- ders met krachtige hand te worden ge weerd". Dit zei de heer C. L. Leenders, voorzitter van de sectie „Autorijscho len" van de „Federatie van Neder landse organisaties voor het personen vervoer", vanmiddag in Utrecht op een door de FNCP belegd nationaal autorijschoolcongres. Verheugend noemde de heer Leen ders het, dat de overheid blijkens de nota „Verkeersveiligheid" van de mi nister van Verkeer en Waterstaat, nu eindelijk aandacht gaat besteden aan de rij-opleiding. Hij voegde hieraan toe, dat het misschien mogelijk zal zijn, te komen tot een landelijke loon regeling of collectieve arbeidsovereen komst voor instructeurs, als de minis ter de autorij-instructie wettelijk heeft geregeld. Tn ruim een halve eeuw werd het instandhouden van de heide ver schoven van een economische naar 'n culturele noodzaak aldus schrijft drs. De Smidt in „Bosbouwvoorlich- ting" van het Staatsbosbeheer in een interessante bijdrage over het rege nereren dezen landschappen. Steeds was er vraag naar meer akkers, meer mest, meer schapen en dus meer hei Er gold vanouds voor de bewei ding een gemiddelde van 2 stuks per ha. Een Veluws of Drents dorp met 'n bezit van 10.000 schapen moest dus over 5000 ha beschikken. Nochtans herstelde de calluna zich veelal door het maken van nieuwe loten, doch niettemin brandden de ongeduldige herders het veld dikwijls af. Berekend werd, dat men per akker van 1 ha 40 a 100 karren potstalmest jaarlijks no dig had en daartoe moest 0.4 a 0.7 ha heide worden af geploegd. Pas na 10 a 30 jaar afhankelijk van de snel heid der regeneratie kon dezelfde plaats opnieuw plaggen opleveren. In het gunstigste geval moesten dus per 100 ha bouwland liefst 400 a 700 ha afplagbare heide geregeld beschikbaar wezen en ging de humusvorming wat trager dan kon het 800-1400 ha wor den. Ook maaide men heide voor vee voer als de hooioogst slecht uitviel en dit komt nu en dan nóg voor, even als het gebruik voor bezems. Niette min is de traditionele economische exploitatie en de vitale functie der heide geheel verloren gegaan. We mo gen echter niet het belang der imkers uit het oog verliezen en een nieuwtje is het in balen geperste heidekruid voor drainage. Zo blijft de hei toch meetellen. 19-6-1968 A. B. WIGMAN. LONDEN De Londense rechtbank in Bowstreet vindt uitlevering aan Amerika van James Earl Ray. de ver moedelijke moordenaar van ds. Mar tin Luther King, belangrijker dan de beschuldigingen die in Engeland tegen Ray zijn uitgebracht. De president van de rechtbank, Frank Milton, bepaalde gisteren dat de rechtbank voorrang zal verlenen aan de uitleveringsprocedure. Alle punten van de tenlastelegging zullen tege lijkertijd worden behandeld. Milton verdaagde de zaak tot 27 juni. SEOEL Bij twee botsingen in het midden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea zijn vanochtend zeven Noordkoreaanse mi litairen gesneuveld, zo heeft het Zuid- koreaanse leger bekend gemaakt. Aan Zuidkoreaansc kant zouden geen ver liezen zijn geleden. Het Noordkoreaanse persbureau be schuldigde later de Amerikanen ervan op Noordkoreaanse grenswachten te hebben geschoten in de centrale sector van de gedemilitariseerde zone. Er werd niets gezegd over verliezen. DEVENTER De Uitgeversmaat schappij TE. E. Kluwer heeft opnieuw een bedrijf overgenomen. Ditmaal is het de Uitgeversmaatschappij W. E. J. Tjeenk Willink in Zwolle, die tot de groep is toegetreden, een middelgrote uitgeverij en drukkerij met ca. 120 personeelsleden. Tjeenk Willink blijft gevestigd in Zwolle en zal binnen het concern Klu wer als zelfstandige eenheid opereren op dezelfde wijze als de vele andere dochterondernemingen. Op verzoék van het bestuur van de Amsterdamse ef fectenbeurs werd wegens de nieuwe fusie gisteren geen notering voor de aandelen Kluwer opgemaakt. Voor de financiering van de trans actie zal Kluwer geen nieuwe aan delen plaatsen. In de jaarvergadering op 5 juni deelde het bestuur mee, dat eerder een half miljoen nominaal aan delen waren geplaatst bij omgeveer twintig belanghebbenden, onder meer met het oog op komende fusies, tegen een koers die iets onder de beurs koers lag (ca. f 230 per aandeel van f 20 nominaal). Maandag was de koers opgelopen tot f 238,50. Zowel Kluwer als Tjeenk Willink werkt onder andere op het gebied van de rechtswetenschappen en het onderwijs. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming het voorstel van staatssecretaris Grap- perhaus (financiën) aangenomen om de belastingvrije voet in de inkomsten en de loonbelasting op te trekken. De bedoeling van dit wetsontwerp is om hen. die uitkeringen krachtens de AOW en de AWW krijgen, buiten de belastingheffing te houden. Dit wetsontwerp staat los van de plannen, die minister Witteveen heeft om op 1 januari deze belastingvrije voet op te trekken als gedeeltelijke tegemoetkoming in de stijging van de prijzen, die de invoering van de be lasting op de toegevoegde waarde (BTW) zal veroorzaken. NEW YORK Volgens Oe Thant zal de impasse in het Amerikaans-Noord- viëtnamese overleg in Parijs nog lang duren, omdat beide partijen erop reke nen een militaire overwinning in Vietnam te behalen. De secretaris-generaal van de Ver. Naties verklaarde dit gisteren op een persconferentie. Thant merkte op dat de Amerikaan se bombardementen op Noord-Viët- nam sinds 31 maart weliswaar beperkt zijn tot een deel van vhet Noordviëtna- mese grondgebied, veel intensie ver zijn dan voor dié datum en in de maand mei een recordintensiviteit be reikte. Hij zei ook de „Barbaarse" aanvallen van de Viët-Cong op de bur gerbevolking van de Zuidviëtnamese steden te betreuren. De secretaris-generaal was van mening, dat het twee jaar geleden door hem geopperde driepuntenplan (stopzetting van de bombardementen op Noord-Viëtnam, wederzijdse vermin dering van de oorlogsinspanning in het zuiden en besprekingen tussen alle be langhebbende) nog steeds van waar de is en kan leiden tot beëindiging van het Viëtnamese conflict. Ook zei Thant er nog steeds van overtuigd te zijn, dat de Verenigde Sta ten de rebellen, als deze de strijd wil len voortzetten, niet volledig kunnen uitschakelen. Ngoejen Thanh-li, woordvoerder van de Noordviëtnamese delegatie die in Pa rijs inleidend vredesoverleg voert met een Amerikaanse afvaardiging, heeft op een persconferentie in Parijs ver klaard, dat het Zuidviëtnamese bevrij dingsfront en dus niet Hanoi moet en zal uitmaken of het raketoffensief te gen Saigon al dan niet voortgezet zal worden. Zoals bekend heeft Averell Harriman, de leider van de Amerikaanse delega tie in Parijs, die raketaanvallen op Saigon gebrandmerkt als „wilde daden van terreur", die „zeer ernstige gevol gen" voor het overleg in Parijs zullen hebben. Vandaag zijn beide delegaties weer bijeen gekomen. A - - w I hm „f De deelnemers aan de „Mars der armen" in Amerika zijn gisteravond met hun muildieren-karavaan in Washing ton aangekomen. De foto werd gemaakt dicht bij het Lincoln-monument (op de achtergrond), waar een verzamel plaats was ingericht. ASCOT In een van de laatste Britse forten van de vormelijkheid i-s gisteren een fikse bres geslagen. Mannen in wandelkostuum met dames in minirokjes aan de arm kregen toestemming zich te men gen met het gezelschap van konin gin Elizabeth tijdens de koninklijke paardenrennen van Ascot. De eerbiedwaardige Londense Times noemde dit betreurenswaar dig en Moss Brothers, de firma welke geklede jassen en hoge hoeden aan bezoekers van Ascot verhuurt, vond het „shocking".' Maar de sensationele beslissing dat voor heren hoge boorden en grijze hoge hoeden niet meer ver plicht zijn, had weinig invloed op de koninklijke entourage. De wandelkostuums maakten slechts een aarzelend debuut en er werden er slechts zeven gezien toen de koningin en prins Philip in het rijtuig de baan op reden. Wel waren er meer minirokjes te zien tussen de dames met de traditio nele met bloemen versierde hoeden en parasols. Een debutante werd terugge stuurd omdat zij witte netnylons droeg. Zij klom in de wagen van haar vader, trok een extra kort minirokje aan, zette twee valse wenkbrauwen „bij", en werd toe gelaten (foto). NIJMEGEN Te Nijmegen is op 62-jarige leeftijd overleden drs. J. H. Gispen, oud-minister van handel, Nij verheid en landbouw in het laatste ka- binet-Gerbrandy (1945). Hij is ook on dermeer directeur- van de NV Orga non te Oss en later lid van de raad van bestuur van Zwanenberg-Organon geweest. De begrafenis vindt donderdag op „Rustoord" te Nijmegen plaats. AMSTERDAM Op de Dam is dinsdag de „Operatie Vrije Vlucht" van het We reld Natuur Fonds gestart om Hincjos, het voedselgebied voor honderduizenden Europese trekvogels in Spanje, te redden. In aanwezigheid van Artis-olifant Susjela hield het Cocktail trio dierkundeles en kocht de eerste zelfklevende „Panda- Vier" a fl,-. DEN HAAG De 47-jarige ongehuw de, alleenwonende technisch advi seur C. G. H. uit Den Haag is door de politie ingesloten. Hij heeft be kend gistermiddag een zevenjarig meisje van schooi te hebben meege lokt naar zijn woning, waar hij het kind aanrandde. Het meisje kon de woning aanwijzen, waar het was ge beurd. Daar Kon de politie de man aanhouden. Het meisje is onder me dische behandeling gesteld. De technisch adviseur was naar de school van het meisje gekomen, waar hij het hem onbekende meisje aansprak. Onder het voorwendsel dat haar vader en moeder niet thuis waren en dat zv met hem mee moest, liep het meisje met de man mee naar zijn woning aan de Soest- dijksekade. De technisch adviseur bracht het kind na de aanranding in zijn auto naar de Menkemanstraat. waar het slachtoffer huileno werd aangetrof fen door een vrouw. De moeder van het meisje had de po litie reeds voor één uur bericht, dat haar dochtertje niet thuis was ge komen uit school. Ongeveer vijftien mensen van de kinder- en zedenpo litie en van de recherche zetten zich in voor onderzoek, nadat alle sur veillerende politiemannen waren in gelicht. Toen de school om twee uur begon was het meisje no? niet terug. Een tienjarige jongen van de school wist te vertellen, dat het meisje met een man was meegegaan. Hij had de man gezien. Toen om drie uur het telefoontje kwam dat het slachtoffer in de Men- kemastraat was, ging de moeder met een buurman in diens auto mee het meisje ophalen. Onderweg ver telde het meisje in welk huis het was gebeurd. Zij kende de Soestdijk- sekade, daar deze weg ligt in de rou te van haar ouderlijke woning naar het huis van haar grootmoeder. Nadat hij het meisje had thuisgebracht, ging de buurman terug naar het aan gewezen huis. Hy betrok er de wacht, terwyl de politie werd ingelicht en uittrok om de dader te arresteren. De man kon in zijn woning worden aan gehouden. Op het hoofdburea. van politie heeft het meisje de dader herkend. Ook de tienjarige jongen wees de tech nisch adviseur aan als de man met wie het meisje uit school was mee gelopen. De inan heeft tegenover de politie de feiten toegegeven. Proces-verbaal zal worden opgemaakt wegens het hebben van gemeen schap met een meisje jonger dan 12 jaar of poging hiertoe, waarop een maximum pevangenisstraf van twaalf resp. acht jaren staat, c.q. het plegen van ontuchtigen hande lingen met eenn meisje, jonger dan zestien jaar, waarop een straf van ten hoogste zes jaren staat of twaalf jaren als dit misdrijf zwaar li chamelijk letsel tengevolge heeft. AMMAN Vier Jordaanse advoca ten zullen nog deze week op eigen kos ten naar de Verenigde Staten reizen om de vermoedelijke moordenaar van Robert Kennedy, de Jordaniër Sirhan Bishara Sirhan, te verdedigen. Zij heb ben dit gisteren aangeboden in de Jor daanse hoofdstad Amman. De vader van Sirhan heeft inmiddels besloten ook naar zijn zoon te zullen reizen om bij hem te zijn „in de don kerste dagen van zijn leven". ROTTERDAM Hoogst roekeloos rijden van de 39-jarige Griek Dimitrios N. heeft dindsdagavond het leven ge kost aan twee mensen. Vijf anderen werden ernstig tot zeer ernstig gewond. Ook de toestand van de automobilist is ernstig. Twee fietsers die op het fietspad langs de Schiedamseweg te Rotterdam reden, werden door de auto van de Griek geschept en bleken bij aankomst in het ziekenhuis te zijn overleden. Twee andere fietsers werden eveneens door de auto van de weg geslingerd. Hun toestand is ernstig tot zeer ern stig. Verder zyn drie inzittenden van de auto, landgenoten van de bestuurder, met ernstige verwondingen naar zieken huizen gebracht. Dimitrios N. zelf was er zo ernstig aan toe dat onmiddellijk operatief moest worden ingegrepen. De auto reed met een snelheid van honderd kilometer over de Schiedamse weg (het gedeelte tussen Schiedam en Rotterdam), toen de bestuurder de macht over zijn auto verloor. Hij botste tegen een lichtmast rechts van de weg, reed vervolgens door een afscheiding en schepte toen op het fietspad de vier fietsers. De auto kwam enkele tiental len meters verder tegen een andere lichtmast tot stilstand. De twee mensen die bij dit ongeluk omgekomen zijn: de 77-jarige Willem van der Beek, zonder beroep en de 18-jarige Arie van Aken, metaalbe werker. Ernstig gewond werden de 21-jarige serveerster Beatrix van Woerden-Bach, de 23-jarige kantoorbe diende Robert van der Hot, drie inzit tenden van de auto: de 34-jarige Alex ander Borteiniaz, de 34-jarige Speiros Stratikos en de 31-jarige Constantijn Chaviaros, allen uit Rotterdam. Ook de bestuurder van de auto liep, zoals ge meld, zeer ernstige verwondingen op. Er zijn aanwijzingen dat een soort wedstrijd heeft plaatsgehad tussen de auto en een andere personenauto (merk Mercedes). Er zou tussen deze twee auto's een kleine aanrijding hebben plaatsgehad vlak voordat de Griek de macht over het stuur heeft verloren. Verzoeke voor I juli 11.55 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 3e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. AMSTERDAM Kort voor middag nacht werd de Amsterdamse politie telefonisch gewaarschuwd dat „enke le mannen een poging deden uit het huis van bewaring aan de Watering schans te Amsterdam te ontsnap pen." Dit zou gebeuren aan de zijde van het Lido, sinds betrekkelijk korte tijd een studentensociëteit. Er werd groot alarm geslagen en zes patrouil lewagens spoedden zich naar het smalle straatje dat naar het Lido en het er achter gelegen huis van be waring leidt. Zelfs brandweer en GGD werden gewaarschuwd omdat er ook brand zou zijn ontstaan, wat later een rookbom bleek te zijn ge weest. Een snel in het huis van be waring gehouden appèl wees uit dat niemand werd vermist. De politie neemt aan dat een tot nu toe on bekende „grappenmaker" eens wild© zien hoe op een dergelijk alarm ge« reageerd wordt. Hij heeft zijn spekta» kei gehad. In het afgelopen etmaal bleven de 5 2 - s 5 luchtdrukver schillen boven West- 1 J Europa klein. In de aanwezige voch- J J tige lucht, die hierdoor praktisch tot 5 stilstand kwam, vormde zich in ons 2 S land in de nacht van dinsdag op woensdag plaatselijk mist. 5 Een boven West-Duitsland gelegen hogedrukgebied, dat in zijn omgeving 5 2 warm en zonnig weer veroorzaakt, J 1 trekt langzaam verder naar het Oos- 2 J ten. Een depressie ten Zuiden van IJs- land breidt zich naar de Britse eilan- 2 den uit. Onder invloed hiervan zal de 2 2 wind in ons land uit zuidelijke rich- J 1 tingen gaan waaien. De kans op buien j j 0000000000000000000000000000^300000!

De Vallei | 1968 | | pagina 1