Geen gladde mooiprater Voor u f1.000,- of f10.000,- en voor u Fransen krijgen nu de rekening gepresenteerd HOGERHUIS ZET REGERING VOET DWARS 100 GULDEN PRISMA^ Akkoord over suikermarkt Vele Biafranen onthoofd door Nigerianen" HANS ARNOLD (44), DE NIEUWE DUITSE AMBASSADEUR IN DEN HAAG de bank waar ook zich thuis voelt Lockheed komt met luchtbus AARDBEVING Dagbladunie opgericht in België EEN SNUIFJE ZUURSTOF Na onlusten en stakingen Britse export gestegen Knietje geschaafd. Mama kom gauw. Jij hebt jodium. Zonder au. NYERERE BEZOEKT CHINA V.S.-raket trof Australisch schip Boycot Rhodesië verworpen HET WEER IN EUROPA Tien miljoen voor Indonesië XT ct I A S. BOS - Hoofdstraat 91 YEENENDAAL - Tel. 10034 WOENSDAG 19 JUNI 1968 BIJ LUFTWAFFE GEEN PARTIJMAN ÉVROPEAAN TAAL LEREN DELEGATIE Moeizaam EEG-gesprek in Luxemburg CONSUMPTIEMELK EEN MAAND WERK betadine jodium V) AWGOE BEZET Bejaarden defileerden voor Koningin VERHIT DEBAT BETER LOT VERONTWAARDIGD Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Van onze correspondent BONN Hans Arnold, Bonus nieuwe man in Den Haag, behoort tot de jonge garde van vooraanstaande Westduit se diplomaten. Een lange ten gere man met een smal, speels gezicht, jeugdig zelfs voor zijn 44 jaren. Arnold is een man op wie stereotie pen niet passen. De diplomatieke ge wichtigheid of gladde mooi prat erij zijn vreemd aan de bescheiden, haast jon gensachtige intellectueel, die alleen door een vleug Zuidduits accent nu en dan zijn land van herkomst ver raadt. Na functies in Parijs en Amerika wordt Den Haag zijn eerste ambassa- deurspost. Hans Arnold was zeventien jaar oud, toen de tweede wereldoorlog uitbrak. Twee jaar later werd hij opgeroepen voor de militaire dienst. Als telefoon monteur bij de toenmalige Luftwaffe werkte hij in Berlijn en Italië, Oosten rijk, Rusland en Frankrijk. Ons land zag hij voor het eerst in 1951 toen hij zijn eerste zelfbetaalde buitenlandse vakantiereis maakte. Hij had toen al zijn studie in psychologie en Duitse taalwetenschappen voltooid en wilde in Amsterdam het Rijks- en het Stedelijk Museum bekijken. Bij dat eerste bezoek aan Nederland zes jaar na de oorlog, deed de toen 28-ja rige twee karakteristieke ervaringen op: sommige Nederlanders, die hij aansprak antwoordden hem in uitste kend Duits maar anderen keerden hem, de Duitser, zwijgend de rug toe. Arnolds culturele interesse mondde, via twee jaren in de journalistiek, uit in de politiek en de diplomatie. Poli tiek vrijzinnig opgevoed in een links liberaal gezin, werd hij bijna geleide lijk lid van de Sociaal-democratisch par tij. Hij is een geestverwant van de moderne „roze" sociaal-democraten, en hij geldt in Bonn nauwelijks als een partijman. Zijn snelle carrière heeft hij niet te danken aan het partijpolitieke schaak spel, maar aan zijn hartelijke samen werking met Willy Brandt, de huidige minister van Buitenlandse Zaken. Arnold, destijds verbonden aan de Westduitse ambassade in Washington, leerde Brandt kennen toen deze, nog als burgemeester van West-Berlijn een bezoek bracht aan Amerika. Het is kenmerkend voor de bescheiden, wat ironische Arnold dat hij toen tegen Brandt zei: „Ik ben tot uw beschik king gesteld als een soort reisleider, maar als u dat misschien alleen maar lastig vindt, zegt u het dan: dan blijf ik rustig thuis...". Een echte diplomaat is Hans Arnold in zoverre dat hij zeer gevoelig de po sities van mensen en hun relaties af- ADVERTENTIE de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor -'veert Contant geld nodig voor privé-doel- einden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Aflossing in maximaal 36 maanden op gunstige voorwaarden. Bijvoorbeeld: 3.000,- in handen, be taling in 18 x ƒ183,15. Of: ƒ10.000,- in handen, betaling in 36 x 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbij zijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de per soonlijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met persoonlijke service. tast, met nuchtere behoedzaamheid. Hij zal niet gauw uit het oog verliezen dat hij niet zichzelf vertegenwoordigt maar de regering in Bonn, en hij zal zichzelf niet opwerpen als politicus. Zijn persoonlijke, politieke signatuur is overigens die van een Europeaan. Hij denkt daarbij aan een Europa van Ierland tot en met Polen, maar hoe dat Europa uiteindelijk tot stand komt laat hij graag over aan de loop der historie. De nieuwe ambassadeur weet dat hij in Den Haag geconfronteerd zal worden met de anti Duitse gevoelens van vele Nederlanders. Hij is er de man naar om zonder ophef, bijna inge togen, te laten blijken dat er ook een ander Duitsland bestaat en bestond, dan alleen dat van de hakenkruizen en de concentratiekampen. Maar ook beseft hij ongetwijfeld dat bittere ervaringen maar heel lang zaam kunnen verbleken. Kansen om de jonge generatie aan weerszijden van de grens met elkaar in contact te brengen zal hij zeker benutten. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK ■235 vestigingen in Nederland Ambassadeur Arnold komt over en kele weken naar Den Haag. Ter oriën tatie heeft hij al vele bezoeken ge bracht aan de huidige ambassadeur, zijn vriend Knoke, die nu waarschijn lijk ambassadeur zal worden in Israël. Hans Arnold is ook hard bezig om Nederlands te leren en hij worstelt, naar in de Bonner wandelgangen ver luidt, met het raadselachtigé idioom van onze lage landen. Zijn vrouw en drie dochters Aliz (12), Katrin (10) en Stephanie (8) vinden het fijn in Den Haag te kunnen gaan wonen, in het fraaie Huis Schuy- lenbergh aan de Lange Vijverberg. J^OS ANGELES Met haar drie- motorige 345-persoons-luchtbus (kostprijs pl. m. 54 miljoen gulden per stuk) hoopt de Amerikaanse vlieg tuigfabriek van Lockheed weer een deel van de markt van verkeersvlieg tuigen te krijgen. Gisteren heeft de directie in haar fabriek in Burbank (Californië) een model op ware groot te van een ingerichte kajuit van deze luchtbus (L 1011) aan de pers ge toond. Het vloeroppervlak van de ka juit is ruim 217 m2. De stoelenrijen worden .anders dan bij de thans in ge bruik zynde straalverkeersvliegtui- gen, door twee gangpaden gescheiden in plaats van door een. Na de tweede wereldoorlog kreeg de ze fabriek bekendheid door haar Constellation verkeersvliegtuigen, die gevolgd werden door de Electra's. waarmee in het begin enige ernstige ongelukken gebeurden. Daarna ver dween Lockheed van het toneel der burgerluchtvaart, zich toeleggende op o.a. straaljagers en militaire transport vliegtuigen. Zij ontbrak bij de nieuwe generatie van straalverkeersvliegtui- gen en verloor eind vorig jaar de strijd om het bouwen van het eerste Amerikaanse supersone verkeers vliegtuig. Inmiddels was deze fabriek begon nen met het onderzoek naar mogelijk heden voor een driemotorige luchtbus De uitkomst was dat daarnaar een vraag in de wereld aanwezig wordt geacht van 1100 stuks. Die vraag loopt uiteen van toestellen die tussen de 300 en 900 passagiers te gelijk kunnen vervoeren. De fabriek meent dat zij met haar ontwerp, dat in de loop van de jaren gelijktijdig met de ontwikkeling van de Britse Rolls Royce-motoren, waarmee het zal wor den uitgerust, nog kan worden uitge breid, een goed deel van de markt zal kunnen winnen. Deze week is een delegatie technici van de fabriek in Nederland om de di rectie van de KLM van voorlichting te dienen. Tezelfdertijd bevindt zich o.a. ir. F. Bësangon de plaatsvervan gend president-directeur van de KLM (die zoals bekend is drie Boeing 747 luchtbussen heeft besteld) in Gen' ve waar hij met collega's van de SAS (Scandinavië) en de Swiss-Air (Zwit seriand) door de Amerikaanse MCDon nel-Douglas vliegtuigenfabriek wordt geïnformeerd over de DC-10 lucht bus. |~|r. Hans Arnold wordt de nieuwe Westduitse ambassadeur in Den Haag. De pas 44-jarige Arnold, die in 1950 diplomaat werd, heeft sindsdien gewerkt in Parys, Bonn en Washington, Hjj is een vriend en vertrouweling van minister Willy Brandt (buitenlandse zaken), die hem in 1966 tot chef van ztfn kabinet koos. Arnolds vader was de befaamde kari katurist die de politieke prenten teken de voor het satirische tijdschrift „Sim- plizzissimus". De zoon bracht de oor logsjaren door als dienstplichtig korpo raal, nadat zijn superieuren het vry- denkerskind „karakterologisch onge schikt" hadden bevonden voor de rang van sergeant. Na de oorlog studeerde Arnold psy chologie, Duits en folklore in zjjn ge boortestad München. H\j was enige tyd free-lance journalist en shreef o.m. een reportage over de Nederlandse oliebo ringen in Drente. Hans Arnold is sociaal-democraat, geestig causeur, niet-roker, tennisspeler en vader van drie kinderen. MILAAN Grote delen van Zuid- Zwitserland en Noord-Italië zijn gis terochtend opgeschrikt door een aard schok. Een aantal mensen werd ge wond; in veel gebouwen ontstonden scheuren. LUXEMBURG De ministers van Landbouw van de E.E.G. hebben gis teren in Luxemburg volledige over eenstemming bereikt over acht uit voeringsverordeningen op een basis verordening voor suiker. Hierdoor ltan de gemeenschappelijke suikermarkt in de gemeenschap op 1 juli a.s. in wer king treden. Dit positieve resultaat kwam na twee dagen moeizaam vergaderen, tydens welke men elkaar op veel punten niet heeft kunnen vinden, onder meer wat betreft de basisverordening voor rund vlees en op het stuk van de consumptie- melk. Over deze punten, evenals over veterinaire maatregelen en over oliën en vetten gaan de ministers opnieuw praten op 27 en 28 juni. Een gemeenschappelijke suikermarkt op 1 juli betekent onder meer dat er een gemeenschappelijk produktiebeleid in werking treedt dat voorziet in basis quota voor de verschillende lidstaten. Verder komt er een gemeenschappelijk interventiebeieid (dat zorgt voor prijs vorming op de markt en dat beschermt tegen verstoringen van binnenuit), een gemeenschappelijk restitutiebeleid (van belang bij uitvoer naar derde landen) en een gemeenschappelijk heffingen- beleid. Eén punt op het stuk van de suiker is niet opgelost. De Fransen hebben de vrees geuit, dat bij een gemeenschap pelijke suikermarkt de ruwe suiker uit Franse overzeese departementen regel recht uitgevoerd zal worden naar derde landen of verwerkt wordt tot veevoeder, omdat dit financieel aantrekkelijker zal zijn. Als gevolg daarvan zouden de Franse raffinaderijen verstoken blijven van grondstoffen. De raad meende in meerderheid echter dat dit een indus trieel probleem was en op die basis zul len de Fransen het met de executieve gaan bespreken. Het vasthouden aan hun standpunt van de Nederlanders, de Duitsers en de Italianen is er oorzaak van geweest, dat men het over de consumptiemelk niet eens is geworden. In het kort ge zegd ligt de moeilijkheid hierin, dat de executieve heeft voorgesteld dat de lidstaten tot 1 januari 1969 hun natio nale maatregelen handhaven. Dat houdt weer in dat België mag voort gaan met het geven van subsidies in de vorm van kwaliteitspremies en dat Frankrijk zijn transportsubsidies mag voortzetten. Dat wil tevens zeggen dat uitgerekend die landen (België en Frankrijk) die een hoger bodemprijs peil voor de melk hebben gekregen ook hun nationale steun zullen mogen voortzetten. Dit nu was voor Neder land, maar ook voor de Duitsers en de Italianen, onaanvaardbaar. Een Japans meisje snuift zuivere zuurstof op uit een automaat om zich te verfrissen na de vuile lucht in de Japanse hoofdstad Tokio te hebben ingeademd. De automaat geeft gedurende een minuut 3000 cc zuurstof voor de prijs van drie dub beltjes. De belangstelling voor zo'n snuif je" is bijzonder groot. ADVERTENTIE Van onze correspondent TYAR1JS De rekening die de Fransen moeten betalen voor de jongste on- lusten en de staking van ruim een maand, dreigt bijzonder hoog te wor den. Gisteren is bekend gèmaakt, dat met ingang van 1 juli de benzineprijs ver moedelijk met een centime verhoogd zal worden tot 97 centimes (71 cent) voor de gewone benzine, en tot 1.06 francs (ruim 77 cent) voor super. Met onmiddellijke ingang is giste ren de huisbrandolie al verhoogd tot 21 centimes (ruim 15 cent per liter). De pomphouders hadden gedreigd het werk neer te leggen en de pompen te sluiten, als ook zij niet méér kregen. Bij de hierover gevoerde onderhande lingen met de nieuwe minister van Industrie, Chalandon, hebben zij een verhoging gekregen van twee centimes. Een hiervan neemt de staat voor haar rekening, de andere moet de verbruiker betalen. Intussen is de eerste hervorming van de Franse universiteit een feit. Vermoedelijk vormt zij ook een no vum in de universitaire wereld. Gis teren hebben 36.000 studenten van de Parijse universiteit hun tweehonderd vertegenwoordigers gekozen. Deze zul len met de tweehonderd vaste leer krachten een commissie vormen. De ze heeft tot opdracht de statuten van de faculteit te ontwerpen. Worden de statuten geaccepteerd, dan krijgen de universiteiten grote volmachten inzake de begroting van de faculteiten en de organisatie van het onderwijs. Inmiddels blijft de Sorbonne in han den van de politie. Architecten, wie door de regering gevraagd is de schoon maak van de universiteit te leiden, LONDEN De Britse export ver toont een gunstige ontwikkeling. De uitvoer is op het ogenblik ongeveer 5 procent groter dan in het eerste kwar taal van dit jaar en ongeveer 15 pet. meer dan in het derde en vierde kwar taal van 1967. Het tekort op de han delsbalans bleef in mei onveranderd op 86 miljoen pond sterling. Het Britse ministerie van handel maakte gisteren bekend, dat in mei voor 483 miljoen pond werd uitgevoerd tegen 488 miljoen in april. De invoer had in mei een waarde van 646 mil joen pond en deze was een maand eerder 656 miljoen. hebben laten weten, dat 33 technici en vier laboranten ongeveer een maand nodig zullen hebben, om alles wat op de muur geschreven en geplakt zit, te verwijderen. Voor het schoonmaken van het Odeon theater is eenzelfde tijd DEN HAAG Premier Tsjoe En- Lai van China heeft gisteren de pre sident van Tanzania, Julius Nyerere, in Peking verwelkomd. In de Chinese pers wordt steun toe gezegd aan de Tanzaniaanse politiek van vreedzame samenleving en het vertrouwen op eigen kracht bij de ont wikkeling van de eigen economie, al dus het Zuidslavische persbureau Tan- joeg. Nyerere zal enkele dagen in China blijven en dan naar Noord-Korea gaan. De hoofden van de Russische, Oost- duitse, Poolse, Hongaarse, Bulgaarse, Tsjechoslowaakse en Mongoolse diplo matieke vertegenwoordigingen in Pe king hebben de receptie verlaten, die Tsjoe En-Lai ter ere van Nyerere hield, toen de Chinese premier sprak over het verdrag tegen verdere ver spreiding van kernwapens. Dit verdrag had volgens Tsjoe En-Lai de stoot ge geven tot een „kernkolonialisme", dat de Chinese premier, weet aan de „hei melijke verstandhouding" tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, Dit „zogenaamde" verdrag was een samenzwering, zo zei Tsjoe En-Lai. „De niet-nucleaire landen worden erdoor tot „protectoraten" gemaakt". CANBERRA Van de zijde der Australische marine is nader ver klaard, dat de Australische torpedo boot jager Hobart vermoedelijk door een Amerikaanse raket van het type „Spar row" is getroffen tijdens een operatie ter hoogte van de gedemilitariseerde zone in Viëtnam. Aanvankelijk was ge meld, dat de Hobart gisteren door noordviëtnamees kustgeschut was ge raakt. Twee opvarenden verloren het nodig. De schade wordt hier op 2,2 leven en zeven werden gewond. Een miljoen gulden geschat. 1 onderzoek is nog gaande. LUZERN De r.k. liefdadigheids organisatie „Caritas" heeft gisteren in Luzern laten weten dat zij uit betrouw bare Europese bron in Biafra verno men heeft, dat er in de afgelopen tijd vele Biafranen zijn onthoofd door hun tegenstanders. De Nigerianen hadden zich ook aan andere wreedheden schul dig gemaakt, zoals het loslaten van „kwaadaardige dieren" op burgers. „Caritas" had de afgelopen weken circa 20 vliegtuigen met goederen naar Biafra gezonden en was van plan er nog meer heen te sturen, hoewel het steeds moeilijker werd om in het ge bied dat nog in handen van de Biafra nen is, te landen. In totaal heeft „Ca ritas" nu al voor ongeveer 430.000 gul den aan /goederen naar Biafra ge stuurd. Nigeriaanse federale troepen door gedrongen tot het eigenlijke woonge bied van de Ibo's, hebben de strategi sche stad Awgoe bezet, zo is officieel in Lagos meegedeeld. Ook het bij de stad gelegen vliegveldje, door de Bia franen gebruikt voor de aanvoer van wapens, viel in federale handen. De belangrijke Biafraanse centra Oemoe- ahia en Aba dreigen nu te Worden om singeld. In Aba verklaarde een Biafraanse woordvoerder, dat de aanval op Aw goe, een vluchtelingencentrum, slechts uitroeiing van de bevolking tot doel had. DEN HAAG De Koningin heeft gistermiddag op paleis Soestdijk het jaarlijkse défilé afgenomen van be jaar den uit Den Haag, Dalen bij Gorin chem, Benschop, Capelle, Vrijhoeve Kaatsheuvel, Breukelen, Oploo/Sint Anthonius, Ledeacker en Stellendam. Aan het einde van het défilé heeft het Haags bejaardenkoor gezongen. T ONDEN (Reuter) Het Britse Hogerhuis House of Lords heeft Lj zich gisteren uitgesproken tegen de jongste maatregelen van de Labour- regering van premier Wilson inzake Rhodesië. Het riskeert daarmee een actie van de socialistische regering tot afschaffing van het Hogerhuis. De nieuwe maatregelen beoogden stopzetting van alle economische trans acties met het blanke bewind van Ian Smith in Rhodesië en ongeldigverkla- ring van alle Rhodesische paspoorten in Groot-Brittannië. Het Britse Hogerhuis verwierp de voorstellen van de regering met 193 tegen 184 stemmen. Het is gebruike lijk dat het Hogerhuis een beslissing van het Lagerhuis bekrachtigt. Het optreden van de conservatieve Lords in het Hogerhuis heeft overi gens nauwelijks praktische betekenis. De regering kan door een eenvoudige procedure de maatregelen zonder toe stemming van het Hogerhuis bekrach tigen. Maar de beslissing van de Lords zal niet nalaten de Labourrege- ring te irriteren. De socialisten hebben altijd al twijfels gehad over de consti tutionele rol van het Hogerhuis, de niet-gekozen Kamer van het Britse parlement. Men neemt aan dat nu de druk op premier Wilson zal toenemen om het Hogerhuis elke politieke functie te ont nemen. Het Hogerhuis heeft de maatregelen van de regering-Wilson verworpen na een zeer verhit debat. De vertegen woordiger van de Labourregering, Lord Gardiner, had de „peers" - de adelijke leden van het Hogerhuis - te voren ernstig gewaarschuwd dat zij met hun verzet de toekomst van het Hogerhuis op het spel zouden zetten. De Conservatieve Lord Alport, die een jaar geleden door premier Wilson op een bijzondere missie naar Rhode sië werd gezonden, steunde de voor stellen van de regering. Volgens hem zouden de Conservatieve Lords door van him numerieke meerderheid in het Hogerhuis gebruik te maken om de regeringsvoorstellen te torpede ren, zich schuldig maken aan „sabota ge". Lord Salisbury sprak zich echter na mens de Conservatieven uit tegen de voorgestelde maatregelen. Hij zei dat het lot van de gemiddelde Afrikaan in Rhodesië en zijn levensstandaard veel beter is dan elders in Afrika en, totdat de sancties werden afgekondigd, nog voortdurend een stijging te zien gaven. Lord Jellicoe meende dat het con servatieve verzet tegen de regerings maatregelen niet mocht worden be schouwd als een goedkeuring van het bewind van Ian Smith, maar als een gebaar om de deur voor overleg open te houden. Lord Gardiner stelde daar tegenover dat afwijzing van de rege ringsvoorstellen voor Ian Smith een aanmoediging zou kunnen betekenen om af te zien van overleg met Enge land over de Rhodesische kwestie. De beslissing van het Hogerhuis heeft in socialistische rijen grote ver ontwaardiging gewekt. De meeste soci alisten beschouwen dedaad van het Hogerhuis als een poging van de niet gekozen aristocratie om de wil van de gekozen vertegenwoordigers van het land te dwarsbomen. Het Britse Hogerhuis telt 1045 leden, onder wie prinsen, hertogen, graven, burggraven en bisschoppen. Slechts driehonderd van hen wonen regelmatig de zittingen bij. De functie is erfelijk. De krachtmeting met de regering Wilson zou ertoe kunnen leiden dat het Hogerhuis zijn laatste bevoegdhe den verliest. Dan zal er een einde ko men aan de laatste resten van erfelijke macht in het Britse politieke leven. f3 co co E *o •S a B c 2-2 c cc 2-3 C cc Den Helder mist z 18 0.2 Ypenburg mist z 18 2 Vlissingen mist zzo 19 0 Eelde zw. bew. z 22 0.2 De Bilt mist z 18 0.4 Twente half bew. z 22 0.2 Eindhoven half bew. z 20 0.4 Zd-Limburg licht bew z 22 0 Helsinki half bew. wzw 23 1 Stockholm zw. bew. z 31 6 Oslo regenbui no 27 24 K'hagen half bew. zw 24 9 Aberdeen mist nno 21 3 Londen zw. bew. nw 23 5 Amsterdam mist windst. 18 0 Brussel licht bew. zzo 21 0.4 Luxemburg onbew. ono 23 0 Parijs onbew. O 24 0 Bordeaux geh. bew. wnw 26 21 Grenoble zw. bew. windst. 22 0 Nice regen nno 1 Berlijn onbew. w 33 9 Frankfort onbew. windst. 26 0 München half bew. zzw 26 0.3 Zürich licht bew. ono 25 0 Genève zw. bew. wzw 24 1 Locarno zw. bew. O 26 0 Wenen licht bew. wzw 31 0 Innsbruck half bew. wnw 28 0 Belgrado onbew. zw 32 0 Athene half bew. windst. 25 0 Rome geh. bew. windst. 25 0 Barcelona zw. bew. n 23 10 Madrid half bew. windst. 13 2 Mallorca half bew. windst. 23 0 Lissabon licht bew. windst. 22 0 ADVERTENTIE Spaarvormen (evt. te combineren)? effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekafiossingen spaarbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings- londsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of Vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. BRUSSEL Een twintigtal Vlaamse en Franstalige kranten die gezamen lijk de meerderheid van de dagbladop lage in België bezitten, heeft een dag bladunie opgericht voor technische en advertentiesamenwerking. De kranten* zowel katholieke als liberale, zullen re dactioneel, financieel en juridisch ge heel onafhankelijk van elkaar blijven, zo is gistermiddag in Brussel bekend gemaakt. De unie omvat de groep „Het laatste Nieuws", „Dehieuwe Gazet", „Het Volk De nieuwe Gids", de bladen van de groepen Le Soir en Vers l'Avenir en de krant La Cité. In januari j.l. werd een soortgelijke groepering voor samenwerking op ad- verténtiegebied gesticht door de Vlaam se kranten „De Standaard", „De Gazet van Antwerpen" en „Het belang van Limburg". De directeur van Het laatste Nieuws verklaarde als woordvoerder van de Belgische Dagbladunie, dat negentien van de twintig deelnemers als eerste concrete uitwerking van het samenwer kingsakkoord hebben besloten gezamen lijk een centraal advertentiebureau op te richten. Hij voorzag voorts mogelijkheden voor verdere akkoorden op het gebied van vervoer en bezorging en later even tueel voor gezamenlijk gebruik vaneen computer. Er bestond volgens hem geen gevaar voor de redactionele onaf hankelijkheid, zolang men overtuigd bleef van de noodzaak van verscheiden heid. DEN HAAG Een bedrag van tien miljoen gulden, dat oorspronkelijk wa« bedoeld voor technische hulpverlening zal worden bestemd voor kapitaalshulp aan Indonesië. Dat is gisteren door de Tweede Ka mer besloten op voorstel van minis ter drs. B. J. Uding (ontwikkelings hulp). Dit betekent een verschuiving in het programma voor de ontwikkelingshulp, waarmee wordt bereikt dat aan Indone sië in totaal voor 54 miljoen aan hulp wordt geboden zonder dat 't begrotings totaal omhoog gaat. Op grond van be zwaren tegen het bewimd in Indonesië waren de communisten, de pacifisten en de Boeren tegen. De GPV'er P. Jon geling verwachtte van Indonesië niets goeds voor West-Irian en stemde dus ook tegen. ADVERTENTIE PRISMA herenhorloge 1) sterk waterdicht horloge met moderne sportband èn luxe étui - shockproof - onbreekbare veer edelchroom met stalen bodem 69.- idem met kalender 79.- V PRISMA dameshorloge 2) sportlef model - incabloc shockproof - onbreekbare veer edeldoublé 69.-

De Vallei | 1968 | | pagina 7