Medisch centrum kan nu worden gebouwd H.D.S. versloeg leklasser Maurik Het zal wel proeven blijven Onweersbui liet intocht van Elster bejaarden in het water vallen Meer inspraak publiek bij ruimtelijke ordening Goedkeuring van Ged. Staten Perfecte organisatie SUPERMARKTEN MOGEN NU \S MAANDAGSMORGENS DICHT Sluiting ETTELIJKE KILOMETERS PER DAG Betaal per kwartaal! Lagere opbrengst Rode Kruiscollecte Advies Benoeming MARKTEN VEILING RESTEREN School MIST School j ubileum Amerongers op Henri Dunant Avondwandeling van VVV Raad vergadert IDEEËNSCHETSEN SLECHTS GLOBALE PLANNEN Maak het U zelf gemakkelijk u uw Bel: 10550 11079 Geslaagd GENOEG RECREATIE DONDERDAG 20 JUNI 1968 RHENEN Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben goedkeuring verleend op het besluit van de gemeenteraad oni een geldlening te garanderen aan Zie kenzorg van circa een half miljoen gulden, ter verwezenlijking van een medisch centrum. Deze primeur kan thans verder worden uitgewerkt. Dit belangrijke nieuws voor de Grebbestad staat te lezen in de stukken voor de gemeenteraads vergadering voor komende dinsdagavond. Een evenzee rverheugende mededeling is, dat bij Koninklijk Besluit van 24 april 1968 goedkeuring is verleend op het raadsbesluit van 15 augustus 1967 tot onteigening van industrieterrein op „Remmerden". Deze onteigening vond al eens eerder plaats, doch werd toen niet goedgekeurd. Deze onteigening is een belangrijke zaak, omdat er praktisch geen industrieterrein in de gemeente meer voorhanden is. Langzaam maar zeker komt in het dorp Eist de uitbreiding op gang. Vanaf juni 1967 tot en met mei 1968 werden negen kavels verkocht aan par ticulieren van bouwpercelen die langs de Beatrixstraat en de schoolweg zijn gelegen. Het ging om een totaal op brengst van f 94.200, De uitbreiding van het dorp Eist komt nogmaals aan de orde, wanneer B. en W. voorstllen afwijzend te be schikken op het beroepschrift van de heer N. J. Rippe te Oosterbeek, die bouwvergunning werd geweigerd voor de bouw van een dubbel woonhuis met 20 garageboxen op een perceel grond nabij de Schoolweg, als zijnde in strijd met de bouwverordening. Het betreffende terrein is gelegen achter de woningen van het bouwfonds aan de Schoolweg. Het bestemmings plan laat op dit perceel bebouwing toe. Op een terrein qiag slechts ge bouwd worden als dit grenst aan een weg die voldoet aan bepaalde eisen. Het terrein van de heer Rippe grenst niet aan een weg. Maar B. en W. had den hem aangeboden het terrein bouw rijp te maken, waarvan de kosten f 21.000,beliepen. Herhaalde malen kreeg de heer Rip pe uitstel, maar uiteindelijk moest hij dit bedrag uiterlijk 1 mei j.l. hebben betaald. Hiervan maakte hij geen ge bruik. De termijn yan 1 mei was door B. en W. bovendien gesteld om de aanleg van de Schoolweg rond 't plein tje en het stukje Schoolweg langs het terrein van de heer Rippe gelijktijdig te kunnen doen uitvoeren. De aanleg van de wegen rond het pleintje was van grote urgentie. Na 1 mei is on middellijk begonnen met de aanleg van de wegen rond het plein. B. en .W stellen dat het niet beta len van het bedrag van f 21.000,niet de reden is geweest voor weigering van de bouwvergunning, doch de om standigheid dat niet gebouwd mag wor den aan een weg die niet voldoet aan de ei§en gesteld in de bouwveronde- ning. De heer Rippe biedt nog wel aan over genoemd bedrag vanaf 1 mei rente te betalen, maar B. en W. zijn niet bereid op dit aanbod in te gaan. Eén van de supermarkteigenaren in de gemeente heeft een verzoek inge diend de maandagochtend in te voeren als verplichte' halvedagsluiting in plaats van de woensdagmiddag. Ver zoeker is van mening, dat de meeste huisvrouwen maandagmorgen binnens huis doorbrengen en niet gaan winke len. De woensdagmiddag daarentegen die midden in de week valt wordt door diezelfde huisvrouwen vooral ge bruikt om de voorraad levensmiddelen wat aan te vullen. Verder is inzender van het verzoek van mening, dat voor het personeel een vrije maandagmorgen een kleine vergoeding is voor het werken op za terdag. Aanvoer van verse groenten en vlees op maandagochtend voor de verkoop op diezelfde ochtend zou moeilijk te regelen zijn. Tenslotte is de taak van een modern winkelbe drijf en wij citeren nog steeds de belangen van de consument te die nen. Het bedrijfsleven zal zich zoveel mogelijk moeten aanpassen aan de ADVERTENTIE Dat had u niet gedacht, maar waar is het elke huisvrouw loopt elke dag heel wat kilometers, alleen al in haar huis. En net als zij boven is, natuurlijk wéér de bel. Ook éénmaal per week (als u weekabonnee van het dagblad DE VALLEI bent) van onze bezorger. D&t belletje kunt u althans voor komen als u „overschakelt naar kwartaal". Doe dat, want het is gemakkelijk, modern en prak tisch: dan wordt eens per 3 maan den een kwitantie aangeboden. Tenzij u 14 dagen voor het einde van het kwartaal gireert (gironr. 1321600). Het bespaart u incasso kosten. AMERONGEN Vele tussentijdse en belangrijke geldinzamelingen „Kom over de Brug", afscheid wijkzuster, be- jaardentocht en een actie voor het Kon. Wilhelmina Fonds hebben naast de ge bruikelijke landelijke collecte wel hun invloed laten gelden op het verloop van de Rode Kruisactie. Niettemin is er dank zij de activiteit van de collectanten toch nog een be hoorlijk resultaat behaald n.l. een be drag groot f 1469,82. Het record van 1967 (het 100-jarig jubileum) werd niet bedreigd. wensen en gewoonten van de consu ment B. en W. stellen in hun preadvies hier recht tegenover de argumenten van een andere Rhenense supermarkt houder, die de woensdagmiddag wil handhaven als verplichte sluitingsmid dag. Die argumenten luiden als volgt: In Rhenen geldt in het algemeen de woensdagmiddagsluiting. Alle kruide nierswinkels zijn dan in elk geval ge sloten. Teneinde verdere verwarring onder de consumenten te voorkomen, verdient het geen aanbeveling voor de supermarkten een andere sluitings middag te kiezen. Er schijnen van re geringswege maatregelen in voorbe reiding te zijn om in het winkelbe drijf tot een vijfdaagse werkweek te komen. Het is beter deze maatregelen af te wachten dan nu incidenteel op lossingen uit te werken. In de winkel gewoonten van de consument tekent zich een ontwikkeling af, die het ac cent van het winkelbezoek verlegt van de zaterdagmiddag naar de vrij dagavond en -middag. Een dergelijke ontwikkeling is gunstiger dan die in de richting van een sluiting op maandag morgen. Vooral het personeel is zeer gesteld op een vrije zaterdagmiddag. Een keuzemogelijkheid in sluitings uren lijkt niet wenselijk, eveneens om verwarring bj de consument te voorko men. Tot zo ver de mening van de col lega-supermarkthouder. Met deze lijnrecht tegen elkaar in gaande meningen in de hand hebben B. en W. zich om advies gewend tot de Kamer van Koophandel. De kamer is van mening dat supermarkten zich zodanig van kruidenierszaken onder scheiden dat van hen niet verlangd kan worden dat zij deelnemen aan LIENDEN Bij Koninklijk Besluit is de heer G. G. van Sijll te Ingen tot Heemraad van het Polderdistrict Ne- der-Betuwe benoemd. Hij volgt wijlen de heer A. G. van Steenis op. VEENENDAAL Eiermarkt: Aan voer ca. 52.000 stuks. Prijzen voor grote f 11,tot f 11,75 en voor kleine f 7,tot f 10,alles per 100 stuks. Handel traag. LEERSUM De onweersbuien die gisteravond boven Leersum losbarstten hebben HDS niet kunnen weerhouden voor een goede partij voetbal te zorgen. Het nederlaagtoernooi werd voortgezet tegen de le-klasser uit de afdeling Noord-Brabant, Maurik. De eerste helft gaf een gelijkopgaan- de strijd te zien met een iets beter combinerend Maurik, maar dit werd door de grote ijver van HDS gecom penseerd. Bij de rust was de stand nog dubbel blank. Na de hervatting nam Maurik even het heft in handen en met een mooi schot was doelman Bos kansloos. Teus Gijs- bertse had op dit onverwachte doelpunt meteen antwoord. Vanaf de rand van het strafschopgebied kreeg hij de bal goed op de schoen en dat betekende 1-1. Weer wist Maurik HDS een achter stand te bezorgen, maar de HDS-ers wilden zich niet gewonnen geven. Mau rik werd in de verdediging gedrukt. Bert Schuilenburg die goed stuwend werk verrichtte achter de aanval werd onderuit gehaald en de zeer goed lei dende scheidsrechter van Rooien kende een vrije trap toe. Teus Gijsbertse plaatste over het Maurik muurtje heen en Joop Maassen was er attent bij 2-2. HDS wist dat-het kon. Het tempo werd opgevoerd en vlak voor tijd maakte Wim Bos aan alle Maurik-illusies een einde door met een mooi doelpunt HDS de overwinning te bezorgen 3-2. Zondag wordt het nederlaag-toernooi van HDS voortgezet. DVSA uit Ameron- gen komt dan in Leersum op bezoek. Vallei Stad Bloem Veiling Kesteren KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: Aardbeien: EE 5359 per doosje a 250 gram; EI 4347 per doosje a 250 gram; II 2543 per doosje 250 gram. Aan voer: 12.000 doosjes. Early Rivers, (Duitse kersen): EI 148 165; I 105—147; B 84. Aanvoer 8 ton. Rode Bessen: EI 8697 per doosje 250 gram. Spithoven: I 60110. Aanvoer: 1 ton. Goudreirette: EI 65—75: 28—41; EI 75—85: 56—59; EI 85—95: 51—56. Aan voer: 12 ton. Golden delicious: EI 60—65: 46—58; EI 65—70: 61—73; EI 70—75: 64—85; EI 75—80: 68—83; EI 80—85: 72—77; EII 60—65: 34—42; EII 65—70: 50—56; EII 70—75: 57—62; EII 75—80: 52—58. Aanvoer: 16 ton. Jonathan: EI 60—65: 61—67; EI 65— 70: 65—73; EI 70—75: 55—66. Aanvoer: 8 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. een eventuele verplichte halvedagslui ting tegelijk met andere groepen van winkels. Zij hebben recht zelf te be palen op welke halvedag zij dich wen sen te zijn. De kamer stelt tenslotte voor de verordening zodanig te wijzi gen dat de supermarkten in de ge meente zelf de keus hebben tussen sluiting op maandag voor 13.00 u., dan wel op maandag, dinsdag of woens dag na 13.00 uur. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen dit advies te moe ten volgen, nu er geen overeenstem ming tussen de supermarkten onder ling bestaat. B. en W. betwijfelen ove rigens of deze keuzemogelijkheid voor supermarkten verwarring zal stichten bij het publiek. Wij hebben gisteravond telefonisch contact opgenomen met de secretaris van de Rhenense middenstand en ge- geraadpleegd over deze zaak! De RMC-secretaris wist van niets. Wel was hij hoogst verbaasd dat een der gelijke maatregel over het hoofd van zijn organisatie heen in de gemeente raad werd gebracht, terwijl naar hij zei de verstandhouding met het ge meentebestuur niets te wensen over laat. Onder de huidige omstandighe den wenste hij geen commentaar te le veren. Gaat de gemeenteraad op het voor stel van B. en W. in, dan zullen in elk geval de kruideniers woensdagmiddag gesloten moeten blijven. Van de stichting ter behartiging van de belangen van Scholen met de Bij bel op reformatorische grondslag te Achterberg is een verzoek bij de ge meenteraad ingekomen om medewer king voor de stichting van een bijzon dere school voor gewoon lager onder wijs in Achterberg. Uit de stukken, blijkt dat men aan alle vereisten vol doet en dat de medewerking op grond van de lager onderwijswet zal moeten worden verleend. In Achterberg is één. openbare lagere school. Op de ouderverklaring van de bijzondere school in oprichtig komen namen voor van 95 kinderen. Het schoolbestuur meent ervan te mogen uitgaan dat de school per 1 september a.s. kan worden geopend in lokalen van de openbare school. B. en W. stel len voor de gevraagde medewerking te verlenen. In het instructiebad aan de Lijster- berg zijn door de hoge vochtigheids graad en de inwerking van het chloor- water een aantal voorzieningen ontoe reikend gebleken. De binnendeuren en kozijnen en de antisliprand van het bad dienen vervangen te worden door chloor- en vochtbestendig materiaal. De raad wordt een krediet gevraagd van f 3500,om de voorzieningen te kunnen aanbrengen. dagblad DE VALLEI? tot 17.30 uur van 17.30— 19.80 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. AMERONGEN Op 8 juli zal het 60 jaar geleden zijn dat de Vereniging „Een School met de Bijbel" te Ameron- gen werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan zal een jubi leumavond gehouden worden voor ge nodigden - leden en oud-leerlingen in het Dorpshuis. Op deze avond zal een kinder-operette worden opgevoerd door leerlingen van de School Gasthuis straat. Deze operette is getiteld „Repel steeltje". Verder zal de avond gevuld worden met muziek en zang. AMERONGEN Ieder jaar vaart de Henri Dunant van april tot eind septem ber door het land, elke week met een nieuwe groep gasten van ruim 70 per sonen, die om welke reden dan ook aan kamer of bed gebonden zijn en bijna nooit him huis of kamer kunnen verla ten of een reisje kunnen ondernemen. Voor de kring Utrecht waren twee boottochten uitgestippeld. Amerongen, behorende tot de afdeling Doorn van 't Rode Kruis, smaakt het genoegen dat 'n plaatsgenoot een dergelijke tocht mocht meemaken. Eind juni zullen met een tweede boottocht maar liefst drie Ame- rongse dames dit voorrecht kunnen ge nieten. AMERONGEN Donderdagavond, 28 juni gaat de heer A. P. de Kleuver, veldbioloog, weer een avondwandeling maken voor de Amerongse afdeling van het VW. De route, welke zal worden gevolgd zal gaan rond het Kasteel en Lievendael, waar planten en bloemen wat nauwkeuriger bekeken zullen wor den. Vertrokken zal worden vanaf het terras van hotel „Het Rode Hert" om 19.00 uur precies. Zowel de zomergas ten als de Amerongse inwoners kunnen aan de wandeling deelnemen. RENSWOUDE De gemeenteraad van Renswoude gaat maandagavond 24 juni de begroting voor het dienstjaar 1968 behandelen. De vergadering be gint om acht uur. AMERONGEN De heer W. Brou wer te Amerongen slaagde deze week voor het diploma sportmasseur. KESTEREN Overal in de Betuwe rjjzen op het ogenblik de kersenkraampjes als paddestoelen uit de grond. Ze zijn er weer, de échte Betuwse kersen! De ware liefhebbers hebben de eerste al verorberd, maar de komende weken bestaat voor een ieder nog volop de gelegenheid om van deze lekkernq te proeven. Het zal voor velen wel proeven bltfven, want hoge prijzen maken eten minder aantrekke lijk. Het staat er niet zo slecht voor met de kersen als de publikaties van de laatste weken deden vermoeden. Alleen de meikersen zijn aanmerkelijk dun ner gezet dan vorig jaar. „De overige soorten zitten fantastisch!", zo verze kerde een deskundige uit de kersenwe reld. „Vroege Duitse", die momenteel in de kramen de Italiaanse kersen ver dreven hebben, hangen bij trossen aan de bomen. De plukkers kunnen hun gang gaan, tegen een plukkersloon van 45 cent per kilo. In het weekend kregen de beluste automobilisten, die bij de boomgaarden aanlandden te horen, dat zij vier gul den per kilo moesten neertellen. Dat stimuleerde de eetlust bepaald niet! Maandag daalde de prijs tot 3,50 gul den en gistermiddag kon de lekkernij „al" voor drie gulden per kilo worden meegenomen. Wie de illusie wil heb ben kersen te eten tegen een zacht prijsje, kan bakjes voor één gulden ko pen, waarin een paar ons kersen zit. Vroeger zouden die bakjes ondenk baar geweest zijn De hoge prijzen hebben echter in de loop der jaren van de fruittelers zaken lieden gemaakt. Troost is, dat dank zij de goede aanvoer de prijs nog wel wat zal dalen. Vorig jaar kwam de kers echter nergens beneden de 2.50 gulden per kilo. Ook dit jaar ziet het hier niet naar uit. Voor de iiefhebber van de „pe perdure" meikers: ze hangen nog vrij wel zonder blos aan de bomen. Het duurt ongeveer tien dagen, voordat er plezier aan valt te beleven. ARNHEM De Ideeenschetsen voor de Veluwe en het Rivierengebied, on langs aan de leden van de Staten van Gelderland en de gemeentebesturen aangeboden, waren woensdag de voornaamste punten van de besprekingen in de vergadering van de provinciale staten. Tal van statenleden wilden kennelijk nu wel eens precies weten in hoeverre die schetsen voor de gemeentebesturen en de betrokken grondeigenaren bindend zijn en lokten dan ook dienaangaan de duidelijke uitspraken van 't college van Gedeputeerde Staten uit. Zowel van de zijde van de voorzitter, de commissaris van de koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers als van de zijde van verschillende gedeputeerden werd met nadruk betoogd dat de Ideeenschetsen maar globale gedachten zijn op het stuk van de ruimelijke ordening en dat zowel in de streekplannen als in de be stemmingsplannen nog tal van mogelijkheden tot wijzigingen op detailpunten liggen. EDE Het R.K. Kerk-schoolbestuur van de parochie „De Goede Herder" te Ede heeft een aanvraag ingediend bij de gemeente om medewerking voor het stichten van een kleuterschool in in Ede-Veldhuizen. Bij deze aanvraag heeft het schoolbe stuur een verklaring overgelegd dat de te stichten school zal worden be- bezocht door tenminste 60 kleuters, zo dat in dit opzicht in voldaan aan de wettelijke bepalingen. ELST Gisteren hebben de bejaarden uit Eist hun jaarlijkse uitgaansdag ge had. De tocht was weer voortreffelijk voorbereid door de commissie Uitgaans dag Ouden van Dagen Eist. Dank zij het mooie weer werd het een prachtige tocht. Bepaald pech hadden de organisatoren bij terugkomgst in het dorp, toen een onweersbui de intocht in het water liet vallen. 's Morgens om half negen zetten de ongeveer 50 auto's zich onder lei ding van 4 motorordonnansen in bewe ging nagewuifd door hun dorpsgenoten in de richting Veenendaal. Via Ede en Arnhem werd naar Klarenbeek gere den. De eerste pleisterplaats was Hotel Polman waar een kopje koffie werd genuttigd. Direct kwam hier een enor me verrassing, want de „bejaarden" zaten goed en wel of daar kwam de Elster brandweer met een verrassing voor de dag. De attentie bestond voor de dames uit een doosje zakdoeken en voor de heren uit een hartversterking. Uit de spontane reacties bleek de enor me waardering voor deze geste. Vanaf Klarenbeek volgde toen het mooiste gedeelte, wat betreft 't natuur schoon rond Hellendoorn. In deze plaats bezocht men de Sprookjestuin „Elf Provinciën". De terugtocht voerde via Nijverdal, Raalte, Deventer naar Apeldoorn, waar me.n een lunch nuttigde. Het plan was in de Elster bossen kersen te eten. Helaas gooide het onweer roet in het kerseneten en moest men een klein De Elster bejaarden lieten zich de koffie in Sportlust goed smaken. half uurtje op de Defensieweg wachten om een juiste planning te houden. Ook de binnenkomst in het dorp viel in het water. In café Sportlust werden de reizigers muzikaal ontvangen door de Liendense Harmonie „Amicitia". Bij 'n kopje koffie werd nog even nagekaart over de belevenissen van deze zonnige dag. Aan het einde van dit gezellige uurtje dankte voorzitter D. Slok de gehele Elster bevolking en in 't bijzon der de middenstand. Tevens richtte hij een woord van dank aan de heer H. Henzen, de 4 motorordonnansen die op deze dag een moeilijke taak hadden en de voltallige commissie. Hierna gaf de heer Slok het woord aan één van de deelnemers wethouder T. v. Lienden. Deze bracht namens het gemeentebe stuur zijn dank over aan de commissie leden die deze tocht weer feilloos had den georganiseerd. De bijeenkomst van de provinciale staten, die van tijd tot tijd gestoord werd door muziek van voor de Nato- taptoe repeterende militairen, begon met een herdenking van de op 30 mei j.l. overleden heer C. Middelkoop, frac tievoorzitter van de SGP waarvoor in middels reeds een plaatsvervager is ge komen in de persoon van de heer J. Mulder uit Putten wiens geloofsbrieven in orde werden bevonden. Hij werd na de eedsaflegging tot de statenzitting toegelaten. Sprekend over Ideeënschetsen stel de de heer Wijnperle (PvdA), dat zo wel de statenleden als de gemeentebe sturen prijs stelden op wat meer infor matie in gevallen van onthouding van goedkeuring aan de gemeentelijke be stemmingsplannen. De heer Hermsen (KVP) zou graag wat meer instanties dan nu precies wettelijk is voorgeschre ven zien ingeschakeld in zaken de ruim telijke ordening betreffende. Hij vomd dat men in Gelderland wel op de goede weg was door het betrekken van so ciaal-maatschappelijke organisaties in deze vraagstukken maar toch zal men deze zaken nog meer in de publieke be langstelling dienen te trekken. De heer Wieten (CHU) achtte de termijn waar in de bestemmingsplannen door de ge meenten moeten worden klaargemaakt wel wat aan de krappe kant. Vooral het grondkostenprobleem vond hij een moeilijke zaak terwijl hij verder kri tiek haid op het instituut van de „curve- prijs" bij de woningbouw. De heer Wie ten wilde voorts de streekplannen meer als globale zaken beschouwen en meen de dat men voor het detailwerk gerust op de gemeentebesturen kon vertrou wen. De gedeputeerden proberen al zo veel mogelijk aan de gemeenten over te laten bij het maken van bestem mingsplannen, betoogde gedeputeerde dr. H. J. van Eek (PvdA). De curve- prijs is een zaak van de minister waar de provincie niets aan kan doen. De grondkostenkwestie is volgens de heer Van Eek in studie bij een provinciale commissie die daarover binnenkort rap port uit zal brengen. Men tracht de be stemmingsplannen van de gemeenten zo spoedig mogelük na ontvangst te be handelen, maar het daarvoor beschik bare apparaat kan de zaken nauwelijks aan. De voorstellen van G.S. om de pre sentiegelden van de leden der provin ciale staten te verhogen vonden geen genade in de ogen van de Boerenpartij. Die stemde dan ook tegen het voorstel om de presentiegelden van f 40,- per zittingsdag tot f 50,- op te trekken. De PSP bleek bij monde van de heer Van der Heide, die vond dat men thans ge noeg beurde, ook tegen de voorstellen te zijn. Hetzelfde gold de verhoging van pre sentiegelden voor leden van provinciale commissies. De heer P. Oostlander (AR) achtte het moment voor die verhogin gen niet gelukkig gekozen en zag daar in een tendens om de verschillen tussen hoog- en laagbezoldigden nog te vergro ten. maar legde zich toch bij het voor stel neer. In tweede instantie sprekenkle over de Ideeënschetsen vroeg de heer Wijnperle zich af of met de schaalvergroting die zich allerwegen voordoet ook niet omge zien moet worden naar andere, grotere bestuursvormen. Zelfs de provincie grenzen achtte hij momenteel aanvecht baar. De heer De Zeeuw (KVP) meende dat streekplannen niet bindenid moch ten zijn omdat er ^ich steeds nieuwe ontwikkelingen voordoen. Ook hij wilde wat meer inspraak bij het vaststellen van de plannen door de burgerij al wist hij niet direct te vertellen hoe dat bui ten de gemeentebesturen en de georga niseerde maatschappelijke groeperin gen om zou moeten gebeuren. Hij vond voorts dat de streekplannen „doorzich tiger" zouden moeten zijn. Van verschillende zijden werd be zwaar gemaakt tegen de voorgenomen afremming van de ontwikkeling van kleine woonkernen. Men betreurde het ook, zoals de heer Manders van de PvdA zei, dat er te weinig aandacht in de plannen voor de landbouw tot uiting komt. Dat gold met name voor de Ve- luwe, waarop sommige statenleden wat meer voorzieningen voor de recreatie zouden willen zien doch anderen be zwaar bleken te hebben tegen al te veel recreatieve voorzieningen. Men was voorts ook bang dat de middenstand in kleine plaatsen die niet voor verdere ontwikkeling in aanmerking kunnen ko men in de verdrukking zou geraken. De heer Van der Heide was bij dat alles toch wel bevreesd voor aantasting van het Veluwemassief. Ten onrechte want van de zijide van Gedeputeerde Staten werd hem te verstaan gegeven dat men dit natuurgebied zo ongerept mogelijk wil bewaren al kan een zeke re uitbreiding van de verstedelijking aan de oost- en westrand van de Velu- we vermoedelijk niet geheel kunnen worden voorkomen. Resumerende stelde de *Gedeputeerde Van Eek vast dat er over de Ideeën- schets vele misverstanden zijn. Dat heeft echter niet weggenomen dat de discussie rond de ruimtelijke ordening op gang is gekomen. Aan de landbouw wordt in dit kader toch wel genoeg aandacht besteed, aldus de heer Van Eek. Hij was overigens van oordeel dat de grote groene ruimte van Nederland moet blijven. Wat de openbaarheid van de plannen betreft, ook deze gedepu teerde bleek voorstander van het be trekken van een zo groot mogelijk deel van het publiek bij het maken van plan nen de ruimtelijke ordening betreffen de. Bij de behandeling van de voorstellen tot opheffing van de polders Aspersen, Heukelum en Spijk die in het polder district Tielerwaard opgaan wees de heer Manders (PvdA) er op dat er eigenlijk geen enkele regeling van de rechtspositie is van de voorzitters van de grotere waterschappen. Vele leiding gevende functies in die organen vergen al een hele dagtaak. Hij zag dan ook gaarne voor de watergraven betere so ciale voorzieningen. Volgens de gedepu teerde Van Verschuer bestaat die mo gelijk al mits men dat vraagt. De rege lingen zijn niet dwingend op te leggen door de provincie maar er zijn toch wel mogelijkheden bepaalde voorzienin gen te treffen.

De Vallei | 1968 | | pagina 5