IDEE VAN SENATOR S. v. d. BERGH WEKT GEEN ENTHOUSIASME Voor Deltaprovincie lijkt de tijd nu nog niet rijp ^vakantie? Concentratie kranten wordt beheerst door economische redenen De Nederlandse export moet worden vergroot [GlOVlSMmES Bijna zeventigjarige komt nog tijd tekort Gifmengster jaar cel in en dan in inrichting DUIVENSPORT DOOR ZEER SLECHT WEER ZWAAR GETROFFEN Nog minstens tien weken wachten op „lelijk eendje" Eet eens voor de afwisseling 4 VISPANEES 400 GRAM *2,15 In Arnhem-zuid komt „jeugdstad" BESTUURDER VAN MERCEDES ONTKENT RACE Houtwarenfabriek vraagt uitstel Nieuw recept! Lino Zanussi bij vliegramp verongelukt Ringverwarming nu zeker gered Esperantisten houden congres in Madrid ACTUEEL NIET VAST TIENDUIZENDEN VERDWENEN OP WEDVLUCHT DRIE WAGENS Neem 'ASPRO' mee FRANSE STAKING DUPEERT DEALERS Nijmeegse socioloog: AFSPIEGELING VERZADIGING KWALITEIT ZORGWEKKEND TEKORT OP HANDELSBALANS SCHULDEN ONZEKER Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. DONDERDAG 20 JUNI 1968 Dit is de nieuwe provincie, die het liberale Eerste-Kamerlid Sidney van den Bergh vagelijk voor ogen staat. Aan de gearceerde delen van Noord-Bra bant wil hij niet komen, hoewel ook die gébieden zijn betrokken bij vormen van samenwerking in het kader van de „gou den delta". ADVERTENTIE ROTTERDAM De commissarissen der Koningin in de provincies Zuid- Holland en Zeeland, noch de burgemeesters van Rotterdam en Vlissingen, noch de voorzitter van de Rijnmondraad voelen iets voor de gedachte van senator Sidney van den Bergh om voor het deltagebied tussen Nieuwe Waterweg en Schelde een nieuwe provincie te vormen. Burgemeester Thomassen van Rotterdam en mr. V. G. M. Marijnen, voorzitter van Rijnmond, wezen er op dat de gedachte van de heer Van den Bergh niet nieuw is. Voor het vraagstuk Rijnmond achtten zij zijn suggestie nog altijd van geen waarde. „Dat heb ik hem ook wel eens ge zegd", zei mr. Marijnen ons. „We heb ben er wel eens samen over gepraat. Volgens ons bestaande bestel is Rijn mond belast met gemeentelijke taken. Alleen de ruimtelijke ordening van het gebied is een provinciale taak die aan Rijnmond is overgedragen. Dat is een uitzondering". De heer Marijnen, die enige rust moet houden na een licht auto-ongeluk waaraan hij wat rugklachten heeft overgehouden, gaf toe dat het bij de vorming van een nieuwe provincie niet alleen om Rijnmond zou gaan. „Er wordt inderdaad wel eens over gespro ken dat we in Nederland naar andere of grotere provinciale eenheden toe moeten gaan, naar grotere regio's. Of die regio's later provincies moeten worden genoemd, och, wat zegt een naam. Dat is ook helemaal geen ur gente zaak". Burgemeester Thomassen: „Voor herindeling van de provincies zijn we in Nederland nog niet rijp. Je hoort af en toe wel eens iets over samen voeging van de drie noordelijke pro vincies of een samengaan van de bei de Hollanden al of niet met een stuk van Brabant, maar als erg dringend wordt dat niet beschouwd". Het vraagstuk-Rijnmond achtte de burgemeester daarentegen wel erg ac tueel. „De minister heeft Rijnmond gevraagd: Kom eens met een mening over de naaste toekomst. Dat zal mis schien enkele maanden duren, maar aan het eind van het jaar is die me ning wel bij de minister op tafel. Voor Rijnmond lost de interventie van de heer Van den Bergh niets op". Drs. Roemers, burgemeester van Vlissingen: „Ik vind de situatie niet rijp voor het plan-Van den Bergh, om dat ik de tegenstellingen zo groot acht dat ik geen homogeen beleid zie groei en in het Deltagebied. Zeeland heeft er geen enkel belang bij op het ogen blik. Ik doel op de tegenstellingen met Rotterdam". Ook mr. J. van Aartsen, commissa ris der Koningin in Zeeland, zag hoewel hij het plan-Van den Bergh interessant vond voorshands geen wijziging in de provinciale grenzen komen. „Wij zijn daar voorlopig nog niet aan toe. Het is natuurlijk best mogelijk dat er over een aantal jaren eens grenzen worden gewijzigd, maar op het ogenblik moeten we het zoe ken in een goede samenwerking tussen de publiekrechtelijke organisa ties in Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant en in het Zeehavenoverleg". Mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland: „Het lijkt mij een niet te verwezenlijken plan. Ik geloof dat we een provincie zouden krijgen van een te onevenwichtige structuur. Het overwicht van Rotter dam als enige stad van allure, en dan nog in de noordoorsthoek gelegen, zou een veel te zwaarwegend karakter krij gen. Het lijkt me ook voor Zeeland een onaanvaardbare zaak". De heer Sidney van den Bergh in tussen, heeft zich nog geen vast om grensde voorstelling gemaakt van de omvang van Nederlands nieuwe pro vincie. „Het gaat mij vooral om het gebied van Rijnmond en Zeeland. Om het gebied van de Waterweg tot en met de Westerschelde". „De oostgrens? Daar heb ik nog niet eens bij stilgestaan. Dordrecht erbij, nou nee. Ja, eigenlijk hoort het er wel bij. Maar aan Brabant zou ik toch niet willen komen". De heer Van den Bergh erkende gis teravond dat zijn idee niet helemaal nieuw was. „Het is als een oude ge schiedenis die altijd nieuw blijft". DEN HAAG Wie gratis een fraaie collectie Nederlandse schil derijen uit de zeventiende eeuw wil zien, moet een busje nemen naar de Zijdeweg in Wassenaar. Daar woont de heer Sidney van den Bergh (69), die als liefhebberij het verzamelen van oude meesters uit de periode heeft. Hij wil ze echter niet angstvallig voor hem en z'n gezin houden; ieder die belangstel ling heeft mag komen kijken. Het is overigens de enige liefheb berij van de heer Van den Bergh. Misschien heeft hij er, diep in zijn hard, wel meer, maar hem ont breekt doodgewoon de tijd hiervoor. Alle weekenden De bijna zeventigjarige oud-direc teur van Unilever heeft het nog steeds zo druk dat hij ongeveer al le weekeinden moet gebruiken om te vergaderen of te werken. Hij is lid van de Eerste Kamer voor de VVD waar hij deze week weer eens pleitte voor een nieuwe pro vinciale indeling van ons land hij is zitter van de liberale fractie in de Staten van Zuid-Holland, voor zitter van de Centrale kamer voor handelsbevordering en wethouder van Wassenaar. Deze laatste functie was toch niet „zwaar" genoeg om te verhinderen dat hij bijna zijn privé-zwembad zou moeten missen, omdat het moest worden opgeofferd voor het nieuwe wegenplan in Wassenaar! Nu dit plan op de helling is gezet, kan hij voorlopig rustig zijn baan tjes zwemmen. De familie Van den Bergh kent een liberale „afdeling" en een soci alistische. Tot de eerste behoort Sidney o ja, hij is ook nog pen ningmeester van de VVD tot de andere behoorde zijn nog niet zo lang geleden gestorven broer, prof. George van den Bergh, de man van de Euroklok, het ruimtesparend schrift en de ruimtevaart. Het soci alistische Tweede-Kamerlid mr. R. van den Bergh oud wethouder van Amsterdam is zoon van prof. George. Sidney, vader van zeven kinde ren, heeft een groot deel van zijn leven gewerkt voor Unilever. Hij was laatstelijk vice-voor- zitter van de raad van bestuur. De functie, dié hij het kortste heeft vervuld, was zijn ministerschap van oorlog. Van 19 mei tot 1 augustus 1959 was hij in het kabinet-De Quay verantwoordelijk voor onze militai re belangen. Zijn aftreden had niet met onbe kwaamheid te maken. Hij had in Amerika een jonge vrouw gevon den, met wie hij ook is getrouwd. Deze kennismaking kon indertijd aanleiding geven tot internationale moeilijkheden, en Van den Bergh koos toen het meisje voor het werk. Generaal-ma joor De benoeming van een directeur van Unilever een zakenman dus tot minister van defensie was meer voor de hand liggend dan op het eerste gezicht lijkt. Tijdens en vlak na de oorlog was Sydney van den Bergh als generaal-majoor be last geweest met organisatorische taken. Hij had toen laten zien, dat ook in het leger een zakelijk beheer mogelijk is. De oud-minister keerde na zijn aftreden terug naar zijn vroegere concern, waar hij in 1963 werd ge pensioneerd. Ongeveer een jaar te voren was hij voorzitter geworden van de Centrale kamer voor han delsbevordering. In deze functie heeft hij reizen gemaakt naar Rood-China, Japan, Roemenië, Po len en Tsjecho-Slowakije. Zijn acti viteiten op dit terrein waren en zijn trouwens nog steeds zeer be langrijk voor onze internationale handel. LEEUWARDEN Een jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering, luidde (zoals we gisteren in enkele edities al schreven) gisterochtend het vonnis van de Leeuwarder recht bank tegen de 39-jarige gifmengster Aaltje V.-H. Ze stond veertien dagen geleden terecht op beschuldiging van moord op haar man en haar schoonva der en poging tot moord op haar zeven jarig zoontje. De rechtbank kwam tot deze uitspraak omdat uit een psychiatrisch rapport was gebleken dat de ontwikkeling van Aaltje gebrekkig was geweest, wat on der bepaalde omstandigheden een ge vaar voor de maatschappij kan zijn. De zeventigjarige schoonvader J. V. overleed op 3 augustus van het vorige jaar nadat de vrouw de avond voordien het uiterst giftige thalliumsulfaat door zijn koffie had gedaan. Een maand later deed ze hetzelfde soort rattengif in de limonade van haar 43-jarige man Jacob. Hij overleed op 2 september in het zie kenhuis van Harlingen. De vrouw besloot toen stelselmatig haar hele gezin uit te roeien en zo kwam de beurt voor de zevenjarig^ Koosje Het kind werd- met vergiftigingsver schijnselen naar hetzelfde ziekenhuis overgebracht, waar men argwaan kreeg. Het kind werd doorgestuurd naar Groningen, waar kwam vast te staan dat de moeder het kind had vergiftigd. Doktoren vochten met alle macht om het kind in leven te houden en hadden succes. Toen de moeder het kind op zocht, werd zij dn het ziekenhuis gear resteerd. De officier van justitie, mr. G. R. Nubé, had veertien dagen geleden drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling ge- eist. ARNHEM In de zuidelijke stads wijk van Arnhem is een terrein van 160 hectaren gereserveerd vöor de in richting van een jeugdstad. Er komt een jeugdstadspark, een kinderboerde rij, een hobbypark, een speelpark, en een sporthal. De stad zal door de jeugd van deze wijk zelf worden bestuurd. ROOSENDAAL Tienduizenden Belgische en Nederlandse postduiven worden sinds maandagmiddag vermist, nadat ze in Pont St. Maxence in Noord-Frankryk, een kleine driehonderd kilometer van de Nederlandse grens waren gelost. Geschat wordt, dat er zich onder de vermiste duiven ongeveer tienduizend uit Brabant en Zeeland bevinden. In Limburg z\jn ongeveer 18.000 duiven niet terug gekeerd. Duivenhouders in Brabant spreken over de grootste ramp die de Zuid nederlandse duivensport ooit heeft getroffen. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeff gisteren de bestuurder van de zwarte Mercedes gevonden, die vol gens ooggetuigen om het hardst zou hebben gereden met de auto die gister nacht op de Schiedamseweg een bloed bad aanrichtte. De politie had een tip gekregen dat t de bestuurder van de Mercedes net als de inzittenden van de ongeluksauto tot de in Rotterdam wo nende Grieken behoorde en daarna kon zij hem gemakkelijk opsporen. Het bleek de 32-jarige Griek I. A. te zijn, die echter tegenover de politie ver telde helemaal niet hard te hebben ge reden. Hij zou op de weg naar Rot terdam in Schiedam door een groen verkeerslicht zijn gereden, dat op rood sprong voor de tweede auto. Die was normaal gestopt en om hem gelegen heid te geven bij te komen had I. juist langzaam gereden op de Schiedamse weg, vertelde hij de politie.. Ooggetuigen hadden verteld dat de twee auto's een race met elkaar had den gehouden. Er werd zelfs over ge sproken dat de Mercedes de andere auto kort voor het ongeluk had geraakt, maar de politie heeft gisteren aan de Mercedes geen enkele beschadiging kunnen vinden. De andere auto was het fietspad op geschoten en tegen een lichtmast tot stilstand gekomen. Van de vier fiet sers die daarbij werden geschept kwa men er twee om het leven. De duiven zijn verrast door slecht weer in België. Het heeft daar de laatste dagen zWaar gemist. Ook zijn er hevige onweersbuien, slagregens en hagelbuien geweest. De Belgische Bond van duivenhou ders heeft gisteren via de radiosta tions van Brussel alle duivenliefheb- bers in het land opgeroepen oplettend te zijn op uitgeputte duiven, die mo gelijk ergens in groepen zijn neerge streken. De heer J. Gabriëls uit Roosendaal, bestuurslid van de Westbrabantse dui- venbond, zei er gisteravond over: „Al leen in Roosendaal staan al tachtig prijzen open. Zelf had ik vijf duiven laten lossen; een ander 34, maar van beide groepen is niets teruggekeerd". Volgens de heer Gabriëls zijn drie wagens met ongeveer 20.000 duiven gelost. Het is niet te schatten, zei hij, hoeveel van deze dieren verloren zijn gegaan. Een bestuurslid van de postduiven vereniging in Bergen op Zoom, de heer W. van Broekhoven schatte, dat van de geloste Nederlandse duiven maar vijftig procent is teruggekeerd. Gisteren zijn nog enkele duiven ko men aanvliegen. Ze waren volkomen uitgeput. Ook zijn op wegen in Zee land groepen duiven gezien, die af komstig bleken te zijn van Belgische verenigingen. De betrokken duivenverenigingen in Brabant zijn overigens nogal zwijg zaam over het debacle, omdat er dui delijk sprake is van schuld bij de be geleiders van het transport. Andere verenigingen uit Noord- en Midden- Nederland hebben de duiven niet ge lost, omdat zij het weer in België te slecht vonden. „Die mensen hebben nu leedver maak", aldus de heer Gabriëls in Roosendaal, „maar volgende keer kan die verenigingen hetzelfde gebeuren". Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven ROME (Reuter) Lino Zanussi, de 42-jarige Italiaanse eigenaar van de gelijknamige fabrieken van elektrische apparaten is gisteren samen met vijf anderen om het leven gekomen bij een vliegtuigongeluk. Het particuliere tweemotorige straal vliegtuig van Zanussi vloog tijdens slecht weer tegen een vberg nabij de Spaanse provincieplaats Fuentarrabia niet ver van San Sebastian. Alle zes inzittenden kwamen om het leven. De zwaar verminkte lichamen van de slachtoffers werden- door red dingsploegen geborgen. LEEUWARDEN Hot voortbestaan van Ringverwarming N.V. te Leeuwar den is nu definitief verzekerd. De vorige week al hadden de kredi- teuren van dit bedrijf zich akkoord ver klaard met een bod van de Steenkolen Handelsvereeniging (S.H.V.) te Utrecht, maar deze overeenstemming moest eerst nog voor de rechtbank te Leeu warden worden bekrachtigd. Dat is woensdag dan gebeurd. Ring verwarming zal nu een onderdeel wor den van de S.H.V.het bedrijf in Leeu warden heeft nog 150 man personeel in dienst. 2 ASPRO'8 4*3U&nts/iefideet fit! De stakingen in de Franse automo bielindustrie bezorgen de importeurs van de Franse auto's in ons land nog steeds hoofdbrekens. Citroën levert al sedert drie weken geen Deux Cheveaux („Lelijk eendje") meer af. Gaat de fabriek weer draaien, dan zal het zeker nog tien dagen duren voordat de eerste auto's naar ons land komen. De grotere typen van Citroën zijn nog wel verkrijgbaar. Tenminste wanneer men geen speciale wensen heeft wat be treft de kleur en dergelijke. De importeur van Peugeot kan nog enkele weken vooruit. De grootste sei- zoendrukte is voorbij. Men hoopt alleen dat de stakingen niet te lang meer zul len duren. Bij Simca is niet gestaakt. De fabriek had alleen moeilijkheden met het over brengen van de wagens naar Neder land. Nu de stakingen in het vervoer zijn opgeheven kan men weer volop le veren. De arbeiders van de Renault-fabrieken in Flins bij Parijs hebben gistermiddag om half vijf het werk opnieuw neerge legd. Dit gebeurde omdat de directie van de fabriek zou weigeren de contrac ten te vernieuwen van arbeiders „die tijdens de gebeurtenissen van de laatste tijd zijn opgevallen door hun houding". De staking is afgekondigd door het com munistisch georiënteerde vakverbond C.G.T. en het christelijke C.F.D.T. HELMOND De directie van de N.V. Bezemer en Zoon Houtwarenfa briek te Helmond heeft Uitstel van be taling aangevraagd. Naar de directie van het bedrijf meedeelt heeft deze maatregel voor de honderd werkne mers geen gevolgen. De bestuurders van de houtwerkersbond zijn inge licht. De directie hoopt nu wat meer finan ciële armslag te krijgen, als de schuld eisers wat geduld willen hebben. Het bedrijf zal zich dan weer toeleggen op de produktie van meubelen. T NIJMEGENBij het bepalen van een vorm van concentratie in de dagblad pers zijn economische redenen doorslaggevend. Kiest men een fusie, dan kun nen de verschuilen tussen de betrokken kranten en dus de offers te groot zijn om het compromis van een fusie te aanvaarden. Dit is een van de conclusies uit een verslag van een doctoraalstage van de heer J. F. M. J. van Hout, die is verbonden aan het sociologische instituut van de Nijmeegse universiteit. Er zijn vier voorwaarden waaraan volgens hem bij een fusie van bladen waaruit één nieuwe krant met één re dactie voortkomt, per se moet worden voldaan: de beide kranten moeten dezelfde godsdienstige en politieke richting „aanhangen"; ze moeten allebei landelijk of lo- koal zijn en in dezelfde streek ver schijnen; hun cultuur- en ontwikkelingsni veau mogen niet te ver uiteenliggen; de verschillen binnen de gemeen schappelijke godsdienstige en politieke richting mogen niet te groot zijn. Uitvoerig behandelt het rapport de gevolgen van concentraties voor de verscheidenheid van de pers. „Ver scheidenheid omwille van de verschei denheid is zinloos. Persverscheidenheid is pas zinvol als zij een afspiegeling is van de verscheidenheid van de sa menleving", aldus de heer Van Hout. Verlies van verscheidenheid is niet alleen het gevolg van concentraties, maar ook van ontzuiling en deconfes sionalisering. In geval van samenwerking kan het verlies gering zijn zolang slechts de nieuwsgaring in het geding is, „omdat de redactie dan nog de zelfstandigheid bezit een houding ten aanzien van het nieuws zelf te bepalen". Het verlies aan verscheidenheid wordt volgens de heer Van Hout gro ter als de samenwerking zich uitstrekt tot een gemeenschappelijke aankoop van artikelen, gemeenschappelijke vaste medewerkers en overneming van kopij. ÊÊe Wanneer de minimale nog accep tabele verscheidenheid is bereikt is moeilijk te zeggen, aldus het rapport. Als de verscheidenheid tot beneden het niet-acceptabele minimum is ge daald zullen andere communicatieme dia waarschijnlijk in de leemte voor zien, concludeert de heer Van Hout. In de studie wordt voorts geconsta teerd, dat de Nederlandse dagbladmarkt „een fase van betrekkelijke verzadi ging doormaakt". De stijging van de vraag is te gering geweest om voor alle dagbladondernemingen een groei mogelijk te maken. „Enkele zeer sterk groeiende dag bladen doen dit ten koste van de an dere dagbladen, met als gevolg dat de concurrentie zeer sterk is", aldus het rapport. Daarin wordt nog opgemerkt, dat het ene „verzuilde" dagblad tot voor kort geen of weinig concurrentie ondervond van het dagblad van een andere zuil of quasi-zuil. „Nu, met name in het katholieke kamp, de verzuilingsmenta- liteit en verzuilingsgraad en ook de breedte van de zuilen in beweging is, worden de concurrentieverhoudingen anders (structueel), maar krijgen ook een andere basis". „Met name schijnt het ons toe, dat de journalistieke kwaliteiten doorslag- ROTTERDAM Het tekort op de handelsbalans over de eerste drie maan den van dif jaar is nog zorgelijk groot. Dit meent het Centraal Orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland een organisatie van het Nederlandse bedrijfsleven. Tegenover het aanzienlijke tekort op de handelsbalans stond en voorgaande jaren altijd een flink overschot op de diensten- en kapitaalopbrengstenba- lans. Met dit overschot kon ons land dan de schulden betalen die in het handelsverkeer met het buitenland ont stonden. De laatste jaren echter wordt het overschot in de diensten- en kapitaal sector steeds kleiner. Wil ons land geen blijvende schulden maken, dan zal het meer moeten exporteren. Het Centraal Orgaan maakt zich over deze ontwikke ling zorgen. In de eerste drie maanden van dit jaar is er weliswaar een flinke hoeveel heid goederen de grens overgegaan, maar het Centraal Orgaan vreest dat wij dit tempo niet zullen kunnen vol houden. In het eerste kwartaal is vooral West-Duitsland een flinke afnemer van onze produkten geweest. Verder is de vee- en vleesexport fors gestegen. In de industriële sector waren er ook enkelé uitschieters: de chemische indus trie voerde 25 procent meer uit, en de aardolie-industrie twintig procent meer. Alleen al aan aardgas is er 60 milhoen gulden meer aan het buitenland gele verd. In de sector landbouw waren het vooral de granen en bewerkte land- bouwprodukten waarvan de uitvoer toenam. West-Duitsland, België en Frankrijk zijn belangrijke afnemers van Neder landse produkten. Hoewel de uitvoer in het eerste kwartaal is gestegen, vreest het Centraal Orgaan toch dat de on zekerheid op de buitenlandse afzetmark ten eerder zal toe- dan afnemen. Met andere woorden, wij zullen maar moe ten afwachten of de vraag naar Neder landse artikelen zal blijven stijgen. Wij moeten er vooral op letten dat de prijzen van onze produkten niet oplopen zo meent het Centraal Orgaan. „Met de grote toeneming van de bevolking, de heersende werkloosheid, en de al jaren aanhoudende tekorten op de ge- talingsbalans zou ons land nauwelijks een groter ramp kunnen treffen, dan uit de markt te worden geprijsd". gevend worden, zodat richtingsbladen die in dit opzicht slecht zijn, door ver lies van abonnees en daardoor van ad vertenties de economische basis zien verslechteren", aldus het rapport. ADVERTENTIE APELDOORN Meer dan 1300 per sonen hebben ziph reeds aangemeld voor het 53ste Algemene Esperantis ten-Congres, dat zal plaatsvinden in Madrid in de week van 3 tot 10 augus tus 1968. De organisatoren rekenen er op, dat ten minste 1700 personen uit veertig landen zullen deelnemen. Bijzondere grote aantallen hebben zich aangekondigd uit Joego-slavië (240), Frankrijk (195), Groot-Brittan- nië (89), Italië (68) en begrijpelijker wijs uit Spanje zelf. (Tot nu toe 271). Het jaar 1968 is het "Jaar van de Menselijke Rechten én daarom zal dit wereldcongres grotendeels aan dit thema worden gewijd. Tijdens de voornaamste werkzitting zal worden gediscussieerd over het on derwerp: „Culturele rechten en taai discriminatie volgens de algemene verklaring van de rechten van de mens". De Internationale Zomer-Uni- versiteit, waarvoor professoren en an dere vooraanstaande figuren uit Au stralië, Groot-Brittannië, Frankrijk, Spanje, Hongarije, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten lezingen houden, zal onder andere de menselijk rech ten behandelen. Van de algemene verklaring zelf, die tijdens het congres door de organi satoren zal worden uitgedeeld, is juist de vierde uitgave in de internationale taal verschenen. Ter gelegenheid van het congres zal een internationale fotowedstrijd wor den gehouden met als thema „mense lijke rechten" en hetzelfde onderwerp zal aan de orde komen tijdens het con cours in welsprekendheid, waaraan ie der jaar jonge congressisten uit ver schillende landen deelnemen. De Universala Esperanto-Asocio, die het congres organiseert met behulp van het plaatselijk comité te Madrid, begon een bijzondere campagne tegen taaidiscriminatie en taalimperialisme ter gelegenheid van het Jaar van de Menselijke Rechten. Het gehele congres zal echter niet uit werkzittingen en lezingen bestaan. Er zit ook een culturele kant aan in de vorm van het vierde Internationale Kunst-Festival. Dit biedt een bonte verscheidenheid van toneelstukken, concerten, tentoonstellingen en wed strijden, alles in het raam van het con gres. Twee toneelgezelschappen bren gen in het Esperanto werken van de Fransman Cocteau, van de Kroaat Kerleza, van de Serviër Nusic, van de Italiaan Pirandello en van de Bulgaar Kostov- om de meest vooraanstaan den te noemen. Schrijvers en verta lers uit twintig landen nemen deel aa internationale wedstrijden voor letter kundigen. Ieder jaar wordt het Algemene Es perantistencongres in een ander land gehouden. Voor 1969 is Helsinki reeds uitverkoren. Over de plaats waar de congressen in 1970 en 1971 zullen wor den gehouden wordt nog onderhandeld. De Amerikanen zijn reeds begonnen het congres in 1972 te verwelkomen in Portland, 1000 kilometer ten noorden van San Francisco. De grote interna tionale congressen kan en niet meer in enkele dagen voorbereiden... ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7