Baancoach Derksen ontevreden uit Rusland teruggekeerd Conditie renners heeft op veel te de weg lijden Transfernieuws Drie Amerikanen sprintten naar 9.9 op 100 meter Wimbledon 1968 begin van nieuw tijdperk in de tennisgeschiedenis Publieke belangstelling tot ongekende hoogte gestegén Tom Okker veel sterker dan tennisprof Olmedo Tonny Sijbrands blunderde en verloor van Tsjegolef Bokser Elze overleden Stroef VZC verloor Eerste uitkering NSF Spanjaard Gonzales ginq vroeg aan haal Okker en Riessen krijgen al direct zware tegenstand Bridneteam verloor Nieuwe chauffeur voor Geldermans Spaanse ploeg voor Ronde van Frankrijk Italiaanse ploeg voor de Tour Kurt Yyth gaat Zwolse Boys helpen F.C. Zurich Zwitsers voetbalkampioen Winst voor Donner Nederlandse renners naar buitenland Ongerustheid Overmacht Veertienjarige Franse zwemster verbeterde wereldrecord 400 m Duidelijke zaak Recorddeelneming aan Nijmeegse Vierdaagse Klasse apart Botsing Blunder Eigen schuld Ongekend Bijna windstil Lange lijst Geringe kans Titelkandidaat De Gouwe boekte duidelijke zege: 6-1 Vuurwerk Sterker Ronde van Zwitserland Pagina 13 VRIJDAG 21 JUNI 1968 AMSTERDAM Jan Derksen, coach der baanrenners, is met zijn cou reurs niet bijster tevreden terugge keerd van een tiendaagse toernee door Rusland. „De achtervolgingsploeg, die bestond uit Henk Nieuwkamp, Frans van de Ruit, Tino Tabak en Klaas Balk, was nergens. Er zitten twee tot drie klassen verschil tussen de top en onze ploeg. Wanneer die jongens niet hard gaan trainen op de baan kunnen ze beter niet naar de Olympische Spe len worden gestuurd." Felle kritiek. En het oude probleem doemt weer op: „Iedere renner wordt hier van alles toegestopt. Ze houden hun hand maar op en wie er het mees te instopt, die krijgt ze. En dat zijn de organisatoren van wegwedstrijden." Fedor den Hertog, in wie Derksen een toekomstig Olympisch kampioen in de individuele achtervolging ziet, vormt een apart probleem. Derksen: „Hij is een duidelijk voorbeeld van de nood zaak van baantraining. Een paar weken geleden reed hij in het Olympisch Sta dion in Amsterdam de vier kilometer in 5 minuten en 15 seconden. In Rusland ging het steeds beter: 5.11,- in zijn eer ste wedstrijd en tien dagen later 5.02.1. Ik ben ervan overtuigd, dat hij in Mexi co heel ver kan komen, als hij besluit zich helemaal in te zetten voor de baan. Maar daar heb je het alweer. Een dag na zijn aankomst vertrekt hij met ploegleider Krott naar de Ronde van Turkije." Ploegleider Krott: „Fedor en ik zijn het met elkaar eens. Wij voelen er niets voor dat hij wordt ingelijfd bij de baanploeg, zodat hij vrijwel niets anders meer kan doen." Den Hertog: „Die tijd van 5.02.1 be tekent niet zo'n geweldige prestatie. Ik reed op een heel snelle baan en de weersomstandigheden waren ideaal. Ik heb op die vier kilometer echt nog niet voldoende macht. Het gaat nog lang niet goed. Na de Ronde van Turkije ga ik een paar weken op de baan trainen en voor mezelf heb ik al een limiet ge steld: 4 minuten en 56 seconden. Als ik die tijd rijd wil ik het best in Mexi co proberen. Anders niet, want dan ben je toch nergens." Jan Derksen zal die ontwikkeling met enige ongerustheid gadeslaan. Hij is niet zo gek op baanrenners, die de weg niet willen vergeten. „Neem zo'n Klaas Balk. Hij moest zo nodig Olympia's Toer rijden en nu kon hij zijn benen DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Sportfederatie (NSF) heeft in de eerste uitkering in 1968 uit de Sporttoto voor de bevordering van de sportbeoefening in Nederland een bedrag van 1.232.333,33 gulden be schikbaar gesteld. Verder wees de N.S.F. aan totogelden een totaal van 2.476.980 gulden toe aan de verschil lende sportorganisaties. De normale uitkeringen bedragen 2.122.880 gulden de incidentele uitkeringen 354.100 gul den. Tot de sportaccommodaties, waar voor geld beschikbaar is gesteld, be horen onder andere: Het nationale kanocentrum aan de Sloterplas in Amsterdam (220.000). Het nationale kegelcentrum in Zwol le, met de modernste opzetmachines en tien banen (f 100.000). Het race-centrum op het circuit van Zandvoort voor de verbeterde accom modatie van de coureurs (f 100.000). De kleedaccommodatie van de Am sterdamse kunstijsbaan Jaap Eden (f 83.333,33). Bij de incidentele uitkeringen aan de sportorganisaties ligt het accent op de Olympische Spelen in Mexico. Voor uitzending naar de Spelen ontving het Nederlandsch Olympisch Comité een bedrag van 150.000 gulden. Voor bij zondere activiteiten werd nog eens 10.000 gulden beschikbaar gesteld. Ver der kreeg de zwembond o.a. 25.000 gul den voor de trip naar Oost-Europa. BRUNNEN De Ronde van Zwit serland inspireert de deelnemende ren ners dit jaar blijkbaar tot langdurige soli. Na de eenmansacties van onder andere Hennes Junkermann en Ro bert Hagmann in vorige ritten, vond de Spanjaard Aurelio Gonzales, die bij de start van de etappe had gehoord dat hij was gekozen voor de Spaanse ploeg voor de Tour de France, dat nu tijd voor hem was gekomen aan een vroege ontsnapping te beginnen. Al na 35 van de 165 te rijden kilome ters ging de Spanjaard alleen aan de haal en geleidelijk bouwde hij aan een voorsprong, die op een gegeven mo ment zelfs ruim tien minuten bedroeg. Toen het grote peloton echter ging ja gen, werd de voorsprong van de Span jaard zienderogen kleiner. Op de eind streep echter, die hij juichend als eer ste passeerde, had de grote groep nog altijd een achterstand van bijna zes minuten. De Belgen Pintens en Hou- brechts en Gonzales' landgenoten La- sa en Perurena, die kort voor de fi nish uit het peloton waren ontsnapt, waren iets eerder over de meet ge gaan. 1. Gonzales (Sp.) 4.22.28; 2. Pinters (Belg) 4.27.06; 3. Houbrechts (Belg) z.t.; 4. Lasa (Sp.> 4.27.35; 5. Perurena (Sp.) z.t.; 6. Van Rijckeghem (Belg) 4.28.11; 7. Ottenbros (Ned.) z.t.; 31. Post (Ned.) z.t.; 37. Wagtmans (Ned.) 4.31.04. Alg. klassement: 1. Pfenninger (Zwit) 33.12,44; 2. Van Springel (Belg) op 46 sec.; 3. Otano (Sp) op 2,45; 4. Hagmann (Zwit) op 3,07; 5. Gonzales (Sp) op 7,06; 6. Houbrechts (Belg) op 8,24; 11. Poulidor (Fr) op 12,52; 20. Wagtmans (Ned) op 20,35; 28. Post (Ned) op 22,53; 35. Ottenbros (Ned) op 45,27. Jan Derksenontevreden niet rond krijgen. Als hij naar Mexico wil zal Balk, die onze man voor de kilo meter-tijdrit zou moeten worden, de wegwedstrijden moeten vergeten." Lichtpunt voor de zorgelijk gestemde baancoach: het tandemduo Jan Jan- sen/Leijn Loevesijn. „Die jongens zijn naar een verschrikkelijke vorm ge groeid. In Tula klopten ze in de halve finales de Westduitsers Kubusch en Stenzei en daarna in de finale het Rus sische tweetal Agapof/Tsernovalnikof met zo'n overmacht, dat je je kunt af vragen wie straks deze jongens nog zal kunnen kloppen." De komende dagen zullen de Neder landers zich overigens weer met de Russen kunnen meten. Gisteren arri veerde de Russische ploeg op Schiphol De eerste-divisieclub Haarlem heeft een contract afgesloten met de 24-jarige Zuidslaaf Slobodah van Rode Ster. Slobodah, die aanvoerder was van het Zuidslavische jeugdelftal, scoorde in de afgelopen competitie ne gentien maal. Heerenveen heeft Herman Hofstra van de amateurclub Sneek gecontrac teerd. Cees Kist, Teun Kist en Mollo Eijer verlengden hun verbintenis met een jaar. Heracles trok opnieuw een ama teur aan. Na Groener van DOS Dene kamp tekende Leusenkamp van Quick uit Oldenzaal een contract. Bij Zwolse Boys liet Jan de Vries zich op eigen verzoek op de transfer- lijst zetten. Ruseier en Verhoef, die uitkwamen in het B-team van Feijenoord, zijn door DFC gecontracteerd. Bakker en Drijver zijn bij de Dordtse vereniging op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. voor een tiendaagse tournee. Zij zal wedstrijden rijden in Alkmaar (22 juni) Nijmegen (23 juni), Utrecht (25 juni), Apeldoorn (26 juni) en het Olympische stadion te Amsterdam op 27 juni. MOURENX Tijdens zwemwedstrij den in de Franse plaats Mourenx heeft de veretien jarige Frangaise Marie Jo sé Kersaudy het Europees record op de 400 meter vrije slag, dat met een tijd van 4.45.2 op naam stond van de Zweedse Elizabeth Ljungren, verbe terd en gebracht op 4.44.3 Dominique Mollier, die achter Marie José als tweede aantikte, bleef met haar tijd van 4.45.0 ook onder het oude record van Ljungren. ADVERTENTIE SACRAMENTO Drie Amerikaan se sprinters hebben woensdagavond tijdens de Amerikaanse atletiekkam- pioenschappen in Sacramento het we reldrecord op de 100 nieter met 0.1 seconde verbeterd en gebracht op 9.9 seconden. Jim Hines cn Ronnie Ray Smith kwa men tot deze tijd in dezelfde serie uit de halve finales. Charlie Greene even aarde later het record. Dat de grens van tien seconden de Westduitser Armin Hary kwam 21 juni 1960 als eerste tot deze tijd en werd daarna door negen andere sprinters ge volgd woensdagavond in Sacramento gebroken zou kunnen worden, werd de 9.000 toeschouwers al aan het begin van de avond duidelijk. In de eerste serie liep de 22-jarige Jim Hines de afstand in 9.8 seconden, maar hij had de steun LONDEN Wimbledon open voor professionals. Een gedachte, die slechts korte tijd geleden even irreëel was als de bezetting van de Sorbonne door studenten, staat op het punt werkelijkheid te worden. De tenniswereld is in opschudding, verkeert in een staat van halve anarchie. De jarenlang kunstmatig in stand gehouden zekerheden, zoals de scheiding tussen profs en (schijn)amateurs, zijn aan het afbrokkelen. De internationale federatie heeft de controle prijs gegeven en in hoog tempo evolueert de ten nissport van een amateuristisch genoegen naar een kei harde bezigheid. Temidden van die beroering heeft Wimbledon 1968 plaats, het 82e kampioenschap van die naam. Belangrij ker dan één van de voorgaande, voorzien van nieuw elan en nieuwe dimensies. De „braindrain", die het proftennis tien jaar lang toepaste op titelhouders en veelbelovende spelers, wordt met één slag ongedaan gemaakt. Wimble don 1968 heeft zeker tien finales, die het publiek onthou den werden. Het plaatsingscomité voorziet een eindstrijd tussen „titelhouder" (als winnaar van het Wimbledon- proftoernooi 1967) Rod Laver en Ken Rosewall, die elkaar in hun amateurtijd nooit hebben ontmoet. Laver was titel houder in 1961 en 1962, Rosewall was runner up in 1954 en 1956. Het plaatsingsschema wemelt van de „botsingen tussen de generaties". Achtste finales op papier: Laver Pilic, RosewallRoche, GimenoDrysdale, New com be Ashe, EmersonOkker, SantanaStolle, HoadBuch- holz en GonzalesRalston. Wimbledon 1968 wordt ook het eerste grote treffen tussen amateurs of wie als zodanig beschouwd wil worden en profs. Bournemouth eh Parijs waren weliswaar ook „Open", maar op beide evenementen ontbraken nogal wat na men. „De knappe acht", het deze win ter geformeerde profgroepje van David Dixon, bestaande uit John Newcombe, Tony Roche, Butch Buchholz, Cliff Drysdale, Dennis Ralston. Nicki Pilic, Pierre Barthes en Roger Taylor acht- LONDEN Tom Okker heeft de halve finales van de open tenniskam pioenschappen van Londen bereikt. Hij versloeg de Peruviaanse prof Alex Olmedo met 61, 64. De wedstrijden werden wegens re gen op een overdekte baan gespeeld, waarop Okker zich bijzonder goed thuis voelde. De Nederlandse kam pioen overklaste zijn 32-jarige tegen stander, die in 1959 het heren-enkelspel won op Wimbledon. In de tweede set gaf Olmedo iets beter partij. Een servicedoorbraak van Okker in de negende game beslis te het duel. Rod Laver, de duurste tennisprof ter wereld, zal vandaag de volgende LONDEN Het als zevende ge plaatste paar Tom Okker (Ned.) Marty Riessen (VS) krijgt in de twee de ronde van het herendubbelspel (na een bye in de eerste ronde) op Wim bledon al direct zware tegenstand te verwerken van de Australische tennis sers Owen Davidson en Lew Hoad. Hoad is al jaren professional en David son is coach van het Britse Davis- Cupteam. Mochten Okker en Riessen winnen, dan stuiten zij waarschijnlijk op een vergelijkbaar sterk dubbel: Ken Fletcher (Austr.) en Manuel San tana (Spanje). In het damesdubbelspel heeft Lidy Janssen Venneboer met haar partner Elena Subirats (Mexico) een bye in de eerste ronde. Daarna maakt het duo Helga Niessen en Heidi Orth-Schild- knecht zijn opwachting. Marijke Jan sen en Judith Salomé troffen het niet. Karen Krantzcke en Kerry Melville zullen wel te sterk blijken. Voor Ada Bakker en Astrid Suurbeek biedt de lo ting meer perspectief. Zij spelen tegen de combinatie Congdon en Greville Collins (GB). Tom Okker vormt in het gemengd dubbelspel een sterk duo met de Ame rikaanse Nancy Richey. In de tweede ronde staan Okker en Richey tegen over El Shafei (Egypte) en Landqvist (Zweden). Er is verder nog één Ne derlandse vertegenwoordigster in het gemengd-dubbelspel. Lidy Jansen Ven neboer speelt met de Duitser Pohmann in de eerste ronde tegen Keith Wool- dridge en Susan Williams (GB). DEAUVILLE In de halve finale van de strijd om het wereldkampioen schap bridge te Deauville heeft Neder land met 32 internationale matchpun- ten verloren van het team van de Ver enigde Staten. In de andere halve fi nale won Italië met 51 punten van Ca nada. tegenstander zijn van Okker. Laver moest twee uur vechten tegen de Ame rikaanse amateur Pasarell om de hal ve eindstrijden te bereiken. In de eer ste marathonset won tenslotte Laver met 2119. Toen was het verzet van Pasarell gebroken: 62. In de andere halve finale speelt de Amerikaan Clark Grabner - triomfator over Emerson: 119, 63 - tegen de Rus Metrevelli, die met dezelfde cij- Riessen. Bij de dames zijn de halve finales: Nancy Richey-Winnie Shaw en Ann Jones-Margaret Court. NIJMEGEN 13.500 wandelaars hebben reeds ingeschreven voor de Nijmeegse Vierdaagse, die van 16 tot en met 19 juli zal worden gehouden. De organisatoren van dit wandelfestijn verwachten echter nog vele inschrij vingen uit het buitenland en houden er dan ook rekening mee, dat een record aantal van veertienduizend wandellief hebbers uit zeventien landen in de vroege morgen van de zestiende juli van start zal gaan. te het beschikbaar gestelde prijzen- bedrag te laag en bleef in Amerika, waar de gekleurde shirtjes, de moge lijkheid tot gokken en de Vass-punten- telling weinig aantrekkingskracht op 't publiek uitoefenden. Tussen de verschil lende evenementen vielen daar weken lange pauzes. De tweede profformatie, die van de vroegere Amerikaanse Davis Cup-aanvoerder Maccall, kwam wel naar Europa. Maar Rosewall. Laver, Gimeno, Gonzales, Stolle en de na lan ge aarzeling eveneens toegetreden Eer- son stuitten niet op de te verwachten tegenstand. De amateurconcurrentie liet verstek gaan. Wellicht uit angst voor 'n eventuele zware nederlaag, maar dat motief heeft waarschijnlijk niet zo'n rol gespeeld, gezien de betrekkelijk hoge leeftijd van de profs en hun relatieve ongeoefendheid „Alleen Rosewall, Laver en Gimeno vormen een klasse apart. De overigen zijn te kloppen" zegt Okker hierover. Maar er was een ander motief. De spe lers moesten te kennen geven of zij om geld of om prijzen wilden spelen. En uit Engeland kwam het bericht, dat men iedereen, die om geld speelde, wilde voordragen voor de lijst van „geautori seerde" spelers. Deze categorie werd ingesteld tijdens de ILTF-vergadering van 30 maart in Parijs. Zij zou de honderd tennistoeristen, die de wereld telt, aan een fatsoenlijke sta tus moeten helpen, maar de ervoor in aanmerking komende spelers wilden niet, omdat een belangrijk deel van hun werkterren, de middelgrote toer nooien, voor hen verboden gebied zou worden. Dit heeft tot gevolg gehad, dat er momenteel op de gehele wereld niet één speler is, die als „geautoriseerd" wil worden betiteld. De ILTF zal zich bij de vergadering in juli in Monte Car lo opnieuw over dit vraagstuk buigen. Hangende een definitieve uitspraak verspreidden de top-amateurs zich de afgelopen maanden over de kleinere toernooien en streken daar naar oud BOLZANO Ton Sybrands en Harm Wiersma hebben in de tiende ronde van het wereldkampioenschap dammen te Bolzano hun kans op de eindzege aanzien lek zien verminderen. Sijbrands verloor van de Rus Tsjegolef door een blunder en Harm Wiersma kwam niet verder dan een puntendeling tegen de zwakke Tsjech Reimann, die hiermee zjjn eerste grote internationale succes behaalde. De Rus Andreiko, die de Fransman Delhom versloeg, kwam door het falen van de Nederlanders met twee punten voorsprong op zijn landgenoot Tsjegolef en Wiersma op fluweel te zitten. Er zal heel wat moeten gebeuren wil hem de wereldtitel nog ontgaan. Sijbrands was op winst uit tegen Tsje golef en speelde scherp op de aanval. In het middenspel drong hij ver op met een voorpost, waar de Rus een omsin gelingstactiek tegenover plaatste. Sij brands gebruikte veel tijd en moest op schieten om de vereiste aantal zetten in de vastgestelde tijd te doen. Mis schien was dat de oorzaak van de blun der, waardoor hij direct verloor. Dat Harm Wiersma remise speelde met Reimann is grotendeels zijn eigen schuld. In plaats van gedegen positie spel trachtte hij de Tsjech met allerlei zetjes te verschalken, maar zonder suc ces. Bij het vorderen van het spel was het duidelijk, dat Wiersma hiermee geen voordeel had verkregen. De jonge Fries nam toen maar een damcombinatie. Die kostte hem echter drie schijven. In het eindspel van een dam met drie schij ven tegen acht schijven maakte Rei mann een fout. De uitslagen uit de tiende ronde: Mostovoy (Fr.) Koeperman (Rusl.) 1—1, Fanelli at.) Smith (VS) 1—1, Feldl (Oost.) Agliardi (It.) 02, Ca- zemir (Zwits.) Verpoest (Belg.) 02, Perschad (Sur.) La Porta (It.) 11, Wiersma Reimann (Tsjech.) 11, Sij brands Tsjegolef (Rusl.) 02, Andrei ko (Rusl.) Delhom (Fr.) 20). De stand na de tiende ronde luidt: 1. Andreiko 17 punten, 2. Tsjegolef en Wiersma 15, 4. Sijbrands en Koeperman 14, 6. Verpoest 13. 7. Mostovoy 12, 8. Smith en Cazemir 10, 10. Delhom, Fanel li en La Porta 8, 13. Perschad 7, 14. Agliardi 6, 15. Reimann 3, 16. Feldl 0. gebruik de „ondertafelbetalingen" op. Wimbledon 1968 zal beslissen, waar zij in werkelijkheid staan: Santa na, Okker, Ashe, Riessen, Pasarell, de Australische kampioen Bowrey en de Oosteuropeanen Metreveli, Tiriac, Nas- tase en Holecek. Het wordt een bot sing tussen belangengroepen waar fi guren uit het verleden een vleugje nostalgie verlenen. Het Wimbledon-co- mité vermeldt ze.met trots: de oud kampioen Alex Olmedo (1959), Lew Hoad (1956 en '57) en Frank Sedg- man (1952). Ze schreven in ter morele ondersteuning van Groot-Brittannië, toen dit nog met de internationale fede ratie overhoop lag. Vele andere ster ren van vroeger deden hetzelfde, maar trokken zich terug bij het bekend worden van de inschrijving. Het waren er 313, van wie er bijna 200 naar de kwalifica tie-toernooien moesten worden verwe zen. Al die factoren hebben de publieke belangstelling tot ongekende hoogte op gedreven. Het organisatie-comité stuur de voor ruim een miljoen gulden aan niet toegewezen plaatskaarten terug. Dat is bijna twee ton méér dan in an dere jaren. Een multi-mil jonair uit Texas kreeg geen enkele van de 960 centre-courtplaatsen, waarom hij had gevraagd. Wimbledon stuurde hem on bewogen dertienduizend gulden terug. Een Italiaanse aanvraag van 40 centre- courtkaarten per dag werd eveneens afgewezen. Verleden jaar stroomden meer dan 300.000 toeschouwers door de poorten van Wimbledon. Dat aantal zal nu nog hoger zijn. De beschikbare ruimte rond de 16 grasbanen zal wor den volgestouwd tot er geen muis meer bij kan. Maar al dat „stuwwerk" van de onbewogen suppoosten ten spijt zal Wimbledon niet kunnen tippen aan Ro land Garros, waar de komst van de profs voor een verdrievoudiging van de inkomsten zorgde. De niet gestegen entree-prijs (32 shilling) en de beperk te accommodatie verhinderen dat. Er zou een tweede revolutie voor nodig zijn om daar verandering in te bren gen. AMSTERDAM De Nederlandse wielerploeg voor de Tour de France heeft na het bedanken van Piet Lie- bregts weer een chauffeur. In over leg met ploegleider Ab Geldermans heeft de sportcommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie hiervoor aangetrokken de heer F. W. op 't Einde uit Westzaan, die als lei der van amateurploegen in het buiten land al enige ervaring heeft opgedaan. MADRID De Spaanse ploeg, die zal deelnemen aan de Ronde van Frankrijk, bestaat uit de volgende ren ners: Antonio Ganrarias Albizu, Julio Jimenez, Aureliq Gonzalez Puente, Jo se Manuel Lasa, Sebastian Elorza, Gregorio San Miguel, Carlos Echevar- ria, Antonio Gomez del Moral, Jose Perez Frances en Vicente Lopez Car- ril. MILAAN De Italiaanse wieler ploeg, die deelneemt aan de Ronde van Frankrijk, die donderdag 27 juni in Vittel met een individuele tijdrit over 6,6 kilometer van start gaat, is als volgt samengesteld: Franco Bitossi, Italo Zilioli, Severino Andreoli, Ugo Colombo, Andriano Pas- suello, Flaviano Vicentini. Luciano Ar mani, Carlo Chiappano, Pietro Guerra en Silvaho Sehiavon. Reserves: Alber to Delia Torre en Franco MeallL van te veel wind in de rug: 2,75 meter per seconde. Ronnie Ray Smith, pas 20 jaar en niet zo bekend als Hines en Greene, kwam toen tot 10.0 seconden. Hoe snel het ging bleek in de volgende series. Met dezelfde wind kwam Mell Pender (VS) tot 10.0 en daarna noteer de de Jamaicaan Lennox Miller zelfs 9.9 seconden. In de vierde serie ging de wind liggen en Charlie Greene en de Fransman Roger Bambuck evenaarden het wereldrecord: 10.0. Toen later op de avond de twee se ries voor de halve finales moesten wor den gelopen, was de wind bijna geheel verdwenen: 0,78 meter per seconde. In de eerste serie was Mel Pender als eer ste weg, maar Jim Hines liep hem snel in en ging hem na 50 meter voorbij. Op de laatste meters kwam Ronnie Ray Smith sterk opzetten en voor beide lo pers werd dezelfde tijd afgedrukt: 9,9 seconden. In de tweede serie had de Japanner Iijima de snelste start, maar ongeveer halverwege gingen Greene, Miller, Gaynes en Bambuck hem voor bij. Voor Greene werd dezelfde tijd ge noteerd als voor Hines en Smith in de vorige serie: 9.9. ZWOLLE Kurt Vyth, de Amster damse accumiljonair die onder meer in sportkringen bekend is als organisa tor van de Amsterdamse wielerzesdaag- se, gaat de voetbalclub Zwolse Boys helpen. Hij wil de sukkelende Zwolse club huurschuld 26.000 gulden voorlopig voor een jaar financieel steunen, zon der evenwel bereid te zijn een paar ton op tafel te leggen. Kurt Vyth, die tevo ren een bespreking had met de Zwolse burgemeester en de wethouder voor sportzaken, stelt zich voor een manager en enkele spelers aan te trekken.. Na afloop van het komende seizoen wil hij bekijken of hij kan bemiddelen bij de totstandkoming van een fusie tus sen Zwolse Boys en PEC. LAUSANNE FC Zürich is woens dagavond voetbalkampioen van Zwit serland geworden .hoewel het zelf niet In het veld kwam. Aan het eind van de competitie stonden FC Zürich, Grasshoppers en FC Lugano met even veel punten bovenaan. Een halve be slissingscompetitie was noodzakelijk. Afgelopen zondag versloeg FC Zürich Grasshoppers met 2-0 en woensdag avond verloor FC Lugano met 1-2 van Grasshoppers. Als de clubs weer ge lijk zouden eindigen, telde het doelge- miiddelde van de competitieranglijst. (FC Zürich - 36, Grasshoppers - 31, FC Lugano - 23). Met alleen FC Zü rich - FC Lugano nog te spelen kan FC Zürich het kampioenschap niet meer ontgaan. DüSSELFORF Grootmeester Jan Hein Donner heeft donderdag in de tweede ronde van een internationaal schaaktoernooi in Düsseldorf van de Italiaan Tatai gewonnen. Donner, die in de eerste ronde van de Zuidslaviër Parma verloor, heeft in het algemeen klassement een achterstand van een halve punt op de Zuidslaviërs Janose- vic en Parma, die onderling remise speelden, en de Belg O'Kelly, die de Spanjaard Medina versloeg. KEULEN De Westduitse beroeps bokser Jupp Elze ïs donderdag in een ziekenhuis in Keulen op 28-jarige leef tijd overleden aan de verwondingen, die hy ruim een week geleden opliep in een wedstrijd tegen de Italiaan Car los Duran, met de Europese titel in het middengewicht als inzet. Met de dood van Elze, die een vrouw en een anderhalf jaar oud zoontje ach terlaat, is de gruwelijke lijst van de „dood in de ring" opnieuw langer ge worden. Volgens een officieuze telling zijn sedert de tweede wereldoorlog 263 boksers overleden aan verwondingen, die zij in de ring hadden opgelopen. Volgens schattingen hebben sedert het begin van deze eeuw meer dan vijf honderd pugilisten een gevecht moeten bekopen met het leven. Een van de bekendste „ring-doden" van de laatste jaren was de Cubaanse wereldkam pioen Bennie „Kid" Paret, die op 24 maart 1962 in een partij met de wel- tertitel als inzet tegen Emile Griffith (VS) zulke zware verwondingen op liep, dat hij enkele dagen later in een ziekenhuis te New York overleed. Hoewel men in Duitsland nog hoop koesterde, was vrijwel direct na het gevecht duidelijk dat Elze slechts zeer geringe kansen had om het leven te be houden. De Duitser, die kort voor af loop van de titelstrijd op een rechtse hoek neerging en toen de strijd staakte zakte in zijn hoek ineen. De ringart- sen hebben toen met hartmassage en toediening van zuurstof vergeefs ge tracht Elze bij te brengen. De bokser werd onmiddellijk naar de neurochirur- gische kliniek van het Keulse Universi teitsziekenhuis overgebracht waar de artsen door het lichten van het schedel dak een hersenbloeding trachtten te stelpen. Op dat moment was reeds dui delijk dat Elze, wanneer hij door de kritieke periode zou heen komen, in ieder geval nooit meer zou kunnen bok sen. Elze was de derde Duitse bokser die aan in de ring opgelopen verwondingen overleed. Het eerste geval deed zich voor in 1930 toen de half zwaargewicht Völker het leven liet. Van recentere datum is de dood van lichtgewicht Karl Heiniz Bick, die op 15 juni 1957 na een titelgevecht tegen Nanfred Neuke ern stig gewond werd en dezelfde nacht overleed. Na 1945 is het aantal doden in de ring aanmerkelijk gestegen. 1953 was een bijzonder zwart jaar voor de boks- sport, omdat toen 22 doden vielen te betreuren. In de laatste drie jaar was het aantal slachtoffers aanmerkelijk geringer. In 1967 vonden twee profs en twee amateurs de dood. Elze is het tweede slachtoffer van dit jaar. Ongetwijfeld zullen na Elze's dood in vele landen weer stemmen opgaan om de beroepsbokssport te verbieden. In september zal b.v. het Zweedse par lement zich uitspreken over een wet, die het profboksen moet verbieden. DEN HAAG Voor een wegwed strijd in de omgeving van Wuppertal op 23 juni heeft de Koninklijke Neder landse Wielren Unie de volgende ren ners ingeschreven: Henk Benjamins (Hollandsche Veld), Wiecher Vlot (Wanneperveen), Ab Hulzenbosch (Beilen), Fred Niemeijer (Hengelo) en Trijnco Buurmeijer (Veendam). Aan de Ronde van Turkije, die van 23 juni tot 7 juli wordt gehouden, zul len de volgende renners deelnemen: Joop Zoetemelk (Rijpwetering), Jan van Katwijk (Oploo), Fedor den Her tog (Ermelo), Fred van Lachterop (Amsterdam) en Nanno Bakker (Wie- ringerwerf). Ploegleider is de heer Herman Krott. VEENENDAAL De heren van VZC hebben gisteravond in Waddinxveen tegen De Gouwe geen beste wedstrijd gespeeld. Het verrassingselement in de aanvallen ontbrak geheel, terwijl vooral het plaatsen slecht werd verzorgd. De Gouwe daar entegen speelde een pittige party waterpolo, doch had by diverse doelpunten het geluk aan zyn zyde. In de frontlinie van VZC had men veel pech door herhaaldelyk rakelings over te gooien. Een toegekende strafworp werd zelfs gemist. Al met al een zeer matige party van de Veenendalers en een verdiende 6—1 zege van De Gouwe, dat duide- lÖk de grote kampioenskandidaat is. In de eerste speelfase begon De Gou we al met vuurwerk, doch keeper Henk van der Meer stopte tweemaal achter een fantastisch. Bij een derde aanval van De Gouwe keerde hij in eerste in- startte de hard ingeschoten bal, doch de terugkerende bal werd door de mid denvoor van De Gouwe. A. Troost, op gepikt en onhoudbaar ingeschoten (10). De strijd werd daarna hard en het was duidelijk, dat VZC niet in zijn normale vorm speelde. Aan het einde van dit spelgedeelte maakte arbiter Fred van Dorp (middenvoor van het nationale team, dat naar Tokio gaat) een blunder door een doelpunt aan De Gouwe toe te kennen uit een vrij worp waaruit ineens werd ingeknald (20). Bij de eerste aanval van VZC in het tweede spelgedeelte kreeg Evert van den Dikkenberg een vrije worp toege wezen. Hij nam deze snel en plaatste op de hand van Cel Slotboom die ra zendsnel inschoot (21). Nadat Henk van der Meer nog enkele malen zijn keeperskwaliteiten had getoond kan de middenvoor van de thuisclub zich even van middenachter Koomen losworste- len eri zijn schot verdween onhoudbaar in de touwen (31). In het derde spelgedeelte werd De Gouwe zonder meer sterker. Het liep helemaal niet bij de Veenendalers. De altijd zwoegende Wim van der Meer kon geen gaten zwemmen in de Gouwe- veste en middenvoor Evert van den Dikkenberg, niet geheel fit, lag te vast voor het vijandelijke doel om verras send te kunnen opereren. Ook het vier de doelpunt van De Gouwe was niet van fortuin ontbloot, want een zeer on gevaarlijk schot, bestemd voor de mid denvoor, kon door deze speler niet ge heel goed worden opgevangen, maar hij raakte de bal voldoende aan om hem iets van richting te veranderen (41). Cel Slotboom kogelde daarna hard op de keeper en Wim van der Meer schoot vanaf te grote afstand eveneens in de handen van de doel man. De Gouwe kreeg daarna 'n straf worp uit een twijfelachtige situatie en dat betekende 5-1. De Veenendaalse keeper redde daarna nog enkele malen subliem. Evert van den Dikkenberg mocht vervolgens een strafworp nemen en tot ieders verbazing werd zijn schot door de goalie gestopt. In het laatste spelgedeelte kon VZG ook niet overtuigen. De achterspelers Henk Uri, Ivo Koomen en Juul van de Bovenkamp hielden de zaak aardig dicht, maar de voorhoede kon maar niet loskomen. Een achterwaarts schot na een lange rush werd door Wim van der Meer naast geschoten. De Gouwe kwam weer gelukkig aan een doelpunt toen een verdwaald schot van de mid denvoor afketste op het hoofd van Koo men en de bal verdween onhoudbaar in de uiterste hoek van het VZC-doel (6-1). Tot tweemaal toe plaatste Cel Slotboom slimme boogballen juist over het doel of op de lat. Verder kwamen de Veenendalers niet. VZC had ver diend. maar op een wat ongelukkige manier een 61-nederlaag geleden. De Gouwe is een formatie, die een heel eind zal komen in deze competitie...

De Vallei | 1968 | | pagina 13