Veenendaals dagblad Landmacht wil andere opzet Buiten Paulo is in goede handen SPOEDIG PROEF MET FRANSE H-ROM Volkskrant en Parool gaan samen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bescherming privéleven wordt beter Slechts één stad in Zuid- Flevoland Boekhouder verduisterde f8 miljoen Jongetje (4) overleed na aanrijding Koel weer J. H. Bergh burgemeester van Epe EB AN BOOS OP DAJAN AUTOSHOP Financiering nieuwe tank noopt tot verder drukken van kosten Autoruit van elastische glassoort Weer Starlichter neergestort Ondanks financiële zorgen „Voorzichtig optimisme voedselsituatie' SYNTHETISCHE PRUIKEN Honderdzeven en nog kras Alex' afscheid PROBLEEM -fr Hei-verzorging ONDÏTGR WEN Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro IN FRANKRIJK Ir. BOERMA (F.A.O.) POLARIS EIGEN KARAKTER GEEN WIJZIGING EFFICIËNTER alles voor auto's Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 21 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I44 DEFENSIE VERGT MEER GELD DEN HAAG De defensie-uitgaven zullen in de komende drie jaar de 3,5 miljard gulden overschrijden. De ramingen van minister W. den Toom vertonen het volgende beeld: 1969: 3.378 miljard 1970: 3.473 miljard 1971: 3.569 miljard Van alle overheidsuitgaven is nu veertien procent voor onze defensie bestemd. Verhoudingsgewijs is dat minder dan enkele jaren geleden. In 1963 was het nog 18,7 procent. Gemeten naar het nationaal inkomen komen de defensie- lasten op 4,1 procent (in 1963 4,8 procent). Uit de gisteren verschenen Defensie nota blijkt ook dat staatssecretaris Haex (landmacht) denkt aan het be perken van taken, aan vereenvoudi ging en automatisering. Vooral de financiering van de te verwachten nieuwe middelzware tank dwingt hem ertoe de exploitatiekosten buiten het parate Eerste Legerkorps verder te drukken. De resultaten van zijn onderzoek zullen pas in de begro ting voor 1970 zichtbaar worden. Minister Den Toom deelde gisteren mee. dat de landmacht onder meer denkt aan een andere opzet van de top van het leger. „Dat is een zeer de licate kwestie. Je kunt wel materieel in de mottenballen stoppen, maar geen mensen. Wij willen in genen dele de rechtspostie van ons personeel aan tasten". Sommige wapens en dienstvakken hebben nog steeds luitenant-kolonels en oudere majoors te veel. Dat pro bleem wordt nog groter doordat de in voering van het ontslag op 55-jarige leeftijd snellere bevordering wenselijk maakt van vrijwillig dienende officie ren. Door voorlichting op individuele ba sis wil minister Den Toom de officie ren om wie het gaat een gouden hand druk bieden. Defensie wil vertrekken de officieren ook helpen bij het zoeken naar een passende baan. DEN HAAG Minister Polak (jus titie) wil de persoonlijke levenssfeer nog verder beschermen. Hij wil een ge vangenisstraf van zes maanden of twintigduizend gulden boete als maxi mumstraf zien voor het listig fotogra feren of filmen „in huizen of in niet voor het publiek toegankelijke lokalen waardoor hun redelijk belang kan wor den geschaad". Dezelfde straf heeft hij op het oog voor bezitters van op deze manier ge maakte foto's en voor het publiceren van de afbeeldingen. Alleen denkt de minister in het laatste geval aan een maximum boete van honderdduizend gulden. De boete is zo hoog, omdat uitslui tend commerciële motieven van ver werpelijke aard aan de publikatie ten grondslag kunnen liggen. De minister deelt dat mee in de me morie van toelichting op het derde ont werp van de wet ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Veel zio rg heeft men aan deze heide nooit besteed; zij leverde een be scheiden rendement uit haar eigen ka pitaal, doch zelden stak de eigenaar er voor belegging een vinger naar uit. Hoogstens brandde men eens een veld af om jong lot te krijgen voor de scha pen, maar feitelijk was het roofbouw, die man met wolvee, bijen, afplaggen, bezembinden en maaien op haar pleeg de, terwijl de beste percelen werden ontgonnen. Grofwildjagers, die het konden betalen, legden hier en daar een wildwei of -akker aan, doch pas in de laatste jaren is men ertoe over gegaan proeven te nemen met he i- deb e mes tin g en wie had daar van vroeger ooit duryen dromen. Dit werk is ter hand genomen door het „Itbon" en het bleek al na het eerste jaar, dat een gunstige invloed op de groei kon worden geconstateerd, toen sr ammonsalpeter, patentkali en super: fosfaat was uitgestrooid. De dieren toonden een duidelijke voorkeur voor de zwaarst bemeste percelen en de onderzoekers getuigen tevreden, dat op één proefveld de hei zelfs tot bijna op de grond werd afgegraasd. Na half augustus dient geen tweede stikstof gift te worden verstrekt, want dan verhouten de scheuten niet tijdig meer en de kans op schade door nacht vorst is niet denkbeeldig. Opgemerkt werd, dat de bemeste stukken twee weken eerder jong lot kregen, dan de onbehandelde, dat de bloei hoewel iets vertraagd bijzonder rijk was en dat geen ongunstige nevenwerkingen optraden, dus alles zo mooi als het maar kan. Tenslotte werd onderzocht, welk plantsoen bij voorkeur door ree bokken wordt geveegd. 21 juni '68 A. B. WIGMAN DEN HAAG Voorlopig zit het er niet in dat de nieuwe IJsselmeerpolder Zuid-Flevoland meer dan één stad krijg Het is onverantwoord om er een twee de bij te stichten, zei gisteren minister drs. Bakker (verkeer en waterstaat) in de Tweede Kamer bij de behandeling van het verkavelingsplan voor het oos telijk deel van Zuid-Flevoland. Juist daarop had de provincie Utrecht het oog laten vallen om er een nieuwe stad te stichten als een uitlaat voor de groeiende bevolking rondom de Dom. De pleitbezorgers in de Tweede Ka mer voor dit plan waren de socialist drs. Westerhout. de Christelijk-histori- sohe woordvoerdster mejuffrouw mr. Maars en de anti-revolutionair Walburg, maar de ministers Bakker en Schut (volkshui9vestine en ruimtelijke orde ning) maakten hun duidelijk dat zo'n tweede stad in Zuid-Flevoland niet te betalen is. Volgens het plan van de regering moet er een stad aan het Oostvaarders- diep komen, in het westelijk deel van Zuid-Flevoland. Dit is volkomen logisch zei minister Bakker, de voornaamste bevolkingsdruk komt van Amsterdam en het Gooi. Minister Schut zei dat na 1975 er lang zamerhand zal worden begonnen met een nieuwe stad. Voor die tijd moet Le lystad op poten staan. Verzoeke voor I juli 11.55 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 3e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. PARIJS Een boekhouder van een fabriek van spoorwegmaterieel in Parijs blijkt in de jaren 1960 tot 1968 ruim elf miljoen frank (ruim acht mil joen gulden) te hebben verduisterd. De zaak kwam aan het licht toen het ge dupeerde bedrijf de firma Carel Fouché met een andere onderne ming een fusie aanging. De dader is nog voortvluchtig. De verduistering is gepleegd door de 50-jarige Marcel Ermacora, die sinds 1957 voor de gedupeerde onderneming werkte. Tegenover zijn werkgever en thuis bij zijn vrouw en een zoon van 20 jaar had hij steeds de indruk gege ven 'n voorbeeldig werknemer en huis vader te zijn. Bij het onderzoek is ech ter gebleken dat hij zijn malversaties op uiterst geraffineerde wijze bedreef, ter wijl hij in zijn vrije tijd buiten het gezin een zeer bewogen bestaan leidde. Hij bezat een tweede woning, reed rond in een snelle Italiaanse sportauto, bezocht regelmatig de paardenrennen en had verscheidene vriendinnen. Intussen heeft de voortvluchtige in lange brieven zijn werkgever verant woordelijk gesteld voor zijn „dwaas heid". De directie heeft laten weten, dat ondanks de grote omvang van de verduisteringen, het bestaan van de on derneming geenszins in gevaar ver keert Het Portugese jongetje Paulo Alexandre Oliveira dat hier zo stevig wordt geknuffeld mag zich in goede handen weten. De eigenaar van deze handen is niemand minder dan dr. Christian Barnard de Zuidafrikaanse pionier op het gebied van hart transplantaties. De chirurg zal Paulo opereren aan een zogenaamde open hartziekte in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad TIEL De glasfabriek De Maas in Tiel kan over een half jaar een bijzon der veilige autoruit op de markt bren gen. Het glas, dat is ontwikkeld in de laboratoria van de Belgische moederon derneming N.V. Glaverbel, zal naar schatting twintig tot dertig procent duurder zijn dan dat van de huidige autoruiten maar vele autofabrieken ook Amerikaanse hebben voor de nieuwe ruit belangstelling. De eigenschappen van de nieuwe glassoort, dat de naam V.H.R.-glas draagt verre haute résistance (glas met hoge weerstand) zijn: Het biedt een grote breukweerstand bij botsingen; De elasticiteit is zodanig dat het bij zware stoten door een optredend vertra gingseffect schokdempend werkt; In geval van een barst blijft het V.H.R.-glas doorzichtig; Indien het glas wordt verbrijzeld valt het niet uiteen in scherpe scherven maar in kleine brokjes. Proeven hebben uitgewezen dat een steentje of een brokje grind geen enke le schade op de ruit veroorzaakt, zelfs niet wanneer de auto met een snelheid van tweehonderd kilometer per uur rijdt. Ook zou het niet langer mogelijk zijn dat een slachtoffer van een ongeluk met zijn hoofd door de voorruit schiet, met de dood of zeer ernstige verwon dingen tot gevolg. BONN De Westduitse luchtmacht heeft voor de 84ste keer een straaljager van het type „Starfighter" verloren. Het toestel stortte gisteren neer in de buurt van het vliegveld Wittmund- Hafen in Nedersaksen. De piloot kon zich met de schietstoel redden en werd licht gewond. PARIJS Frankryk versnelt de voorbereidingen voor zyn eerste waterstof- bomproef in de Stille Oceaan, ondanks de binnenlandse moeilijkheden van de afgelopen tijd. De bom zal binnenkort tot ontploffing worden gebracht. Zy is 50 maal sterker dan de atoombom van llirosjima. Voor de vervaardiging is verrekt uranium-235 gebruikt, afkomstig van de fabriek in Pierrelatte. Tijdens de jongste stakingsgolf was ook daar het werk neergelegd. ROME De Nederlandse directeur- generaal van de voedsel- en landbouw organisatie der Verenigde Naties (FAO), dr. A. H. Boerma, heeft gis teren in Rome een vrij positief beeld geschetst van de voedseltoestand in de wereld, maar gewaarschuwd voor overdreven optimisme. Op een perscon ferentie deelde hij mee dat de voe- dingsmiddelenproduktie volgens voor lopige cijfers in 1967 met drie procent gestegen is. Veel belangrijker echter was de ongewoon sterke toeneming van deze produktie in de ontwikkelingslan den: met zes procent. Dit was naast andere factoren vooral aan de inspan ningen der regeringen en boeren te danken. Er bestaat nu hoop dat ten minste in Zuid-Azië de voedselcrisis kan worden overwonnen. Dr. Boerma vestigde evenwel ook de aandacht op „stemmen die een ca tastrofe en een grote hongersnood voor spellen". Nog altijd bestaat het gevaar van een oncontroleerbare bevolkings expansie. die slechts met geboortere geling is in te dammen. Deze twee Parijse mannequins, Armelie en Vela, demonstre ren de nieuwste blik vangers voor aan het strand. Met ingehou den adem en een stra lende glimlach blijken zij het best uit te ko men. De synthetische pruiken werden ont worpen door de be roemde Parijse kapper Molinario. Hij heeft daarbij speciaal ge dacht aan vrouwen die ook na het zilte nat nog willen bekoren. De bijpassende hoeden die Molinario nog heeft beloofdzijn echter nog niet klaar. Een Franse marine-eenheid onder de naam „Flotte Alpha", en bestaande uit het vliegdekschip Clemenceau met zes escortevaartuigen, ligt al in Frans Po- lynesië. Op Mururoa en Fangataula, Atoleilanden in de buurt van Tahiti, worden de Franse atoomproeven geno men. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Michel Debré heeft vorige week in een vraaggesprek voor de tele visie verklaard, dat er geen sprake van is dat Frankrijk zal afzien van een atoomstrijdmacht, ondanks de te ver wachten financiële moeilijkheden. Een van de bommen die deze zomer zullen worden beproefd is bestemd voor de raketten van het type Polaris, waar mee de Franse atoomonderzeeërs die nu in Cherbourg worden gebouwd, zul len worden uitgerust. De ophanden zijnde proeven vormen de climax van het Franse atoombewapeningsprogram ma, dat tien jaar geleden in de Sahara- woestijn was begonnen. Vorig jaar wer den er in de Stille Oceaan drie atoom- proeven genomen tussen 5 juni en 2 ju li en het jaar daarvoor vijf, tussen juli en oktober. President De Gaulle is vast besloten de Franse „force de frappe" te voltooien, uitgerust met interconti nentale ballistische raketten en atoom- onderzeeërs. Zij is gebaseerd op de srategische politiek van „verdediging tegen aanvallen uit alle windstreken". In de landen van de Stille Oceaan maakt men zich steeds meer zorgen over de voorgenomen proeven, Japan en Nieuw-Zeeland hebben er al tegen geprotesteerd. De Franse eilanden zelf willen bij Parijs gaan aandringen op binenlands zelfbestuur binnen de Fran- gemeenschap. VEENENDAAL De vierjarige Wim Jansen is gistermiddag op de Tinne- weide verongelukt toen hjj plotseling vlak voor een auto de weg opliep. Wim speelde met enkele kinderen op een braakliggend terrein. Hy liep de weg op vlak voor de auto van de heer H. D. uit Veenendaal. De kleuter werd geraakt door de linker koplamp en overleed ter plaatse. UTRECHT De N.V. Panx.l en de N.V. De Volkskrant hebben besloten tot een fusie. Ze krijgt gestalte in een nieuwe vennootschap, de Perscombi natie N.V. Dit hebben de besturen van beide ondernemingen gisteren geza menlijk in Utrecht bekendgemaakt. Naast de Perscombinatie N.V. zullen de N.V. Het Parool en de N.V. De Volkskrant blijven bestaan, elk onder de huidige directie. De N.V. Het Parool blijft de avondbladen Het Parool. Het Rotterdaansch Parool en het Nieuw Utrechts Dagblad uitgeven. Deze kranten samen hebben ongeveer 215.000 abonnees. De N.V. De Volks krant blijft uitgeefster van het ochtend blad De Volkskran met 180.000 abon nees. De samenwerkende groeperingen willen het eigen karakter van de bla den bewaren. De redactionele zelfstandigheid van de bladen is gewaarborgd, zo werd gezegd, doordat de verantwoordelijkheid voor aanstelling en ontslag van de hoofdre dacteuren geen aangelegenheid wordt van de fusie-organen, maar blijft berus ten bij de oorspronkelijke groeperingen. Het geplaatste maatschappelijk kapi taal bedraagt tien miljoen gulden, waar in de Stichting Het Parool deelneemt met zes miljoen gulden en de N.V. Ge meenschappelijk Bezit Dagbladenaan delen (N.V. De Volkskrant) met vier miljoen gulden. Enig aandeelhoudster van de N.V. Het Parool was de in 1945 opgerichte Stichting Het Parool. De aandeelhouders van De Volkskrant waren het Neder lands Katholiek Vakverbond en de daar bij aangesloten vakbonden en gelieerde instellingen. Het nieuwe concern heeft een omzet van circa zeventig miljoen gulden per jaar en ongeveer zestienhonderd men sen in dienst. Gezien het karakter van de fusie brengt deze uiteraard geen wijziging in de omvang en samenstelling van de re dactiestaven. Wat het overige perso neel betreft zal in de komende jaren worden toegewerkt naar het zoveel mo gelijk integreren van de bedrijfsfunc- ties. Een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen zal zich slechts zeer ge leidelijk voltrekken en iü hoofdzaak door het zogenaamde natuurlijk ver loop kunnen worden opgevangen, mede omdat verwacht wordt dat de fusie zal leiden tot expansie van de bedrijfsom vang. Samenwerking tussen beide redacties zal niet verboden zijn, maar is geen uitgangspunt geweest en er wordt ook niet naar gestreeft. Wel zou in inciden tele gevallen samenwerking denkbaar zijn, bijvoorbeeld bij reportages uit het buitenland. „Een soort gemeenschappe lijke kopij produktie ligt evenwel niet in de bedoeling", aldus Parool-directeur Van Norden. „zelfs niet als het gaat om politiek neutrale zaken: de twee kranten behouden elk hun eigen ge zicht." Als een voordeel van de samenwer king tussen de twee ondernemingen noemde drs. Van Norden de mogelijk heid, een efficiënter gebruik te maken van bijvoorbeeld de automatisering van de administratie. Daarbij speelt de be drijfsomvang een belangrijke rol. Hetzelfde geldt voor de technische produktie. De twee dagbladondernemin gen hebben nu elk afzonderlijk een zet terij, maar het ligt in de bedoeling dat men in de toekomst tot één technisch en één administratief apparaat komt. Consequenties daarvan voor het per soneel worden niet gevreesd. De doel stelling is een vergroting van de activi teiten op te vangen met de bestaande capaciteit en niet een bezuiniging op het personeel. Er is geen sprake van een actueel afvloeiingsprobleem. Om een depressie tussen Noorwegen en Schotland stroomt met westelijke winden koude en onstabiele lucht steeds verder Europa binnen. Hierin vormen zich stapelwolken die plaatselijk tot buien aanleiding ge ven, waarvan sommige met onweer. Op de oceaan heeft zich in de ho gere luchtlagen een westelijke stro ming ingesteld waardoor oceaansto ringen nu ook Europa kunnen berei ken. Een daarvan bevindt zich op ruim 900 kitometer ten Westen van Ierland en zal zaterdag het weer in onze om geving beïnvloeden zodat het wissel vallige weer voortduurt. In het temperatuurverloop zal maar weinig verandering komen. ZWOLLE/WORKUM Mevr. Betje Comijs-Cicero in Windesheim bij Zwol le viert vandaag haar 107e verjaardag. Zij geniet een prima gezondheid. Behalve felicitaties van familieleden, verwacht zij er ook van autoriteiten, onder wie de minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé. Mevr. Comijs, geboortig uit Indone sië, dochter van een Afrikaanse vader en een Indonesische moeder, kwam op 98-jarige leeftijd voor het eerst in Ne derland. Ze ging wonen in het protes tants-christelijk verpleegtehuis voor gerepatrieerden „Zandhoven", waar ze nog steeds woont. Toen ze er arriveer de had ze tengevolge van een val een rugwervelfractuur, waaraan volgens de medici niet veel meer te doen was. Me vrouw Comijs werd er boos om, niet voor revalidatie in aanmerking te ko men. Ze werd vervolgens onder behan deling genomen. Het resultaat is, dat zij zij het met behulp van een drie poot weer loopt. Haar 73-jarige dochter, die ook op „Zandhove" woont, komt haar moeder, die kan lezen noch schriiven al leen Maleis spreekt en verstaat, dage lijks opzoeken om voor te lezen uit de bijbel. In Workum viert vandaag mevrouw (Beppe) Reinschkje Pruiksma-Bakker haar 107e verjaardag. Zij woont than» in bij een kleindochter in Workum, doch tot haar 104de jaar woonde ze al leen in een huisje, totdat ze ietwat zie kelijk werd. EPE Bij Koninklijk Besluit van he den is benoemd tot burgemeester van Epe, met ingang van 16 juli a.s., de heer J. H. Bergh, thans burgemeester van Sohoorl. Burgemeester Bergh is 53 jaar. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij is lid van de PvdA. Voorheen was hij burgemeester-secre taris van Jisp (N.-H.). Hij werd inWeesp geboren en heeft een ambtelijke oplei ding gevolgd. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „D E KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. HILVERSUM Met een zeer druk bezochte receptie in Theater Gooiland heeft Alex van Wayenburg afscheid genomen van zijn radiowerk ten bate van zieken. Namens de Stichting Vrienden van de Zonnebloem werd hem en zijn echtgenote een reis naar Israël aangeboden. ADVERTENTIE Kerkewijk 29 - Veenendaal Telefoon 10646 JERUZALEM De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, is boos over de uitlatingen van zyn ambtgenoot van Defensie, Mosje Dajan, die hy heeft gedaan op een besloten bijeenkomst met parlementsleden van de ar beiderspartij. Volgens het blad „Maariv" zei Dajan, dat de VN-resolutie, waarin terugtrek king van de Israëlische troepen tot de bestandslijnen van vóór de zesdaagse oorlog van 1967 wordt geëist, niet aanvaardbaar is als basis voor een oplossing. HU zou de resolutie „strydig met de Israëlische belangen" hebben genoemd. Minister Eban zou een debat in de regering over de verklaringen van Dajan hebben geëist. Dajan zou onder meer nog gezegd hebben dat Israël, onverschillig de ontwikke lingen, in verscheidene delen van de Sinaï-woestijn pantsertroepen zou moeten houden. Een ander Israëlisch blad, Al Hamisjmar" schreef dat de uitlatingen van Dajan „de gehele buitenlandse politiek van Israël en het beeld dat men in de wereld van Israël heeft", hebben geruïneerd.

De Vallei | 1968 | | pagina 1