Grepen uit! RHENEN LIET ZICH VROEGER •historie van WEINIG GELEGEN LIGGEN AAN •Renswoudei T WOESTE RHENENS WOUDE KERKDIENSTEN Tktbnmcm Oogst-fee doet morgen intrede Schoolmeester kon vroeger vaak lezen noch schrijven Kappers zetten schaar in het sluitingsuur VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Excursie naar „Blauwe Hel" Kerkbouw Burcht Landbouw Spoeken Ongeletterd door Rik Valkenburg Nachtwacht Halsrecht Manieren ShOP heeft 't Avondfietstocht van VVV-Rhenen Dia-lezing over 'uaria Groot tekort bij Groene Kruis Eerste storting voor vuurwerk is al binnen Fa. J. Snitselaar heropende MIST flndré Jamet TENTEN Permanent FORD-show in showroom u uw dagblad DE VALLEI? 10550 11079 1 VRIJDAG 21 JUNI 1961 De geschiedenis van Renswoude gaat verder terug dan die van Veenendaal. Veenendaal was doodgewoon „Rhenensche Veenen", omdat het grondgebied onder Rhenen behoorde en bestond uit Veenland. Zo werd Renswoude, van wege de vele bosschages aangeduid als Rhenens-Woude, ook wel genoemd de „gemeene weide der burgers van Rhenen". Later werd het Rijnswoude of Rens woude, zoals M. J. L. Baron Taets van Amerongen, beschrijft in zijn boek „Hooge en Vrije Heerlijkheid van Renswoude en Emmickhuysen". „Rhenens-Woude" was voor Rhenen echter van minder belang dan „Rhe- nenscheveenen". Laatstgenoemde plaats immers leversde groot voordeel op door de enorme hoeveelheden turf, die er gebaggerd werden. Van Rhe- nenswoude was het enige nut voor de stad, dat de burgers er hun vee kon den laten weiden en verder dat er veel hakhout voorradig was. Maar de af stand tot de stad was in feite te groot om er voldoende profijt van te trek ken. Uit dat oogpunt zal dan ook wel in 1345 besloten zijn door de vroed schap van Rhenen, dit gebied te ver kopen aan Jan van Arckel, Bisschop van Utrecht en diens broer Robbert. Door tal van beleningen kwam het gebied Renswoude tenslotte na enkele eeuwen aan Johan van Reede, Domde ken te Utrecht. Hij werd er op 27 fe bruari 1623 door de Staten van Utrecht mee beleend. Zag men er in de veertiende eeuw hoofdzakelijk bos, afgewisseld door heidevelden met poelen en moerassen vol riet en gagel, en hier en daar wat droog gras, terwijl er zelden een mens in de buurt kwam, in de zeventiende eeuw, begint het er anders uit te zien. Verschillende gronden zijn in cultuur gebracht. Tussen de bossen verrijst 'n slot, terwijl er om en bij dat slot wat nederige met riet gedekte arbeiders woningen staan. Op deze wijze ont stonden in ons land tal van plaatsen, vooral als dat kasteel behoorde tot de ridderhofsteden, die voorzien waren van poorten en bruggen en omringd met grachten. Dan kon men de vijand de Gelderschen, of Maarten van Ros- sum, het hoofd bieden, door de poorten van de Ridderhofstad voor de arme landbouwer en diens vrouw en kinde ren, vee, have en goed te openen. Dan was er een veilige rustplaats binnen de beschermende muren van het kasteel. Niet elk kasteel was een Ridderhof stad. Vereiste was, dat het poorten, bruggen en grachten had. Het moest dus in staat van verdediging gebracht kunnen worden. De Ridderhofstad Renswoude werd in deze tijd meestal Burgwal of Born- wal genoemd en stond waarschijnlijk niet ver van het tegenwoordige kas teel. Er is niet zo veel over bekend, zoals meer zaken uit die tijd in duis ter gehuld zijn. Neem b.v. de abdij op Emmikhuizen, en een kapel, waarvan na afbraak, de stenen zouden zijn ge bruikt voor het koor van de kerk te Veenendaal. Vrijheer Johan van Reede was een doortastend man. Reeds in 1639 bouw de hij de Hervormde Kerk te Rens woude, die er thans nog staat en ex tern maar weinig veranderd is. De voorbereidende maatregelen hadden heel wat voeten in de aarde. Ten eerste moest er toestemming zijn van de Sta ten van Utrecht, dan moest er een ka naal worden gegraven over Emmikhui zen naar Veenendaal, om de benodig de stenen van de Rijn te kunnen aan voeren. Verder werd er nog geprotes teerd door de Heer Van Sc herpenzeel, maar toch kon, ondanks alle moeilijk heden op 19 augustus 1639 door Hen drik van Reede, de zoon van de Vrij heer, de eerste steen worden gelegd en ging de bouw geregeld voort. Op de kerk bevindt zich een wind wijzer in de vorm van een vis. Een aanduiding voor „Christus, zoals de eerste Christenen dat in hun geheim taal bezigden tegenover hun vervol gers". Het woord vis is in het Grieks Ichtus. De beginletters geven: I-ch-t- u-s: Jesous Christos Thea Ulos Soter: Jezus Christus, Gods Zoon, Zaligma ker Heiland. Na de bouw van de kerk begon Van Reede met plannen voor een nieuwe Ridderhofstede. De Burgwal, waar schijnlijk een middeleeuws slot uit de tijd van de heren Van Kuilenburg, vol deed blijkbaar niet meer aan de eisen van de zeventiende eeuw. Immers, de architectuur voor deze gebouwen ver anderde. Versterkte burchten met me tersdikke muren, raakten uit de tijd. Ze hadden niet de minste reden van bestaan meer. Toch was men echter ook weer te zeer gehecht en gewend aan dé ver schillende eigenaardigheden van de middeleeuwse burchten, om nu alles zo maar achterwege te laten. Daarom bleven de grachten, poorten, torens en bruggen onvermijdelijk behoren bij de moderne Ridderhofstede. Het jaartal 1654 op de wijzerplaats van de klok, duidt waarschijnlijk op aanvang of voltooiing van de bouw. Een middeleeuws kasteel werd dik wijls het centrum van een gehucht of dorp. Midden in het dorp staat het „Rechthuis", vanouds de zetel van 't gerecht, waar Schout en Schepenen ter vergadering kwamen. Aan het eind van het dorp naar de kant van Scher- penzeel bevond zich de korenmolen, ei gendom van de Heer Van Renswoude, waar ieder verplicht was zijn graan te doen malen. Verder ontbrak evenmin de traditionele duiventil bij het kasteel. Onder de oudste boerderijen die aan Huize Renswoude toebehoorden moeten zeker vermeld worden: Dy- kenrys, Ubbelschoten, De Renswou- der Meente, Wagtendonk, en Kievits pol. De meeste andere hofsteden, die verder van het kasteel verwijderd lagen, waren tiendplichtig. De heren Van Reede en hun opvolgers waren tevens Ambachtsheer en later Vrij heer van Renswoude en Emmickhuy sen. De bevolking van de heerlijkheid leefde in die tijd van de landbouw ter wille waarvan er maar weinig veeteelt werd uitgeoefend. Hoofdzakelijk werd er vee gehouden voor de bemesting. De rogge en boekweit werden meest al op de markt te Amersfoort aan de man gebracht. Ook bloeiden er veel flinke tabaksplanterijen, maar die ver dwenen in de achttiende eeuw. Van be lang was ook de bijenteelt. Over het algemeen was de positie van de landbouwer niet zo gunstig. Voor een paar mud rogge moest men de lange reis naar Amersfoort onder nemen langs slechte zandwegen. De talrijke wildernissen werden langza merhand ontgonnen. Ook al door dat de kronkelende Lun- terse beek het overtollige water uiterst langzaam afvoerde, was men vaak ver plicht z'n toevlucht te nemen tot min der vruchtbare hoger gelegen gron den. Het werkte de armoede in de hand. Zo kwam het dan ook herhaal delijk voor dat pachters die enkele ja ren hun huur niet konden betalen, ten slotte al hun vee, koren, huisraad en landbouwgereedschappen aan de grond eigenaar moesten afstaan, om him schuld te voldoen. Er bestaan nog hele lijsten van, waarbij zelfs artike len als borden, lepels, kommen, spin newielen en blaaspijpen in de kluis werden opgeborgen. De inrichting van de boerewoningen bestond vaak uit woonhuis, deel en stallingen, onder één hoog rieten dak. De achterhuizen veelal van hout, even als de schaapskooien die nergens ont braken. In het woonvertrek „den heerd", werd één der wanden geheel ingenomen door de schouw, waarboven een kroonlijst met blauwe borden. On der de schouw was de muur met blau we of bruine Delftse tegels bezet, die soms hele voorstellingen te zien gaven uit het boerebedrijf. Op winteravonden zaten de mannen met de kousen op de warme vuurplaat in het vuur te „spoeken". Boven het vuur hing de kookpot aan een ketting. De vrouwen zaten midden in het ver trek te spinnen en leden kou. De verlichting was altijd een groot probleem. Doorgaans was er niets anders dan een enkele smeerkaars. Daarom ging men maar naar bed als het donker werd. Velen trokken alleen maar hun klompen uit en do ken met kleren en al, liefst met een warme muts op, achter de bedstee deurtjes, terwijl men het de volgen de morgen gewoonlijk te koud vond om zich te wassen. Wilde men het hoofd boven water houden, dan moest er op de boerderij hard gewerkt worden, zelfs door de zeer jonge kinderen. Zo kwam het dat nog vrij jonge personen, als gevolg van deze harde arbeid, zowel mannen als vrouwe, een oude afgeleefde in druk maakten. Voorovergebogen met kromme rug, starend naar de grond, die hun voedsel moest geven Intellectuele ontwikkeling was er dan in deze omstandigheden praktisch helemaal niet. Velen konden niet eens lezen of schrijven. Die het wel konden lazen toch maar weinig. Als men las, deed men dat uit de bijbel. Voor een handtekening zette men maar een kruisje. Rekwesten, door een aantal personen getekend, gaven op deze ma nier vaak een sterrenhemel van kruis jes te zien. Met het onderwijs was het zeer zon derling gesteld. Tot zelfs aan het eind van de achttiende eeuw werd vaak een schoolmeester aangesteld, die niet in staat was zijn ambt zelfs waar te ne men. Soms kon hij zelf niet eens lezen of schrijven. Hij trok er echter profijt van en moest zorgdragen dat door 'n zgn. „ondermeester" les werd gegeven in lezen, schrijven en rekenen. Zo werd in 1788 een gewezen tuinbaas van huize Renswoude bij wijze van pensionering met deze betrekking be last. In deze tijd had de school ongeveer vijftig leerlingen. Sommige, doch lang niet alle on derwijzers hadden hun examen voor het comi té van publiek onder wijs afgelegd. De school meester was gewoonlijk tegelijkertijd koster, doodgraver en begrafe nisbidder. van Utrecht op voorstel van Stadhou der Willem III werd verheven tot een Hooge en Vrije Heerlijkheid. Aan deze verheffing was de volgen de voorwaarde verbonden: de stad. Utrecht verklaarde nooit of te nimmer te zullen gedogen dat door des- zelfs Hooge Heerlijkheid een grift of vaart werd gegraven van de Grebbe naar Amersfoort of de Eem. De Utrecht se vroedschap was namelijk bevreesd dat vroeg of laat de scheepvaart op die wijze zou worden verlegd en de verbin ding met de Rijn naar Utrecht, niet langer over Utrecht, maar over Amers foort zou plaatsvinden. Bedoelde voor waarde-akte werd inderdaad door de Heer Van Renswoude overgelegd. Als Vrijheer had hij nu het halsrecht, mocht dus de doodstraf geven, gewoon lijk geschiedde dat „met den zwaarde", hoewel aan de noordzijde van Rens woude, bij het Galgeveld de roodgeverf de galg, bestaande uit 2 palen met een dwarsbalk er overheen, immer gedul dig stond te wachten, of er ook iemand tot de strop veroordeeld zou worden. Verder kon de Vrijheer ook geseling toepassen. Verbanning voor bepaalde tijd, of ten eeuwigen dage uit de Hooge en Vrije Heerlijkheid, mitsgaders uit de gansche provincie van Utrecht behoor de ook tot de mogelijkheden. Tenslotte kon hij de mensen ook beboeten. Het voert te ver om op alle details van het vrijheerschap in te gaan. We volstaan met enkele interessante bijzon derheden: Er kwam een secretaris of griffier die tegelijk Stadhouder der Le nen, Tinthsen en Erfpachten was. Hij moest het gerecht in alles ter zijde staan. Hij hield de notulen bij van de open rechtsdagen en de extra ordinai re rechtsdagen, die voornamelijk wer den gehouden voor de behandeling van strafzaken. Verder was er een gerechtsbode, die voornamelijk zijn dagen sleet met het ophalen van akten van indemniteit, een soort verhuisbiljetten die door nieuwe inwoners der heerlijkheid moesten wor den overgelegd, als waarborg dat zij niet ten laste van de armen kwamen. De nachtwacht of klepperman, die voor het eerst in de achttiende eeuw werd aangesteld, naar aanleiding van een inbraak in de pastorie, moest „alle nagten waken en toesien of eni ge quade lieden mogten vergaderen om te stelen of enig ander molest aan iemand an onse goede opgesee- tenen van onsen dorpe Renswoude te doen", zoals het in zijn instructie heette. Hij moest daartoe „alle avonden pre cies ten 10 ure in desen dorpe overal en tot op de plaats van den Heer de- ser Heerlyckheit, tot aan het yzere hek, rondgaan, tot 's morgens 4 ure na huys, en telkens en op ieder uur, over al met de klep slaan, en de ure noe men, hoe laat het is". Zijn salaris moest hij zelf bij de in- VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude kerk: 9.30 u. ds. Eysenga uit Leusden; 17.00 u. ds. Meijers uit Er- melo. Julianakerk: 9.30 u. ds. Jongerden; 17.00 u. ds. Kamerbeek uit Rouveen. Vredeskerk: 9.00 en 10.30 u. ds. Graaf land; 17.00 u. ds. Vroegindeweij. Sionskerk: 9.30 uur ds. Kamerbeek; 17.00 uur ds. Jongerden. Poortkerk: 10.30 u. ds. Vroegindeweij 18.30 u. ds. Jorissen uit Amersfoort. Bejaardencentrum: 9.00 u. ds. Vroeg indeweij. Veeneind: 15.00 u. dhr. Van Beuse- kom; woensdag 26 juni a.s., 19.30 u. ds. Middelkoop uit Zwolle. Dijkstraat: 14.45 uur ds. Vroeginde weij. Herv. gem. „Sola Fide": 10.00 u. ds. Vijzelaar; 17.30 u. ds. Vij zelaar. Instuif: 10.00 u. leesdienst dhr. T. Gijzel. Geref. Kerk: Oude Kerk: 9.30 u. ds. Overduin, 17.00 u. ds. Wouters uit Pijnacker. Petrakerk: 9.30 u. ds. Versluijs uit Geldermalsen; 17.00 u. ds. Overduin (voorber. HA.). Geref. Kerk Vrijgem.: Poortkerk: 9.00 u. ds. Pool; 16.30 u. leesdienst. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk: 9.30 u. en 17.00 u. ds. Ot ter uit Dokkum. Pniëlkerk: 9.30 en 17.00 u. prof. Vele- ma uit Ugchelen, (bed. H.A.). Geref. Gem. (Ned): 9.30 en 18.30 u. leesdienst. Geref. Gem. (Syn.): 9.30 en 17.00 u. leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. Ponne uit Huizen. R -K Kerk* Salvatorkerk: zaterdag 22 juni a.s. 18.45 u. en zondag 9.00 u. en 11.00 u. H. Mis. Willibrorduskerk: 10.00 u. H. Mis. Leger des Heils: 10.00 u. Heiligingssamenkomst; 19.30 u. Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen: 9.30 u. „De Wachtttoren", studie; 10.30 u. Openbare toespraak; dinsdag 25 ju ni a.s., 19.30 u. Theoc. school; 20.30 u. Dienstvergadering. De diensten worden gehouden in het NW-gebouw aan de Tuinstraat. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Bergschool, 9.00 u. geen opgave. Cunerakerk: 9.00 u. ds. P. P. J. Mon ster uit Barneveld; 10.30 en 18.00 u. geen opgave ontvangen. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 u. ds. A. W. T. Nijen- huis (Heilig Avondmaal). Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 17.30 u. ds. Chr. van Dam uit Werkendam. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 17.30 u. leesdienst. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 17.30 u. leesdienst; woens- Renswoude was oor- spronkelijk een am- Jj*.. f bachtsheerlijkheid en had dus een rechtbank van schout en schepe nen die door de am bachtsheer werden be noemd en ontslagen. Deze toestand duurde voort tot 1674 toen Rens woude door de Staten fft "f*""' n fjsr-- :,*t üj -- dag 26 juni a.s. 19.00 u. ds. Wiltink uit Doetinchem. Ned. Prot. Bond: Geen dienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.00 u. ds. J. van Malen- stein. Geref. Gem.: 9.30 en 18.00 u. leesdienst. Oud Geref. Gem. in Ned.: 9.30 en 18.00 u. leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. Vrouwerff. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 u. leesdienst; vrijdag 28 juni a.s. 19.00 u. dhr. v.d. Meer. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. G. Kaastra; 18.30 u. ds. J. van Noort. Dorpshuis, 10.00 u. Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 u. (Heilig Avondmaal), ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. mr. L. H. van der Bilt (N.H.) uit Zeist. LEERSUM Geref. Kerk: 10.00 (H.A.) en 18.30 u. (H.A. en dank zegging) ds. G. Lugtigheid uit Zeist. Oud Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 18.30 u. leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. J. T. Cazander; 18.30 u. ds. P. Zijlstra. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 u. drs. A. B. W. M. Kok, em. pred. uit Zeist (H.A. en nabetr.). Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 u. dhr. B. Roest. Ver. van Vryz. Herv.: 19.15 u. ds. D. Oosten uit Utrecht. De dienst wordt gehouden in 't nieu we verenigingsgebouw te Wouden berg. Vrye Evang. Gem.: 10.30 u. evang. J. W. Delwich uit Arnhem. De dienst wordt gehouden in het verenigingsgebouw aan de Molenweg. R.-K. Kerk: 8.30 u. H. Mis. De dienst wordt gehou den in het verenigingsgebouw aan de Molenweg. RENSWOUDE: Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u. ds. L. van de Peut (Voorber. H.A.). Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. Jonkers. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u. ds. J. C. de Bie. Geref. Gem.: 9.30 en 18.45 u. ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 19.00 u. leesdienst. EDE Oud Geref. Gem.: 10.00 en 19.00 u. ds. J. van de Poel. LIENDEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. J. van Drenth uit Ede; 18.30 u. ds. A. Muilwijk uit Opheus- den. KESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.30 u. ds. P. P. J. Monster uit Bar neveld; 18.30 u. ds. J. Rootselaar uit Barneveld. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. A. Muilwijk; 18.30 u. ds. P. P. J. Monster uit Barneveld. Geref. Gem. Syn.: 10.00 en 18.30 u. leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 18.30 u. ds. M. van Beek. gezetenen ophalen, die verplicht waren hem te betalen. Dit was een soort be lasting op de huizen van het dorp. Voor elk huis moest 2 duiten in de week worden betaald. Onder de Schepenen vindt men ve le namen die tegenwoordig nog vóór komen, als: Lagerwey, Van Ginkel, Methorst, Veldhuizen enz. De school meester waarvan reeds werd gespro ken moest in de eerste plaats de jeugd opvoeden „in de ware Gerefor meerde religie", en in de tweede plaats hun „goede manieren" leren. Daarna kwam het „spellen, lezen, schrijven en cijferen". Als ordinaris groefbidder bestond zijn taak in „bekent makinge van sterfge vallen, begrafenis cedul makinge, nodi ging ter begrafenis en ter grave bren- ginge der dode". De „goede opgeseete- nen" werden door de heer van Rens woude gelast en bevolen „hem in deze zyne qualiteit te erkennen te employee- ren en naa vermogen en verdiensten te salariseeren". Toen, bij gelegenheid van een sterf geval op de hofstede de Melm, de na bestaanden hem niet verkozen te „em- ployeeren", kregen zij van de heer van Renswoude bevel, zich onmiddel lijk van hem te bedienen, waaraan toen dadelijk gevolg werd gegeven. Ook op politiek gebied speelde Rens woude zijn rol. Hierover echter in een volgend artikel meer... IOAKN tü BR RXE.DK D DL REXNVOVDt IV COX* pZLS ET V&X.TOT- D D ORB GEK: VN IT TROV. f KOM LORVM AD CAR MAG. BRIT R&ÜEM AD LDAXDA f IfïttSTl DIAS1Q1A LLGAFVY LX TRA t'ï AU LODLU IN BA j ROKER DE RiEDf, GREAT VA JLUtif S*2 CT.{-S It* Md<*retrxï p -/é'fi - •A;' "i -.'Su Johan van Reede, Domdeken te Utrecht vanaf 27 februari 1623, Heere van Rens woude en Emmickhuysen. VEENENDAAL Als de raad van de Veenendaalse kappersvereniging op gevolgd wordt zullen alle kappers bin nenkort hun zaken zaterdags om 17 u. voor het publiek sluiten. De kappers- vereniging besloot dit advies te geven tijdens een dezer dagen gehouden ver gadering. De verzamelde kappers hebben ook gesproken over de tarieven waarin men meer uniformiteit wil brengen. In de meeste plaatsen blijkt men een beter aangepaste prijs te berekenen, volgens de lezing van de kappersvereniging. Men vond het dan ook raadzaam 'n rondschrijven aan de herenkappers ter plaatse te richten, waarin geadviseerd zal worden een minimumprijs van f 2,50 voor het knippen aan te houden. Het in Veenendaal veelvuldig voor komen van beunhazerij werd eveneens onder de aandacht gebracht. Deze on bevoegde kappers knippen en kappen aan huis. Ze werken belasting-vrij en bedrijven op deze manier een oneerlij ke concurrentie. Hier zal de vereniging nog nader op terugkomen. Verder werd tijdens de vergadering 'n nieuw bestuur gekozen. Het huidige be stuur bestaat uit voorzitter R. Valken burg. secretaris G. D. van de Kraats enpenningmeester J. Slotboom. ADVERTENTIE nu ook met gespreide betaling HOOFDSTRAAT 15, VEENENDAAL (BIJ DE MARKT) TEL. 12869 RHENEN Dinsdag 25 juni orga- seert de WV-Rhenen een avondfiets tocht door de omgeving van Rhenen over de Stokweg met veel wetenswaar digheden over de oude tabakscultuur, een deel van de Remmerdense engen met hun prehistorisch verleden en terug via de toeristische Autoweg. Ver trek vanaf Viaduct om kwart voor ze ven. Donderdag 27 juni organiseert de VVV-Rhenen een avondwandeling op de Grebbeberg. Een bijzondere mooie wandeling met bezoek aan Koningsta fel, waar men de berg zal afdalen langs het vermaarde Slingerpad naar Heimerstein. Daar zal veldbioloog Adriaan P. de Kleuver in de tuin van het oude huis Heimerstein het gezelschap kennis la ten maken met alles wat er alzo op 'n eeuwenoude muur kan groeien. Ver trek 18.45 uur vanaf viaduct Rhenen. i VEENE. iL De Veenendaalse aquariumvereniging „Minor" (secreta riaat Meindert Hobbemastraat 6) be legt dinsdagavond 25 juni in gebouw „Trefpunt" een dia-lezing voor leden en niet-leden. De lezing draagt als titel „Paradijs onder water", en begint des avonds om kwart voor acht. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 KESTEREN In een groot aantal dorpen in het rivierengebied zijn nu al velen bezig met de voorbereidende werkzaamheden van het jaarlijkse oogst- en fruitcorso, dat op zaterdag 14 september weer in Tiel zal plaats vinden. De oogstfce met haar hofdames zijn reeds in het diepste geheim geko zen uit een schare Betuwse schonen, afkomstig uit de deelnemende dor pen. Morgenmiddag om 4 uur zal dc oogstfee op het stadhuis in Tiel aan 't gemeentebestuur en de pers worden voorgesteld. Een rondrit door de stad Tiel zal hieraan voorafgaan. EDERVEEN Er was ook dit jaar evenals voorgaande jaren weinig be langstelling voor de ledenvergadering van het Groene Kruis. De vergadering werd geleid door de voorzitter dr. Ra demaker. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat er weinig moeilijkheden wa ren geweest in het afgelopen jaar en dat alles naar wens was verlopen. Het financieel verslag was daarentegen niet rooskleurig want er bleek een te kort op de exploitatie over 1967 te zijn van ca f 7000,-. Door het bestuur zullen stappen ondernoemen worden om tot een sluitende begroting te komen. Tijdens de bestuursverkiezing kreeg mevr. Hardeman alle stemmen toen in een vacature moest worden voorzien wegens het aftreden van de heer B. van Kosten. RHENEN Gisteren heeft het be stuur van de vereniging voor vreemde lingenverkeer zich in een rondschrij ven gericht tot het bedrijfs-, het zaken- en het verenigingsleven om gelden bij een te brengen teneinde de 100-jarige muziekvereniging „Ons Genoegen" op zaterdag 29 juni aan het slot van de fees telijkheden een vuurwerk te kunnen aanbieden. Gisteravond was de eerste f 150,- al binnen! De bliksemactie moet uiterlijk komende dinsdag worden afgesloten, omdat er dan nog net tijd genoeg is 't vuurwerk te bestellen. VEENENDAAL Het is de VVV- Veenendaal gelukt om voor maandag 24 juni vergunning te krijgen voor een bezoek aan het belangrijke natuurre servaat „De Blauwe Hel". Voor velen ongetwijfeld een bijzon dere kans, die men niet voorbij zal la ten gaan. Onder leiding van Adr. P. de Kleuver start men om 18.30 uur bij de Ronduutweg. Het dragen van water dichte rubberlaarzen is beslist nood zakelijk. De dames wordt aangeraden een lange pantalon te dragen. De deel nemers aan deze excursie krijgen een planten- en vogel-weelde te zien zoals men die nergens anders in ons land zal aantreffen. Daar er met deze ex cursie beslist niet meer dan 30 perso nen mee mogen, verdient het aanbe veling zich van te voren op te geven bij de VW, Hoofdstraat 84. VEENENDAAL Zaterdag 22 juni: W. Remme, Markt 10, telefoon 12061. Zondag 23 juni: J. H. Kets, Hoofdstraat 26, telefoon 10056. Apotheek: Zuider-apotheek, Dr. Slote- maker de Bruïneplein 7, tel. 10714. RHENEN Voor Rhenen neemt het aanstaande week-end waar: Dr. Almekinders, Herenstraat 59, tel. 08376-2432. AMERONGEN De praktijken van de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en Van de Burg uit Leersum en Van Om meren uit Eist worden het aanstaande week-end waargenomen door dr. W. A. Ossendorp, Holleweg 2, Ameron gen, tel. 03434-1678. SCHERPENZEEL Voor Scherpenzeel neemt het aan staande week-end waar: dr. Backer, Stationsweg 6, Woudenberg, tel. 03498- 1330. De dienst geldt van zaterdag morgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Rens woude neemt 't aanstaande week-end waar: dr. Rademaker, Hoofdweg 50, Ederveen, tel. 08387-201. KESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Kesteren neemt het aanstaande week-end waar: Dr. Van de Veen te Lienden, telefoon 03443-220. De dienst vangt aan op za terdag 9.00 uur precies. OPHEUSDEN Voor Echteld, Ochten, Dodewaard en Opheusden neemt het aanstaande week-end waar: Dr. Jonker te Op heusden, tel. 08887-393. De dienst vangt aan op zaterdag 9.00 u. precies. WIJKVERPLEGING RHENEN Voor Eist en Rhenen neemt het aan staande week-end waar: zr. J. Koe- meling, Nieuwe Veenendaalseweg 53, tel. 08376-2381. KESTEREN Voor Echteld, Ochten en Kesteren neemt waar: zr. C. de Jong, Groene Kruis, Ochten, tel. 03444-257. OPHEUSDEN Voor Dodewaard en Opheusden neemt het aanstaande week-end waar: zr. H. Budding te Dodewaard, tel. 08885-218. TANDARTSEN VEENENDAAL-RHENEN Spoedgevallen, tel. 08385-12945. EDERVEEN DIERENARTSEN Voor Ederveen neemt het aanstaande week-end waar: dr. Van Riessen, Dorpsstraat 18, Lunteren, tel. 08388- 2557. EDERVEEN Gistermorgen werd het levensmiddelenbedrijf van de heer J. Snitselaar aan de Schras te Eder veen na een verbouwing heropend. In november 1965 kreeg de zaak al het ka rakter van een semi-zelfbediening doch nu is het gehele zelfbedieningszaak ge worden. De totale vloeroppervlakte is nu 1100 vierkante meter. Naast de le vensmiddelen zijn ook groente, fruit en vleeswaren in de collectie opgenomen. Verder is er een dieethoek ingericht met suiker en zoutloze produkten. De heer en mevr. Snitselaar werden bedolven onder de felicitaties en bloemstukken, die een feestelijke sfeer gaven aan de opening van de zaak. Ederveen is weer een moderne zaak rijker geworden. Bel: >t 17.80 uur van 17.30— 19.30 uur Zaterdags 16.3017.30 uur.

De Vallei | 1968 | | pagina 5