Bondsdag steunt Kiesinger inzake Berlijn, maar vindt ook: Injecties voor Franse economie uniek!! festival slechts 6?5 Wilson wil macht van Hogerhuis beknotten Unieke samenwerking in Europa voor tankopslag Philips wil net van kunstmanen bevorderen Gerstenmaier nu ook in getuigenbank Reeds 25.000 Amerikanen in Vietnam gesneuveld KONINKLIJK BEZOEK AAN BRUSSEL Vijftal verdacht van wisseltrucs Wetsvoorstellen aangekondigd Minimumuurloon pas na zomerreces in Tweede Kamer MEVROUW KING SPREEKT IN WASHINGTON Vliegtuig gedwongen op Cuba te landen Ncderl.-Frans-Duitse combinatie Trouw van boeren werd beloond Onderzoek naar organisatievorm van defensie Kans op lichteiland in plaats van lichtschip REEKS VOORSTELLEN NIEUW LEVEN BONN „De aanspraakdie het communistische regime in Oost-Berlijn maakt op erkenning als soe vereine staat 9 wordt niet overtuigender gemaakt door het eisen van paspoorten en visa voor de reis naar West-B er lijn. De rechtmatigheid van een regering be rust niet op haar vaardigheid in het lanceren van ambtelijke plagerijen maar enkel en alleen op de wil des volks". WEDERRECHTELIJK HULPMIDDEL HEFFING Proces tegen ex-gezant Adolf Beckerle ONTZENUWD OPVOERING Antwerpen Belangrijk ft Preussag ft Verhuren IN EUROPA OVERDRAGEN VOORDEEL VRIJDAG 21 JUNI 1968 POLITIEKE OPLOSSING VEREIST (Van onze correspondent) PARIJS De nieuwe Franse minis ter van Industrie, Chalandon, heeft 'n reeks voorstellen gedaan om de econo mie van zijn land weer gezond te ma ken. Hij wil: Een stelsel van heffingen op de in voer; Subsidies en belastingvoordelen bij uitvoer; Een door de staat gesteunde inves teringspolitiek. Zijn collega van Financiën, Couve de Murville, is echter minder ingeno men met dit stelsel. Hij voelt meer voor tijdelijke contingentering van de invoer, dat wil zeggen: de invoer be perken tot vastgestelde hoeveelheden. Premier Pompidou steunt hem hier in. De premier zegt echter niet te zul len tornen aan de Franse verplichtin gen, als op 1 juli de douane-unie in de Europese Gemeenschap een feit wordt. Volgens mededelingen aan de Europese Commissie in Brussel heeft Frankrijk minstens anderhalf jaar nodig om de schade van de jongste stakingen tebo- ven te komen. Minister Chalandon wil de investerin gen in de industrie nieuw leven inbla zen door hogere overheidsuitgaven en kredieten voor onderzoek en ontwikke ling. Ook wil hij de oprichting van een nationale investeringsmaatschappij. Hij denkt verder aan de uitgifte van een zeer grote staatslening hiervoor. De stakingen in Frankrijk nemen overigens langzaam af. Na Renault ging gisteren de autofabriek Peugeot weer aan de slag. Vandaag volgt ook de vrachtwagenfabriek Saviem, dochter van Renault. Bij Citroen zijn de bespre kingen tussen arbeiders en directie weer op gang gekomen. Inmiddels zijn in Frankrijk de fiet sen en de gemotoriseerde tweewielers ruim twee procent duurder geworden. Een tweede prijsverhoging wegens de hogere loonkosten volgt nog, zo hebben de fabrikanten al meegedeeld. Behalve een deel van de elektroni sche en de staalindustrie wordt in Frankrijk alleen nog gestaakt bij de radio en televisie. Met het oog op de komende Ronde van Frankrijk die via Eurovisie moet worden verslagen polst de vakcentrale haar leden over een mogelijke opschorting van de sta king. De journalisten van de nieuws uitzendingen en de toneel- en filmregis seurs voelen hier echter weinig voor. DELFT Drie mannen en twee vrouwen die in Delft worden verhoord op verdenking van het plegen van wis seltrucs, hebben zich vermoedelijk een groter bedrag eigen gemaakt dan werd gedacht. Het gezelschap werd enkele dagen geleden in Eindhoven ge arresteerd voor een verkeersovertre ding. Het gedroeg zich zo merkwaar dig dat de politie argwaan kreeg. Het vijftal werd in Delft verhoord, waar enkele weken geleden drie geval len van oplichting van winkeliers door wisseltrucs werden gemeld,, waarmee een bedrag van ongeveer twaalfhon derd gulden was gemoeid. Dezelfde praktijken zijn toegepast in Den Haag, Rijswijk en Rotterdam. Tijdens het verhoor in Delft werd op een der vrouwen een bedrag van 9900 gulden in vrij kleine coupures ge vonden. Zij vertelde dat het geld van haar broer in Amerika was, waarvoor zij hier een auto had willen kopen. Inmiddels is ook uit Hamburg be richt binnengekomen dat men daar het vijftal verdenkt van 64 wisseltrucs. Hoe wel verscheidene getuigen hen hebben herkend, ontkennen de vrouwen straf bare feiten te hebben gepleegd. Zij zul len vandaag voor de officier van justi tie in Den Haag worden voorgeleid. De verdachten zijn de 56-jarige Pool se weduwe Z. G., haar 25-jarige doch ter S. B.. die getrouwd is met de 39- jarige Duitser F. M., de negentienjari ge A. D. een zoon van de weduwe, en een kennis, de 34-jarige J. C., die sta- tenloos is en in het bezit was van een Zuidslavisch paspoort, waarin echter was geknoeid. De Duitser is in Duits land reeds meermalen veroordeeld we gens diefstallen en geweldpleging. ADVERTENTIE Een stereo langspeelplaat waar op 14 beroemde, internationale amusementsorkesten 14 beroem de werken spelen. Verkrijgbaar bij elke erkende grammofoon- platenhandelaar. Haast ul Dit is een tijdelijke aanbieding. De oplage is beperkt. ft Commissie Collectieve Grammofoonplaten Campagne Met applaus begroette de Westduitse Bondsdag gisteren deze woorden van bondskanselier Kiesinger in zijn rege ringsverklaring over West-Berlijn. Oost-Duitsland, zo betoogde Kiesin ger, belemmert wederrechtelijk de vrije toegang tot West-Berlijn. „Rus land keurt dit goed, hoewel dit land doet alsof het overal ter wereld de vre de en ontspanning wil bevorderen." De machthebbers in Oost-Berlijn, die erkenning eisen van de Oostduitse „Democratische Republiek", wensen in wezen erkenning voor hen zelf en capitulatie van een minderheid voor hun heerschappij, zo zei, kort samen gevat, de bondskanselier. Het kabinet heeft wetsontwerpen ge reed gemaakt om de nadelen voor de reizigers en het goederenvervoer van en naar West-Berlijn te ondervangen. Over verdere reacties wordt nog over legd met de Westelijke bondgenoten. West-Duitsland wil zich door de Oost duitse maatregelen echter niet laten provoceren tot onjuiste tegenmaatrege len, aldus Kiesinger. De Bondsrepu bliek blijft streven naar toenadering tot Oost-Europa en dat sluit, evenals tevoren, ook Oost-Duitsland in. Alle drie parlenmentsfracties onder steunden het beleid van de regering, maar de sprekers wezen er op dat fi nanciële steun niet meer betekent dan een hulpmiddel, en dat uiteindelijk een politieke oplossing noodzakelijk is. De liberale oppositie drong aan op een akkoord met Oost-Duitsland over de positie van West-Berlijn. Vervolgens gaf de Bondsdag de wetsontwerpen door aan de betrokken commissies ter spoedbehandeling, zodat de nieuwe steun aan West-Berlijn reeds op 1 juli in werking kan treden. Inmiddels voerde het Bureau voor reisdocumenten van de westelijke mo gendheden te Berlijn gisteren een hef fing in op de verstrekking van reisdo cumenten aan Oost-Duitsers. Dat maak te de NAVO-raad gisteren te Brussel bekend. De leden van de raad besloten voorts hun regering een zorgvuldiger toepas sing aan te bevelen van de regeling voor het verstrekken van visa aan Oostduitsers. Negen Australische parlements leden brengen van 30 juni tot 2 juli een bezoek aan ons land. Het gezelschap reist op eigen initiatief verschillende Europese landen af. Op het program ma staan in Nederland bezoeken aan de Eerste Kamer, de Noordoostpolder en Flevoland. (Van onze correspondent) BONN Niet alleen Bondskanselier Kiesinger maar ook de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, zal als getuige worden gehoord in het prc^fes tegen Adolf Beckerle die in de oorlogs jaren Duits gezant in Sofia was. Aan Beckerle wordt medeplichtigheid aan moord ten laste gelegd, omdat hij zou hebben meegewerkt aan de de portatie van ruim elfduizend Joden, die in 't vernietigingskamp Treblin- ka werden vermoord. Het initiatief om Gerstenmaier op te roepen als getuige is uitgegaan van Beckerles verdediger, de advocaat Egon Geis. Volgens Geis heeft Gerten- maier in 1941 als functionaris van de Duitse Evangelische Kerk een reis door de Balkan gemaakt en daarbij ook besprekingen met Beckerle ge voerd in de Bulgaarse hoofdstad. Ger stenmaier zou op zijn rondreis hebben vastgesteld dat de meeste van de vijftien orthodoxe aartsbisschoppen in Bulgarije geen bezwaren hadden tegen de deportatie van Joden. Gerstenmaier zou zijn bevindingen hebben neerge legd in een rapport, waarvan ook Beckerle een exemplaar ontving. Met behulp van Gerstenmaiers ge tuigenverklaring wil advocaat Geis nu aannemelijk maken dat gezant Becker le destijds helemaal niet wist dat de gedeporteerde Joden de dood tege moet gingen. De tenlastelegging mede plichtigheid aan moord zou daarmee zijn ontzenuwd. Geis wil zijn pleidooi ook ondersteu nen met de rapporten, die Gersten maier destijds over de Balkan schreef. Gerstenmaier zou onder andere heb ben uiteengezet hoe de Duitse invloed, mede via de Orthodoxe kerken, zou kunnen worden verbreid. Ook zou hij hebben opgesomd welke van de Bul gaarse aartsbisschoppen Duits gezind waren en welke sympathiseerden met Engeland of Rusland. ADVERTENTIE LONDEN ReuterDe Britse premier Wilson heeft gisteren in het La gerhuis radicalewetsvoorstellen aangekondigd om de macht van het Hoger huis te verminderen. De regering zou o.a. van plan zijn het erfrecht van de Lords op een zetel in het Hogerhuis af te schaffen. Dit is het antwoord van de socialis tische regering op het besluit van het Hogerhuis de voorgestelde regerings maatregelen ter uitbreiding van de sancties tegen Rhodesië af te wijzen. Wilson noemde het optreden van het Hogerhuis „een ontkenning van de de mocratie en een volledige dwarsbo ming van de geest van onze rondwet". Wilson maakte duidelijk, dat hij ge heel en al af wil van de erfelijke rech ten op een zetel in het Hogerhuis. Hij herinnerde er aan dat konigin Eliza beth bij de opening van het parlement al maatregelen ter inkrimping van de bevoegdheden van het Hogerhuis en af- DEN HAAG Het voorstel van mi nister Roolvink betreffende een wette lijke regeling van het minimumloon, dat thans 135 gulden per week be draagt, zal niet meer voor het zomer reces bij de Tweede Kamer in behan deling komen. De meerderheid van de Kamercom missie voor sociale zaken ziet geen kans meer om de memorie van ant woord, die begin volgende week zal verschijnen, nog behoorlijk te bestude ren ter voorbereiding van het debat dat aanvankelijk in de eerste week van juli zou worden gehouden. Ook is gebleken dat er uit het be drijfsleven ernstige bedenkingen tegen dit voorstel zijn gerezen. Bovendien hebben verscheidene organisaties het plan opgevat om na kennis te hebben genomen van de memorie van ant woord alsnog een openbaar gehoor Idoor de commissie aan te vragen. schaffing van de erfopvolging had aan gekondigd. Over de inhoud van de wetsontwer pen en het tijdstip van indiening wilde de regering niets loslaten. Voor het beeld van Abraham Lincoln te Washington heeft mevrouw King, de weduwe van de vermoorde neger leider, de deelnemers aan de mars der armen" toegesproken. Zij zei onder meer, dat racisme, armoede en oorlog de belangrijke zaken ver troebelen voor zowel gekleurde als blanke arme mensen. SAIGON Meer dan 25.000 Amerika nen zijn de afgelopen zeveneneenhalf jaar gesneuveld in Viëtnam. Dat deel de het Amerikaanse opperbevel in Sai gon gisteren mee. In dezelfde periode sneuvelden aan vijandelijke zijde naar schatting 363.935 man, Noordviëtnamezen en leden van de Viëtcong. De bekendmaking van deze cijfers viel gisteren samen met een persconfe rentie in Washington van de Ameri kaanse minister van Defensie, Clark Clifford. De minister weer erop dat Noord- Viëtnam sinds het begin van de bespre kingen zijn aanvoer van troepen en voorraden naar Zuid-Viëtnam heeft op gevoerd. Naar schatting zo zei hij, wa ren in mei 29.000 Noordviëtnamese mi litairen geïnfiltreerd in Zuid-Viëtnam. Dat is bijna het dubbele van het aan tal dat de oud-opperbevelhebber in Viëtnam, generaal William Westmore- land had gegeven voor april. Clifford bevestigde de berichten dat op de Amerikaanse begroting voor de fensie waarschijnlijk twee a drie mil jard dollar zal moeten worden bezui nigd. Deze maatregel is een onderdeel van de totale bezuiniging op de begro ting van zes miljard dollar. HAVANNA (AP/Reuter) Een Ve- nezolaans passagiersvliegtuig met 73 passagiers is door een met een gra naat bewapende jongeman gedwongen in Cuba te landen. De inzittenden wer den ondergebracht in een hotel op Cu ba. Men verwacht dat het toestel, een DC-9 spoedig zal worden vrijgegeven. Het vliegtuig was op weg van Miami in Florida, via Porto Rico en Santo Domingo naar Curasao en Caracas. Het toestel is het tiende in de afgelo pen negen maanden dat werd gedwon gen naar Cuba uit te wijken. ROTTERDAM Op het gebied van de tankopslag en de aanleg van pijp leidingen is een unieke Europese samenwerking tot stand gekomen. Drie van de grootste Europese tankopslagbedrijven gaan ten aanzien van de ze projecten in geheel Europa samenwerken. Het zijn de Franse Compagnie Industrielle Maritime, Pakhuismeesteren Pakhoed en de Duitse Vereinigte Tanklager und Transportmittel GmbH. PARIJS De Franse regering is begonnen met de aflossing van de in de moeilijke meidagen opgelopen (morele) schulden. De eerste daar van, groot 1,3 miljard francs (een miljard gulden) is gisteren uitbe taald aan de boeren. De Franse boeren hadden gewei gerd de revolutie te steunen. Op het platteland bleef het dan ook vol komen rustig. Premier Pompidou beloofde de boeren daarom dat zij geen schade zouden lijden van de crisis en het oproer. Deze schade werd later geschat op 1,3 miljard francs. Gisteren is deze schuld betaald in de vorm van vijf maatregelen: 1. Een geringere verzekeringspre mie voor de economisch zwakke ren en een verhoging van de ouder- domsuitkering. 2. Belangrijke belastingfacilitei ten op het gebied van inkomstenbe lasting en van de belasting op de toegenomen waarde (b.t.w.). 3. Een verhoging van de uitrus tingskredieten. 4. Grotere kredietfaciliteiten on der meer in de vorm van leningen tegen zeer lage rente voor landbou wers die door de vervoersstakingen ernstig zijn getroffen. 5. Financiële steun aan de mark ten, waar als gevolg van de ver- voers- en andere stakingen, groen ten en fruit naar de mestvaalt ge reden moesten worden. Deze steun geldt ook voor de markten van eie ren en gevogelte. Het geld, dat voor dit alles nodig is, zal worden opge nomen in de aanvullende begroting van de komende maand. Een foto, gemaakt tijdens het Deense koninklijke bezoek aan België. Koningin Ingrid van Denemarken nodigt hier koningin Fabiola uit het hotel te Brussel binnen te gaan ,waar het Deense koningspaar een oontra-diner aanbood. Op de achtergrond prinses Paola, koning Boudewijn der Belgen en koning Frederik van Denemarken. De samenwerking heeft gestalte ge kregen in de oprichting van een maat schappij in Brussel, de Société Euro- péenne de Tankage et Pipiline, waar in de drie partners gelijkop deelne men. Via deze maatschappij zullen grote projecten, die de partners denken aan te pakken, worden geleid zodat in de bestaande belangen betreffende tank opslag en pijpleidingen geen wijziging kornt. Naar de heer R. A. de Monchy, lid van de raad van bestuur van Pakhoed, ons meedeelde, zijn de partners al aan het studeren over een aantal projec ten. Een daarvan heeft betrekking op tankopslag in Antwerpen, waarvoor de contracten zijn getekend. „Men moet de oprichting van de Brusselse maat schappij niet zien als een voorloper van een zeer belangrijke samenwer king in Europa". Over de financiële kracht van de drie partners samen bestaat geen en kele twijfel. Pakhuismeesteren, on langs met Blauwhoed tot Pakhoed Hol ding samengevoegd, beschikt in het Rotterdamse Europoortgebied over een nieuwe installatie waar tankers van meer van 200.000 ton laadvermo gen kunnen meren. Het bedrijf heeft pijpleidingen, vrachtauto's, tankwagens en tanksche pen. Pakhoed neemt een belangrijke plaats in als veem-, stuwadoors-, car gadoors- en vervoerbedrijf. Daarnaast is het concern werkzaam op het gebied van het onroerend goed. De Compagnie Industrielle Maritime staat in nauwe relatie tot de Compag nie Financière de Suez en de Compag nie des Entrepots et Magasins Gènè- raux de Paris. Haar grootste installa tie is in Le Havre waar tankers van 200.000 ton kunnen worden ontvangen. Hier wordt een groot deel van de voor Frankrijk bestemde ruwe oliën overge slagen, dat via pijpleidingen verder wordt vervoerd. De Vereinigte Tanklager und Trans portmittel in Hamburg is een volle dochtermaatschappij van het concern Preussag. Met haar tankopslagbelan- gen is zij als onafhankelijk tankopslag- bedrijf de grootste onderneming op dit gebied in Duitsland. Van haar installatie in Duisburg uit wordt de eerste particuliere produkten- pijpleiding van Duitsland geëxploi teerd. Op het Europese vasteland is het bedrijf de belangrijkste verhuur der van tank- en andere speciale wa gons voor het vervoer van minerale oliën en van vloeibare chemische pro- dukten, gassen en losgestorte goede ren. maatschappij in Algeco, de Daarnaast heeft de een overwegend belang grootste Franse verhuurmaatschappij van tankwagons en andere voor speci aal vervoer uitgeruste schepen, alsme de motorschepen voor binnenlands ver voer. Ook houdt zij zich bezig met vrachtautovervoer en opslag. „Met elkaar kunnen we sneller tot een opzet van nieuwe projecten ko men", zei ons drs. H. J. W. Brouwer, voorzitter van de raad van bestuur van Pakhoed. „Als Nederlandse onderne ming alleen is het veel moeilijker om internationale projecten te beginnen. Op de manier waarop wij nu gaan sa menwerken kunnen wij over en weer van eikaars lokale kennis gebruik ma ken". De Generale Synode van de Ge reformeerde Gemeente zal op woens dag 26 en donderdag 27 juni in Dor drecht worden gehouden, omdat het 350 jaar geleden is, dat daar de Na tionale Synode van 1618 bijeenkwam. MÜNCHEN Geeft uw monopo liepositie op indien u niet snel kunt besluiten tot vestiging van een Europees net van communicatie-kunst manen. Met woorden van deze strekking zou den grote Europese ondernemingen zich volgens dr. ir. Th. P. Tromp, vice- president van Philips, moeten richten tot de regeringen van Europese landen, indien de bestaande besluiteloosheid blijft aanhouden. Dr. Tromp drong gisteren aan op een degelijk, energiek optreden van Europese ondernemingen in een voor dracht over het economisch belang voor Europa van communicatie-kunstmanen. Hij hield zijn voordracht in de derde Amerikaans-Europese conferentie van Eurospace, die dinsdag in München is begonnen. Eurospace is een groepering van vele tientallen Europese en Amerikaanse ondernemingen, die al jaren ijvert voor een krachtiger en efficiënter aanpak van Europese ruimtevaartprojecten. In zijn voordracht noemde dr. Tromp het woord monopoliepositie niet. Maar iedereen besefte dat hij daarop doelde toen hij zei: „Wij zouden kunnen over wegen de regeringen van onze landen het voorstel te doen na te gaan, of zij bereid zouden zijn het recht op vesti ging van Europese verbindingsnetten over lange afstanden over te dragen aan Europese ondernemingen". Een dergelijke stap zouden die onder nemingen volgens dr. Tromp pas moe ten overwegen, indien de Europese re geringen mochten weigeren akkoord te gaan met het voorstel tot oprichting van Eurosat, een maatschappij tot ex ploitatie van een Europees net van communicatie-kunstmanen. Voordat dr. Tromp aan het slot van zijn voordracht kwam met het voor stel deze stok achter de deur te plaat sen, zei hij dat de Philipsfabrieken volledig zouden meewerken, indien wél werd besloten tot oprichting van de voorgestelde internationale onderne ming Eurosat. Dr. Tromp legde ook uit waarom Philips bereid was deze kostbare duit in de ruimtevaartindustrie te wagen: „Wij zijn bereid dat alles te doen om dat wij geloven dat dit een activiteit is, waarmee wij allen ons voordeel kunnen doen." In de naaste toekomst, aldus dr. Tromp, zal Europa het niet zonder een eigen net van communicatie-kunstma nen kunnen stellen. Zo'n net behoeft niet meer te kosten dan één pet van het totaal dat in Europa wordt uitgege ven aan alle vormen van elektronisch berichtenverkeer. Wij moeten hierbij niet vergeten dat die totaalsom elk jaar met zeven procent groeit". DEN HAAG Het ministerie van defensie komt voor het doorlichtings- scherm. Onder leiding van prof. dr. P. Verburg zal worden nagegaan of de organisatievorm van defensie die in 1963 werd gekozen - een verticale or ganisatie met drie min of meer zelf standige krijgsmachtonderdelen werkt zoals indertijd ook was bedoeld. De onderzoekers buigen zich over de vraag of de taken die op het minis terie worden verricht wel allemaal hoognodig zijn, of het personeel de juiste sterkte heeft en of de kosten in verhouding staan tot het echte nut. DEN HAAG De regering over weegt een van de lichtschepen voor de Nederlandse kust te vervangen door een constructie die op de zeebodem rust en waarop het licht en de verdere uitrusting van een lichtschip worden overgebracht. Een dergelijk „lichteiland", dat on bemand kan zijn, zal een besparing op de exploitatiekosten van het loodswe zen geven. Dat loodswezen valt, zoals bekend, onder het ministerie van de fensie. De studies op dit punt zijn overigens nog niet ten einde, zo wordt in de zo juist verschenen Defensienota gezegd. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 9