„Progressieve concentratie is een hersenschim" 60 jaar Beier ruimtevaartpak dan speelgoedpistool Export te eenzijdig Europa gericht op MIJNEN MOGEN PAS IN 1975 DICHT GAAN WIJS BELEID EN EEN DOMME DAAD Drs. Tilanus op 60-jarig feest van C.H. U. Rust hersteld ot> Sorbonne Officier blijft bij eis tegen Son ja Z. Radicalisering denkbaar Journalisten 5 pet en meer vakantie Nederlander in Vietnam gewond Bevoegdheidsgrens kantonrechter verhoogd WAS WORDT DUURDER Voorzitter N.K.M.B. NADER BESCHOUWD Prins reikte drie zilveren anjers uit KVP-delegatie voor gesprek met 18 vernieuwd Irene Donner in gemeenteraad Terug naar oude coalitie OPENHEID Nieuive voorzitter van C.N.V.: Levenslang dwangarbeid voor roofmoord Voorzitter Ned. Export Combinatie: EISEN ZATERDAG 22 JUNI 1968 De Christelijk-Histurische Unie is zes tig jaar geworden. Een respectabe le leeftijd. Een gebeurtenis ook die gewoonweg niet zonder meer voorbij mag gaan. Daarom viert de Unie in Utrecht feest. De CHU gaf ook een boekje uit over de gedragingen van de partij na de oorlog. Daarin staan lezenswaardige zaken. Het beginsel van het dualisme heeft de CHU altijd hoog gehouden. Het vond zijn oorsprong in de staatsleer van de grote Unievoorzitter jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Globaal kan men het dualisme zo zegt het boekje omschreven als „de opvat ting dat regering en parlement een eigen taak hebben en in hun contact een zekere afstand ten opzichte van elkaar dienen te bewaren". De toenmalige fractieleider van de CHU, de oude hee^ Tilanus, zei 21 ja nuari 1951 bij het uitbreken van de Nieuw-Guineacrisis: „De verklaring van minister Stikker (dei zei ook te zullen aftreden als de liberale motie tegen zijn beleid zou worden verwor pen en de VVD voorstemde) is psy chologisch begrijpelijk, maar staats rechtelijk onjuist. De minister is geen mandataris van de party, maar dienaar van de Kroon". Soms bleek de natuur sterker dan de dualistische leer. Prof. Duynstee schrijft in zijn boek „De Kabinets formaties 1946 - 1965" over een con flict tussen Tilanus en Staf ener zijds en Beernink en de zijnen ander zijds over de vraag of de CHU In 1959 in het te vormen kabinet met een of twee ministers genoegen zal nemen. De laatste jaren is het dualisme wat getemperd. Bovendien is de vrije keuze van ieder fractielid van de Unie in de praktijk afgezwakt. Onder leiding van Beernink nam het ver deeld stemmen in de fractie sterk af. De oude Tilanus was ook gekant tegen de instelling van het staatssecreta riaat in 1948. Hij noemde een staats secretaris een povere figuur, half ambtenaar, half minister, geen vlees en geen vis. Later gaf hij toe te pes simistisch te zijn geweest. In het boekje wordt ook aandacht be steed aan drie markante christelijk- historische senatoren sinds 1946. De keus viel op mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, prof. dr. P. C. Gerret- son (Geerten Gossaert) en mr. R. Pollema. Baron de Vos van Steen- wyk had een by zonder taalgebruik. Bij de opening van de eerste verga dering van de Eerste Kamer na de oorlog zei hij: „Zo is dan na Godes vaststaande raadslag het vaderland, na een schrikbewind, eene kwelling van vyf jaar, wederom vrq en on afhankelijk". Toen De Vos van Steen- wijk voor de oorlog de fractie van de NSB eens tot de orde riep. voegde hij haar toe: „Hier ben ik uw leider". De eerste Uniejaren na 1945 waren ru moerig. De heer Tilanus sr. bleek in de zomer van het bevrijdingsjaar niet afkering van contact met de ARP. Hij sprak zich u!- voor federatieve samenwerking, maar altijd onder het voorbehoud van c instemming van de aanhang van zijn eigen organisa tie. Fusie werd niet haalbaar geacht, maar de samenwerking zou nog vrij ver gaan. Dat prikkelde een aantal CHU-ers, die zich in een brief aan het hoofdbestuur tegen iedere samen werking verklaarden. Toch is de actie vaii deze zogeheten 49 heren niet doorslaggevend geweest voor de gereserveerde houding ten opzichte van de ARP. Het waren de authentieke christelijk-historische krachten van het platteland, vooral uit de provincies Friesland, Gronin gen en Zeeland en uit Hollandse ste den als Haarlem, Delft en Vlaardin- gen, die de verloving torpedeerden. Daarna raakte de Unie een aantal prominenten als Van Walsum, Lief- tinck en Van Rhijn kwijt door de Doorbraak. Het gevaar van splitsing was in 1949 niet denkbeeldig. Prof. Gerretson was een van de exponenten van de extreme rijkseenheidgedachte. Tila nus zelf was er alles aan gelegen om de regeerbaarheid van het land te be houden. Aan zijn persoonlijke inzet en zelfbeheersing is het te danken ge weest dat de eenheid in de Unie werd bewaard. ROTTERDAM De officier van jus titie bij de rechtbank te Rotterdam, mr. J. D. de Jong, heeft zijn eis van twee jaar gevangenisstraf tegen de 26- jarige Amsterdamse prostitué Sonja Z. gehandhaafd. Het gebeurde na 'n nieuw openbaar onderzoek voor de rechtbank te Rotterdam naar de gebeurtenissen in een Rotterdamse hotelkamer op 27 fabruari van dit jaar, die resulteerden in de dood van de echtgenoot van Sonja Z., de 36 jaar oude Noorse zeeman Rag nar O. De officier van justitie verklaarde op 21 mei dat hij Sonja Z. schuldig achtte aan zware mishandeling, de dood ten ge volge hebbend. O. kreeg tijdens een heftige vechtpartij een slag op zijn hoofd met een klein tafeltje. Een der stalen poten drong de hersenen binnen en veroorzaakte zijn dood. De rechtbank, die eerst bepaalde dat de uitspraak over twee weken zou vol gen, verklaarde op 31 mei dat het on derzoek moest worden heropend, om een aantal getuigen, onder wie de pa tholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust te horen. Deze verklaarde dat hij niet heeft kunnen vaststellen of de Noorse zee man de fatale slag in liggende, zittende of staande houding heeft ontvangen. Het laatste achtte hij niet onmogelijk. De raadsman van verdachte, mr. C. L. J. van Wisch. zei dat de regel moet gel den dat bij twijfel ten gunste van ver dachte moet worden beslist. Hij deed voor het geval de rechtbank opzet be wezen acht een beroep op noodweer. Volgens verklaringen van de waarnemer van de hotelhouder, is er een vrij langdurige ruzie geweest, waarbij enige tijd met meubilair werd gesmeten. UTRECHT De voorzitter van de Christelijk-Historische Unie, drs. A. D. W. Tilanus, heeft gistermiddag op een bijeenkomst ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van de C.H.U. verklaard, dat een progressieve concentratie van de P.v.d.A., P.S.P., D'66, P.P.R. en A.R.P. „een hersenschim" is. Met de verklaring van dr. Veerman, de voorzitter van de A.R.P., dat zijn partij niet aan een dergelijke concentratie zal meedoen, de geringe verwach tingen van de P.S.P. over samenwerking met D'66 en het verlangen van D'66 naar „ontploffing" van andere partijen, inclusief de P.v.d.A., is de basis voor de concentratie verdwenen. Men zou beter doen terug te keren naar de realiteit van het streven naar een christelijke concentratie van de drie grote christelijke partijen in de groep van achttien. Aldus drs Tilanus. „Daarmee kan iedere andere partij samenwerken die bereid is het geza menlijk program in hoogdzaken van dit samenwerkingsverband te helpen uit voeren. Wij willen niet een christelijk blok zonder meer, wij zullen openstaan voor constructieve samenwerking met anderen". De CHU-voorzitter deelde mee, dat op de vergadering van de groep van achttien, volgende week donderdag, niet alleen de KVP en ARP met gewijzig de delegaties zullen komen, maar ook de CH door anderen dan tot dusver dal zijn vertegenwoordigd. De CH-delegatie zal bestaan uit drs. Tilanus, de heren Schuring, Van Niftrik, Bührman, Blankestijn, Huysen en de wnd frac tievoorzitter van de Tweede Kamer. De gesprekken in de groep van acht tien zijn bepalend voor de toekomst van de CHU en de politieke constella tie in Nederland, aldus drs Tilanus, die sterke nadruk legde op het gezamen lijk aanvaarde uitgangspunt, volgens hetwelk het evangelie oproept tot er kenning van het koningschap van Christus en tot een kritische instelling ten opzichte van onze samenleving. In het begin van zijn rede had drs Tilanus gewezen op de toenemende openheid, in het regeringsapparaat, de strijdkrachten, het bedrijfsleven, het ge zin en in de CHU. De uitgave van een ledencontactblad heeft het mee-denken mee-praten en mee-beslissen der leden bevorderd. Binnenkort zal een voor- lichtingsfuctionaris worden benoemd. Hij herinnerde eraan, dat ook de op richter van de Christelijk Historische Partij, jhr mr. A. F. de Savernin Loh man, ter bevordering van de democra tie en ter vermijding van situaties zo als nu in Frankrijk zijn ontstaan, een uitweg zocht in het referendum, „een weg die ook nu bij de komende grond wetherziening onze aandacht moet heb ben". De nieuwe, open maatschappij waar wij naar toe groeien zal een christelij ke maatschappij moeten zijn, waar in het stramien van het christelijk ideaal, allerlei zaken van deze wereld ingeweven moeten worden. De toekomst zal gestalte moeten krij gen met christenen in andere partijen. ,In deze tijd zijn de KVP en de ARP onze aangewezen partners", aldus drs Tilanus. UTRECHT De heer J. Lanser (42) heeft gistermiddag in Utrecht op een bondsraadsvergadering van de Chris telijke Bedrijfsbond voor de Metaalnij verheid en elektrotechnische industrie het voorzitterschap van de C.M.B. overgedragen aan de heer C. van Dijk. De heer Lanser, die is aangewezen als de toekomstige voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, wordt per 1 juli lid van het verbonds- bestuur van het C.N.V. Hij stelde in zijn afscheidsrede, dat de vakbeweging werkzaam moet zijn ten behoeve van een menswaardige positie van de werknemer in het be drijfsleven en in de maatschappij. In het werk van de vakbeweging zal volgens hem het protest levend moe ten blijven, maar dan in de zin van architectonische kritiek". Dit sluit de mogelijkheid in, aldus de heer Lanser, dat bepaalde acties radicale vormen kunnen aannemen. Zo acht hij een ze kere radicalisering in het optreden van de vakbeweging zeer wel denk baar, wanneer in het bedrijfsleven vraagstukken als medezeggenschap van de werknemers en vermogensaan- wasdeling slepende worden gehouden. Er kan een moment aanbreken, zo zei hij waarop een meer directe ingreep nodig is om ruimte te maken voor nieuwe inzichten en verhoudingen. Over de christelijke vakbeweging zei de heer Lanser voorts, dat ze moet werken vanuit een „open levenshou ding", een houding, die de ander niet primair als tegenstander, maar als medestander ziet en die ruimte laat voor de betrekkelijkheid van eigen in zicht. De heer Van Dijk verklaarde, dat in de voorstellen voor de vernieuwing van de CA.O.'s in de metaalindustrie aan de werkgevers ook zaken als ver- mogensaanwasdeling en de kwes tie „georganiseerden-ongeorganiseer- den" zullen worden betrokken. Een an der belangrijk punt is het scheppen van zoveel mogelijk rechtszekerheid voor de werknemers met het oog op de sociale gevolgen van allerlei tech nische en economische ontwikkelingen. BRUSSEL Wegens roofmoord op hun invalide buurman van 77 jaar, zijn in Antwerpen twee mannen van 40 en 36 jaar en de echtgenote van de oudste (tevens vriendin van de jonge re (27) veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. Het slachtoffer had er in zijn buurt geen geheim van gemaakt dat hij zijn spaarduiten bewaarde in zijn kunst been. De daders, die nogal in de schuld zaten wegens overmatig drankgebruik, hebben hem vorig jaar januari ge wurgd. Hun buit bedroeg 90.000 frank (f 6.400). DEN HAAG De delegaties van de Nederlandse Dagbladpers en de Ne derlandse Vereniging van Journalisten, die de onderhandeling over verlenging van de per 30 juni 1968 aflopende cao voor dagbladjournalisten voerden, hebben gisteravond overeenstemming bereikt over een verhoging van de schaalsalarissen met 5 pet. Voorts is, mede in het kader van de elders in het bedrijfsleven plaats vindende ar beidstijdverkorting, een uitbreiding van de vakantie met 3 werkdagen over eengekomen. Bovendien is de regeling herzien be treffende de inschakeling van een vertrouwensman bij structuurwijzigin gen in dagbladondernemingen die voor de redactiestaven belangrijke conse quenties kunnen hebben, zo zal voort aan de vertrouwensman op de interne reorganisatie worden ingeschakeld. De regeling inzake uitkering van wacht geld bij ontslag ten gevolge van fu sies en dergelijke is belangrijk uitge breid, terwijl een uitkering van smar- tegeld in deze gevallen is overeenge komen. De cao heeft een looptijd van 12 maanden. Drs. A. D. W. Tilanus CANBERRA (Australië) Korpo raal David Willem Scheele, afkomstig uit Kerkwerve (Nederland), is in de Zuidviëtnamese provincie Phuo Tuy gewond geraakt. De 29-jarige Scheele is korporaal in het Australische leger. Hij maakt deel uit van het tweede Australische squadron voor speciale opdrachten, een commando-eenheid, en is overgebracht naar het Australische legerhospitaal in het nabijgelegen Vung Tau. Een Australische legerwoordvoerder heeft in een verklaring gezegd, dat zijn toestand „zeer bevredigend" is. DEN HAAG Zoeken naar de bes te vorm van speelgoed waarmee kinderen hun agressie kunnen af reageren. Deze suggestie deed mi nister dr. M. A. M. Klompé van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk het bestuur van de Nederlandse vereniging van speel goedfabrikanten aan de hand. Zij deed een beroep op de fabrikanten speelgoedsoldaatjes, geweren en pistolen te vervangen door andere dingen. Het speelgoed draagt bij aan de opvoeding, ook ten aanzien van de vorming van een vredes- mentaliteit. Volgens de bewindsvrouwe moet het mogelijk zijn voor kinderen hun agressie af te reageren met speel goed dat geen oorlogstuig is. Daar bij dacht zij onder meer aan de ruimtevaart en de vliegtuigen. Minister Klompé merkte dit op na dat de heer J. Th. Kamlag, voor zitter van de vereniging van speel goedfabrikanten haar een grote goedaardige bruin-grijze speelgoed- beer had overhandigd met een lijst van woonwagencentra en te huizen voor gehandicapte kinde ren. Deze instellingen wordt in de speelgoedweek van 24 tot en met 28 juni voor 50.000 gulden aan speelgoederen geschonken. De heer Kamlag wees nog op de stap pen die genomen zijn, om verant woord speelgoed te maken. Hij vond ook dat kinderen niet veel speelgoed tegelijk, maar het juiste speeltuig op het juiste moment moeten krijgen. Minister Klompé zei op haar beurt, het dier te zul len weggeven. Zij had lof voor de speelgoedfabrikanten en impor teurs die zich in de pedagogische waarde van het speelgoed gaan verdiepen. Hiertoe gaat de vereni ging in samenwerking met o.a. prof. Bladergroen een onderzoek instellen, ook om een beter inzicht te krijgen in het zogenaamde aan gepaste speelgoed voor gehandi capten. Tijdens de speelgoedweek zal een speelgoedtrein door ons land rij den die in elke provincie speeltuig brengt voor woonwagencentra en kindertehuizen. Dinsdag zal die feestelijkheid in Nijmegen gebeu ren. Dan rolt de woonwagen van Pipo en Mamaloe van de trein. De wagen zal naar het Nijmeegs woonwagencentrum gaan waar tijdens een kinderfeest de speel goederen zullen worden uitgereikt. 60 Nijmeegse woonwagenkinderen zullen voorts in Amsterdam door de speelgoedfabrikanten worden onthaald. Zij zijn dan toch een dagje in Artis. Aangezien de kinderen bang van wa ter zijn, wordt de traditionele rond vaart door de grachten in 's lands hoofdstad overgeslagen. Daar staat tegenover, dat zij in het def tige Hilton Hotel zullen worden ontvangen. Daar gaan de kinderen dan eten en daar zullen zij een zeer uitgebreid ingerichte speelzaal bezoeken. DEN HAAG In een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp wordt voorgesteld, de grens van de bevoegd heid van de kantonrechter te verhogen, alsmede de grens van appellabiliteit van vonnissen van deze rechters in burger lijke zaken, en, in verband daarmee, opheffing van de grens van appellabi liteit van vonnissen van de rechtban ken in burgerlijke zaken. In 1942, zo schrijft minister mr. C. H. F. Polak van Justitie in de begelei dende Memorie van Toelichting, werd door een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Justitie en van Waterstaat, de compe- tentiegres van de kantonrechter op t thans nog geldende bedrag van f 500 gebracht. De appellabiliteitsgrens van kantongerechtsvoimissen op f 200. die van rechtbankvonnissen op f 1000. De bewindsman is thans tot de over tuiging gekomen, dat de tijd rijp is voor een herziening. Na ampele afwe ging van de bij deze aangelegenheid betrokken belangen is hij tot de conclus- sie gekomen, dat een verhoging van de bevoegdheidsgrens van de kanton rechter tot f 1500 wenselijk is. Bij de overwegingen die een rol spelen bij de herziening van deze grens moet in de eerste plaats genoemd worden de ver andering in de waarde- van de munt eenheid. Met het vraagstuk van de competen tie-grens is dat van de appellabiliteits grens nauw verbonden. Uitgaande van de zojuist genoemde competentiegrens acht minister Polka in kantongerechts zaken 'n verhoging van deze grens tot f 500 gerechtvaardigd. Aan de moge lijkheid van hoger beroep in recht bankzaken meent hij daarentegen bij de voorgestelde competentiegrens van f 1500 geen beperking te moeten stellen. DEN HAAG Prins Claus heeft zijn tweede informele bezoek aan 't interna tionaal perscentrum Nieuwspoort in Den Haag gebracht. Hij was in gezel schap van zijn particulier secretaris Baron van Asbeck. De prins onderhield zich in het perscentrum bijna twee uur met tal van Nederlandse, en in ons land werkzame buitenlandse journalisten, persattaché's van ambassades, en voor- lichtingsf unctionarissen AMSTERDAM Toenemende con currentie maakt het streven naar ver dere expansie van onze uitvoer naar de landen van West-Europa thans min der interessant dan voorheen. De be langstelling voor ons nationale produkt kunnen wij beter elders zoeken en naast de Amerikaanse landen is het vooral Azië met zijn groeiende behoefte aan kwaliteitsgoederen dat sterk de aandacht verdient van onze middelgro te industrieën. De 80 procent van ons totale exportbedrag (26,4 miljard gul den in 1967), die nu al binnen de Euro pese grenzen blyven, zijn er om deze stelling te ondersteunen, aldus ir. G. Boschloo, voorzitter van de Nederland se Export Combinatie (NEC), die van daag in Amsterdam haar jaarvergade ring houdt. „Weliswaar liggen er als gevolg van de door de jongste gebeurtenissen in Frankrijk ontstane goederenschaarste en de voor de toekomst nog te ver wachten prijsstijgingen in dat land en in zijn voormalige koloniën nog goede afzetkansen vooi tal van Nederlandse produkten, maar de werkelijke groei van onze export ligt buiten Europa". De strijd om het bestaan en voor het behoud van de werkgelegenheid kan daar alleen met succes gevoerd worden door levenskrachtige ondernemingen. De heer Boschloo noemde het daarom ver heugend, dat steeds meer van deze bedrijven zich op het terrein van de export gaan bewegen. De gestadig groeiende belangstelling van middelgro te ondernemingen voor de in de N.E.C. gebundelde activiteiten, getuigt daar van. Door de N.E.C. zullen de exportin spanningen binnen Europa onvermin derd worden voortgezet. Zo wordt bij voorbeeld van 23 juni tot en met 3 ju li de Westduitse confectiemarkt inten sief door de Nederlandse Export Com binatie bewerkt. Daarnaast zullen ech ter de markten buiten Europa nog krachtiger dan tot nu toe worden ge ëxploreerd. Ir. Boschloo noemde in dit verband naast de Amerikaanse lan den en Australië vooral het Verre Oos ten. De wereldreiziger van de N.E.C. constateerde daar tijdens een recent bezoek een sterk gegroeide belangstel ling voor goederen van Nederlandse herkomst. Met een uitzondering voor Zuid-Afri- ka en enige andere gebieden, werden de expansiemogelijkheden in Afrika in verband met de politiek onvoldoende stabilisatie in een aantal landen van dat werelddeel door de heer Boschloo voorlopig minder gunstig beoordeeld. De Franse driekleur waait weer op de Sorbonne. De politie heeft, nu de stu denten zijn verdreven, een ijzeren ring rond het beroemde universiteitsgebouw gelegd. De rust lijkt weergekeerd. DEN HAAG De minister van Eco nomische Zaken heeft de witwasserij- en toestemming gegeven een toeslag van vier procent op de prijzen in re kening te brengen, in verband met de kostenstijgingen, die het wasserijbe drijf heeft ondergaan. De toeslag mag worden berekend op de prijzen, zoals die op 1 april jJL gol den. HEERLEN „De laatste mijn in het Limburgse mijnbekken mag niet voor 1975 dicht gaan", uitgaande van deze datum dienen de gezamenlijke steenko lenmijnen him afbouwplannen op te stellen. Indien de regering haar gegeven woord bestand doet, is de mogelijkheid niet denkbeeldig, dat de resterende mij nen in deze periode afgebouwd kunnen worden. Alleen door een gecoördineerde en zoveel als mogelijk geconcentreerde aanpak, kan men met succes het steeds moeilijker vraagstuk van een continue bezetting beteugelen, aldus de voorzit ter van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond, de heer F. Dohmen, tijdens een rede op de Bondsraadsver gadering te Heerlen. De heer Dohmen wees erop, dat er rekening mee moet worden gehouden dat er voor het einde van 1969 de staatsmijnen Wilhelmina, de cokesfa- briek Emma en de Domaniale Mijn ge sloten zullen zijn. „Dit betekent het vervallen van 24.100 arbeidsplaatsen. Van de Willem-Sophia Ls voorts bekend, dat, zo men al na 1970 zou willen produceren, dit om geologi sche oorzaken eenvoudig niet meer mogelijk is. Voor de Nederlandse steen kool is in de toekomst geen plaats meer". In verband met de sluitingen zal men volgens de bondsvoorzitter ongeveer 8000 arbeidsplaatsen per jaar moeten creëren om de herstructurering te doen slagen, tenzij er een wonder gebeurt, betekent dit tevens dat als wij deze problematiek rustig willen oplossen, wij in 1972 niet klaar zullen zijn. Wij moe ten dan ook alles op alles zetten om de afbouw zodanig te regelen dat de steen- koolproduktie navenant kan blijven draaien tot dat nieuwe werkgelegenheid zich aanbiedt. De heer Dohmen was van mening dat een dergelijk resultaat niet te berei ken is door een integratie produktiebe- perking van 10 procent per jaar. Ver schillende mijnzetels zouden dan ook moeten blijven beschikken over de noodzakelijke werkkrachten en wat de leeftijd en wat het aantal betreft. Onze mijnwerkers mogen dit van de regering eisen en zij verdienen de steun van de mijnondernemingen, inzake een meer gecoördineerd beleid. Er moet voorkomen worden dat het proces van mijnsluitingen willekeurig versneld wordt door negatieve verlies- en winst berekeningen. De oproeping tot samen werking geldt ook de afbouw. Deze is er het begin en het sluitstuk van. Met betrekking tot de huidige werk loosheid zei de heer Dohmen, dat zich onder de 14.000 werklozen in Limburg Uen voor Nederland unieke ge- beurtenis werd woensdagavond in Utrecht ontijdig afgebroken door het ontploffen van een rookbom. Het is in onze parlementaire ge schiedenis niet vaak voorgekomen dat een minister als minister ge sprekspartner was in een openbaar debat van mensen die het met zijn beleid niet eens waren. Hier ging het de laffe streek met de bom maakte er een einde aan, hoewel gelukkig niet voorgoed. Minister Veringa heeft daarmee woensdag de democratie een nieu we klank gegeven. Hij heeft niet vanaf zijn hoge ministerszetel de studenten minzaam en ontwijkend, toegesproken hij is als minister tussen de studenten gaan zitten. Hij heeft in het openbaar met hen over legd over ingrijpende vraagstukken. Minister Veringa had zich in vrien delijke nietszeggendheid kunnen hullen, maar ook dat heeft hij niet gedaan. Hij gaf toe dat zijn advies orgaan de Academische Raad in democratische zin hervormd diende te worden. Hij ging er mee akkoord dat de studenten het recht moeten krijgen zelf over studenten aangelegenheden te beslissen. Hij meende dat de studenten ruim inspraak in onderwijszaken moeten krijgen en dat zij mede moeten kun nen bepalen waartoe hun studie leidt. Hij had juist toegegeven dat 't middelbaar en hoger onderwijs in Nederland niet voor alle groepen in Nederland even rechtvaardig toe gankelijk zijn, toen een domme jongen de rookbom wierp. TTet was niet altijd 'n parlementair debat en dat maakte de bij- tair debat en dat maakte de bij eenkomst in de Utrechtse Irenehal zo verfrissend. Als de studenten meenden dat de minister niet dui delijk was of een concreet antwoord omzeilde, grepen zij naar de micro foon: ,JLan de minister niet duide lijk met ja of neen antwoorden"7 Er werd soms geapplaudisseerd, gelachen of er werden kreten van ontstemming geslaakt. De minister lachte soms ook en toonde zich een gedegen debater. Hij zat wat jon gensachtig temidden van de studen- ten. Geen „klassieke" minister, zich van zijn waardigheid en hoog heid bewust. Wel een moderne teamleider, een primus inter pa res een eerste tussen gelijken die het inzicht had dat zélf-leiden in beginsel beter is dan onmondig geleid worden. Deze ministeriële daad was een half jaar geleden niet makkelijk denkbaar geweestEen dergelijke „revolutie" is misschien wel typisch Nederlands. In ons land heeft men ook in het verleden belangrijke ont wikkelingen zonder barricades vol tooid. Waarschijnlijk is een klein deel van de studenten deze „evolutio naire revolutieniet spectaculair genoeg. Zij menen dat ontwikkeling eerst afbraak eist. Met dat deel is praten moeilijk. Hoe klein dat deel ook is het is helaas wél in staat een rookbom te gooien. Daar zelfs een figuur als de Nij meegse student Boekraad, geestdriftig lid van de Kritische Uni versiteit, die onlangs nog verklaar de dat gewéld onmisbaar ia om de samenleving te hervormen, toonde zich teleurgesteld toen het gesprek werd afgebroken. Evenals Ton Reg- tien, de oprichter van de progres sieve Studenten Vakbeweging. Zij hadden tot de bom viel, meege praat, zij het soms in felle taal. Zij waren het kennelijk eens met voor zitter Bomhoffs kwalificatie van het gooien van de bom: ,J2en misselij ke streek Minister Veringa heeft de bom niet aangegrepen om het experi ment tot mislukt te verklaren. Hij gaat in september weer met de stu denten praten; weer in vólle open baarheid ondanks het risico van een nieuwe bom. En dat is een uiting van wijs beleid. geen ex-mijnwerkers bevinden. „Dit zou terecht als onwaarachtige en valse vreugde kunnen worden uitgelegd, in dien wij ons niet tevens het lot van de ze duizenden zouden aantrekken. Wan neer wij moeten kiezen tussen veel werk voor weinigen of weinig werk voor velen, dan zijn wij voor het laatste. De verregaande mechanisatie en automatisering zullen Limburg reeds binnen afzienbare tijd met dit alterna tief confronteren. De werktijdverkor ting staat dan ook als een punt op ons actieprogramma. De bondsvoorzitter wees er voorts op dat in de laatste maand het overleg met enkele buiten landse en Nederlandse ondernemingen voor de vestiging van bedrijven in ons land met succes werd bekroond. „Aan gezien het echter gaat om verscheidene duizenden arbeidsplaatsen, zelfs 8000 per jaar, betekent dit dat wij het op langere termijn niet redden als wij niet op zeer korte termijn de hand kunnen leggen op een grote industrie, waardoor de dynamiek in onze activiteiten op nieuw gevoed zal worden. Een dergelij ke industrie zal tevens als catalisator- werken met betrekking tot de vestiging van nevenbedrijven. Zo'n groot bedrijf, zo'n motor moet er dan ook komen". AMSTERDAM Prins Bernhard heeft als regent van het zijn naam dragende fonds vanochtend in het ko ninklijk paleis op de Dam in Amster dam zilveren anjers uitgereikt aan drie Nederlanders, die naast hun dagelijks werk een zeer groot deel van hun ener gie vrijwillig en belangeloos hebben besteed aan cultureel werk. De heer Bernhard W. Siemens (73) uit Norg (Drt) kreeg de onderscheiding voor het samenstellen van de historische atlas van de provincie Groningen (ver schenen in 1962). De heer Anton Bicker Caarten (65) uit Meppel ontving de zilveren anjer voor zijn bijna een halve eeuw volge houden streven naar het beschermen van het molenbezit in Nederland, re sulterend om. in de oprichting in 1923 van de vereniging tot behoud van mo lens in Nederland „De Hollandse Mo len". Hij schreef het boek „De molen in ons volksleven", en is voorzitter van de Rijnlandse Molenstichting, ere lid en bestuurslid van vele Nederland se organisaties op het gebied van mo lenbescherming en heemkunde. De derde anjer werd uitgereikt aan de heer Franz H. M. Kamer (64) uit Willemstad op Curagao. Hem werd de onderscheiding verleend voor zijn voortreffelijke initiatieven en voortdu rende stimulerende en bekwame lei ding op het terrein van de monumen tenzorg op Curagao. DEN HAAG Het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij zal in zijn vaste maandelijkse vergadering op vrijdag 28 juni a.s. de nieuwe delega tie naar de groep van achttien benoe men. In afwachting van de beslissing van het partijbestuur zullen de volgende le den van het dagelijks bestuur van de KVP deelnemen aan het gesprek met ARP en CHU dat op donderdag, 27 ju ni, wordt gehouden: mr. A. T. J. M. M. van der Stee, mej. G. S. H. M. Kok, Th. Laan, drs. H. A. M. Eisen, F. G. van der Gun, ir. J. J. W. Stienen. Aangezien de fractievoorzitters aan het gesprek deelnemen zal ook drs. W. K. N. Schmelzer aanwezig zijn. AMSTERDAM De voorzitter van het centraal stembureau heeft mevrouw Irène Donner-Van de Wetering van Provo, benoemd verklaard tot lid van de Amsterdamse gemeenteraad in de plaats van de heer Luud M. H. Schim- melpenninck, die bedankt heeft.

De Vallei | 1968 | | pagina 11