Veenendaals dagblad Hoofdbestuur royeert Kamerleden Van de Brake en mr. Kronenburg Scheuring in de Boerenpartij nu niet meer te vermijden Buiten Intensieve jacht op twee roofovervallers nog zonder resultaat Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Volkswagen ramde auto met f200.000 Oppositie besluit volgende week Speelgoed voor kleinkinderen Harmsen moet kiezen tussen Kamer- en wethouders%etel Bonn wenst luchtbrug voor reizigers West-Berlijn -jür Lastposten Verwarde vergadering in Ede over niet nakomen van afkoelingsperiode Brood en wasserij worden duurder Auto tegen boom: twee doden en twee gewonden Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Advocaat Sirhan bedreigd Stroom doodt man Botsing tussen politie en demonstranten Jf Nog geen zomer NAAR BONN BELACHELIJK FOUTIEF VERONTWAARDIGING Bussen Lift MARS DER ARMETS VERVROEGDE VAKANTIE Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van bet nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op df„ do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent ZATERDAG 22 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I45 BONN West-Duitsland heeft voor gesteld, dat Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten een luchtbrug gaan on derhouden voor passagiers naar en van West-Berlyn. Ondertussen zinnen de westeljjke machten op tegenmaatrege len tegen de nieuwe Oostduitse reisbe- palingen. Meer directe actie werd ondernomen door ongeveer 100 Westduitse studen ten, leraren en arbeiders, die in Bonn een demonstratie hebben gehouden voor de Russische ambassade tegen de Oost duitse reisbepalingen. Na korte gevech ten met de poltie werden de betogers verspreid. Er werd niemand gewond. Andere ontwikkelingen waren: 1. Kiesinger heeft de Amerikaanse am bassadeur Cabot Lodge ontboden voor een 45 minuten durend onderhoud. Hij zal waarschijnlijk Kiesingers standpunt in de kwestie naar Washington over brengen. 2. De Westduitse regering heeft besloten dat Duitsers, die de nieuwe Oostduitse visa betalen, hun geld terug kunnen krijgen bij de postkantoren. 3. De grenspolitie van Beieren heeft, waarschijnlijk als een vergeldingsmaat regel, een Oostduitse delegatie van 300 man teruggestuurd, die deel wilde ne men aan een internationale bijeenkomst in München tegen fascisme en neo-na- zisme. 4. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, is door de Westduitse regering uitgenodigd om na de NATO-vergadering in Reykjavik naar Bonn te komen. De luchtbrug, die werd voorgesteld door het Westduitse ministerie van Ver voer moet dienen om Duitsers in staat te stellen de nieuwe Oostduitse reisbe palingen te ontlopen. Het voorstel was direct gedaan aan de luchtvaartmaatschappijen uit Engeland en Amerika, die op het ogenblik de ver bindingen met West-Berlijn verzorgen. Er waren bij de besprekingen func tionarissen van de Amerikaanse en Brit se regering aanwezig, die het in principe met het voorstel eens waren. De woordvoerder voor de Westduitse regering Günther Diehl, heeft gezegd, dat de ideale situatie zou zijn, dat iedere reiziger naar West-Berlijn zonder te hoevep wachten op ieder ogenblik het vliegtuig naar West-Berlijn zou kunnen nemen. O SAIGON De Zuidvietnamese pre mier, Tran Van Hoeong, heeft het drei gement dat hy zou aftreden weer inge trokken. Hy deed dat na een langdurig onderhoud met de Zuidvietnamese pre sident, Nguyen Van Thieu. /"Ap het etgroen, tussen het zwad en de oppers van het hooiland lopen de spreeuwen, oud en jong, be drijvig heen en weer. De ontwikkelde boer kan de vogels prijzen, want ze doen nuttig werk door het verdelgen van kevertjes, slakjes, mieren, rupsen, horzels, vliegen, ritnaalden, veldslak- ken, regenwormen en emelten, al zijn die insekten niet allemaal even scha delijk voor het gewas. De buitenman zou dus in schone harmonie met de spreeuwen kunnen leven, ware het niet, dat ze zich ook van een voor de mens veel ongunstiger kant laten zien. Op menige plaats in de omgeving der rivieren bevinden zich kerseboom gaarden, waarvan de vruchten nu al lengs aan de pluk toe zijn en deze oefenen op de vogels een magische aantrekkingskracht uit. Vooral in deze tijd, nu er van onze cultuur van akker en bongerd niets gemist mag worden en hulpkrachten (kersenkeerders en spreeuwenjagers) bijkans onbetaalbaar werden, is het probleem der lastige klanten urgent. Men heeft allerlei af weermiddelen bedacht, doch aan de meeste wennen de dieren verrassend gauw. Verschrikkers van velerlei vorm en makelij helpen weinig, evenals knalapparaten en, de antieke vogel schrik in de vorm van een pop. Slechts wanneer deze zorgvuldig de mens na bootst in houding en kleding, zijn er resultaten te verwachten. Zelfs is het zaak, dat de gelijkenis b.v. door het aanbrengen van een mombakkes nauwkeurig is. Soms vormen ette lijke poppen, ontsproten aan de vin dingrijkheid van de bezitter een klein, hilariteit verwekkend panopticum. 22 juni '68 A. B. WIGMAN EDE Een scheuring in de Boerenpartij lijkt onafwendbaar. Deze conclusie mag getrokken worden nu het hoofdbestuur van de Boerenpartij gisteravond in Ede opnieuw is bijeengekomen. Op deze vergadering is gesteld, dat de op positie binnen het hoofdbestuur van de Boerenpartij de afspraak over het in stellen van een zogenoemde afkoelingsperiode niet is nagekomen. Boerenpartij voorzitter H. Koekoek noemde in dit verband het televisie-optreden van mr. H. C. J. M. Kronenburg, lid van de Tweede Kamer, wiens optreden „een aan fluiting en belediging voor de gehele partij" is geweest. De Boerenpartijleden J. van de Brake, E. J. Harmsen, mr. Kronenburg en W. M. van Harselaar, die tot de oppositie behoren, zullen begin volgende week een beslissing nemen over hun in te nemen houding. Het Kamerlid Van de Brake heeft meegedeeld niet lahger te kunnen samenwerken met de leden van het hoofdbestuur. Op de vergadering werd met algemene stemmen aangenomen dat de dubbele functie van het partijlid E. J. Harm sen uit Apeldoorn „onaanvaardbaar" is. Binnen een week zal deze moeten beslissen welke functie hij voortaan zal uitoefenen, of BP-vertegenwoordi- ger in de Tweede Kamer of wethouder van de raad van Apeldoorn. De vergadering van het BP-hoofdbe- stuur werd mede bijgewoond door het Tweede-Kamerlid J. van Brake uit El- speet. In een vorige vergadering van het hoofdbestuur werd hij met algemene stemmen geschorst als lid van dit hoofd bestuur nadat hij de heer Koekoek had beschuldigd van oplichterij. Dit besluit werd ook gisteravond gehandhaafd. Een vergaand voorstel om hem als lid van de Boerenpartij to royeren werd eveneens met algemene stemmen aangenomen (stemverhouding 9 stemmen voor en 1 stem blanco). Besloten werd dyt het hoofdbestuur van deze beslissing schrif telijk mededeling zal doen aan het pre sidium van de Tweede Kamer. De heer Van de Brake, lid voor de Boerenpartij van de Tweede Kamer en tevens secretaris van de partij heeft ge zegd dat deze beslissing „zeer ernstige consequenties zal hebben". De zeven mansfractie van de Boerenpartij in de Tweede Kamer zal, zo heeft hij meege deeld, volgende week" in twee delen uit een vallen. De vergadering van het hoofdbestuur van de Boerenpartij droeg een nogal ver warrend karakter. Beschuldigingen over en weer waren niet van de lucht. Een bloemlezing moge hier volgen: „De heer Van de Brake moet zijn eigen be heersen, hij gebruikt zijn verstand niet". Tot de heer Koekoek: „Man ga toch een paar dagen rust nemen want je bent overspannen". ,U liegt en u staat het Nederlandse volk te bedriegen'. „Het is een belachelijke zaak in Ne derland met de democratie van boer Koekoek" aldus de heer Van den Brake. Hjj verliet met nog enige medestanders de vergadering nadat het hoofdbestuur een voorstel had aangenomen waarin hem gevraagd werd deze bijeenkomst te verlaten. De heer Van Brake, die zijn be schuldiging aan het adres van de heer Koekoek zei te willen handhaven toonde zich hiertoe pas bereid nadat ge dreigd was met het inroepen van poli- tie-assistentie. Tot hen die mede de ver gadering verlieten behoorde ook de heer T. Boers uit Ede, fractie-voorzitter van de Boerenpartij in de Staten van Gelderland. „Nou heren, het allerbeste. U hoort nog van ons" zo luidde het af scheidswoord van de heer Van de Brake. Even tevoren had hij gezegd niet meer te willen samenwerken met de overige leden van het hoofdbestuur, met wat hij noemde „Jaknikkers" in dit bestuur. BP-voorzitter H. Koekoek deelde mee dat mr. Kronenburg door zjjn televisie optreden jl. maandag (in de rubriek van Frits van der Poel) foutief heeft gehan deld. Ingevolge het partijreglement van BP-leden van de Tweede Kamer zou hy geen medewerking mogen verlenen aan perspublikaties en rodio- en tv-inter- views zonder voorafgaand overleg met partijvoorzitter Koekoek. Ook zou hij volgens dhr. Koekoek in strijd hebben gehandeld met 'n ander ar tikel uit dit reglement wat betreft sa menwerking met de fractievoorzitter bij het werk in de Kamer. „Ook daarmee is hij in overtreding" zo zei de heer Koe koek, er aan toevoegend dat de heer Kronenburg helemaal buiten de orde is". Met de overige leden-opposanten in de Kamer, zo deelde de heer Koekoek mee, vormde hij al enige weken een aparte groep binnen de fractie. Zo zou mr. Kro nenburg onjuist gehandeld hebben bij de kwestie van de „Vrije omroep". Besloten werd ook mr. Kronenburg als lid van de BP te royeren. Ook dit voor stel werd aangenomen met 9-1 stemmen. De heer Koekoek sprak als zijn ver wachting uit dat de groep van Boeren- opposanten in de Kamer hun zetels ter beschikking zullen stellen. Doen zy dit niet dan verbeuren zjj daarmee hun borgsommen, aldus boer Koekoek. Hy noemde de gisteravond genomen beslis singen „nuttige besluiten voor partij en Nederlandse bevolking". Inmiddels heeft „het uitvoerend or gaan van de resolutie 14 juni 1968", by monde van de heer Gerritsen uit Vorden namens 22 van de 25 afdelingen van de Boerenpartij Gelderland gesteld met ver ontwaardiging kennis te hebben geno men van het feit dat gisteravond het hoofdbestuur van de Boerenpartij heeft vergaderd met het motief „een einde te maken aan de dictatuur der leden" (de meerderheid der leden, aldus de heer Gerritsen). Ook uitte hij namens zijn groep zijn teleurstelling dat hoofdbestuursleden uit verschillende provincies hebben gestemd, terwijl een motie van wantrouwen van hun leden jegens hen was ingediend. Dit is tegen de beginselen der demo cratie, aldus de groep. Namens de vier opposanten-fractieleden van de Boeren partij verstrekte de heer Kronenburg het ANP een verklaring, waarin hij mee deelde, dat vandaag om tien uur, ten huize van de heer Harmsen, de heren Van de Brake, Van Harselaar en Kro nenburg bijeen zullen komen. Zij zullen zich dan beraden over de nieuto ontstane situatie. De vier Bóeren-Kamerleden zijn voorshands van mening, dat de besluiten van het hoofdbestuur van gisteravond geen rechtskracht kunen hebben, omdat aan vijf van de aanwezige leden van het hoofdbestuur het vertrouwen door de provinciale kiezers was opge zegd. De vier Kamerleden-opposanten stel len het op prijs te verklaren, dat „niet zij doch de zittende leden van het hoofd bestuur de scheuring hebben veroor zaakt in de Boeren-fractie, hetgeen zij beschouwen als kiezersbedrog en min achting voor de kiezer". Tijdens haar bezoek aan Zeeland kreeg koningin Juliana gisteren deze speelgoederen aangeboden voor haar kleinkinderen. DEN HAAG Het brood wordt met ingang van maandag een cent duurder. De kosten van de grondstoffen zijn gestegen. De prijsverhoging geldt voor broden van achthonderd gram. In de steden komt de winkelprijs van 69 op zeventig cent. In de grotere provincie steden ligt deze prijs een cent hoger. In de overige plaatsen gaat een derge lijk brood 71 cent kosten. Thuisbezorgd brood blijft drie cent duurder dan in de winkel. Behalve het brood wordt ook de was serij duurder. Minister De Block (econo mische zaken) heeft toestemming gege ven voor een prijsverhoging van vier procent, wegens de gestegen kosten in de witwasserijen. De toeslag mag wor den berekend over de prijzen op 1 april 1968. EMMEN Aan het Dommerskanaal te Nieuw Amsterdam werden gister avond twee jongens gedood toen hun auto tegen een boom botste. Twee ande re inzittende vrienden werden ernstig gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Coevorden overgebracht. Door de hevig botsing were:- op slag gedood uje 19-jkrige bestuurder B. A. den Broeke terwijl zijn vriend, de 18-ja- rige O. Wiison kort daarna overleed. De jongens waren alle vier afkomstig uit Emmen. LUXWOUDE De 25-jarige J. Kals- beek uit Roden is gistermorgen bij Lux- woude omgekomen toen op zijn auto een tegemoetkomende wagen botste. De be stuurder van deze auto en een passagier van de heer Kalsbeek werden in een ziekenhuis opgenomen. WIERDEN De 55-jarige F. J. M. van Riel uit Almelo is gistermiddag in Wierden met zijn auto in een flauwe bocht geslipt en op een boom gebotst. De man overleed ter plaatse. De weg was glad als gevolg van hevige regen val. Verzoeke voor I juli 11.55 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 3e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. AMSTERDAM De politie in heel Nederland zoekt naar de twee mannen die gistermiddag by een uitstekend voorbereide en snel uitgevoerde overval op een geldtransport in Amsterdam tweehonderdduizend gulden buitmaakten. Met twee gestolen auto's reden de mannen op de Westhavenweg omstreeks half twee een geldtransport klem van het elektrotechnisch bedrijf Groenpol N.V. Een van hen was gewapend, de ander had een zwarte nyionkous over het gezicht ge trokken. De Groenpolwagen, waarop gistermid dag de overval is gepleegd. Nadat zij de bestuurder en de bijrij der van de geldauto hadden gedwongen uit te stappen, gingen zij er met het geld vandoor. De wagen werd later leeg te ruggevonden op de Zaanhof in de Spaarndammerbuurt, niet ver van de plaats van de overval. .Met de, geldauto maakten chauffeur J. Nieuwstad en bijrijder Th. van Rem men een rit langs een reeks bouwwer ken om de lonen uit te betalen aan mon teurs van het bedrijf. Bijrijder Van Remmen vertelde kort na de spectaculaire overval: „Er kwa men twee Volkswagens van opzij, waar van de voorste tegen onze bestelauto reed. Wij dachten aan een gewone aan rijding; even vroegen wij ons zelf af of die ander niet zou doorrijden. „Een ogenblik later stonden de be stuurders van de Volkswagens naast onze auto. We moesten uitstappen en werden bij een arm gegrepen. Eén over valler hield ons met een pistool in be dwang, de ander sprong de geldauto in. Op dat ogenblik stopte er een blauwe stationcar van Amerikaans model. De bestuurder daarvan vroeg aan de andere overvaller of alles in orde was. De over valler antwoorde met ja. (De politie zoekt de bestuurder van deze station car, omdat deze wellicht een beter sig nalement van de overvallers kan geven). Daarop stapte ook de ander in. Onmiddellijk na de overval tot nu toe de grootste van dit jaar kwam een grote jacht op gang. Een van de twee Volkswagens bleek twee weken geleden te zijn gestolen bij het autover huurbedrijf De Vreugde in Amsterdam. De andere auto was 's morgen uit de Sarphatistraat gestólen. Op de Zaanhof werd de geldauto teruggevonden. Omwonenden konden een signalement van de rovers geven: Twee mannen tus sen de 22 en 27 jaar oud, één ongeveer 1,75 meter lang, de ander iets groter. Beiden waren gestoken in een donkere broek en een donker jack. Een van hen had een klein donkerblond ringbaardje. Hij sprak de andër aan met de naam Lex. Uitgekamd Een goed uur na de overval begon een grote politiemacht de spoordijk en het ernaast gelegen terrein uit te kammen tussen de Hembrug en de locomotief- loods. bij de Spaarndammerdijk. De ro vers zouden daar gesignaleerd zijn. Weliswaar werden twee mannen ge vonden, maar zij hadden met de overval niets uitstaande. Alle treinwagens en rijtuigen op het spooremplacement bij de Spaarndammerbuurt werden door zocht. Het leverde niets op. Omdat de rovers in de Spaarndam merbuurt in een stadsbus konden zijn overgestapt, werden alle bussen uit die buurt door de politie aangehouden en doorzocht. Omliggende plaatsen werden gewaarschuwd, zodat de treinen die daar uit Amsterdam aankwamen gecon troleerd konden worden. Het tweetal zou een koffer en twee tassen bij zich moeten hebben, mogelijk met een over jas eroverheen hangend. Alle onderzoek bleef echter vruchteloos. Er bleken in Nederland heel wat men- srn te zijn die aan het signalement van de rovers beantwoordden. Verscheidene politiewagens, patrouillerend op de snelwegen, kwamen met meldingen dat de vermoedelijke daders waren aange houden. Zo luidde in de buurt van Driebergen de alarmklok. Hier werden om half drie twee jongelui gezien waarvan er een een bruin jasje droeg en de andere een koffertje in de hand had. Er werd van Amsterdam uit zelfs een vliegtuig van de Rijkspolitie naar Driebergen gediri geerd om de knapen op te sporen. Dat lukte bij Maarsbergen, maar beide lif ters, kennelijk beducht voor het gevaar van uit de lucht, verborgen zich in het kreupelhout. Dat was voor de naast de piloot zittende politieman reden via zijn boordradio te melden: „Ze verbergen zich". Nog voor er een politieauto ter plaat se was hadden beide jongemannen ech ter een lift gekregen van een blauwe personenauto die in de richting Duits land reed. Vliegtuig en politiewagens maakten jacht op de auto. Toen geble ken was dat daarin ook al twee on schuldige jongelui zaten werd het zoe ken tydelijk gestaakt. Hervat werd het kort na half zeven toen het vliegtuigje meldde dat er ter hoogte van Reeuwijk drie jongelui een personenauto op de vluchtstrook van de rijksweg UtrechtRotterdam hadden achtergelaten en met een vrachtauto verder waren gegaan. Maar ook zij ble ken de onschuld zelve. LOS ANGELES De advocaat die de verdediging van Sirhan Besjara Sirhan, de vermoedelijke moordenaar van se nator Kennedy, op zich heeft genomen, de 69-jarige Russel Parsons, is per brief en telefoon met de dood bedreigd. Dit heeft een particuliere detective meege deeld die voor de jurist onderzoekingen doet. TER APELKANAAL De 33-jarige bankwerker J. Smit uit Sellingerbeetse is gistermiddag in het ziekehuis over leden nadat hy een elektrische schok had gekregen. De man was in de chemische fabriek Evebe in Ter Apelkanaal bezig met het monteren van een motor. Bij het opta kelen werd een t.l.-buis door de hijs ketting geraakt. De monteur, die op een natte vloer stond kreeg een schok en raakte bewusteloos. WASHINGTON (AP) - Een demonstra tie in Washington als onderdeel van de „mars der armen" is uitgelopen op een handgemeen met de politie. Met traan gas en gummiknuppels heeft de politie de betogers uiteen gejaagd. Zes mensen werden gewond, 77 werden er gear resteerd. De wanordelijkheden ontstonden bij een poging een menselijke barricade te vormen om de deuren van het ministe rie van Landbouw te blokkeren. Het was de eerste maal in de campagne dat het tot ongeregeldheden kwam. Aan de mars naar het gebouw van het ministerie van Landbouw namen ongeveer vijfhonderd mensen deel. De leiders van de „mars der armen" waren afwezig toen de wanordelijkheden uit braken. De demonstranten probeerden van het verkeer een chaos te maken en beko gelden de politie met flessen en stenen. De politie reageerde hierop met het gooien van tenminste vijftien tanks met traangas in de gelederen van de be togers. Ofschoon de politie de toestand in betrekkelijk korte tijd meester was, is zij paraat gebleven. Onder de deelne mers aan de mars der armen heerst nl. een verhitte stemming. PARIJS Vandaag worden alle mid delbare scholieren in Parys en omgeving met vakantie gestuurd. Dit is twee we ken vroeger dan normaal. Door dit besluit wil de overheid de bezetting van lycea rondom de Sorbonne „pijnloos" laten eindigen. De bezetters verhinderen namelijk niet alleen de voorbereidingen voor de eindexamens, maar ze dreigen ze ook te boycotten. ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en dineit (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderiangs lO.Tei.08300-2714» (Van onze weerkundige medewerker) jpen depressie bij de Shetland Eilanden vogrde gisteren koele en zeer onsta biele lucht naar ons land. Door zeer lage temperaturen in de bovenlucht schoten in Gelderland tussen 10 en 12 uur de buienwolken als paddestoelen omhoog, waarna zij zich vooral na de middag goed gingen uitleven. Boven Apeldoorn woedde van 15.0015.30 uur een zwaar onweer, met o.m. sterke hagelval. Na af* loop werd hier 23 mm afgetapt. Het weekeinde neenft een nieuwe At lantische storing de weerregeling over. wat ons vanmiddag of -avond opnieuw regen oplevert. In de loop van morge verwachten wij een terugkeer van c' westelijke luchtstroom met afwissel opklaringen en enkele buien opniej met kans op onweer. Vandaag wordt het iets warmer nr maxima tussen 17 en 19 graden. Zone. daalt het kwik weer tot ca. 15 grach

De Vallei | 1968 | | pagina 1