Kritiek op beleid aangevallen N.C.R.V. wenst vrijheid van omroep in grondwet Vaticaan en Wereldraad iets dichter bijeen ROCKEFELLER OP DE SCALPENJACHT Om het hoekje kijken Harriman voor verslag in Washington terug MEI-REVOLUTIE'' RAMP VOOR FRANS TOERISME Langste Maximum premie dagloon verhoogd Politieke rportkampioene T axichauf f eurs bij burgemeester Geen breuk in de Mapai Staking langs de St. Lawrence Eisenhower veel beter Jaar geëist voor inbrekers KRITIEK D-mark 20 jaar j en zeer gezond ZATERDAG 22 JUNI 1968 VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft goedgevonden, r.-k.-theologen toe te staan, lid te worden van de commissie voor geloof en ordonnantie van de Wereld raad van Kerken. Dit werd door het Vaticaan bekendgemaakt. In deze bekendmaking, gepubliceerd door mgr. Johan Willebrands, secretaris van het secretariaat voor de eenheid van de christenheid, wordt opgemerkt, dat dit besluit een „nieuw en dynamisch stadium markeert in de samenwerking" tussen de r.-k. kerk en de Wereldraad. Bisschop Willebrands zei, dat deze beslissing een van de onderwerpen is, die zullen worden besproken op de vierde algemene vergadering van de Wereldraad, die van 4 tot 20 juli te Uppsala in Zweden wordt gehouden. De algemene vergadering te Uppsa la zal zich eveneens bezighouden met reconstructie van de sinds 1965 be staande gemeenschappelijke werk groep van het Vaticaan en de We reldraad. Bisschop Willebrands zei, dat of schoon het toestaan aan katholieke theologen, deel uit te maken van de commissie voor geloof en ordonnantie, een belangrijke stap is in de richting van betere betrekkingen met niet-ka- tholieke christenen, die niet moet wor den beschouwd als een stap in de rich ting van officiële aansluiting van de r.k. kerk bij de Wereldraad. Hij beschreef de commissie als een aanhangsel van de Wereldraad met eigen zelfstandigheid. De commissie bestond, voor In 1948 de Wereldraad werd gesticht. Zij is 'n raadgevend orgaan inzake theologische vraagstukken, dat ook open staat voor vertegenwoordigers van niet bij de we reldraad aangesloten kerken. Bisschop Willebrands deelde mee, dat de commissie in augustus van het vorige jaar haar aantal leden heeft vergroot tot 150 om plaats te maken voor r.k. theologen. Het Vaticaan zal er 21 waarnemers heen zenden plus Lady Jackson, voor heen Barbara Ward en pater Roner- to Tucci om rapporten aan de algeme ne vergadering uit te brengen. Lady Jackson maakt deel uit van de Vaticaanse commissie voor vrede en gerechtigheid. Pater Tucd, een Je zuïet, is de hoofdredacteur van het veertiendaagse Jezuïetentijdschrift „La Civilta Cattolica" waarvan de hoofdze tel te Rome is gevestigd. DEN HAAG By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld het maximum premie- dagloon van de verplichte verzekering ingevolge de ziekenfondswet te verho gen van f 38,40 tot f 43,—. Blijkens een door de Ziekenfondsraad uitgebracht advies, verdient het aanbe veling, aldus minister B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de memorie van toelichting, de relatie die heeft bestaan tussen de premiedag- loongrens en de verzekeringsloongrens, te bestendigen. Het bedrag van de pre- miedagloongrens ad. f 38,40 bedroeg, omgerekend op jaarbasis, ca. 81 pro cent van de loongrens van f 12.400,—. Voorheen, aldus het advies, heeft dit percentage zich steeds rond 85 bewogen. De raad stelt zich op het standpunt, dat met ingang van 1 januari dient te worden teruggekeerd naar het niveau van 85 procent De bewindsman sluit zich bij deze zienswijze aan. Een en ander leidt er toe, In aan merking genomen het sedert 1 januari 1968 geldende bedrag van de loongrens van f 13.200, het bedrag van het maxi mum-dagloon voor 1968 dient te wor den gesteld op f 43,—. Voorgesteld wordt voorts het bedrag van het maximum-dagloon voor de ver plichte ziekenfondsverzekering te her zien, telkens wanneer de loongrens voor die verplichte verzekering wordt ge wijzigd. Naar de mening van minister Roolvink wordt dan op bevredigende wijze in het licht van het door de Zie kenfondsraad uitgebrachte advies, een soepel beleid in dezen voor de toekomst mogelijk gemaakt. UTRECHT In een herziene grondwet zou een omroepartikel moeten worden opgenomen, analoog aan het huidige artikel 7 (vrijheid van drukpers). Dit meent de voorzitter van de Nederlandse Christeiyke Radio Vereniging, dr. mr. J. Ozinga. Hy zei in Utrecht op de vergadering van de verenigingsraad van de N.C.R.V., dat het gevolg daarvan zou moeten zyn, dat administratieve overheidsinstanties of de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappeiyk Werk niet langer de vrij heid van uitzending zouden kunnen beperken of achteraf de gebruikmaking van zendtyd zouden kunnen laken. In dat geval zou uitsluitend de aansprakeiykheid van de zendgemachtigden zelf tegenover de Justitie overbiyven. De Franse ski-kampioene Marielle Goitschell doet mee aan de verkiezings campagne en wel in de Gaullistische partij. Hier op een vergadering is zij samen met de Minister van Cultuur André Malreaux. WASHINGTON Vice-president Hubert Humphrey heeft gepleit voor een herwaardering van de „oude poli tiek" doch zijn republikeinse tegen stander Nelson Rockefeller heeft zowel Humphrey als zijn republikeinse ri vaal Richard Nixon ervan beschuldigd het verleden te willen laten herleven. Nixon heeft gezegd, dat de enige mogelijkheid voor democraten, repu blikeinen en onafhankelijken om ver anderingen aan te brengen als Humphrey de democratische presi dentskandidaat zou worden was, om zich achter Nixon te scharen, „marcherend onder een republikeins banier". Humphrey, die zijn campagne heeft gestaakt na de moord op senator Ro bert Kennedy, hield zijn pleidooi voor de politieke herwaardering in een rede tot de nationale persvereniging in Washington. Hij zei, dat de volgende president een nieuwe periode in de geschiedenis zou doorstaan, waarin de „oude pre misses, de oude politiek, alle oude handelswijzen ter sprake zullen wor den gebracht". De status quo zou niet worden aan vaard, als honger, onrechtvaardigheid of onderwerping van de een aan de ander zouden blijven", aldus Hum phrey, die niet zei, dat de oude poli tiek geheel terzijde diende te worden geschoven. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York heeft evenwel verklaard, dat Humphrey „de afgelopen vier jaar graag eens zou overdoen" en tevens gezegd dat Nixon, zijn tegenstander in de strijd om de republikeinse nomina tie, voorstander is van het leiderschap dat acht jaar geleden heeft gefaald". Rockefeller verklaarde een en ander in Cleveland. Hij zei uit de kranten te hebben vernomen dat Nixon zijn uit daging tot een debat niet zou aanne men. „Ik zeg u dat dit een tijd is om op te treden tegen de grote problemen, niet om je ervoor te verschuilen", al dus Rockefeller. Nixon, die in New York sprak, ne geerde Rockefeller als gewoonlijk en concentreerde zich op Humphrey. „Als, zoals wordt verwacht, Hubert Humphrey de democratische kandi daat wordt", aldus Nixon, „zal er voor die democraten die een verandering wensen te zien, maar een mogelijkheid zijn hun stem uit te brengen op Nixon". Senator Eugene J. McCarthy, Hum phrey's grote tegenstander bij de de mocraten, heeft bekendgemaakt, aan te dringen op steun van de 65 gedele geerden van New York die later zullen worden aangewezen door de democra tische staatscommissie. ADVERTENTIE Volgens dr. Ozinga is het onjuist, de minister die de zendtijd verdeelt, ver antwoordelijk te stellen voor letterlijk alles wat wordt uitgezonden. Als de minister krantenuitgevers, bijvoor beeld vanwege papierschaarste, een vergunning zou moeten verlenen vol gens een distributiestelsel voor oplaag of formaat, zou daarmee ook geen censuurmogelijkheid in strijd niet ar tikel 7 van de grondwet ontstaan. Dr. Ozinga zou het wel juist vinden, als de omroepen het initiatief namen tot het in leven roepen van een tuchtraad. Over het ontwerp van wet op de om roepbijdragen zei de NCRV-voorzitter dat het weliswaar niet zeker is, of dit ontwerp ongewijzigd zal worden aan genomen, maar dat in ieder geval niet te ontkomen valt aan een versterking van de middelen waaruit onder ande re de programma's worden betaald. Als dat niet gebeurt, zou volgens hem de zaak vastlopen, het eerst bij de ra dio, maar daarna ook bij de televisie. Dr. Ozinga sprak zich uit tegen het financieren van de Wereldomroep uit de bijdragen van de toestelbezitters. Hij hoopt, dat de regering alsnog be reid zal blijken, de fondsen voor de Wereldomroep ruim twaalf miljoen gulden elders te zoeken. Afgezien van verschillende principiële bezwa ren is het volgens hem zo, dat de met de verhoogde luisterbijdragen versterk te omroepfondsen een jaarlijkse ader lating van twaalf miljoen gulden en meer voor de Wereldomroep, niet kun nen lijden. Over „het zogenaamde gezamenlijke programma", zei dr. Ozinga, dat er geen gezamenlijke programma's in de eigenlijke zin van het woord zijn. Er is een aparte programmaraad en de omroeporganisaties hebben dan ook geen zeggenschap maar slechts in spraak. Daar komt nog bij, dat de be sturen van NRU en NTS zich niet met programmazaken kunnen bezighou den. De werkelijkheid is, aldus dr. Ozinga, dat de programmacommissa rissen met hun staf het NTS- en NRU- programma maken en daarbij hebben de vakmensen dan meestal nog het eerste en het laatste woord. Bovendien maken de hoeveelheid zendtijd die aan NTS en NRU is toe gewezen en de huidige blokindeling het praktisch noodzakelijk, ook te komen met „vulstof", dat wil zeggen program ma's die noch aan de omschrijving „ontmoeting" (van de geestelijke en maatschappelijke stromingen in ons land) of „bij uitstek geschikt" (voor gezamenlijke voorbereiding en uitvoe ring) voldoen. Dr. Ozinga noemde deze kwestie voor de ontwikkeling van het hele be stel in Nederland van grote betekenis. De besturen van NRU en NTS hebben dat ook ingezien en op het ogenblik is een commissie bezig om „tot een ver gelijk te komen". Dr. mr. J. Ozinga, heeft ook gerea geerd op de kritiek die deze omroep de laatste jaren ondervindt van men sen die kennelijk de bedoelingen van de NCRV wantrouwen en die menen dat de „C" in NCRV zoek is. Hij uitte vooral bezwaar tegen de methoden die daarbij worden gebruikt. „Wij zijn er van overtuigd, dat dergelijke aanval len op de NCRV worden geëntameerd en op manieren worden bedreven, zo gezegd onder de schijn van verbetering van de christelijkheid, die op geen en kele wijze van Christelijk standpunt uit kunnen worden getolereerd", aldus dr. Ozinga. Hij sprak in dit verband over „veroordeling vanuit een superieure positie". De NCRV ondervindt ook goedbe doelde en positieve kritiek met be trekking tot de eenvoud en de frequen tie van de evangelieverkondiging. Er zijn mensen, die zouden willen dat de NCRV altijd in woord en lied bezig was met het evangelie. Maar, aldus dr. Ozinga, zij miskennen de aard en de functie van de massa-media volle dig: „Laat toch niemand menen, dat iemand die zich van de kerk afkeert, bij zijn radio- of televisietoestel gaat zitten luisteren naar de boodschap die hij juist kwijt wilde". De meest eerlijke frequentie van de verkondiging door de omroep is vol gens dr. Ozinga, die, welke aansluit bij de gang van zaken in een gewoon Nederlands christelijk gezin. Zodra we daarboven uitgaan, zei hij, aanvaar den we een onverdedigbaar schema en kiezen we de positie van de farizieër". Dr. Ozinga zei dat de energie die vroeger werd besteed aan het verwer pen van allerlei zaken, beter ergens anders in positieve zin produktief ge maakt had kunnen worden. Het is de vraag, of er niet teveel energie is ver spilt aan „veroordelen". Men moet tenslotte onderscheid weten te maken tussen het omvallen van een thee kopje en het inslaan van een bom, al dus dr. Ozinga, die hieraan toevoegde dat deze „oordeels-economie" bij de NCRV gebruikelijker is geworden, van stem en de kracht waarmee het ver- veranderd. FRANKFORT De ferme D- mark, geboren ten tijde van de koude oorlog heeft zijn 20ste ver jaardag gevierd als een van de meest stabiele betaalmiddelen in de wereld, j De viering was een gelegenheid om met bezorgdheid neer te zien op gevallen grootheden als het pond, de Franse franc en de dollar de betaalmiddelen van de weste- lijke grote drie die „peter" ston- den bij de geboorte van de D- j mark op de regenachtige zondag j van 20 juni 1948. De geboorte van de Mark in de drie Westelijke zones van het bezette j Duitsland betekent ook een ge- weldige stap in de richting van de definitieve economische en po- j litieke deling van het verslagen land. De Frankfurter Allgemeine Zeitung j schreef in een hoofdartikel op de voorpagina, dat het verheugend is te zien „hoe gezond en sterk ons kind er op zijn verjaardag j uitziet", maar het artikel merkte ook op, dat in twee decennia de Mark een kwart van zijn koop- j kracht heeft verloren, ook al is j dit dan maar de helft van het ver- lies aan koopkracht van het Pond en de Franc. Het weekblad Der Spiegel herinner- j de er aan, dat de monetaire her- vorming het einde betekent had j van de na-oorlogse sigaretteneco- j nomie, waarin sigaretten een be- ter betaalmiddel waren dan de j I oude ontwaarde papieren Reichs- j mark en het begin van het West- duitse economische herstel onder j leiding van prof. Ludwig Erhard (71). Het blad voegde hieraan toe, dat j de onwil van de Sovjet-Unie in te stemmen met een monetaire her- vorming in geheel Duitsland en i j daarop volgende afzonderlijke j geldzuiveriing in haar bezettings- zone „de deling van Duitsland had bezegeld". BRENTFORD (ENGELAND): Kijken om een hoekje is nu ook mogelijk dank zij een Brits apparaatje. Een flexibele slang, de „Fibroscope", gevuld met haardunne draden van fiberglas (meer dan 100.000 in de afgebeelde streng) kan vrijwel ieder plekje in een machine bereiken. Aan het ene einde zit een lampje, dat het object verlicht, aan de andere zijde een oogstuk met een lens, die het beeld zes keer ver groot. Dit beeld is dan ook te filmen of aan te sluiten op een TV-circuit. PARIJS W. Averell Harriman, lei der van de Amerikaanse delegatie naar het inleidend vredesoverleg voor Viët- nam, is vrijdag naar Washington ver trokken, om zijn regering verslag uit te brengen over de besprekingen met de Noord viëtnamezen. Harriman zal niet voor 1 juli in Parijs terugkeren. Cyrus Vance zal volgende week woens dag de Amerikaanse delegatie leiden, als de volgende by een komst met de Noordviëtnamese delegatie onder leiding van Xoean Thoey plaats heeft. De Amerikaanse delegatieleider zei voor zijtn .vertrek, dat nog geen weg is gevonden naar vooruitgang, maar over de koffiepauzes, tijdens welke infor meel wordt gesproken met de Noord- TOURS De kastelen langs de Loi re waren gisteren voor bezoek open, maar het aantal toeristen, Franse zo wel als buitenlandse is zeer gering. De „revolutie" van mei blijkt een catastrfe voor de Franse toeristen industrie. Duizenden Amerikanen, Britten en Westduitsers kozen gewoonlijk mei en juni om de kastelen van Tours te be zoeken. Velen komen met bussen anderen logeerden in Tours voor een week om de meer dan 30 historische gebouwen binnen een straal van 65 km rond deze oude stad te bezoeken. Veel hoteliers en restaurateurs zijn bang dat zelfs een massaal bezoek in juli en augustus geen compensatie zal bieden voor de verliezen in mei en ju ni. Zij hopen uit het bezoek in juli en augustus hun algemene bedrijfsonkos- ten te kunnen bestrijden, terwijl de op brengst van mei en juni normaal moest zorgen voor de winst en voor het geld voor noodzakelijke verbeteringen. De ontvangsten van de hotels en res taurants in mei en juni zijn slechts 10 a -25 procent van normaal geweest en ook nu arriveren nog maar weinig bussen met buitenlandse toeristen. De hoteleigenaars zijn overeengeko men te proberen de prijzen op het ni veau van 1967 te handhaven, maar hoe lang hun dit zal lukken is de vraag gezien de snel stijgende prijzen. AMSTERDAM Een delegatie hoofdstedelijke taxichauffeurs heeft op het Amsterdamse stadhuis een on derhoud met burgemeester Samkalden gehad, om een oplossing te zoeken voor de moeilijkheden die het taxibe drijf ondervindt door de toenemende stopverboden in de stad. Zoals gemeld maakten woensdagavond enkele hon derden taxichauffeurs in een lange fi le een protestrit door de stad om uiting te geven aan hun ongenoegen over de bekeuringen die zij bij over treding van stopverboden en bij dub- belparkeren oplopen. Na afloop van het gesprek vertelde een van de delegatieleden (uit het be stuur van de Amsterdamse taxicentra le), dat de burgemeester alle begrip toonde voor de moeilijkheden van taxi chauffeurs en bereid was samen met hen te zoeken naar een oplossing. Blij kens een communiqué heeft de burge meester er in het gesprek, dat een uur duurde, op gewezen dat de doorstro ming van het verkeer in de spitsuren een dringende noodzaak is en de poli tie daarom opdracht heeft de hiervoor noodzakelijke maatregelen strikt te handhaven. Afgesproken werd, dat de taxicentrale de burgemeester feiten en materiaal zal verschaffen opdat hij 'n zo duidelijk mogelijk inzicht zal krij gen in de praktische moeilijkheden van de chauffeurs. Hij heeft inmiddels ook de politie verzocht met feiten te komen. Nadat de burgemeester een inzicht in de moeilijkheden heeft gekregen zal een tweede bespreking met de be stuursleden van de taxicentrale volgen. TEL AVIV De bijeenkomst van 't bestuur van de Israëlische partij van de arbeid is niet, zoals sommigen ver wachtten, uitgelopen op een breuk tus sen de Mapai en de Rafi, die er als vleugel deel van uitmaakt. Minister van Defensie Mosje Dajan en zijn aanhan gers (van de Rafi) schijnen zich niet langer te verzetten tegen het plan van premier Levi Esj kol om generaal Jigal Allon, de minister van Arbeid, tot vice- premier te benoemen, een functie die de Rafi aan Dajan had toegedacht. Dajan en Allon streven er beiden naar de 73-jarige premier Esjkol te zij ner tijd op te volgen. De benoeming van Allon tot vice-premier kan nu als zeker worden beschouwd, maar men schijnt overeengekomen te zijn dat dit niet inhoudt dat de generaal later pre mier zal worden. MONTREAL De gehele scheep vaart naar en van de grote meren zal de gevolgen ondervinden van de sta- king. Donderdagmorgen zijn de sluizen in Montreal en Iroquois in het kanaal ge sloten, om te voorkomen dat schepen in de sluizen zouden komen vast te zit ten als de staking begon. In de haven van Toronto liggen ne gen schepen, in het Ontairo Meer buiten de haven nog eens drie. In Hamilton kunnen drie binnensche pen niet verder. In het gebied van het Welland kanaal kunnen ongeveer 48 schepen nu niet naar zee vertrekken. De staking legt het hele scheepvaart verkeer van en naar de Amerikaanse en Canadese havensteden langs de gro te meren naar de Atlantische Oceaan stil. Het verkeer tussen de meren zal doorgang kunnen vinden. WASHINGTON Artsen hebben be kendgemaakt dat zy verheugd zijn met de „voortdurende vooruitgang" van ex-president Dwight D. Eisenhower die zaterdagnacht een hartaanval heeft ge kregen in het Walter Reed ziekenhuis in Washington. In een medisch bulletin deelden de artsen mee, dat zij geen dagelijkse verklaringen meer uit zullen geven tenzij er zich onvoorziene complica ties voordoen. Zij zeiden dat Eisenhower moreel ook zeer vooruitgaat en „lichte lectuur leest". De artsen verklaarden tevens, dat de hartslag de afgelopen 24 uur weer rus tiger is geworden. viëtnamezen zei hij: „De tussenpauzes zijn langer en de bijeenkomsten wor den iets minder formeel. Naar mijn mening zouden wij erachter komen wat de moeilijkheden van Hanoi zijn, wat de vooruitgang op het ogenblik in de weg staat, als wij daadwerkelijk gesprek ken van man tot man zouden hebben, als we ernstig met elkaar zouden pra ten". Hij noemde de aankomst van Le Doec Tho, lid van het politburo van de Noord viëtnamese partij, een goed teken. Vol gens de Amerikaanse delegatieleider zou Hanoi hem niet hebben gestuurd, als de regering daar geen ernstige be sprekingen zou willen voeren. De Noord viëtnamese regering vergist zich ech ter als zij denkt dat opvoering van de oorlog in Zuid-Viëtnam tijdens de Pa- rijse onderhandelingen in haar belang is. Harriman zei te menen dat het de openbare mening in de wereld, zal zyn opgevallen dat Hanoi geen tekenen van beheersing toont na de gedeeltelijke stopzetting van de bombardementen door de Amerikanen. De Amerikanen zijn vooral geschokt door de raketbe schietingen op Saigon. ADVERTENTIE AMSTERDAM De officier van Justitie bij de rechtbank in Amster dam heeft wegens diefstal met inbraak zowel tegen de 30-jarige hotelbediende D. E. uit Huizen als tegen de 19-jarige elektricien J. R. K. uit Amsterdam 'n jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Zij bekenden in februari in Naarden door het forceren van een brandkast ongeveer tweeduizend gulden en twee startpistolen en uit twee auto's gereed schap, handschoenen en een autoradio te hebben gestolen. „U had grote plannen", zei de pre sident, doelend op het feit, dat zij bij een scheepswerf in Muiden een com plete snijbrandapparatuur hadden ge stolen, die zij later gebruikten bij 2 inbraakpogingen. Zij probeerden zelfs een lade open te branden, die niet op slot was. „Maar je wilt je apparatuur wel eens testen voor je tot het grote werk overgaat.aldus de presi dent. In zijn eis tegen de hotelbediende vroeg de officier ook tenuitvoerlegging van de vorig jaar aan hem wegens 'n zedendelict opgelegde voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Hiertegen werd door de verdediger van de hotelbediende geprotesteerd, omdat naar zijn mening beide delic ten niets met elkaar uitstaande hebben. De rechtbank zal in deze zaken op 5 juli uitspraak doen. I sPe&SX&Siëï "\/ïorgen zondag, is het zes jaar, zes maanden en een dag geleden, dat de oorlog in Viëtnam begon. Op die dag wordt deze oorlog de langdurig ste in de geschiedenis van de V.S. Drie dagen voor Kerstmis in 1961 sloeg James Thomas Davis, een vriende lijke man uit Texas, die bij wijze van liefhebberij bosuilen placht op te zetten, languit voorover op een weg bij Saigon. Hij was de eerste Amerikaanse soldaat, die door de Viët-Cong werd gedood. Er zal, zoals altijd wanneer geen ver rassende aanval heeft plaatsgehad en een oorlogsverklaring ontbreekt, worden getwist over het ogenblik, waarop de oorlog feitelijk is begon nen. De V.S. zijn per slot van rekening reeds een kwart eeuw bij Viëtnam be trokken geweest, het innigst sinds dat land in 1954 werd gesplitst Maar Tom Davis viel in de strijd op 22 december 1961 en het drama van een nieuwe Amerikaanse oorlog was begonnen een oorlog, die langer zou duren dan de Amerikaanse onaf hankelijkheidsoorlog, welke op 19 april 1775 begon met een schermut seling bij Lexington, (Massachusetts) en eindigde met de overgave van de Britse generaal Cornwallis te York- town op 19 oktober 1781. Langer ook, dan de vierjarige burger oorlog, die begon op 12 april 1861 toen de kanonnen van het zuiden fort Sumpter beschoten en eindigde op 9 april 1865, toen generaal Lee zich bij Appamattox overgaf aan Grant. Eveneens langer dan de drie jaar en negen maanden van de deelneming der V.S. aan de tweede wereldoor log, de drie jaar en een maand van de oorlog in Korea, de twee jaar en zes maanden van de oorlog van 1812 en langer dan welke campagne in de Indiaanse oorlogen ook en de eerste wereldoorlog. Officieel waren de Amerikanen, voor Davis en negen Zuidviëtnamezen in een hinderlaag sneuvelden, militaire adviseurs van Zuid-Viëtnam geweest en officieel zijn zij dat nog drie jaar gebleven. Maar de jonge Tom Davis was, volgens de woorden van president Johnson, de eerste Ameri kaan, die in Viëtnam gevallen i* voor de verdediging van onze vrij heid. Sindsdien zijn nog 25.000 Amerikanen daar gesneuveld. Een van hen was Thomas Lansden, een neef van Tom Davis, die op 8 mei van dit jaar is gevallen. Tn Viëtnam is oorlog gevoerd sinds de eeuwen voor Christus, waarin stammen zich vestigden in de delta van de Rode Rivier. De tweede wereldoorlog bracht de Ja panse bezetting. Voor de Fransen die in de oorlog hun gezag opnieuw konden vestigen, had den Ho Tsji Minh en zijn communis ten in Noord-Viëtnam een afzonder lijke regering gevormd. De Fransen hebben verbitterd tegen de troepen van Ho gevochten tot 1954, toen de communisten hen in het beleg van Dien Bien Phoe versloegen. Reeds in 1943 had president Franklin D. Roosevelt kritiek geoefend op het Franse bestuur. Hij was vastbesloten van het land een beheerschapsgebied te maken, maar daar is niets van ge komen. Na Dien Bien Phoe werd Pierre Men- dès-France premier van Frankrijk op de belofte dat hij over vrede zou onderhandelen. Op de hierop gevolg de conferentie van Genève werd Viët nam in twee landen gesplitst, ge scheiden door een gedemilitariseer de zone langs de 17e breedtegraad. Ook werden voorschriften gegeven in zake militaire bases van vreemde mogendheden en uitbreiding van be wapeningen, werd gevorderd, dat te gen 20 juli 1956 landelijke verkiezin gen moesten worden gehouden, die moesten leiden tot hereniging van *t land en werd een internationale con trolecommissie ingesteld om op de uitvoering van de akkoorden toe te zien. Uit het noorden begon een miljoen vluchtelingen naar Zuid-Viëtnam te stromen. Onder hen bevond zich een sterk contingent van toegewijde en gedrilde communisten. In de herfst van 1954 vroeg Diem cm Amerikaanse hulp en op 22 oktober gaf president Eisenhower opdracht tot een spoedprogramma om het re- gime-Diem te versterken. Een week later maakten de VS hun voornemen bekend rechtstreeks hulp te verlenen. Op verzoek van Diem belastte de eer ste groep Amerikaanse militaire ad viseurs zich met de opleiding van 't Zuidviëtnamese leger, toen de Fran sen in februari 1955 begonnen weg te trekken. Dezelfde maand kwam het Zuidoost- aziatische verdedigingsverdag het ZOAVO-verdrag tot stand, dat voorzag in de collectieve verdediging van Zuidoost-Azië. Ondertekenaars waren: de VS, En geland, Frankrijk, Australië, Nieuw- Zeeland, de Philippijnen, Pakistan en Thailand. Eind 1955 werd It. gen. Samuel Tan- kersley Williams commandant van de 481 Amerikaanse militaire adviseur* om het Zuidviëtnamese leger te orga niseren. Midden 1957 begonnen de in de Viët- Cong verenigde communistische guer rillastrijders met hun aanvallen. Op 2 oktober 1961 verklaarde Diem: „Wij hebben niet langer het hoofd te bieden aan een guerillastrijd, maar aan een echte oorlog, gevoerd door een vijand die ons aanvalt met gere gelde troepen". Zestien dagen later liet hij op deze ver klaring de afkondiging van de nood toestand volgen. De toestand verergerde. President Ken nedy zond zijn persoonlijke militaire adviseur, gen. Maxwell B. Taylor, naar Viëtnam om een onderzoek in te stellen. Op 8 december 1961 verklaarde het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, dat Zuid-Viëtnam werd bedreigd door een 'duidelijk en ac- cuut gevaar" van verovering door de communisten. Veertien dagen later sneuvelde Torr Davis.

De Vallei | 1968 | | pagina 5