Veenendaals dagblad Verrassing bij Franse verkiezingen Buiten Rusk naar Bonn om over Berlijn te spreken BP-opposanten blijven in Kamer Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Wisselvallig Tweede ronde kan nog veel veranderen Humphrey wil wapenrust in Vietnam BROODPRIJZEN Braziliaan met ruilhart overleden Tsjechen mogen grens over Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Vuurgevecht aan Suez-kanaal Freule Wttewaall van Stoetwegen commandeur O.N. Medicijnen in Vietnam door corruptie verdwenen VROUW UIT EDE VERONGELUKT Zonderling gedrag HANDEL AANTAL LUCHTBRUG KERNWAPENS E. Louw overleden BREUK MET HOOFDBESTUUR Hoogge plaatste stakers Sterns verjagen badgasten Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di„ do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 24 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I46 DE GAULLE WINT EERSTE RONDE PARIJS De Gaullisten, die enige weken geleden nog voor hun politieke bestaan vreesden, kunnen meer dan tevreden zijn. Bij de eerste verkiezingsronde voor een nieuwe nationale vergadering, hebben zij veel meer dan het dubbele aantal kandidaten gekozen gekregen van de vergelijkbare eerste verkiezingsronde van maart 1967. Toch wordt in kringen van de Franse regering ondanks alle vreugde over het behaalde succes tegen voorbarige prognoses gewaarschuwd. Na de jongste ernstige crisis met negen miljoen stakers, volkomen straatop- roeren in Parijs, is het verlangen van de meerderheid van de Fransen naar terugkeer tot orde en stabiliteit even gunstig voor de Gaullisten geweest als nadelig voor de linkse oppositie gebleken. De leiders van deze oppositie hebben zondagavond hun teleurstelling nauwe lijks kunnen verbergen. Hun stille hoop is gevestigd op een „verbond van links" volgende zondag, waarbij een gewone meerderheid beslissend is. Een Franse commentator drukte zijn mening over het resultaat van de eerste ronde als volgt uit: „De Gaul listen wonnen, omdat zij de orde tegen de wanorde uitspeelden. De communis ten verloren, omdat zij zowel op de revolutie als op de orde speculeerden. Oud-premier Pierre Mendes-France, die in een district in Grenoble nog niet op herverkiezingen kan rekenen zei: „De regering loopt het gevaar zich ge plaatst te zien tegenover moeilijkhe den van hen die voor haar hebben gestemd, maar die boven alles niet be reid zijn hun eisen op te geven. Het is niet onmogelijk dat wij vroeger dan wij verwachten weer betogingen zullen meemaken, die even gewelddadig zul len zijn als die we net achter de rug hebben". De grote stemmenwinst van dê Gaul listen komt eigenlijk onverwacht. Op basis van opiniepeilingen was voor de Gaullisten een stijging van niet meer dan 2 pet verwacht. Francois Mitterrand, voorzitter van het verbond van het democratische en socialistische links (FGDS), werd in het departement Nièvre in Midden- Frankrijk, tot een tweede stemronde ge dwongen. Verleden jaar won hij daar al in de eerste ronde, Mitterrand, die 45 pet. van de stemmen kreeg bij de presidentsverkiezingen in 1965, is een van de felste critici van het bewind. NEW YORK De Amerikaanse vi ce-president Humphrey heeft zich in een interview voor de New York Ti mes uitgesproken voor een onmiddel lijk staakt-het-vuren in Viëtnam, waar door volgens hem een sfeer zou wor den geschapen die een vruchtbaar ver loop van de onderhandelingen in Parijs mogelijk maakt. Het inleidend vredesverdrag met Noord-Viëtnam is naar 't oordeel van Humphrey in „een ernstiger fase" ge komen en „hoe miniem de vooruit gang ook, hij is er". Humphrey, kandidaat voor het presi dentschap, verklaarde zich voorts voor stander van opheffing van het handels embargo, zeker wat voedingsmiddelen en niet-strategische produkten betreft, tegen China dat, zei hij, niet in een volledig isolement kan worden gehou den. Utomin in het zuiden en oosten, als in het westen en noorden van ons land moetenwe de bonte vlie genvanger zoeken, zodat feitelijk slechts de Veluwe, het Overijselse en de Geld. Achterhoek als het ware broedareaal in aanmerking komen. Twintig jaar geleden konden we dit nog niet eens zeggen, mar het mooie tuin- en bosvogeltje heeft zijn gebied haast stormachtig uitgebreid en dit mogen we goeddeels op het conto van de nestkastjes schrijven. Noordwaarts is het nu reeds met een ware invasie doorgedrongen tot de Staatsbossen van IJhorst/Staphorst, waar de holen- broeders 'n kleine 700 van zulke wo ninkjes ten dienste staan. Van ver- blijfs- of vestigingsvergunning behoe ven ze zich niets aan te trekken. Er werkt in dit gebied een natuurbescher mingsvereniging en 'n jeugddnatuur- wacht; de voldoening was groot, toen men in 1960 het eerste broedgeval van deze vliegenvanger mocht inschrijven. Na die pionier had niemand durven voorspellen, dat er in 1967 niet minder dan 172 kastjes daar zouden worden bewcond, opleverend 880 jongen! Dit is voor Nederland uniek. Er zaten zelfs meer paren van deze vogel, dan van de koolmees, doch ook andere soorten namen in aantal toe, zoals de zwarte mees, die zich na een aanvan kelijke inzinking, fraai met 38 broed- gevallen herstelde. Ook kuif- en mat- kopmees slaan geen slecht figuur. De cijfers van zo'n overzicht houden heel wat meer in, dan een doods statistiek- je met optel- en aftreksommetjes, per centages enz. Men geeft daar in Stap horst een mooi stukje praktische na tuurbescherming weg, waarin vooral de bonte vliegenvanger naar voren komt. 24 juni '68 A. B. WIGMAN Oud-premier Pierre Mendès-France, die verleden jaar naar Grenoble ver huisde en daar de zetel van een Gaul list veroverde, werd een slachtoffer van het pro-Gaullistische getij. Twee kandidaten, die pro-Gaullistisch waren hadden een iets beter totaal dan Men dès-France en de communistische kan didaat. Verwacht wordt, dat de strijd in de tweede ronde zal gaan tussen Mendès-France en de vroegere Gaul listische minister Jean-Marcel Jeanne- ney. Het resultaat is twijfelachtig. Jean Lecuanet, in 1965 kandidaat voor het presidentschap van de cen trumpartijen, lag achter in Rouaan, waar hij burgemeester is. Lecuanet gaat over naar de tweede ronde, maar hij zei tegen verslaggevers: „Wanneer je verslagen bent leg je geen verklarin gen af". Oud-premier Guy Mollet zal ook moe ten deelnemen aan de tweede ronde. Verwacht wordt, dat hij volgende week met communistische steun zal winnen. Zijn district is Atrecht in Noord- Frankrijk. De politieke partijen zijn intussen met hun handel begonnen i)oor de tweede ronde van zondag. Om giste ren gekozen te worden moesten de kan didaten de absolute meerderheid heb ben van alle stemmen die in hun dus- trict waren uitgebracht. Aan de tweede ronde mogen alleen kandidaten deelnemen die gisteren 10 pet. der stemmen hebben gekregen. Een enkelvoudige meerderheid is voor verkiezing voldoende. k Veel kandidaten trekken zich terug ten gunste van kandidaten die er be ter voor staan als gevolg van afspraken die van te voren zijn gemaakt. De kleine uiterst linkse verenigde socialistische partij (P.S.U.), die de vorige maand de straatbetogingen van de studenten en arbeiders heeft ge steund, heeft een beroep op haar aan hangers gedaan te stemmen op onver schillig welke linkse kandidaat, die een kans maakt in de tweede ronde. De uitslag van gisteren voor de 470 zetels welke in het Franse moederland worden beslist eerst het aantal thans gekozen kandidaten, het zetelaantal in de oude Nat. Verg. met daar achter tussen haakjes het aantal kandidaten in gunstige positie voor de tweede ron de vervolgens het percentage der stem men nu en het vorig jaar: Zetels 23 (72) Communisten 6 Linkse federatie 0 0(3) Onafh. links 0 48 (118) Gaullistische Unie, incl. onafh. repubik. 142 150 (231) Centr. Unie 4 17 (38) Splinterpart. 2 6(7) Stemmen 20.03 °/o (22.51) 3.94 °/o 2.21) 16.50 °/o (18.96) 43.65 °/o (37.73) 10.34 ®/o (12.64) 5.49 5.95) De uitslag van 17 overzeese kiesdis tricten moet nog binnenkomen, of schoon reeds bekend is dat de minister van Buitenlandse Zaken Michel Debré in Réunion is gekozen. Pompidou en 19 ministers zijn in de eerste ronde gekozen. Acht ministers zullen in de tweede ronde voor hun ze tel moeten vechten. Van de leiders van de oppositie is alleen de secretaris-generaal van de communisten Waldeck Rochet in de eerste ronde gekozen. DOETINCHEM Als gevolg van een heden ingevoerde prijsverhoging van één cent gelden thans voor in de winkel afgehaald wit brood de volgen de prijzen: in grote steden 70 cent, in kleine provinciesteden 71 cent, in de overige plaatsen 72 cent. (Thuisbe zorgd is uiteraard enkele centen duur der). REYKJAVIK Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, brengt woensdag een bezoek aan Bonn. In we Westduitse hoofdstad zal hjj met bondskanselier, Kurt Kiesinger, overleg plegen over de toestand in Berlin die ontstond na de jongste Oostduitse maatregelen voor het verkeer van en naar West-Berlijn. Rusk verblijft in de IJslandse hoofdstad Reykjavik, waar hij een conferentie bij woont van de ministers van Buitenlandse Zaken van landen die zijn aangesloten bij de Noordatlantische Verdragsorganisatie. (NAVO). De Oostduitse maatregelen zullen het belangrijkste punt van bespreking zijn tijdens de tweedaagse conferentie, die'onder andere ook wordt bijgewoond door de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns. IJsland heeft geen strijdmacht maar het neemt een belangrijke strategische positie in <aan de noordelijke flank van de groep Navo-landen. Er is wel een Amerikaanse basis gevestigd. West-Duitsland heeft inmiddels voor gesteld dat Engeland en Amerika een luchtbrug gaan onderhouden voor pas sagiers van en naar West-Berlijn. De westelijke mogendheden zinnen tege lijkertijd op maatregelen tegen de niéu we Oostduitse grensbepalingen. De regering in Bonn heeft al beslo ten dat Westduitsers die de nieuwe Oostduitse visa betalen hun geld kun nen terugkrijgen bij de postkantoren. Een heel andere maatregel nam de grenspolitie in Beieren. Zij stuurde een Oostduitse delegatie van driehonderd man terug, die in München wilde deel nemen aan een internationale bijeen komst tegen fascisme en neo-nazisme. Oost-Duitsland heeft fel geprotesteerd tegen deze terugzending. Het stelde de regering in Bonn verantwoordelijk voor deze „schending van de beginse len van het volkerenrecht". Bijna tegelijkertijd stelde het West- Duitsland voor „volkenrechtelijk geldi ge verdragen" te sluiten voor het „af zien van geweld" in de betrekkingen tussen beide Duitse staten". Tevens stelde het voor dat de twee staten on verwijld het verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens onderte kenen. Ten stloote sprak het zich uit voor een verdrag op grond waarvan het opslaan van kernwapens op het grondgebied van beide Duitse staten is uitgesloten. Dean Rusk en Willy Brandt hebben zondag in Reykjavik gesproken over de jongste Oostduitse beperkingen van het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn. De Amerikaanse en West duitse minister van buitenlandse zaken waren naar IJsland gekomen voor een conferentie van de NAVO-ministerraad. De Gaullistische minister van Econo mie en Financiën Maurice Couve de Murville (61) lachte al bij voorbaat aan de stembus. SAO PAULO, (Brazilië) Juan Fer- reira da Cunha, de eerste Zuidameri kaan met een ruilhart, is 27 dagen na de transplantatie-operatie overleden. Ferreira Da Cunha ontving het hart van Luz Freira de Barros, die op 26 mei bij een auto-ongeluk dodelijk ge wond werd. Het is niet bekend of dr. Euryclides 2&rbini die de operatie ver richt heeft aan het doodsbed van Da Cunha is geweest. Mevr. Mercedes Scudero Leme die een nier van Ferreira de Barros heeft ontvangen, maakt het nog steeds goed. Volgens de artsen heeft de eerste twintig dagen het nieuwe hart van Da Cunha goed gewerkt. De vorige week bleef het echter 90 seconden stil staan. Sindsdien hebben doktoren in Casa Clinica hard gevochten om hun patiënt in leven te houden. PRAAG Krachtens een nieuwe wet inzake reisdocumenten, zullen on derdanen van Tsjecho-SIowakije pas sen kunnen krijgen voor reizen naar een langdurig of permanent verblijf in het buitenland. In het desbetreffende wetsontwerp, dat nog moet worden goedgekeurd door het Tsjecho-Slowaakse parlement (de nationale vergadering) wordt bepaald, dat de staat Tsjecho-Slowaakse burgers in staat moet stellen, desgewenst naar hun land terug te keren. Tot dusverre was de terugkeer naar Tsjecho-SIowa kije onderworpen aan een aantal voor waarden. Een kritieke aangelegenheid, die nog moet worden geregeld, is de uittocht van zeer bekwame specialisten naar andere landen. In de toekomst zullen dezen wellicht alvorens het land te verlaten toestem ming aan hun superieuren moeten vra gen. De woordvoerder zei evenwel, dat 't ministerie van Binnenlandse Zaken voor het weglaten van dergelijke be perkingen is, omdat het moeilijk is, vast te stellen wie er als een hoogst bekwaam specialist moet worden be schouwd. KAAPSTAD De gewezen Zuidafri- kaanse minister van Buitenlandse Za ken Eric Louw is vanochtend vroeg in het ziekenhuis Groote Schuur te Kaap stad overleden. Hij is 77 jaar gewor den. Van 1956 tot 1963 is Louw minister van Buitenlandse Zaken geweest, van 1948 tot 1954 minister van Mijnbouw en Economische Zaken en van 1954 tot 1956 minister van Financiën. In 1924 werd hij benoemd tot handelscommissaris in Amerika en Canada. Diplomatieke pos ten heeft hij bekleed in Londen, Wash ington, Rome, Lissabon en Parijs. Verzoeke voor I juli 11.55 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 3e kw. 1968 naam en adres waar ons blad bezorgd wordt post- of bezorgabonnement. 2. 3. Abonnementen-administratie. CAIRO Egyptische en Israëlische troepen hebben elkaar zondag op drie punten langs het Suez-kanaal met ar tillerie en mortieren beschoten. Het was een van de felste vuurgevechten der laatste maanden. In een Egyptisch militair communi qué werd verklaard, dat het duel van anderhalf uur begon toen de Israëliërs het vuur openden en de Egyptische ar tillerie terugschoot. Naderhand werd ook geschoten bij de Firdan-brug ten noorden van Ismailia en bij andere punten ten zuiden van de stad", aldus het communiqué. HOENDERLOO De chaos in de Boerenpartij is compleet. De vier Kamer leden die partij- en fractieleider Koekoek een wanbeleid verwijten, zullen „als leden van de Boerenpartij in de Kamer blijven zitten". Zij zullen de dertiende fractie vormen. Zijzelf zien geen scheuring. Als Koekoek die wel ziet moet hij zijn Ka merzetel ter beschikking stellen en niet wij, stellen ze. Het BP-Kamerlid mr. H. C. J. M. Kronenburg heeft zaterdagavond ten huize van zijn collega E. J. Harmsen in Hoenderloo een verklaring afgelegd. Daarin wordt gesteld dat de vier BP- Kamerleden Kronenburg, Harmsen, Joh. van der Brake en W. v. Harselaar ,de handelingen van het hoofdbestuur niet zullen erkennen" aangezien het op de vrijdagavond in Ede gehouden vergadering „een onjuiste procedu re heeft gevolgd" en voorts omdat „een meerderheid van het totale hoofdbe stuur hetzij tegen de genomen beslui ten is, hetzij op grond van nadrukkelij ke opdracht van de provinciale be stuursleden van de provincies die zij in dit hoofdbestuur vertegenwoordigen was verboden zodanige besluiten te ne men". „Dit laatste", aldus de verklaring, geldt voor de bestuursleden van de provincies Friesland, Overijssel, Lim burg, een gedeelte van Zuid-Holland en de IJsselmeerpolders, tezamen ten minste zeven stemmen". Daarom zien de vier genoemde BP- Kamerleden niet in dat er sprake zou zijn van een scheuring. Zij menen dat er geen enkele aanleiding is om hun Kamerzetels ter beschikking te stel len, doch dat daarentegen de heer Koekoek, indien hij tegen de meerder heid van fractie en partijleden in, wèl van mening is dat er een scheuring is in de Kamerfractie, zelf zijn zetel ter beschikking zou moeten stellen. Dat zou dan ook gelden voor de Kamerle den die zijn standpunt delen (Verlaan en Nuyens). De vier Kamerleden stellen in de ver klaring dat zij „beslist geen nieuwe partij op het oog hebben" maar wel de reeds eerder geformuleerde bezwa ren tegen de gebrekkige organisatie van de partij en de opeenhoping van functies bij partijvoorzitter Koekoek volldig handhaven. Zij hebben „met belangstelling en volledige instemming kennisgenomen van „de resolutie Gelderland 14-6-'68", waarin bovengenoemde bezwaren in vijf punten voor een belangrijk deel zijn overgenomen en zullen alles in het werk stellen om te bevorderen dat deze resolutie zo spoedig mogelijk tot uit voering wordt gebracht. Zij merken daarbij op „dat deze re solutie inmiddels wordt gesteund door de overgrote meerderheid van de Boe renpartij-verenigingen en provinciale besturen van de provincies Gelderland, Utrecht, Overijssel, IJsselmeerpolders, Friesland, Noord-Brabant, Limburg, als mede de kiesverenigingen van het Gooi in Noord-Holland en het Westland in Zuid-Holland, aldus de heer Kronen burg in de verklaring namens de vier BP-Kamerleden. De heer Harmsen is voornemens dinsdag in de Tweede Kamer bij het begin van de vergadering een verkla ring af te leggen. WASHINGTON De helft van de voorraad Amerikaanse medicijnen be stemd voor de Zuitviëtnamese bevol king verdwijnt door corruptie. Tot die slotsom is een commissie uit de Ameri kaanse senaat onder leiding van sena tor Edward Kennedy gekomen. Om hieraan een einde te maken drong de commissie aan op to.ezicht door Amerika „van het tijdstip van aankomst van de goederen af tot het ogenblik waarin ze in de ziekenhuizen worden gebruikt". Volgens een rapport dat de commis sie uitbracht worden jaarlijks 150.000 Zuidviëtnamese burgers het slachtoffer van de oorlog. Onder hen zijn tenmin ste 24.000 doden. Naar schatting van de commissie zijn er nu in Zuid-Viëtnam vier miljoen ontheemden. Driekwart van de 43 dollar (ruim 150 gulden) die elke vluchteling moet krijgen om zich elders te kunnen vestigen verdwijnt In de zakken van corrupte Zuidviëtnamese ambtenaren. FRICK Bij een verkeersongeluk bij Frick in het Aargau in Zwitserland is de 24-jarige mejuffrouw A. M. Klei ne uit Ede om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde zaterdagmid dag omstreeks twee uur. Het slachtof fer zat in een personenauto, die werd aangereden door een tegenligger die in een slip was geraakt. De bestuurders van de twee auto's werden zwaar ge wond. PARIJS Voor een bezichtiging van de Eiffeltoren in Parijs waren gisteren goede longen en een per fecte lichaamsconditie vereist. De technici, belast met het functione ren van de liften, waren namelijk in staking gegaan. Ook zij willen een stuk van de sociale koek, die bijna is opgedeeld. Wie in het 'restaurant van de Eiffeltoren wilde gaan eten, was gedwongen als aperitief een klim van 347 treden te maken. Na afloop van de maaltijd kon men dan het eten laten zakken met de beklim ming van de 347 treden die naar de tweede verdieping leiden. De hoog ste verdieping bleef gesloten. Intussen heeft de Franse regering een nieuwe beperkende maatregel toegevoegd aan de 4eviezenrestric- ties die sinds 30 mei van kracht zijn. Fransen die hun land verlaten voor een periode van ten hoogste 24 uur mogen niet meer dan hon derd francs (73 gulden) meenemen. De nieuwe maatregel is voorname lijk gericht tegen de zogenaamde grensgangers. UTRECHT. Grote vreugde heers te zaterdag op het feestcongres van de C.H.U. in Utrecht, toen werd meegedeeld dat freule Wttewaal van Stoetwegen was benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje- Nassau. Minister Beernink, die haar de versierselen uitreikte, en Unie voorzitter Tilanus klappen de over rompelde freule hartelijk toe. AMELAND Een Duitse familie, met vakantie in het dorp Hollum op Ameland, kan nauwelijks van een goed gesternte spreken sinds zij dit week einde tijdens een strandwandeling ken nis heeft gemaakt met een zwerm woedende sterns. De badgasten hadden tijdens een wandeling een sternnest met eieren ge vonden. Toen zij de eieren opraapten dook het ouderpaar op de „rover" neer. Het zwaaien met stokken hielp de aangevallenen averechts: een hele troep boze vogels wierp zich in de strijd, die eindigde met de vlucht van de Duitsers en een aantal Nederland se kinderen, dat mee op wandeling was gegaan. Achter een frontale storing, die zon dag vergezeld van regen over ons land naar het Oosten trok en daarbij hier en daar ook onweer veroorzaakte, breidde een rug van hoge luchtdruk zich over onze omgeving uit. Hierdoor kwamen er maandag in ons land zonnige perioden voor en waren de buien, die hier en daar nog vielen van weinig betekenis. Inmid dels trekt op de Oceaan ten westen van Ierland een depressie in oostelijke richting. Het frontensysteem van de depressie veroorzaakte maandagmor gen in het zuidwesten van Engeland enige regen. Verwacht wordt, dat in het komende etmaal dit regengebied onze omgeving zal bereiken. Daarbij zal vrij vochtige lucht naar ons land worden gevoerd, waarin dinsdag de temperaturen ongeveer dezelfde zul len zijn als vandaag.

De Vallei | 1968 | | pagina 1