Schnitgerprijs Dr. Roessingh voorzitter van „oud" V.P.R.O.-bestuur TV-documentaire over het gevangeniswezen Optreden Aretha Franklin vanavond op de tv UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN Heden tv-film over Tommy Simpson Hoger winst bij Van Heek Bols niet hang voor „witte genever" Halberg passeert dividend TELEVISIE PILOOT STORM T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS Dinsdagavond in KRO-programma: MUZIEKUITGEVERIJ NAAR PHILIPS SAMENWERKING IN BIER pagina 2 MAANDAG 24 JUNI 1968 Toen hij op straat kwam sneeuwde het. De droge poeder 'door de vorst gestaald kroop tussen de kleinste kie ren. Freek voelde de koude warreling in z'n gezicht en tussen zijn jaskraag, in de vetergaatjes van zijn schoenen. Maar het was hem alsof niet hij, Freek Arlsover. over de donkere sneeuwgracht liep, maar iemand an ders iemand, die zojuist was gestor ven en nu een nieuw bestaan moest aanvangen. In dat bestaan waren nog geen contouren, geen vaste vormen, niets tastbaars, waaraan men houvast hebben kon. Het was alleen maar «en ruimte, waarin het vroor en sneeuw de, waarin huizen stonden, die je nau welijks zag en bomen, die kale witte armen van takken naar je uitstrek ten. —Ik ben moe. dacht hij halfluid. Maar was hij wel moe? Was hij nog wel iets of iemand, voelde hij nog wel iets? Ja, er was herinnering in hem, maar zelfs aan de waarheid van her innering moest men twijfelen. Hij dacht er aan,en dat was géén herinnering van hemzelf, maar men had het hem verteld, hoe het ook bij zijn geboorte gesneeuwd had en hoe zijn vader buiten zichzelf van blijdschap om de zoon, de bomen om armd en de aarde gekust hadWas dat bij-wijze-van-spreken zo geweest of had vader dat werkelijk gedaan, was hij zo door zijn vreugde ver voerd geweest? En waarom per slot was hij zo blij geweest achteraf bezien? Hijzelf was jong gestorven, had het kind dat hij zo liefhad nooit volwassen gezien. Ach, wat was hij, Freek, onaf en onklaar geweest toen vaders steun eensklaps was wegge vallen. Of nee. beter gezegd: hij was verkeerd klaar geweest, zijn opvoe ding was er niet op berekend dat de opvoeder die zelf niet voltpoien zou. En toen moeder hertrouwde... De wereld was hoe langer hoe meer Ineengestort Was er groter verschil denkbaar, althans voor de zoon van Arnold Arlsover, dan tussen de blije Godvruchtige schilder, die in wezen een groot kind was geweest, en de harde, knappe, cynische chirurg Mei- ne Wegen? Niet door niets had Freek zich op gesloten en verkocht gevoeld. Niet door niets had hij als opgroeiende jon gen een zenuwcrisis doorgemaakt. Goed, het zou er dan wel aan liggen, dat zijn aanvankelijke opvoeding zo heel anders was geweest, maar ook zijn eigen wezen was diep-in schuw voor een wereld, als waarin hij ge plaatst werd. Een wereld, die de oude bestaansvorm hoe langer hoe meer had verdrongen en thans, deze avond, definitief vernietigd had. Freek dwaalde door de koude don kere straten, week instinctief uit voor een paar donken kerels, die zingend en luidruchtig uit de lichtbaan van een open kroegdeur naar buiten kwamen gezwaaid. Hun gestalten verloren zich in het donker, hoewel de vrieslucht hun stemmen nog lang hoorbaar maak te. Maar Freek had ze niet eens ge hoord toen de mannen bijna tegen hem opbotsten. Kon hij zo naar huis gaan, zijn moeder onder ogen komen en zijn stiefvader? Moeder zou bezorgd kijken, vragen stellen, hem irriteren met eindeloze zorgjes, die alleen de buitenzijde van zijn ik aangingen, maar hem nooit wezenlijk beroerden door haar opper vlakkigheid. En Wegen? Hij zou alleen spottend kijken, zoals hij ook gedaan had toen Freek boos van de godsdienstlessen was thuis gebleven om een kleinig heid. Hij zou misschien één sarcas tisch zinnetje zeggen, net als toen. En Freek wist. dat hij het nu net zo min als toen zou kunnen verdragen. Want het minst kon hij verkroppen als het hem toescheen, dat Wegen gelijk had, dat de stiefvader het be ter wist dan zijn vader het geweten had. O, hoe was vaders wezen nog jaren lang na zijn sterven met Freek mee gegroeid. Hoe vaak had hij niet va ders nabijheid gevoeld, zo na, dat het was als een subtiele aanraking. Maar dat was immers onzin, een afwijking zoals zijn stiefvader hem had gezegd. Voor zulke gewaarwordingen moest men oppassen. Zoals reeds vaker voel de Freek zich ook thans weer bekro pen door de koude vrees voor waan zin. Wat was zijn verhouding tot Nol die anders geweest dan een waanzin nige fantasie? Hoe was het alles zo gekomen? Met zijn kindergeloof, de familie van zijn vader, de vrienden uit diens artiestenkring, met zijn eigen over dreven gevoeligheid, met alles had hij kunnen afrekenen, alles had hij uit zijn leven verbannen. De strenge stu die voor meester in de rechten was daarvoor trouwens een goed tegen wicht gebleken, alleen met Noldie was hij niet klaar gekomen, althans niet tot op deze avond. En nu, na alles wat zij gezegd had den, was hij dan nu met haar klaar? Kon hij haar bannen uit zijn leven, zijn gedachten, zijn diepste innerlijk, dat op zo onverklaarbare wijze met het hare verbonden was? Hij had haar leren kennen... door dat hij van haar had gedroom dvoor hij haar kende, doordat hij haar ver eenzelvigd had met het meisje-Aljola, zijn Muze, van wie zijn vader hem als kind sprookjes had verteld. Hij had haar uit zee gered toen zij bijna verdronken was en zij waren vrienden geworden, vrienden in de tijd toen hij na z'n zenusinstorting bij zijn oom en tante logeerde, mensen uit het milieu waarin hij was gebo ren. Toen al had zij gezegd, dat zij van hem hield, dat zij hem in de hoogste nood te hulp zou komen als er niemand anders meer komen zou, „ook al was zij dood..." Ach die sen timentele kiindernonisens! Onzin, afge lopen, neem de wereld zonder dromen zoals zij is. Ja ja, maar de tekeningen die Nol die hem gestuurd had, Noldie die Ar- nplda heette. En de tekeningen die zij hem deze avond, toen hij haar tegen elke afspraak in toch had opgezocht, zelf had getoond? Zij had hem toch maar getekend zoals zij he mnooit met haar sterfelij ke ogen gezien kon hebben. En toch had zij nu alle omgang met hem verbroken, opnieuw met hem verbroken. Zelfs een huwelijk had zij geweigerd. Hij hield' niet van haar, had zij gezegd. Was het waar, dat hij niet wist, of hij haar liefhad of dat hij haar haatte? Was het waar, dat zij hem alleen maar intrigeerde door haar geheimzinnigheid, haar helder ziendheid of mediamiek zijn of wat voor poespas het dan ook was? Maar had zit wel het recht hem af en te wijzen terwijl hij aan haar ge bonden was? Gebonden door een fluï dum dat hj geen naam vermocht te geven, doch dat hij meestal ontkende hoewel het bij tijden duidelijk te voe len was? Een glazen muur tussen hem en de wereld. Een glazen muur tussen hem en Arnolda Vrede, de muur van zijn eigen adem, die om hem heen ver glaasde en nem insloot alsof hij ge storven was. Van de toren klonken twaalf slagen. Middernacht. Hoe lang liep hij nu al rond? Hoe lang was "hij binnen geweest bij Noldie, in haar atelier? Hoe lang hadden zij samen gespro ken? Was het één of waren het twee uren geweest? Of had het misschien maar een kwartier geduurd? Zou hij naar Myra gaan. zijn zoals andere jonge mannen, doen wat Myra al zo lang van hem verwachtte? 5 In een aantal edities van ons blad is s vorige week vol lof geschreven over het Holland-Festivalconcert in de Gro te of Sint Michaëlskerk te Zwolle, ter gelegenheid waarvan de Schnitgerprijs Zwolle 1968 werd uitgereikt aan de jon ge Nederlandse componist Carel Brons voor zijn „Prismen". Gisteravond kre gen we een en ander via de VARA-tv te horen en te zien. Het was een boei ende reportage. Het gevoel voor de ei genschappen van het prachtige Schnit- gerorgel en het gebruik van de ruimte daaromheen (waarvan „Prismen" vol gens de jury getuigde) kwamen door het kijkkastje goed over. Het werk bleek niet alleen zeer geïnspireerd te zijn geschreven, maar door Charles de Wolff ook zeer geïnspireerd te zijn uit gevoerd. De VARA bewees de kijkers een goede dienst door de organist te voren nog even een introductie op het werk te laten geven. Van minder ge voel voor service getuigde het, dat de uitvoering van Strawinksy's Psalmen symfonie niet van een vertaling-in- onderschriften was voorzien, want ook ditmaal bleek een door een koor ge zongen tekst weer eens vrijwel onver staanbaar te zijn, zodat de liefhebber zich tevreden moest stellen met alleen de klank en het voortreffelijke came rawerk. Zaterdagavond liet K. Schippers in de aan vrijheid in de literatuur gewij de aflevering van het VPRO-program- ma „KP" schrijvers, uitgevers, lezers en nog anderen praten over het voort bestaan van censuur in de letterkunde, wat hij met de opsomming van een gro te reeks feiten onderstreepte. Volgens de psycholoog Manuel van Loggom is er de laatste vijf, zes jaar in ons land veel veranderd en bestaan er voorna melijk op het gebied van de sex nog literaire taboes, hoewel de boeken van Jan Wolkers naar eigen zeggen thans ook wat nuchterder worden beoordeeld. Belangrijk leken me de opmerkingen van Gerard Cox over het nu eenmaal altijd gauw geschokt zijn van het voor 90 procent bewegingloze publiek en van Simon Carmiggelt over de her schepping van de werkelijkheid tot de nieuwe werkelijkheid van het kunst werk, dit laatste naar aanleiding van het geval-Wiener. J. v. d. K. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Ste reo: A la carte: tafelmuz. (Om 19.00 Gesproken brief uit Parijs). 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: Vodou, vermenging van godsdiensten door prof. dr. J. J. Fah- renfort. NRU: 20.05 Gr.muz. 20.15 Hol land Festival 1968: Ned. Kamerorkest 20.50 - 21.15 Grote rollen grote spe en solisten: klass. muz. (In de pauze: Iers: de rol van Hamlet Toen en nu). Orde van Vrijmetselaren: 22.00 u. Wat de vrijmetselarij voor mij bete kent, lezing). NRU: 22.30 Nws. 22.40 AVRO: Radiojourn. NRU: 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music: gevarieerd muz.progr. 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Koorzang. 18.19 Uitzen ding van de PSP. 18.30 Nws en weer- praatje. 18.45 Act. 19.00 NCRV-Vocaal ensemble (opn.): oude, klass. en mod. liederen. 20.00 Stereo: Muz., muz. muz.: gevar. muz. progr. 22.00 Litera- ma': radiokroniek over boeken, schrij vers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avond- overdenking. 22.50 Stereo: Pianorecital: klass. muz. (gr.) 23.30 Jazzmuz. 23.55 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. CVK/IKOR/RKK: 19.03 Ken merk, de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving. AVRO: 19.31 Sportpanorama: filmreportage over Tommy Simpson. NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 AVRO's Televi- zier. 20.50 In kleur: De High Chapar ral, TV-feuilleton. 21.40 Aretha in Am sterdam, showprogramma. Hum. Ver bond: 22.25-22.40 Mensen in alle ernst. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. NCRV: 19.03 Het leven begint bij 100: Oude kennissen, TV-feuilleton. (Wordt vervolgd) 3844 Arme Charley had last van de gevreesde „moon- blues", een apathische gemoedsgesteldheid, die voort scheen te vloeien uit een zekere rebellie der lichaams cellen tegen buiten-aardse omstandigheden. Daardoor werd hij niet in staat geacht om met piloot Storm op expeditie te gaan en moest met de eerstvolgende gele genheid terug naar de Aarde. Onnodig te zeggen,hoe te leurgesteld Sandra, Arend en de professor waren. Niet alleen moesten zij het zonder hun tróuwe tweede piloot Buck doen, maar nu viel Charley ook nog af. Wie moest er nu als vierde man, mee? Goede plaatsver- vangers zijn nu eenmaal met een lantaarntje te zoeken. Toen commandant Grishow van het geval hoorde, was prruTrp TIF mimm Lom hij echter dadelijk heel optimistisch. „Kijk niet zo sip, mensen. Ik heb hier een manneke, dat 'n even goede mechanicus is als jullie arme Charley! Een jofele kerel, die precies geknipt is voor die job. Wacht, ik zal hem even hier laten komen!" sloeg hij meteen één spijker met 'n kop. „Over zijn moed en doorzettingsvermogen hoef ik jullie niets te vertellen, want daarvan heb je zelf enige staaltjes meegemaakt. Ah, daar is ie in al z'n zwaarwichtigheid 1 Ferdinand Ketcham, oftewel Fer- dydik!" De lijvige „maanman" glunderde, toen hij hoor de dat een van zijn vurigste wensen in vervulling zou gaan. Eindelijk een echte ruimtereis! HILVERSUM Het bestuur van de VPRO blijft. Tijdens een geëmotioneer de en vaak wanordelijk verlopen alge mene ledenvergadering verwierf het zaterdagmiddag in Hilversum het ver trouwen van de meerderheid van de aanwezige leden. Dr. K. H. Roessingh uit Amsterdam, tot dan toe waarnemend voorzitter, werd op voorstel van het bestuur tot voorzitter benoemd. Het bestuur zal trachten een tweede algemene leden vergadering, die voor november was gesteld, al in september te beleggen. Mevr. drs. A. E. A. Went-van der Vring, die als vice-voorzitster de ver gadering leidde, bekende in haar ope ningswoord namens het bestuur schuld aan de moeilijkheden waarin de VPRO zich bevindt. „Wij erkennen dat er in een aantal gevallen sprake is geweest van gebrek aan bestuurskracht. Ont slagen hebben hen mede de zwakke plekken in de structuur van het beleid en het bedrijf aan het licht gebracht", zei zij. Een voorstel van de „progessieve actiegroep De Smit" dat het bestuur onmiddellijk zou aftreden en dat er een interim-bestuur zou komen met de ex-legerpredikant ds. H. J. Dieker- hof als voorzitter en als leden de jour nalist Trino Folthuis, prof. J. de Graaf, drs. J. P. A. Gruijters (D '66) en Piet Reckman werd met 506 tegen 249 stemmen verworpen. Een compromis voorstel om de genoemde mensen in het bestuur op te nemen werd even eens afgewezen (371 tegfn 315 stem men). Een motie van de kant van de be- raadsgroep van de VPRO (ingesteld om de doelstelling en de structuur van de vereniging te herzien) om ds. Die- kerhof c.s. in die groep op te nemen, werd aanvaard (474 voor, 116 tegen). Ds. Diekerhof deelde echter bok na mens de andere voorgestelde leden mee de benoeming niet aan te nemen. MeVrouw Went zei dat het bestuur be reid blijft tot een gesprek met de ac tiegroep. Het door de beraadsgroep voorberei de voorstel tot herziening van de doel stelling van de VPRO werd door ge brek aan tijd niet behandeld. Het zal op de tweede ledenvergadering aan de orde komen. Dan zullen ook de herzie ning van de structuur en de wijziging van de statuten van de VPRO worden besproken. Tevens zal het huidige be stuur dan zijn zetels ter beschikking stellen. Geref. Gemeenten in Nederland. Beroepen: te Arnemuiden en te El- speet: J. Pannekoek te Terneuzen. Bedankt: voor Rotterdam-Zuid: J. Pannekoek te Terneuzen. A Oud Geref. Gem. in Ned. Beroepen: te Grafhorst M.A. Mieras te Krimpen aan de IJssel. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen: te Capelle aan de IJssel B. van Zuylekom te Bergentheim. Aangenomen: naar Waardhuizen: R. K. Wigboldus te Delfzijl. Aangenomen: naar Axel: A. Veefkind te Hoogvliet; naar Hattem (vac. R. Hou wen): R. te Velde te Schildwolde. Bedankt: voor Gouda: J. M. Goedhart te Drachten. Christ. Geref. Kerken: Bedankt: Vopr Veenendaal (Bethel- kerk): G. Bijkerk te Oud-Beijerland. 19.28 Studio Thuis: progr. voor, door en met smalfilmers. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Politiemuseum: De Ka bel, politie-TV-film. 21.35 Storm over India: gesprek met de Nederlandse ac teur en regisseur. 22.20 Jeugdkoren: geestelijke liederen. NTS: 22.25-22.30 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gr. muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radio journ. 8.20 Stereo: Lichte gr.muz. (8.30 8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NRU: 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (gr.) AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00 11.02 Nws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Finse kinderliedjes (opn.) 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.29 Overheidsvoor lichting: Uitzending voor de landbouw. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Ra diojourn. NRU: 13.30 De lichte Muze be licht: muz., van Ned. componisten. 14.20 Prix Italia: De gebroken kruik, komi sche opera van Zbynek Vostrak (le akte) AVRO: 15.00 II Credulo (De licht gelovige). opera van Cimarosa (Opn.) 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Radio Kamer orkest en solisten: klassieke en mo derne muz. 17.00 De zingende bougie: gevarieerd platenprogr, voor automo bilisten. 17.55 S.O.S.-berichten. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: klassieke gr .muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Londens Symfonie-orkest: populair-klassieke m- ziek. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.30 Stereo: Pianorecital: klass. muz. 9.40 Schoolra dio. 10.00 Theologische etherleergang. 10.35 Instrumentaal ensemble (opn.): moderne en klassieke muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 S.O.S.-be- richten. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Meded. voor land- en tuin bouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.) 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muz. mid dagmagazine. (16.0016.02 Nws.) 17.00 Overheidsvoorlichting: Nws. uit de Ne derlandse Antillen. Samenstelling: Evert Wouters. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de Pep. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 Popmuz. 12.00 Nws. 12.03 Zorro: progr. voor tieners. 13.00 Nws. 13.02 Ekspress: Gavorieerd platenprogram. 14.00 Nws. 15.00 Nws. 15.03 Er - jee - em - drie. 16.00 Nws. 16.03 Mix: licht platenprogr. (17.00 Nws.) 18.00 Einde uitzending. MAANDAG 24 JUNI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herhaling van de vorige avond). 10.20 Sportjour naal. 10.50 Gevar. progr. 11.35 Jazz muz. 12.00 - 13.30 Act.kron. 16.40 Jour naal. 16.45'UitS. voor de vroifw en haar gezin. 18.00 - 18.05 Journ. (reg. progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Sportjourn. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 TV-se- rie. 19.59 progr.overz. WDR: 18.05 In kleur: TV-film. Aansl. In kleur: TV- film. Daarna: In kleur: TV-film. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 In kleur: Reisreportage. 19.40 In kleur: Praatje. 19.45 In kleur: Week journaal). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Filmre portages. 21.00 Chronik der Familie Nagele, TV-film. 22.05 Filmrubr. 22.50 Journ., comment, en weerber. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Das verlassene Dorf, TV- film. 18.50 Zirkus meines Lebens, TV- film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws en act. 20.00 Dagboek uit de katholieke kerk. 20.15 In kleur: Filmreportage. Aansl.: Nws. 21.00 Zwischen den Weiten, Cana dese speelfilm, (niet geschikt voor jeug dige kijkers). 22.35 Filmfestival Berlijn 1968. 23.20 Nws. en weerber. 29-12. Seng Kioe heeft een stok opgeraapt en komt dreigend op Tsjiao Tai af: Ook zijn kameraad is over- eindgekomen. „Me zus heb gelijk", zegt Seng. „Ik weet niet wat je van me wil, maar veel moois zal het wel niet weze. Geef op die poen, broer. En gauw!" Tsjiao Tai kijkt de reus onvervaard aan en zegt: „Wat zijn jullie toch een stel stomkoppen. Ik kom hier niet om over koper te praten, maar over zilver. Drie zil verstukken, om precies te zijn". Seng Kioe laat zijn stok zakken en zijn ogen beginnen begerig te glinste ren. „Wat zei je daar?" gromt hij. „Drie stukke zil ver? Hoe kenne wij dat ooit verdienen? Of wou je me soms iemand koud late make? Dat ken je dan uit je hoofd zette, vrindje. Ik ben een geweze soldaat van het leger, en aan moorden doen ik niet". „Niks geen moord", zegt Tsjiao Tai. „Ik zal het je uitleggen. Ik knap zo nu en dan karweitjes op voor de huismeester van een rijke bink hier in de stad. Die vent is gek op toneelspelen. Hij heb ze eige troep, een toneelzaaltje in ze huis, en as er een voorstelling is komen alle ho ge pieten kijken. Goed. Nou komt er een zwervers meid voor in het stuk dat ze aan 't instuderen zijn. Niemand speelt dat naar de zin van die ouwe toneel- gek, en nou mot z'n huismeester een echte zwervers meid voor 'm opscharrelen, en dat heb die huismees ter weer an mij gevraagd. Ze mot mooi zijn, begrijp je. Jouw zus zou geknipt weze voor die rol". 53. Hoe lang Tekko zo had zitten snurken, wist hij la ter zelf niet meer, maar het middernachtelijke uur was allang verstreken toen hij plotseling door een hevig spektakel gewekt werd en verschrikt overeind kwam. Met de haren .en oren recht overeind en in iedere vezel gespannen luisterde hij scherp of hij niet ontdekken kon wat het lawaai daarbuiten veroorzaakt kon hebben Duidelijk hoorde hij een rumoer van angstkreten, waar tussen door het haastig gestamp van blote voeten op de harde bodem klonk. „Daar moet ik het mijne van hebben!" mompelde onze vriend, terwijl hij het ge weer, dat naast zijn bed stond, opnam en naar buiten snelde. „Dat reizen en trekken door de binnenlanden is op zichzelf al vermoeiend genoeg, zodat ze mijn nachtrust bovendien ook nog niet behoeven te versto ren. Ik zal ze eens eventjes...!!!" Maar Tekko kon niet eens meer iets eventjes. Buiten gekomen, zag hij tot zijn schrik en ontzetting hoe zijn negers luid gillend naar alle kanten vluchtten en toen hij omkeek begreep hij maar al te goed waarvoor. In de verte naderde een grote groep donkere gedaanten die onder woest gegrom en onheilspellend armgezwaai langzaam maar zeker op het kamp afkwamen. „Vluchten, Bwana Taks! De go rilla's!" schreeuwde Bombasso, die als een wervelwind langs Tekko stormde en het hazepad koos. Maar Tek ko kon niet vluchten. Hij voelde zich verlamd en liet zich plat op de grond vallen. dan ontbreekt de communicatie waar mee een mens geholpen wordt om zichzelf juist te leren zien en een be tere kijk op leven en wat hij gedaan heeft te krijgen", aldus zegt dr. W. A. Vaandrager, psychiater in deze docu mentaire. Aan „De vrouw met de blinddoek" werkten behalve mr. B. W. van Hou ten en dr. W. A. Vaandrager onder meer mee: mr. W. H. Overbeek, offi cier van justitie, hoofd van het arron dissementsparket te Utrecht, drs. P. Allewijn, directeur-generaal voor het gevangeniswezen van het Ministerie van Justitie en dr. J. van de Grient, plaatsvervangend hoofd directe gevan geniswezen. De documentaire werd sa mengesteld door dr. J. P. A. van Al phen en C. Boomkens. „Het niveau van de maatschappij kan men herkennen aan de manier waarop de misdadigers behandeld wor den". Deze woorden van de president van het gerechtshof te Arnhem, mr. B. W. van Houten, vormen de afslui ting van de documentaire die de KRO- televisie dinsdagavond 25 juni op Ne derland 1 uitzendt onder de titel „De vrouw met de blinddoek". Het gevangeniswezen vormt een sluitpost op de begroting. Niet geheel en al onverklaarbaar; er zijn vele za ken van staatszorg die urgenter lijken. Maar gebrek aan geld is er wel de oorzaak van dat onze gevangenissen verouderd zijn en dat de rechterlijke macht machteloos staat waar het er om gaat door het opleggen van een straf een positief doel na te streven. Het Parlement heeft de Beginselenwet Gevangeniswezen vele jaren geleden anvaard, maar de consequenties, die daaruit voortvloeien nauwelijks. De wet eist dat de gevangenisstraf mede dienstbaar wordt gemaakt aan de voorbereiding van de terugkeer van de gedetineerden in het maatschappelijk leven. Ondanks de vele inspanningen, die zeer velen die bij het gevangeniswe zen betrokken zijn zich dagelijks ge troosten, wordt die wet in de praktijk niet waar gemaakt, althans niet in de mate waarin dat mogelijk zou zijn. De KRO-documentaire beperkt zich tot de groep jeugdige delinquenten tus sen de achttien en vierentwintig jaar. Aan het programma werken mee een vijftal anonieme delinquenten, die ver oordelingen wegens diefstal, inbraak, geweldpleging en mishandeling op hun naam hebben staan. Enkele van hen hebben reeds een indrukwekkend aantal jaren gevangenisstraf achter de rug, zij zijn stuk voor stuk in de maat schappij teruggekeerd met het mach teloze gevoel dat zij er buiten staan. „Het gevangen zijn in onze tegen woordige gevangenissen draagt over het algemeen bijzonder weinig bij om met jezelf werkelijk bezig te zijn, en dat is toch wel zeer dienstig. Wanneer je iemand opsluit, omgeven door men sen. die er zijn om hem te bewaken en om de tredmolen van het dagelijkse van dominee C. L. Franklin, die de gevangenisbestaan op gang te houden, muziek altijd als het kernpunt van zijn „AVRO's Sportpanorama" komt he denavond van 19.31 tot 19.56 uur Nederland 1 met een uitzending, die in het teken staat van de komende Tour de France. Er wordt een door de BBC vervaardigde film gepresenteerd over de Britse renner Tommy Simpson, die vorig jaar in de grote Tour tijdens de beklimming van de Mont Ventoux om het leven kwam. Tommy Simpson werd in deze film ondervraagd over allerlei problemen die een topwielren- ner in zijn carrière kan ontmoeten Gezien in het licht van de gebeurtenis sen in de Tour 1967 vormt deze film nogmaals een aanduiding van het gro te belang om de stimulerende midde len in de sport onder controle te krij gen. Hedenavond van 21.40 tot 22.25 uur via Nederland 1 zendt de AVRO-televi- sie de gefilmde reportage uit van het optreden van „Lady of soul" oftewel Aretha Franklin met haar eigen orkest en een vocal group, nu ongeveer twee maanden geleden, in het Concertge bouw te Amsterdam. Tijdens dat briljante optreden bracht Aretha Franklin met „The Sweet In spirations" een repertoire, dat bestond uit de volgen nummers: „Satisfaction", „Don't let me lose this dream", „Soul serenade", „Night life", „Baby, I love you", „Groovin", „A Natural woman" „Come back baby", „Dr. Feelgood" „Since you've been gone", „Good to me as I am to you", „I never loved a man (the way I love you)", „Chain of fools" en „Respect". Aretha Franklin, die ruim vijfen twintig jaar geleden in Memphis Ten nessee werd geboren, is de dochter diensten heeft beschouwd. „Reverent' C. L. Franklin behoorde bij de belang rijkste „revivalists" in de Verenigde Staten, dat wil zeggen, de groep neger- dominees en hun gospelgroups, die op grote schaal via de massamedia het in wijlen dr. Martin Luther King beli chaamde ideaal uitdragen. In zijn kerk koor en daarna ook tijdens de tournees van de gospelkoren kwam Aretha Franklin vanaf haar vroegste kinder jaren met de religieuze muziek in con tact. Op haar tiende jaar was zij reeds soliste in vaders kerkkoor en zes jaar later maakte zij haar eerste gospel-op name voor een vermaarde Amerikaan se grammofoonmaatschappij. Aange moedigd door de beroemde gospelzan geres Clara Ward en zanger Sam Coo ke, oud-leerling van het kerkkoor van dominee Franklin, enerzijds en door de kwalificatie „New Gospel Queen" anderzijds was zij op achttienjarige leeftijd een bijzondere attractie voor diverse nightclubs en grammofoonpla tenmaatschappijen. ENSCHEDE Tegen de achter grond van het sombere beeld van de Nederlandse katoen-, rayon- en linnen industrie in 1 967, kan het de directie van de koninklijke textielfabrieken gebr. Van Heek nv (Schuttersveld) nog tot voldoening stemmen dat de onderne ming in 1967 haar bedrijfsbezetting mocht behouden en slechts een zeer geringe omzetdaling te signaleren had. Het saldo exploitatie-rekening nam toe van f 4.919.000 tot f 5.660.000. De netto winst bedraagt f 1.448.000 (vj f 1.003.000 Het totaal van de investeringen in 1967 (f 2.815.00) lag belangrijk lager dan in 1966 (f 4.447.000), in welk jaar een uitzonderlijk hoog investeringsni veau werd bereikt. Het onzekere in de gehele textielsituatie in 1967 heeft niet nagelaten de onderneming tot grotere voorzichtigheid aan te zetten bij het doen van investeringen. De directie stelt voor 7 pet. dividend uit te keren (6 pet). Met betrekking tot de verwach tingen over 1968 moet gesteld worden, dat de ontwikkeling in de eerstemaan- den geen redenen geeft tot groot op timisme. De behaalde omzetten ble ven niet onbelangrijk achter bij die in 1967. De totale orderpositie is thans la ger dan in 1967. Er mag voor de aarze ling op de binnenlandse markt geen compensatie worden verwacht van de export, aangezien deze verkopen zich op een laag neveau blijven bewegen. Mede gezien de onbekende najaarsver kopen en 't onzekere effect van de in voering van de btw durft de directie zich niet te wagen aan een voorspel ling vna het eindresultaat. AMSTERDAM De verkoop van „witte genever" heeft geen invloed op de afzet van het gedistilleerd van de nv Amsterdamsche likeurstokerij ,,'t Lootsje" der erven Lucas Bols, aldus het bestuur op de heden gehouden jaar vergadering. Uit niets blijkt dat de voortzetting van de groeicurve wordt belemmerd. De consument is gewend aan een goede kwaliteit en hij accep teert daarbij het prijsverschil. Het bestuur kon weinig meedelen omtrent de toekomstige positie van de „witte genever" op de Nederlandse markt. Vergeleken met de cijfers van 1967 is er tot nu toe in het concern een fraaie ontwikkeling te zien. Het bestuur is vol vertrouwen in het lopende boekjaar. Volgens de plannen zal de nieuwe fa briek in Nieuw-Vennep, in haar geheel eind juli 1968 in gebruik worden geno men. Tot nu toe loopt alles geheel vol gens plan. In volume betrekt Nederland 20 pet. van de totale omzet van Bols. Het is niet mogelijk deze cijfers in geld uit te drukken. Volgens het bestuur ontstaat dan een weinig zeggend beeld vanwege de ongelijke delen waaruit het concern is opgebouwd en vanwege de royalties van de partners in het buitenland, die niet zonder meer bij de omzet van het concern kunnen worden opgeteld. Deze kwestie zou nader worden bestudeerd. In vier landen is in 1967 de produktie minder rooskleurig geweest. In België wordt dit o.m. veroorzaakt door de ho gere verkoopkosten. De dochteronder neming die als agent optreedt van een Schotse whisky-onderneming, is in een moordende concurrentie gewikkeld. De Franse dochteronderneming heeft even eens veel te lijden van de stijgende kosten. Het bestuur verwachtte dat de ze nog verder zouden oplopen naar aanleiding van de recente stakingen. In Italië voldoet de nieuwe verkoopagent na 2Vt jaar nog niet geheel aan de ver wachtingen. De verkopen in de Ver. Staten zijn over hun inzinking heen. EINDHOVEN De omzet over 1967 van Halberg machinefabriek nv is ge lijk gebleven met die over 1966. Daar entegen is het exploitatiesaldo gedaald tot f 146.000 (vj f 225.000). Na aftrek van afschrijvingen, rentelasten en ven nootschapsbelastingen resteert een winstsaldo van f 57.000 (vj f 110.000). Deze winst is in mindering gebracht op het verliessaldo a.p. dat pro resto nog f 243.000 bedraagt, aldus het jaarver slag. Het dividend wordt wederom ge passeerd. De omzetten in het eerste half jaar van 1968' zijn iets lager dan die over 1967. In een aantal bedrijfstakken is een terughoudendheid te constateren ten aanzien van investeringen in op slag- en interne transportmaterialen. Het is moeilijk een prognose te geven van de totale omzet in het lopende boekjaar. NEW YORK. Chappel and Co., Ine,, te New York, en Chappell and Co., Ltd., te Londen, muziekuitgevers, zullen voor 42,5 miljoen dollar worden verkocht aan de Noordamerikaanse Philips maat schappij. North American Philips, een verkoop onderneming, is eigendom van de U.S. Philips Trust. Philips en Siemens A.G. zullen ge zamenlijk eigenaar worden van de twee Chappell maatschappijen. DOMMELEN De directies van de N.V. brouwerijen Artois te Leuven en de N.V. Dommelsche bierbrouwerij v/h W. C. Snieders te Dommelen hebben be sloten een nauwe samenwerking aan te gaan om in het kader van de Europese Economische Gemeenschap aan hun clientèle in Nederland een breder as sortiment te kunnen bieden. De Dommelse bierbrouwerij blijft ge vestigd te Dommelen en zal als zelf standige eenheid blijven opereren. Aldus werd in een gezamenlijk com muniqué meegedeeld. De directie van de Dommelsche bier brouwerij heeft het personeel ingelicht over de overeenkomst. Daarbij werd o.a. medegedeeld, dat de samenwerking in het bijzonder betrekking zal hebben op de gezamenlijke inkoop en dat de over eenkomst geen gevolgen zal hebben voor het 150 leden tellende personeel.

De Vallei | 1968 | | pagina 2