Boze journalisten en fotografen in Tiel Oogstfee 1968 werd spontaan ingehaald Vereniging Rijksspelen zendt Sparta-leider uit als technisch adviseur W Vaartjes naar Suriname Bantuinsehool duidelijk krepeergeval GEMEENTEBESTUUR RHENEN BETREURT BESLISSING MINISTER Gezondheidstoestand van schoolgaande jeugd wordt ernstig bedreigd Vervanging is hoogst urgent GMF-collecte MIST „Kersvers' Hippies Keet Actie Vuurwerk voor 100-jarig „Ons Genoegen" Huishoudschool bestaat 20 jaar Rapport over streekschool u uw 10550 11079 MAANDAG 24 JUNI 1968 dagblad DE VALLEI? Bel: 1 tot 17.80 uur van 17.30— 19.30 uur Zaterdags 10.30—17.30 uur. KENTEREN/TIEL Duizenden mensen hebben zaterdagmiddag in Tiel de Oogstfee 1968 en haar beide hofdames begroet. In een open lan dauer, getrokken door twee paarden, maakten de drie Betuwse schonen een rondrit door de stad. Nog wat onwen nig en zichtbaar ontroerd namen de oogstfee, Rineke Roost uit Drumpt en de hofdames, Henriëtte van Ommeren uit Lienden en Tineke van Gelderen uit Buurmalsen, het aanhoudende ap plaus van de Betuwenaren langs de route in ontvangst. Later op de mid dag vond op het stadhuis de officiële ontvangst plaats door het gemeentebe stuur. Voordat de oogstfee en hofdames zich in de openbaarheid mochten be geven, had in hotel „Corbelijn" de ken nismaking met de pers plaatsgevonden. De Oogstfee 1968 met haar beide hof dames bij het verlaten van hotel Cor- belijn" in Tiel. Een onverkwikkelijk incident met bo ze journalisten en fotografen vormde hiervan het rumoerig slot. Persverte genwoordigers protesteerden bij de voorzitter van de organiserende stich ting „Vier-Stromenland", de heer Bruggeman tegen de discriminerende wijze, waarop de voorlichting aan de publiciteitsmedia had plaatsgevonden. Een enigszins overrompelde voorzit ter moest de protesten tenslotte ge grond verklaren, maar weigerde desal niettemin alle publiciteitsmedia gelij ke rechten te verlenen. Een kwalijke beslissing van de stichting „Vier-Stro- menland", die op het gebied van voor lichting nog veel moet leren Rineke Roost, de oogstfee 1968, is de eerste die iets heel- anders zegt als er gevraagd wordt naar het waarom van haar oogstfee zijn. De 18-jarige Rineke vindt het doodgewoon een beetje gek om te vertellen.dat ze nooit had ver wacht gekozen te worden. „Hopen de den alle 25 meisjes, die destijds mee deden aan de verkiezing", vindt ze. De „kersverse" oogstfee, gekleed in een ipodeme japon, vindt dat veel te weinig mensen iets van de Betuwe af weten. Zij en haar beide hofdames wil len daarin tijdens de komende weken verandering brengen. Het fruitcorso, dat in september door Tiel zal trekken met Rineke en haar twee hofdames op een der praal wagens, is nog ver weg. Maar intussen zal ze bij tal van evenementen te zien zijn. Intussen wil Rineke ook wel even verder haar Betuwe verkopen, al moet er nog bij worden vertneld, dank zij wie Rineke oogstfee werd. Want me vrouw Roost gaf terwijl haar doch ter in Utrecht was diezelfde dochter op voor de verkiezingen van oogstfee en hofdames. En wel met het doel Rine ke mee te latefi doen voor de. verkie zing-hofdame. Het is allemaal een beetje anders gelopen en nu wil de oogstfee 1968 ook wel iets meer zeggen, omdat het onzin zou zijn te vermoeden voor Rineke althans dat ze alleen is aangesteld om een leuk gezicht te trekken en zich zelf in de belangstelling te zetten „Als men", aldus Rineke, „mij zou vragen: En waarom moet ik nu zono dig naar die Betuwe van jou komen, zou ik zeggen: U kunt het zich mis schien niet idealer voorstellen. Ik houd van koeien en weilanden en boomgaar den die hebben we hier. Wij wonen geweldig in Drumpt en daarom ben ik in Utrecht ook niet op kamers. Iedere dag heen en weer reizen". Ze heeft in Tiel de HBS afgelopen, hetzelfde Tiel waarvan ze zegt: „Het is net niet zo groot, dat je de boel niet meer kunt overzien. Het is gezel lig, al hebben we hier geen geweldige beatfestijnen of hippies. Als ik met mijn moeder een keer tussen heel veel mensen wil winkelen gaan we naar Utrecht, vlak bij met de auto. Als we uit Villen, pakken we de auto en rij den bijvoorbeeld naar de schouwburg van Nijmegen". En wat zou Rineke, die .zichzelf niet Henriëtte van Ommeren uit Lienden, een van de beide hofdames, die de Oogstfee de komende maanden'zuilen vergezellen. als Rineke de oogstfee wil zien, maar als juffrouw X die de Betuwe vertegen woordigt, ook buiten die Betuwe, nu la ten zien aan iemand die net een uur de tijd had om te blijven? Ze zou iets kunnen doen met de in dustrie ze zou iets kunnen doen met hèt tin dat men in Tiel nog steeds maakt, ze zou iets kunnen laten zien van de fruitbomen en jamfabrieken. „Een uur rondkijken is natuurlijk wel weinig", vindt ze. „Maar mis schien zou ik wel zeggen: kom gewoon even bij ons thuis in de tuin zitten, daar kjjk je uit op bomen en paarden en koeien. Nog meer nodig?" VEENENDAAL De heer W. Vaartjes (41), de geestdriftige tech nisch leider van gymnastiekvereni ging Sparta uit Veenendaal, gaat dit jaar op uitnodiging van de Vereni ging Rijksspelen opnieuw naar Suri name om daar de turns port verder te instrueren en rapport uit te bren gen over de outillage van de gym nastiekzalen in dat land. De tien Sparta-meisjes, met wie hij vorig jaar te gast was in Parama ribo, gaan dit jaar niet mee en ook zijn echtgenote, technisch leidster van de Veenendaalse vereniging, kan de geweldige reis niet meema ken in verband met haar zeven we ken oude zoon Wilmar, die nog alle aandacht vraagt van de pur sang- turnster. „Ergens is het natuurlijk een te genvaller voor me, dat ik mijn man niet kan vergezellen"aldus me vrouw Vaartjes, „maar aan de an dere kant ben ik geweldig trots, dat de keus op hem is gevallen". Wat gaat de heer Vaartjes nu precies doen in Suriname? „Ten eerste breng ik aan de voorzitter van de Stichtse Turnkring rapport uit over de outillage van de turnza len in Suriname. Hij heeft namelijk overwogen om een Surinaamse ver eniging te laten adopteren door en kele verenigingen in Nederland. Verder ga ik daar natuurlijk uitge breid lesgeven, wellicht ook instruc tielessen aan scholen", vertelt de gymnastiekleraar. „Ik ga ook de leiders in Suriname adviseren om zoveel mogelijk klassikaal onder wijs te geven, want momenteel draagt het tumonderwijs daar een nog te individualistische karakter. Ik wil bovendien proberen een be gin te maken met het houden van vaardigheidsproeven in Suriname, bij voorbeeld eenmaal per jaar. Die moeten dan worden beloond met een diploma. Ten slotte mag ik tien Surinaamse turnsters aanwijzen, die in december naar Nederland komen". Wicher Vaartjes is vanaf zijn elfde jaar verbonden met de gym nastiek. Hij heeft verder op beschei den schaal gevoetbald en gezwom men en drie en een half jaar de judo- sport beoefend. Hij is altijd lid ge weest van Sparta en heeft enorm hard gewerkt om les te kunnen gaan geven in zijn favoriete sport Na zijn opleiding hij het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond terwijl hij momenteel nog slechts als technisch leider optreedt bij Sparta. De reizen naar Suriname vormen ging hij lesgeven bij Excelsior in Achterberg en later ook bij zijn ei gen vereniging. Vijftien jaar lang was hij verbonden aan Excelsior, ongetwijfeld een hoogtepunt in zijn sportieve carrière. Op 22 augustus komt hij terug in Nederland na zich een maand lang te hebben verdiept in de tumproblematiek van Surina me en... uiteraard wat vakantie te hebben geouden. En die trots is gerechtvaardigd, want als technisch advisepr voor de Vereniging Rijksspelen te worden uitgezonden is onmiskenbaar een grote eer. Op een gala-avond van het KNGV in Utrecht werd afgelo pen winter door de voorzitter van de Vereniging Rijksspelen, de heer L. A. de Sanders, bekendgemaakt dat de keus was gevallen op de Veenendaalse gymnastiekleider. De heer Vaartjes is enorm blij met zijn uitzending. Hij vertrekt op 22 juli samen met onder andere wereld kampioen Wim Ruska, de voetbal club De Zilvermeeuwen uit Zaan dam, worstelaar Gerrie Vogelzang en basketballkampioen AMVJ van af Schiphol naar Paramaribo, waar hij ruim een maand zal blijven. Wat vindt de heer Vaartjes er van, dat hij is uitverkoren de Ne derlandse gymnastiekwereld te ver tegenwoordigen in Suriname? „Een geweldige eer is het voor me. Ver moedelijk is het allemaal te dan ken aan het feit, dat we vorig jaar met onze groep in Suriname zo'n geweldig succes hebben gehad. De oefeningen van de perfect wer kende Sparta-meisjes zijn enorm in geslagen". Bovendien zijn wellicht de tech nische resultaten die de heer Vaar tjes in Veenendaal en verder binnen de gehele Stichtse Turnkring heeft geboekt doorslaggevend geweest voor de Vereniging Rijksspelen om juist hém te kiezen voor deze uit zending. Op de gala-avond in Utrecht werd de heer Vaartjes veelvuldig gecom plimenteerd o.a. door de heer J. C. F. Cours, adviseur van de provin cie Utrecht voor lichamelijke op voeding en sport. Een Sparta-groep demonstreerde op deze avond een grandioze vorm op de springnum- mers en bij een oefening op de lan ge mat vroeg het veelkoppige pu bliek zelfs om een herhaling van de imponerende oefeningen. De Veenendaalse leraar maakte er een turbulente show van met zijn groep. In de jaren '54-'60 boek ten hij en zijn pupillen eveneens grootse successen op de bondskeür- wedstrijden van het KNGV. RHENEN De openbare lagere school aan de Bantuinweg, waarin tevens een tweeklassige kleuterschool is gevestigd, verkeert in een miserabele toestand. Dit wordt nog eens bevestigd in een rapport dat burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad hebben uitgebracht en dat komende dinsdagavond ter discussie zal worden gesteld. AI geruime tijd geleden werd aan de minister van onderwijs en wetenschappen afgifte van een urgentieverklaring verzocht voor de vervanging van de Bantuinsehool. De afgifte hiervan laat nog steeds op zich wachten. Op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer H. f. L. Vonhof, antwoordde de staatssecretaris vorig jaar, dat financieel-economisch en onderwijskundig de vervanging van de Bantuinsehool door een nieuw ge bouw niet zodanig urgent was, dat daaraan medewerking kon worden ver leend. Er komt echter licht in deze zaak, want zojuist is althans een urgentie- verklaring ontvangen voor de bouw van een kleuterschool. Het gemeentebe stuur verwacht, dat de urgentieverklaring voor de lagere school spoedig zal volgen. Het gemeentebestuur werd overstelpt met klachten omtrent dé toestand van het schoolgebouw, onder andere van de schoolarts en van de gemeentearts. De klachten van beide artsen zijn onmid dellijk ter kennis gebracht van de ge neeskundig inspecteur van de volksge zondheid, teneinde afkeuring van het schoolgebouw te bevorderen. Na 't on derzoek door de inspecteur is echter geen afkeuring uitgesproken, zodat de school nog niet gesloten behoeft te wor den en een acuut gebrek aan lokaal ruimte niet is ontstaan. Wel heeft hij uitvoerig rapport uitge bracht met de conclusie, dat er sprake is van een „krepeergeval" en dat het met het oog op de gezondheidstoestand van de schoolgaande kinderen, die in dit gebouw wordt bedreigd, vervan ging van het oude schoolgebouw ur gent wordt geacht. Burgemeester en wethouders hebben 'nafschrift van dit vernietigend oor deel over deze onderwijsinstelling doorgezonden aan de inspecteur van 't lager onderwijs, de inspecteur van 't kleuteronderwijs en de ministers van onderwijs en wetenschappen. Voor wat de afdeling kleuteronder wijs betreft werd succes geboekt. De urgentieverklaring is afgekomen, nu zullen de nodig» financieringsmiddelen moeten worden aangetrokken. In de raadsvergadering van de maand juli hoopt het college via een begrotingswij ziging de glbale stichtingskosten van de beide scholen bekend te maken. Mevroüw F. Krocké, hoofdleidster van de kleuterschool, verklaarde verheugd te zijn dat er althans 'n urgentiever klaring is ontvangen door 't gemeente bestuur. Zij zit met 78 kleuters in deze school en vindt het helemaal geen pretje. „Het is hier verschrikkelijk voch tig, in de opbergkasten van het mate riaal staat voortdurend zo'n 10 cm water. De toiletten stinken, staan vol water en zijn groen uitgeslagen van het vocht. Het is bijzonder stoffig en er is veel te weinig licht. De muren en plafonds zitten vol gaten. Het is gewoon vies. Het is niets meer of minder dan een ouw keet", aldus me vrouw Krocké. Zij verlaat toevallig per 21 juni het onderwijs en wordt opgevolgd door mej. A. Mook uit Doom. Mej. Mook krijgt als assistente mej. E. Bloemink uit Am- hem die onlangs door het gemeentebe stuur werd benoemd. „Het was voor haar wel een teleur stelling in deze school te moeten wer ken, maar ja, de baantjes bij het kleu teronderwijs liggen vandaag de dag niet meer voor het oprapen en dus was ze blij met de aanstelling. Ik kan me voor stellen dat het tegenvalt als je in de moderne en nieuwe kleuterschool Lijs- terberg proefles moet geven en dan la ter moet terugvallen op dit krot", aldus mevr. Krocké. De oudercommissie van de kleuter school heeft burgemeester en wethou ders al eens geschreven over de toe standen op school. „Toen de inspecteur hier was tijdens een proefles heeft hij gezegd: aan de hand van de uitslag van het rapport zou ik de kinderen meteen op straat moeten zetten". Tijdens een eergisteravond gehou den ouderavond werd besloten aan al le ouders van de kleuters een oproep te sturen die weigeren aan 't school fonds te betalen. „Het was tot nog toe f 1,- per kind per maand. Het zal nu f48,- per jaar worden", zegt me vrouw Krocké. „Ik kan me voorstel len dat men voor zo'n lokaliteit niet meer wenst te betalen. Er zijn zelfs ouders die van plan zijn hun kind van school te halen". Mevr. Krocké vertelde verder hoogst verbaasd te zijn, dat er onlangs nog twee mannen de school ingingen om een begroting op te stellen voor de aanleg van TL-verlichting. „Iedere cent aan dit gebouw besteed, is weggegooid geld", zegt zij. „Laat men het geld lie ver bewaren voor de nieuwbouw". Wanneer we goed zijn ingelicht zal het gemeentebestuur nu er een ur gentieverklaring binribn is wel afzien van verbeteringsplannen voor dit ge bouw. Dat er haast gemaakt moet worden met nieuwbouw, staat als een paal bo ven water, wil de schóól niet vroegtijdig worden ontvolkt. Wanneer de toestand nog veel langer zo blijft als die mo menteel is, zit dat er volgens mevrouw Krocké beslist in en dat vindt zij bij zonder spijtig". Voor de bijna tachtig kleuters die de school bezoeken is het toch wel de moeite waard er iets voor te doen", vindt zij. De heer R. J. L. Kappetijn, hoofd van de openbare lagere school, vertelde telefonisch, dat de zaak niet moet wor den opgeschroefd. „Het is echt niet zei hij, „dat de kinderen morgen alle maal ziek zijn. Als het nog een paar jaar moet duren, ja, 9ian kan ik er niet voor instaan en daarom wordt er van alle kanten actie ontketend om zo spoe dig mogelijk tot nieuwbouw te komen". Het hoofd van de Bantuinsehool was blij, dat 't gemeentebestuur de zaak rond heeft. „De hoge autoriteiten moe ten nu beslissen. Uiteraard moeten zij woekeren met een bouwvolume, maar dat men zegt Rhenen moet nog maar even wachten want er zijn nog slechte re scholen in den lande, daarmee kan ik me niet verenigen". Die kinderen zitten niet in de drup wanneer het buiten regent, zo is het bepaald niet", zei de heer Kappetijn. „maar in verschillende lokalen moe ten wel emmers worden aangedragen om die onder de lekkages te plaatsen en het water op te vangen". De heer Kappetijn is overigens opti mistisch gestemd en verwacht evenals burgemeester en wethouder s dat het niet lang meer zal duren of ook voor de lagere school in het gebouw aan de Bantuinweg zal een urgentieverklaring afkomen. „Dat wil dan wel niet zeggen", zo be sloot hij, „dat de school er dan de vol gende dag staat, maar dan gaan we toch de goede kant op". RHENEN De bliksemactie, ontke tend door de VW om gelden in te za melen voor een door de burgerij aan de 100-jarige muziekvereniging „Ons Genoegen" aan te bieden vuurwerk, heeft in 24 uur tijds f 275 opgeleverd. Vanavond om twaalf uur zal kunnen worden vastgesteld of er voldoende geld (f 1000) binnen is gekomen op de Raiffeisenbank. Deze tijdslimiet moest gesteld worden, omdat uiterlijk mor genochtend het vuurwerk besteld moet worden, wil het komende zaterdag avond kunnen worden afgestoken. RHENEN De streekhuishoud- school aan de Nieuwe Veenendaalse- weg bestaat twintig jaar. Ter viering van dit heuglijke feit wordt in gebouw „Irene" tegen woensdag 26 juni des avonds om half acht een gezellige avond belegd, die door de leerkrachten wordt verzorgd. RHENEN JDe minister van Onderwijs heeft tot onze spijt affwijzend be schikt op het verzoek tot omzetting per 1 augustus 1968 van onze Streekschool voor de Middenstand in een echte school voor lager midden stands onderwijs". Zo luidt de aanhef van een rapport van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad, dat is uitgebracht na de vergadering van een paar dagen gele den in „De Munt", waar leerlingen demonstreerden voor het behoud van de school en waar talrijke ouders samen kwamen om de toelichting aan te horen van de wethouder van ondenvijs mr. J. Deen. In het rapport staat verder, dat er tot 30 juni beroep kan worden aange tekend tegen het besluit van de minis ter, maar er wordt direct aan toege voegd dat het geen enkele zin zal heb ben, omdat de beroeps gronden zeer beperkt zijn. Het gaat hier om het vrije beleid van de minister. Volgens de wet moet aangetoond worden, dat de beschikking van de minister met een algemeen verbindend voorschrift in strijd is of dat de minister misbruik van zijn bevoegdheid heeft gemaakt, dan wel dat de minister bij de afwe ging van de betrokken belangen niet in redelijkheid tot de beschikking heeft kunnen komen of dat de minister an derszins heeft beschikt in strijd met enig in 't algemeen rechtsbewustzijn le vend beginsel van behoorlijk bestuur. Uit het rapport blijkt verder, dat een vluchtig ingesteld sociografisch onder zoek? heeft aangetoond, dat een school voor lager middenstandsonderwijs in Rhenen slechts mag rekenen op niet meer dan 143 leerlingen. De minister hanteert een norm van 200 leerlingen. Op grond hiervan en nog enkele an dere factoren kan slechts voor de auto matische omzetting in een school voor lager algemeen vormend onderwijs gekozen worden. Dit onderwijs heeft twee leerjaren. De raad zal nu heb ben te beslissen of de streekschool aan de Groeneweg als een streekschool voor het lager algemeen vormend on derwijs moet verder gaan of moet worden opgeheven. De leerlingen die nu dé school be zoeken mogen tot 1 augustus 1970 op school blijven om het programma af te maken. Naar de mening van B. en W. moeten deze leerlingen die gelegen heid ontvangen. Aan de leerlingen van het eerste leerjaar, die geen drie jaar meer op school mogen blijven zal een verkorte middenstandsopleiding gege ven moeten worden. Dit hebben B. en JV. aan de ouders bericht. In het rapport wordt verder nog even herinnerd aan de "bijeenkomst in „De Munt" van afgelopen dinsdag avond. Aan de daar aanwezige ouders was per brief zo objectief mogelijk ge schreven, dat het lager algemeen vor mend onderwijs minder mogelijkhe den biedt dan het lager middenstands- onderwijs. Hun is gevraagd of zij on danks de belangrijke verandering met de oorspronkelijke opzet de aanmel ding van hun kinderen wensten te handhaven. Tevens is hun bericht, dat de raad 25 juni zal beslissen of er voldoende belangstelling bestaat om met ingang van 1 augustus 1968 al dan niet met een eerste klas van een school voor la ger algemeen vormend onderwijs te beginnen. Daarbij is ook opgemerkt, dat het volgend jaar door gebrek aan leerlingen wellicht niet mogelijk zal zijn een tweede lavo-leerjaar te vor men. „Met opzet", aldus het rapport, „heb ben wij er angstvallig voor gewaakt om juist deze ouders de situatie niet te rooskleurig voor te spiegelen. Het is dan ook begrijpelijk dat onze brief onder hen enige onrust heeft ver wekt". B. en W. delen de raad mede, dat tijdens diezelfde bijeenkomst de ou ders zich duidelijk* voor het voortbe staan van de huidige school hebben uitgesproken, ook al moet het dan een lavo-school worden. Van de ouders van 19 leerlingen is bekend dat zij hun aan melding ondanks de andere opzet handhaven. Mogelijk, zo stellen B. en W., zullen na plaatsing van een ad vertentie nog meer aanmeldingen bin nenkomen. Aan het slot van het rapport stellen B. en W. de raad voor met een eer ste lavoklas te starten. De leerlingen, die volgend jaar alsnog naar een be- roepsschool willen doorstromen, verlie zen hierdoor geen jaar indien zij bij verandering van school door een an-' dere school in de hoogste klas worden geaccepteerd. De overige leerlingen kunnen daarna in ieder geval nog een jaar op school blijven. B. en W. zullen er naar streven om deze onderwijsvorm door samenwer king met of aansluiting bij andere scholen uit te bouwen, omdat dit on derwijs nu nog te weinig mogelijkhe den biedt. Er wordt wel een vraagte ken achter gezet of het zal gelukken. VEENENDAAL Dinsdagavond, 25 juni a.s. wordt in Veenendaal de jaarlijkse collecte gehouden voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen. Hon derd man van de Verbindingstroepen van het garnizoen E de komen om half zeven op de Markt bijeen en zwermen vandaar uit voor de gemeente, bijge staan door twee m ilitaire muziekkorp sen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3