Wanhopig vechtend Veenendaal ten onder tegen 9e Spartaan Wageningen overklaste streekelftal in 2e helft SPRINGER VERKOOPT AANTAL BLADEN Goed debuut van SKF-ers Berovers van lifters reden in de val Academische Raad geeft minister geen advies Reeks van successen voor „De Antilope' SPORTDAG VAN VALLEIVOGELS Uitslag wedvlucht „Zaterdagvliegers" Matti de Koning zevende op Man Scholen streden om wisselbeker van z.v. Poseidon Rommelig toernooi in Opheusden „De Ordonnans vanaf Creil Zeiler-pupillen uit de bekerstrijd Sterker Paniek Apartheid ook bij transplantaties Semi-profs in experimentele opstelling GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN HET WEER /N EUROPA voor levend begraven Ted v. Kooten en André van Rossen zeer enthousiast AUTODIEVEN VLUCHTTEN Nieuwe Nederlandse filmproduktie N.-Korea: schip van V.S. vernietigd Nat. atletiekstrijd voor invaliden UITGESCHUD PAK SLAAG BESTUURSHERVORMING HOGER OUDERWIJS Rapport-Moris afgewezen ZONDER HEN EENS MAANDAG 24 JUNI 1968 VEENENDAAL In een uitermate spannend voetbalgevecht heeft vierde klasser Veenendaal gistermiddag op het Salamander-sportpark een 01 ne derlaag moeten incasseren tegen de Amsterdamse eersteklasser De Spartaan. Daardoor zijn de geelblauwen uitgebekerd en hebben dus hun ideaal een plaats in de finale van de KNVB-bekerwedstrijd niet kunnen verwezenlijken. De formatie van trainer Zeiler en manager Klijn werd geveld door een doel punt van Dombroek in de 65e minuut. De thuisclub is eervol ten onder gegaan en had bepaald een gelijk spel verdiend. Met een enorme inzet trachtte men de technisch superieure Amsterdammers te bedwingen en vooral in de tweede helft lukte dat bijzonder goed. Wanhopig vochten de Veenendalers voor een treffer en dat deze ondanks de vele paniek situaties voor het doel van keeper Volder uitbleef, was te wijten aan veel pech. Ook scheidsrechter Den Bakker was vaak debet aan de negatieve resultaten die de attaques van de thuisclub opleverden. Zijn beslissingen vielen namelijk vrij wel allemaal duideljjk ten gunste van de hoofdstedelingen uit. ff DOORN De nationale atletiekkam- pioenschappen van de Nederlandse In validen Sportbond die zaterdag te Doorn werden gehouden, zijn voor de Leersumse Sportvereniging „De Anti lope" een groot succes geworden. Niet alleen door de Drestaties maar ook de organisatie was tot in de puntjes ver zorgd. Gerrit Tuinier uit Maurik was in blekende vorm. Hij won drie onderde len en vestigde bij het knotswerpen een nieuw Nederlands record. De uitslagen zijn: iet-rolstoelers: Precisiespeerwerpen1. Dons (De Krabben) 46 pnt, 2. Broos (De Krabben) 34 pnt, 3. Laanstra (Iloensbroek) 30 pnt. Afstandspeerwerpen: 1. Bross (De Krab ben) 27.47 m. 2. Van Kessel (Hoensbroek) 26.57 m. 3. Broertjes (De Krabben) 25.68 m. Discuswerpen: 1. Broos (De Krabben) 23.59 m. 2. v. Kessel (Hoensbroek) 22.89 m. Knotswerpen: 1. Smidt (De Krabben) 47.52 m. 2. Bross 46.80 m, 3. Broertjes 44.93 meter. Kogelstoten1. Smidt (De Krabben) 10.95 m. 2. Broertjes 8.70 m, 3. Van Kessel 8.42 meter. Rolstoelers. Afstandspeerwerpen: klas C 1. Van Eijck. Antilope Leersum 16.46 m, 2. Barendse Anti lope 11.61 m, Klas D 1. Diepstraten (Gouda) 7.64 m. Knotswerpen: klas A 1. Tuinier Antilope 29.16 m nw. Ned. record, klas C 1. Van Eijck Antilope 35.06 m. r.w. Ned. record. 2. Koe koek Antilope 31.78 m. klas D 1. Kruidenier (Marathon) 40.07 m, nw. Ned. record. Discuswerpen: Klas A Levenstone (Antilo pe) 13.33 m. klas C Spronck (EGS) 19.29 m. Kogelstoten: klas A Broos (Antilope) 4.87 m, nw. Ned. record, klas C Koekoek (Antilo pe) 5.87 m, Barendse (Antilope) 5.56 m. PrecisiespeerwerpenVeldhuis (Marathon) 68 pnt. Koekoek (Antilope) 66 pnt. Van de Mheen (Marathon 60 pnt. Slalomrijden: klasse A 1. Tuinier (Antilo pe) 1.14.4 min., klasse O 1. Koekoek (Antilo pe) 1 02.2 min. Snelheidsrace: klasse A 1. Tuinier (Antilo pe) 0.18.6 min. De estafette werd gewonnen door de ploe- Ïen van: 1. Antilope Leersum 112.5 sec.. 2. 5A 112.6 se., 3. Marathon 116.1 se. Ook voor de gehandicapte sportbeoe fenaars worden dit jaar de Olympische Spelen gehouden. Niet in Mexico om dat de lucht daar niet gezond is voor deze gehandicapten, maar in novem ber in Israël. D" selectie hiervoor zal binnenkort worden bekendgemaakt. SCHERPENZEEL Zaterdagmid dag organiseerde voetbalvereniging Valleivogels een sportdag voor de jeugd. De algehele leiding was in handen van D. v. Wijk en er bestond een zeer grote belangstelling voor de verrichtin gen van de sportieve jeugd. De welpen moesten zeven onderde len afwerken en de adspiranten en ju nioren tien. Na afloop moest er nog om enkele plaatsen gekampt worden. Hierna werden door erevoorzitter B. Valken burg de volgende prijzen uitgereikt. Welpen: 1. B. Wassink. 2. G. Veen- vliet. 3. G. Kwint. 4. T. Vonk, 5. C. Wolswinkel, 6. K. Engelhoven en 7. A. v. d. Vliert. Groep 2 adspiranten B: 1. M. Wa- gensveld, 2. W. v. d. Berg. 3. B. Re- bergergen. 4. W. Gijsbertsen. Groep 3 adspiranten A: D." v. d. Vliert, 2. A. v. Ginkel, 3. M. v. d. Geys. 4. A. v. Esser. Groep 4 adspiranten B: 1. M. Wa- gensveld. 2. W. v. d. Berg. 3. Reber- gen. 4. W. Gijsbertsen. Groep 5 junioren B: 1. H. v. Essen, 2. D. v. Setten. 3. C. De Koning en 4. B. Mandersloot. Groep 5 junioren A: 1. B. Engelho ven. 2. H. v. d. Ham. 3. G. Veenhof en 4. A. v. d. Wetering. Aan alle deelnemers werd een her inneringslintje uitgereikt. In de eerste helft heeft Veenendaal zelfs wat meer kansen gehad dan de gasten. De spelers van De Spartaan wa ren onmiskenbaar technischer en snel ler dan die van de thuisclub en boven dien was het plaatsen en positie kiezen beter verzorgd. Maar de geweldige geestdrift van Veenendaal vergoedde veel. Agressief bestreed men zijn tegen stander en in de tiende minuut stond de paal een treffer van Heikamp in de weg. Jan Henzen was zeer actief op het middenveld en zette zijn voorwaartsen steeds aan het werk. Keeper Blanke- spoor kreeg het bij vlagen zeer moei lijk, maar hij hield zijn domein schoon. Sukkel kreeg opnieuw een kans, doch de bal verdween uit zijn schot naast. In de frontlinie opereerde De Spartaan ef fectiever dan de thuisclub, maar ook de gasten konden geen treffer forceren. Veenendaal opende de tweede helft met twee aantrekkelijke aanvallen. Cees Henzen vuurde een prachtig schot af en even later had Heikamp geen ge luk na een snelle doorbraak. Veenen daal werd zelfs wat sterker dan de nog steeds beter combinerende Amsterdam mers en uit een pass van Heikamp kop te Sukkel in horizontale houding naast. Gijs Heikamp werd direct daarop tegen de grond gelopen in het strafschopge bied, maar de arbiter zag er geen over treding in. Ook niet toen verdediger Geel enkele minuten later hands maak te binnen het 16-metergebied. Met de moed der wanhoop vocht Veenendaal voor een doelpunt, maar pech in de af ronding was er de oorzaak van, dat de ze uitbleef. De Spartaan kwam twintig minuten na rust op 0-1. Nadat atleet Conelisse tegen de lat had geschoten, vuurde Dombroek opnieuw een projec tiel af en dat trof doel. Van Dijk greep de bal nog met zijn handen, maar de geel-blauwe verdediger kon het leer niet stoppen (0-1). Met man en macht trok Veenendaal ten aanval en de panieksituaties stapel den zich op voor het Spartaan-doel. Jan Henzen loste een schot, waaruit keeper VEENENDAAL. De uitslag van de wedvlucht vanaf Creil van v.p.v. „De Zaterdagvliegers" is als volgt (wind NWN, in concours 78 duiven, los 9.35 uur). Aankomst le prijswinnende duif 15.11.43 (snelheid 1126 meter); aan komst laatste prijswinnende duif 15.59.44 (snelheid 876.47 meter): C. W. de Koning: 1, 2, 7. 10; G. v.d. Weerd- hof: 3,13; J. D. Heikamp: 4, 8, 11, 14, 16; H. v. Dijk: 5; W. Davelaar: 6.; K. v.d. Velde: 9; G. v. Wijk 12; C. J. Stuij- venberg: 15. In het rayon waren in concours 454 duiven. Het lukte C. W. de Koning we derom de le prijs te winnen,terwijl hij ook nog de 9e prijs won. G. v.d. Weerd- hof eiste de 15e prijs voor zich op. Op de afdelingsvlucht van de afd. Oost vanaf Orleans met in concours 2420 duiven klasseerden zich eervol bij de eerste 100 prijswinnende duiven: C. Bos (68). K. v.d. Velde (83) en J. D. Heikamp (95). Vrijdagavond inkorven voor de eerste jongeduivenwedvlucht vanaf Breda. SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse amateur Matti de Koning heeft weer voor een uitstekende prestatie ge zorgd. Op het eiland Mann kwam hij uit in een zware wedstrijd over 180 km en hij klasseerde zich hierin als zevende. Met deze plaats was hij de beste Ne derlander in deze wielerwedstrijd. Een van de vele panieksituaties voor het doel van De Spartaan. Sukkel (rechts) en Cees Gerritsen belagen de Amsterdamse goalie. In het heetst van de strijd deinsde Gerritsen er zelfs niet wor terug om de keeper even ge zellig onder de arm te „vatten". Volder de bal niet onder controle kon krijgen. Het leer verdween iets over de doellijn en werd vervolgens pijlsnel weggewerkt door de Amsterdamse goa lie. De arbiter had echter gen goal geconstateerd. De Veenendaalse storm lopen duurden voort. Cees Gerritsen wierp zich in de aanvalsstrijd, maar tot tweemaal toe was hij onfortuinlijk bij omhalen. Vlak voor tijd nam Cees Henzen een corner op rechts. Uiterst scherp kwam de bal voor het doel en sloeg tegen de paal. De thuisclub kon de gelijkmaker ech ter niet meer forceren. Ongelukkig ver lieten de geel-blauwe spelers het strijd perk. Zeer ongelukkig verdwenen zij uit de bekerstrijd. SCHERPENZEEL. Zaterdagavond werden in het gemeentelijke zwembad aan de Willearlaan de jaarlijkse school- zwemwedstrijden gehouden om de wis selbeker, uitgeloofd door de zwemver eniging Poseidon. Evenals vorige jaren was het weer een felle strijd, waarin zwemsters en zwemmers luid werden aangemoedigd door hun mede-leerlin gen en ouders. Alle lagere scholen namen deel aan de wedstrijden met in totaal 12 ploegen. De eerste vier winnende teams waren: 1. Openbare school, Dorpstraat; 2. Chr. School, Bruinhorsterlaan; 3. Holevoet- school; 4. tweede ploeg v. Openbare- school Dorpstraat. De voorzitter van Poseidon, de heer J. H. Valkenburg, reikte na afloop de prijzen uit. OPHEUSDEN v.v. Opheusden or ganiseerde een toernooi voor 3e en 4e elftallen, waaraan werd deelgenomen door Kesteren 3, Sparta 3 en Opheus den 3 en Opheusden 4. Opheusden 4 verloor met 3-0 van Sparta 3, terwijl Opheusden 3 Kesteren 3 klopte met 4-0. De verliezersronde won Opheusden 4 met 3-0. In de finale dacht Opheus den 3 gemakkelijk van Sparta te kun nen winnen, maar deze ploeg gaf goe de tegenstand en enkele minuten voor het einde had zij zelfs het toernooi kunnen winnen toen een strafschop naast werd geschoten bij een 1-1 gelij ke stand. Strafschoppen brachten nu de beslissing, die uitviel ten gunste van Opheusden. De eindstand werd: 1. Opheusden 3, 2. Sparta 3, 3. Opheusden 4, 4. Keste ren 3. Het is overigens een rommelig toer nooi geworden, waarin drie spelers vroegtijdig de kleedkamers moesten opzoeken. JOHANNESBURG Bij het Groote Schuur Ziekenhuis in Kaapstad zal 'n cardiologische kliniek worden gebouwd, waar vijf blanke en vijf niet-blanke harttransplantatie patiënten gelijktij dig kunnen worden behandeld, zo heeft dr. J. A. Hendriksz, directeur voor zie kenhuisvoorzieningen in de Kaapprovin cie aan het blad „Sunday Express" meegedeeld. De bestaande faciliteiten in Groote Schuur voor harttransplanta ties zijn thans uitermate beperkt. AMERONGEN Voor een nog vrij groot publiek werd zaterdagavond op „De Burgwal" in Amerongen een voet balwedstrijd gespeeld tussen Wagenin gen en een streekelftal. Doordat enkele spelers uit de omgeving in verband met wedstrijden van hun eigen vereniging, niet konden uitkomen in het streekelf tal, was de formatie niet op zijn sterkst, maar toch bleef de verwachte grote nederlaag uit. Pas in de tweede helft overklaste Wageningen, waarin voor het merendeel nieuwe spelers wa ren opgesteld bij wijze van experiment, zijn tegenstander en speelde zich naar een 0-5 overwinning. De Wageningers gingen uiterst snel van start, maar de achterhoede van het streekelftal, met aan het hoofd Bree- schoten van DVSA en Terschegget van DEV bleef overeind. Het scheelde zelfs niet veel of rechtshalf Van Dijk (DEV) had met iets meer geluk het eerste doelpunt gescoord. Aan de andere kant kwamen de streekspelers goed weg toen een kei hard schot op de lat terechtkwam. Dit schot werd gelost door linksbinnen Beers (Ajax), die deze avond opviel. Op de schouders van Louwers (Scherpenzeel) rustte de zware taak aanvoerder Joop van Viegen van Wage ningen uit te schakelen. Dit bleek een bijzonder zware opgaaf, want Van Vie gen was overal en deelde kwistig zeer listige passes uit. Opvallend was de strijdlust waarmede ook Eep van Vie gen (DVSA) speelde. De Wageningse rechtsbuiten Verheij (Go-Ahead) had 'n enorme snelheid en Van Viegen moest soms diep in zijn reserves tasten. Het pleit voor het streekelftal, dat het de score tot aan de rust op 0-0 kon houden. Na de rust ging de conditie een grote rol spelen. De streekspelers geraakten vermoeid en omdat de voorhoede tegen viel, werden veel vanuit de achterhoe de weggeschoten ballen regelrecht ge retourneerd. Het werd duidelijk, dat Wageningen aan het langste eind zou trekken. Reeds na twee minuten spelen was het Rorije (Go-Ahead) die met een hard en laag schot 0-1 aantekende. Tien minuten la ter was het weer raak. Door de water- rr OPHEUSDEN. „De Ordonnans" had voor de vlucht vanaf Creil over een af stand van ruim 329 km, 100 duiven mee gegeven die om 9.35 uur de thuisreis konden aanvangen. D. Lindner was de eerste die een duif kon klokken om 15.17.47 uur met een snelheid van 1107.40 m. De laatste prijsduif was van H. Prijs die als 26e in de tijd van 15.45.02 uur met een snelheid van 968.15 m binnenkwamen. De uitslag was als volgt: 1, 2, 11, 21 D. Lindner; 3, 4, 18, 22 B. van Eek; 5, 6, 19 T. Verwoert; 7, 17, 25, 26 H. Prijs; 8. Combinatie K en S; 9, 10, 13, 23 O. de Wit; 12, 14 Arends-Peters; 15, 24 C. Verwoert; 16. J. Roelofse; 20. A. Aal- bers. B. van Eek en H. Prijs waren deze vlucht succesvol. Beiden hadden slechts 5 duiven meegegeven en behaalden ieder niet minder dan 4 prijzen. In de afdeling Oost rayon 3 bezette Lindner 'n 2e en een 5e plaats op in totaal 454 duiven. vlugge Beers (Ajax) werd het 0-2 en weer was het Rorije, die in de 30e minuut na rust de stand op 0-3 bracht, alle schitterende doelpunten. Van Vie gen en Langgras (DEV) trekken vaak mee naar voren om te trachten een te- gengoal te scoren en daarmee de eer te redden, maar het gelukte niet. De druk van Wageningen werd nog groter en Versteeg (Ede) bracht de stand op 0-4. Vlak voor het einde was het Rorije, die met een prachtig schot Terschegget het nakijken gaf en zijn hattrick vol tooide (0-5). Aanvoerder G. Breeschoten bood na mens het streekelftal Wageningen bloe men aan in verband met het kampioen schap. HAMBURG Axel Caesar Springer, de grote Westduitse krantenmagnaat, heeft zijn dochteronderneming in Mün- chen uitgeverij van geïllustreerde bladen aan de Hamburgse Grüner und Jahr verkocht. De koopsom is niet bekend, maar er zou een bedrag van honderd mil.joen mark mee ge moeid zijn geweest. De Hamburgse on derneming geeft onder andere het gro te geïllustreerde weekbladen Stern uit. De verkochte bladen zijn: Eltern, een maandblad voor ouders met een oplaag van 1.175.000 exemplaren; Bra vo; een weekblad voor de jeugd, opla ge 78.000; Twen met een oplage van 165.000 exemplaren en Jasmin, een tijdschrift dat zich specialiseert in on derwerpen over het huwelijksleven. Jas min verschijnt pas sinds januari. Het komt één keer in de twee maanden uit; de oplage wordt geschat op anderhalf miljoen exemplaren. Springer heeft voorts het Hamburgse weekblad Das Neue Blat verkocht. Dit geïllustreerde familietijdschrift werd overgenomen door Heinrich Bauer Ver lag in Hamburg. Een aantal redacteuren van de door Springer afgestoten bladen hoorde pas zaterdagavond over radio en televisie van de transactie. De motieven voor de verkoop zijn TJ C di 2 c «J co '5b OJ w S3 c ca Den Helder zw.bew. 16 1 Ypenburg zw.bew. 16 2 Vlissingen zw.bew. 17 7 Eelde zw.bew. 22 6 De Bilt zw.bew. 18 1 Twente zw.bew. 24 5 Eindhoven l.bew. 20 3 Z.-Limburg l.bew. 21 0 Helsinki zw.bew. 26 0 Stockholm onbew. 23 0 Oslo geh.bew. 18 6 Kopenh. zw.bew. 20 0 Aberdeen zw.bew. 15 3 Londen zw.bew. 17 4 Amsterdam zw.bew. 17 2 Brussel zw.bew. 17 1 Luxemburg zw.bew. 21 17 Parijs zw.bew. 18 14 Bordeaux h.bew. 0 Grenoble zw.bew. 19 19 Nice onbew. 13 21 Berlijn zw.bew. 26 0 Frankfort l.bew. 26 14 München geh.bew. 26 2 Zürich zw.bew. 1 Genève zw.bew. 7 Locarno h.bew. 19 Wenen zw.bew. 25 0 Innsbruck regen 25 5 Belgrado l.bew. 27 0 Athene onbew. 0 ROIÏ12 h.bew. 24 28 Barcelona l.bew. 28 0 Madrid onbew. 24 0 Mallorca onbew. 27 0 ARNHEM De gemeente Arnhem noch de gemeente Rheden heeft toe stemming willen geven voor de poging die Bert Hagen en Henk van Zwam willen wagen om het record „levend be graven zijn" te breken. In de afwijzing zowel van de gemeente Arnhem als van de gemeeftte Rheden wordt gesteld dat het geven van de aangekondigde verto ning ongewenst is te achten daar deze beoogt de sensatiezucht van de bezoe kers in niet aanvaardbare mate te prik kelen, en voorts dat de vertoning ab normale gevolgen kan hebben voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid van de in te graven persoon, waarvoor geen geneeskundige waarborgen be staan, alsook dat door het geven van de vertoning de gangbare normen in het maatschappelijk verkeer zullen worden overschreden en de gevoelens van een groot deel van de burgerij zullen wor den gekwetst. VEENENDAAL Ted van Kooten en André van Rossen, de twee SKF-ers die het afge lopen weekend in Antwerpen hun debuut maakten in het na tionale zaterdagtwaalftal, dat een interland speelde tegen de Rode Duivels, hebben een zeer goede wedstrijd gespeeld. De keuzecommissie van de korfbalbond was zeer tevre den over het spel van de Vee nendaalse korfballers, die in het middenvak stonden opge steld. Vooral Van Rossen heeft een uitstekende wedstrijd ge speeld. Ted van Kooten was door haar snelheid en kracht een gevreesde tegenstandster voor de Belgen, die met 5-6 ten onder gingen tegen het Nederlandse team. Hoewel onze nationale se lectie geen gelegenheid had gehad om een oefenwedstrijd te spelen, werd er toch zeer goed gecombineerd. Slechts de Nederlandse aanval speelde bij vlagen wat zwak. Voor de beide SKF-ers is het een belevenis geweest. „We vonden het geweldig", was# hun korte commentaar, „vooral de zeer goede team geest is ons opgevallen". Francien Karsten van Achil les uit Almelo, één van de sterren uit de nationale selec tie, had ook niets dan lof over de Veenendalers. „Ik heb uitermate prettige ervaringen met het tweetal, dat streed met een enorme inzet". Enkele heren van de keuzecommissie spraken ook van een goed debuut en het ligt in de l\jn der verwachtingen, Vil dat de SKF-ers opnieuw kansen ma ken in het Nederlandse zaterdagtwaalf tal te worden opgenomen. niet bekend. Mogelijk bestaat er ver band met de jongste aanbevelingen van een door de Westduitse regering ge vormde commissie van onderzoek inza ke persconcentraties. De comrrtissie deelde eind mei de regering mee dat naar haar oordeel een uitgeversmaat schappij niet meer dan veertig procent van de markt van dag- en zondagsbla den, benevens geïllustreerde bladen mag beheersen. Volgens de commissie betekent een marktaandeel van twin tig procent in de handen van één uit gever al een gevaar voor persvrijheid. Bij veertig procent wordt de persvrij heid geschaad. Het Springer-concern neemt intussen nog altijd ruim veertig procent van de Westduitse dagbladoplage voor zijn re kening. Tot het krantenrijk van Springer be horen onder andere: het boulevardblad Bildzeitung (oplage 4,5 miljoen), het Hamburger Abendblatt en het lande lijke dagblad Die Welt. Voorts het programmablad Hö Zu en het voetbaltijdschrift Kicker. Ver der behoren tot het Springer-concern de zondagsbladen Welt am Sonntag en Bild am Sonntag. Deze concentratie van dagbladen heeft Springer veel kritiek opgeleverd. Kort voor Pasen werden verscheidene kantoren van de Springerpers vernield door woedende studenten. Zij waren van oordeel dat de dagbladen van het Springer-concern medeverantwoorde lijk waren voor de aanslag op de link se studentenleider Rudi Dutschke. UTRECHT De Utrechtse politie heeft gisterochtend drie arrestanten gemaakt in een hooiberg bij het ver keersplein. Oudenrijn. Van het drietal was er één zo diep weggekropen voor de politiemannen, die hun schuilplaats hadden omsingeld, dat hij half bewus teloos in het hooi werd teruggevonden. Hij moest in een ziekenhuis op adem komen. Het drietal had in de hooiberg een toevlucht gezocht nadat het met een in Arnhem gestolen Alfa Romeo op het verkeersplein tegen een vangrail was igebotst. Een politieman, die net de verkeers toren op het plein ging bezetten, zag het aanrijdinkje gebeuren, en de inzit tenden de benen nemen. Op zijn aanwijzing werd de hooiberg omsingeld. De politie trof de negentien jarige W. F. A. uit Wassenaar en de Hagenaars J. H. T. (15) en C. L. B. (19) aan. De jongens biechtten de dief stal van de Alfa Romeo op en beken den bovendien dat zij de voorgaande nacht in Den Haag een Peugeot had den weggenomen om naar Arnhem te toeren. Het drietal is gistermiddag nog overgebracht naar Arnhem. HOOFDDORP Drie gevaarlijke ro vers zijn zaterdagmiddag in Rotterdam garresteerd, nauwelijks een minuut na een verzoek om aanhouding van de po litie uit Hoofddorp (Haarlemmermeer). Het drietal reed namelijk op dat mo ment in een gestolen auto pal achter een surveillancewagen van de Rotter damse politie. De mannen hadden naar een zwem- gelegenheid gevraagd. De bemanning van de politieauto, die toen nog niet wist wie de drie buitenlanders waren, gidste hen naar het Sportfondsenbad in de Van Maanenstraat. Toen echter tij dens de rit over de mobilofoon de waarschuwing binnenkwam uit te kij ken naar een witte Opel met een Duits kenteken, waarin drie buitenlanders rondreden, werden de gezochte rovers meteen ingerekend. Het waren de 28-jarige Italiaanse autosloper E. C., de 25-jarige E. A. H. uit Gronau en de 22-jarige chauffeur H. J. S. uit Hannover. Op vele plaat sen in ons land hadden zij overvallen gepleegd. Hun tactiek was lifters op te nemen, die dan onderweg werden overmees terd en beroofd. Voor zover bekend zijn in Noord-Holland, Zuid-Holland, Brabant en Zeeland veertien mensen het slachtoffer geworden van de moder ne struikrovers, die op ouderwets hard handige wijze reizigers uitschudden. In de buurt van Serooskerke in Zee land hebben zij ook nog een achttien jarig meisje verkracht. Toen zij het liftende meisje in hun auto opnamen stalen zij eerst het geld uit haar hand tasje en dwongen haar een armband en een ring af te geven. Daarna vergrepen de drie mannen zich aan haar. Het meisje werd langs een dijk aan haar lot overgelaten. Bij Zevenbergen werden twee kam peerders die om een lift hadden ge vraagd, van hun geld en hun polshor loges beroofd. Hetzelfde lot trof een jogeman, die zaterdagmiddag stond te liften nabij Hoofddorp in de Haarlem mermeer. De witte Opel stopte. Hij mocht instappen, maar de wagen reed onmiddellijk een stille zijweg op. Daar kreeg de jongeman een pak slaag. Hij moest zijn geld en polshor loge afgeven. Toen werd hij de auto uitgeslagen. Hij kreeg het dreigement mee dat hij niet om mocht kijken, daar hij anders zou worden neerge schoten. De jongen zag toch kans een glimp van het autonummer op te nemen. Met dat gegeven kon de politie van Hoofddorp in samenwerking met de po litie uit andere plaatsen waar meldin gen over berovingen van lifters waren binnengekomen een duidelijk signale ment van de drie mannen opgeven. Daar waren zelfs bijzonderheden bij over tatoeëringen op de arm van een van de rovers. De drie mannen zijn van Rotterdam naar Hoofddorp overgebracht. Zij ont kennen, maar de bewijzen zijn sterk. In de auto en op de arrestanten heeft de politie geld en een groot aantal hor loges, ringen en andere sieraden gevon den. De mannen hebben in Duitsland meer misdrijven gepleegd. AMSTERDAM Maandag a.s. be ginnen de opnamen voor een nieuwe Nederlandse speelfilm met in de hoofdrol Ton Lutz, daarbij o.m. gese condeerd door de Engelsman Francis Matthews en de eveneens Engelse ac trice Jean Butlin, de Zweedse Monika Nordquist, Paul Deen, Davie Moor man, Carl Glück, Phoa Yan Tiong en Wim Wagenaar. De titel is „Champagne Rose is dead" en de film wordt geproduceerd door Thijs Chanowski (Chaprod Am sterdam). De financiering is interna tionaal namelijk uit Nederlandse, En gelse, Skandinavische en Amerikaan se bronnen, omdat het produktiefonds geen medewerking wilde verlenen. De heer Thijs Chanowski die deze mede werking had gevraagd, om er een volledige Nederlandse produktie van te maken, werd als reden voor het af wijzen van zijn verzoek medegedeeld, „dat het verhaal niet thuis hoort in de Nederlandse culturele sfeer". De regie is in handen van de Ame rikaan Calvin Floyd, aan de camera staat de Zweed Tony Forsberp. Men hoopt met de opnamen in begin augus tus gereed te zijn en de film in okto ber, november uit te kunnen brengen. De première zal in Nederland zijn. TOKIO Noord-Korea heeft za terdag met veel ophef bekendgemaakt dat het een „spionageschip van de Amerikaanse imperialistische troepen" in de grond had geboord. Dat zou zijn gebeurd bij de haven Boepo aan de westkust van Korea ten zuiden van de 38ste breedtegraad. UTRECHT De Academische Raad heeft zaterdag slechts enkele uren no dig gehad om met grote meerderheid van stemmen te besluiten dat hij aan de minister geen advies zal uitbren gen over bestuurshervormingen bij het hoger onderwijs. Tevens wees een grote meerderheid van de zestig leden tellende raad het rapport-Maris waarin de opbouw van de universiteit als ondernemings structuur werd voorgesteld van de hand. De conclusies, de denkbeelden en de grondgedachten in het rapport acht te de Academische Raad geen basis voor verdere discussie. De raad had nogal wat moeilijkheden te overwinnen voordat hij met verga deren kon beginnen. Toen om half tien zaterdagmorgen de eerste tientallen le den van de raad in de senaatskamer van het Utrechtse universiteitsgebouw bijeen waren, werden zij verrast door de komst van ruim dertig Amsterdam se studenten. Die informeerden waar hun plaatsen in de Academische Raad waren. Een van de grote grieven van de studenten is, dat de Academische Raad over hen en zonder hen overlegt, be slist en adviseert. De rector-magnifi- cus van Utrecht, lid van de Academische Raad, beval de studenten de senaats kamer te verlaten. Hij gaf de univer siteitsboden, die zich door de studenten hadden laten verrassen, strikte orders om het gebouw hermetisch gesloten te houden voor iedereen behalve voor de nog komende leden van de Academische Raad. Inmiddels kregen de studenten in de senaatskamer steun van enkele hoog leraren leden van de raad die poogden te bemiddelen. Onder meer prof. Belinfante uit Amsterdam en prof. Van Wijnbergen uit Nijmegen, poogden een oplossing te vinden. Uiteindelijk hoefden de studenten, die inmiddels op de grond waren gaan zitten, de senaatskamer niet te verla ten. Hierop besloot de Academische Raad, zij het onder protest van enkele leden, elders in het gebouw de verga dering te houden. Op honderd meter afstand van het universiteitsgebouw werd een openba re discussie tussen hoogleraren, stafle den en studenten gehouden, als demo cratisch spiegelbeeld van de besloten vergadering van de Academische Raad. De belangstelling was niet zo bijzonder groot, maar de aanwezigheid van een tiental hoogleraren maakte een zinrijke discussie mogelijk. Toen omstreeks kwart over drie de bijeenkomst van de Academische Raad was beëindigd, kwam een groepje leden van de raad de openbare beraadsla ging van de studenten bijwonen. De aanwezige hoogleraren en ook de la ter gekomen leden van de Academische Raad waren het in grote lijnen wel met de studenten eens, dat zij recht hebben op medezeggenschap in alle uni versitaire aangelegenheden. De siscussies pakten zich samen rondom de vragen van technische aard: moeten de studenten ook beslissingsbe voegdheid krijgen op alle terreinen, ook bijvoorbeeld bij hoogleraren benoe ming, bij de samenstelling van studie programma's, bij het vaststellen van de wetenschappelijke doelen die de uni versiteit zich stelt. Vooral dit laatste punt weegt zwaar voor de studenten. Zij voorzien een technocratische samenleving waarin de mens als in een roman van Kafka de motieven en de resultaten van de inspanning niet meer kan begrijpen. Prof. Dijkhuis deelde mee dat vrij dagavond in Utrecht is besloten dat de Utrechtse universiteit voortaan zal wor den bestuurd door een dagelijks be stuur, dat verantwoordelijk zal zijn aan een algemeen bestuur, waarin alle groepen van de universiteit vertegen woordigd zullen zijn. Op voorstel van proff. Dijkhuis zal de NSR bij de minister pleiten voor een financiële tegemoetkoming om facul teitsraden een student zei: ,„facul- teitssowjets" te vormen.

De Vallei | 1968 | | pagina 9