Veenendaals dagblad „Stad der armen" opgeheven; ds Abernathy in arrest Humphrey zou van keuze vrijwel verzekerd zijn Buiten Chef-staf „Marjanne werd ontvoerd HERM0CEL MATRASSEN I Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nederlander zit al twee maanden in O.-Duitsland gevangen Politie in Washington gebruikte geweld „Raketgordel" aangevallen Argentijnen schoten op Sovjet-treilers Barmhartige zusters te goed var» vertrouwen Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro V eenendaalsche Stoomspinnerij halveert dividend Enkele buien TROUWPLANNEN De meest makkelijke verf heet -fr In de beuken VOORDEUR KNUPPELS IN ANONIEME BRIEF UIT APELDOORN WERD f 50.000 LOSGELD GEËIST UITGEBREID IDEE FIXE SPOOR TRILLERIG KONINGIN OPENDE IN GROESBEEK EERSTE NEDERLANDSE TECHNISCHE SCHOOL VOOR GEHANDICAPTE JONGELUI Haagse BP-fraetie achter Koekoek wof fKhrtstt® bt\ administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385—10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent DINSDAG 25 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I47 HARDENBERG In een Oostduit- se cel blijkt al bijna twee maanden lang een tot Nederlander genaturali seerde Oostduitser gevangen te zitten. Hij wordt verdacht van mensensmok kel. Het is de 29-jarige, in Maagden burg geboren J. G. H. Esser, wiens moeder in Hardenberg bij Zwolle woont. Vermoed wordt dat de heer Esser, die in West-Berlijn woonde, heeft ge probeerd zijn Oostduitse verloofde naar het westen te smokkelen. Al twee maanden lang is niets meer van de heer Esser vernomen. Hij was de zoon van een Oostduitser die met een Nederlandse vrouw was getrouwd. De heer Esser sr. is echter al geruime tijd geleden overleden. De moeder van de gevangen geno men Nederlander is in Hardenberg blijven wonen. Haar zoon vestigde zich in West-Berlijn. Daar kreeg hij kennis aan een Oostduits meisje, dat na de kennismaking verschillende keren in het Westen is geweest. Ze hadden trouwplannen en wilden in West-Ber lijn gaan wonen. Vermoedelijk zijn de ze plannen uitgelekt en is de heer Es ser, toen hij zijn verloofde in Oost-Ber- lijn opzocht, gearresteerd. De moeder van de heer Esser is al naar West-Berlijn gereisd om te pro beren haar zoon vrij te krijgen. Zij weigerde gisteravond te zeggen of de ze reis mogelijk succes zal hebben. „Buitenlandse zaken heeft me verbo den om ook maar iets te zeggen". MAR DEL PLATA (Argentinië) De Argentijnse marine heeft bekend ge maakt, dat een torpedoboot jager het vuur op een Russiche treiler heeft moe ten c/.-oncm, om dit schip te dwingen-de 'haven van Mar Del Plata, 400 km ten zuiden van Buenos Aires, binnen te varen. De treiler, de Golfstrim, behoorde tot een Russische vloot, die 120 mijl buiten de kust viste Argentinië heeft verklaard, dat dit zeegebied nog tot zijn territoriale wateren behoort. De Russiche treiler ligt thans onder politiebewaking in de haven van Mar Del Plata. Een tweede treiler, de Pavlovo ont snapte na eveneens door een Argentijn se torpedoboot jager Santa Cruz aange houden te zijn. Volgens het communiqué heeft de Santa Cruz het vuur geopend met zijn 40 mm kanonnen. Op de boeg van de treiler werden twee voltreffers ge plaatst toen de Golfstrim probeerde de Pavlovo te volgen. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor, maar aan boord van het Russische schip ontstond lichte schade. Ds. Ralph Abernathy moakt 't V-teken, terwijl hij achter de tralies van een politie auto zit na zijn arrestatie, samen met enkele tientallen „armen-mars-betogers"De leider van de armenmars was kennelijk op alles voorbereid: in zijn borstzak droeg hij al een tandenborstel en een tube tandpasta! ADVERTENTIE EINDHOVEN De Zusters van Barmhartigheid in Huize St. Joseph Burgh in Eindhoven hebben het de in brekers die gisternacht in het huis hun slag sloegen, niet lastig gemaakt. Alle laden en kasten waar de dieven iets van hun gading vermoedden, waren onafgesloten. In een metalen geldkistje, met 25.000 gulden erin, stak nog de sleutel. Omdat het kennelijk te gemakkelijk ging, zagen de inbrekers tien mille in een bureaula over het hoofd. Wel von den zij nog zo'n zelfde bedrag in een kast, vierhonderd gulden in een doos in die kast en nog eens vijftienduizend Oostenrijkse Shillingen. Van de daders ontbreekt elk spoor. f\veral, waar in het kasteelbos hoge oude beuken staan in samen- groeiing of laan-overschaduwend, ver neem ik voortdurend het gezwatel en gekakel van de kauwen met de hoge stemmen der uitgevlogen jongen tussen het helder-metaalachtige „kaw- kaw" en „tsjak-tsjak" er tussendoor. De bomen zijn nogal gehavend door bliksem-inslag, zwammen, kanker en waar ze door wegvallen van soort genoten uit de schaduw raakten door zonnebrand. Het onderhoud der bossen is zó duur geworden, dat de eigenaar er haast niets aan kan laten doen en in zulke verwaarloosde op standen vol gaten, spleten en kwij ning kan het volk der insekten goed gedijen. Vlinders, torren en kevers, poppen en larven leven prinsheerlijk in de groene dom, want de zwarte specht is helaas verdwenen en de groene zie ik ook maar weinig. Zo doende moeten ze thans het hoofd bieden aan mezen en zomerse zanger tjes, die zich overal in de holen en gaten inkwartieren, doch zonodig ook met een voormalig kraaie- of roof vogelnest genoegen nemen. Kris-kras vliegen en fladderen de luidruchtige duifgrote zwarte vogels met hun grij ze hals door de kronen; de jongen trekken meer naar bruin-leigrauw. Een zit er uit te kijken op het balkon van een oud spechteverblijf, waar hij is uitgebroed. Schooljongens zouden dadelijk hebben beraadslaagd, hoe ze zo'n „Gerrit" het best konden bemach- j tigen, want geen vogel leent zich zo- zeer als kameraad voor de buiten- i jeugd en dit is wellicht het aardigste, dat ik van de kauwtjes zeggen kan. 25-6-68 A. B. WIGMAN. ST. PAUL (Minnesota, V.S.) Vice- president Hubert Humphrey heeft maandag gezegd, dat de V.S. zich in een „waarlijk revolutionair proces" be vinden. Hij zei. dat de V.S. opge scheept zijn met de naweeën van dis criminatie, onvoldoende onderwijs en armoede. „Wij allen zijn zeer rechtstreeks be trokken bij een ongekende krachtsin spanning om sociale, economische en technische voorwaarden te scheppen, waarin ieder individu waardigheid, gezondheid en hoop kan vinden waarin de menselijke waarden het be langrijkste zijn". In de New York Times heeft James Resten geschreven, dat de mensen die achter de verkiezingscampagne van Humphrey staan, na „een zorgvuldige analyse van de machtsverhoudingen in de democratische partij sinds de dood van senator Robert F. Kennedv", tot de conclusie zijn gekomen, dat de vice-president kan rekenen op meer dan de vereiste 1.312 stemmen voor af gevaardigden om kandidaat gesteld te worden voor het presidentschap. Humphrey zou nu al op 1.811 stem men kunnen rekenen en senator Euge ne McCarthy maar op 502. Humphrey heeft in een artikel in het tijdschrift „Look" verklaard, dat de te levisiereportages over de relletjes in de V.S. bijgedragen hebben tot ver spreiding van de gewelddaden over het hele land. Ook de radio en de bladen hadden hieraan meegewerkt, maar speciaal de televisiebeelden over de rellen en plunderingen hadden de on rust in het land bevorderd. Humphrey erkent in het artikel niet te weten hoe de massamedia op een dergelijke situatie moeten reageren. Het was echter absoluut noodzakelijk, dat de televisie, de radio en de pers hun verantwoordelijkheid begrijpen en aanvaarden bij situaties waarin geweld op de voorgrond treedt. Humphrey waarschuwt dan de nieuwsmedia te gen overdrijving die het geweld kan aanwakkeren en stelt voor bij relle tjes een centrale instantie te laten zor gen voor gezaghebbende informatiebron nen. WASHINGTON De politie van Washington heeft gisteren definitief een einde gemaakt aan de „mars der armen". De leider van de campagne, ds. Abernathy, is met ongeveer zeventig volge lingen gearresteerd. Een sterke politiemacht heeft de „stad der wederopstan ding" het tentenkamp vlak bij het Congresgebouw in Washington met geweld ontruimd. |_Jet behoort tot de tragiek van domi- nee Ralph Abernathy (42), die gis teren in Washington werd gearres teerd, dat hij als leider van de ne gers altijd in de schaduw zal blijven staan van zijn grote voorganger, ds. Martin Luther King. Dat hij na de moord op King bijna als vanzelfsprekend diens plaats innam in de Southern Leadership Conference hing in de eerste plaats samen met het feit dat hij al sinds het begin van de jaren vijftig samen met King had gestreden voor betere levensomstan- dikheden voor Amerikaanse negers. Abernathy kreeg de zware last van het leiderschap zeker niet op zijn schouders omdat zijn capaciteiten even groot zouden zijn als die van zijn beroemde voorganger. De kracht die afstraalde van King en die het best tot uiting kwam in zijn bewo gen toespraken mist Abernathy ten enen male. King was een uitgespro ken lëider, Abernathy daarentegen was op zijn best zijn „chef-staf". Tijdens jarenlang durende strijd van geweldloos verzet tegen de achterstel ling van de Amerikaanse negers trad Abernathy op als het nuchtere gewe ten van King, die zelf door velen werd gezien als de „verlichte leider" die zijn volk naar volledige gelijkbe rechtiging met de blanken zou leiden. Nadat King door moordenaarshand was omgekomen berustte de volledige verantwoordelijkheid voor de con tinuïteit van de acties bij Abernathy. Zijn eerste taak na de dood van King was de uitvoering van plannen voor de „mars der armen" die waren ge smeed toen King nog leefde. Op 7 april verklaarde Abernathy dat hij hoopte dat de negers hun energie zou den geven aan de campagne en aan de mars naar Washington om druk uit te oefenen op de federale rege ring om te komen tot economische en sociale hervormingen. De mars ging door, maar al van het begin af werd ze geplaagd door tal rijke tegenslagen. Die waren voor 'n deel ongetwijfeld het gevolg van van Abernathy's ontoereikendheid als leider. Van enige werkelijke organisatie was nauwelijks sprake. De bezieling alles en allen te bundelen ontbrak hem. Voor zover hij al in staat was een waardevolle visie op de toekomst te ontwikkelen was hij in elk geval niet in staat deze ook over te dragen op de deelnemers van de campagne. SAIGON Tactische bommenwer pers van de Zuidviëtnamese lucht macht hebben vandaag Viët-Constel- lingen in de buitenwijken van Saigon bestookt. Met deze actie ondersteun den zij de grondtroepen, die een einde proberen te maken aan de „raketgor del" rondom de hoofdstad. De herhaalde aanvallen van de Sky- raiders waren in de ochtenduren in Saigon duidelijk hoorbaar. De meeste aanvallen waren gericht tegen vijandelijke stellingen op slechts 6,5 km ten noord-westen van Tan Son Nhoet, de luchtbasis van Saigon. Verder buiten Saigon kwamen de Amerikaanse B 52 bommenwerpers opnieuw in actie tegen verzamelgebie den en basiskampen vanwaar de Viët- Cong een nieuwe aanval op de hoofd stad zou kunnen ontketenen. De enorme bommenwerpers voerden zes aanvallen uit op vijandelijke stel lingen, die 40 tot 75 km ten noord-oos ten en noord-westen van Saigon zijn gelegen. Deze aanvallen geschiedden maandagavond en vanmorgen. De doelen waren vijandelijke troe penconcentraties, basiskampen, muni tie-opslagplaatsen en infiltratieroutes. Andere B 52 bommenwerpers deden twee aanvallen in het centrale hoog land bij het punt waar de grenzen met Cambodja en Laos samenkomen. Ook werden Noordviëtnamese infiltratie routes, opslagplaatsen en parkeerter reinen voor vrachtwagens onder vuur genomen. De sluiting van de stad der wederop standing en de arrestatie van de lei ders van de „mars der armen" heeft maandagavond te Washington tot wanordelijkheden geleid. De politie greep echter krachtig in en met behulp van traangas en een avondklok was de orde snel hersteld. De politie heeft bekendgemaakt, dat een plunderaar werd neergeschoten toen hij anderhalf uur na het begin van de avondklok, uit een drankwinkel vluchtte. Hij is met een schot in de rug in een ziekenhuis opgenomen. Een man die in zijn gezelschap was, werd aan gehouden. De politie meldde dat in tegenstel ling tot april, toen in dezelfde wijk een ware opstand woedde, slechts wei nig ruiten sneuvelden en vrijwel niet geplunderd werd. Een uur na het begin van de avond klok was een einde gekomen aan de wanordelijkheden. De politie kon toen alle straten vrijgegeven die tevoren waren afgesloten toen de spanningen te groot werden. Burgemeester Walter Washington sprak kort voor het begin van de avond klok (21 uur) voor radio en televisie om de genomen maatregelen bekend te maken. Iets meer dan twee uur la ter verklaarde hij, opnieuw voor radio en televisie, dat de toestand weer vrij wel normaal was. De avondklok zal zo spoedig moge lijk worden opgeheven, zei hij. Een twaalftal personen is gearresteerd we gens plundering of overtreding van de avondklok. Een persoon wordt verdacht van brandstichting. De arrestatie van de b-i r van de mars, ds. Abernathy, de „pvolger van ds. Martin Luther King, vormde het hoogtepunt van een reeks verwikke lingen, die de vorige week al waren be gonnen. De mars was bedoeld om de aandacht van het Amerikaanse Congres te vesti gen op de armoede waaronder een deel van de Amerikaanse samenleving ge bukt gaat. Het geringe effect dat de mars op de leden van het Congres scheen te hebben, leidde tot relletjes van de kant van de deelnemers aan de mars. De moeilijkheden spitsten zich toe in de „stad der armen", die tot vlak voor de deuren van het Congresgebouw was opgericht als permanent teken van het bestaan van de armoede in de Amerikaanse samenleving. Gisteren liep de verblijfsvergunning voor dit tentenkamp af, maar ds. Aber nathy had laten weten dat hij het kamp niet zou laten ontruimen voordat de doeleinden van de campagne meer werkgelegenheid, betere huisvesting zouden zijn bereikt. Hij trof integen deel voorbereidingen voor een grote mars naar het Capitool, waar demon straties verboden zijn. Kort voor het aflopen van het ulti matum trok een sterke politiemacht rond het tentenkamp samen. De poli tiemannen waren bewapend met gum miknuppels en hadden gasmaskers bij zich. Op het ogenblik dat ds. Abernathy met ongeveer tweehonderd volgelingen onderweg was naar het Capitool trok de politie het tentenkamp binnen. On geveer honderd bewoners waren toen al vrijwillig weggegaan. De overigen wer den gefouilleerd en in hechtenis geno men. De arrestatie van ds. Abernathy ge beurde aan de voet van het Capitool. Hij had tevoren al gezegd dat hij zich graag gevangen wilde laten zetten. Hij wachtte zijn arrestatie rustig af. Ds. Abernathy werd weggeleid door twee politiemannen en in een bus afge voerd. „Dit is pas het begin van iets, niet het eind", riep hij nog door de tralies van de bus voordat deze weg reed. Verzoeke voor I juli 11.55 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 3e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. VEENENDAAL Ondanks de min der positieve verwachtingen van de Ko ninklijke Veenendaalsche Stoomspinne rij en Weverij N.V. ten aanzien van de resultaten over 1967 in verband met de ondervonden moeilijkheden, behaalde de Koninklijke V.S.W. toch een klein batig saldo over 1967, zo wordt in een communiqué medegedeeld. Met het oog hierop en in het kader van de tot dusver gevoerde dividend politiek achten raad van commissaris sen en directie het verantwoord aan de dit jaar wat later te houden alge mene vergadering van aandeelhouders een voorstel te doen tot vaststelling van het dividend over 1967 van vijf pet. (over 1966 werd tien pet. dividend uitgekeerd-red.). ZANDVOORT De Zandvoortse politie gelooft vast dat de tweeënhalf- jarige Marjanne Wijfje die zondag in de duinen van Zandvoort werd terug gevonden nadat zij vier dagen lang zoek was geweest, is ontvoerd. De ouders van Marjanne hadden zaterdagochtend uit Apeldoorn een ano nieme brief gekregen waarin stond dat het meisje was ontvoerd. „Wij hebben Marjanne meegeno men. Waarschuw de politie niet, anders ziet u haar niet meer le vend terug. Kom zaterdagavond of zondagavond om elf uur bij de bun kermuur met vijftigduizend gulden. U zult daar een blond meisje met hoge suède laarzen aan ontmoeten. Die zal het geld naar iemand bren gen, waarna uw dochter in de dui nen wordt gezet op een plaats van waar zij zelf de weg naar huis zal kunnen terugvinden", aldus de brief. De brief was gedeeltelijk in blok- letters geschreven. De briefschrij ver was met een balpen in blok schrift begonnen maar allengs in lopend schrift overgegaan. De recherche heeft met het oog op deze brief haar onderzoek uitge breid tot Apeldoorn. Het is ook op Zeist gericht, omdat de vader van het meisje daar werkt. Vader Wijfje heeft onmiddellijk na ontvangst van de dreigbrief de poli tie gewaarschuwd, ondanks de drei gementen van de kipnappers. Hij sprak met de politie af dat hij zaterdagavond naar de bunker in de duinen zou gaan. De bunker ligt enkele honderden meters van zijn huis. „Ik ben er te voet heengegaan", vertelde de heer Wijfje ons gisteren. „Ik wist dat er overal rechercheurs verscholen zaten. Die waren in het donker van de kant van Overveen naar de ontmoetingsplaats geslopen. Ik heb een kwartier bij de bunker gewacht. Toen er niemand kwam ben ik weer naar huis gegaan". De heer Wijfje zegt verder dat hij er van het begin af aan van over tuigd is geweest, dat zijn dochter was ontvoerd. Waarom hij dit dacht kon hij niet beredeneren. „Het was meer het idee fixe van een vertwij felde vader", zegt hij. „Ik zou wer kelijk niemand kunnen noemen die mijn vijand is of die om de een of andere reden mijn dochter zou wil len ontvoeren. Ook zou niemand op de gedachte kunnen komen dat ik vijftigduizend gulden bezit". De politie heeft met speurhonden de plek opgezocht, waar Marjanne zondagmorgen was teruggevonden. Bij deze speuractie zijn niet ver van die plaats het broekje, de sokjes en de schoentjes van Marjanne terug gevonden. De kleertjes lagen vlak bij een hoopje ontlasting. Het broekje, de sokjes, de schoen tjes en de ontlasting worden in het gerechtelijk laboratorium in Den Haag onderzocht. Mogelijk is daar in nog een spoor te vinden. Overi gens schijnt het, dat Marjanne haar broekje, kousen en schoenen zelf heeft uitgetrokken. „Dat is haar ge woonte", zegt haar moeder. Deze vondst zou erop wijzen, dat Marjanne kort tevoren op die plaats is achtergelaten, zodat ze niet vier dagen in de duinen heeft rondge zworven. De theorie dat het kind is ont voerd, wordt ook bevestigd door het onderzoek van de dokter. Die had er al meteen aan getwijfeld of het kind wel al die tijd zonder eten of drinken was geweest. Mariannes huid toonde geen enkel teken van uitdro ging, wat zeker het geval geweest zou zijn als het kind vier dagen lang geen slok had gedronken. Het kind is nog lang niet over de schrik en ontberingen heen. „Ze is nog erg trillerig", zegt haar moe der, „en ze huilt telkens. Drinken wil ze ook niet". Even kwam gistermiddag een flauwe glimlach op het gezicht van het schuwe en ziek uitziende meis je. Dat was toen Pipo de Clown bij Marjannes bedje op de zolderkamer kwam zitten. Erg enthousiast was Marjanne echter niet, hoewel ze zich gewillig op de arm liet nemen door de fel geschminkte clown. Steven, haar één jaar oudere broertje, dat een verdieping lager in bed lag, begroette Pipo luidruch tiger. Steven was sinds de verdwij ning van zijn zusje helemaal van streek en moest in bed worden ge houden. Het bezoek van Pipo mon terde hem wel op. PARIJS Het personeel van de Franse automobielfabriek Citroën heeft maandag gestemd voor beëindiging van de staking. Heden wordt het werk her vat. UNION ADVERTENTIE GROESBEEK. Koningin Juliana heeft gistermiddag in Groesbeek de nieuwe school van de Stichting buitengewoon nij verheidsonderwijs voor gehandicapte meisjes en jongens geopend. Dit project omvat een lagere technische school voor gehandicapte jongens (de enige in Neder land), vier paviljoens voor de huisvesting van de leerlingen en een hoofdgebouw. (De meisjesafdeling is nog in een oud kloostertje ondergebracht). In een van de paviljoens was een ex positie ingericht van door de leerlingen gemaakte werkstukken. Twee leerlin gen boden de koningin een paar ca deautjes aan: een levensgrote kabouter die een treffende gelijkenis vertoonde met Paulus de boskabouter en 'n pakje voor een van haar kleinzoons, dat ken nelijk op de groei was gemaakt, plus nog een houten fruitschaal. DEN HAAG De fractievoorzitter van de Boerenpartij in de Haagse ge meenteraad, drs. Haarman, heeft zich gisteren met zijn fractie achter partij leider Koekoek geschaard. De heer Haarman legde bij het be gin van de raadsvergadering een ver klaring af „om eventuele onduidelijk heden weg te nemen". De Boerenfrac- tie vindt, dat het hoofdbestuur er juist aan deed twee opponerende Kamerle den te royeren. De heer Koekoek heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, intussen per brief laten weten dat de heren Van de Brake en mr. Kronen burg geen lid meer zijn van de Boe renpartij. Deze brief heeft geen praktische be tekenis, omdat de Kamerleden niet ge dwongen kunnen worden hun zetels te verlaten. Het optreden van een „groep- Harmsen in de Boerenpartij" in de Tweede Kamer houdt in, dat er op nieuw in het toch al overvolle gebouw naar een fractiekamertje moet wor den omgezien. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. De kern van een depressie ten wes- ten van Ierland verplaatste zich in de afgelopen 24 uur in noordoostelijke richting. Tussen deze depressie en een hogedrukgebied, dat zich van de Azo- ren over Frankrijk naar het Alpenge- bied uitbreidde, stroomt met zuidwes- j telijke winden vochtige lucht via de Britse eilanden naar onze omgeving. Het binnendringen van deze lucht ver- oorzaakte in de nacht van maandag op dinsdag op de meeste plaatsen in ons land regen. Het komende etmaal blijft het weer in ons land onder in- j vloed van de eerder genoemde depres- sie. Wel zal de vochtige lucht door j iets drogere worden verdrongen. j Naast enkele opklaringen zullen woensdag plaatselijk echter ook en- kele buien kunnen vallen. j In het temperatuurverloop wordt j weinig verandering verwacht. I

De Vallei | 1968 | | pagina 1