Discriminatie Bredero werd herdacht Beurs van Amsterdam Lucebert krijgt P. C. Hooftprijs VANAVOND UIT DE KERKEN MORGEN Internationals licht verdeeld Wisselmarkt in- M FINANCIËLE NOTITIES Behoefte grotere bedrijven zal toenemen fefi, STORT PILOOT STORM RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS ALBERT HEIJN JR. Gelijke winst bij Vlismar Bod Hollandia op Jonker-Du Croo lagina 2 DINSDAG 25 JUNI 1968 MUUR lip) 88 Was de vriendschap met Myra dan niet meer geweest dan de vriendschap met een meisje dat hij wel mocht, maar niet verder dan dat zij net als Noldie op de tekenacademie was? Een meisje, door wie hij van Noldie kon horen en die o heel wellicht hem met haar in contact brengen kon? Hij was afgezonderd, had hij voor zichzelf uitgemaakt. Hij wilde wach ten op een vrouw, op dé vrouw, die hij met lichaam en ziel zou liefheb ben? Maar was ook dat geen dwaas heid, bestond er wel zo'n vrouw? Als hij nu naar Myra ging zou hij hem hartelijkheid geven, hem ver troetelen en een beetje beklagen om dat hij zo nat was. Zij zou hem ver wennen zoals hij dat zozeer behoefde en niets vragen. Hij gaf haar immers zo veel en vroeg nooit iets daarvoor in ruil... Freek stond stil, aarzelde. Het be staan zou vormen aan kunnen ne men. In één huis zou hij een lichte bekende kamer vinden, een vertrouwd en hartelijk meisjesgezicht, een men selijk wezen aan wie hij niet behoefde te twijfelen, dat niets geheimzinnigs had niets om te haten of te vrezen. Maar ook niets om lief te hebben! Het was hern alsof iemand anders deze woorden halfluid sprak, zo dui delijk dat hij zich omwendde en ach ter zich keek over de verlaten grach ten. De moeheid begon onoverwinbaar zijn gedachten in te kapselen. Wat kwam het erop aan? Wat kon Myra voor hem doen, welke roes kon zij hem bieden waaruit hij niet toch weer zou ontwaken even leeg, even berooid en vreemd aan alles als nu? Lang zaam wendde hij zich om. Voor zich in de sneeuw zag hij de afdruk van zijn eigen voetstap niet energiek, niet afgerond. Van elke stap was naar de volgende de streep van een hak, die niet was opgelicht. Zo moe was hij dan toch. Thuis zouden ze nu wel naar bed zijn... Langzaam liep hij terug, zijn ge dachten doezelden weg alsof hij op het punt stond in te slapen. Op de stoep zocht hij lang naar zijn huissleutel, vond het slot maar moei zaam op de tast. De sneeuw kleefde hem op haren, wimpers en kleren. Hij schudde zich wat af op de mat, zwaaide zijn natte jas over de trap leuning. Het zou wel afdruipen op de loper en er zou zeker morgen iets van gezegd worden, maar wat kon hem dat schelen. Hij ging naar boven. Zonder in zijn kamer het licht op te steken, schoof hij zijn schoenen uit en liet zich voor over op zijn bed vallen. Een warm bad....dacht iemand ach ter in zijn hoofd.God, zei hijGod- Maar de kamer bleef even leeg en donker. Het enige geluid was de claxon van een auto buiten, en zelfs dat geluid werd afgedempt door de steeds dichter vallende sneeuw. Boven zijn bed had vroeger een portret van zijn vader gehangen... Die plek was nu leeg, al jaren. Wegen had het portret in drift ver nield. De enige keer, dat Freek hem driftig had gezien, omdat de jongen onhebbelijk was geweest tegen zijn moeder terwille van zijn vader, zoals toen werd gezegd... Hij had geen moed meer om te den ken of dat wel waar was geweest. Zijn gedachten stokten. Even nog zag hij voor zich een fijn meisjesgezicht omlijst door donker kort haar. lichte sprekende ogen, een rood satijnen huispyjama met gouden koord, spie gels, die in een driehoek stonden voor een zelfportret? voor meer licht? Toen sliep hij droomloos en ril lend, als weggezonken in de bodem loosheid, die hem vervolgd had. De dagen gingen voorbij als flakke rende lichten, de nachten kwamen zwaar en van dromen verward. Noldie... De oudere heer, met wie hij haar had zien autorijden en die haar ge kust had, was haar vader, had zij ge zegd... Alles waarheid van haar, of alles leugen? Er was geen middenweg. Had glazen muur tussen hem en haar? God, ik weet het niet, ik weet niet eens of Gij er zijt. De glazen muur tussen hem en de mensen... Freeks gedachten joegen. De tra nen, bij Noldie moedig opgekropt, op straat vergleden met de sneeuw langs zijn wangen, kwamen niet te stuiten los in zijn dromen; meermalen werd hij huilend wakker, haar lichte ogen voor de zijne, haar donkere stem in zijn oren. Op een avond, uit met een paar an dere studenten, kwam hij dronken thuis. Maar hij ging niet meer naar Myra. II. Eleonoor lag óp de blauwe divan in haar boudoir toen Freek binnen kwam. Je wilde mij spreker moeder? Zij knikte, strekte kwijnend haar S hand uit en trok hem naar zich toe, E neer op de rand van haar rustplaats, j Ik wilde graag eens ernstig met je spreken, lieverd, ik heb je iets te ver tellen. Heb je even tijd? Hij aarzelde een ogenblik, omdat het hem niet zin- de, zei dan toch toestemmend: Dat zal wel gaan. Eleonoor monsterde hem. Hij zag er niet goed uit, werd ook weer hoe langer hoe somberder de laatste tijd. Maar hij was meer thuis, ging ook weieens weer met haar uit. Toen zij eens vroeg naar Myra, had hij zijn schouders opgehaald. Dat is niet meer, zei hij op een toon, die niet noodde tot verder vragen. Doch Eleonoor was het genoeg ge weest. het „vriendinnetje" van haar zoon had haar lang genoeg gehinderd. Zij was blij dat hij van dat meisje nog had kunnen loskomen. Je moest niet zo zwaar drinken, vent. je bent nog zo jong... Hij keek haar aan, ietwat ongedul dig. Had zij hem daarvoor laten ko men? Niet zo zwaar drinken... Nee, gezond zou het wel niet wezen, dat was te begrijpen, maar wat kon hem zijn gezondheid schelen? Vergeten wil de hij. Doch Eleonoor ging op een ander onderwerp over. Heb je nog niets gemerkt? Wat gemerkt? Hij vroeg het onbevangen, onver schillig eigenlijk. Waar wilde zij heen? Eleonoors hand streelde de zijne. Het bleek toch een moeilijker opgave nog dan zij wel gedacht had om hem in te lichten over haar toestand. Zij schaamde zich plotseling voor haar grote zoon. Ik verwacht een kind.. Freek zat roerloos. Het was of in eens al zijn gedachten stilstonden, als een draaiende film, die tot een stilstaand beeld verstrakt. Ik geloof, dat ik je niet begrijp... Het is zo, Freekie, Eleonoors stem ging snel van opwinding, het is trouwens niet de eerste keer. Je zult toch wel gemerkt hebben, de vo rige keren... toen ik ziek was..., maar nu hebben wij echt hoop dat het wer kelijk goed zal gaan. Met wijde, ongelovige ogen zag Freek zijn moeder aan. Wat was hij dom en blind geweest, wat ongelofe lijk naïef! Nooit had hij aan de mo gelijkheid ook maar gedacht, dat moe der van Wegen een kind zou kunnen krijgen, had het zonder verbazing aan genomen dat het niet zo was. En die keren van ziekte... Het was toen wel vrij geheimzinnig toegegaan en er was nooit over de aard der ongesteld heid gesproken, maar... Natuurlijk, men had aangenomen, dat hij het wel begrepen had. Dit begrip had nooit s bestaan. Het kon, zeer zeker, moeder s was nog niet eens veertig, zij was s maar achttien jaren ouder dan hij. s Grote hemel, wat ongelofelijk krank- s zinnig! (Wordt vervolgd) ÏIIIIIIIMIIIIIIIIIII 3845 Het duurde niet lang meer,of drie der nieuwe „steltschepen" werden in gereedheid gebracht voor een lange verkenningstocht naar een onbekende heelalsec- tor, waarover de astronomen van Terra de meest uit eenlopende theorieën verkondigden. Na allerlei formaliteiten en een laatste grondige check up van de machines volgde een hartelijk afscheid van Grishow en zijn maankolonisten. Met een tikje wee moed keken Arend en Sandra neer op het snel kleiner wordend Lunapolis. Het was alsof zij een kort bezoek aan dierbare familieleden hadden gebracht. Met geheel andere ogen nam Ferdinand alles in zich op. Het werd zijn eerste verre ruimtereis en zijn grote hart was ver vuld van verwachtingen. Misschien zou hij onbekende planeten betreden en zonderlinge wezens ontmoeten! Eerst nu mocht piloot Storm de verzegelde orders ope nen om precies te weten wat hem te doen stond. Zij bevatten 'n heleboel wetenschappelijke poespas en de eerste uren waren professor Dubois en hij daar aardig zoet mee. Negentig procent van de Nederlan ders is in al dan niet sterke mate nog behept met een rassenvooroordeel. Slechts tien procent is er helemaal vrij van. Aldus de uitslag van een opi nie-onderzoek, dat de AVRO onder 'n vijfhonderdtal landgenoten heeft laten houden, een uitslag die gisteravond in „AVRO's Televizier" bekend werd ge maakt. Nu hoeven die vijfhonderd Ne derlanders natuurlijk niet geheel repre sentatief te zijn voor de gehele Neder landse bevolking, maar de cijfers kwamen toch wel opmerkelijk overeen met de antwoorden, die de AVRO had binnengekregen op haar onlangs, na haar documentaire over de rassenvoor oordelen in Engeland, aan de kijkers gestelde vraag, of er naar hun mening ook bij ons sprake van rassendiscri minatie is. Vooral zodra een kleurling met dochterlief thuiskomt of is ge trouwd (in dit verband was er een ont roerend relaas van een vrouw die met een Chinees was gehuwd) of zo dra hij een kamer wil huren, is men niet zo vriendelijk meer tegen hem als men soms voorgeeft te zijn. Wat het laatste geval betreft: volgens een Haags gevangenispsychiater worden hele groepen kleurlingen vaak het slachtoffer van de seksuele agressie van het in pensions, e.d. bedienende vrouwelijke personeel in plaats van an dersom. Ook met hun criminaliteit schijnt het nogal mee te vallen: te midden van zes verschillende soorten kleurlingen nemen de blanke Neder landse mannen de derde plaats in, als het gaat om het in aanraking komen met de rechter. Prof. A. Kobben, hoog leraar in de culturele anthropologic, acht een houding als „Goed, ze zijn nu eenmaal anders dan wij, maar so what? Betekent het misschien geen verrijking voor ons?" een loyalere ui ting van tolerantie dan het vaak ge hoorde: „Het zijn toch mensen zoals jij en ik". De documentaire bracht te vens aan het licht, dat jonge mensen onder de 35 minder last hebben van rassenvooroordelen dan ouderen, die zich ook vaak afhankelijker voelen van de omstandigheden en politiek behou dender zijn. Meer nog dan een wet acht te Jaap van Meekren aan het slot van de uitzending een mentaliteitsverande ring noodzakelijk voor het uit de we reld helpen van de voornaamste oor zaken van het rassenvooroordeel: on begrip, onwetendheid en gebrek aan belangstelling. Volgens de zojuist uit Amerika te ruggekeerde theoloog prof. Kuitert (gast in „Kenmerk") zijn de leden van de Nederlandse emigrantenkerk in de Verenigde Staten ook nog lang niet al lemaal voorstanders van rasseninte gratie („Laat ik daar niet te harde dingen over zeggen", antwoordde hij in eerste instantie eufemistisch). Na tien minuten zijn verhaal te heb ben aangehoord, schakelden we dan ook maar over op de door Bob Rooy- ens boeiend geregisseerde reportage van het optreden van de „soul"-zange- res Aretha Franklin. Dat was niet al leen een oer-muzikaal gebeuren (al vind ik persoonlijk de teksten in dit genre veel beter en veel minder mo notoon dan de muziek), maar ook en vooral een opvallende illustratie van die enquête-cijfers over het rassenvoor oordeel in Nederland: het op de beeld buis zichtbare publiek bestond uitslui tend uit jor>-;e mensen! J. v. d. K. DEN HAAG De Staatsprijs voor Letterkunde 1967, genaamd de P. C. Hooftprijs, is toegekend aan Lucebert voor zqn gehele letterkundige oeuvre, Lucebert, pseudoniem van L. J. Zwaanswijk, ontvangt de prijs donder dagmiddag 27 juni op het departement van CRM. Op verzoek van de prijswinnaar zal de uitreiking in kleine kring, geschie den. De jury, die minister Klompé van advies heeft gediend, bestond uit prof. dr. K. Meeuwese, Ellen Warmond, H. C. ten Berge, C. Buddingh, C. J. E. Di- naux, H. Oosterhuis en K. Schuur. Als secretaris van de jury fungeerde de HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.30 Muziek uit Belgrado. Parijs en Boeda pest (opn.) 19.00 Trefpunt: discussie over schoolreisjes. 19.30 Nws. 19.35 Variëteitenkabinet: gev. progr. 20.45 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!: detective-hoorspel (dl. 7) 21.20 Promenade Orkest en solisten: ro mantische muz. 21.55 Interview met de beroemde Musical Comedy Star: Dora Bryan. 22.30 Nws. evtl. S.O.S.-berich- ten. 22.40 Radiojourn. NRU: 22.55 Ne derlandse muz. in de komende veer tien dagen (opn.) 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Metropole-orkest: amu- sementsmuz. 18.19 Uitzending van de Communistische Partij van Nederland. 18.30 Nws. 18.46 Act. 19.05 Licht ensem ble en solisten. 20.00 Stereo: Het Ned. Studenten-orkest en soliste: moderne en klass. muz. 20.40 Ontwikkeling is de nieuwe naam van de vrede (I), progr. over ontwikkelingswerk in Afrika. 20.55 Stereo: Omroeporkest en zangsolisten: Operaconcert. 21.50 Pianorecital (gr.): klass. muz. 22.00 Kunst: Cultureel pro gramma. 22.30 Kansen na 20 jaar I. Een impressie over de economische we deropbouw van Tsjecho-Slowakije. 23.30 Lichte gr.muz. 23.5524.00 Nws. NEDERLAND I NÏS: 18.50 Baren', de Beer. 19.00 Journ. KRO: 19.06 In kleur: De mu- seumdief, tekenfilm. 19.12 Spitsuur: gev. progr. voor de jeugd. NTS. 20.00 Journ. 20.20 KRO De vrouw met de blinddoek: contrasten rond rechtspraak en straf, documentaire. 21.10 In kleur: De wre kers. TV-feuilleton. 22.00 Vanavond in Nieuwspoort. NTS.: 22.3022.35 Journ. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. 19.03 Intern, agrarisch nws. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 Hol land Festival Magazine (4). 20.00 Jour naal 20.20 In kleur: Dubbelspion: De waarheid van Marisa, TV-film. 21.10 4e Symfonie van Robert Schumann: film reportage van een repetitie van De Wie ner Symfoniker o.l.v. Herbert von Ka- rajan. 22.1022.15 Journaal. AMSTERDAM Te Amsterdam is gisteren tijdens een openbare zitting van de Senaat der universiteit de 350ste sterfdag herdacht van Bredero. Prof. mr. H. de la Fontaine Verwey eerde in de dichter de Amsterdamse burger, die in de rederijkerskamer een grote rol speelde. Zijn stukken vielen in de smaak en brachten aanzienlijke baten aan het Oudemannenhuis. Zijn werk vormt voor ons een kostelijke bron voor de kennis van het oude Am sterdam. In de aansluitende rede van prof. dr. G. Stuiveling werd Bredero in het kader vart zijn tijd geplaatst. Zijn werk was niet politiek geëngageerd, maar wel koos de dichter partij in de artistieke strijd der meningen. De volkskunst, waarmee hij verbonden was, wist hij opnieuw te verwezenlijken op hoog poë tisch niveau. Op deze wijze, aldus prof. Stuiveling, ontkwam hij als dichter aan het tijdelijke, dat elke mode eigen is. Tijdens deze plechtigheid werden ere doctoraten in de letteren verleend aan de Amsterdamse muziekpedagoog W. Gehrels en aan de voormalige bibliothe caris Ger Schmock te Antwerpen. Christ. Geref. Kerken Beroepen te Schiedam C. Verhage te Den Haag-Cen trum. Baptisten Gem. Beroepen te Alphen aan de Rijn H. M. Koekoek, lerend ouderling te Harderwijk. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Ste reo: Lichte gr. muz. (7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Act. 8.20 Stereo: Lichte gr. muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huis vrouw.) 9.00 Stereo: Mod. orkestwer ken (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gr. muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Kerkorgelcon cert: oude muziek. 12.00 Stereo: Hallé- orkest: amus. muz. 12.21 Voor het platteland. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.29 Stereo: Walsorkest. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.25 Orgelcon cert: lichte muz. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Stereo: Het Utrechts Kamermuziekge zelschap (opn.): klass. muz. 15.30 Vocaal ensemble: klass. en mod. liede ren. 16.00 Nws. 16.02 Sociëteit Zestig minuten voor boven de zestig. NRU: 17.02 Oude liedjes. VARA: 17.20 Voor de jeugd. 17.55 SOS-berichten. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. gr. muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Piano recital (gr): klass. muz. TROS: 8.00 Nws. 8.11 Op Sleeptros: progr. voor automobilisten. (8.30 Nws. en act.). 9.15 Heel toevallig: klankbeeld over het vliegtuig. 9.45 Voor de kleuters. 10.00 Stereo: Klass. en semi-klass. or kestwerken. 10.30 Sphinx: gevar. pro gramma voor de vrouw. 11.00 Niet Js. 11.02 Luister uitén thuis: pro gramma voor de militairen. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: ge varieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. voor land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.41 Act.) NCRV: 14.00 Stereo: Over de band: gevar. muz. progr. (opn). 15,00 In 't zilver: programma voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Meisjeskoor met piano en drum-bege leiding. 17.15 Stereo: Lichte gr. muz. 17.50 Overheidsvoorlichting: Hoe gaan we? Een progr. over verkeer, ver voer en vooruitzien. Samenstelling en presentatie: Rob Maas. HILVERSUM III NCRV9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muz. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeelplaten. 10.30 Ram blers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Muziek-lezen: het laatste internationale nieuws op het gebied van de lichte muz. (12.00 Nws.) AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.06 Zet 'm op: vrolijk pl. progr. 14.00 Nws. 14.03 Muziek-boetiek: muz. progr. met Ne derlandse artiesten. 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvitaminen 16.00 Nws. 16.03- 18.00 Super Dream Machine. (17.00 Nws; 17.02-17.05 Act.) DINSDAG 25 JUNI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 1Q.Ó5 Journ. (herh. v. gist.) 10.20 Amusem.progr. "11.00 Documentai re 12.Q013.30 Act.kroniek. 16.40 Journ. 16.45 Voor de kinderen. 18.0018.05 Journ. (Regionaal progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Journ. 18.35 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 TV-serie. 19.59 Progr.- overzicht. WDR: 18.05 TV-serie. 18.10 TV-film. 18.25 Goedenavond. 18.30 Jour naal. 19.10 Reisreportage. 19.40 Film- reportage). 20.00 Journaal en weerbe richt. 20.15 Wedstrijdspel. 21.05 Der Gril- ler, TV-film. 22.35 Journ., commentaar en weerbericht. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Act- en muz. 18.15 Drei Frauen im Haus, TV-serie. 18.50 Kleur: Die Globetrotter, TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Kleur: Sportprogr. 20.30 Documentaire. Aansl.: Nws. 21.00 Kleur: Tennis-Schlager und Kanonen, misdaad film. (Niet geschikt voor jeugdige kij kers). 21.50 Informaties en meningen uit het culturele leven. 22.20 Nws. weer bericht en actualiteiten. Fonds Vorige lete koers not 30-12. „Late we gaan zitte en es rustig prate", zegt Seng Kioe. „Drie stukke zilver kenne we goed gebrui- ke. Die vent moet met ze geld geen raad wete". „Ge loof 'm toch niet!" roept zijn zuster. „Er zit een lu- chie aan dat verhaal van 'm." Maar haar broer legt haar met een paar verwensingen het zwijgen op. „Hij is gewoon schatrijk", zegt Tsjiao Tai, „en hij kijkt niet op geld als 't om z'n liefhebberij gaat. Sommige rijk aards zijn gek op boeken, of drank, of vrouwen. Hij is het op toneel. Ik heb al vaak goed geld aan 'm ver diend. Verleje jaar moest ik voor een toneelstuk een getemde beer voor 'm organiseren. Nou, daar heeft ie ook mooi voor afgeschreven, dat mag je gerust we- ten". Seng Kioe en zijn makker lijken vrijwel over tuigd. „Niet dat ik wantrouwig ben", zegt de reus, „maar ik wil toch wel effe zelf uitzoeken of er geen vuiligheid achter zit. Tenslotte gaat 't om me zus. 't Is een lastig kreng, maar ik zou toch niet willen dat 'r wat overkwam". Tsjiao Tai heeft ze nu precies waar hij ze hebben wil. „Dat is best", zegt hij. „De huismeester zal je zus ook eerst willen zien, al weet ik wel zeker dat de zaak in orde is. Laten we er dan meteen heengaan". Even later lopen ze op straat. Via een omweg wil Tsjiao Tai het drietal meenemen naar de achteringang van het gerechtsgebouw. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned staffell Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. grootb. obl 1946 Ned. dollarlng 1947 1966-1 7 103% 103% 1968 61 99% 99% 1966 61 96% 96% 1967 61 97 97 1967 6 9415 94% 1965-1 53 93% 93% 1964-1 51 1964 5 54. Naarmate de gorilla's meer en meer het kamp na derden, voelde Tekko zijn krachten langzaam weer te rugvloeien. Aan weglopen viel echter niet meer te den ken, dat begreep Tekko gelukkig heel erg goed. De reusachtige apen zouden hem een, twee, drie, inge haald hebben en daarvoor voelde onze vriend begrijpe lijkerwijs niet veel Daarom schoof hij als een slang door het gras achteruit, tot hij onder de bladeren van een grote plant kwam te liggen, die hem waarschijn lijk wel zo veel beschutting zouden bieden, dat hij niet door de apen werd opgemerkt. Hij had zich nog maar nauwelijks goed en wel op zijn plaatsje genesteld of de gorilla's bereikten het kamp... Als een woeste horde verspreidden zij zich over de kleine oppervlakte en begonnen alles te vernielen wat niet in de natuur thuishoorde. Met één ruk werd de tent omvergeworpen en de haringen, die Tekko met zoveel moeite in de grond gedreven had, werden eruit getrokken alsof ze er los naast hadden gelegen. De stokken, de touwen, de huisraad, kortom alles werd vernield. En gorilla schreeuwde luid en beukte zich met zijn machtige vuisten op de borst alsof hij een tam-tam roerde Tekko zag hoe een andere aap zijn geweer als een luciferhoutje in tweeën brak en hoe weer een ander bezig was het tentzeil aan repen te scheuren. Al met al bood het geheel een huiveringwek kende aanblik. 1958 41 1964 4} 1959 4è 1963-1 43 1961 4 1953 33 1947 34 1951 3» 1953 1-2 34 1950 1-2 31 1954 1-2 31 3 3 Bank v. N.G. wnb.l '57 6 id. 30-jar. 1958/'59 44 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.va Kon Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon Pe-'x. t a. H.A.L. a Java-China p n.r.c.v.a K.L.M a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. 90 ft 88% 88 96H 86% 82% 84 79 71% 89% 83% 72'/* 74 ft 83 A 86ft 96% 85% 105'/* 85 67.1 117.4 117.9 146.8 146.7 139.4 139.8 90 A 88Vt 88% 96 86% 82'/* 84 79% 71A 89% 83% 72% 74% 83 A 86% 96% 85% 105% 84.9 68.5 178.5 829% 169.9 74 143% 211.5 133 120 Bk v Ned Gem 1967-1-2 63 100% Bk v Ned Gem 67-1 -2-3 64 Bk v Ned Gem 1965-1 6 Bk v Ned Gem '58-1-2-3 43 Nat bk v mid kred '66 7 Fr -Gron Hyp.b dw Alb Heyn wdlobl '55 British Petrol. 1966 Bijenkorf Co-op Ned rspaarbr Ned Gasunie 1966 Ned Gasunie Philips dlr 250-100 '51 Petsen 1-2 1957 Pgera 1957 98% 94'/* 86% 101 179.8 840 172.5 74 143 214.8 132'/* 120% 100% 98% 94% 86% 51 93% 94% 6 92 A 92ft 4 138 71 103 103 6 100 153 61 98»/* 98% 51 9311 93 lè 4 78% 6 95% 95% 6 96% 96»/* (Slotkoersen van gisteren) Rott Rijn Pijpl.mij. 51 94% 94% K.L.M 15-jarig 5 93% 90% Ned Spoorw 57 1-2 43 90% 90% Berghuizer Pap.fabr. 44 94 94 Gelder Zonen v. 43 87% 87% Grassó's Kon MachJ. 53 88 90 Meteoor beton 53 86 87 Stokvis en Zonen 43 87 87% Thomassen/Dr.-Verbl. 44 99% 99ft Alg Bank Ned. a. 226% 226% Amrobank f20,a. 49 49.1 Nationale Ned. cert. 685 680% Ned. Credietb aand. b. 163 1623/4 Ned Middenstandsbank a. 92.5 92.1 Slavenburg's Bank a. 173 172 Albert Heyn a. 256 257.5 Amstel Br. n.r.c.v.a 429% 427 Bergh en Jurg. f 250-1000 a 201 202 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 64 643/4 Lucas Bols a. 186.5 185 Bredero vast goed a. 138% 139% Bredero ver. bedr n.r. c.v.a. 434 435 Buhrmann-Tetterode a 530 535 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 587 590 Calvé nx. c.v.a. 968 Calvé com.pref.wd.nr. eert. 158 153 Drentsch-overijs. houth. a. 137 134 D.RU a. 378 378 Edy emaille a. 8OV4 80% Elsevier uitgeversmij. a. 401 405 Erdal mij voor wasverw. a 595 597 Excelsior metaalbuizen a. 573/* 57% Fokker a 433 438 Gazelle rijwielfabriek a 200 185 Gelder (van) papier a. 121% 120% Gist-Brocades a 714 724 Grasso's kon mach. fabr. a. 144 142 Heineken's Bierbr. aand 729 749% Holec aand 150 151 Interratio aand 335 332 Kon Ned Papierfabr. a 151 152 Kon Ned Textielunie eert 45% 45 Krasnapolsky La. 54 54 K V T (kon ver tap.) aand 210 214 Leidsche Wolspinnerij a 259% 259 Lips en Gispen eert 125 126 Meteoor Beton a 123 123 Misset. Uitgeversmij. a 314% 314% Naarden Chem fabr. a 610 605 Naeff gebr a 218 218 Nedap ned app fabr aand 142 140 Ned Kal»elfabrieken aand 313 316% *'elle. wed J van aand 403% 402% \vma n.r.c.v.a 35 40 Ni>\ erdal-ten Cate a 81% 82 >ver/ Gas, nat bez. v.a.f 93.3 92.5 Pakhoed a 91 92 Palthe a. 67% 67% Pont Houthanael a. 182 170% Reesink en Co. a. 164 164 Scheveningen Expl.mijJ. a. 24.5 25 Schok beton aand. b. 211 211% Schol ten Carton en Pap a. 221 225 Schuppen Sajetfabrieh a. 86 V* 86 Simon de Wit aand. b. 464V* 465 Technische Unie a. 264 265 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 88.8 90 Twentsche Kabelfabriek a. 390 385 Ubbink-Davo a. 42'/* 45 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 107'/« 107'/* Veenendaalsche stoomsp. a. 198V* Ver Machinefabrieken a. 1569/4 157 Ver. Ned. Uitg. bedr. 173.5 174 Ver Touwfabrieken c.v.a. 135 131 Vredestein Rubb.br c.v.a. 183 178 Vulcaansoort a. 60 60 Wessanen's kon. fabr. a. 94.5 94.9 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 151Vt 154 Billiton le rubriek a. 829V* Geldersche Tramw.mij a. 60 62 H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 832 835 Interbonds 1 pb t 634 633 Vastgoedbei .fonds part. f. 629 Interunie f50 a. 197.7 198 Robeco f 50 a. 242.9 244 Rolinco t 213 213.5 Unitas f 50 a. 412 415 Ver Bezit v. 1894 f 50 a. 103. 103.2 Canadian Pac Railw cert. 58% 60'/4 Int Nickel Cy Can. cert. 113% 114V4 Shell Can (10 a.) cert. 26ft 26'/4 A.T.T 15-10a33-l/3d cert 53V* 54% Anaconda cert. 50% 51% Bethlehem Steel cert 29% 29% Chesapeake and Ohio cert. 675/< 68 Cities Serv 10 a 10 dlr cert. 56V« 56 V* Douglas Aircraft cert 92 Dupont d.n 10 a 5 dlr cert 162 163 General Electric cert. 88V1 88 V* General Motors cert. 82'/« 8lVa KennecoU Copper cert. 43»/4 435/4 Phillips Petroleum cert 56s/4 1 R.CA cert 49V* 49V4 Republic Steel cert 42V4 43 Shell OU cert 65»/4 66 V* Standard Brands 10 a cert 42% 42'/* 11 .S Steel (10) cert 39ft 39ft Wool worth cert 26 26% VOORREI RSKOFRS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 170.90, Unilever 138.30, Phi lips 145.50, AKU 84.80. KLM 210.00. AMSTERDAM, 24 juni Beursplein 5 heeft vandaag de nieuwe beursweek ingezet met een licht verdeelde stem ming bij de opening voor de internatio nale waarden. Kon. Olie onderscheidde zich hierbij met een vaste tendentie op 172, tegen vrijdag als slotprijs 170.10. Het publiek nam deze stukken, zij het mondjesmaat, uit de markt. Dit was reeds voldoende voor de vrij forse koers verhoging. Het olieaandeel werd goed gesteund door Wall Street, alwaar dit fonds vrijdag een dollar ho ger sloot. Hierdoor steeg de koers vrij dagavond in Amsterdam tot 172. Phi lips en Unilever sloten op de New Yorkse beurs lager, doch dit was van weinig invloed op deze fondsen op het Damrak. Philips deed onveranderd 146.90, terwijl Unilever een naar dub beltjes steeg tot 139.90. AKU daalde aanvankelijk een halve gulden, als ge volg van winstnemingen, doch kon zich later herstellen tot 85 (85.20). De han del in al deze fondsen was zeer kalm. Hoogovens werd goed prijshoudend ge adviseerd op 17,50. De belastingverhoging in Amerika is vrijdag niet van invloed geweest op het koersverloop in Wall Street. De markt sloot er goed prijshoudend, hetgeen als een tegenvaller werd beschouwd. Men had op een vaste tendentie gerekend na het bekend worden van genoemde belastingverhoging. Van de scheepvaartwaarden was Van Nievelt aan de vaste kant met een koersverbetering van twee punten tot 129 3/4. De overige fondsen gaven geen veranderingen van betekenis te zien. Amsterdam Rubber herstelde zich van 48 tot 49, doch deze prijs was altijd nog IV* punt beneden de slotprijs van vrij dag, toen dit fonds zeven punten daal de als gevolg van het passeren van het dividend. De Staatsfondsenmarkt was voor de 7 pet. leningen goed gedispo neerd met weinig zaken. Op 3 juli kan worden ingeschreven op f 30 min. 7 pet. obligaties Inter-American Development Bank, tegen 99 pet. ROTTERDAM Winkeliers die zich willen beschermen tegen de groei van grootwinkelbedrijven, schaden het be lang van de consument. Dat zei giste ren de heer Albert Heijn, die als alge meen voorzitter het openingswoord sprak tijdens het jaarlijkse congres van de CIES, de internationale organisatie van grootwinkelbedrijven in Rotter dam. Thema van het congres, dat tot en met donderdag in De Doelen wordt ge houden, is: „De groeiproblematiek van de grootlevensmiddelenbedrijven". De heer Heijn meende dat de klant op die groei reageert met een gevoel van angst: „Alleen met werkelijke dienstverlening is dat onbehagen weg te werken", zei de heer Heijn tot de deelnemers uit dertien verschillende landen. De andere winkels reageren met een beroep om bescherming. De vestigingswet in Nederland geeft hun ook de kans om het assortiment, dat in de winkels ligt, zo beperkt mo gelijk te houden. De behoefte aan gro tere bedrijven zal steeds meer toene men, zo voorzag de heer Heijn. „Het is een vicieuze cirkel. De lonen stijgen, de klant kan meer kopen, maar de bedrijven krijgen hogere kosten. Zij kunnen niet anders dan meer produce ren om de kosten te drukken". Hij pleitte er ook voor dat de artikelen al bij het allereerste begin van de ver werking zo goedkoop mogelijk worden gehouden. Het zou zelfs nodig kunnen worden dat een levensmiddelenbedrijf de hele verwerking in eigen handen krijgt. „Laat dit echter alsjeblieft niet ge beuren als het niet helemaal nodig is. Een goed samenspel tussen producent en winkelier heeft de voorkeur", aldus de heer Heijn. ROTTERDAM Bij Vlismar wordt dit jaar ongeveer gelijke winst ver wacht als in 1967, toen het resultaat vóór belastingen steeg van f 440.684 tot f 486.460. Aan de jaarvergadering van 4 juli wordt voorgesteld het dividend op 11 pet te houden. Dit betekent, dat de teruggang van 1966, toen het dividend werd verlaagd van 16 tot 11 pet. door een verlies bij de dochter, de Straat steenfabriek Nederhemert, -nog niet wordt overwonnen. Deze dochter boekte vorig jaar een bescheiden winst van f 27.141, die van het verlies van f 426.553 over 1966 wordt afgeboekt. Met de vervaardiging van andere betonwaren dan straatstenen is een begin gemaakt. De beleggingsmaatschappij Vlismar verdiende f 312.706. Daarvan is het ver lies over 1966 van f 199.976 afgeboekt. AMSTERDAM Houders van aan delen, certificaten en 5 pet. conver teerbare obligaties Jonker-du Croo kun nen hun stukken tot en met 28 juni aanmelden voor de overneming door Lubbers' Constructiewerkplaats en Ma chinefabriek Hollandia in Krimpen aan den IJssel. Deze heeft voor de aandelen en certificaten 65 pet. geboden en voor de obligaties 95 pet. Het bestuur van Jonker-du Croo be twijfelt of het bedrijf als zelfstandige eenheid nog wel levensvatbaar is en vindt het bod aanvaardbaar. Hollandia bezat al ongeveer de helft van de aan delen. AMSTERDAM, 24 juni Contante prijzen: Londen 8.6318.631; New York 3.62è—3.621; Montreal 3.3643.363; Pa rijs 72.821—72.871; Brussel 7.251—7.26i; Frankfort 90.581—90.621; Stockholm 70.05—70.10; Zürich 84.06—34.11; Milaan 58.11}58.161; Kopenhagen 48.4048.45; Oslo 50.70—50.75; Wenen 14.031—14.041; Lissabon 12.68112.693.

De Vallei | 1968 | | pagina 2