Raad Renswoude behandelde nu pas begrotingen voor 1968 Plaatselijke belasting in Rhenen omhoog College wijst eis tot schadevergoeding af Ir. J. S. Duyvis heeft last van buurkinderen Halverwege het jaar 9 Vermakelijkheidstarief onding voor verenigingen Geslaagd Raad beslist morgen over verzoek „Handelen schoolbesturen wel zo als het een goed huisvader zou betamen Orgelconcerten in Andrieskerk Hooibroei Bouwgrond Urgenties Opbrengst collecte Afschaffen Veiling Kesteren Gedaald Kapperstarieven gaan omhoog Vrachtauto reed luxe auto aan VEEMARKT UTRECHT Muur Raadslid van Hall is het oneens met praktijk TOTO-AUTO IN KESTEREN AGENDA DINSDAG 25 JUNI 1968 RENSWOUDE De begrotingen van de meeste Nederlandse gemeenten voor het dienstjaar 1968 mogen op dit moment al vergelingsverschijnselen vertonen, die van Renswoude is nog gloednieuw. De droge opsomming van cijfers in in debet en credit hadden pas maandagavond de aandacht van de Renswoudse vroede vaderen. Dat het jaar waarop de begroting betrekking heeft al bijna voor de helft achter de rug is, had in ieder geval geen negatieve invloed op de debatten. Helemaal onberoerd liet de raad dit late tijdstip van behandelen overigens niet. De commissie die de begrotingen onder de loep had genomen verzocht tenminste beleefd maar wel dringend om de rekening voor 1969 wat eerder in te dienen. Personeelsgebrek ter secretarie werd als de grote boosdoener aangevoerd, maar het college beloofde al het mogelijke te zullen doen om de begroting voor 1969 eerder over te leggen. Na twee uur discussie werden de begrotingen zonder hoofdelijke stemming en zonder dat er ook maar iets aan was veranderd, aangenomen. De zin voor openheid in de gemeen tepolitiek manifesteerde zich tijdens de raadsvergadering door het in extenso voorlezen van het bevind van de com missie van onderzoek en het antwoord daarop van het college van B. en W. Woordvoerder voor de commissie was het C.H. raadslid de heer H. Stoer, die dan ook een groot deel van de avond al leen aan het woord was. Wat betreft de grondpolitiek gaat het gemeentebestuur in plaats van een pas sieve gedragslijn een actieve politiek voeren. Dit betekent dat men de uit breidingen zelf ter hand gaat nemen door eerst de ruwe grond aan te kopen, deze bouwrijp te maken en ze daarna als bouwgrond te verkopen. Hieraan zijn financiële consequenties verbonden, maar gezien het feit, dat reeds enige tijd het bestemmingsplan is goedgekeurd zonder dat dit tot duide lijke ontiwkkeling is gekomen, heeft het college het besluit genomen over te gaan tot een actieve grondpolitiek. Om hieraan uitvoering te geven zijn con tacten gelegd met grondeigenaren. Een eigenaar van de gronden in het plan noord heeft zodanig geantwoord dat het college oen redelijke basis voor verder overleg ziet en de verwachting kan uitspreken dat tot een spoedige overeenstemming gekomen kan worden De voorbereiding van de partiële her ziening van het bestemmingsplan nabij de Duyst van Voorhoutweg ondervindt evenwel stagnatie doordat van de zijde van de Planologische Dienst een algehe le herziening van de bebouwingsvoor schriften wordt gevraagd, in verband met de gewijzigde inzichten van Ged. Staten. Ten aanzien van het woningbedrijf merkt het college het volgende op: Het aantal woningwetwoningen dat AMERONGEN Evenals in voor gaande jaren organiseert de orgelcom missie van de Ned. Herv. Gemeente ook dit jaar weer een viertal orgelcon certen, welke gehouden zullen worden ln de St. Andrieskerk. De concerten vinden plaats op de vol gende dagen: 25 juni - A capella-koor onder leiding van Prof. ir. J. L. A. Cuperus. Het or gel zal worden bespeeld door D. E. Schippers uit Hilversum. 30 juli - Jaap Huibers, orgel met Pim den Hollander, hobo. 20 augustus - concert, uit te voeren door mevr. J. Ie Coultre, fluit, terwijl het orgel bespeeld wordt door Mees van Huis uit Utrecht. 10 september - Het A capella-Trazom koor uit Haarlem, onder leiding van Jacques Moolenijzer. Orgel: Bob van Asperen uit Haarlem. aan de Duyst van Voorhoutweg ge bouwd kan worden is nog niet juist be kend en is onder meer afhankelijk van de verdere ontwikkeling van het be stemmingsplan. Bovendien, zo schrijft het college is dit aantal afhankelijk van de gevelbreedte van de te bouwen woningen. De bouwplannen zijn uiter aard nog niet bekend. Volgens het plan, zoals dit thans in voorbereiding is zal het aantal ongeveer 100 woningwetwo ningen bedragen bii een gevelbreedte van 6 m. In hoeverre er redelijke kansen be staan om voor 1971 werkelijk 200 wo ningwetwoningen te bouwen is in be langrijke mate afhankelijk van het verkrijgen van de benodigde bouw grond. Hierbij moet echter tevens in acht genomen worden, dat eerder genoem de toewijzing van 200 woningwetwonin gen is gedaan voordat de ontwikkeling van het streekplan Utrechtse Vallei en Eemland enige vorm had aangenomen. Dit plan dat haar afronding zal krijgen door de streekplan-commissie in sep tember a.s. staat een ontwikkeling van onder meer de gemeente Renswoude voor naar de natuurlijke bevolkings groei. Het voorstel van deze commissie is om tussen de industrie-centra Amers foort en Veenendaal een duidelijke groengordel in stand te houden. Welis waar is dit plan nog onderworpen aan de goedkeuring van het College van Gedeputeerde Staten en zal dan pas onderwerp van gesprek kunnen uitma ken in de raden der onderscheidene ge meenten. doch B. en W. hebben de ver wachting, dat van de zijde van de ge meenten weinig positiefs ingebracht zal kunnen worden en aldus over de hoof den van de gemeenten heen wordt be slist, temeer daat de structuurschets „Oog op Utrechts toekomst" eenzelfde gedachte voorstaat. Dit neemt niet weg dat juist nu een groot aantal woningwetwoningen is ge bouwd, het aantal woningzoekenden nog betrekkelijk hoog is te noemen n.l. 36 ingeschrevenen, hierbij buiten beschou wing latende, dat de gevestigde bedrij ven een aanhoudende vraag naar wo ningen doen. Uit de commissie waren ook vragen gekomen over het opstellen van een ur gentieprogramma voor werken die noodzakelijk moeten worden uitgevoerd zoals bijvoorbeeld de bouw van een nieuw gemeentehuis. Destijds werd een plan ontworpen, maar sindsdien is het terrein bestemd voor de nieuwbouw op genomen in het zogenaamde be schermd dorpsgebied. Daarnaast denkt het college aan en kele andere hoogst noodzakelijke voor zieningen zoals bouw van een gymnas tieklokaal, voorziening van sportterrei nen, uitbreiding van schoolgebouwen en RHENEN „De gemeentebegrotingen voor 1968 en volgende jaren zullen volledig sluitend moeten zijn en blijven, zonodig door een eventuele verhoging van de plaatselijke belastingen". Tot deze conclusie komen burgemeester en wethouders in een aan de gemeente raad gericht schrijven over de vaststelling van de gemeenterekening over 1967. Van een klein aantal posten zijn de eindcijfers nog niet precies bekend, aange zien hierop nog een afrekening dient plaats te vinden. Maar het college ver wacht, dat deze posten in het eindcijfer van de begroting praktisch geen wijzi ging zullen aanbrengen. Teneinde 1967 sluitend te krijgen zal men ook nu weer over de saldireserve moeten beschikken en wel tot een be drag van f 96.983,20. Hoofdoorzaak van dit tekort is ook nu weer te herleiden tot het feit dat de financiële verhou dingswet 1960 geen volledige dekking geeft van de daarin genoemde uitgaven. Zo konden de kosten van sociale zorg over 1967 niet voor 80 pet worden ge dekt door de hiervoor gedane uitkering uit het gemeentefonds. Het dekkings percentage bedroeg slechts 70 pet. De hoge kosten, welke de uitvoering van de algemene bijstandswet met zich mee brengen hebben ertoe geleid dat de kos ten van sociale zorg in 1967 in verhou ding aanmerkelijk hoger lagen dan die over de voorafgaande drie jaren, waar over de uitkering wordt berekend. Om een indruk te krijgen van de kos ten die ermee gemoeid zijn dient het OVERBERG De collecte voor het Nederlandsche Roode Kruis heeft in Overberg f 430,- opgebracht. volgende overzicht: 1964: f 372.397,09; 1965 f 449.024,95 en 1966 f 659.048,54. Volgens een in het rapport van B. en W. opgenomen becijfering bedraagt het niet uit het gemeente fonds gedekte tekort f 83.609. Verder was in de oorspronkelijke be groting voor 1967 een uitkering uit het gemeentefonds geraamd van f 25.300 ter dekking van de kosten van rente en afschrijving van 't nieuwe gymnastiek lokaal aan de Larikslaan. Deze uitke ring wondt echte* eerst betaald in het jaar waarin het lokaal in gebruik wordt genomen en dat is 1968. Hoewel B. en W. vaststellen, dat als oorzaak van het tekort in eerste instan tie de niet door het rijk gedekte ver plichte uitgaven kunnen worden aange wezen, zijn er ook een aantal posten van het bedrijf gemeentewerken over schreden. Deze konden echter worden gedekt uit hogere opbrengst van eigen middelen. Het geraamde tekort van f 96.983,20 zal praktisch gelijk zijn aan het nadelig saido van de rekening over 1967. Nadat dit saldo ten laste van de saldireserve zal zijn gebracht is de ze reserve volledig uitgeput, vandaar dat B. en W. tot de conclusie komen, dat mogelijk de plaatselijke belastingen zullen moeten worden verhoogd. een nieuw wijkgebouw voor het Groene Kruis. De commissie besteedde in haar rap port ook veel aandacht aan wat zij noemt de onwaardige wijze waarop de herdenking van de gevallenen op 4 mei j.l. was verlopen. Hierbij had een auto bestuurder zich op nogal storende wijze een weg gebaand door het publiek dat bezig was bloemen te leggen bij het monument. Door de oommissie werd met de gedachte gespeeld het monu ment te verplaatsen naar het voorter rein van de begraafplaats maar dit stuit op onoverkomenlijke moeilijkhe den gezien de constructie van het ge denkteken. Het college van B. en W. kon ook niet meegaan met het voorstel van de com missie de vermakelijkheidsbelasting af te schaffen. De heei Stoer noemde deze belasting in tweede instantie zelf 'n on ding waarvan verschillende verenigin gen veel narigheid ondervinden In dit verband noemde hij de voetbalvereni ging „Renswoude" en de oranjevereni ging. Om een heel andere reden wilde de commissie ook de hondenbelasting maar afschaffen, en wel omdat contro le hierop bijna ondoenlijk is. In 't ant woord wees het college erop, dat de belastingplicht voor houders van hon den wettelijk geregeld is en zeker deel uitmaakt van budgetaire financiële gemeentepolitiek. Nadat in tweede in stantie nog verschillende onerwerpen verder waren doorgepraat werden de begrotingen zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. In het bestemmingsplan „noord" zal spoedig een begin worden gemaakt met de aanleg van een drietal wegen die tij dens deze raadsvergadering van een naam werden voorzien. Het zijn zij- H. Stoer ...afschaffen... straten van de Eikenlaan die de bijpas sende namen Beukenlaan, Esdoornlaan en Lijsterbeslaan kregen. Ook ging de raad akkoord met het voorstel de voorwaarden voor de ver huur van woningwetwoningen aan te vullen met een bepaling dat bij het be trekken van een woning een bedrag van honderd gulden als waarborgsom moet worden voldaan. Tevens zullen de bewoners een bijdrage in de exploitatie kosten van het centrale antennesys teem moeten gaan betalen. Voor dit jaar wordt dit een bedrag van f 17,-. VEENENDAAL Aan de 1ste Chris telijke Huishoudschool slaagden voor het theoretisch examen kolonie-leidsters de dames: A. v.d Berg, Lunteren H. C. v.d. Pol, Veenendaal M. v. Pratten- burg, Veenendaal B. G. Schoemaker, Veenendaal en D. G. Wien, Wagenin- gen. Voor het examen Vooropleiding Ver zorgende Beroepen slaagden de dames: C. v. Barneveld, Amerongen, P. v. Bar- neveld, Veenendaal G. v.d. Berg, Ben- nekom J. W. v.d. Bosch, Veenendaal H. Dijkstra, Veenendaal J. v. Engelen burg, Veenendaal, G. G. de Gooyer, Veenendaal A. Gijsbertsen, Renswou de M. v.d. Haar, Veenendaal J. Ha zelaar, Woudenberg C. G. M. Kuipers, Veenendaal E. A. M. v. Laar, Ingen A. v. Leeuwen, Veenendaal J. W. v. Roekei, Ede R. v. Ruiswijk, Benne- kom C. Valkenburg, Veenendaal en A. v. Wamel, Amerongen. VEENENDAAL Aan de Ichthus - ULO te Veenendaal slaagden de volgen de kandidaten: J. Leppers, C. B. Th. van Maanen, A. F. Dillen, E. van de Berg, G. van Asselt, G. van Barneveld, N, Roden burg, C. van Capelle en R. M. van Ca- pelle. VEENENDAAL Voor het Mulo-di ploma op de koningin. Julianaschool slaagden de volgende leerlingen: G. Bos. P. van Dijk, R. v.d. Neut, J. Spies, R. v.d. Kamp, N. v. Burken. H. v. Rekum, T. v. Rooyen, T. Kok, H. Hertog, G. Sukkel. A. v. Hardeveld, R. v.d. Horst, F. Leeman, D. Loef. B. v. Soest en M. v. Manen. P KESTEREN. De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren als volgt: Aardbeien: EI 38—58; II 24—38, alles per doosje 250 gram. Aanvoer 19.000 doosjes. Rode bessen: E I 94106; I 7694, alles per doosje a 250 gram. Early Rivers (Duitse kersen): E I 127—161; I 110—126; B 91; C 42 Aanvoer 15 ton. Golden Delicious: EI 66—65: 56—61; EI 65—70: 65—74; EI 76—75: 72—84; EI 75—80: 73—86; E II 66—65: 40—41E II 65—70 50—56; E II 70—75: 55—64; E II 75—80: 57—59 Aanvoer 10 ton. Jonathan: EI 60—65: 60—66; EI 65—70: 66—70; EI 70—75: 70; EI 75—80: 61—71; E II 60—65; EII 65—70: 53; LEERSUM Morgenavond komt in de raadsvergadering van Leersum weer het verzoek om schadevergoeding van ir. J. S. Duyvis ter sprake. De heer Duyvis verzocht in april 1967 de gemeente al om schadevergoeding, omdat hij meende schade te hebben geleden tengevolge van de wijziging van het be- stmmingsplan. Aanvankelijk mochten aan „De Perken", de weg die achter het huis van de heer Duyvis aan de Scherpenzeelseweg loopt, alleen enkele wonin gen worden gebouwd. Later verleende het college van burgemeester en wethou ders echter een bouwvergunning voor een dubbele woning op 't terrein aan „de Perken", precies achter de bungalow van ir. Duy vis. Deze meent nu van de gemeente een schadevergoeding te moeten ontvangen, omdat hierdoor zijn per ceel aanzienlijk in waarde zou zijn gedaald door de geluidshinder van zijn achterburen. Burgemeester en wethouders stellen voor het verzoek weer af te wijzen. In april van het vorige jaar verzocht de heer Duyvis om schadevergoeding. Achter zijn bungalow zouden volgens het vroeger vigerende bestemmings plan alleen enkele woningen gebouwd worden. Het college van B. en W. ver leende echter een bouwvergunning voor de bouw van een dubbele woning op het betreffende stuk grond. Volgens 't college is dit „abusievelijk zonder pro cedure toe te passen", gebeurd. „Wij betreuren dit verzuim, doch het zij zo", voegt het college eraan toe. De raad heeft bij besluit van 20 maart 1967 het bestemmingsplan II vastgesteld, waarbij de vorige bebou wingscategorie aan de Perken, die van enkele woningen in dubbele werd ver anderd. Het beroep van de heer Duy vis werd daarbij ongegrond verklaard. Hierna ging de ingenieur bij Gede puteerde Staten van Utrecht in beroep. Ook dit college besloot het beroep on gegrond te verklaren. Het nieuwe be stemmingsplan kreeg de goedkeuring van GS, met inbegrip van de bestreden bebouwing. Op 28 juni 1967 besloot de raad het verzoek van de heer Duyvis aan te hou den tot Gedeputeerde Staten omtrent het onderhavige bestemmingsplan hun beslissing hadden gegeven en daarna op het verzoek terug te komen. Thans is het zover. De heer Duyvis eist schadevergoe ding als gevolg van de wijziging van het bestemmingsplan, omdat hierdoor zijn perceel aanzienlijk in waarde zou zijn gedaald door de geluidshinder van zijn achterburen. De vraag waar het dus in feite om gaat is die, of door de vervanging van de vrijstaande woningen door twee wo ningen onder een kap aan „De Per ken" de percelen aan de Scherpenzeel- sew. in waarde zijn gedaald door meer geluidshinder. De heer Duyvis heeft, vanaf de da tum dat hij in Leersum kwam wonen een tijd lang vrij en ongestoord ge woond enkel en alleen om het feit, dat de achter zijn huis liggende grond nog niet in exploitatie was gebracht. Het is volgens het college het onvermijde lijke gevolg van een samenwoning met andere bewoners, dat bij het ontslui ten van een gebied natuurlijkerwijs de rust in dat gebied minder wordt. De heer Duyvs zegt echter: „De ge luidshinder is ontstaan, omdat achter mijn huis een dubbele woning is ge bouwd in plaats van een enkel. De bei de huizen hebben elk een plat, dat in tensief wordt gebruikt; de bewoners hebben kinderen die in de tuin spelen". Het college vraagt zich af, of dit nu abnormale geluidshinder is. Men is van mening dat dit in elk woongebied voorkomt. Het is volgens B. en W. bovendien nog de vraag, of deze zogenaamde hinder geringer zou zijn wanneer slechts een woning zou zijn gebouw. Dit huis zou bijvoorbeeld ook 2 platten of balkons kunnen heb ben, met misschien een nog groter ge zin met kinderen als bewoners dan thans het geval is. De beide dubbele RHENEN Met ingang van 1 juli gaan de kappers in Rhenen hun tarie ven met f 0,25 verhogen. Ze doen dit om niet te veel achter te raken bij hun collega's in de omliggen de plaatsen die voor het merendeel een hogere prijs in rekening brengen. De tariefsverhoging geldt ook voor het kinderknippen waarvoor na 1 juli f 1,85 in rekening gebracht zal worden mits geen bijzonder model wordt verlangd. VEENENDAAL De auto van de heer G. H. uit Veenendaal werd maan dag beschadigd op de kruising Hoofd straat'Hoogstraat, doordat hij geraakt werd door een vrachtauto, die toebe hoorde aan de firma J. G. van S. uit Veenendaal. De heer H. meldde de aanrijding op het politiebureau, omdat zijn linker spatbord ingedeukt was. De bestuurder van de vrachtauto had waarschijnlijk van de aanrijding niets gemerkt. De di rectie van de firma zegde toe de schade te zullen regelen. UTRECHT Op de Utrechtse paar denmarkt zijn maandag 403 dieren aan gevoerd. De prijzen waren: luxe paar den 1200-1650; werkpaarden 1225-1625; 3-jarige paarden 900-1200; 2-jarige paarden 700-925; veulens 300-675; hit ten 700-975; oude paarden 800-1525; slachtpaarden 2,80-3.40 per kg gesl. ge wicht; jonge slachtpaarden 3,40-4,20 per kg gesl. gewicht. De handel was matig. woningen zouden voor hetzelfde geld bewoonid kunnen zijn door twee rustige echtparen zonder kinderen en zonder geluid. Het college acht de fac toren van niet-stedebouwkundige aard. De heer Duyvis vraagt de vergoeding voor de kosten van een met de toe stemming van de gemeente opgerich te muur, die geheel vrijwillig door hem is gebouwd. Met het plaatsen van de muur wilde de heer Duyvis de geluids hinder beperken. Daarbij komt, aldus het college dat volgens het goedkeu ringsbesluit van GS van het bestem- minsplan II de bouw van dubbele wo ningen aan „De Perken" stedebouw kundig is aanvaard en dus niet enkel vanwege „het voldongen feit" werd goedgekeurd. In zijn verdere brieven dreigt ir. Duyvis zich middels zijn juridische ad viseur te beroepen op artkel 1401 van het Burgerlijk Wetboek. In dit artikel wordt gesteld, dat hij de schade moet vergoeden, door wiens schuld ten ge volge van een onrechtmatige daad aan een ander schade wordt toegebracht. Dit moet door middel van een civiele procedure gebeuren. Het college meent dat, dat de gemeente de gevolgen van een dergelijke procedure in het geval van de heer Duyvis niet hoeft te vre zen. Er moet dan namelijk een cau saal verband bestaan tussen de schen ding van het bestemmingsplan en de door de heer Duyvis gestelde schade wegens geluidshinder. Daarom stellen B. en W. de raad voor het verzoek om schadevergoeding af te wijzen. Voor de heer Duyvis staat dan nog beroep open bij de Kroon. VEENENDAAL „Ik vraag me af. of de schoolbesturen wel als een goed huisvader handelen bij het bestuur van hun scholen", al dus de heer C. G. van Hall, lid van de gemeenteraad voor de Partij van de Arbeid. De raadsfractie van de Partij van de Arbeid heeft er be zwaar tegen, dat de schoolbesturen zo maar lukraak benodigdheden voor hun scholen aanvragen. Bo- vendien gaat zij er van uit, dat drie verenigingen voor protestants-chris telijk onderwijs in Veenendaal ab surd is. Naast het rooms-katholieke en openbare onderwijs zou volgens hen één protestante vereniging vol doende zijn. Dat zou efficiënter werken en bovendien een beter on derwijs aan de kinderen garanderen. „Ik wil voorop stellen, dat wij als fractie geen onderscheid willen maken tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs, dat misschien in tegenstelling tot bepaalde ande re fracties in de gemeenteraad. Hoewel wij er van overtuigd zijn, dat alle fracties, evenals de onze het onderwijs een goed hart toedra gen", aldus de heer Van Hall. Zijn partijgenoot B. v. Remmerden valt hem bij en verklaart dat één lid van de fractie hij doelde op de heer Van Hall zelf zijn kinderen naar het bijzonder onderwijs stuurt. „We vinden het een aanfluiting, dat er eerst vier, nu nog drie or ganisaties zijn, die zich met pro testants onderwijs bezig houden. Dat er openbaar, katholiek en pro testants-christelijk onderwijs is vin den wij niet zo erg, dat kan in on ze verzuilde maatschappij niet an ders, maar iedereen moet kunnen begrijpen dat een teveel aan ver enigingen alleen maar kostbaar is. Het is bovendien voor ons twijfel achtig of hier werkelijk het belang van het kind voorop staat. Daar willen we wel een groot vraagteken achter zetten. Hetzelfde is het met het ULO-onderwijs. Eén dominee is kennelijk in staat om een con centratie van het Mavo-onderwijs in Veenendaal tegen te houden" „Dezelfde verscheidenheid als op het gebied van het onderwijs zien we op dat van het maatschappelijk werk en de gezinsverzorging. Er zijn drie verenigingen die zich met maatschappelijk werk bezig hou den, - het Rooms-katholick maat schappelijk Werk. Het Hervormde Sociale Werk en het Christelijk So ciaal Centrum. Op het gebied van gezinszorg werkt men dan nog eens langs het Groene Kruis heen. Het is met dergelijke instellingen ech ter net als met een bedrijf: de top maakt het duur. Samenwerking zou op de gemeentelijke begroting een veel minder zware last leggen. Het geld, dat daaraan nu teveel uitge ven wordt, zou op diverse andere manieren besteed kunnen worden". De vraag van de heer Van Hall, of de schoolbesturen wel als goed huisvader handelen, komt voort uit een verzoek om een hoofden- en be stuurskamer in te richten in de CNS II. De heer Van Hall heeft al vaker gepleit voor een coördinatie op het gebied van aanvragen door de schoolbesturen, zodat men bij voorbeeld in januari alle vragen voor een geheel jaar tegelijk in dient. De CNS II vraagt dit meubilair aan op artikel 72 van de lager on derwijswet. Het is echter vrij al gemeen bekend dat de Groen van Prinstererschool hetzelfde uit eigen zak dus in feite ten laste van art. 101 betaald heeft. Arti kel 72 slaat op de aanschaf van „artikelen die noodzakelijk zijn om goed onderwijs te kunnen geven", terwijl artikel 101 een jaarlijkse uitkering aan de schoolbesturen waarborgt om de lopende uitgaven te kunnen doen .Ondermeer is dat laatste artikel bijvoorbeeld bedoeld voor leermiddelen die regelmatig vervangen moeten worden als schriften en potloden. „Ik vind, dat de schoolbesturen ieder jaar een planning moeten ma ken van hetgeen zij nodig hebben. Daarvoor zullen zij dan bijvoor beeld in januari een aanvraag moe ten indienen. Bovendien zouden wij het op prijs stellen, dat de school besturen zich goed lieten voorlich ten over de mogelijkheden, zodat het niet voor kan komen, dat een school een krediet krjjgt voor een projector en dat later blijkt dat die voor de onderwjjsfilms ongeschikt is. Ook als men een vloerbedek king laat leggen, moet men meteen begrijpen dat daarvoor een speciaal schoonmaakapparaat nodig is. Nu vraagt men daarvoor twee maal iets aan". „Als de schoolbesturen zelf alle aanschaffingen moesten betalen, dan geloof ik niet, dat men zoveel zou aanvragen", meent de heer Van Hall. „Ik heb het in mijn eigen straat enige maanden geleden mee gemaakt, dat één bewoner een vuil nisemmer wilde vervangen. Hij kwam er toen toevallig achter, dat de emmers beneden het nummer 4500 gratis vernieuwd werden. Plot seling moest een aantal anderen ook een nieuwe emmer. Als ze ech ter f2,50 voor die nieuwe hadden moeten betalen, dan hadden ze hem waarschijnlijk niet opgehaald. Zo is het met de schoolbesturen ken nelijk ook. Ze redeneren, dat de gemeente toch betaalt en dus vra gen ze het aan. Ik geloof niet dat het meubilair van die hoofdenka- mer in de CNS II werkelijk ver sleten is. Die school is misschien tien jaar oud. Ik zou eigenlijk wel eens willen weten of de raadscom missie de bevoegdheid heeft zelf de situatie op te gaan nemen bij dergelijke aanvragen. Misschien dat er dan nog wel eens gewacht zou kunnen worden met dergelijke aan vragen". „In 't ineens aanvragen in één be paalde maand van het jaar zie ik trouwens nog meer voordelen. De schoolbesturen zouden gedwongen zijn de toestand van hun schoolge bouwen eenmaal per jaar grondig op te nemen en daarvan een rap port, dat grondig bestudeerd moet worden, op te stellen. Bovendien zou de gemeente bij de leveranciers waarschijnlijk een voordeliger prijs kunnen bedingen, zodat met 't voor het onderwijs uitgetrokken bedrag nog meer gedaan kan worden". De heer Van Hall had eens na gegaan, hoeveel werk het kostte, voor een kleine aanschaf van een school goedgekeurd wordt. Het schoolhoofd moet de voorzitter van zijn bestuur bellen. Die pleegt over leg met zijn medebestuurders. Op het gemeentehuis moeten enkele ambtenaren zich er mee bezighou den, daarna krijgt de raadscommis sie er mee van doen, dan komt het in de raad en ten slotte komt het bij GS .„Moet je eens nagaan, wat dat allemaal kost. Daarbjj moet men bedenken, dat ongeveer 30 pet. van de voorstellen, die we te behandelen krygen op onderwijs slaan". KESTÈREN De voetbalvereniging „Kesteren" heeft een vrachtauto, opge tuigd met spandoeken door Kesteren laten rijden met het doel de bevolking attent te maken op de sport-toto, nieu we stijl, die binnenkort van start zal gaan. De hoofdprijzen in de nieuwe toto zullen maar liefst een half miljoen gul den gaan bedragen. De toto-auto, die veel bekijks had, werd begeleid door le den van de voetbalvereniging, die huis- aan-huis nieuwe deelnemers van de to to trachten te werven. Heden, dinsdag VEENENDAAL Raadhuis, 19.30 uur: Gemeenteraadsver gadering. Trefpunt 19.45 uur: Dia-lezing Aqua riumvereniging „Minor". Markt, 18.30 uur: Begin collecte voor Gezamenlijke Militaire Fondsen. RHENEN Stadhuis, 20 uur: Gemeenteraadsverga dering. Viaduct, 18.45 u.: Avondfietstocht WV. AMERONGEN Andrieskerk, 20 uur: Eerste Zomer avondconcert. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal: geen voor stelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL NW-gebouw, 20 uur: Vergadering oveiv legorgaan speeltuinen-wij kverenigin- gen. RHENEN Sportpark Candia, 19.30 uur: Gymnas- tiekuitvoering „Wilskracht". LEERSUM Raadhuis, 19.30 uur: Gemeenteraadsver gadering. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Zevenmaal vrouw". TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen tot en met 20 ju li: „Voor een pijpje en een prise". Da gelijks, behalve op zon- en woensdag van 11-12.30 en van 14-17 uur.

De Vallei | 1968 | | pagina 3