Napoleon maakte een einde aan tijdperk van hessenwegen Veenendaal bracht 10 mille bijeen voor 't Rode Kruis Bekendmaking Veiling Septer Tiel TONEEL EN DANS VOOR DE OUDERS Hinderwet door ADR. P. DE KLEUVER Dialect Hotel Omnibus E.M.M. won tweede prijs Nagekomen kerkdienst G.M.F.-collecte Spuitgasten in de prijzen Uitslagen van ballonwedstri j d DINSDAG 25 JUNI 1968 VERKEERSKNOOPPUNT DE KLOMP HAD VROEGER 2 PLEISTERPLAATSEN In een viertal artikelen behandelt onze medewerker Adriaan P. de Kleuver de nog nimmer bestudeer de en dus ook nog nooit gepubli- ceerdee geschiedenis van de Klomp en daarmee samenhangende buur schap Geldersch-Veenendaal. Eerst na een jarenlange studie is het mo gelijk dit uitermate belangwekken de knooppunt van wegen uitvoerig te behandelen. Hoewel het een deel is van het oude Ambt Ede vertoont de geschiedenis parallellen met die van Veenendaal. Dat deze buur schap veel ouder dan het Stichtse dorp is zal al direct opvallen door dat De Klomp een prehistorie bezit die Veenendaal ten enenmale mist. Vandaag het derde deel van deze serie. De Klomp werd het modernste knooppunt van wegen dat vroeger denkbaar was en het is daarom verwonderlijk dat daar niet méér tot stand kwam. Waar om bfcef het zo'n niemendalletje dat in het spoorboekje zelfs weggedrukt wordt door de grote broer Veenendaal Arent van Slichtenhorst schreef in 1654 nog over „dat wilt en bijster land van Veluwe". Dit gebied werd door kruist door brede zandwegen, de zéér oude hessenwegen, en óók over de Klomp liep zo'n weg. Dat is de huidige Klompersteeg. De grondbezitters be gonnen meer en meer te klagen, dat ze last van het verkeer ondervonden, „om- „dat de karrevoerders hun gerij daar lieten gaan waar het vlak was". De straatweg naar Ede was toen nog een breed karrespoor en ging met een wijde boog via de Kooiweg naar Ame- rongen en Veenendaal. De Nieuweweg bestond nog niet en om in Renswoude te komen moest men over Emmikhui- zen. Tussen De Klomp en Renswoude was geen weg... Napoleon kwam, zag... en overwon de conservatieve geest van de bewo ners, die toen nog steeds over die middeleeuwse hessenwegen beschikten. Rond 1810 werd begonnen een oude hessenweg over De Ginkel (het Gel derse Ginkel dus!) vlak te maken en werd de zandweg tussen Ede en De Klomp verbreed en goed berijdbaar gemaakt. Napoleon had die weg laten maken om zijn legers sneller te kun nen verplaatsen. In het midden was 'n baan waarover de infanterie mar cheerde met aan weerszijden een baan voor de cavalerie. Het waren nog geen verharde wegen. Wel waren er altijd kantonniers bij de hand die er voor moesten zorgen dat kuilen en diepe sporen met wat grind werden opgevuld. Toen deze Napoleonsweg ge asfalteerd werd vond men deze zoge naamde grin tienzen nog terug! Bij decreet van 21 oktober 1811 werd de weg over De Klomp tot „kei zerlijke weg" verklaard. Dit hield in dat de weg op kosten van de keizer lijke schatkist moest worden onder houden. Het beplanten van de weg- stroken buiten de rijbanen was even wel de taak van de aangelande grond eigenaren. Deze aanplant van laanbomen was evenwel aan strenge voorschriften ge bonden. Bij Austerlitz bijvoorbeeld werden als „laanbomen" jennen voor geschreven. Ze staan nog steeds als „Napoleonsdennen" bekend en zijn dan ook beschermd. Deze oude lanen zijn haast overal ten offer gevallen aan het snelverkeer. Na de onafhankelijk heidsverklaring werd deze weg een rijksweg en later volgde de bestrating met klinkers. Vanaf De Klomp nam Napoleon niet het oude tracé over Emmikhuizen. Dwars door de weilanden met hun eikehakhoutvallen en dus ook dwars door de Slaperdijk liet hij tot aan de Schalmdijk een rechte, brede weg aan leggen. Vanaf het punt waar even voorbij „De Hof" deze weg een bocht maakt werd een eindweegs de oude postweg van Rhenen naar Amersfoort De Klomp mag dan als verkeersknoop punt al jaren een grote naam hebben voor Veenendaal waren de vaarten rond de eeuwwisseling en ook daarna nog van groot belang. en verder van Renswoude naar Zeist gevolgd. En passant liet hij door zijn soldaten de vermaarde „piramide" bij het „stadje" Austerlitz opwerpen „ter eeuwige gedachtenis" aan zijn overwinning bij Austerlitz. Het Auster- litz-plan mislukte echter deerlijk. Het bleef een niemendalletje zoals De Klomp in feite er geen stap mee voor uitkwam, toen het „aan de grote weg" kwam te liggen. Na de aanleg van de Rhijnspoor- weg (1845) nam het toen intensieve verkeer over de Napoleonsweg ge weldig af. Nog een keer kreeg het verkeer over De Klomp een gevoe lige klap toen Rijksweg 12 berijd baar werd. Enige malen viel het woord „hessen weg", de oeroude wegen die het oos ten van ons land openlegden voor het westen. Veelal vereenzelvigt men deze naam met de blauwgekielde karre- mannen die uit Hessen kwamen, maar wij moeten denken aan paardenweg. Onze rijk geschakeerde dialectenschat kent voor paard de namen hors, hars en hers. Zo kan in de Veluws-Saksische dia lectvorm een horsenweg (d.i. paarden weg) een hessenweg zijn De voerlieden (karremannen) ont weken natte plekken en hoogtever schillen. Men reed daar waar men kon gaan, herstelde niets, maar reed een voudig een nieuw spoor in. Op de Ve luwe liggen oeroude wegrestanten van enige honderden meters breedte. Langs deze oude wegen werden veel prehis torische vondsten gedaan. Wij zagen reeds dat ook De Klomp stoelt op zéér oude wootngrond. Vanuit De Klomp ging een web van wegen alle kanten uit. De Dwarsweg (nu Hoofdweg) door de Swerten Edervee- nen (Ederveen) bet zijn zijwegen, die de ontginbare venen invoerden (Wal burg, Scheivoor, Schras etc.), - had zijn eindpunt bij het meent je van de Veenraden aan de oude Geldersche wijck. Daar werd de in dit opengeleg de veengebied aangemaakteturf heen gebracht en verkocht. Voor verder vervoer werden dan aken en karren gebruikt. Dan was er het voetpad langs de Boveneindse grift (Geldersche wijck dus)en de oude Buursteeg (Klomper steeg) met aftakkingen naar Renswou de, Scherpenzeel en Veenendaal. Het reeds genoemde zandpad gaf aanslui ting op Ede en Lunteren. Waar zo veel wegen samenkwamen moest wel een herberg komen. Op een moment kwamen er wel twee; de twee de gesticht als posthuis van de oude firma "(fan Gend en Loos. Naast elkaar had men dus „De Oude Klomp" en de* „Nieuwe Klomp". De nieuwe Napo leonsweg begon in trek t* komen. Mogelijk al rond 1700 werd in her berg „De Clomp" logement gehouden. Van Hendrik van den Bosch weten wij dat hij bij de geboorte van zijn zoon Pieter in 1736 herbergier-logementhou der was aan de Buursteeg in de buur schap van Geldersch-Veenendaal. Zijn kleinzoon Hendrik was gehuwd (1804) met Gijsbertje Eijkelkamp uit Wouden berg. Toen deze Hendrik van den Bosch aan longontsteking overleden was zet te de weduwe de herberg voort. Er was een zoon Pieter die in de zaak zou opvolgen, maar deze stierf onge huwd. De enige erfgename was Maat je van den Bosch, die in het huwelijk trad met Geurt Hupkes, een logement houder uit Ellekom bij Dieren. Sinds dien bleef dit historische bedrijf in be zit van de familie Hupkes. Oorspronkelijk bestond deze her- Beide pleisterplaatsen op het verkeers knooppunt De Klomp op een foto die da teert uit de vorige eeuw. Rechts het oude posthuis en links de voorloper van het huidige hotel „De Klomp". berg uit een woning met kelderruimte en een opkamer. Er naast lag de ge lagkamer waarachter de ruime keu ken was. De herberg had een bovenka mer gekregen met een paar nette ka mertjes voor logeerruimte. In de 18e eeuw werd het deftige woord hotel nog niet gebruikt. In gevallen als dit sprak men van een herenlogement. Trouwe gasten waren o.m. de Spa- kenburgse „botboeren" die laat terug kwamen van de vrijdagse vismarkt te Arnhem en zaterdagsmorgens met hun wagens al weer vroeg naar huis togen. Deze herberg bleef het centra- Ie punt van de Klomp. Naast de her berg lagen schuren voor het stallen van paarden. De familie Van den Bosch bedreef de jaren door veehouderij. Deze oude boerenbedoening is nog geheel intact gebleven. Daar was ook de „koekzol- der" voor het veevoeder en twee knechtenkamertjes. Boven de herberg waren de meidenkamertjes. Het per soneel werkte zowel op de boerderij als in de herberg. Voor het goed functioneren van een herberglhgement was een prima keu ken eerste vereiste. Dit is voor de be zitters van de logeergelegenheid aan de Klomp steeds een erezaak geweest. Het menu was er steeds voortreffe lijk. De keuken had een brede, diepe schouw met paarsrode tegels en twee tableaus (koe en paard), er hingen wafelijzers en achter het stookgat stond een haardplaat. De vloer be stond uit blauwe plavuizen. De gelag kamer had geen schouw en een plan ken vloer waarop iedere dag met droog zand mooie figuren gestrooid werden. Zo maar uit de vrije hand. Bij het meent je was altijd wel iets te doen. De boeren brachten er stro of graan, haalden er zakken meel en ook wel huisraad of geriefhout voor het boerenbedrijf. De eekschillers brachten er de bundeltjes run voor de leerlooierijen in Wageningen en het talhout stond er op hopen tot het per vim verkocht zou worden. Allemaal doken ze even de herberg in. De klompen hielden ze aan en het tabakssap spuwden ze eenvoudig op de grond. Dat zandstrooien had dus wel degelijk een doel! Als ze weg wa ren veegde men het op en strooide op nieuw. Er was op gerekend! Onder de tafels stonden blankgeschuurde houten bakjes met zand waarin men de ta bakspruimen kon uitspuwen. Het hele hotelwezen was toen ook al gericht op dienstverlening! Met het groeien van het wegverkeer kwam er meer behoefte aan ruimte. In 1900 werd de hele oude bedoening ge sloopt en verrees op de oude funde ringen een voor die dagen fantastisch gebouw dat de aanduiding hotel kreeg. Maar het oude was nog niet hele maal dood. Er was in zekere zin al driekwart eeuw concurrentie komen opdagen. Aan de overzijde van wat van toen af „de Oude Klomp" ge noemd werd, op de plaats waar nu 'n garage staat, had Van Gend en Loos een posthuis gesticht, waaraan een café verbonden was. De eerste posthouder was een ze kere Floor uit Lunteren en die noem de zijn gelegenheid „De Nieuwe Klomp". Toen de Rhijnspoorweg in 1845 gelegd was en er ten gerie ve van het groeiende Veenendaal aan De Klomp een halte werd gecreëerd werd het posthuis opgeheven. Vroeger kon men via Floor aan De Klomp in Veenendaal een telegram la ten bestellen. Albert Methorst bracht dat dan te voet van De Klomp naar het adres in het dorp. Wat wél bleef was de herberg van de familie Van den Bosch en verschil lende verhalen over gebeurtenissen die er zich afspeelden. Zo naderden in de dagen van de Re publiek de eerste Franse soldaten De Klomp. Het was in 1795. Men had gruwelverhalen gehoord over plunde ring en ontering van meisjes en vrou wen. Ieder was doende geld en siera den weg te stoppen. De bewoners van de oude herberg deden dat in de koe stal en de vrouwen doken diep het hooi in. Men wachtte en wachtte. Maar er gebeurde niets. Na een poosje ging men eens poolshoogte nemen en tot zijn stomme verbazing zag men over de Buursteeg de Franse soldaten rus tig in de richting van Veenendaal mar cheren. Daar werden ze met open ar men ontvangen. Die Veensen voerden wat in het schild. Al lang wilde men vrij van Rhenen zijn en nu kwam het moment nader bij iedere stap die de soldaten zetten. De wijnkelder en het mouthuis van de herberg aan De Klomp bleven daardoor ongemoeid. Voor de firma De Haas het reizi- gersvervoer van en naar het Klompse station op zich nam was er al een ominibusdienst. Men kon in Veenen daal instappen in de „glazen wagen" van Willem Frederik Hoolhorst, telg uit het roemruchte geslacht De Colig- ny-Guichenon de Chastillon, die van Rhenen via Eist, Veenendaal en De Klomp een dienst op Amersfoort on derhield. Deze dagelijkse dienst hield op in 1852 toen Hoolhorst overleed. Eerst daarna reed er een omnibus (uiter aard met paardentractie) van Vee nendaal naar De Klomp. De meeste reizigers evenwel ging te voet naar het station. Er veranderde veel toen de lijn Amersfoort-Kesteren gelegd was en Veenendaal een eigen station kreeg. Toch bleef De Klomp het aangewezen station voor wie naar Arnhem of Utrecht moesten. De gemeente Ede heeft in het ver leden bepaald uitstekend voor het on derwijs gezorgd. In alle buurschappen kwamen scholen, alle „openbaar" en toen bleek dat de scholen van Gel dersch-Veenendaal en Ederveen toch te ver voor de kinderen uit de omgeving van De Klomp van huis lagen kreeg dit buurtje een eigen school. Het stichtings jaar daarvan is 1905 en het eerste schoolhoofd was W. W. de Jong, die van 1905-;1919 bleef. Aan deze school was een onderwijzer verbonden, die als kunstschilder en etser grote roem verwierf, namelijk de bekende kunste naar Wijland, die zijn onderwerpen daar in dat schilderachtige deel van de vallei maar voor het grijpen had. VEENENDAAL De medewerkers aan de Rodekruiscollecte waren gisteravond bijeen in het Rodekruisgebouw om de opbrengst van hun werken te horen. Uit het eindgetal bleek, dat het totaal van de collecte dit jaar f 186,08 lager lag dan vorig jaar, maar dat moest volgens de voorzitter, de heer A. H. van Pijpen, voor namelijk worden geweten aan een verminderde reclame ten opzichte van vorig jaar. Die was toen groot door het eeuwfeest. Hierdoor bleef met name het aandeel van de fabrieken ver beneden dat van vorig jaar. Die brachten nameljjk f 245,-— minder bijeen. Het totaal van de huis-aan-huis-collecte lag in feite dus hoger dan vorig jaar. Het eindtotaal van de collecte kwam op f 10.583,87, waarbij f 430,- van Overberg is inbegrepen. „Zonder de medewerking van de collectanten hadden we een dergelijk bedrag niet kunnen bereiken", aldus de heer Van Pijpen, die één van de collectanten afzonderlijk bedankte. Dat was de heer Methorst, die tijdens de straatcollecte op zaterdag f 285 in zijn bus wist te krijgen. „Het Rode Kruis heeft nog steeds veel geld nodig", aldus de plaatselijke voorzitter, „want het aantal taken breidt zich in feite steeds meer uit. Steeds meer invaliden doen een beroep op de ambulance om ergens heen ge bracht te worden. Het werk van de welfare-groep kost ook veel geld en bo vendien willen we graag jonge krachten voor de kolonne hebben. We hebben 10 tot 15 jonge mensen rond de 25 jaar nodig om te voorkomen dat de kolonne zal vergrijzen". LEERSUM De muziekvereniging EMM nam zaterdag deel aan een con cours in Brummen. De Leersumse mu zikanten hebben voor dit concours heel wat avonden opgeofferd en de tweede prijs met 81 punten viel dan ook enigs zins tegen. Ondanks dit is het een enorm gezellige dag geworden. VEENENDAAL Morgenavond wordt in de Gereformeerde Kerk Ne derland aan de Tuinstraat een dienst gehouden. Voorganger is kandidaat De Groot. Aanvang 19.30 uur. AMERONGEN In de week van 8 tot en met 14 juli wordt weer voor de gezamenlijke Militaire Fondsen gecol lecteerd. mmmmsmm RHENEN Op de secretarie van de gemeente Rhenen ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van P. van Lon den, Grebbeweg 160 te Rhenen om ver gunning tot het oprichten van een in richting bestemd tot het bereiden van patates-frites, aan de Grebbeweg 160, kadastraal gemeente Rhenen, sectie E nummer(s) 2632. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kan een leder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbren gen op een openbare zitting, te houden op dinsdag 16 juli 1968 om 11.00 uur in het gemeentehuis te Rhenen. Beroep tegen een beschikking kan la ter o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar Opgave na klasse mm maat. 75/opw 70/75 80—85 76—80 70—82 60—68 65—80 46—50 60—65 65/70 70—76 52—68 40—45 54—65 26—50 24—36 1,40 1,70 32—65 Appelen x Golden Del. kl.l x Golden Del. kl.2 x Goudreinette kl.2 x Jonathan kl.2 x Senga Sengane gedopt 1,34 2 1,12 Diverse soorten 84 Fabrieksaardbeien met dop 82 x koudegrondaardbeien per doosje 250 gram Frambozen per doosje 250 g Rode bessen Rode bessen per doosje Kersen Blok Duitse en zwarte kersen b 85 b/c 48 c 35 x Duitse kersen 1,- 1,35. Meikersen 1,- 1,20 Groenten Bloemkool per stuk 1840 1015 x Peulen 801,80 4555, savooiekool 1416 x Tuinbonen 18-28, doperwten 60—65, spitskool 12—16 Wortelen 66—75, wortelen per bosje 50—54, rode kool 22—25 Prinsessenbonen 2.10-2.40, snijbonen 2.20-2.40 Spinazie 40-45, sla per 100 krop 5,- 7,- x Aardappelen nieuwe middel 1325 kriel 515 Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 60/65 45—55 35—44 45_48 30—35 deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is versche nen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schrifte lijk bezwaren heeft ingebracht. Datum: 28 juni 1968. B. en W. vah gem. Rhenen. De secr. W. C. Pieters. De burgem. L. Bosch v. Rosen thal. RHENEN Op de secretarie van de gemeente Rhenen ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van N.V. Go-Tan Vogelenzangweg 37 te Rhenen, om ver gunning tot het uitbreiden en wijzigen van een inrichting bestemd tot het be reiden van rijsttafel-artikelen, aan de Vogelenzangweg 37 kadastraal gemeen te Rhenen sectie E nummer 2701. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbren gen op een openbare zitting, te houden op dinsdag 16 juli 1968 om 11.00 uur in het gemeentehuis te Rhenen. Beroep tegen een beschikking kan la ter o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is versche nen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn, schiftelijk bezwaren heeft ingebracht. datum: 28 juni 1968. B. en W. van de gemeente Rhenen, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester, L. Bosch v. Ro senthal. LEERSUM Zaterdag nam de Leer sumse Vrijwillige Brandweer deel aan wedstrijden in Ede. De Leersumers hebben hier een goede beurt gemaakt, want met een tweede prijs lieten ze ge renommeerde brandweerkorpsen ach ter zich. Op 14 september nemen de Leersumers in Rozendaal deel aan de landelijke finale. LEERSUM In het afgelopen week einde verzorgden de leerlingen van de openbare lagere Julianaschool een avond met toneel en dans voor hun ouders. In de zaal van hotel ,,'t Cen trum" was vrij veel belangstelling en de kinderen van verschillende klassen zorgden er voor dat het een geslaagde avond werd. De meisjes van de vijfde en zesde klas brachten een leuke dans voor het voetlicht. Dit dansje stond in hel teken van het 100-jarig bestaan van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond. De lagere klassen brachten met veel succes „Heden aanmelding van leerlingen" Vooral de rol van de mees ter werd door Alexander Freund zeer goed vertolkt. Na de pauze bracht de vijfde en zes de klas „Bastion Bastiaan" een toneel stukje in vier bedrijven dat echt veel aan de Leersumse raad deed denken met een vrouwelijke burgemeester- ge speeld door Josey van den Crommen- acker en een vrouwelijk raadslid. Hierna verrasten de leerlingen van de zesde klas het hoofd van de school, de heer J. J. Klaasse met een cadeau. VEENENDAAL Op koninginnedag is door de wijkgemeenschap „de Punt" een ballonwedstrijd georganiseerd, waarbij een termijn werd vastgesteld voor meldingen door vinders van bal lonnen. Daar deze thans verstreken is, luidt de uitslag als volgt: le prijs: Renkins van Aalst, Jan Roeckplantsoen 9 I, gevonden op het eiland Föhr in Duitsland. 2e prijs: Linda Looyen, Jan Roeck plantsoen 42 III, gevonden op het eiland Borkum in Duitsland. 3e prijs: Wim Valkenburg, Schrijvers park 110 III, gevonden bij Warfhuizen in de provincie Gsoningen.

De Vallei | 1968 | | pagina 5