Jeugd van Hulst vernielde kunstexpositie grondig VERSTOPPING? Kapitein had schuld aan vergaan van Schiedijk AMRO BANK 25 king size filters 150 Voor u die graag met een gerust hart met vakantie gaat: de AMRO Reispolis. Losgebroken os vernielt kledingbedrijf in Oss Man uit Soest randde twee meisjes aan IS erhslukken kort voor opening teruggezonden naar België die móéten weP goed zijw' Berovers lifters bekennen ook verkrachting Raad voor de Scheepvaart: NIEUWS PER TELEFOON Lijk in riviertje Uit abattoir ontsnapt Frontale botsing eiste 2 doden Half jaar voor man die eega stak STRIJKIJZER Vijftien arrestanten na bestorming politiebureau Breda Brandstichting uit wraak WACHT CATALOGUS AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK DINSDAG 25 JUNI 1968 ADVERTENTIE Wist u dof daar heJe kleine pilletjes tegen |Jf|| IDII A Y bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: llUUIiJLHA ADVERTENTIE TERNEUZEN De eerste grote openluchttentoonstelling van plastieken in Zeeland is vlak voor de officiële opening afgelast De jeugd van Hulst, waar de plastieken op het glacis stonden opgesteld, heeft zoveel vernielingen aange bracht dat de Kunstkring Hulst het niet verantwoord vindt het werk nog een dag langer te laten staan. Gisteren zijn de werkstukken van vijf Vlaamse kunstenaars teruggestuurd naar Antwerpen. De tentoonstelling zou zaterdag door burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst officieel worden geopend. De openluchttentoonstelling, die tot eind augustus zou duren, werd gehou den in het kader van de Reinaertda- gen en Huist. Hugo Metsers, die de „Reinsert biennale" organiseerde met medewerking van de Kunstkring vindt het een ramp dat het zo is gelopen. „Ze klommen erop en braken stukken van de tentoongestelde werken af", vertelt hij. Voor hem toont het aan dat Hulst nog niet rijp is voor een open luchttentoonstelling. Voor de kunste naars komen de beschadigingen niet zo hard aan, omdat het werk voor 70.000 gulden is verzekerd. Voor de kunstkring betekent de mislukking ook een financiële strop: De duizend fraai uitgevoerde catalogi zullen geen cent meer opbrengen. Wethouder J. H. Stolte, voorzitter van de Kunstkring, liet afgelopen don derdag in verband met het bezoek van koningin Julina de werken plaatsen. „Het liep falikant verkeerd", zegt de wethouder. „Een groep jongens had kennelijk op een verzetje zitten wach ten. De plastieken werden waar mo gelijk gedemonteerd. Een jochie van twaalf jaar kreeg in zijn eentje zo'n ding van Frans van den Brande van tweehonderd kilo van de sokkel. Hij heeft net zolang met dat ding gerold tot het eraf viel. Die jongen is overi gens de enige van wie wij weten dat hij erbij betrokken was". Ondanks het feit dat leden van de Kunstkring wacht liepen bij de beeld houwwerken, dat men ze wat dichter bij enkele woningen neerzette en dé politie dag en nacht toezicht hield, liet de jeugd de openluchttentoonstelling niet met rust. De heer Stolte had van de Groningse voorlichtingsambtenaar Van Stipriaan vernomen dat hij echt niet bang behoefde te zijn dat men de beelden te lijf zou gaan. Toch liet de wethouder de zaak maar verzekeren en wel voor zeventigduizend gulden. Een dag voor de opening, die bur gemeester P. J. G. Molthoff vorige zaterdag zou verrichten, besloot het bestuur van de Kunstkring de meest kwetsbare kunstwerken op te bergen. Enkele stukken werden bij particulie ren ondergebracht en een paar mas sieve stukken bleven staan. De Bel gische kunstenaars kregen een tele gram. De Reinaert-biennale een onder deel van de Reinaert-dagen 1968, was niet meer. Hugo Metsers, een in Zeeland en ADVERTENTIE ilPHIUPS BATTERÏJËNl HOOFDDORP De drie rovers die lifters hebben meegenomen om hen geld, horloges en sieraden afhandig te maken, hebben gisteren bekend. Daar bij kwam aan het licht dat zij bij Se- rooskerke in Zeeland twee meisjes had den aangerand. Op aanwijzing van de politie van Hoofddorp waren de rovers twee Duitsers en' een Italiaan zaterdag in Rotterdam ingerekend. Zij reden in een gestolen auto achter een politiewa gen waarvan de bemanning hun de weg wees naar een zwembad. Nadat tijdens die rit per mobilofoon het verzoek was binnengekomen om naar drie inzittenden in een gestolen auto te kijken bracht de bemanning van de surveillancewagen het drietal naar het politiebureau. het Antwerpse bekend kunstschilder, had de contacten gelegd. De direc teur van het Nationaal Hoger Insti tuut voor Schone Kunsten te Antwer pen, de heer M. Macken, bracht op verzoek van Metser^ vijf van zijn oud leerlingen bijeen. „En dat zijn geen kleine jongens", weet wethouder Stolte. Een fraai uitgevoerde catalogus gaf een goed beeld van dit openluchteve nement. Voorlichtingsman Hollaert: Dat is 550 gulden waar wij geen cent van terug zien. Hugo Metsers toont zich wat verbitterd en geeft al zijn stad genoten samen een veeg uit de pan: „Ze kunnen alleen maar pinten pak ken en smokkelen". Zo werden in Hulst de beelden van hun sokkels gerukt. AMSTERDAM De Voorburgse kapitein Arie van D. (48) heeft, blijkens een uit spraak van de Raad voor de Scheepvaart, schuld aan het op de klippen lopen van de vrachtvaarder Schiedijk van de Holland-Amerika Lijn op 3 januari van dit jaar aan de westkust van Brits-Columbia (Canada). Het schip zonk de volgende dag; alle veertig opvarenden werden gered. De bijna 7600 ton grote Schiedijk was op de avond van de 3e januari van de haven van Gold River op weg naar open zee voor een reis naar Portland. Hoewel de avond al was gevallen, was het zicht helder. Er stond geen wind en het water was glad. Bij Bligh Island liep de Schiedijk op de rotsen. Volgens de Raad voor de Scheep vaart heeft de Schiedijk te snel geva- ten. Toen een bocht naar bakboord moest worden gemaakt, had de kapi tein vaart moeten laten minderen. Bo vendien was de stuurmanoeuvre niet resoluut genoeg ingezet: het roer had scherper om gemoeten. De Schiedijk voer nu tégen de rotsen. De raad voor de Scheepvaart liet als verlichtende omstandigheden gelden dat de haven van Gold River pas een jaar in gebruik was, dat de loods die aan boord was, nog pas één schip op ADVERTENTIE De AMRO Reispolis is een even onmisbaar document als uw paspoort of rijbewijs. Want de AMRO Reispolis be schermt u tegen de kosten die uw vakantiegenoegen kunnen bederven: uw reisbagage, geld of kostbaarheden kunnen gestolen worden of verloren gaan ziekte of ongevallen kunnen u tijdens verblijf in het buitenland overkomen en zéér kostbaar blijken te zijn; familie-omstandigheden kunnen een plotselinge terugkeer naar huis noodzakelijk maken. De AMRO Reispolis is ver krijgbaar op ieder kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank. En u weet natuurlijk dat u daar ook uw buitenlands geld en reischeques kunt regelen. die route had beloodst en dat de loods van tevoren niets had gezegd over een eventuele stroom. Aan de kapitein werd voor de tijd van {wee maanden de bevoegdheid ontnomen om als ka pitein op een zeesöhip te varen. De raad geloofde niet in het argu ment van de verdediging, dat het on geluk mogelijk geweten kon worden aan een defect aan het roer. ADVERTENTIE DEN HAAG De meeste Nederlan ders kunnen sinds gisteren de tele fonische nieuwsdienst van het Alge meen Nederlands Persbureau bellen (06222 - 333). Op dit nummer krijgt men het laatste nieuws uit binnen- en buitenland, behalve van maandag" tot en met vrijdag van 9 tot 12 uur. Al enkele jaren was het in bepaalde te lefoondistricten mogelijk dit nummer te bellen. Gisteren zijn daar ook de districten Alkmaar, Rotterdam, Utrecht, Hengelo, Eindhoven, Maas tricht en Venlo bijgekomen. Den Haag, Arnhem en Tilburg blijven nog enige tijd verstoken van de telefoni sche samenvatting van anderhalve minuut van het laatste nieuws. In de tijd van de Cuba-crisis, toen de telefonische nieuwsdienst nog maar pas bestond, grepen in één week 33.000 mensen naar de telefoon. Het weekgemiddelde in dat jaar 1962 lag bij de zestienduizend. In de tijd rond de geboorte van prins Willem- Alexander was er een week van 45.000 aanvragen en een week van 52.000, terwijl de capaciteit beperkt is.Niet meer dan, veertig abonnees kunnen tegelijk op 06222 - 333 inha ken. v BERGEN OP ZOOM Een wande laar uit Bergen op Zoom, die langs het zandpad van het riviertje de Zoom liep te wandelen, heeft gistermiddag in het riviertje het lijk van een man ontdekt. Het lag gedeeltelijk onder het zand be dolven. De politie heeft het lijk, dat in ver re staat van ontbinding verkeerde, ge borgen. Het moet het lichaam zijn van de 67-jarige M. Mies uit Bergen op Zoom. die al zes maanden lang wordt vermist. OSS Een os die gistermorgen half elf het gemeentelijke slachthuis aan de Singel in Oss werd binnengeleid, kreeg het toen hij bloed rook, plotseling op zijn heupen. Hij rukte zich los en draafde de stad in, nagejaagd door mensen van het slachthuis. Doldriest stoof het dier door de glazen toegangsdeuren van het kledingbedrijf Favatex. Het veroorzaakte daarmee een schade van vijftien duizend gulden. SOEST De politie van Soest heeft een 26-jarige inwoner van die plaats aangehouden wegens aanranding van twee. meisjes van zeven en tien jaar. De man, die een bekentenis heeft af gelegd, pleegde ontucht met de meis jes in zijn eigen woning. De twee meisjes, die in de buurt wo nen, kwamen vaak kijken naar de ze ven maanden oude baby van de ver dachte en zijn vrouw. Op een gegeven ogenblik heeft de man zich aan de meisjes vergrepen. Een en ander heeft zich al maanden geleden afgespeeld. De meisjes durf den er thuis niets van te vertellen. Na enige tijd spraken zij er wél over met een paar vriendinnetjes, die hun ouders inlichtten. De Soestenaar zal morgen voor de of ficier van justitie in Utrecht worden geleid. ADVERTENTIE In het pand was het feest compleet. Via kleedkamers, waar de spiegels aan diggelen gingen en de muren onder het bloed kwamen te zitten doordat de os zichzelf had verwond, probeerde het dier de trappen te beklimmen. Toen dat niet lukte richtte het dier zijn schre den naar het magazijn, waar het als een beest te keer ging. Ba)en stoffen werden beschadigd en 128 kostuums werden vernield. Na een aanval op de rekken met re genmantels, vond de os een uitweg. Op nieuw rende hij door de binnenstad, waar hij klem liep op een afgesloten plein van publieke werken. De politie maakte het dier af met een karabijn schot. Om half twee deed een tweede os een poging de wijde wereld in te trekken. Nog op het terrein van het abattoir werd hij vastgedreven. Ook hier moest de politie het dier met een karabijnschot afmaken. MARKNESSE —Bij een frontale botsing tussen twee auto's in de buurt van Marknesse in de Noordoost-Polder, zjjn gisterochtend de 49-jarige mevr. M. van Dijk-Oppenhuizen uit Lemmer en de 28-jarige W. Westerhuis uit Zwartsluis om het leven gekomen. Bei den waren op slag dood. De bestuurders van de twee auto's, die vermoedelijk teveel links op de rijbaan hebben ge reden, werden zwaar gewond. LEEUWARDEN Terwijl zij ach terop de bromfiets van een vriendinne tje meereed, is gisterochtend de zes tienjarige Neeltje van Empel uit Sneek in haar woonplaats door een afslaande zandauto gegrepen. Het meisje over leed ter plaatse. ALMELO De negentienjarige H. Timmer uit Almelo is gisternacht ver ongelukt, toen de auto, waarin hij mee reed in een bocht over de kop sloeg. De bestuurder was dronken, had geen rijbewijs en de auto gestolen. Hij en een derde inzittende werden gewond. WINSCHOTEN In het ziekenhuis in Winschoten is gisteren de vijftigja rige F. M. J. Brockschmidt uit Blij- ham overleden aan de verwondingen, die hij zaterdag in Blijham opliep bij een auto-ongeluk. ALTEVEER Maandagavond zijn op de Veenhofsweg te Alteveer twee meisjes liggend naast hun bromfiets, aangetroffen die kennelijk het slachtof fer waren geworden van een aanrij ding. De 20-jarige mej. K. Veldman uit Alteveer bleek te zijn overleden. Het andere meisje is zeer ernstig ge wond opgenomen in het Refajazieken- huis te Stadskanaal. BREDA Gisteren is in een sloot in het Liesbos bij Breda het lichaam gevonden van de 71-jarige J. Peeman uit Etten-Leur. Men vermoedt, dat de man in de duisternis van de wf| is geraakt en is verdronken. MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft gisteren de 45-jarige L. van 't H. uit Hoensbroek veroor deeld tot een half jaar, voorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de rege ring en ondertoezichtstelling van een psychiater. Van 't H. had in het begin van dit jaar zijn, van hem gescheiden levende, vrouw levensgevaarlijk met een dolk mes verwond. Dat was gebeurd tijdens een gesprek dat hij, zijn vrouw en haar minnaar hadden gehad over een echt scheiding. Van 't H's commentaar was geweest, dat hij door de messteken zijn vrouw zó lelijk had willen maken dat de minnaar haar niet meer zou willen hebben. Kampioen lichtgewicht. Zegge en schrijve 1200 gr. Een ware snelstrijker. Met razendsnel reagerende thermostaat, instelknop voor diverse stoffen en een open handgreep. Heel handig bij het strijken van mouwen, pijpen en zakken. Snoerlengtc (3x gewikkeld) ISO m. f 34,95 BREDA Het aantal arrestanten na de bestorming van het Bredase po litiebureau het vorig weekeinde is op gelopen tot vijftien. Gisterochtend ar resteerde de Bredase recherche nog vijf Ambonezen en een vijftienjarige scholier uit Bavel. Hun namen waren bekend geworden na het verhoor van de eerste groep arrestanten. Na een vechtpartij, vorige week za terdag. tussen leden van twee jeugd- sociëteiten was een groep van onge veer zestig personen, voor de helft Ambonezen, naar he-: politiebureau ge trokken om te proberen enkele vrien den los te krijgen, die door de politie waren meegenomen. Toen de groep de binnenplaats van het bureau opstormde moest de politie gebruikmaken van de gummiknuppel. Later in de nacht moest nog ver scheidene keren worden ingegrepen bij kleine relletjes in de binnenstad. Op diverse plaatsen werden toen ruiten in gegooid. Aanleiding tot de vechtpartij was de weigering geweest van de ene sociëteit om leden van de andere binnen te la ten. LEEUWARDEN De 36-jarige D. van D. uit Sexbierum heeft bekend gis ternacht de lompen- en metalenhandel van de heer K. Faber in zijn dorp in brand te hebben gestoken. „Ik wilde wel eens een mooi fikkie zien", vertelde hii de politie. Die ge looft echter, dat Van D. wraak heeft s willen nemen op de heer Faber. Van D. belde een uur voor de brand de heer Faber op om een taxi te be stellen. Toen die antwoordde, dat niet hij, maar zijn broer, taxi's verhuurde, zei Van D. «dat hij de bestelling dan maar moest doorgeven aan zijn broer. Faber weigerde dat. Een uur later brandde zijn handel tot de'grond toe af. Uit het dossier van Van D. heeft de politie een soortgelijke geschiedenis ge vist. Toen V? jaren geleden de toe gang tot eer. w^s ontzegd, was hij een paar uu. er teruggekomen om alle ruiten van het proeflokaal in te gooien. Nieuwe QadstoneMild heeft meer:

De Vallei | 1968 | | pagina 6