Ploegleider Ab Geldermans vol optimisme en vertrouwen naar Ronde van Frankrijk Transfernieuws SUPRA Jan Janssen behoort zeker tot de grote favorieten Fedor den Hertog koploper in Ronde van Turkije m m m m m m m Nerveuze Okker niet zonder moeite door eerste ronde van Wimbledon wf! SUPRA Andreiko veroverde wereldtitel dammen Wielersport in combinatie met atletiek Nederlandse dames kwamen niet aan bod Bens als trainer bij SC Cambuur terug Fusie Fortuna '54- Sittardia definietief De Roo winnaar in Zomergem Met de haren! Minder obstakels Geladen Hoogste Nieuwe doorbraak Vertrouwen OUDE H I N'T HART VAN UWRADIO/TVBLAD □LIGT UWKANS OPEEN HALE MILJOEN KIJK A.S. VRIJDAG IN UW NIEUWE RADIO/TV BLAD GENEVER WYNAND FOCKINK WOENSDAG 26 JUNI 1968 VITTEL Enkele dagen voor de start heeft de Neder landse ploeg ook haar deel gekregen van de moeilijkhe den, die verbonden lijken aan de 55e Ronde van Frankrijk: de knie van Harrie Steevens, de steenpuisten van Arie den Hartog, de ziekte van Jos van der Vleuten en Rini Wagt- mans. In verhouding tot alles wat in Frankrijk aan deze Tour is voorafgegaan is het volstrekt onbetekenend. Ver geleken met de problemen in vrijwel alle andere ploegen zijn het slechts rimpeltjes, die met één beweging vrijwel onzichtbaar zijn glad te strijken. Daarom is er temidden van 110 renners, verzameld in elf tientallen, toch een optimistische Nederlandse ploegleider: Ab Geldermans, na zeven min of meer succesvolle Ron den van Frankrijk leider van het Nederlandse tiental, dat donderdag met een tijdritje in achtervolgingsformaat aan de Tour begint. Ab Geldermans, 33 nu, nog even slank als in zijn koers- tijd» is een „beginneling" tussen de grijze of grijzende ploegleiders. Een debutant in dit grote werk, maar een die drommels goed weet wat hij wil. Geldermans zegt, dat de Tour Nederland successen kan brengen. Hij is overtuigd van de kracht van zijn ploeg. „Er zou eigenlijk geen bete re Nederlandse ploeg kunnen worden gevormd dan die ik in Vittel bij mij heb". Er zijn meer ploegleiders, die dit kunnen zeggen, zoals de Brit Alec Taylor, of de Duitser Hans Preiskeit. Maar in hun ploegen is één-oog koning. Bij Nederland ligt het anders. Nuchter afwegend is Geldermans tot de volgende conclusie gekomen: „De gele trui, de groene trui, de com binatie (de nieuwe rangschikking in de Tour voor de beste all-rounder) en het ploegenklassement bieden Nederland kansen. Behalve voor de grote bergprijs hebben wij overal onze mensen voor". JAN JANSSEN bij de grote favorieten QRONINGEN De Groningse ere divisieclub GVAV heeft de 27-jarige voorhoedespeler Frans Guns van Sit- tardia voor twee jaar gecontracteerd. Met Theo Buis, die al eerder van Ajax werd overgenomen, hoopt GVAV de aanvalslinie voor het komende sei zoen nu voldoende te hebben versterkt. De eredivisieclub Telstar heeft na de aankoop van Beek (Excelsior) en Mus- kee (Blauw Wit) opnieuw zaken ge daan op de transfermarkt. De Velsense club contracteerde de 22-jarige Tonny Fens van De Volewijckers. EDO heeft Theo Blum van de Haar lemse amateurclub Ripperda overgeno men. BOLZANO Door een overwinning in de laatste ronde op de Monagask Agliardi heeft de 25-jarige Rus Andrei ko uit Riga beslag gelegd op de we reldtitel dammen. Direct daarachter, met één punt minder, eindigde zijn onttroonde landgenoot Koeperman, die door een blunder in het middenspel van Wiersma een stuk kon winnen en onze landgenoot geen kans op herstel meer gaf. Het succes van de Russi sche spelers werd compleet door het bezetten van de derde plaats door Tsjegolev, die pas in een vier om vier eindspel de Italiaan Laporta kon over meesteren. Ton Sij brands leverde een enorm gevecht met de Amerikaan Smith, die bewees uit het goede dam mershout te zijn gesneden. Smith' ver dediging wist niet van wijken. Hij sloeg de felle aanvallen van de Neder lander bekwaam af en bereikte een verdiende remise. Door deze uitslag eindigde Sijbrands op de vierde plaats met een punt voorsprong op zijn land genoot Harm Wiersma, die vijfde werd. Door toedoen van het Sonnen- born-Berger-systeem plaatsté de Belg Verpoest zich als zesde voor de Fran se kampioen Mostovoy. De eindstand is: 1. Andreiko 25 punten, 2. Koeperman 24, 2. Tsjegolev 23, 4. Sijbrands 22, 5. Wiersma 21, 6. Verpoest 19, 7. Mosto voy 19, 8. Smith 17, 9. Cazemir 15, 10. Fanelli 13, 11. Delhom 12, 12. Per- schad 11, 13. Laporta 9, 14. Agliardi 7, 15. Reimann 3, 16. Feldl 0. ADVERTENTIE Bergen, bossen, zee... fijnproevers en ware vakantie-genieters nemen ECHTE KOFFIE mee! kant en klaar gemalen altijd vacuum vers: óók op reis Een ronde met mogelijkheden. Deze Tour mist veel van zijn grote vedet ten. De tijd dat een Toursucces zwaar der telde dan welke prestatie ook, be halve het wereldkampioenschap, is wel voorbij. Een renner behoeft zich niet meer waar te maken in de Tour. Dat was een van de oorzaken waardoor Felix Levitan en Jacques Godldet kor tere of langere tijd voor de eerste start in Vittel de namen van Gimondi, Anquetil, Motta, Van Looy, Balma- mion, Altig en Reybrouck op de lijst van mogelijke deelnemers hebben kun nen doorstrepen. Zilioli en Bitossi, Poulidor en Pin- geon, Aimar en Janssen bleven over, met nog 104 anderen. Van die ruim honderd renners zijn er talrijken met de haren bijgesleept. Duitsland kon in feite geen ploeg op de been brengen en wilde samengaan met de Luxem burgers. De versterking uit het groot hertogdom ging tenslotte naar de Zwit sers. Italië verschijnt maar met één ploeg en de Fransen zijn tot in de laat ste week voor de start met renners in de ploegen aan het schuiven geweest. België ploeterde met zijn vertegen woordiging, vooral na het bedanken van de complete Faema-stal. Het is geen wonder dat Ab Geldermans opti mist is. Hij heeft Jan Janssen, die in de ploeg de „beschermende renner" is. Geldermans vertelde: „Wij, de KNWU waarvan ik ongelooflijk veel steun en medewerking heb gehad en ik, spreken liever niet van een kopman, want dat houdt in dat er ook een aan tal knechten in de ploeg zit. En zo wil len wij de anideren niet noemen. Daar zijn zij te goed voor. Ik maak een staatje met een paar buitenlandse na men. Als een van die mannen aanvalt moeten onze jongens verdedigen maar verder mag ieder voor zijn eigen kan sen rijden. Wij hebben een paar echt sterke finishers in de ploeg: Ottenbros, Vianen en Dolman kunnen een rit win nen. Schepers en Beugels kunnen i het totaalklassement voor echte ver rassingen zorgen. Een renner met een beetje succes kan veel meer. Als een van onze jon gens toevallig hoog komt te staan kun je nog gekke dingen beleven. Ik weet het nog uit mijn tijd. Als ik goed stond, kon ik zeker vijftig procent meer. Denk maar aan wat Pingeon mentaal toch echt geen kei van een coureur vorig jaar allemaal heeft gedaan, nadat hij vroeg in de ronde de gele trui had veroverd. Arie den Hartog, Jos van der Vleuten, Henk Nij- dam en Huub Zilverberg zouden in el ke ploeg bijzonder waardevolle helpers zijn, natuurlijk ook in de onze. Mijn plan is om Zilverberg, de oudste man in de ploeg, als aanvoerder te velde aan te wijzen. Hij heeft koersinzicht en samen met Janssen kan hij tijdens de ritten de maatregelen nemen die no dig zijn. Ik kan namelijk niet steeds met mijn wagen naar voren gaan om de jongens wat te vertellen." i De karavaan ontmoet op zijn ronde AB GELDERMANS vol vertrouwen door Frankrijk, met kleine uitstapjes naar Luxemburg, België, Andorra en Spanje, over een parcours van onge veer 4650 kilometer iets minder na tuurlijke obstakels van vorig jaar. Verdwenen is de moordende rit door de Vogezen, waar Poulidor en Gimon di in feite kansloos werden. Geschrapt is de Mont Ventoux, de verschrikkelij ke, kale berg. Verlost zijn de renners van de aankomst op de Puy de Dome. De aanloop is betrekkelijk vlak en beslaat tien ritten, waarvan de eer ste de renners door de Ardennen voe ren. Daarna volgt het traject in grote lijnen de Franse Atlantische kust tot Bayorme aan de voet van de Pyrenee- en. Na vier bergachtige dagen in het Frans-Spaanse bergmassief, met als hoogtepunten de etappe van Pau naar St. Gaudens en de beklimming van de Port d'Envalira bij de binnenkomst van Andorra op weg naar Seo d'Ur- gel, krijgt de karavaan zijn tweede rustdag na aankomst in Canet-Plage. Zwaarder dan vorig jaar is zonder twijfel de sprong tussen de Pyreneeën en de Alpen. Op weg naar Albi eerst door de uitlopers van het Hoogland van Auvergne, de zwarte bergen. Ver volgens twee lange dagen, ritten van tegen de 240 kilometer, door het échte Hoogland van Auvergne. Aansluitend aan de ritten door de westelijke Al pen een laatste test in de Jura. De laatste, gewoonlijk vervelende, etap pes tot Parijs beslaan dit jaar een goede 440 kilometer, waarvan de laatste vijftig, tussen Melun en Parijs, als individuele tijdrit worden gereden. Op dit traject behoort een „geladen" Jan Janssen, die graag weer eens een topprestatie wil leveren, tot de eerste favorieten. Zijn grootste concurrent is Raymond Poulidor, die jaar in jaar uit wordt beschouwd als de man, die nu eindelijk eens de Tour zal gaan ddappere outsider, die 't steeds net niet haalt, populair als geen andere renner in Frankrijk, kans als 32-jarige einde lijk zijn grote slag slaan. Marcel Bidot heeft zijn ploeg aan hem aangepast en een moeilijk baasje als Lucien Alimar niet in de equipe opgenomen. Aimar immers stelde zich vorig jaar niet, zoals Poulidor, beschikbaar voor steun aan Pingeon. Twee debutanten staan aan de zijde van Poulidor (en Pingeon), namelijk Bernard Guyot en de eindelijk weer op het eerste plan teruggekeerde Jean Christian Raymond en José Samyn, die vorig jaar een etappe won. Uit 1967 zijn in de a-ploeg overgebleven Jean Pierre-Genet, Anatole Novak, Raymond Riotte en Jean Stablinksky! Het is een evenwichtige ploeg, verge lijkbaar eigenlijk met de Nederlandse, die vier debutanten telt: Vianen, Beu gels, Ottenbros en Dolman. Kaïnshebbers voor de eindzege zitten natuurlijk niet alleen in de Franse en de Nederlandse ploeg. Maar zoals Wal- kowiak twaalf jaar geleden uit het ab solute duister naar voren trad en Pin geon vorig jaar niet werkelijk ernstig in de kansberekening werd opgenomen kan ook in deze ronde de grote ver rassing komen. Dat is het aantrekkelijke van de 55e Tour de France. Beginnen zonder een onaantastbare favoriet verhoogt de kaïns op strijd, op het onverwachte. Ab zegt: leuke reclame voor je om met een ploeg naar de Tour te gaan. Maar wat blijft er van die reclame over als de ploeg niets maakt? Ik wilde alleen met de sterkste Nederlandse ploeg naar de Tour en die ploeg heb ik. Daarom ben ik niet alleen optimistisch, maar vooral vol vertrouwen". AMSTERDAM Tydens de wed strijden om de Grote Wielerprijzen voor prof- en amateurstayers, morgen in het Olympisch stadion in Amsterdam, zullen tevens atletiekwedstrijden worden ge houden. In de Grote Prijzen zijn bij de profs de sterkste stayers aanwezig. Het zijn de Belgen Proost en Verschueren, de Italiaan De Lilo, de Westduitser Schulze en de Nederlanders De Wit, Oudkerk, Van der Lans en Legrand. Bij de amateurs ontbreken de sterke stayers uit Oost-Europa. Hier rijden de Westduitsers Weil en Clausmeijer, de Belgen Boeye en De Vleminck, de Italiaan Castello en de Nederlanders Stam, Helsloot en Raats. Bij de atletieknummers zijn de 100 meter voor dames en heren het sterkst bezet. Bij de dames starten Truus Hen- nipman, Wilma van der Berg, Mieke Sterk, Lidy Makkinje, Ciska Jansen, Willie Wokke en Corrie Bakker. Bij de heren: Blom, Van der Meulen, De Jong, Tamminga, Mooy, Grep en De Boer. Op de 800 meter voor dames start van de grote troeven voor Mexico al leen Tilly van der Made. Op deze af stand komen de lopers Bladt, Wasse naar, Scharn, Blok Huizinga en Scha per uit. Op de 1500 meter voor heren zijn Piet Bellen, Chris Meeuwisse en Wim van Gerven de voornaamste kan didaten voor de overwinning. ISTANBOEL De Nederlandse ploeg, die deelneemt aan de Ronde van Turkije, blijft het goed doen. Na de overwinning van Jan van Katwijk en de ereplaatsen van Joop Zoetemelk en Fedor den Hertog op de eerste twee dagen, slaagde Den Hertog erin dinsdag de derde etappe op zijn naam te schrijven. De pupil van ploegleider Herman Krott legde de 44 km lange tijdrit van Gelibou naar Egebat af in 1 uur, 05 minuten en 56 seconden en dat was bijna twee minuten sneller dan de op de tweede plaats eindigende Tsjech Robert Svoboda. Fred van Lachterop werd met een achterstand van tweeëneenkwart mi nuut derde. Door zijn overwinning nam Den Hertog tevens de leiding in het al gemeen klassement. De Rus Gainan bezet met tweeëneenhalve minuut de tweede plaats en Jan van Katwijk staat als derde geklasseerd met bijna vier minuten achterstand. De uitslag van de derde etappe luidt: 1. Den Hertog (Ned.) 1.05.56 2. Svo boda (Tsjech) 1.07.55 3. Vap Lachter op (Ned.) 1.08.12 4. Gainan (Rusland) 1.08.53 5. Marek (Tsjech. 1.09.12 10. van Katwijk (Ned.) 1.10.03. Het algemeen klassement na de der de etappe luidt: 1. Den Hertog (Ned.) 8.05.35 2. Gai nan (Rusl.) 8.08.02 3. Van Katwijk (Ned.) 8.09.02 4. Marek (Tsjech) 8.10.06 5. Koelibin (Rusl.) 8.10.40 In het algemeen ploegenklassement heeft Nederland de leiding met ruim twee minuten voorsprong op Rusland. DEN HAAG Ton Sijbrands, die achter de Russen Andreiko, Koeper man en Tsjegolev als vierde eindigde in het toernooi om het wereldkampioen schap dammen in Bolzano, zal de Ne derlandse kleuren verdedigen in een in ternationaal Russisch toernooi. Dit word van 15 t/m 31 augustus in het Zwarte Zee-plaatsje Koutaisi gehouden. ADVERTENTIE LONDEN De depressie, die voor de tweede achtereenvolgende dag Wimbledon een herfstig aanzien heeft gegeven, is niet zonder gevolgen voor bij gegaan aan de enige Nederlandse deelnemer in het herenenkelspel. Tom Okker won weliswaar zijn partij voor de eerste ronde tegen de Britse num mer zeven Peter Curtis, maar de ma nier waarop dat gebeurde was onder de maat voor een geplaatste speler, al zou men dat uit de cijfers 75, 36, 62, 62 niet aflezen. Okker is namelijk in vrij ernstige moeilijkheden geweest. Het lange wachten en de wetenschap het voor duizenden Britten te moeten opnemen tegen een Britse speler hadden hem nerveus gemaakt. De eerste twee sets klemde hij het racket in de handen alsof het fijn gedrukt moest worden. Er was gejaagdheid in zijn spel, de ar tisticiteit, de berekende spelopbouw wa ren geweken voor onnodig geweld. Curtis antwoordde in dezelfde stijl, serveerde echter duidelijk beter en werkte met korte, gehoekte volleys de slecht gecontroleerde groundstrokes van Okker weg. In de derde set raakte de Brit moe gebeukt. Het servicewapen stokte. Okker, die de allereerste service van deze set had moeten prijsgeven, kon het initiatief overnemen en vervol gens vrij gemakkelijk winnen. De glans was er echter af. Okker startte in de hoogste versnel ling. Een backhandpassing rechtuit, een forehandreturn en een topspinbal gaven hem de allereerste service. Hij liep uit tot 2-0 en 3-1. Het leek een goede ba sis om meer rust in zijn spel te bren gen, maar te midden van de toejuichin gen schemerden hem misschien ineens de kapitale krantekoppen voor ogen, waarin hij werd voorgesteld als een se rieuze kanshebber. Zo'n rol van uitge sproken favoriet ligt hem niet. De ner vositeit werd groter. Na 3-2 verloor hij zijn opslag door een dubbele fout. In het verloop van de set zou hij er nog drie slaan en daarna in elke set nog één. Curtis daarentegen groeide en het was eigenlijk op vrij gelukkige wijze, dat de Nederlander de eerste set in palmde. Die voorsprong had rust moe ten geven maar deed het niet. Met elke servicebeurt was hij in moeilijkheden. Een doorbraak in de vierde game kost te hem zelfs de tweede set. Een schit terende volley waarmee Curtis het tweede setpoint benutte werd met groot enthousiasme door het met wei nig nationale successen verwende Engel se publiek begroet. Toen Curtis de derde set begon met een nieuwe doorbraak was het duide lijk, dat Okker in moeilijkheden ver keerde. De onberekenbare windstoten maakten zijn serveren tot een riskan te aangelegenheid. Maar plotseling ver anderde se scène. Okker bevocht op zijn beurt een doorbraak en loodste via deuce zijn eigen service in veiligheid. Naar bleek had Curtis te ver boven zijn krachten gereikt. Hij begon de zesde game met twee aces, maar sloeg prompt daarop twee dubbele fouten, die Okker aan een tweede doorbraak hiel pen. Daarna viel de geblokte Curtis tot de vorm die hem tot dusverre buiten de Britse Davis Cupploeg heeft gehouden. De aanvankelijk gevaarlijke forehand schuin voor langs werd meters buiten de baan geplaatst. Elke slagwisseling van wat langere duur werd hem te moeilijk. Van 4-2 was het in enkele mi nute 6-2, waarna voor Okker de vierde set slechts een formaliteit betekende. De superieure vorm, die hij zo graag de hele partij had willen demonstreren kwam echter eigenlijk alleen bij de laatste slag tot uiting: een backhandpas sing, die schuin over de baan ging met het geluid of er een geweer werd afge schoten. Okker was er nog niet helemaal „in", was het commentaar van nonplaying Peter Curtis kwam, evenals Okker, tengevolge van de gladheid van de Wimbledonbaan verschillende malen te vallen. Men ziet hem hier in een dergelij ke situatie. Herenenkelspel, eerste ronde: Stil- well (GB) versl. Likatsjef (Rusl) 3-6, 5-7, 6-2, 6-1, 6-2, Mandarino (Braz.) ver sl. Palafox (Mex) 6-3, 7-5, 2-6, 6-4, Fitz- gibbon (VS) versl. Pilic (Zsl) 3-6, 7-5, 6-3 6-2, Okker (Ned) versl. Curtis (GB) 7-5, 3-6, 6-2, 6-2, Stolle (Austr) versl. Barclay (Fr) 6-1, 6-2, 6-2, Gonzales (VS) versl. Krishnan (India) 6-2, 6-4, 6-3, Ol- medo (VS) versl. Rodriguez (Chili) 12- 10, 7-5, 6-3, Buchholz (VS) versl. Stone (Austr) 6-4, 6-2, 10-12, 6-4, Cox (GB) versl. Forbes (Z-Afr) 7-9, 8-6, 6-4, 6-4 Ruffels (Austr.) versl Cornejo (Chili) 6-2, 6-1, 6-2. LEEUWARDEN Sportclub Cam buur heeft als nieuwe oefenimeester be noemd Jans Bens. Jan Bens is geen onbekende. Hij ver liet twee jaar geleden Sportclub Cam buur en werd toen werkzaam als trainer van Wi'lhelmina '08 in Australië, waar het afgelopen voetbalseizoen alle vier de elftallen het kampioenschap be haalden. Jan Bens, die Cambuur ook in de eerste divisie bracht komt 1 septem ber weer terug naar Friesland. Tot zo lang wordt Cambuur getraind door Cor Woudstra. Cambuur heeft tevens de negentien jarige Johan Derksen van Go Ahead ge kocht. Verder hebben alle eerste-elftal- spelers opnieuwe een contract gete kend De manager van Cambuur. de heer S. Westera zei: „Wij hebben van de ge meente Leeuwarden tweehonderdvijftig duizend gulden geleend, maar wij doen niet mee aan de hoge bedragen die voor spelers worden gevraagd. Wij achten dit niet verantwoord tegenover de ge meenschap. Onze beleidsweg voor het nieuwe seizoen is jonge talenten in eigen omgeving te zoeken en deze op te leiden voor het betaalde voetbal". Alleen Piet van de Ley en Hans Sig- captain dr. Stuur, „maar laten we jgDnd hebben het contract nog niet ver- vergeten, dat hij bij zijn eerste partij de beste meteen op het centre court werd gezet. Zoiets vergt nogal wat van de zenuwen. Hij heeft zich nu kunnen inspelen, zodat ik alle vertrouwen heb dat het de komende dagen beter gaat". De dames kwamen er op deze tweede dag, per traditie Ladies' Day genoemd, nauwelijks aan te pas. Billie King en Ann Jones, de finalisten van het vorige jaar, openden weliswaar het gebeuren op het centre court en baan één, maar daarna waren de achterstallige partijen uit de eerste ronden van het herenen kelspel aan de beurt. Billie King had de handen vol aan de negentienjarige Peaches Bartkowicz, die de dubbelhandige backhand vele malen nauwkeurig langs de titelhoudster mik te. Routine bracht King uiteindelijk de zege met 7-5 6-4. Jones moest na een zorgeloos begin tegen Kathy Harter zelfs een set afstaan: 6-0, 4-6, 6-4. lengd. ADVERTENTIE klare taal in de handige kneepfles fTI,- per liter ADVERTENTIE Wie verre reizen doet, kan veel verhalen... ECHTE KOFFIE - kant en klaar gemalen - maakt uw vakantie pas écht goed! kant en klaar gemalen altijd vacuomvers: óók op reis GELEEN De besturen van For tuna '54 en Sittardia hebben in een telegram aan de Koninklijke Nederland se Voetbalbond officieel meegedeeld dat de fusie tussen de beide verenigingen thans definitief is. Het telegram was ondertekend door de heer Van Riet, voorzitter van Fortuna '54 en door de heer Durlinger, voorzitter van Sit tardia. Aan het bestuur van de sectie be taald voetbal laat men de beslissing over betreffende de indeling van de club in de competitie van het nieuwe seizoen. Onder welke naam de combi natie gaat spelen is nog niet bekend. ZELZATE De Zeeuw Jo de Roo heeft dinsdagavond een wielerronde voor beroepsrenners in Zomergem (België) gewonnen. De Roo was samen met de Belg Jacquemin uit het veld van 94 renners ontsnapt en bleef in de sprint een lengte voor op zijn vluchtmakker. Bart Zoet won de sprint van het pelo ton en werd derde. De uitslag is: 1. Jo de Roo (Ned) de 130 kilometer in 3 uur en 28 seconden; 2. Jacque min (België) op een lengte; 3. Bart Zoet (Ned) op 36 sec; 4. Stef Des met (Belg) z.t.; 5. Sonck (Belg) z.t.; 8. Cees Zoontjes (Ned) z.t.; 10. Huub Harings (Ned) z.t.; 12. Dies Kosten (Ned) z.t.; 16. M arinus Hoogerland (Ned) z.t.

De Vallei | 1968 | | pagina 11