Veenendaals dagblad Indien nodig meer gesubsidieerde woningen' Treinenloop in Engeland nog chaos Buiten Abernathy 20 dagen cel in Harmsen leider BP-oppositie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Minister Schut belooft Tweede Kamer: hen man van gewicht I in de Kamer Boeren Partij in Utrecht anti-Koekoek ComproLiis over wijziging van het plan-Leber Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Nieuwe NAVO-ehef Z.O.-Europa Geen uitstoting bij Blaiberg Vierling in Z.-Afrika Snel en goedkoop een zwembad in Gouda dank zij goed idee Hulp aan Biafra van Rode Kruis Steeds meer strijd in Z.-China Nog buien TWEE MOTIES VANDAAG IN STEMMING Verdreven figuur i771 NU TWEE BOEREN-FRACTIES IN KAMËR MINIMUM Fijn in de gevangenis GEEN PARKEERPROBLEEM BIJ HET HAAGSE CONGRESGEBOUW Nu glijdende belastingschaal MOEILIJK Bur voor redactie en administraties Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine ^annonces „Vraag en Aanbod" op d!., do. en za. 1-10 woorden '1,50, Ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 26 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I48 LONDEN Het spoorwegverkeer in Engeland bood gisteren opnieuw een chaotisch beeld. Door de langzaam-aan-actie van spoorwegarbeiders en treinmachinisten viel een groot aantal treinen uit. De er gernis van de duizenden gedupeerde rei zigers werd nog verhoogd doordat London Transport de onderneming die de busdiensten in Londen onder houdt bekendmaakte dat de prijs per rit zal worden verhoogd. De spoorwegarbeiders en machinisten zijn hun actie begonnen om kracht bij te zetten aan looneisen. Zij weigeren overwerk te verrichten. Dit heeft ge leid tot het uitvallen van vele treinen omdat ongeveer 25 procent van alle werk als overwerk wordt verricht. In het gebied ten zuiden van Londen reed gisteren op het spitsuur maar de helft van het normale aantal treinen. Tussen de Britse hoofdstad en Devon en Courwall in Zuidwest Engeland reden in het geheel geen treinen meer. De Britse premier Harold Wilson riep gisteren het voltallige kabinet bijeen om de toestand te bespreken. Een dag eerder had de premier al een onderhoud gehad over de langzaam-aan-actie met verscheidene ministers. De Britse mi nister van transport, Richard Marsh, heeft echter meegedeeld dat de rege ring niet tussenbeide zal komen in het conflict tussen de directie van de spoor wegen en de bond van spoorwegarbei ders. Verzoeke voor I juli 11.55 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 3e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. WTanneer de brutale kauwen de over- hand krijgen, neemt de zwar te specht de wijk en ik betreur dit zeer, want één zo'n Wodansvogel met zijn historische achtergrond in de lucht is mij liever dan veelhoofdig kraaiengepeupel in het bos of op de akker. Misschien zijn we een beetje verwend met deze indrukwekkende figuur, want waar we vroeger woon den, hadden we doorgaans zowel vóór als achter het huis een paar en in het voorjaar riepen de vogels druk tegen elkaar in. Ge wordt deze fraaie grote specht spoedig gewaar, want zijn ge luid is onmiskenbaar; onder het vlie gen door het hcge hout rechtlijnig en herinnerend aan de vlucht van de Vlaamse gaai roept hij een ver klinkend „krikrikri" of een naar de groene specht zwemend „gixckgück- gück". Klampt hij zich echter aan een stam, dan laat hij een schallend en enigszins klagend „kliöh" horen. Is een paar gezeteld, dan zal het drukke dof fe trommelen van man en vrouw u niet ontgaan. Ge ziet dus wel, dat die zwarte spechten heel wat drukte en vertier in het bos brengen en dat ik blij was hen op de Neder-Veluwe onze volgende woonplaats terug te vinden. Twee jaar lang huisde er een paar, doch toen maakten de veel-te- vele kauwen, die van de bostimmerlui vrijpostig en onbeschaamd de broed- holten annexeerden, er een eind aan De spechten hakken elke lente een nieuwe woning aan de verse spaanders onder de stam gemakkelijk te vinden doch in vele gevallen ko men er de astrante kraaivogels in te nestelen en gebruiken haar de rest des jaars als slaapbol. Zó raakten wij een der interessantste schepselen van het loofbos helaas kwijt 26 juni 1968 A. B. WIGMAN Minister Schut heeft gisteravond de Tweede Kamer toegezegd een even tueel achterblijven van de bouw van niet-gesubsidieerde woningen te zullen compenseren met gesubsidieerde woningen. In eerste instantie zal het daarbij gaan om enkele honderden woningen, een aantal dat kan oplopen tot enkele duizenden, eventueel met een limiet van 5.000 extra woningen. De Kamer achtte deze toezegging belangrijk en vanuit de Kamer werd minister Schut daarvoor dank gebracht. Een verzoek om reeds op korte termijn definitieve beslissingen te nemen over het in aanbouw nemen van deze 5.000 premiewoningen zei de minister niet te kunnen inwilligen. In de eerste plaats zal bij de toewijzing van deze woningen gedacht worden aan de zogenaamde probleemgebieden met grote werkloosheid. Ook tijdens de voortzetting van het debat gistermiddag was gepleit voor een extra contingentering van het aan tal te bouwen subsidiewoningen. Mi nister Schut zei geen heil te zien in het uitbrengen van een nota over de bouw- objecten in voorbereiding. De ontwikkeling van de verschillen de sectoren buiten de woningbouw zei hij „met een gerust hart" te willen af wachten. „Over de gehele linie is spra ke van uitzetting en oplevering", zo zei hij. 's Middags hadden afgevaardigde drs. J. van den Doel en de radicaal drs. P. J. Janssen moties ingediend. In de mede door drs. Janssen onder tekende motie Van den Doel werd de regering gevraagd het aantal wonin gen waarvoor dit jaar rijkssteun wordt toegekend, met 11.000 tot 105.150 te verhogen, omdat de werkloosheid in de bouwvakken onaanvaardbaar hoog is en de continuïteit in de woningbouw moet worden verzekerd. De motie-Jansen mede onder tekend door o.m. drs. Van den Doel vroeg de regering het contingent woningwetwoningen voor 1968 met 2500 woningen uit te brr;d',,;~ Drs. Janssen meent dat, rekening houdend met het criterium van een juiste sprei ding over het land, onvoldoende met woningwetwoningen vergelijkbare wo ningen in de gesubsidieerde particu liere sector tot stand zullen komen, en dat een vergroting van het contingent woningwetwoningen zal bijdragen tot de continuïteit in de woningbouw. 's Avonds noemde minister Schut aanvaarding van de beide ingediende moties van „niet verstandig". Over deze moties wordt vandaag ge stemd. 's Middags had drs. Janssen minister Schut verweten geen duidelijke visie op de toekomstige woningproduktie te hebben. De regering zou bij voorkeur dit najaar zodat gelijktijdige be spreking met de begroting mogelijk is haar visie op de toekomstige pro- duktie in een nota aan de Kamer moe ten neerleggen. Het aantal van 11.000 in de motie Van den Doel genoemde woningen achtte hij „het absolute minimum". De vertegenwoordiger van de WD, H. Wiegel, meende dat er geen twijfel bestaat over de vraag of er dit jaar 10.000 particuliere woningen die met woningwetwoningen vergelijkbaar zijn meer zullen kunnen worden gebouwd dan in 1967. Zoals het er thans uitziet zullen dit jaar 19.375 met woningwet woningen vergelijkbare r particuliere woningen tot stand kunnen komen, 15.465 meer dan in 1967, aldus de heer Wiegel. Z.i. is er geen reden om het woningwetbouwprogramma met 10.000 op te voeren. De liberale afgevaardigde verzocht minister Schut te overwegen om voor plaatselijke woningbouwcorporaties in gemeenten waar de beleggers geen in teresse tonen de mogelijkheid te ope nen te bouwen met garantie van een hoger percentage dan de in de huidi ge regeling toegestane 90 procent. De bepaling volgens welke corporaties 10 procent van de stichtingskosten van premiewoningen uit eigen middelen dienen te financieren zou nader moe ten worden bezien. Omdat het aantal door beleggers te bouwen goedkope woningen tegenvalt zou de minister een beroep op hen moeten doen, dit jaar alles op alles te zetten. VEENENDAAL De afdeling in de provincie Utrecht van de Boeren Par tij staat in het conflict, dat is gerezen binnen de Kamerfractie achter de groep Harmsen en is anti-Koekoek. Een en ander werd dinsdagavond meegedeeld door de heer A. de Kievid, die voor die partij zitting heeft in de gemeenteraad van Veenendaal en de Provinciale Staten van Utrecht. De beslissing om zich achter de heer Harmsen te plaatsen werd ongeveer twee weken geleden genomen tijdens een vergadering van de provinciale af deling. WASHINGTON De Amerikaanse negerleider ds. Ralph Abernathy is gis teren veroordeeld tos een gevangenis straf van twintig dagen. Hij werd maandag gearresteerd tijdens een de monstratie voor het Capitool. Ds. Abernathy werd schuldig bevon den aan het leiden van een onwettige demonstratie. Voor het Capitool zijn betogingen verboden. Rechter Harold Green zei bij het uit spreken van het vonnis dat hij er niet aan twijfelde dac ds. Abernathy „ern stig tracht de arme mensen van Ame rika te helpen". Gisteravond hebben zich in een ne- gerwijk van Richmond in Californië on geregeldheden voorgedaan, nadat een politieauto een andere vermoedelijk ge stolen auto, achternagezeten had. Verscheidene andere auto's met blan ken werden door stenen getroffen. Er zijn verscheidene mensen gewond, onder wie een neger, wiens toestand kritiek is. De politie van Richmond moest ver sterkingen vragen uil Oakland. WAUPAN (Wisconsin) De offi ciële leuze van Wisconsin „Wij vinden het hier fijn" wordt thans gedrukt op alle poststukken van die staat, met inbegrip van de post van de staatsgevangenis te Waupen. De Boerenafgevaardigde Harm- J sen zit in de Kamer naast de 5 G.P.V.-er Jongeling. Voor een der- 5 de volksvertegenwoordiger is er in g het bankje geen plaats. 5 DEN HAAG De Boerenpartij in de Tweede Kamer heeft nu twee fractie voorzitters. De heer H. Koekoek blijft fractieleider voor de drie trouwgebleve- nen; de heer E. J. Harmsen werd gisteravond na een zeer korte vergadering van de vier afgescheiden Boeren eveneens tot voorzitter gekozen. Ruim een half uur voordat de fractie vergadering van de vier ontevreden Boeren begon, stuurde mr. Kronenburg een briefje naar de officiële fractieka- DEN HAAG Hoog rijst de toren van het Haagse congresge bouw boven de werk put van de on dergrondse parkeergarage. 400 auto's zullen hier een plaatsje kun- BONN De leiders van de parlementaire fracties van de twee regeringspar tijen van de Duitse Bondsrepubliek hebben gisteravond overeenstemming bereikt, over een compromis voor het plan-Leber, tot beperking van het vrachtautover keer op de Duitse wegen. Volgens dit compromis zal er een geleidelijk klimmend belastingtarief voor het vervoer per vrachtauto komen, in plaats van Leber's oorspronkelijke plan om alle vervoer van zware goederen per vrachtauto te verbieden. De autoriteiten zullen echter be voegd zijn om beperkte regionale verboden af te kondigen, om aan ver keersopstoppingen het hoofd te kunnen bieden. Het compromis werd bekendgemaakt door Rainer Barzel, leider van de christen-democratische fractie in de Bundestag. Het compromis dient nog te worden goedgekeurd door de parle mentaire fracties van beide partijen, alvorens in de vorm van een wetsont werp te worden gegoten. Leber deelde de pers mee, dat hij het compromis toejuicht, aangezien het in wezen hetzelfde effect sorteert als zijn oorspronkelijke voorstel het vermin deren van verkeerscongesties door het lange-afstandsvervoer van zware goe deren per vrachtauto aan banden te leggen. Verwacht wordt, dat het Duitse trans portbedrijf opnieuw zal opponeren. Een bond van vervoerbedrijven heeft reeds doen weten, dat hij een constitutionele klacht zal indienen indien het compro mis wordt goedgekeurd. De nieuwe belasting zou op 1 januari 1969 van kracht worden en variëren van een tot vijf pfennig per ton en per km, afhankelijk van het soort transport. Het korte-afstandsvervoer per vrachtauto zou vrij blijven. Verwacht wordt, dat de nieuwe be lasting 300 tot 400 miljoen mark per jaar zal opbrengen. De minister van Verkeer zou 250 miljoen mark per jaar ontvangen, ter bevordering van het vervoer van bepaalde goederen met de spoorwegen. De minister zou verder gemachtigd worden in bepaalde gevallen belasting vermindering toe te staan. BRUSSEL De NAVO-bevelhebber in Europa, generaal Lemnitzer, heeft de benoeming bekendgemaakt van de Amerikaanse luitenant-generaal Ben Harrell tot bevelhebber van de NA- VO-landstrijdkrachten in Zuidoost- Europa. Harrell was bevelhebber van het Amerikaanse zesde leger. KAAPSTAD Het Groote Schuur- ziekenhuis in Kaapstad heeft vandaag ontkend, dat het lichaam van dr. Phi lip Blaiberg diens ruilhart gaat afsto ten. Een woordvoerder verklaarde, dat de berichten „eenvoudigweg niet waar zijn". Hij gaf evenwel niette kennen hoe Blaiberg er thans voor staat. nen krijgen. Op de begane grond komt nog een parkeerterrein, dat eveneens plaats biedt aan 400 wa gens. PORT ELISABETH (Zuid-Afrika) Een 21 jaar oude ongetrouwde Afri kaanse vrouw heeft in het ziekenhuis het leven geschonken a/n een vierling De vier meisjes, die bij de geboorte allen vier pond wogen, maken het goed. GOUDA Gouda, dat al ongeveer 25 jaar geen open zwembad meer heeft én om financiële redenen nog wel tien jaren zal moeten wachten op een nieuwe en moderne zwemgelegenheid voor zijn bijna 50.000 inwoners, zal nu reeds binnen tien maanden de be schikking krijgen over een ruime zweminrichting met twee bassins, 'n kleuterbad, zonneterrassen, 'n speel weide, en een groot parkeerterrein. Dit is te danken aan een briljante in geving van een zwemlustige Gouwe naar, die bij het gemeentebestuur aanklopte met de vraag of het terrein en de bassins van de Goudse water leidingmaatschappij misschien zou den kunnen worden benut om er een tijdelijk zwembad van te maken. De ze installaties zullen namelijk binnen kort buiten bedrijf worden gesteld, omdat er dan 'n nieuw waterwinbe- drijf voor deze streekwaterleiding- maatschappij in Berg-Ambacht zal worden geopend. Deze suggestie werd door verschillende instanties en deskundigen bestudeerd met gunstig resultaat. Twee filterbas sins van de waterleiding zullen nu worden benut om een diep en een halfdiep/ondiep bassin te maken. Er zal worden gezwommen in leidingwa ter, dat wordt verwarmd, waardoor een verlenging van het zwemseizoen kan worden bereikt. Met Rijkswater staat werd in principe overeenstem ming bereikt over de lozing van het zwembad op de IJssel. De nieuwe eigenaar van de inmiddels verkochte terreinen werd bereid ge vonden deze voor tien jaar aan de ge meente te verhuren. Zo kon de Goud se gemeenteraad gisteravond zijn goedkeuring hechten aan dit unieke zwembadplan waarmee Gouda vbor slechts 468.000 gulden met de oor spronkelijke Goudse zwembadplannen waren miljoenen gemoeid de be schikking krijgt over een fraaie en ruime zij het dan tijdelijke zwemge legenheid. OEMOEAHIA (Biafra) Na afloop van onderhandelingen met vertegen woordigers van het Internationale Ro de Kruis, hebben de Biafraanse auto riteiten een vliegveld aangewezen waar heen het internationale Rode Kruis levensmiddelen en medicamenten kan brengen ten behoeve van Biafraanse vluchtelingen en noodlijdenden, aldus meldt „De stem van Biafra". Dit vliegveld, waarvan de ligging niet nader is aangegeven, kan slechts over dag gebruikt worden. mer van de Boerenpartij, waar de heer Koekoek zich met zijn medestanders Verlaan en Nuyens had teruggetrokken. Of de drie heren maar wilden komen voor het houden van een fractieverga dering. Er zou dan een nieuwe voorzit ter worden gekozen, omdat de meerder heid van de fractie geen vertrouwen meer in de heer Koekoek stelde. Om drie minuten over zeven kwam er een briefje terug van de heer Koekoek waarin hij zei „nu niet meer op het ver zoek te kunnen ingaan, ook niet omdat twee vertegenwoordigers geen lid meer zijn van de BP en dus ook niet meer van de fractie." Mr. Kronenburg, die later als spreek buis van de afgescheiden Boeren optrad had oorspronkelijk de echte fractieka mer niet willen afstaan. „Wij zijn de meerderheid dan moet de minderheid er maar uit", maar de heer Harmsen dacht daar anders over: „„Wij gaan niet kibbelen, over een kamertje!" 's Avonds zei mr. Kronenburg: „Het gaat hier om staatszaken, niet om een lokaal. Met de commissies en de spreektijd zal het door de splitsing in de Bóeren- fractie nog even moeilijk worden. De heer Koekoek zag dat niet zwaar in: „Het is geen politieke ruzie. De heren zullen het standpunt van de Boerenpar tij wel blijven verkondigen. En dan heb ik er vrede mee." Hij had er zelfs geen bezwaar tegen dat de vier in de fractiekamer bleven zitten, maar dan als vier afgescheide nen. Voor een spraakverwarring was hij niet bang. „Daar zijn we wel aan gewend." De heer Koekoek zou dan wel drie koppen koffie bestellen en geen ze ven. Alle zeven Boerenkamerleden met uitzondering van de heer Harmsen, „die dat niet nodig vond" hebben 'n borgsom van vijfduizend gulden moeten storten om Kamerlid te worden. Die borgsom krijgt elk Kamerlid terug als het aftreedt, wordt geroyeerd of niet meer wordt gekozen. Blijft een geroy eerde echter zijn zetel bezetten dan is hij die borgsom kwijt, zo lichtte de heer Verlaan gisteravond toe. Hij kan de som ook al verliezen als hij zich mis draagt. „Kronenburg deed dat in de tv- uitzending." Het Eerste-Kamerlid voor de Boeren partij A. Snoek wil een verzoeningsac tie binnen zijn partij ondernemen. Hij wil zijn afdeling Rotterdam een al gemene ledenvergadering laten uit schrijven. „Ik zie de toekomst van de Boeren partij niet zonder de heer Koekoek", al dus de heer Snoek. „Maar of hij de par tij zal moeten blijven leiden, zeg ik niet." HONGKONG —De strijd in Zuid- China wordt steeds bloediger en vol gens de meeste berichten, die te Hong- Kong ontvangen worden, doet het Chi nese leger weinig of geen pogingen om er een einde aan te maken. Te Hongkong wordt in steeds ster ker mate vermoed, dat het leger welbe wust een situatie tot ontwikkeling laat komen, die een machtsovername door de militairen voor het herstellen van rust en orde mogelijk maakt. De toestand in de provincie Kwan- toeng wordt door reizigers chaotisch genoemd. In deze provincie met 40 mil joen inwoners, worden elke nacht hon derden mensen gedood in verwoede ge vechten tussen aanhangers van Mao onderling en tussen aanhangers van Mao met tegenstanders. Te Hongkong neemt de vrees toe, dat het Chinese volksbevrijdingsleger te lang wacht en dat aan alle gezag een einde komt, waardoor een vluchtelin- gencrisis ontstaat, die alle vorige over treft. In 1962 ontstond een stroom van 250.000 vluchtende Chinezen, die in Hongkong over de grens probeerde te komen. De autoriteiten van Hongkong wisten toen 100.000 op te vangen en te rug te sturen, maar op zijn minst 70.000 doken onder in de krotten wijken van de stad. Op de stranden van Hongkong spoe len steeds meer lijken aan van Chine zen die bij de ongeregeldheden worden gedood. Reizigers met de veerponten tussen Hongkong en Macao zeggen, dat tientallen andere lijken in zee drijven. i (Van onze weerkundige medewerker) S pen storingsfront heeft gisteravond S en in de voornacht vooral in Gel- 5 derland sterke neerslag gebracht. In 5 Renkum met 22 millimeter, Apeldoorn 5 5 25-27 mm en Ugchelen 27 mm. Plaat- 5 selijk is de juni-hoeveelheid nu al toe- 5 kele buien, waarbij anders dan gis- teravond onweer niet is uitgesloten. 5 Ook op wat langere termijn bezien 5 blijft het nog wisselvallig. Zeer warm 5 5 zomerweer heerst in Finland en Rus- 5 land (25-28 graden) en vooral in Span- 5 5 je 31-34 graden.

De Vallei | 1968 | | pagina 1