„Henry Moore": al 85.000 bezoekers Halve misser Beurs van Amsterdam Bob den Uyl en Wout van Heusden ontvingen prijs Hoofdfondsen in reactie Papegaaien zingen en spreken morgen voor radio VANAVOND MORGEN FI \ANCI [ËLE NOTITIES I Verolme bouwt 4e supertanker Vakantie kost veel deviezen Wisselmarkt PILOOT STORM I RECHTER TIE TELEVISIE Hl T.V. LANGENBERG I TEKKO TAKS Kleiner verlies bij Dröge Ammoniakfabriek in IJmuiden Vagina 2 WOENSDAG 26 JUNI 1968 Ergernis en verontwaardiging deden hem de tanden vast opeen bijten, maar ten volle drong het nog niet eens tot zijn hersenen door; hij was te zeer overrompeld. Eleonoor, hem angstig beschou wend, zag zijn eerste bleekheid over gaan in felle b.osjes, zag het trekken van de spieren om zijn kaken, de drif tige blinking van zijn blik. Freekie, smeekte zij, kijk niet zo zwart. Vader en ik zijn er juist zo blij mee... Freek trok langzaam zijn hand on der de hare vandaan. Hij knikte. Zijn ogen waren inderdaad bijna zwart. Dat begrijp ik! Zijn lachje was bijna hoesten. Hij stond op. Kan ik weggaan, moeder, ik heb nog te werken. Zij had de moed niet hem tegen te houden of nog verder iets te zeggen. Zwijgend keek zij hem na tot hij de deur achter zich sloot. Freeks leven ging langs de weg van de minste weerstand. Zijn werk bleef goed, hij studeerde ernstig, deed wat van hem verlangd werd op de uni versiteit en thuis, maar hij vergat te leven. Wanneer hij uitging was dit om zijn moeder te plezieren. Als een veel oudere zat hij naast haar, stil en zwijgend. Hij had geen gevoel voor humor; een drama kon hij knap vin den, maar het deed hem weinig. Het leven was werken, slagen, geld verdienen, iets zijn in de maatschap pij, zo. dat je hard kon staan in het leven, zoals het hard stond rondom jou. Misschien zou hij eens trouwen, heel misschien en ver in de toekomst als het hem voordeel brengen zou. Maar liever niet, hij wenste geen vrouw meer, niets dat hem zou bin den, niets dat over hem zou trachten te heersen, hij wilde het te zeggen hebben over zichzelf, kon het, ook over anderen. In alles school gemeen heid, dat was genoegzaam gebleken. Dit, met zijn moeder, was de laatste duw aan zijn minachting voor de men sen, de laatste vorm van ontrouw, zo dacht hij. tegenover haar eerste man. Maar het deed er niet meer toe. Niets kwam er eigenlijk op aan. Freek kon zichzelf wel tienmaal voor mal en dwaas schelden, dat hij met zijn min achting voor de mensen en voor het leven er niet meer van nemen kon, niet óók vrolijk, te doen, niet óók om gang kon hebben met vrouwen. Hij was toch een man, blind noch doof en met normale gevoelens, hij was volwassen, ruim éénentwintig jaar. Maar zijn minachting was te groot, hij kon zelfs niet doen alsof. Zijn trots hield hem eenzaam, niet een over maat van deugdzaamheid. Toen de dagen merkbaar langer werden en de lucht milder werd erfde dokter Meine Wegen het landgoed „Wegen", een oud familiebezit. Het lag in het midden van het land, dicht in de bossen, een oud, eenzaam en on vriendelijk huis. De hekken om de grote, verwaarloosde tuin waren oud en van zwaar ijzerwerk, het huis zelf, met erachter nog een stal en een paar kleinere gebouwtjes, was eveneens oud, met hier en daar zelfs een ge kramde scheur in de muren. De grond van de oprijlaan liep enigszins om hoog naar het brede bordes, waarvan aan weerszijden als donkere ogen de ramen lagen, onder de vensters van de bovenverdieping. Het was een laag breed huis Langs heel de achterzijde liep een groot terras, waarop verschil lende kamers met glazen deuren uit kwamen; onder dit terras was de ser re, gelijkvloers. Maar de bomen waren mooi en wui vend, de klimoo langs het terras en langs de muren, hoewel verwilderd, was sappig donkergroen. En de bloe men, die zich in de tuin gehandhaafd hadden, waren kleurrijk tegen de don kere oude bomen rondom. Wegen liet het geheel restaureren, de tuin in orde maken, het huis van binnen en van buiten reinigen en ver ven, de meubelen ontdoen van hun hoezen en stof. Die zomermaanden, Elenohoor was lastig en ontevreden in haar zwanger schap, raadde haar man haar aan, naar het landgoed te gaan en daar de blijde gebeurtenis af te wachten. Daar hoefde zij zich niet te schamen als zij eens wilde wandelen, daar hoefde zij niet te treuren om alle genoegens van de stad, die zij nu moest missen, daar was zij buiten van geheel vrij. Maar Eleonoor wilde niet alleen, zij wilde niet weggestuurd worden nu We gen niet met haar kon pronken, zoals zij het uitlegde. Zij wist eigenlijk niet wat zij wel en wat zij niet wilde. Nie mand mocht haar bezoeken, zij wilde geen mens ontvangen in deze toe stand, hoewel er werkelijk niet veel van was te zien. Haar man en haar zoon verdroegen geduldig haar gril ligheden, maar toen zij er van het in huis zitten slecht begon uit te zien en haar eetlust eronder leed, voelde zij zelf dat het beter zou zijn toe te ge ven. Goed. zij wilde dan wel naar „Wegen" gaan, maar Freek moest mée. Die ene vakantie moest hij dan j maar voor zijn moeder opofferen. Je bent gek als je het doet, zei We- j gen tegen zijn stiefzoon, je moeder i is al zo gezellig laat zij dat maar bot- vieren op de bedienden. In de week- einden ziet ze me wel en als het zover j is, maar ik heb geen zin dag aan dag j mijn goede humeur te laten verpesten als ik vakantie heb. Maar Freek had medelijden met zijn moeder en de woorden van We- gen deden hem juist besluiten tot het i tegenovergestelde van wat deze hem raadde. Hij richtte zich trots op en zei hooghartig, dat hij natuurlijk wél ging, wat een ander wilde doen moest die voor zich weten. Wegen haalde zijn schouders op. Je bent nogal een vrolijke knul, j daar zal je moeder beslist van op- knappen. Waarop Freek met het hoofd in de j nek antwoordde dat iets toch altijd be- j ter was dan niets. Als je maar denkt om je studie, zei J Wegen met even een kleine blinking I van drift in zijn ogen, want degeen, I die betaalt ben ik toch nog altijd j maar. Het viel Freek inderdaad niet mee, het buitenzijn met zijn moeder. Was J het nu nog aan zee geweest, dan zou het hem niet zo gehinderd hebben, maar hier in de stilte van bomen, een eind verwijderd van elke weg voelde hij zich opgesloten en verloren in een drukkend gevoel van haat tegen het oude huis. O dat huis! Het was als een vijandig levend wezen. Als Freek van een wandeling terugkeerde zag hij het al liggen tussen de bomen, met licht geschilderde deuren en sponningen, die in het geheel niet pasten bij het sombere uiterlijk van het gebouw: een oude vrouw in jongemeisjeskle- ren. Maar de druk, die het uitoefende, begon pas binnenin de brede lage hal met zijn balken zolder en open haard, de trap, die omhoog zich ver- j loor in het duister. Het gaf hem eenj gevoel van voortdurend te worden ga- degeslagen van bovenaf van de om- loop naar de slaapvertrekken, van j achter hem ergens vanuit een aankie- j rende kamerdeur of uit de keuken- i gang. Freek haatte de oude portret- ten, de ogen van Wegen, die hem tel- s kens weer van de muren af nakeken. 1 Het was of hier de geest van zijn stief- vader tienvoudig vertegenwoordigd was in de geruchtvolle stilte van het oude huis. Die geest kraakte in de trappen, kleefdo aan de muren, ritsel- de door het zwijgen van de nacht. Het personeel bestond uit een be- j ja arde huishoudster, twee dienstmeis- jes en een tuinman, vriendelijke sille mensen van buiten. Eleonoor maakte j wel eens een praatje met hen als de I stilte haar verveelde, Freek merkte j hen nauwelijks op. (Wordt vervolgd) 5 iimmnnnnnmiNiiiiiinnmmmiinii 3846. Eerst na het openen van de verzegelde orders kenden Arend en professor Dubois de ware aard van 5 hun nieuwe opdracht, maar het betekende geen ver- s rassing. Zij wisten, dat 't Hoofdkwartier reeds lange 5 tijd het oog gericht hield op een bepaalde sector van het heelal, die de astromen van Terra de nodige hoofd brekens bezorgde. Een geheimzinnig „hoekje" dat no- 5 dig onderzocht diende te worden. Nadat het contact 5 met Lunapolis op rantsoen gezet was en terwijl het bleke, poldalige gelaat van de Maan achter de schepen ineenschrompelde, zat het ervaren tweetal urenlang over berekeningen en sterrenkaarten gebogen. Maar tenslotte kon Arend zijn twee collega's Finnigan en Sanders op de hoogte brengen van de opeenvolgende pro grammapunten. Deze waren echter nog zo vaag; dat de mannen er nóg nieuwsgieriger door werden; ver dere instructies zouden evenwel later volgen. Ferdy- dik, het gloednieuwe lid van de bemanning was voor lopig niet bij de observatie-vensters weg te slaan. San dra had veel plezier in het enthousiasme van de gezel lige dikzak. Zij herinnerde zich haar eigen eerste grote heelalreis! OTTERLO Op de Henri Moore tentoonstelling, die is ingericht in en rond het Rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo, is gisteren de 85.000ste be zoeker genoteerd. Men verwacht voor de sluiting van deze tentoonstelling, op 7 juli, de 100.000ste bezoeker te kunnen ontvangen. De overzichtstentoonstelling van het werk van Henry Moore wordt daarna in Düsseldorf ingericht en keert op 21 september weer naar ons land terug. De collectie zal dan worden geëxposeerd in het museum Boymans-Van Beuningen in Rotterdam. Zingende en sprekende papegaaien zullen donderdag a.s. te horen zijn in het NRU-programma „Een mens z'n lust Is z'n leven" (15.30 - 15.50 uur, Hil versum II). Voor dit programma is een actie ge voerd onder het motto „Laat Lorre maar kletsen". Er zijn meer dan 200 aanmeldingen van papegaaien-bezit- (s)ters binnengekomen bij de program mastaf van de NRU. Dit is een uitzending in de serie hobby-programma's. De KRO-televisie heeft gisteravond een fraaie kans half gemist. Menig stembusbezoeker zal tegen tienen heb ben gedacht: „Nu krijgen we in „Van avond in Nieuwspoort" natuurlijk de heren Koekoek en Harmsen voor de camera, om, gesecondeerd door de he ren Van der Poel en Langebent, nu eens precies voor ons uiteen te zetten, wat de achtergronden zijn van de moeilijkheden binnen de Boerenpartij". De KRO bracht het echter niet ver der dan een fragmentarische opname van de desbetreffende gebeurtenissen in de Tweede Kamer en inplaats van het verwachte „studio-duel" Koekoek- Harmsen kregen we daarna een na beschouwing en een voorbeschouwing over het beleid van de regering-De Jong te zien en te horen, waarin freu le Wttewaal van Stoetwegen en de he ren Schmelzer, Den Uyl, Joekes en Biesheuvel vrijwel geheel volgens de verwachtingen de verschillende voors en tegens van dit beleid tegen elkaar afwogen. Eerder op de avond was de KRO sterker voor de dag gekomen met een positief-kritisphe, goed genuanceerde, zij het wel wat al te dramatisch in elkaar gezette documentaire over recht spraak en straf in ons land: „De vrouw met de blinddoek". Het misdrijf, de rechtspraak, het gevangeniswezen en de terugkeer van de gedetineerde in de maatschappij werden in korte inter views met slachtoffers en deskundigen onder de loep genomen. Uit straatin terviewtjes bleek, dat vele nog niet met de justitie in aanraking gekomen mensen zichzelf ook wel tot het plegen van een misdrijf in staat achten, maar dat er in diezelfde kringen nog altijd tegenstanders van volledige reclasse ring en voorstanders van de doodstraf zijn. Eén van de deskundigen zei aan het einde van de uitzending dan ook heel typerend: „Men kan het niveau van de maatschappij herkennen aan de manier waarop de misdadigers be handeld worden". J.v.d.K. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.20 Uitzending van de VVD. 18.30 Stereo: Licht vo caal en instrumentaal ensemble en zangsolist. 18.55 Stereo: VARA's Pop show. 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Promenade Or kest en zangsolist: amus. muz. 20.15 Spreekt U maar...!: wedstrijdprogram ma. 20.45 Country en Western-muz. 21.10 De Franse studenten en de ge dachten van de grote roerganger Mao: klankbeeld. 21.35 Samen uit - zelden thuis: interviews. 22.15 Franse chan sons. 22.30 Nws. 22.40 SOS-berichten. 22.45 Act. 22.55 Serenade: mod. kamer- muz. (opn). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Veel gevraagde gewijde muz. (gr). 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. NRU: 19.00 Openbaar Kunstbe zit. 19.10 Weg wezen...! toeristische kroniek. 20.00 De Universiteit in dis cussie, lezing. 20.20 Holland Festival 1968: Omroepdubbelkwartet en solis ten: klass. gewijde muz. 21.50 Gr. muz. 22.05 Spiegel van België: een progr. in samenwerking met de BRT. NVSH: 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22.40 Stereo: X, een sprong in het duister. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I AVRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. 19.06 Nieuwe avonturen van de Drie Musketiers, TV-feuilleton. 19.31 Persoonlijk: kennismaking met Tung- ku Abdul Rahman, Eerste minister van Maleisië. 20.00 Journ. 20.20 Uit zending van de CPN. 20.30 Uitzending Stichting Socutera. 20.35 In kleur: De wonderen zijn de wereld niet uit (Pocketfull of miracle), speelfilm (Rijkskeuring: alle leeftijden). 22.45 Journ. 22.50-23.05 Openbaar Kunstbe zit. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. AVRO: 19.03 In kleur: Vaders tegen wil en dank, TV-feuilleton. 19.28 Hier Parijs-hier Jan Brusse: maande lijks rendez-vous. NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Peyton Place, TV-feuille^ ton. 20.45 Concert. 21.40 Jazz-progr. NTS: 22.10-22.15 Journ. In de zaal van de Rotterdamse Kunst kring zijn gistermiddag de beide prijzen vanwege het Anjerfonds Rotterdam uit gereikt: de Anna Blaman-prys aan Bob den Uyl voor diens verhalenbundel „Een zachte fluittoon", de Hendrik Chabot- prys aan de graficus Wout van Heusden voor diens gehele oeuvre. Mevrouw Corrie Lührs-Vrugt verge leek het werk van de jonge prozaschrij ver Bob den Uyl met dat van haar on vergetelijke zuster Anna Blaman. In beider verhalen treft ons de gedachte van dé fundamentele menselijke een zaamheid, en beiden hebben ernaar ge streefd, dit bewustzijn in klare, een voudige taal weer te geven. De bekroonde Wout van Heusden werd toegesproken door mr. Johan Huyts. Deze kenschetste hem als de bekwame werker, voor wie het „am bachtsman allereerst" als devies kan gelden om aldus datgene tot werkelijk heid te maken, wat hij als kunstenaar te zeggen had. Behalve de prijzen namen de beide bekroonde kunstenaars een voor de ge legenheid geslagen penning in ont vangst, ontworpen door de Rotterdamse beeldhouwer Willem Verbon. hilversum i. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon- muziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Moderne Engelse muziek (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolra dio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen (gr.) (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Pia norecital: semi-klassieke muziek. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.29 Modern platteland. 12.34 Lichte grammofoonmuziek voor oudere luiste raars. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojour naal. 13.30 Stereo: 't Muzikantenuur: Stereo en Mono: klassieke en moderne kamermuziek. 14.35 Door Artis sjokken, klankbeeld. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Solistenportret rond de pianist Arthur Rubinstein, met klassie ke en moderne muziek. 17.25 Voor de jeugd. 17.55 SOS-berichten. HILVERSUM II. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klassiek en mo dern platenprogramma. (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Vakan- tietips. 8.45 Voor de huisvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind? pedagogische lezing. 10.20 Muziek uit de Barok (gr). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zie ken. 11.55 SOS-berichten. NCRV: 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.26 Mede delingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Gods dienstige uitzending. 13.10 Parasolasi- do: gevarieerd programma. NRU: 13.45 Stereo: Fragmenten uit de musical West-Side-story (gr). NCRV: 14.30 Ste reo: Klassieke kamermuziek. 15.00 Her vormde uitzending. NRU: 15.30 Een mens z'n lust is z'n leven: een program ma over hobby's en liefhebberijen. 15.50 Tussen gezin en school, lezing. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor kleine bezetting: klassieke en moderne kamermuziek. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Jazzmu ziek. NCRV: 17.45 Stereo: Gitaarmu ziek met ritmische begeleiding (gr). HILVERSUM III. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Lichte instrumentale muziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws). NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 De inwoners van Puiflijk praten gewoon tussen de platen door. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 TNT: Knalmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Popmuziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Where the action is. 16.00 Nieuws. 16.03 10- RRrrr...: platenshow. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Draaijijofdraai ik: verzoekplatenprogramma. WOENSDAG 26 JUNI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteravond). 10.20 Das ausgefüllte Le- ben des Alexander Dubronski, TV- spel. 11^)0-13.30 Act.-kroniek. 14.55 Journ. 15.00 Amus. progr. 16.15 Kleur: Internationaal Concours Hippique CHIO. 18.00-18.05 Journ. (Reg. progr: NDR: 18.05 Act. 18.19 Journ. 18.53 Kleur: Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Kleur: TV-film. 19.59 Progr.-overzicht. WDR: 18.05 TV-film. 18.10 Dierenpro- gramma. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 TV-film. 19.40 TV-serie). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Kleur: Filmrep. over Rotterdam. 21.00 Kleur: TV-wensconcert. 21.50 Documentaire. 22.35 Journ., commentaar en weerber. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Wolken über Kaprun, TV- film. 18.50 Dezermat M, TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Film fragmenten. 20.45 Interview. Aansl.: Nws. 21.00 Der Urlaub, TV-spel. 22.00 Nws., weerber. en act. 22.25 Europees dagboek. (Slotkoersen van gisteren) 31-12. Het drietal is nog vreemd in de stad, en zo als Tsjiao Tai wel verwacht had merken ze niet waar ze worden heengebracht. Als ze de kleine achterdeur van het gerechtsgebouw bereikt hebben, zegt Seng Kioe bewonderend: „Nou nou, een mooie solide woning, dat mot ik zegge. Geen wonder dat die vent niet weet wat ie met ze geld moet doen". „Precies", zegt Tsjiao Tai. „En dit is nog maar de bediendeningang. Je zou de hoofdpoort 'ns moeten zien!" Als ze eenmaal bin nen zijn, in een koele ruime gang, vervolgt hij: „Nou blijven jullie hier effe wachten. Dan ga ik de huismees ter halen, "t Is nogal een deftig mannetje, dus hou 't een beetje netjes. Het kan natuurlijk, dat hij je zus meteen aan ze baas wil laten zien, Seng Kioe. In dat geval moet ze gewoon zichzelf zijn, begrijp je. Geen valse schaamte. Hij wil een echte zwerversmeid heb ben en die zal ie krijgen". Tsjiao Tai verwijdert zich en het drietal blijft diep onder de indruk wachten. Na een paar minuten zegt het meisje: „Toch vertrouw ik het niet. Laten we es poolshoogte gaan nemen". Maar het is te laat. Tsjiao Tai heeft de gerechtsdienaars ge waarschuwd en plotseling springt een dozijn van hen uit een zijgang tevoorschijn. Na een kort gevecht wor den dé vagebonden overmeesterd. Tsjiao Tai's list is geslaagd. s 55. Tot nu toe hadden de woedende apen onze vriend nog niet ontdekt. Maar Tekko vroeg zich af, met angst en beven, hoe lang dat nog duren kon, want wie kon zeggen wat deze harige monsters zouden gaan doen wanneer er niets meer te vinden zou zijn wat zij ver nietigen konden? Lang behoefde hij zich daarover ech ter het hoofd niet te breken. De morgen brak aan op het moment, dat de wanorde en chaos het hoogtepunt bereikt hadden, toen klonk er opeens een harde door dringende schreeuw. Ogenblikkelijk, doch als met te genzin, keerden de gorilla's zich naar de kant vanwaar het geroep geklonken had en bleven grommend stil staan. Ook Tekko loerde, voor zover zijn veiligheid dat tenminste toeliet, vanuit zijn schuilplaats in de rich- unmuimmnvtmummuuuumtumutun ting, waarin de apen stonden te staren. Daar kwam van achter de boschages donker en dreigend met lang zame bewegingen plotseling een kolossale gorilla te voorschijn, die steeds maar weer dezelfde doordringen de kreet uitstootte. „Dat moet hem zijn!" ging het door Tekko heen. „Dat is die gigantische gorilla van wel drie meter hoogte!" Het fantastisch grote monster her haalde nogmaals zijn bevelende roep en als geslagen lammeren verwijderden de andere gorilla's zich van de plaats, waar eens een kamp gestaan had en ver dwenen in de richting van de bergen. Tekko haalde verruimd adem en vanonder een stuk tentzeil, waar mede hij iets naar voren gekropen was, oogde hij de harige vandalen na. Fonds Vorig® Lste koers not. Nederland 1966-1 7 103% 103$$ Nederland 1968 6$ 99% 99% Nederland 1966 63 97 97 Nederland 1967 63 97 97 Nederland 1967 6 94% 94% Nederland 1965-1 5! 93% 93% Nederland 1964-1 53 90 ft 90 ft Nederland 1964 5 88V2 88% Nederland 1958 4$ 88% 88% Nederland 1964 4$ 96 96 Nederland 1959 43 86% 86% Nederland 1963-1 43 827s 82% Nederland 1961 4 84 84 ft Nederland 1953 33 79% 79 ft Ned. staffell 1947 3$ 71 ft 71 ft Nederland 1951 3» 89% 89% Nederland 1953 1-2 3$ 83% 83 V2 Nederland 1950 1-2 33 72% 72% Nederland 1954 1-2 33 74% 74% Ned. grootb. obl. 1946 3 83 ft 83ft Ned. dollarlng. 1947 3 86% 86% Bank v. N.G. wnbJ. '57 6 96% 96% id. 30-jar. 1958/'59 4$ 85% 85 ft H.V.A.-mijen ver. a. 105% 105 A.K.U. a. 84.9 84.8 Delimij. f. eert. 69.1 67.5 Hoogovens n.r.c.v.a. 117.9 117 Philips gem. bezit v. a. 146.6 145.3 Unilever c.v.a. 139.5 138.2 Kon. Zout-Organon 179.9 180 Dordtsche Petr. a. 843 828 Kon. Pe:r. f. a. 172.5 170.5 H.A1. a. 74% 73% Java-China d n.r.c.v.a 143 14472 K.L.M a. 214 210 Rotterd Lloyd a. 135 136% Scheepvaartunie a. 120% 12072 Bk v Ned. Gem 1967-1-2 63 100% 100% Bk v Ned. Gem '67-1-2-3 6$ 98% 98 ft Bk v Ned Gem 1965-1 6 94% 94V« Bk v Ned Gem '58-1-2-3 43 86% 86$$ Nat. bk v mid kred '66 7 101 100% Nat. Investeringsb. 1965 53 94% Fr.-Gron Hyp.b dw 6 92 ft 9272 Alb. Heyn wdlobl '55 4 138 British Petrol. 1966 73 103 103 Bijenkorf 6 100 Co-op Ned r^paarbr 153 Ned Gasunie 1966 6$ 98V« 98 ft Ned. Gasunie 53 93$$ 93$$ Philips dir. 250-100 '51 4 78% Pegeir 1-2 1957 6 96% 96 Pgem 1957 6 96 Vt 96 Rott Rijn Pijpljnij. 53 94% 94% K.L.M. 15-jarig 5 90% 90ft Ned. Spoorw. 57 1-2 43 90% 90 ft Berghuizer Pap.fabr. 4$ 94 94 Gelder Zonen v. 43 87% 87% Grasso's Kon. Mach.f. 53 90 91 Meteoor beton 53 87 88 Stokvis en Zonen 43 877s 8772 Thomassen/Dr.-Verbl. 4$ 99 99H Alg. Bank Ned. a. 227 2267s Amrobank f20,— a. 49.1 49 Nationale Ned. eert 683 680 Ned. Credietb. aand. b. 1623/4 1627s Ned. Middenstandsbank a. 92 90.2 Slavenburg's Bank a. 173 174 Albert Heyn a. 257.8 259 Amstel Br. nj.c.v.a. 428 430 Bergh en Jurg. f 250-1000 a202 20lV« Blijdenst.-Will. f 1000 nrcva 65 66Vï Lucas Bols a. 187.5 191.5 Bredero vast goed a. 139V4 140 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 436V2 440 Buhrmann-Tetterode a. 531 532 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 590 595 Calvé nx. c.v.a. 968 980 Calvé com.pref.wd.nr. eert. 153 Drentsch-overijs. houth. a. 133 133 D.R.U. a. 378 376 Edy emaille a. 807< 80 Elsevier uitgeversmij. a. 405 410 Erdal mij. voor wasverw. a. 598 598 Excelsior metaalbuizen a. 577s 57% Fokker a. 438 437 Gazelle rijwielfabriek a. 185 186 Gelder (van) papier a. 121 12074 Gist-Brocades a. 721 727 Grasso's kon. mach. fabr. a. 142 140 Heineken's Bierbr. aand. 749 750 Holec aand. 151 150 Interratio aand. 332 338 Kon. Ned Papierfabr. a 1527s 152 Kon. Ned. Textielunie eert 45 4474 Krasnapolsky La. 54 54.2 K V T (kon ver tap.) aand 2147s 215 Leidsche Wolspinnerij a 259V2 2597s Lips en Gispen eert 126 129 Meteoor Beten a. 123 121 Misset, Uitgeversmij. a. 31472 31472 Naarden Chem. fabr a 603 608 Naeff gebr. a. 218 Nedap ned app.fabr. aand 140 138 Ned Ka bel fa brieken aand 315 3137s Nelle, wed J van aand 39972 398 Nvma n.r.c.v.a 42 42 Niiverdal-ten Cate a 827a 84 Overz Gas, nat bez. v.a.f 92 92 Pakhoed a. 92 92.5 677e 68 1707t 17072 164 164 24.8 24 211% 210 225 86 87 469% 469% 265 265 90.5 89 385 49 107% 198% 157 174 131 180% 60 94.9 155 829% 65 64 835 836 633 633 629 198 197.5 244 243.8 51 107% 156 180 131 180 60% 96 Palthe a. Pont Houthanael a. Reesink en Co. a. Scheveningen Expl.mij.f. a. Schok beton aand. b. Scholten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbeifonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f50 a. Rolinco f. 213.5 213 Unitas f50 a. 415 412 Ver Bezit v. 1894 f50 a. 103.3 103 Canadian Pac. Railw. eert. 60% 60% Int. Nickel Cy. Can. cert 114% 113% Shell Can. (10 a.) cert. 263/4 26ft A.T.T 15-10a33-l/3d cert 54% 54% Anaconda cert. 51% 52 Bethlehem Steel cert. 29% 29% Chesapeake and Ohio cert. 68 Cities Serv lOalOdlr cert. 56% 54% Douglas Aircraft cert. 92 Dupont d.n 10 a 5 dlr cert 163 163% General Electric cert. 88% 87% General Motors cert 81% 81% Kennecot* Copper cert. 43% 44 Phillips Petroleum cert. 563/4 59 R.CA. cert. 49% 48% Republic Steel cert. 43 42% Shell Oil cert 66% 65% Standard Brands 10 a cert 42% U.S Steel (10) cert 39 ft 39ft Wool worth cert. 26% 26% VOORBEI 1RSKOERS VAN HEDENMOROEN Kon. Olie 172.10, Unilever 139.00, Phi lips 146.00, Aku 85.70, Unilever 139.00. AMSTERDAM, 25 juni De interna tionale waarden hebben vandaag een technische koersreactie moeten onder gaan na de vaste tot zeer vaste tenden tie van de laatste voorgaande beurs- dagen, vooral voor Kon. Olie. Het pu bliek achtte het tijdstip gekomen in het aandeel Kon. Olie tot winstnemin gen over te gaan. Deze winstnemingen kwam in een zeer dunne markt te recht, hetgeen een vrij forse koersda ling voor het olie-aandeel tot gevolg had. Geopend werd op 170.80, tegen gisteren als slotprijs 172.70. 's Mtorgens werd nog 171.40 voor Kon. Olie betaald. Met Kon. Olie moesten ook Philips en Unilever met koersverliezen genoegen nemen. Philips daalde tot 145.30 (146.80), Unilever tot 138.30 (139.50). AKU hield aanvankelijk het been goed stijf met een eerste verhandeling op 85.10, doch zakte later in tot 84.80 (85.00). Hoogovens werd 40 cent lager geadviseerd op 117.50. De arbitrage kon vrijwel geen kant uit, hetgeen de handel niet ten goede kwam. Van Wall Street ging ditmaal geen enkele stimulans uit voor Kon Olie, daar dit fonds er gisteren onveranderd sloot. Dit was dan ook de aanleiding voor Amsterdam om de winst in dit fonds vandaag binnen te halen. Ook de overige Nederlandse fondsen bleven in Wall Street vrijwel onveranderd. De New Yorkse beurs sloot voor de eigen markt goed prijshoudend, doch de han del was lusteloos. De kopers lieten er grotendeels verstek gaan bij gebrek aan nieuwe stimulansen. De scheepvaartsector begon zeer aar zelend en wat lager, maar kon zich la ter optrekken tot het voorgaande slot- niveau. Ook Amsterdam Rubber begon zwak op 50 1/4 om zich daarna te her stellen tot 51%. Van de staatsfondsen waren de 7 pet. leningen wederom iets hoger. Er wordt een bod van 165 pet. uitge bracht op nom. f 600.000 aandelen Fi- gee. De laatste gedane koers was circa 140. Het geplaatste aandelenkapitaal bedraagt f 1,8 min. ROTTERDAM Verolme op Rozen burg heeft een opdracht verworven voor een vierde tanker met een draagvermo gen van meer dan tweehonderdduizend ton. De Belgische oliemaatschappij Pe- trofina bestelde een turbineschip van 225.000 ton. Het schip moet over twee en een half jaar worden opgeleverd. In het bijna 330 meter lange schip zal een Verolme-General Electric turbi ne met een vermogen van 32.000 paarde- krachten voor de voortstuwing zorgen. De breedte wordt ruim 48 meter, de hol te circa 23% meter en de diepgang na genoeg twintig meter. Deze mammoet zal op stapel worden gezet op de nieu we helling die nu op Rozenburg wordt gebouwd. Verolme had al eerder een order van Esso voor drie schepen van elk 255.000 ton gekregen. De N.D.S.M. in Amster dam bouwt vier schepen van 210.000 ton: drie voor Shell en een voor een Deense rederij. TILBURG De Wollenstoffenfa- briek George Dröge heeft vorig jaar opnieuw verlies geleden. Het kwam dit maal uit op f 32.453 tegen f 55.109 over 1966. De omzet gaf in de eerste maanden van 1968 een verbetering te zien ten opzichte van hetzelfde tijdvak van vorig jaar. Hij overschreed ook de in 1966 be reikte cijfers. De directie gelooft, dat bij een gelijkblijvend commercieel klimaat een verbetering van het rendement mo gelijk is. De exploitatiewinst onderging vorig jaar een aanmerkelijke verbetering van f 25.498 tot f 142.847. De afschrijvingen namen toe van f 103.742 tot f 209.500. Aan de jaarvergadering (10 juli) wordt voorgesteld het verlies af te boeken van de algemene reserve, die dan nog voor f 616.973 op de balans staat. De onderne ming keerde voor het laatst 10 pet. divi dend uit over 1963. AMSTERDAM Door het opvragen van vakantiegeld en het naderende ein de van de maand onder meer, is de chartale circulatie vorige week met f 159 miljoen gestegen tot f 8.455 miljoen. Het saldo van de schatkist ging volgens de weekstaat van De Nederlandsche Bank van maandag met f 20 miljoen vooruit tot f 178 miljoen. De banken verbeter den hub positie met f 15 miljoen tot f 58 miljoen, maar z(j moesten voor f 18 miljoen dure voorschotten opnemen. De goud- en deviezenvoorraad onderging een gevoelige aderlating met f 169 mil joen tot f 6948 miljoen, waarvan f 6112 miljoen goud tegen vorige week f 6040 miljoen. DEN HAAG Minister mr. L. de Block (Economische Zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat de nieuwe ammoniakfabriek van de Ver enigde Kunstmestfabrieken MEKOG- Albatros NV, die zal dienen ter vervan ging van de drie bestaande ammoniak- fabrieken, te IJmuiden zal worden ge bouwd. Vanuit de Kamer was destijds de vrees uitgesproken, dat de voorgeno men bouw te IJmuiden niet zou door gaan en dat in plaats daarvan de nieu we fabriek in Antwerpen zou worden gevestigd. AMSTERDAM, 25 juni Contante prijzen: Londen 8.62?8.631; New York 3.62ft—3.62ft; Montreal 3.36$—3.363; Pa rijs 72.81—72.86; Brussel 7.258—'7.264 Frankfort 90.52$90.57è; Stockholm 70.07$70.llè; Zürich 84.11—84.16; Mi laan 58.09J58.14i; Kopenhagen 48.38$ 48.43$; Oslo 50.70—50.75; Wenen 14.03— 14.04$; Lissabon 12.683—12.69Ï.

De Vallei | 1968 | | pagina 2