TRUDEAUISME IS „IN" Canadese liberalen winnen nationale verkiezingen NAVO veroordeelt druk van Russen op Berlijn Eyskens belooft Belgen veel vernieuwingen M «.fli-ifcU em ilFlj s Stad der armen afgebroken DAMES! II Vliegtuig raakte t.v.-toren Laat reumatische pijn geen kans krygen Mafia-leden vrijgesproken Coalitie in Bonn rommelt door bezoek van Rusk Proces tegen moordenaars van „gekke bijlman" WITTE KRUIS PREMIER SCHOKT EN TREKT BEVOLKING Handje bezeerd. Flinkerd zijn. Mama heeft jodium. Zonder pijn. betadine jodium Frankrijk wil invoer gaan beperken Franse auto's duurder 'Frans jongetje zoekt ouders HET WEER 11S EUROPA AFVAL ONORTHODOX MARILYN MONROE VROUWEN IN V.S. WILLEN WAPENS fl WOENSDAG 26 JUNI 1968 OTTAWA De regerende liberale partij heeft bij de algemene verkiezin gen in Canada een volstrekte meerder heid behaald, zo meldt het Canadese persbureau. Premier Pierre Trudeau en de leider van de conservatieve partij Robert Stanfield zijn beiden in het parlement herkozen. De verkiezingen hebben een stortvloed van felle pamfletten tegen politieke tegenstanders opgeleverd. Premier Tru deau is maandag het middelpunt ge weest van bloedige en bittere demon straties in Montreal. Seperatisten, die de afscheiding van Quebec van de rest van Canada eisen, gooiden met stenen, verf en lampen naar de politie. Tru deau zelf werd op een haar na geraakt door een steen. Ongeveer 250 personen zijn maandagavond gearresteerd. 135 hunner moesten geneeskundig worden behandeld. De nieuwsdienst van de Canadese radio is inmiddels in staking gegaan. Een lid van de nieuwsdienst is dinsdag geschorst omdat hij geen objectief verslag zou hebben gegeven .van de on geregeldheden van maandag. De Canadese radio is een staatsin- ■telling, maar werkt onafhankelijk van de regering. De huidige Canadese premier, Elliott Trudeau is de meest opwindende en meest besproken politicus in de jong ste Canadese geschiedenis. Hij heeft veel voor, o.a. het feit, dat hij intelligent, rijk, betrekkelijk jong en een lustige vrijgezel is, die de jon gelieden en de vrouwen aantrekt. Deze attributen hebben geleid tot wat men „Trudeaumanie" noemt. Zijn snelle opkomst in de nationale po litiek is beslist tegen de stroom in ge gaan. In 1963 was hij geen lid van de liberale partij. Hij noemde de libera len zelfs „schapen en idioten" en hun leider, Lester B. Pearson, „een ont maskerde vredesvorst". Normaliter had dit hem van elke kans op een schitterende toekomst als liberaal moeten beroven. Maar niette min werd hij twee jaar later onder de banier van de liberale partij in het parlement gekozen. In 1967 werd hij met de zegen van Pearson minister van Justitie en in april van dit jaar leider van de Liberale partij en pre mier. Hij bleef op de hoogste post de zaken onorthodpx benaderen. Drie dagen na dat hij het hoofd van de regering was geworden,- ontbond hij het parlement en schreef hij landelijke verkiezingen uit, ofschoon hij vrij zeker misschien nog wel een jaar premier had kunnen blij ven. Hij spaarde de separatisten, die zijn redevoeringen onderbraken met lastige vragen niet. Hij noemde hen dwaas en zei dat zij na de verkiezingen weer „in de afvalemmers waar zij uit waren gekomen, zouden terugkeren". In Quebec sloeg hij ook terug naar degenen, die kritiek uitoefenden op de door hem voorgestelde wettelijke maat regelen inzake wijziging van de echt- scheidings- en abortuswetten en tot het wettigen van sexuele relaties bij weder zijds goedvinden tussen volwassenen, zelfs in geval van homoseksualiteit. Het was zeker, dat dit standpunt het zeer rooms-katholieke, conservatieve, landelijke Quebec zou vertoornen, maar Trudeau maakte duidelijk, dat hij zou proberen aanneming van de wetsvoorstellen door te zetten. Hij is in vele opzichten onorthodox. Welke andere premier is ooit drager van de bruine jifdoband geweest, heeft een hemelsblauwe Mercedes sportwa gen, gereden, afspraakjes gemaakt met meisjes in minirokjes en met lang, blond haar, sandalen gedragen in het Lagerhuis en geprobeerd in een kano van Key West in Florida naar Cuba te varen? Hij maakt nu gebruik van een zwar te limousine, die wordt gereden door een chauffeur en de laatste tijd is hij niet meer gezien met mooie jonge meisjes, maar toch schokt hij nog al tijd sommige meer bezadigde politici. Kort geleden ging hij in Toronto zwemmen en nodigde een verslaggeef ster uit mee het water in te gaan. Toen de dame zei, dat zij geen zwem pak bij zich had, antwoordde hij: „Daar heeft Marilyn Monroe zkh nooit iets van aangetrokken". Trudeau is een 48-er die er- jong uitziet. Hij is de zoon van een Frans- Canadese vader en een Schots-Canade- A 123 gewonden, onder wie 43 politie mannen, en 292 arrestanten, onder wie Pierre Bourgault, leider van de be weging voor onafhankelijkhedi van Que bec, is de voorlopige balans van de on geregeldheden, die zich in Montreal heb ben voorgedaan. Op de foto links de de monstranten in gevecht met de politie en rechts Bourgault op de schouders van zijn volgelingen. se moeder en spreekt beide talen vloeiend. Zijn vader heeft een fortuin gemaakt in de olie en Trudeau zelf is miljonair door vererving. Hij studeerde rechten aan de univer siteit van Montreal en werkte ook voor diploma's aan de Sorbonne, de Londen- se economische hogeschool en Har vard. Hij is hoogleraar in staatsrecht ge weest aan de universiteit van Montreal is mede-oprichter van een tijd en schrift voor sociale Montreal „Cité Libre' hervorming genaamd. te SIOUX FALLS. Een Convair-580 van de North Central Airlines heeft maandagavond bij een landingsmanoeu vre op het vliegveld Sioux Falls, in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota, een televisietoren van 600 meter geraakt. Het toestel liep lichte schade op en kon veilig aan de grond worden gezet. De 19 passagiers en de drie bemannings leden bleven ongedeerd. Het ongeluk deed zich voor, toen de Convair tijdens een onweer op de in strumenten landde. REYKJAVIK De ministers van Buitenlandse Zaken van de landen aangesloten bij de NAVO hebben de Oostduitse druk op West-Berlijn veroor deeld. In een communiqué na afloop in de IJslandse hoofdstad, Reykjavik, noemden ze de jongste Oostduitse grensbepalingen „een duidelijke poging om de toenadering tussen Oost en West te verhinderen." De ministers verenigden zich met de vastbeslotenheid van de drie westelijke mogendheden om de vrije toegang tot West-Berlijn te handhaven. In een afzonderlijke verklaring ADVERTENTIE BRUSSEL De nieuwe Belgische eerste-minister, Gaston Eyskens, heeft dinsdagmiddag in het parlement te Brussel aangekondigd, dat de nieuwe regering zal streven naar een snelle oplossing van de Vlaams-Waalse te genstellingen, die het land in de afge lopen jaren weer meer en meer ver deeld hebben, en naar modernisering van de staat. In een regeringsverklaring, die hij achtereenvolgens voorlas in de Kamer van Volksvertegenwoordigers en de Se naat, deelde hij mede, dat België te gelijk meer regionaal moet worden en meer Europees. De regering stelt op cultureel gebied een werkelijke en vol ledige autonomie voor Vlamingen en Walen voor. Op Economisch gebied zal ze, met handhaving van de onontbeer lijke eenheid van strategie, de Vlaam se en Waalse gewesten en Brussel nauw betrekken bij het opstellen en uitvoeren van de economische plannen. Aan de korte regeringsverklaring van de premier was de tekst toege voegd van een regeringsprogram, waar over de christelijke volkspartij (CVP) en de Belgische Socialistische Partij (BSP) een akkoord hebben bereikt al vorens begin vorige week. na een cri sis van ruim vier maanden, een nieu- ADVERTENTIE versterkte werking. Dat kan eindeloos pijn doen in botten en spieren, die reumatische pijn. U kunt die pijn bestrijden. Zet een flaconTogal bij uw bord. Neem bij iedere maaltijd twee tabletten. Hiermee bestrijdtu reu matische pijn. De Togal-fabriek bracht een combinatie van belangrijke be standdelen in één tablet bijeen. Deze middelen versterken eikaars werking. Vandaar dat Togal snel en langdurig werkt. Die langdurige werking is spe ciaal belangrijk. Togal helpt ook bij ver koudheid, griep, migraine en hoofdpijn. TOGAL 1.00-2.50-8.88 we regeringsploeg kon worden samen gesteld. De Kamer van Volksvertegenwoordi gers zal de regeringsverklaring heden en donderdag bespreken de Senaat mogelijk vrijdag als het donderdag avond nog in de Kamer tot een stem ming komt. NEE De beide regeringspartijen bezitten in de kamer 128 zetels, dat is een meerderheid van 21. Doch van die meerderheid zullen wel enige stem men verloren gaan, met name van en kele Vlaamse CVP-ers en Franstalige socialistische Brusselaars, die ontevre den zijn over enkele compromissen in het regeringsprogram inzake Leuven en Brussel. Men verwachtte dinsdag middag echter, dat de regering eind van deze week een voldoende meerder heid zal krijgen. De nieuwe coalitie beschikt evenwel niet over de meerderheid van tweeder den die nodig is voor grondwetsherzie ningen. Eyskens sprak daarom de hoop uit, dat de regering bij de on ontbeerlijke punten voor de reorganisa tie van de staat waarvoor de grond wettelijke meerderheid nodig is, zal kunnen rekenen op de steun van de oppositie (met name de liberalen). Eyskens zei voorts nog, dat de se lectiviteit van de economische prikkels verscherpt zal worden ten behoeve van de streken die er het dringendst behoefte aan hebben. De beschikbare middelen zullen gelijkelijk tussen Vlaanderen en Wallonië worden ver deeld, zulks in afwachting van een ob jectieve en volledige inventaris van hun noden. Het regeringsprogram voorziet in een vernieuwde Hoge Raad van Financiën voor het uitwerken van een financiële programmatie, waarin de openbare uit gaven progressief, met het inachtnemen van een gezond financieel beheer tot stand zullen worden gebracht. Om het onderwijs in nieuwe banen te leiden zullen de (Vlaamse en Waal se) ministers van Opderwijs een „confe rentie van universitaire vernieuwing" bijeenroepen. Deze zal bestaan uit ver tegenwoordigers van het academische, economische en sociale leven. Zij zul len voorstellen moeten ontwerpen voor een nieuw universitair handvest. Kennelijk zinspelend op de beroering in Frankrijk en elders verklaarde de nieuwe premier tenslotte, dat men een beroep zal moeten doen op alle krach ten en fantasie in het land om de problemen te kunnen oplossen voor or ganisatie van de deelneming van de burgers in de politiek, van de arbei ders in de ondernemingen en van de studenten in de universiteit. werd meegedeeld dat de ministers van de vijftien landen het eens waren ge worden over de wenselijkheid om voor bereidingen te treffen tot besprekingen met de Sovjetunie en andere Oosteuro- pese landen om te komen tot weder zijdse vermindering van de strijdkrach ten. V reedzaam Met vreedzame middelen, aldus de ministers, moeten de vraagstukken op gelost worden die zich in Europa voor doen. Niettemin moet de NAVO een doeltreffend militair apparaat hand haven om het machtsevenwicht tussen de NAVO en de landen van het Pact van Warschau niet te verstoren. Ver mindering van de strijdkrachten van de NAVO achtten zij alleen mogelijk wan neer het Pact van Warschau overeen komstige maatregelen zou nemen. De Sovjetunie is volgens de minis ters verantwoordelijk voor elke daad die de vrijheid van communicatie met, Berlijn verhindert of in gevaar brengt. Tenslotte verklaarden zij met nadruk dat ze d# Duitse democratische repu bliek niet erkennen. De Oostduitse acties hebben, aldus de ministers „geen juridische basis. Ze kunnen geen 'internationale rechten scheppen en ze kunnen evenmin de verdeling van Duitsland vastleggen tegen de wil van het Duitse volk." SICILIë De rechtbank van Pa lermo heeft gisteren zeventien Sicili- anen en Italiaanse Amerikanen by ge brek aan bewijs vrijgesproken. Zij wa ren beschuldigd van handei in verdovende middelen en van valuta- zwendel voor de Italiaanse Mafia en de Amerikaanse afdeling van deze misda- digersorganisatie de „Cosa Nostra". Twee van de verdachten worden nog vastgehouden, omdat zij elders in Ita lië nog worden gezocht voor andere misdrijven. Zeven verdachten ston den bij verstek terecht. Er wordt aange nomen dat zij in de Verenigde Staten zijn. In het proces, dat meer dan drie maanden heeft geduurd, waren gevan genisstraffen geëist van vijf tot zeven jaar. De aanklager zal in beroep gaan. BRUSSEL De Franse regering wil de invoer aan banden leggen. Zij hoopt hiermee de economische ont wikkeling van het land weer op gang te brengen. De Franse permanente vertegenwoor diger bij de Europese Gemeenschap pen, Jean-Marc Boegner, heeft het verlanglijstje van zijn regering bij de Europese Commissie in Brussel afgegeven. Op dit lijstje staan de artikelen die Frankrijk voorlopig liever niet wil invoeren. Ingewijden noemen onder andere: elektrische huishoudelijke artikelen (koelkasten uit Italië), auto's, staalprodukten, kunststofbekleding, bepaalde textiel- produkten en vezelplaten. Verder wil Frankrijk de uitvoer van eigen produkten steunen door het verlenen van kredietfaciliteiten, on der andere voor tractoren en vracht wagens. De Franse economie heeft na het uit breken van de onlusten en stakin gen, nu zes weken geleden, een flin ke deuk gekregen. De regering in Parijs wil de economische ontwikke ling weer op gang brengen. Men hoopt dat het Franse bedrijfsleven meer kansen zal krijgen als de in voer van buitenlandse produkten aan banden wordt gelegd. De beperken de maatregelen zouden vier tot ze ven maanden van kracht moeten zijn. De Europese Commissie in Brussel heeft laten weten dat zij op korte termijn misschien morgen zal laten weten hoe zij over de inhoud van het Franse verzoek denkt. BONN Het rommelt in de boezem van de „grote coalitie" in Bonn, aan de vooravond van het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, dat beoogt de Amerikaanse solidariteit met West-Duitsland ten aan zien van de kwestie-Berljjn te accentueren. Kanselier Kiesinger heeft zijn minis ter van Buitenlandse Zaken Willy Brandt en de socialistische partij ervan beschuldigd, de rol van „drijvende kracht" voor zich op te eisen en het te doen voorkomen alsof de CDU tracht belangrijke vraagstukken terzijde te schuiven. Kiesinger zou op een vergadering van zijn partij gezegd hebben, dat deze voorstelling van zaken elke grond mist, zowel wat betreft de binnenlandse als de buitenlandse politiek. Het staat te bezien of Brandt het ge sprek van Rusk met Kiesinger dat he den zal plaats hebben, zal bijwonen. Kiesinger hoopt via Rusk zijn per soonlijke visie op het Berlijnse vraag stuk aan president Johnson kenbaar te maken. Het officiële schema van het bezoek van Rusk aan Bonn vermeldt een „ge sprek onder vier ogen" van Rusk met Kiesinger. Dat zou betekenen dat Brandt daar niet bij aanwezig zou zijn. Volgens andere bronnen zou het on derhoud tussen Rusk en Kiesinger wor den bijgewoond door Brandt en de Amerikaanse ambassadeur Henry Cabot Lodge. De regeringsvoorlichtingsdienst heeft dit dinsdag later niet uitgesloten genoemd. Op de NAVO-conferentie in Reykjavik heeft Rusk voortdurend de gelegenheid gehad met minister Brandt te spreken. Rusk zou nu op dringend verzoek van LONDEN De naam van de Britse gewoontemisdadiger Frank Mitchell, bijgenaamd ,„gekke bijlman", is op nieuw op de voorpagina's van de Brit se pers verschenen, ter gelegenheid van het proces tegen de drie gebroeders Kray, dat dinsdag in Londen is begon nen. Ronald, Reginald en Charles Kray ADVERTENTIE met een feilloos uitgelij'nde wagen op gave, veilige, mo derne banden en minutieus gebalanceerde wielen GENIET U VAN EEN AUTORIT! de vakmensen en de appa ratuur van kunnen u dit rijgenot ver schaffen. kosteloos inspekteren van uw banden levering van nieuwe en De Jonge REMOULD-ban- den voor bedrijfs- en personenwagens opsporen en verhelpen van elke verkeerde wielstand statisch én dynamisch balanceren van band/wiel in elke afmeting banden spoelen en op spanning brengen met zuivere stikstof gespecialiseerd in Michelin "X", ook ombouw van gewone naar radiaalbanden loopvlakvernieuwing in eigen fabriek Arnhemseweg 64 Apeldoorn tel. (05760)-33710 hoofdkantoor en fabriek te Deventer (05700)-15845 Zaterdags tot 12.30 geopend bekende onderwereldfiguren in de wijk van het Londense nachtleven, Soho, worden ervan beschuldigd een leidende rol te hebben gespeeld bij de ontsnap ping van Mitchell uit de Dartmoor-ge vangenis in december vorig jaar en bij de moord op hem, om tot nog toe on opgehelderde redenen, elf dagen later. Volgens officier van justitie Kenneth Jones is Mitchell bij zijn ontsnapping ge holpen alleen om opnieuw gevangen te worden gehouden en ten slotte te wor den vermoord door zijn „helpers twee handlangers van de gebroeders Kray, die ook terecht zullen staan. Jones zei tegen de rechtbank, dat Mit chell met een meisje uit een nachtclub als gezelschap in een Lonideinse flat was opgesloten. Toen de gevangene verliefd werd en een gevoel van mede lijden in zijn partner wist op te wekken werd het meisje bedreigd voor het ge val dat zij ooit over de zaak zou spre ken. Behalve de Kray's en de twee da ders worden nog vier mannen beschul digd van medeplichtigheid aan de ont snapping. De „gekke bijlman" dankte zijn bij naam aan zijn geestelijke onevenwich tigheid en aan het feit dat hij bij zijn veelvuldige gewelddaden zyn slacht offers met een bijl bedreigde. Hij werd als een van dc gevaarlijkste misdadi gers van Engeland beschouwd en stond verder bekend om zijn enorme spier kracht. De ontsnapping uit de Dartmoorge- vangenis was de vierde in zijn leven, en werd gevolgd door een enorme men senjacht, waarbij zonder succes vrij wel de gehele Britse politie en zelfs een heden van het leger werden ingescha keld. Naast de gebroeders Kray staan nog zeventien andere onderwereldfiguren terecht op beschuldiging van fraude, geweldpleging en afpersing. Een van hen is een Amerikaan, Joseph Kauf man, die volgens de politie lid is van de Mafia. De getuigenverhoren in dit proces zullen naar men aanneemt nog vier maanden duren. PARIJS Renault, Peugeot en Cl- troën, de drie grootste Franse autofa- brieken, hebben gisteren de prezen van hun wagens met drie procent verhoogd. Slechts Simca heeft nog geen besluit ge- Zowel Peugeot als Renault legt er de nadruk op, dat dit pas een eerste verhoging is. Een tweede zal vermoede lijk in oktober of november volgen, om de gestegen arbeidskosten te compense ren. De Franse prijsstijgingen betekenen niet automatisch dat de Nederlandse prijzen van Franse auto's omhoog zullen gaan. Dit bleef over op het terrein van de „Stad der Armen" in had gegeven. Washington, nadat de politie het bevel tot ontruiming kanselier Kiesinger naar Bonn zijn ge komen. De CDU is geporteerd voor een straf fere houding tegen de communistische landen, de SPD daarentegen pleit voor steeds verdergaande ontspanning in de Oost-West verhoudingen. ADVERTENTIE NEW YORK - Het moet nette burgers in Amerika zijn toegestaan een vuurwapen te gebruiken om zich te kunnen verdedigen. Dit is de me ning van bijna driekwart van de Amerikaanse vrouwen die meededen aan een enquête over geweld, die ge publiceerd is in het Amerikaanse da mesblad „Ladies Home Journal." De meeste vrouwen voelen zich niet veilig als zij 's avonds in de buurt van hun huis op straat zijn. Drie van de vijf vrouwen verklaar den een geweer of een ander wapen te zullen gebruiken om zich te ver dedigen. Een zeer grote meerderheid van de ondervraagden beschuldigde de pers, de film en de televisie ervan geweld op te wekken. In Chicago is een lijst verschenen met de namen vain 29 firma's, die als dekmantel voor misdadigersor- ganisaties dienen. De lijst is opge steld door een vereniging van bur gers, die 49 jaar geleden is opge richt om de misdaad in Chicago op te sporen en tegen te gaan. In oktober had de vereniging al 'n lijst gepubliceerd met de namen van 2i4 gangsters, hun handlangers en 42 firma's waarachter misdadigers organisaties schuil gaan. ADVERTENTIE helpt elke/C^ maand 5C weer V Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) PARIJS Een jongetje van drie of vier jaar zoekt al dagen naar zijn ouders. Zondagavond vonden voorbijgangers het kind in de Rue des Frères, vlak bij de kathedraal van Straatsburg, waar het ronddoolde als een zwerf kat. Zij brachten het naar de politie. Sedertdien heeft niemand naar de jongen gevraagd en nergens is zijn verdwijning gesignaleerd. Het kind zegt Alain te heten, maar kent zijn familienaam niet. Het spreekt uitsluitend Frans en geen Duits, zoals bijna alle jongetjes in de Elzas en schijnt niet in Straats burg of omgeving geboren te zijn. Vermoedelijk is het achtergelaten door een echtpaar toeristen dat de Elzas bezocht heeft. Niets wijst er echter op dat het vrij willig is achtergelaten. Hij is voorlo pig aan de verpleegsters van het stadsziekenhuis toevertrouwd. ei. 2 c a 2 -4 C CO co w «4 ■o c gü C0 co s M Vlissingen l.bew. zw 26 4 Eelde zw.bew. wzw 21 7 Twente zw.bew. wzw 22 17 Z.-Limburg regen zzw 23 8 Stockholm regen zo 21 1 Londen l.bew. zw 18 3 Amsterdam h.bew. wzw 21 5 Parijs motregen wzw 23 5 Nice h.bew. nno 25 0 Berlijn zw.bew. zzw 20 2 Genève l.bew. wzw 26 0 Wenen onbew. windst 23 0 Belgrado onbew. w 27 0 Rome onbew. no 29 0 Madrid h.bew. windst 33 0 Mallorca l.bew. ono 26

De Vallei | 1968 | | pagina 7