Boerenoorlog in de Kamer Harmsengeen man die j zich opzij laat zetten OMYL EXTRA Buit van overval op geldauto terecht Taxichauffeur beroofde klant: eis twee jaar eikaar beschuldigingen naar het hoofd Harmsen: Wij blijven zitten en blijven beginselprogramma van de B.P. onderschrijven oorzitter kon lach nauwelijks inhouden Dierenbeschermers als kat en hond uit elkaar Eerste Kamer maakt met BTW korte metten Penningmeester van vakbond krijgt jaar voor verduistering Enorm lek in Noordhollandse waterleiding Meisje overreden Lichte straf geëist fatale voor vechtpartij Schip gezonken in het IJsselmeer Overheid moet invloed houden op industrie vindt CNV KALM BEGIN „LEUGEN" BESCHERMING NIET VOLDOENDE MERKWAARDIG SCHIJNVERTONING BEZWAREN motten, muggen, vliegen? één spuitbus voor alle kamers grote bus: f3.95 hele grote bus: f5.30 NEDERLAND DIENT GEEN PROTEST IN BIJ W.-DUITSLAND TEGEN GEVEN WAARSCHUWINGEN AAN OORLOGS MISDADIGERS „Heren, proficiat" zei Lex B. tot politie Rovers volgden de geldtransporteur vijf weken KROTWONING DREEF MAN TOT MISDAAD „ER ONDERDOOR" ONAANGEBROKEN Rozen! Nu binnen ieders bereik. Een feestelijke bloem. Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorhanden zijn. HANDSCHRIFT SLEUTEL WOENSDAG 26 JUNI 1968 0000000000000» 90000000000000000000000000001 0000000000000*0*000000000000000000000000000000000^ 'mvmm/Mm DEN HAAG De Boeren hebben gisteren in de Tweede Kamer de vuile was opgehangen. Onder veel bekijks van Kamerleden en gemengd publiek slingerden de afgevaardigden van de Boerenpartij elkaar de beschuldigingen naar het geachte hoofd. Kamerlid A. Nu yens, die Koekoek trouw is gebleven, zocht zijn troost bij de fauna: ,Je moet nooit een aap le ren klimmen, dan kan hij je later niet met kokosnoten gooien". Omdat de Boeren soms duidelijk bui ten hun kladboekje gingen was Ka mervoorzitter mr. Van Thiel gedwon gen op beslissende momenten in te grijpen. Maar zelfs hij kon niet altijd een bij hem opkomende lach onder drukken. Het eind van het liedje was dat de vertegenwoordigers van de volledig ge spleten fractie van boer Koekoek zich allen als gekozenen van de Boerenpar tij blijven zien. Het begon allemaal kalm. Mr. Van Thiel las een brief voor van het hoofd bestuur van de Boerenpartij: de beken de brief van fractievoorzitter Koekoek, waarin deze zegt dat de heren J. van de Brake en mr. H. C. J. M. Kronen burg zijn geroyeerd als leden van de Boerenpartij en dat zij daarom ook niet meer voor die partij het woord kunnen voeren. Mr. Van Thiel stelde voor dat schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Het Tweede-Kamerlid E. J. Harm sen legde daarop namens de vier afge scheiden leden van de fractie een ver klaring af. Hij zei: „Het is niet moge lijk ons nog langer met de gang van zaken in hoofdbestuur en Kamerfractie te verenigen. Wij weten ons gesteund door de overgrote meerderheid van de leden van de Boerenpartij en daarom..." Op dat ogenblik riep iemand van de publieke tribune keihard: „Dat is een leugen". Het was de heer P. A. Steur, die nog onlangs de eerste hoofdbe stuursvergadering in Ede voorzat. Hij werÖ door de sterke arm van de tribu ne verwijderd. De heer Harmsen ging onverstoor baar verder: „...en daarom hebben wij besloten het vertrouwen in fractievoor zitter Koekoek op te zeggen". En met stemverheffing: „Dat bete kent geen breuk in de partij. Het gaat niet om andere politieke inzichten. Door een totaal ontbreken van enige organisatie, inspraak en democrati sche rechten van de leden zijn interne moeilijkheden ontstaan die althans wij niet in het openbaar willen uitvechten". „Wij blijven zitten als gekozen ver tegenwoordigers van de Boerenpartij en wij blijven het beginselprogram on derschrijven. Wij zullen proberen dui delijk te maken dat ook de Boerenpar tij in staat is een constructieve bijdra ge aan politiek en parlement te leve ren". De heer Harmsen zou de voorzit ter op korte termijn vertellen wie de nieuwe fractievoorzitter is. „Tot mijn leedwezen ben ik nu ook verplicht om wat te zeggen", zei de heer Nuyens. Hij nam zijn fractievoor zitter volledig in bescherming: „Koe koek is op democratische wijze door 91 van de 92 afdelingen, dus door het hele Nederlandse volk..." (daverend gelach in de zaal), „nu ja een gedeelte van het volk gekozen. Koekoek trok bij de verkiezingen van vorig jaar 307.000 stemmen, de overige twintig waren voor ons". „Koekoek werd tot partijvoorzitter gekozen door 98 procent van de leden. Met zes van de zeven stemmen één blanco werd hij ook fractieleider. Degenen die hem nu verguizen hebben toen Hosanna, leve Koekoek geroepen". „Koekoek heeft ons vertrouwen nooit beschaamd. Wij blijven hem trouw. Wie zich niet neerlegt bij de royerings- besluiten van Ede doet aan je reinste vorm van dictatuur". Dat alles vond de heer Koekoek ken nelijk niet voldoende. Ook hij beklom haastig de katheder om meteen te zeg gen: „De heer Nuyens heeft eerst van mij de gelegenheid gekregen om het ADVERTENTIE mm Twee soorten B.P.'ers: Op de eerste rij v.l.n.r. de afgevaardigden mr. Kronenburg, Van Harselaar en Van de Brake. Met de afgevaardigde Harmsen zichtbaar op de achtergrond tussen de heren Kronenburg en Harselaar) vinden zij dat zij de échte Boerenafgevaardigden zijn. Achter hen vJ.n.r. de afgevaardigden Nuijens, Verlaan en Koekoek, die hetzelf de van zichzelf vinden. '0000000000000000 9000000000000000» woord te voeren en daarna van u, me- j neer de voorzitter" (opnieuw daverend 5 gelach op zit- en staantribunes en in de 5 ambtenarenloges). Koekoek viel uit: „Het is minder- 5 waardig om zich als afgescheiden 5 groep aan het fractieoverleg te ont- 5 trekken en dan de voorzitter de schuld 5 ervan geven dat hij geen fractieberaad 5 houdt. De heren zijn helemaal vrij in hun handelen maar zij opereren in S strijd met de democratisch genomen 5 beslissingen van het hoofdbestuur". „Harmsen heeft als secretaris van de partij nooit iets aan de organisatie 5 gedaan. Hij handelt ook in strijd met 5 het reglement voor de Kamerleden van 5 de Boerenpartij, dat hij indertijd ove- 5 rigens niet heeft ondertekend. (Harm- sen zei later in de wandelgangen: „Ik 5 zat al vier jaar met Koekoek in de Ka- 5 mer, daarom hoefde het niet".) 5 „Hij was toen al buiten de orde", 5 riep Koekoek. „Volgens dat reglement 5 mag hij niet blijven zitten. Ik haal punt drie aan: „Als lid van de Kamer 5 te bedanken zodra hij als lid van de partij bedankt of op voorstel van de voorzitter door de meerderheid van de Kamerfractie is geroyeerd". DEN HAAG De zwaargebouwde heer E. J. Harmsen is geen man om zich zomaar opzy te laten zetten. Hy maakt de indruk van een zwaargewicht bok ser. Maar dan van een pugilist die al enige tyd heeft vergeten z(jn trainings schema aan te houden. Hy neemt in de Tweede Kamer letterlyk byna twee zetels in beslag. Hij kan hard spreken, maar hij doet dat meestal niet. Hij kiest in het gewone gesprek een bijna on natuurlijk rustig, zacht volume, kennelijk om zijn fysieke kracht niet extra accent te geven. Soms echter rollen de monotone geluidsgolven van zijn stentorstem storend de ver gaderzaal in, goed voor een over haaste vlucht van het gros van de Kamerleden. Als hij iets belangrijks denkt te zeggen knijpt hij zijn ogen saam tot kleine spleetjes. Zijn handtekening lijkt op een schietschijf met een streep erdoorheen. Het is overigens merkwaardig dat deze lichamelijk opvallende figuur zich verre van opvallend door het publieke leven beweegt. Jarenlang heeft deze Boer-van-'t-eerste-uur in de schaduw van de heer Koekoek ge leefd. Nu werpt hij op zijn beurt zijn machtig silhouet uit over de an dere ontevredenen in de Boerenpar tij. Het lijdt geen twijfel: de man uit het Veluwse dorpje Hoenderloo is de leider van de afgescheiden boeren. Hij is nog jong, deze Harmsen. Pas 37 jaar. Zijn wieg stond in Steenderen in de Achterhoek. Nu woont hij aan de Miggelenberg in Hoenderloo, een half uur lopen van de bus, wat aan de rand van het dorp, tussen bos en weiland. Harmsen en dat weet ieder een heeft een dubbele openbare functie: Kamerlid en wethouder van Apeldoorn. Dat laatste doet hij niet slecht, zeggen ze op de Veluwe. 99 De heer Harmsen liet dat niet op zich zitten: „Ik wil de Kamer niet lan ger ophouden. Het wordt hier langza merhand een schijnvertoning. Maar ik wijs de heer Koekoek op de zinsnede over de meerderheid van de fractie". Nog was het niet genoeg. Ook de heer N. Verlaan, trouwe vazal van par tijleider Koekoek, wilde een duit in het zakje doen, maar hij kon maar moei lijk de juiste woorden vinden. Om de haverklap werd hij door voorzitter mr. Van Thiel tot de orde geroepen met de mededeling: „U zou vertellen waarom u lid bent van de Boerenpartij. U moet niet doorgaan met het beschuldigen van anderen". De heer Verlaan volstond maar met te zeggen dat hij niet meer met die an deren kon samenwerken. ROTTERDAM De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G .L. Reuder, heeft gisteren een groep Vlaar- dingse dierenbeschermers, die al him veren hadden opgezet tegen het hoofd bestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, de snavel gesnoerd. De Vlaardingers, samen het bestuur vormend van de plaatselijke afdeling van de vereniging, mogen zich niet langer laatdunkend of beledigend uit laten over het hoofdbestuur. Mr. Reu- der, uitspraak doende in zeer kort ge ding, stelde daarop een dwangsom van duizend gulden. Tijdens het kort geding, dat ruim een week geleden diende, werd namens het hoofdbestuur rectificatie geëist van een krantebericht, waarin de grieven van de Vlaardingers waren geformu leerd. Het bewuste bericht was gesteld in dezelfde krasse taal als de Vlaardin gers hadden gebezigd in een ingezon den stuk voor het landelijke maand blad van de vereniging. Mr. Reuder achtte zich niet bevoegd d eeis tot rectificatie toe te wijzen, om dat hij daarmee één der partijen zou dwingen toe te geven dat een onrecht matige daad was gepleegd. Hij vond wel dat de uitlatingen in het gewraak te stuk onnodig kwetsend en beledi gend waren geweest. Het conflict tussen de afdeling Vlaar- dingen en het hoofdbestuur van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren zal nu verder in clubver band worden uitgevochten. De Vlaar- dingse bestuurders spelen met de ge dachte hun afdeling los te maken van de landelijke vereniging. Eerst echter komt de kwestie aan de orde op de twee dagen durende algemene vergadering van de vereniging eind deze week. ZUNDERT. De Rijkspolitie van Zundert heeft gisteren de21-jarige M. S. en de 19-jarige R. M. aangehou den. Beide knapen waren zaterdag ont snapt uit de jeugdgevangenis Nieuw Vosseveld in Vught. De jongens zijn weer naar Vught overgebracht. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft zich gisteren in een record-tempo door het wetsontwerp inzake de belas ting op de toegevoegde waarde (BTW) gewerkt. Ze had er nog minder uren voor nodig dan de Tweede Kamer enige weken geleden dagen. Minister Witteveen en staatssecreta ris Grapperhaus (beiden financiën) hadden het niet moeilijk. Het wetsont werp wordt vandaag zeker aangeno men, zij het dat de socialisten, de Boe ren, de communisten en waarschijnlijk ook de PSP zullen tegenstemmen. Van deze laatste partij sprak niemand. De socialist mr. G. van Hall had wel waardering voor het wetsontwerp, maar hij vond evenals zijn fractie in de Tweede Kamer dat de laagst-be- taalden een te kleine tegemoetkoming zullen krijgen voor de stijgende kosten van levensonderhoud. De liberaal mr. J. de Wilde had er be zwaar tegen dat het kabinet nu reeds 15 miljoen gulden beschikbaar heeft ge steld uit het extraatje van 700 miljoen, dat de BTW oplevert, om de structurele werkloosheid te bestrijden. Staatssecretaris Grapperhaus deelde nog mee, dat juist de invloed van de inflatie op de loon- en inkomstenbelas ting moet worden weggewerkt om de laagstbetaalden te gerieven. Bij een in flatie van vijf procent stijgt de belas tingdruk voor iemand met een inko men van 6000 gulden met 24 procent. Wie 900 gulden verdient, moet tien pet meer aan belasting betalen en wie 120.000 gulden in zijn handje krijgt, hoeft slechts één procent van zijn inko men meer te offeren als gevolg van de ze inflatie. ALMELO De Almelose rechtbank heeft gisteren conform de eis de 45-jari ge Enschedese vakbondsbestuurder J. J. J. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorar rest, een proeftijd van drie jaar en toe zicht van de reclasering. J. had als penningmeester van de plaatselijke afdeling van de Nederland se Bond van R.K. Werknemers in de Bouwnijverheid St. Joseph gedurende de laatste twintig jaar ruim vijftigdui zend gulden verduisterd. Hij had ook valsheid in geschrift gepleegd. BLOEMENDAAL Het water in de ringvaart rond de Haarlemmermeer wordt sindt maandagmorgen per uur „verrykt" met een paar honderd kubie ke meter zuiver leidingwater, dat het provinciaal waterbedrijf van Noord- Holland in Bloemendaal via de enige grote transportleiding van het gebied van de Amsterdamse waterleiding Ley- duin in Vogelenzang naar het voorzie- ningsgebied in de Haarlemmermeer brengt. Dit verlies kan worden geschat op on geveer dertig procent van het totale dagverbruik van 16.000 kubieke meter, waarmee de bijna honderdduizend be woners van de gemeente Haarlemmer meer, Aalsmeer en Uithoorn van water worden voorzien. Het P.W.N. doet via deze mededelingen dan ook een drin gend beroep op de betrokkenen het wa terverbruik deze week te beperken tot het hoogst noodzakelijke en iedere ver spilling te voorkomen. Als er „geen pa niek ontstaat, en ieder meewerkt", zou met ingang van maandag 1 juli de wa tervoorziening weer normaal zijn. Het lek zit in een zinker in de ring vaart ter hoogte van de firma Cement- bouw, welke zinker een binnendiameter heeft van 60 cm. Op nog niet bekende wijze is deze buis kapot gegaan. ADVERTENTIE DEN HAAG De Nederlandse re gering zal niet bij West-Duitsland pro testeren tegen de waarschuwingen, die de Bondsregering heeft gericht aan oud-militairen van de weermacht, die in het buitenland zjjn veroordeeld. De regering gelooft niet, dat de opsporing en vervolging van oorlogsmisdadigers door de waarschuwingen worden be lemmerd. Dit blijkt uit het antwoord van mi nister Polak (justitie), mede namens zijn collega Luns (buitenlandse zaken), op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid Wieren ga (soc.). De mi nister bevestigt, dat de Bondsregering oud-militairen heeft ingelicht over hun veroordelingen in het buitenland. Het ging echter uitsluitend om mensen, die in Frankrijk zijn veroordeeld. Volgens de in West-Duitsland heer sende rechtsopvatting heeft de over heid de plicht onderdanen die in het buitenland zijn veroordeeld en daar moeilijkheden kunnen ondervinden in te lichten. De nationale wet is echter volgens de Westduitse grondwet ondergeschikt aan de algemene regels van volken recht, waartoe minister Polak ook de vervolging en berechting van oorlogs misdrijven rekent. Gezien ook het opsporings- en ver volgingsbeleid van de Westduitse jus titie deelt hij niet de vrees van de heer Wierenga, dat de vervolging en berech ting door de Westduitse handelwijze ernstig worden belemmerd of onmoge lijk wohden gemaakt. Uit mededelin gen van de Bondsregering blijkt, aldus minster Polak, dat het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken in het voorjaar van 1965 in samenwerking met het bureau voor de vervolging van na zimisdaden in Ludwigsburg en met me dewerking van de Franse autoriteiten een lijst van in Frankrijk veroordeelde oud-militairen van de weermacht heeft opgesteld. Het Westduitse Rode Kruis heeft de ontbrekende adressen erbij gezocht. Het Rode Kruis heeft de veroordeelden ingelicht. Daarna is de lijst aan het bureau in Ludwigsburg gestuurd opdat deze instelling zonodig tot vervolging zou kunnen overgaan, a-ldfus minister Polak. HELLENDOORN Op de Rijksweg tusen Ommen en Hellendoorn is gister middag de zesjarige Herma Luchten- berg uit Hellendoorn om het leven ge komen toen zij bij het oversteken van de weg door een personenauto werd aangereden. Zij was uit een bus je gestapt, waarmee zij uit school ge haald was, en liep voor het busje langs de weg op. KAMPEN Dinsdagmiddag is het vierjarige meisje R. M. bij het wegrij den van een vrachtwagen in de Flevo- wijk te Kampen onder het achterwiel geraakt. Het kind was op slag dood. AMSTERDAM V(jf weken achtereen hebben de dertigjarige bontwerker Lex B. en de 34-jarlge verwarmingsmonteur Joop L. de auto bespied waarmee elke vrijdag lonen werden rondgebracht voor personeel van het elektrotechnisch be drijf Groenpol dat her en der op bouwprojecten in Amsterdam werkt. Elke week was het dezelfde auto, die met steeds dezelfde bemanning, op steed* dezelfde t\jd, steeds dezelfde route reed. Ze wisten daardoor vorige week vrijdag exact waar ze moesten toeslaan om een rijke buit van tegen de anderhalve ton te kunnen opstreken. ARNHEM De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. F. O. Leusink, heeft gisteren een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en 200 gulden boete geëist tegen de 23-ja- rige uit Italië afkomstige elektrisch lasser Konoa M., die wordt verdacht van zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend van zijn schoonva der, de 63-jarige bouwvakarbeider P. van der P. Het drama speelde zich af in de Jufferstraat in Arnhem in de nacht van 2 op 3 december. De Italiaan, vader van een kind, maakte zich ongerust die nacht om 't uitblijven van zijn vrouw. Deze had hij toestemming gegeven tot 12.00 uur deel te nemen aan een clubavond. Toen zij na één uur nog niet thuis was, ging hij naar zijn in dezelfde straat woonachtige schoonvader, maar deze zei hem dat hij zijn eigen boontjes maar moest doppen. Er ontstond een handgemeen, waar bij de schoonzoon het slachtoffer een duw of een schop zou hebben gegeven. De schoonvader, niet helemaal nuch ter, viel van de stoep van zijn woning, met zijn hoofd op een cementen vloer. De familie zag aanvankelijk het geval niet ernstig in en pas de volgende dag riep zij medische hulp in. In de mid dag overleed het slachtoffer in het zie kenhuis aan de gevolgen van ernstig schedelletsel. De officier zei begrip te hebben voor de situatie en een in verhouding tot de ernst van deze zaak lage straf te moe ten eisen. Mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, achtte mr. Leusink echter bewezen. Intussen wilde hij re kening houden met de zeer gunstig antecedenten van deze Italiaan, die zich in korte tijd heeft leren aanpassen en beschaafd Nederlands heeft leren spre ken. Hij is bovendien een uitstekend vakman geworden. Met de schoonfa milie is de verhouding goed gebleven. Deze ziet het als een ongeluk. Mr. J. Hekkelman uit Arnhem was het als raadsman in grote trekken met de officier eens. maar meende dat op zet tot mishandeling niet was bewezen. Ten hoogste zou zijns inziens sprake kunnen zijn van eenvoudige mishande ling. Ook de raadsman beriep zich op het gunstige rapport dat over de Italiaan is uitgebracht. Uitspraak over veertien dagen. DEN HAAG Gerard de R. (34) uit Leiden vormde een wonderlijke uit zondering op het bekende patroon, gisterochtend voor de Haagse rechtbank. Als taxichauffeur had hij een klant op een haar na doodgeslagen om hem te beroven. Op de rechtzitting ontpopte hij zich als een huisvadertje dat in een vertwijfelde poging om aan een verkrotte woning te ontsnappen, zich peilloos diep in het slop heeft gewerkt. Het één was het gevolg van het an der. Gerard, een kleine man met grote schrikogen en een verkrampte mond, stond gisteren voor het eerst van zijn leven in de verdachtenbank. De presi dent, prof. mr. W. F. C. van Hattum, keek hem eens hoofdschuddend aan en zei: „Als Nederland alles aan de wo ningbouw had gedaan wat nodig was, had dit niet hoeven gebeuren". Gerard had sinds zes jaar met vrouw en zes kinderen een krotwoning van twee kamertjes bewoond. „Als je zo lang daar woont, ga je er onderdoor, zou ik zeggen", huiverde prof. Van Hattum. „En u bent er on derdoor gegaan". Hij was met een klant in een café beland. Daar had de klant zijn porte- monnaie geopend op de grond laten vallen. Iedereen ook Gerand had kunnen waarnemen dat er duizend gul den in stak. Met de klant en een derde passagier was Gerard vervolgens op weg gegaan naar Den Haag. Nauwelijks op weg kregen zijn pas sagiers ruzie. Het geschil werd echter bijgelegd en in Gerards krotje met cognac verdron ken. Diep in de nacht, toen qlleen de klant met de duizend gulden nog was achtergebleven, sjorde Gerard de man in zijn taxi om hem naar zijn pension te brengen. In de buurt van het pension had hij zijn veel forsere en sterkere passagier uit de auto getrokken. Met een zware hamer en Gerard herinnerde zich niet meer of hij die van huis had mee genomen of dat het gereedschap in zijn auto had gelegen had hij er vervol gens op losgeslagen. Zo hard dat de dik ke steel van de hamer brak. Toen de passagier kreunend tegen een deurpost leunde, had Gerard haas tig de portemonaie gerold en was hij er met zijn auto vandoor gegaan. Niettemin herstelde de man voor spoedig. Gerard werd gearresteerd, de URK Op ongeveer vijf kilometer ten noordwesten van Urk is gisteren een schip gezonken. De bemanning van de UK 107 die gisteravond een stuurkast boven water zag uitsteken, had ook ge zien dat naar schatting vijf mensen in een roeiboot stapten. Een passerend schip heeft dit bootje waarschijnlijk op gepikt. Het gezonken schip is vermoede lijk afkomstig uit Dortmund. duizend gulden kwamen onaangebro ken boven water en gisteren moest hij voorkomen beschuldigd van poging tot gekwalificeerde doodslag en dief stal voorafgegaan door geweld. Ook de officier van justitie, mr. C. van Steenderen, zag zo veel verzach tende omstandigheden dat hij volstond met een eis van twee jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Dat was de raadsman mr. S. Dooren- bos nog niet genoeg. Hij verenigde zich weliswaar met de kwalificatie van de officier „een wezenlijke aantas ting van de rechtsorde waarin wij le ven" maar hij vond dat zijn cliënt al genoeg had geleden in het huis van bewaring. Hij verzocht om onmiddellij ke invrijheidstelling. De rechtbank wees zijn verzoek af. ADVERTENTIE Bloemen brengen sfeer I 815 „Misschien zou zo iets minder voor komen, als voor dergelijke transpor ten eens verschillende auto's werden gebruikt, wisselende routes werden ge reden op wisselende tijden en met af en toe andere bemanningen", zo zei gisterochtend commissaris T. C. J. Sanders, de chef van de sectie bijzon dere delicten (ook moordbrigade) van de Amsterdamse Centrale Recherche. Enige uren tevoren was zoals we in enkele edities gisteren al schreven de hele buit van de overval terug gevonden. Geconfronteerd met het gro te kapitaal dat op een tafel in het hoofdbureau was uitgestald, gingen de bontwerker en de verwarmingsmonteur door de knieën. „Heren, proficiat", zei Lex B., toen hij zijn aandeel in de overval beken de. Het tweetal was al zaterdagochtend gearresteerd. De twee waren in de Spaarndammerbuurt gezien. Op de Zaanhof werd de geldauto die op de Westhavenweg was gekaapt, terugge- vondy. 'n Buurvrouw had Joop L. in hetzelfde stadsdeel gezien in de Hem- brugstraat, waar Joops moeder woont. Zijn moeder was niet thuis toen Joop daar aankwam; de buurvrouw gaf de sleutel van de zolder. „Ik moet mijn kampeerspullen hebben", zei Joop die zelf in Amsterdam-Zuid woont. Op de zolder verborg hij de in twee tassen en een koffer verpakte buit van de overval voorlopig. Het signalement van Joop klopte aardig met de beschrijving die de overvallenen van een van de rovers hadden gegeven en van getuigen die twee mannen op de Zaanhof hadden zien uitstappen. Bij zijn arrestatie had de verwarmingsmonteur 55 briefjes van tien gulden op zak. Op één ervan stond een aantekening in een hand schrift waarvan de kassier van Groen pol zei dat dat het zijne was. Van het alibi van Joop L. „Ik moest naar de dokter en ben even bij mijn moe der langs geweest" bleek niets te kloppen. De computer spoot vervolgens 75 mannen met de naam Lex op uit het geheugen waarin talloze gegevens zit ten opgeborgen van duizenden mensen die met de Amsterdamse politie in aanraking zijn geweest. „Bij de over val was één der rovers met „Lex" aangesproken. Dertig „Lexen" vielen al zo af; alle anderen werden door rechercheurs be zocht en ondervraagd. De bontwerker bleef tenslotte over. In een linnenkast werden bij Joop L. thuis twee pakjes van honderd tientjes elk gevonden. Hij bleek Lex S. te ken nen; zij kaarten veel met elkaar in 'n café. Huiszoekingen bij familieleden en kennissen brachten de politie maan dagavond laat in de woning van Lex* schoonmoeder aan de Elandsgracht, vlak bij het hoofdbureau van politie. De vrouw was met vakantie. In een kolenkist op de overloop werden een oude tas gevonden en, verstopt in oude sokken, nagenoeg de hele buit: 134.000 gulden. Slechts een kleinigheid blijkt te ontbreken. Toen ze voor het geld werden gezet zagen de twee arrestanten, die tot dan toe hadden ontkend, in, dat het afge lopen was. Zij vertelden daarop alle bijzonderheden. Joop L. wist via een collega van de geldtransporten van Groenpol. Lex B. had wel oren naar een overval. Lex kocht van een Ame rikaans militair een pistool om bij de overval mee te dreigen. Met twee door Lex gestolen Volks wagens moest het gebeuren. Ze zouden met de ene de geldauto aanrijden, het geld in de tweede laden en er vandoor gaan. Ze moesten tenslotte de hele auto kapen omdat ze de achterdeur niet open kregen. Ze parkeerden de wagen op de Zaanhof in de Spaarndammer buurt waar ze de deur openden met een sleutel die op de voorbank lag. Eerst werd het geld op de zolder van Joops moeder verborgen, 's Avonds haalden ze het op en gingen ermee naar Lex' huis. Toen het geteld was, staken ze ieder wat bij zich en brach ten de rest naar de kolenkist in het huis aan de Elandsgracht. De koffer, de loonzakjes en andere eventueel be lastende zaken gooiden ze in de Am- stel. De twee rovers, die beiden al eer der met de politie in aanraking zijn geweest (vooral Lex), worden deze week aan de officier van Justitie voor geleid. Het geld gaat terug naar Groen pol. Het bedrijf heeft vrijdag een voor ziening kunnen treffen om toch nog de lonen uit te betalen. UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond vindt invloed van de overheid op belangrijke basisindustrie- en van uitermate groot belang. Verkoop van staatsaandelen is daarom alleen toegestaan, als de overheid niet op an dere manier aan geld kan komen voor vestigingen in de probleemgebieden. Dit schrijft „De Gids" het officieel or gaan van het C.N.V. naar aanleiding van de motie in de Tweede Kamer van de K.V.P.-er Engels, waarin de verkoop van staatsaandelen werd aanbevolen ten gunste van financieren van vestigingen in het noorden van het land. Het vak verbond vindt dat de verkoop van aan delen in feite geen extra geld voor in dustrievestiging oplevert. Er komt niet meer geld door beschik baar maar er is dan alleen sprake van verschuiving van geld. Waar alles om draait is de vraag of de regering meer geld wil putten uit de belastinginkom sten voor het scheppen van werk.

De Vallei | 1968 | | pagina 9