Veenendaals dagblad V.S. ontruimen Khe San onder druk Viët-Cong Buiten DUITSE ZEILSTER UIT DE OCEAAN GERED Fusie Verolme en NDSM nuttig, niet voldoende Raketgordel tegen file's Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei WESTMORELAND GEBONDEN DOOR POLITIEK KLEUTER DOOD NA BOTSING ZELF GESTARTE AUTO Droogte in Chili Boerenpartij in Overijssel achter Harmsen STRAFPORT WORDT AFGESCHAFT Vragen in Kamer over ongeval in Doetinehem Lage prijzen voor vroege aardappelen B-52 aanvallen rondom Saigon Toekomstig Gouds zwembad Huis twee keer in maand door auto vernield FLEXI PUP Slechts weinig verandering POLITIEK Bloemsierkunst „FLORA" Kwade reputatie HERBOUWD OPMEUW MR. B. W. BIESHEUVEL OVER SANERING SCHEEPSBOUW: Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro KOOP i/jfp lo MANS VHCIM i Bur voor redactie en administratie; Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 27 JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I49 w SAIGON Het Amerikaanse militaire opperbevel in Saigon heeft meegedeeld dat de basis Khe Sanh in het uiterste noordwesten van Zuid-Viëtnani zal wor den opgegeven. Volgens een Amerikaanse woordvoerder is het besluit genomen als gevolg van de toegenomen sterkte van de vijand. Het opgeven van de basis zal een betere ontplooiing van de Amerikaanse en Zuidviëtnaniese strijdkrachten mo gelijk maken, zei hij. Om redenen van veiligheid, zal niet worden bekendge maakt waar de militairen nu heen gaan. De ontruiming van Khe Sanh is, naar de woordvoerder meedeelde, ook een gevolg van een wijziging van de tactiek van het Noordviëtnamese le ger. Door hun grotere sterkte kunnen de Noordviëtnamezen op verscheidene plaatsen tegelijk aanvallen. Daarom is het belangrijk dat de Amerikanen en Zuidviëtnamezen in het noordelijke strijdgebied zo mobiel mogelijk zijn. Deze oorlogvoering maakt vaste bases als Khe Sanh onnodig. In een officiële verklaring werd be kendgemaakt: „Sedert het begin van dit jaar hebben zich in de militaire si tuatie van Viëtnam twee belangrijke veranderingen afgespeeld een verho ging van de eigen troepensterkte, mo biliteit en vuurkracht en een verhoging van de vijandelijke dreiging, die te wijten is aan een grotere toestroming van vervangingen en aan een wijziging in de tactiek". Khe Sanh is de eerste grote basis die onder dergelijke omstandigheden in de oorlog wordt verlaten. De maat regel betekent een grote propagandisti sche terugslag voor de geallieerden. Tijdens het beleg in de winter heb ben Amerikaanse officieren in Viët nam en in de V.S. verklaard, dat de basis koste wat koste zou worden be houden. Maar toen een ontzettings macht eindelijk een einde, maakte aan de strijd om het mariniersbolwerk, scheen de beslissing om er uit weg te trekken al genomen te zijn. De voormalige bevelhebber der Ame rikaanse troepen in Viëtnam, generaal William Westmoreland, heeft in Hono- loeloe verklaard, dat de Viët-Cong- troepen in Zuid-Viëtnam niet op de nor male wijze konden worden verslagen door de politieke bepalingen, die zijn handen bonden. Op een persconferentie- aan boord van het passagierschip President Wil son, zei Westmoreland dat hij niet de „volledige vrijheid" had, om een grote ADVERTENTIE Een vers WEEKEND BLOEMETJE extra verzorgd en tegen zeer scherpe prijs, vindt u vrijdags na 2 uur en zaterdags bij Fa. A. P. VAN GINKEL Kerkewyk 27, Veenendaal, Tel. 12827 (Eigen parkeerterrein). X Commige benamingen in het dieren- rijk staan mij niet aan. Elders heb l ik bijv. al eens betoogd, dat het woord i „roof'-vogel beter ken worden ver- vangen door „scherp"- of „grijp"-vo- gel. Bij roven toch denken we aan ka- j pen, ontvreemden, stelen of verduiste- ren alle minderwaardige overtre- dingen. Grijpen daarentegen is van- j gen, pakken, etc., dus een heel ander begrip. Een dergelijke eeuwenoude smaad rust ook op de klasse der vier- j voeters, die we roofdieren noemen, i hetgeen even weinig pasend is als j roofwild of rooftuig, want zij bemach- tigen naar onveranderlijke natuurwet- I ten slechts datgene, hetwelk zij voor hun onderhoud nodig hebben, doch dit j verlies kan de kortzichtige, hebzuchti- ge mens niet over zijn kant laten gaan. j Een nieuw boekje over deze veelver- j volgde schepselen waarvoor ik geen betere naam kan bedenken ademt gelukkig een beschermende geest, n.l. ..Onze Roofdieren" door G. A. M. Oyen; uitg. L. J. Veen, Amsterdam Het behandelt er een tiental, met inbe grip van de nerts, die nogal eens uit pelsdierfokkerijen pleegt te ontsnap pen en in een populair werkje als dit stellig thuis hoort. Er bestaat weinig goedkope Nederlandse literatuur op dit gebied en toch interesseert men zich voor het genre en toont zich te recht verrukt, wanneer men een vluch tige ontmoeting heeft met vos, das of wezel. Overigens bestaat daarop wei nig kans, want de meeste gaan pas bij donker op prooi uit, wat aan dé zaak een nog romantischer tintje geeft. De schr. put heel wat uit eigen belevenis en weet ook verder veel wetenswaar digheden in zijn overigens summiere tekst te vlechten. In het bijzonder ver dienen de illustraties (in kleur en zwart/wit) van H. J. Slijper vermel ding. Hij moge als vogeltekenaar meer bekendheid genieten ook de karak teristiek van deze viervoeters weet hij goed te treffen. Het boekje zou voor serieuze gebruikers aan waarde heb ben gewonnen door een lijst van onze zoölogische geschriften. 27-6-'68 A. B. WIGMAN WESTMORELAND O militaire troepenmacht in de strijd te werpen, „gezien de begrijpelijke poli tieke restricties". „Daarom"* zo zei hij, „is het er niet van gekomen dat de vijand op de klassieke wijze werd verslagen". De generaal was afkomstig uit Joko- hama in gezelschap van zijn vrouw en drie kinderen. Hij is op weg naar Was hington, waar hij de functie van staf chef van het leger zal innemen. Hij zei dat als hij enige fouten mocht hebben gemaakt tijdens zijn 4Vs-jarig verblijf in Saigon, dit niet was dat hij niet snel genoeg beslissin, n he v' ge nomen. Op de vraag wat hij zou doen als hij zijn jaren in Saigon jnocht overdoen antwoordde de generaal„Men leert van zijn ervaringen" en voegde daar aan toe „in sommige opzichten iets an ders te handelen". „Maar niet voor wat betreft de belangrijke strategie", zo zei hij. SAIGON Amerikaanse B-32 bommenwerpers hebben vandaag tonnen explosieven ge worpen op communistische troepencon centraties en -bases op slechts 23 tot 26 km afstand van Saigon. De aanval vond plaats in het kader van de nu drie weken oude operatie die tot doel heeft de vijandelijke „rakettengordel" rond Saigon weg te bombarderen. Zelden tevoren hadden de achtmoto- rige B-52 bommenwerpers hun bom- menlast zo dicht bij Saigon losgelaten. Slechts de aanvallen in februari jl. vonden dichter bij de Zuidviëtnamese hoofdstad plaats 17 kilometer. Woensdagavond hebben B-52 toestel len opslagplaatsen en bevoorradingsba ses van de vijand op 53 tot 80 km van Saigon bestookt. De luchtaanvallen domineerden van daag wederom het oorlogsbeeld in Sai- gen. Slechts kleine infanteriegevechten werden gemeld door zowel het Ameri kaanse als het Zuidviëtnamese hoofd kwartier. GOUDA Door het binnenkort buiten bedrijf stellen van de basis van de Goud se Waterleidingmaatschappij komen en kele fraaie basins beschikbaar, die met weinig kosten -tot een voortreffelijk zwembad om te bouwen zijn. De sprin kler-installatie (rechts achtergrond) gaat verdwijnen en op die plaats zal een terras komen. De grond om de bassins levert de speelweide op. WOLVEGA „Ik heb de schrik nog in de benen en mijn dochtertje wil van nacht niet meer thuis slapen. Ik weet niet hoe het allemaal straks moet, maar ik zie iedere auto met angst en vrezen over onze weg rijden." Dit vertelde gistermiddag de veertig jarige mevrouw K. Pen-ten Hove aan de Heerenveenseweg in Wolvega, waar voor de tweede maal binnen een maand een truck met oplegger de woonkamer is binnengereden. Op 11 mei, 's nachts om half een, toen de familie op bed lag, hoorde men een geweldige klap. De vijftienjarige dochter Margje, die het eerst wakker werd, holde naar beneden en zag in de woonkamer een vrachtauto staan met de chauffeur nog achter het stuur. De verzekering kwam erbij en het heeft lang geduurd eer de schade was geregeld. Nu was het zover dat de wo ning vrijwel geheel was herbouwd en de schilder morgen met het werk zou kun nen beginnen. „We zaten 's avonds om kwart oyer zeven in de achterkamer te eten toen we opnieuw een klap hoorden", zo vertelt mevrouw Pen. „Het was of we met lamheid werden geslagen. Ik zei tegen mijn man: „Vooruit, de tuin in! Straks staat er weer een auto voor onze tafel!" We holden allemaal de tuin in en toen mijn man voor ging kijken, ja hoor het was weer zo ver stond er weer een vrachtauto, nu wel niet in de ka mer, maar opnieuw was de hele pui ge ramd." Het was een truck met oplegger, be stuurd door de heer P. van der Laan .uit Drachten. De schade was weliswaar minder groot dan op 11 mei, maar de metselaar en de timmerman kunnen op nieuw beginnen. De truck werd ernstig beschadigd weggesleept. „Het ligt aan het natte klinkerweg dek", zegt mevrouw Pen, „maar ik heb van de politie gehoord dat de bestuurder met gladde banden heeft gereden. Gaat u uw huis net verkopen? „Och, het is een mooie woning", zegt ze, „en waar moet je heen? En wie wil er een woning kopen waar tweemaal 'n vrachtauto komt binnenrijden?" GRONINGEN Op het terrein van de „Auto-import autohandel" aan de Groningerweg in Eelderwolde is gister middag een vierjarig jongetje H. J. Bakker uit Groningen om het leven ge komen. Het kind, dat in gezelschap was van zijn pleegvader, heeft een van de daar staande auto's geopend. Toen hij aan het contactsleuteltje draaide, is de au to die in zijn eerste versnelling stond, gaan rijden. De wagen botste tegen een andere auto en de jongen raakte bekneld. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overle den. SANTIAGO Dt regering van Chili heeft voor de provincies Valparaiso. Aconcagua en Coquimbo de ramptoe stand afgekondigd. Er heerst de groot ste droogte sinds 120 jaar.' Meer dan 150.000 schapen zijn al omgekomen. PARIJS Edith Baumann. de 26-jarige Westduitse oceaanzeilster uit Aken, en de enige vrouw die aan de zeilwedstrijd over de Atlantische Oceaan deelneemt, is gered. Een woordvoerder van de Franse marine zei in Parijs, dat een van de vliegtuigen die naar haar was gaan zoeken, nadat zij een noodsein had uitgezonden, de Trimaran „Koala III" van Edtih Baumann had ge vonden. Het vliegtuig stond met haar in radioverbinding. Men veronderstelde eerder, dat de Westduitse haar Trimaran had verlaten en in een rubberboot was gestapt. Zij had gemeld dat haar boot aan het breken was. Edtih Baumann is vanochtend vroeg door het Franse marenlvaar- tuig Heniri Poincaré opgepikt, nadat een Westduits vrachtschip Magdale- na Vinnen daar door de hoge zee niet in was geslaagd. Edtih Baumann was met haar vaartuigje, de Koala-3, in ernstige moeilijkheden geraakt. Edtih Baumann was door de Fran se bouwer van de Koala-III voor de race ingeschreven omdat hij wilde proberen te bewijzen dat de boot zo veilig was. dat zelfs een beginnende zeiler er mee over de oceaan kon varen. Het Duitse meisje dat vroeger helikopterpilote wilde worden of de Amazone onderzoeken, moest de eerste dag van dr race al terug ke ren naar de haven, omdat er niet ge noeg wind was. De volgende dag is zij toen, vast besloten de Amerikaanse kust te be reiken, opnieuw uitgevaren. De Henri Poincaré is een verbouw de tankboot. die vorig jaar door de Franse marine in dienst is gesteld als waarnemingsschip. Het was met andere Franse oorlogsschepen op oe fening op de Atlantische Oceaan. De Italiaanse deelnemer Alex Ca- rozzo. die zich 12 mijl van Kaap Lizard (Zw.-Engeland) in moeilijk heden bevond, is met zijn jachtje San 'Girogio door een Britse red dingboot op sleeptouw genomen. DALFSEN' De afdeling Overijssel van de Boerenpartij heeft gisteravond te Dalfsen een besloten vergadering belegd om de leden voor te lichten over de achtergronden, die geleid heb ben tot de huidige moeilijkheden in de Boerenpartij. Behalve bestuursleden van de afde ling Overijssel waren er ook vertegen woordigers uit Friesland, Drente en Gelderland aanwezig. De heer J. Gerritsen uit Hardenberg, die deze vergadering leidde, deelde van morgen mede persoonlijk geheel achter de heren Harmsen, Kronenburg, Van Harselaar en Van de Brake te staan. Naar de heer Gerritsen verklaarde, zou dit ook het geval zijn bij negentig procent van de afdeling Overijssel. De zeven Tweede-Kamerleden voor de Boerenpartij hebben gisteren toch weer broederlijk met elkaar om de tafel ge zeten. Dat gebeurde op uitnodiging van de Kamervoorzitter mr. Van Thiel. Hij wilde nu wel precies weten hoe de frac tie van de Boerenpartij in haar gesple ten toestand verder zal reilen en zeilen. Toen de zeven Boeren eerst de heer Koekoek en zijn aanhang, daarna de heer Harmsen met zijn volgelingen buiten kwamen zeiden ze dat hun door de Kamervoorzitter strikte ge heimhouding was verzocht. Verwacht wordt dat de heer Van Thiel vandaag zal meedelen dat hij voortaan zal spreken van een „Boeren Partij-groep Koekoek", en een „Boeren Partij-groep Harmsen". 99 Binnenkort wordt een vereenvoudigde methode ingevoerd voor de uitrei king van zgn. poststukken; dit zijn brieven, drukwerken enz waarop geen of te weinig postzegels zjjn geplakt en die dus tegen bijbetaling aan d e ge adresseerde moeten worden afgegeven Dat „afgeven" vervalt; de besteller zal niet meer behoeven aan te bellen om het portbedrag in ontvangst te nemen. Bij de nieuwe regeling wor den de portstukken gewoon in de brievenbus gedaan. Aan elk portstuk is dan 'n kaartje gehecht, waarop de geadresseerde het ontbrekende be drag met een of meer postzegels kan betalen, waarna het kaartje gewoon kan worden gepost en aldus terug gaat naar het postkantoor. Aldus méldt het personeelsblad van de PTT, „Aangetekend". De geadresseerde wordt niet meer soms al voor dag en dauw voor een portstuk uit zijn bed gebeld; ook hoeft hij geen extra gang meer naar het postkantoor te maken als het portstuk door zijn afwezigheid soms niet kan worden afgegeven. Een voordeel voor de besteller is, dat hij op zijn ronde veel minder opont houd heeft. Bij proefnemingen is "gebleken, dat na genoeg alle kaartjes „per kerende post" worden teruggestuurd, voor zien van het vereiste bedrag aan ze gels. De nieuwe werkwijze wordt ook door het publiek kennelijk zeer ge waardeerd. Om die reden is dan ook besloten tot landelijke invoering van het nieuwe systeem over te gaan. Een prettige bijkomstigheid is, dat het ontbrekende bedrag niet meer, zoals bij het huidige systeem, wordt ver dubbeld, maar dat het alleen maar wordt afgerond op het naasthogere veelvoud van tien cent. Bijvoorbeeld: ontbrekende bedrag 25 cent, bij te betalen bedrag 30 cent en niet zo als thans nog 50 cent. C. VEROLM E P. GOEDKOOP ROTTERDAM Het concern van Verolme op Rozenburg en de Nederland- sche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (N.D.S.M.) in Amsterdam gaan (zo als we gisteren in onze laatste editie al berichtten) een fusie aan. Mr. B. W. Biesheuvel zei er gisteravond van; „Ik hoop dat dit niet het eind punt, maar het beginpunt zal zijn in de Nederlandse scheepsbouwindustrie". Hij is de heer M. J. Keyzer opgevolgd als voorzitter van het College voor de Scheepsbouw. Hjj voegde eraan toe „Gezien de grote concentraties in bijvoorbeeld Ja pan en Engeland is dit niet voldoende. Het zou nuttig zijn als ter versterking van onze concurrentiepositie tegen de ze internationale achtergrond meer werven elkaar vinden". DEN HAAG Tweede-Kamerleden behorende tot de fraoties van KVP en PvdA hebben schriftelijke vragen ge richt tot de minister van binnenlandse zaken en de staatssecretaris van socia le zaken en volksgezondheid over een ongeval in Doetinehem, waarbij een 19- jarige inwoner van die stad op straat overleed. Is het waar zo vragen de heren F. A. A. M. Fievez en dr. G. J. ter Woorst (beiden KVP), dat Gert van der Kamp op straat is doodgebloed ter wijl een onverwijld opgeroepen ambu lance eerst een uur na het gebeurde arriveerde. Zij dringen aan op maatregelen, in dien deze vraag bevestigend wordt be antwoord. Drs. G. M. Nederhorst (PvdA) wil voorts weten of de late komst van de ambulancedienst te wijten is aan de omstandigheid dat er in de verschillen de gemeenten van de Gelderse Achter hoek van elkaar afwijkende gedragsre gels bestaan ten aanzien van het doen uitrukken der ambulance en dat in het algemeen de ambulance in de Achter hoek alleen uitrijdt als vast staat, dat de rit zal worden vergoed. Ook dringt hij aan op stappen bij de betrokken ge meentebesturen. die er toe kunnen lei den dat de administratieve bezwaren, die een snel uitrukken van de ambulan ce tot nog toe belemmeren, worden op geheven opdat een'onnodige vertraging als thans heeft plaatsgevonden in de toekomst £an word#p vermeden: Verzoeke voor I juli 11.55 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 3e kw. 1968 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie. DEN HAAG Op de Nederlandse veilingen gaan de aanvoeren van aard appelen van de nieuwe oogst thans be hoorlijk toenemen. Vooral in Noord- Holland zjjn er dagelijks grote aanvoe ren van dit produkt. De prijsvorming is echter voor de telers zeer teleurstel lend. Ze wordt in belangrijke mate beïn vloed door de grote voorraden aardap pelen van de oude oogst die nog aanwe zig zijn. De middelmaat aardappelen van de nieuwe oogst deden begin deze week op de veilingen 15 tot 20 cent per kg. Het vorig jaar omstreeks deze tijd lag de veilingprijs ongeveer 20 cent per kg hoger. De ophoudprijs voor vroege aardap pelen, die is vastgesteld door het „Cen traal bureau van de tuinbouwveilin gen", bedraagt deze week 15 cent per kg. UNION ADVERTENTIE SAN ANTONIO, (Texas) Forensen, die elke week uren zwoegen om door verkeersopstoppingen heen te komen, zullen wellicht binnenkort met een snel heid van 96 kilometer per uur op een kolom gas door de lucht naaT een kleine landingsplaats bij hun woning of kantoor vliegen. Op het vierde internationale symposium inzake bio-astronautica en het on derhoek van de ruimte is aan 500 geleerden een blik gegund op deze forensen- droom. Een piloot van de Bell Aërosystems Co., die een rakettengordel droeg, steeg op van de binnenplaats van het gebouw, waar de vergadering plaats had, vloog op dakhoogte ovei een lagune, cirkelde om de binnenplaats heen en keerde op de beperkte ruimte, waarvan hij was opgestegen, terug. De nauwe samenwerking tussen Ver olme en de N.D.S.M. komt tot stand tussen de grootste twee nieuwbouwwer- ven van ons land. Beide hebben op drachten voor vier tankschepen van elk meer dan tweehonderdduizend ton. Over enkele dagen zullen zij meer be kend maken „indien de verdere onder handelingen conform de verwachtingen worden afgerond". De heren P. Goedkoop D.zn. van de N.D.S.M. en de heer C. Verolme heb ben de besprekingen in het diepste ge heim gevoerd. Zij hebben niet gezegd wanneer zij ermee zijn begonnen. Het is ongetwijfeld opmerkelijk dat kort geleden de heer Goedkoop op de aan deelhoudersvergadering van de N.D.S.M. zei: „Hoe Verolme nu precies draait met zijn onderneming, daarin kunnen wij geen inzicht krijgen". Hij onthulde toen ook het standpunt van het bestuur van dit bedrijf: „De N.D.S.M. wil zich wel verenigen met andere bedrijven om tot een veel gro tere eenheid te komen, waarin de capa citeit van de werf en de kennis veel be ter tot hun recht kunnen komen". Voor de heer J. A. Smit, directeur van de werf Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan den IJssel/Alblasser- dam, kwam het bericht als „een ge- geweldige klap" aan. Hij zei: „Ik ben ervan geschrokken". Ir. J. Woltjer, directeur van Wilton- Fijenoord in Schiedam, meende: „Het zat er wel in gezien de sombere gelui den in het jongste jaarverslag van de N.D.S.M.". Het positiefst was de reactie van de heer J. W. Hupkes, directeur van De Schelde in Vlissingen: „Een goede zaak. Een volkomen logische ontwikke ling dat de twee grote tankerbouwers samen gaan". Het is nog onzeker in hoeverre deze gang van zaken invloed heeft op een samenwerking van Verolme met de vier grote werven (N.D.S.M., Wilton- Fijenoord, De Schelde en de Rotter damse Droogdokmaatschappij) om te komen tot een gezamenlijk dok voor bouw en reparatie van mammoetsche pen. Bij de N.D.S.M. deelde men mee: „Het dok staat los van de fusie". Bij het ministerie van economische zaken voegde men eraan toe: „De fusie is in elk geval een stap naar meer samen werking. Het overleg over het dofc gaat de komende dagen voort". ADVERTENTIE GRATIS LEUKE ''an o.a. Lucky Luke, Billy the Kid ofde Da/tons bij dnepak/es INSTANT PUDDING Een oceaandepressie bereikte j vanochtend Midden-Engeland. Een i front ervan, dat de voorste begren- zing vormt van vochtige oceanische i lucht trok in de loop van de ochteitd over ons land naar het Noordoosten weg. Vrijwel heel West-Europa staat i nu onder invloed van eerstgenoemde j depressie' j In Centraal- en Oost-Europa ech- ter staat het weer nog onder invloed van een zwak gebied van hoge lucht- druk. Hier bereiken de middagtem- peraturen bij overwegend droog en zonnig weer zomerse waarden. Het komende etmaal trekt de de- i pressie over de noordzee naar Zuid- Noorwegen en Zweden. Het kou- front dat bij deze depressie hoort, i en dat de scheiding vormt met koe- i lere en iets drogere lucht, trekt i daarbij over Engeland in de rich- ting van ons land en zal dicht in de i buurt van ons land blijven. Hier- i door moet ook morgen op veel be- i wolking gerekend worden met af en toe buien of enige regen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1