WIJZIGING IN COLLEGE LEER SUM Drs.A.G.W. Schapenk nieuwe wethouder J. K. DE VRIES NAM ONTROERD AFSCHEID Op visite ,De Ark' geopend COMITÉ „SNELLENBURG" VRAAGT 5000 GULDEN LAAT DE AUTO STAAN EN GA EENS Betuwe verwacht komend seizoen een toeristene xplosie Dit jaar sneuvelen oude records! alle Bouw gymnastieklokaal Kesteren begonnen in Raad uur vervroegd VEILING KESTEREN Speeltuinen gaan eind augustus samenwerken Fa. Boers krijgt nieuwbouw van Kamp Overberg erkeersexamen Amerongse scholen Leerkrachten speelden „A adertje Langbeen" Kapperszaak gaat sluiten Geval van open t.b.c. in Leersum Bescherming tegen rumoerige wereld Lentelevenkreeg nieiiw lokaal V issen Kersen Wandelen y DONDERDAG 27 JUNI 1968 LEERSUM „Nee we noemen geen namen, namen noemen we niet". Deze uitspraak van Wim Kan kwam gisteravond goed te pas tijdens de raadsverga dering van de gemeente Leersum. Agendapunt vijf van de agenda was het be noemen van een nieuwe wethouder. Voor de raad tot kiezen overging vroegen enkele raadsleden om kandidaten en wilden daarbij al meteen zeggen wie zij zouden kiezen. Burgemeester mevrouw mr. C. M. 's Jacob-des Bouvrie stak hier een stokje voor en zei, dat men nog geen namen mocht noemen. Drs. A. G. W. Schapenk (CHU) en E. Homan (AR) werden kandidaat gesteld en met reven tegen vier stemmen won de heer Schapenk de eerste stemming. „Mijn stem gaat naar een van de christelijke partijen", zei de heer J. F. Benink (WD) en hij had deze beslis sing genomen, omdat men de meest juiste weerspiegeling kreeg van de po litieke oriëntering van de Leersumse bevolking door naast wethouder J. van de Bogert van Leersums Belang een wethouder van een der christelijke par tijen aan te stellen. De S.G.P. had geen kandidaat en Leersums Belang stelde de heer Ho- man tot kandidaat. „Ik breng mijn stem uit opmaar verder kwam de heer A. Takken (Pv.d.A.) niet want de burgemeester viel hem in de rede, door te zeggen dat hij nu juist niet mocht vertellen op wie zijn keuze zou val len. Uiteindelijk werd, zoals gezegd, de heer Schapenk gekozen. Door de heer Benink ngar hij zei, omdat Schapenk bijzonder geschikt was voor de ambt van wethouder. „De gemeente Leersum mag zich met hem gelukkig prijzen". De burgemeester heette de heer Schapenk voor de tweede maal als wethouder welkom. Hij was al eerder tijdelijk wethouder geweest, in ver band met een langdurig ziekteverzuim van wethouder J. K. de Vries (CHU). „We hebben toen al een plezierige sa menwerking gehad en ik hoop, dat we die nu kunnen voortzetten", aldus de burgemeester. Of de heer Schapenk dezelfde capa citeiten bezit als de scheidende wethou der De Vries is voor de heer Bogert nog de vraag. Tevoren had hij name lijk in de afscheidstoespraak voor de heer De Vries gezegd: „Dat de nieu we wèthouder dezelfde capaciteiten zal bezitten als u geloof ik niet. Dat is J. K. DE VRIES ontroerd welhaast onmogelijk". Ook burgemees ter mevr. 's Jacobs-des Bouvrie sprak lovende woorden aan het adres van De Vries. „Het doet ons college bijzonder veel leed dat weggaat. Op een gege ven moment moet men zich echter te rugtrekken. Als 'je je afvraagt: „Is het uw gezondheid eigenlijk wel waard om aan te blijven?", dan zie je dat het moet. U hebt bijzonder veel ge daan voor Leersum in de vijf jaar, dat u wethouder bent geweest". Zichtbaar ontroerd nam wethouder De Vries afscheid. Hij had Leersum naar hij zei naar eer en geweten ge diend. „Ik had het nog langer willen doen. Maar het kan niet meer. Mijn lichaam staat het niet toe", zei hij. Een woord van dank richtte hij tot alle gemeenteambtenaren, „Van hoog tot laag", tot de pers, „Die mij in mijn moeilijke periodes nooit heeft aangevallen", en tot de raad, „Dat wil zeggen, aan die mensen, die mij als wethouder niet te vaak hebben dwars gezeten", voegde de oprechte wethou der eraan toe. In de plaats van de heer Schapenk werd de heer J. van Doorn als CHU- raadslid benoemd nadat zijn geloofs brief was onderzocht en goed bevonden. De raad was gisteravond bijzonder praatlustig wat de zakelijke punten be trof. Vooral over het voorstel tot ver beteren van een woningwetwoning, raakte men niet uitgediscussieerd. De heer Lubbe stelde voor bij de betref fende woningwetwoning nog drie ande re verbeterde woningwetwoningen te bouwen. De raad stemde met vijf te gen zes stemmen tegen. Met evenveel stemmen tegen en voor verwierp men het voorstel van wethouder De Vries om een enquête onder de bewoners van woningwetwoningen te houden, be treffende de vraag naar verbeterde hui zen in die sector. Uiteindelijk werd het voorstel van B. en W. aangenomen en werd, nu met zes stemmen voor en vijf tegen, door de raad beslist de ene wo ningwetwoning te verbeteren. Voor drie gulden meer huqr krijgt de ambtenaar van de Technische Dienst van Leersum nu een woning wetwoning met onder andere een ga rage. Wethouder Van de Bogert bleek hem dit huis van harte te gunnen. Hij had even tevoren nog gezegd: „Die man is onmisbaar voor onze gemeen te. Een groot deel van de raad kon het hier op z'n zachtst gezegd niet mee eens zijn. Ook het verzoek tot schadevergoe ding van ir. J. S. Duyvis leverde veel stof tot praten. De heer Duyvis liet destijds een bungalow bouwen in Leer sum in de veronderstellling, dat ook achter zijn huis bungalows zouden ver- LEERSUM Aan het einde van de raadsvergadering van Leersum deelde burgemeester, mevrouw mr. C. M. s Jacobs-Des Bouvrie, mee ,dat zij bin nenkort met haar echtgenoot en een aantal jongelui uit Leersum een be zoek zail brengen aan Romsey in Enge land. De burgemeester van Romsey zal ook een tegenbezoek afleggen en wel ten tijde van het Leersumse bloe mencorso deze zomer. Om hem van een goede ontvangst te verzekeren stelde de raad gisteren unaniem f 250,- voor deze visite ter beschikking. KESTEREN De gemeenteraad van Kesteren, die vrijdagavond plaats vindt, begint in plaats van om half acht, om half zeven'. In verband met vakanties zal in raadsvergadering de maand juli geen worden gehouden. DRS. W. SCHAGENK nieuw AMERONGEN Gistermiddag opende de tweede voorzitter van de vereniging „Een school met de bijbel", de Nederlands Hervormde predikant ds. G. Kaastra, het nieuwe lokaal van de kleuterschool „Lenteleven" te Amerongen. Het nieuwe lokaal is ondergebracht in een woonark. Dominee Kaastra begon zgn toespraak dan ook met de opmerking: „Het lijkt wel of we in een rondvaartboot zitten". De „opvarenden" waren onder andere wethouder K. G. Tiel in de functie van loco-burgemeester, de heer C. van Oeveren, afgevaardigde van de Nederlands Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk te Amerongen en de heer E. Brevé, secretaris van de vereniging „Een school met de bijbel". „Als we aan een ark denken, denken we aan Noach en daarbij aan gebor genheid. De ark van Noach gaf e^n bescherming tegen het water, de stor men en het oordeel, dat over de mens heid kwam. Deze ark geeft de kleuter een bescherming tegen de rumoerige wereld buiten. De ark is een verleng stuk van het eigen gezin", sprak ds. Kaastra. Hij merkte op, dat de ark vei lig lag tussen de kleuterschool „Len televen" en de lagere „Prinses Bea- trlxschool". Drie jaar geleden werd de kleuter school „Lenteleven" in Amerongen ge sticht. „Het was moeilijk voor die school een vergunning te krijgen. Er stonden veel kinderen op de wachtlijst", al dus de predikant. Na twee jaar was de school al weer helemaal vol. In het najaar van 1967 dreigde er zelfs op nieuw een wachtlijst te ontstaan. Maar gelukkig is er op tijd een nieuw lokaal bijgekomen. .„Lenteleven" heeft nu een capaciteit van 120 kleuters. „Toen er een nieuw lokaal moest ko men, dachten we eerst aan een lokaal op wielen", aldus ds. Kaastra. Dit bleek later echter niet te verwezenlij ken. Toen kwam iemand met de sug gestie een ark aan te schaffen, zoals dat reeds gebeurde in onder andere De venter en Groningen. Wat men nog ner gens in Nederland in een „schoolark" heeft is centrale verwarming. Hiermee gaat Amerongen vooraan. Wethouder Tiel gaf een beknopt over zicht van het kleuteronderwijs in Ame rongen na de tweede wereldoorlog. Hij memoreerde het „Elisabethschooltje", toen dit te klein werd moest men lo kalen huren in „Oranjestein". Tenslotte trok men in de school aan de Burge meester Van de Boschstraat „Sinds dien heeft men alleen maar plaatsge- bruik", aldus de heer Tiel. Hij prees het voortvarende kleuterschoolbestuur, en wenste het geluk met het nieuwe lo kaal; hiërin gevolgd door de heren Brevé en Van Oeveren. rijzen. Er kwam later echter een dub bele woning onder een kap, bewoond door twee kroostrijke gezinnen. Spe ciaal van dit kroost zou hij geluidshin der ondervinden, waardoor zijn woning in waarde was gedaald. Hij eiste van de gemeente een vergoeding van f 3.728,-. Het verzoek was al eerder door de raad ongegrond verklaard. De ingenieur ging toen in beroep bij Ge deputeerde Staten. Ook hier kwam hij niet verder. Nu behandelde de raad Leersum het geval opnieuw en het ver zoek werd weer afgewezen, met zeven tegen vier stemmen na lang wikken en wegen. KESTEREN - de veiling te - De prijzen van de op Kesteren aangevoerde produkten waren gisteren als volgt: Aardbeien: EI 26-43 per doosje van 250 gram. EI 18-26 per doosje van 250 gram. Aanvoer 13.190 doosjes. Rode bessen: EI 44-56 per doosje van 250 gram. I 26-43 per doosje van 250 gram. Aanvoer 2.826 doosjes. Early Rivers: (Duitse kersen): EI 128-148, I 90-128, B 91, C 38. Aanvoer 29 ton. Meikersen: EI 104-136. I 81-103. Aanvoer 1 ton. Golden Delicious: EI 60-65 63, EI 65-80 63-74; EI 70-75 74- 79; EI 80-85 76. Aanvoer 3 ton. Jonathans: EI 60-65 45-66; EI 65-70 66-73; EI 70- 75 48-65; EI 75-80 60. Aanvoer 4 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. OPHEUSDEN Het comité „Snellenburg", dat in Opheusden het open jeugdwerk voorbereidt heeft de gemeenteraad van Kesteren verzocht voorlopig een subsidie van vijfduizend gulden beschikbaar te stellen voor het jaar 1968. Wanneer de raad een gunstige beslissing neemt over dit verzoek, is het comité voornemens om met ingang van 1 september de heer Rijksen uit üp heusden aan te stellen als jeugdleider. Omstreeks 1 oktober zal De Snellenburg voor het jeugdwerk in gebruik worden genomen. In de komende maanden zal het co mité „Snellenburg" worden omgezet in een stichting of vereniging, onder meer ter voldoening aan de eis tot het ver krijgen van rijkssubsidie, maar ook om als rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam tegenover derden te kunnen treden. Sinds het bestaan van het comité is veel werk door de leden verricht. Er werd meermalen vergaderd en van gedachten gewisseld over de or ganisatie van het jeugdwerk in Op- heusden. Voorts is een enquête onder de Opheusdense jeugd gehouden. In een brief aan de raad merkt het colle ge van burgemeester en wethouders op, dat de belangstelling voor het Deze kleuter voelde zich al meteen thuis in het nieuwe lokaal. Hij speelde een hui selijk spelletje in de gezellige, lichte ruim te. VEENENDAAL Afgevaardigden van zes speeltuin- en wijkverenigingen hebben gisteravond enkele uren nodig gehad om te beslissen op welke datum men bijeen zal komen om een over koepelend orgaan voor de speeltuin verenigingen een zo genoemde speeltuincentrale op te richten. Natuurlijk heeft men het ook nog over een aantal andere zaken gehad, maar omdat men zich niet kon institueren, was het onmogelijk besluiten te ne men. Op dinsdag 27 augustus komt men weer bijeen om spijkers met koppen te slaan. De afgevaardigden van de speeltuinvereniging ,,'t Hoorntje" zul len dan zorgen voor 'n agenda, zodat men vooraf overleg kan plegen met het eigen bestuur. Dat speelt vooral bij de afgevaardigden van de Wijkge- meenschap De Engelenburg", die nog geen voldoende mandaat bleken te hebben om beslissingen te kunnen ne men. Slechts één ding kwam vast te staan op de gisteren gehouden vergadering: de speeltuincentrale zal het werk van de speeltuinen moeten stimuleren. Wat de eigenlijke taken "worden, zal ech ter pas op de volgende vergadering bekend worden, nadat men de statu ten van dergelijke centrales in Zeist en Rotterdam geraadpleegd heeft. OVERBERG Woensdag heeft de aanbesteding plaats gehad van de nieu we gebouwen voor de „Rijksinrichting voor Jongens Overberg", te Overberg. De laagste inschrijver was de N.V. Aannemingsmaatschappij v/h Fir ma Boers en zoon te Veenendaal. De inschrijvingsbedragen van de 6 aannemers die meegedongen hadden, werden door de Rijksgebouwendienst geheim gehouden. Slechts werd mee gedeeld, dat de inschrijving van de Firma Boers volgens de ramingen was. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal het werk aan de Veenendaalse aannemingsmaatschap pij gegund worden. Van de zijde van de Firma Boers antwoordde men op een vraag naar de 'aaneensom: „Dat weet ik niet". jeugdwerk blijkens de uitslag van de enquête zeer bevredigend ge noemd mag worden. Naar aanleiding van het resultaat van de enquête is in een onlangs ge houden vergadering van het comité de wens naar voren gekomen wil men tot een verantwoorde en goede start van dit werk komen om deskundige leiding aan te stellen. Het comité heeft de mogelijkheid een deskundige kracht aan te trekken, in de persoon van de heer Rijksen. In ver band hiermee zou het comité gaarne zien, dat de raad meewerkte door het beschikbaar stellen van de aangevraag de subsidie. Het is niet uitgesloten, dat ook het Rijk in de kosten voor dit werk voor ongeveer 45 procent zal bij dragen. Besprekingen hierover hebben inmiddels reeds plaatsgevonden en ook van de zijde van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is men bereid gevonden het jeugdwerk in Opheusden te helpen be vorderen. Een voorstel van B. en W. aan de raad om de subsidie van vijfduizend gulden te verlenen is spoedshalve aan de agenda voor de raadsvergadering van vrijdagavond toegevoegd, omdat de aan te stellen jeugdleider ook uit andere plaatsen in ons land voor dit soort werk is aangezocht. KESTEREN In de Betuwe wordt tijdens de komende vakantieweken een ware toeristenexplosie verwacht. Nu al is bekend, dat alle records van voor gaande jaren zullen sneuvelen. Juist deze zomermaanden zijn bepalend voor de Betuwe als toeristencentrum. De verwachte stijging van het aantal toeris ten betekent definitief, dat het rivierengebied er een nieuwe en belangrijke in dustrie heeft bijgekregen, namelijk de vreemdelingenindustrie. Nu al maken de gastvrije Betuwnaren zich op om de toeristenstroom op hun manier te kun nen verwelkomen. In verschillende stadjes en dorpjes werkt de bevolking koortsachtig aan de organisatie van festiviteiten, die de vakantievreugde in het rivierengebied zullen moeten verhogen. Ook de VVV-Gelders Rivierengebied in Tiel werkt onder hoogspanning. Om de vele oteristen een prettige vakantie te bereiden, worden diverse activiteiten op touw gezet. „Laat de auto staan en ga wandelen" is één van de vele adviezen, die de VVV bezoekers van het rivierengebied geeft. Juist tijdens een wandeling er vaart men pas^e ware schoonheid van het rivierlandschap. Wandelen kan men nu volop en het is in de Betuwe een plezierige bezigheid voor een ieder die van de natuur houdt", verzekert de VW. Over slingerende dijken, waar men een majestueus uitzicht over het water van de grote rivieren heeft, met aan de andere zijde een uniek park landschap met rietgedekte boerderijen Wie de binnenwegen inslaat, ondergaat de rusticiteit van de omgeving. Weiden vol boterbloemen en klaver, kalveren en jonge paarden die en dat geldt nog meer voor de ponyveulens een vertederende aanblik bieden. Paarden fokkerij is een eeuwenoude traditie in 't Gelders rivierengebied. Wie de natuur liiefheeft trekt er te voet op uit en ver kent de stille paadjes langs de weterin gen, omzoomd door peppels of wilgen. Ook vissen kan men vrijwel overal in het Gelders rivierengebied; langs de Maas en Linge zijn op vele plaatsen boten te huur en door het gehele ge bied treft men campings met uitgebrei de vismogelijkheden aan, zoals „De Tolbrug" te Bergharen, „Bloeiend Land" in Opheusden, „De Grote Brug" in Zoelen, Strandbad „Aalst" in Aalst, „Waalyreugd" in Gendt, „De Rijs- kamp" in Dreumel en „De Loenense Wel" in Ewijk. De vroege kersen worden hier en daar al geplukt en vanaf heden -kan ieder die daar zin in heeft op camping „Lede en Oudewaard" in Kesteren te recht om kersen te eten en mee te ne- AMERONGEN De leerlingen van de lagere scholen in Amerongen namen gistermiddag deel aan het praktische gedeelte van het examen, afgenomen door de afd. Amerongen van de Bond Voor Velig Verkeer. Door 78 leerlingen werd aan dit examen deelgenomen. Drie kinderen toonden in de praktijk de theorie niet te kunnen toepassen en behaalden een onvoldoende. Aan 61 van de 75 geslaagden kon met lof een diploma worden uitgereikt. Eind juni. begin juli, zullen de maai- of meikersen rijp zijn. alhoewel de oogst te lijden heeft gehad van het koe le voorjaarsweer. Op vrijdag 5 juli wordt in het Betuw- se dorpje Gendt 's avonds om 19.00 uur de kersenkoningin met haar gevolg op een praalwagen glorieus én feestelijk ingehaald. De stoet trekt naar de Dorpsstraat, naar Providentia waar een groot kersen-feest zal worden gehouden. Wandeltochten staan er in het Rivie rengebied vele op het programma. Op 6 juli wordt in Herwijnen een zo- mertocht gehouden. De tocht gaat door het aardbeien- en kersenland en start in Herwijnen om 14.30 uur. De afstan den zijn:5-10-15-en20 kilometer. Het inschrijven kost f 1,50 of f 1,25 en is mogelijk bij H. v. d. Meer, Lijster beslaan 16 Herwijnen. Herwijnen ligt ca. 15 kilometer ten oosten van Gorinchem. In Zuilichem wordt op 17 augustus de eerste Waaltocht gehouden. Over dijken en door boomgaarden voert deze prach tige tocht over de 5-10-15 - 20 kilo meter. Start 14.30 uur. Inschrijven bij A. P. Droogers, Nieuwstraat 5 Zuili chem. Op 24 augustus vindt in Dodewaard een Midzomertocht plaats. Door de mooie Midden-Betuwe kan men naar verkiezing 5-10-15-20 kilometer wandelen. Aanvang 14.30 uur. Inschrij ven bij R. F. de Jong Wilgenlaan 26 te Dodewaard. In Lienden wordt op 31 augustus de d^rde Rijntocht gehouden. Het parcours leidt door het land van de kersen en de tocht is 5-8-12 - of 18 kilometer lang. Inschrijven bij G. van Zetten Na de Graaf 14 te Lienden. RHENEN De streekhuishoud- school aan de Nieuwe Veenendaalse- weg in Rhenen vierde gisteravond in gebouw „Irene" het twintigjarig be staan. De leerkrachten voerden het toneelstuk „Vadertje Langbeen" op voor een uitverkochte zaal. Dat het on derwijzend personeel gewend is óp de planken te staan, werd gisteravond nog eens duidelijk bewezen. Het pu bliek genoot van goed toneelspel, even als de leerkrachten zelf van hun onge wone werkzaamheden. KESTEREN Eindelijk is in de Nedereindsestraat te Kesteren defini tief gestart met de bouw van het gym nastieklokaal. Aanvankelijk was mee gedeeld, dat de bouw vorig jaar sep tember zou beginnen. Verschillende oorzaken schijnen een aanzienlijke vertraging te hebben opgeleverd. De zer dagen is men echter begonnen met het plaatsen, van de spanten. Als geen tegenslag wordt ondervonden, wordt verwacht, dat het gymnastieklokaal nog dit jaar zal zijn voltooid. Na de bouwvakkenvakantie wordt begonnen met de bouw van het dorpshuis. Gym nastieklokaal. dorpshuis en overdekt instructie zullen tezamen in de toe komst één complex vormen. EDERVEEN De Ederveense he renkapper De Breet zal per 1 juli a.s. zijn kapperszaak sluiten. Kapper De Breet kwam in 1929 naar Ederveen en vestigde zich aan de Hoofdweg nr. 58 waarvoor het oude postkantoor geves tigd was. Hierna kwam hij in het blok in het centrum van Ederveen dat in de oorlog in brand geschoten werd en nooit meer opgebouwd is. Net nog voor de oorlog verhuisde hij echter tijdig in een houten gebouwtje aan de Hoofdweg van wijlen J. de' Koning. In 1949 vestigde hij zich in het huis aan de Hoofdweg net voor de kerk van de geref. gemeente waar hij nu nog woonachtig is. De heer De Breet vindt het op zijn 70-jarige leeftijd welletjes en laat het nu verder aan de jongere generatie over, in dit geval aan de enig overblijvende kapper in Ederveen J. Slotboom. De heer De Breet heeft zijn huis ver kocht aan de heer Wagtho uit Lunteren die als koster van de geref. gemeente zich hier zeker goed op zijn plaats zal voelen. Kapper De Breet gaat nu met zijn echtgenote die hem altijd trouw terzijde stond voorlopig zijn inkomen zoeken bij de buren hetgeen wel een paar jaar kan duren, want de bedoe ling is in het in aanbouw zijnde be jaardencentrum te Veenendaal hun in trek te nemen. Hiermede komt dan het einde van dit bijna 40-jarige kappersbedrijf dat me nig oud-Edervener nog wel eens zal missen want per 1 juli wordt de zaak definitief gesloten daar er geen opvol ger aanwezig is. LEERSUM Dr. J. C. Dell (Leer sums Belang) drong er bij het college van burgemeester en wethouders van Leersum gisteravond tijdens de raads vergadering op aan, spoedig in Den Haag te vragen om een onderzoek bij de bevolking van Leersum naar tuber culose. Het was hem namelijk via de plaatselijke wijkverpleegsters ter ore gekomen dat er in Leersum een open geval van tbc was. „Een figuur die met vele mensen in het dorp in aanraking komt", aldus de heer Dell. De wijkverpleegsters hadden een provinciale instantie reeds gevraagd de inwoners van Leersum te onderzoe ken. Hier hoorde men echter, dat het gemeentebestuur om een dergelijk on derzoek toestemming moest vragen, mede in verband met een financiële tegemoetkoming. „Ik hoorde dit pas vanavond", aldus de medicus. „Het is hard nodig, dat dit **clerzoek er zo spoedig mogelijk komt". Het is twee jaar geleden dat in Leersum een derge lijk onderzoek heeft plaats gevonden. „In Amerongen had men op een gege ven moment in acht jaar geen onder zoek. Daar kwamen toen verschillende tbc-explosies voor". De burgemeester verzekerde, dat het gemeentebestuur zich zo snel mogelijk met de betreffen de instantie te Den Haag in verbinding zou stellen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3