„Ik ben moeilijker voor mezelf dan voor directe tegenstander" GVW en streekteam waarborgen topduel Wilskracht" demonstreerde OPSTELLINGEN Veiling Septer Tiel Geslaagd Geslaagd Vuurwerk gaat door Gerrit Beukhof wordt meermalen slachtoffer van eigen emoties HANS BLEIJENBERG MOEST EERST WORDEN VERZEKERD BURGERLIJKE STAND u uw 10550 11079 VW-avondwandeling „Ons Genoegen" geeft concert in Eist VDZ-competitie Geslaagd Welkom Begrip AMERONGEN RHENEN KESTEREN Pagina 5 lÉMlrt.fM DONDERDAG 27 JUNI 1968 VEENENDAAL „Wat er allemaal over mij wordt gezegd weet ik niet precies, maar een feit is dat ik geens zins van plan ben om GVW te verla ten. Ik heb de straf, die men mij heeft opgelegd ervaren als een zeer zware (wat té zwaar naar mijn mening), maar i'k heb nooit het plan gehad om naar een andere plaatselijke club over te gaan". Gerrit Beukhof vindt het wel iswaar merkwaardig, dat hij niet ter verantwoording is geroepen door het bestuur van zijn club, dat onverbidde lijk vonniste, maar een gevoel van wraak is nooit in hem opgekomen. HU heeft na de wedstrUd tegen DOVO ontstellend veel kritiek moeten slikken toen hij eigener beweging het veld ver liet, maar hij kan nog steeds niet in zien dat dat nu zo onsportief is ge weest. „Ik ivnd persoonlUk dat ik er verstandig aan heb gedaan het veld te verlaten. Op een gegeven ogen blik kon ik me in geen geval meer wa penen tegen de grote druk, die er in de vorm van opmerkingen en andere ver velende intimidatiemethoden op me werd uitgeoefend en dus heb ik de kleedkamers opgezocht. Had ik op de een of andere manier tegenmaatrege len genomen vooral in deze plaatse lijke derby dan had ik onherroepe lijk de naam van GVW besmeurd", zegt de sympathieke, ietwat timide voetballer. Hij is ervan overtuigd dat hij zich aan de andere kant had moeten kun nen beheersen, maar hij durft toe te te geven, dat hij dat niet kon. „Het is bekend dat ik een vrij zwakke mentaliteit heb en daarvoor durf ik ook wel uit te komen". Beukhof zegt in de laatste maanden ontzettend veel geleerd te hebben en ongetwijfeld komt er in de nieuwe com petitie een ommekeer. Want juist door de straf is hij erg getroffen en deze draagt er dan ook in grote mate toe bij, dat hij zijn mentaliteit drastisch tracht te verbeteren. Dat zou ook GVW bijzonder wel kom zijn. Over het algemeen is het bestuur bijzonder consent met de kwa liteiten van Beukhof en enkele spelers van het eerste elftal zijn er steevast van overtuigd, dat Beukhof een van de beste krachten is in de ploeg van Aars man. Maar zijn mentale instelling laat zoveel te wensen over... Wie is nu deze Beukhof met zUn zeer aparte stijl? Vormt men zich wel een juist beeld van de man, die vaak in de clinch ligt met zijn directe opponent, die vaak tot forse acties wordt aange zet door het publiek, die zelfs al een keer een tegenstander na de wedstrUd volkomen groggy heeft geslagen met een welgemikte rechtse directe? „Ik ben gewoon een agressieve voet baller. Wanneer er normaal wordt ge speeld, dan heb ik het meeste plezier in deze sport. Maar werkelijk, ik kan niet hebben, dat ik veelvuldig op merkingen naar mijn hoofd geslingerd krijg en wanneer ik grof wordt ge nomen. Dan moet ik eenvoudig wat terugdoen en dat ik dat op de meest ongeschikste momenten doe, dat geloof ik nu ook wel", aldus „Beuk", die reeds vanaf zijn tiende jaar lid is van GWV en op vijftienjarige leef tijd een plaats veroverde in de eerste uitgave. Vooral wanneer hij weet, dat hij moedwillig „behandeld" wordt door zijn tegenstander, kan hij zijn felle emoties niet meer bedwingen. Dan moet hij iets ondernemen Hij krijgt dan onmiddellijk spijt van zijn agressieve acties. Dan betreurt hij een knock-out. Dan betreurt hij dat hij zijn ploeggenoten in de steek heeft ge laten. Maar ergens weet hij dat hij zichzelf heeft overmeesterd, want: „Er uit lopen is toch beter dan eruit wor den gestuurd"? De talentvolle voetballer heeft vol gens hemzelf een beetje leiding nodig. Het Veenendaalse voetbalpubliek kent hem vrij goed. Wanneer hij in een wed strijd een tegenstander geen enkele kans geeft en de toeschouwers zien hem plotseling een overtreding maken, die beslist niet nodig is, dan is dat om dat zijn opponent minder galante prak tijken uitoefent en hij deze beantwoordt. „Dat komt misschien doordat ik al zeer jong een plaats in het eerste elf tal had. Wellicht zijn mij enige uit spraken van toen bijgebleven, name lijk dat ik fors moest optreden en be paald niet bang moest zijn. Het spel wordt in een hoofdteam van een ver eniging harder, de inzet groter en daar ik nogal impulsief ben heb ik mis schien de „raadgevingen" van enkele personen te letterlijk opgevat. Ik weet nu dat ik toch nyDet proberen me te wapenen tegen vervelende opmerkin- kingen en intimidatiemethoden van de tegenstander en daartoe zal ik alles in het werk stellen in de toekomst". Want Gerrit Beukhof is onmisken baar een goede voetballèr. Hij wisselt sublieme matches af met duels waar in hij aanvankelijk goed speelt, maar na verloop van tijd slachtoffer wordt van zijn eigen emoties en dus vreemde dingen gaat doen. Toch is hij een begrip in de Veenen daalse voetbalwereld. Dat komt vol strekt niet alleen door zijn roemruchte verleden, maar ook door zijn grote ca paciteiten als verdediger, zijn typische manier van lopen en zijn bekeken spel. Wanneer „Beuk" zich mentaal weet te harden met hulp van b.v. zijn oefenmeester dan kan hij grote suc cessen boeken in de naaste toekomst. Want het is o.i. niet overdreven te hem inderdaad gemakkelijker heeft dan stellen, dat zjjn tegenstander het bjj hyzelf Vader en zoon Bleijenberg zoals zij vorig jaar in Veenendaal werden ge fotografeerd voor de wedstrijd van de Veenendaalse selectie tegen tweedeklas ser DOVO. Ook nu speelt het tweetal weer mee. Maar dat ging niet voordat men junior voor een groot bedrag verzekerd had VEENENDAAL Met spanning wachten de voetballiefhebbers uit Veenendaal en omgeving de wedstrijd af, die zaterdagavond om zeven uur op het Salamander sportpark wordt gespeeld tussen het sterkste elftal van tweedeklasser GVW en een streekselectie die is samengesteld uit gerenommeerde amateurs uit de om geving. Het meespelen van Wim Bleijenberg en zijn talentvolle zoon is nu definitief. Vorig jaar stal Bleijenberg jr., „de hoop" van eredivisieclub Go Ahead, de show toen een Veenendaalse selectie aantrad tegen DOVO en met 4—1 zegevierde over de rood-witten. Om kwart over zes is een damesvoetbalduel gepland. De organi satoren van het duel, waarvan de recette bestemd is voor de vakantieweek voor chronisch zieken, verwachten een zeer grote belangstelling. De aftrap in het „duel der zwakke geslachten" wordt verricht door het enige vrouwelijke raadslid van de ge meente Veenendaal, mevrouw Bud- dingh-De Vries Lentsch. Het eerste team wordt gevormd door vrouwen en verloofden van DOVO-spelers, terwijl als tegenstandster is gekozen 'n ploeg van Veenendaal, aangevuld met voet baltalenten uit de korfbalclub SKF. De wedstrijd wordt geleid dpor de heer C. G. van Hall, voorzitter van de Veenendaalse honkbalclub; grensrech ters zijn de heren J. Kaspers en R. Sip- kema, respectievelijk voorzitter van korfbalclub SKF en Veenendaalse zwem- en volleybalclub. De elftallen komen in de volgende opstelling uit: DOVO: doel: Nel Kroes- bergen; achter: Anke Prins, Jel Bud ding en Joke Mulder; midden: Hanny Schoeman en Hilda Stuivenberg; voor: Marijke Houtdijk, Crista Quint, Ria Di- teweg, Nel de Lange en Alie Leppers. VEENENDAAL: doel: Ted van Koo- ten; achter: Gré Trop, Joke Nijhof en Janny Henzen; midden: Anita Hut en Carla van Kooten; voor: Bertie Kui pers, Jannie Muller, Gerda v.d. Broek, Lettie Heikamp en Mieke Kroes. Burgemeester Hazenberg brengt de bal aan het rollen in de wedstrijd tus sen GVW en het. op het eerste gezicht bijzonder sterke streekelftal. Hans Bleijenberg kreeg aanvankelijk geen toestemming van het bestuur van Go- Ahead om zaterdag uit te komen in de ze wedstrijd. Toen de organisatoren zich echter bereid verklaarden om Bleijen berg junior voor deze ene wedstrijd te verzekeren voor 25.000 gulden, waren de trainer en het bestuur akkoord. De talentvolle zoon van Wim Blijen- van Go Ahead en de Deventer club is van Go Ahead en de Deventdr club is zeer enthousiast over hem. Bleijenberg senior is momenteel niet in al te beste conditie, zoals hij gisteren verklaarde, maar hij voegde er on middellijk aan toe dat hij „de wed strijd in 't Veen" wel zou kunnen uit spelen. Een woordvoerder van GVW vertel de nog dat de eerste uitgave van de blauwwitten in een van de sterkste op stellingen uitkomt en zich streng con centreert op de strijd van zaterdag. Alle exponenten voor een topduel zijn derhalve aanwezig. Gerrit Beukhof, -de 21-jarige ver dediger van 2e klasser GVW, is het afgelopen seizoen verreweg het meest in het nieuws geweest in de Veenendaalse voetbalwereld. Niet zozeer wat betreft zijn kwaliteiten, maar eerder door zijn spelopvat ting, zijn nogal emotionele aard en zijn voor het publiek nogal zonder linge beslissingen. Beukhof in de sportwereld alom bekend als Beuk raakte in een wervelstorm van publiciteit toen hij in een plaatselijke derby het veld verliet omdat hij zich niet meer kon beheersen en dreigende moeilijkheden „daardoor uit de weg ging". De GVVV-er werd naar aan leiding hiervan door zijn vereni ging voor drie maanden geschorst, terwijl de strafcommissie van de KNVB vonniste met een straf van totaal zes wedstrijden. Hij is nu van de velden verdwe nen. Zijn tegenstanders zeggen: „Dat is de straf die hy verdient. Zo'n onsportiviteit kan niet worden getolereerd". De sympathisanten van Beukhof denken er echter ge heel anders over. „Het is een ras voetballer met een wat zwakke men taliteit. Voor ons is zijn besluit be paald niet onverstandig geweest". Vele geruchten doen nu de ronde over de blauwwitte back. Beukhof zou niet al te zwaar tillen aan zijn schorsing. Beukhof zou er sterk over nadenken om naar een andere ver eniging over te gaan en Beukhof zou zelfs overwegen om maar te stoppen met de voetbalsport. Wij hadden een openhartig ge sprek met de Veenendaler, die zich zelf als volgt karakteriseerde: „Ik ben een moeilijke jongen, maar véél meer voor mezelf dan voor mijn tegenstander"! 5? RHENEN Gisteravond gaf ide Rhenense gymnastiekvereniging „Wilskracht" na twee jaar de tradi tionele openluchtuitvoering op het ge meentelijk sportpark „Candia". De de monstratie vormde een aantrekkelijk schouwspel voor het aanwezige pu bliek. Vooral de meisjes van „Wils kracht" ^dwongen tijdens de oefening op de brug de bewondering van de aanwezigen af. Aan lenigheid ontbrak het gisteravond op het sportpark „Can dia" "geenszins. Geboren: Everdina Maria, d.v. H. Geurtsen en E. v. Kempen; Dirk Jan, z.v. H. v. Veenendaal en G. v. Groot- veld; Louis Marcel z.v. A. v. Bergeijk en A. J. Marcelis; Mirjam, d.v. W. H. Remmel en G. J. de Geus. Ingekomen: P. H. J. Sanders van Den Haag; B. Oskamp van Lopik; P. C. Legemaat van Woudenberg; J. M. v.d. Velden van Leersum. Geboren: Martin, z.v. G. J. H. Radt en E. Quint, Eist; Grada Johanna Pe- tronella, d.v. M. v. Ewijk en H. W. Ver meer: Woutera Elisabeth, d.v. W. Hermse en W. H. v. Mourik, Eist; Ma- rinus, z.v. M. v.d. Linden en P. C. Hui- bers; Maartje Marie, d.v. J. A. ter Burg en M. Elings Otto, z.v. A. Bud ding en M. L. J. Lenting; Henldrikus, z.v. R. Versteeg en C. v. Garderen; Robert, z.v. A. v. Dijk en H. J. v.d. Scheur, Veenendaal Hendrikus, z.v. R. Baars en W. M. I. Brienesse; Ja- comina, d.v. K. v.d. Berg en E. Thijs- sen, Veenendaal Peter Jan Gerrit, z.v. C. v. Dijk en C. Terschegget, Eist; Arnol-dus Marinus Nelis, z.v. E. G. Drost en E. v. Vliet. Eist; Mariëlle Ger- trudis Monique, d.v. A. H. J. v.d. Horst en M. J. v. Baairle, Veenendaal; Jan Cornells, z.v. J. C. Heusinkveld en W. G.v Puijk; Mathijs, z.v. M. Geurts en N. T. A. v. Leeuwen, Kesteren; Me- lina, d.v. G. Haast en G. H. Lieftink, Renswoude; Gerardus, z.v. G. Haast en G. H. Lieftink, Renswoude; Marinus, z.v. M. v. Baaren en G. K. v. IJme- ren; Wilhelmina Geertruida. d.v. F. C. W. Lammers en C. W. G. Meurs; Jan Willem, z.v. D. F. Elstak en A. M. Brinkman, Eist; Maria, d.v J. J. Ot- ten en M. Jansen, Veenendaal; Petro- nella, d.v. J. J. Otten en M. Jansen, Veenendaal; Rijk, z.v. N. v. Walsem en G. Lodder; Willem, z.v. N. Boers en W. A. Kooij, Veenendaal Arend Arnoud Theodoor, z.v. J. Mooibroek en G. Geerts, Veenendaal; Denis Johannes, z.v. R. Jams en T. Metz; Son ja Wilhel mina, d.v. P. Bosch en M. A. S. Dil; Edwin George, z.v. G. Meijering en N. v. Veldhuizen Esther, d.v. P. W. H. M. v.d. Vorst en A. B. v. Hardeveld, Vee nendaal. Ondertrouwd: J. v. Setten en J. J. v.d. Berg; H. E. H. Wien en E. Ver steeg; L. Veldjes graaf en K. v. Setten; A. vJd. Poel en J. Scheele; H. F. J. Belmer en B. v. Baaren; R. B. Wegh en A. M. Stuart; H. W. Baumann en J. Snel. Gehuwd: J. C. v. Daalen en J. G. J. Spiegelenburg; A. v.d. Poel en J. Schee- Ie; R. Perfors en A. A. Verbaas; A. Hofman en A. C. Hass; J. v. Setten en J. J. v.d. Berg. Overleden: Cornelia Judith v. Vorrno, 69 jr.; Johannes Franciscus Kerkhof, 38 jr.; Elizabeth v.d. Poel, 60 jr.; Wil helmina Christina Straks, 8 jr. Elders geboren: Reindert, z.v. C. Puijk en C. H. J. Henken; Lia Maria, d.v. J. A. J. Vuist en C. E. Fleer. G.V.V.V. Wim van Dijk C. Hardeman G. v. d. Bovenkanip G. Hoedeman W. van Eijck D. v. Limburg Schreuders J. v. d. Bovenkamp J. Sukkel (V'daal) H. Bleijenberg (Go Ahead) B. Denioet (DOVO) C. Gerritsen v. Braxvoort (Veenendaal) (DOVO) T. v. d. Bovenkamp J. v. Manen P. v. d. Bovenkamp J. ten Braak Nico Diepeveen (Candia'66) (DOVO) W. Bleijenberg (AGOW) G. v. d. Weerdhof L. Rebergen (VRC) (VRC) C. van Kranenburg (De Musketiers) STREEKELFTAL OVERBERG Op één na zijn alle leerlingen van de lagere school aan de Haarweg, die afgelopen maandag aan het praktische gedeelte van het ver- keersexamen 1968 hebben meegedaan, geslaagd, t.w.: Gerard Spruit (met lof); T. van Hien (met lof), Jan Jansen (met lof), Jan Jagtenberg, Cobi van Essen, Rudy Dek, Dikkie Blaauwendraat, Dik van Grootveld, Ria van Eem, Yvonne Grie- se, Wim Hardeman, Elly Koenders, Kees Doornebal. Gistermiddag werden met een feeste lijk tintje de diploma's uitgereikt in de school. Elders overleden: Bemhard Leopold Frederik Kok, 22 jr.; Coetnradus Wes- sels, 75 jr.; Pieter de Leeuw, 67 jr.; Antonie Marinus v. Ommen, 73 jr.; Antonie v. Manen, 84 jr.; Wiltemijntje v.d. Brink, 72 jr. Ingekomen: A. Woltering van Schie dam; D. v. Laar met gezin van Ech te ld; P. v. Pernis van Wageningen; B. Y. Dekker van Tied; A. J. P. Nobels met gezin van Velsen; J. H. W. v. Gils met gezin van Hilversum; T. A. M. le Grand g/m Brinkhuis van Arnhem; R. C. J. Eckhardt met gezin van Den Haag S. J. Pothumus met gezin van Laren N.H.; A. J. Keizer g/m vri. Meer van Veemidam; H. F. J. Vriese met ge zin van Soest A. E. Eindt g/m Keip van Bussum. Vertrokken: A. Versteeg met gezin naar Veenendaal; D. Vervoort naar Apeldoorn; B. A. b. M. Amar naar Nij megen; N. J. Minderop met gezin naar Wonseradeel; O. H. Honders met ge zin naar Voorburg. A. H. Schroder met gezin naar Duits land; K. G. Bakker met gezin naar Rheden; J. v. Tricht naar Veenendaal; J. D. Schaaij naar Oudewater; F. H. A. Eimers g/m v. Middetktop naar De Bilt R. D. Bolland naar Velsen. KESTEREN Opgave van buiten de gemeente geboren kinderen: Maartje J. van den Brenk, d.v. H. C. v.d. Brenk en A. Vlieger, Opheus- den; Niesje J. van Kleef, d.v. R. van Kleef en J. J. van den Hater, te Op- HEUSDEN, Machiel van Capel, z.v. M. van Capel en J. Brienissen, te Keste ren; Sybren Terluin, z.v. R. Teriuin en W. v.d. Brugge, Opheusden; Gerrit J. van de Pol, z.v. T. van de Pol en T. van Walsem, Opheusden. Avondveiling van kersen van 25-6-1968. Duitse kersen 95130, meikersen 100125, spithoven 5085. Opgave na klasse mm maat Appelen 75/80 70/75 65/70 60/65 1 S x Golden Delicious k.2 82—88 78—82 54—72 47—52 Goudreinet k.2 64T2 4652 4045 Jonathan k.2 5168 Aardbeien gedopt senga's 137 diverse soorten 83 rabrieksaardbeien met dop 01. x Koude grond-aardbeien per doosje van 250 gram 2650 2530. Frambozen per doosje van 250 gram 6070 3035, rode bessen per kg 105130, rode bessen per doosje van 250 gram 2446 2530, blok rode bessen 74, blok Duitse en zwarte kersen b 75 b/c 60 c 40. x Blok meikersen b 82 b/c 61 c 37. x Duitse kersen 100145, meikersen 100130. Groenten: Bloemkool per stuk 2152 1626, x peulen 75110 2030, savooiekool 1015, tuinbonen 2333, doperwten 95105, spitskool 818, wortelen 5065, wortelen per bosje 4068, uien per bosje 2025, kroten per bosje 1522, rode kool 2535, princessebonen 210240, snijbonen 240270, spinazie 4048, sla per 100 krop f 5.008.00, aardappel middel 2025, kriel 10—17. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. MIST dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17 JO uur van 17.30 19.30 uur i -i iiifl Zaterdags 16.30—17.30 uur. AMERONGEN Eerder werd ver meld, dat de avondwandeling van de VVV-Amerongen onder leiding van de heer A. P. Kleuver rond het kasteel en het Lievendaeltje zou zijn op donder dag 27 juni. Dit is niet juist en moet zijn vrijdagavond 28 juni. Vertrek van af het terras van Hotel „Het Rode Hert" te Amerongen om 19.00 uur. De Gouden Regen geeft met haar zaad peultjes wel een aardig gezicht, doch het is beter die te verwijderen. Ze zijn giftig en dus is het voor hen die kinderen hebben aan te raden de trossen peultjes weg te nemen. Ook voor de struik het goed om de zaadvorming tegen te gaan. Het vraagt veel krachten van het gewas. Men doet er goed aan de struikrozen af en toe eens te controleren of zich ook wilde uitlopers vormen. Deze wilde scheuten zijn meestal anders van kleur en bezitten vele doorntjes. Wilde scheuten ontstaan onder de oculatie, de plaats waar de verede ling heeft plaatsgehad. Er ontstaan ook jonge scheuten, die geen wilde uitlopers zijn, deze ontstaan echter boven de veredelingsplaats. Zou men wilde scheuten door laten groeien, dan overwoekeren deze uiteindelijk de gehele struik en wordt het geheel wild. Denk er wel om dat de Pioenplant (pi oenroos) na de bloei niet afgesneden wordt. Vaak ziet men dat het loof di rect na de bloei afgesneden wordt, hetgeen funest is voor de plant. Wan neer straks het loof geheel bruin is geworden, dan pas en niet eerder, mag het loof opgeruimd worden. De plant moet in staat gesteld worden om nieuwe krachten te verzamelen. De vakanties zijn aangebroken; velen rukken zich los uit de alledaagse be slommeringen en zorgeri. De liefheb bers van vrije natuur zoeken de na tuur met haar geheimen op en zetten zich neer in of bij een bosrijke om geving. Zij zien het sterke contrast tussen de sparren en dennen met de losse en vrije ontwikkelig der loofbo men, die gezamenlijk de voornaamste toongevers van de landschappen zijn. Tegenover de aan geen regel of wet verbonden vertakking van de zich jaarlijks met een verjongd uiterlijk vertonende loofbomen, staan de altijd groene sparren als een symbool van standvastigheid en eeuwig leven. Vaak stelt men zich de vraag hoe oud die jonge naaldbomen zijn en om dan het antwoord hierop te vinden moet men de door de takken gevormde etages of kransen om de stam, van bovenaf, tellen. Het aantal kransen of etages komt vrij nauwkeurig met het aantal jaren dat de boom oud is, overeen. Velen hebben een dichterlijke krans ge- VEENENDAAL De heer J. C. Sukkel alhier slaagde dezer dagen voor het examen magazijnmeester. Hij ontving zijn opleiding bij de Leidsche Onderwijsinstellingen. vlochten om de altijd groenen en de bezitters van tuinen zullen het met mij eens zijn: men had slechter ma teriaal kunnen kiezen. De hoog opge schoten dennen en sparren spreken in het bos (coniferen in de tuin) een taal en zingen het lied dat een dich ter vertolkte: O, Lied van de Dennen, Soms zacht als 't ruisen, Der zangerige harp, waar 't windje in zucht, Soms prachtig en machtig Als 't stormende bruisen Van water, dat neerploft Met schaterend gerucht. Er is in uw zangen, O Lied van de Dennen Een geest die spreekt Van een hogere sfeer. Verschillende hangplanten, keurig ge leid tegen het behangetje op, ziet men vandaag de dag bijna in elke woning. De Hedera in verschillende vormen en onder meer de Ficus sti- pülata lenen zich hiertoe bijzonder en zij zijn dan ook zeer algemeen in trek bij de dames. Ettelijke jaren terug zag men veel de Asperages Springeri of de Tradescandia als de hangplant, doch deze schijnen uit de belangstelling geraakt. Een heel fijn hangplantje, die men nog niet zo veelvuldig aantreft, is het „lantaarnplantje"waarvan de we tenschappelijke naam „Ceropegia woodii" is. Deze wordt zeker „lan taarnplantje" genoemd om haar zeer typisch gevormde paarsrode bloem pjes die in de zomermaanden de plant sieren. De plant heeft dunne ranken, waaraan grijsgroene gemar merde blaadjes. In de bladoksels ontwikkelen zich kleine knolletjes die voor vermeerdering dienst kunnen doen. De fijne ranken worden na ver loop van tijd wel eens wat kaal, doch dan kan men deze gerust terug snij den. Ze mag in de zomer niet in de zon, wél volop licht en vraagt een matige watergift. „Waarom verschijnen aan de takken van mijn pereboompje die horizon taal groeien, eerder vruchten dan aan de verticaal groeiende takken", wil abonnee J. G. v. R. graag weten. Zie hier het antwoord: Het is een kwestie van sapstroom en assimila tie. De sapstroom werkt zich door het hout naar boven en door assimilatie wordt zetmeel en suiker gevormd. Wanneer de opgaande sapstroom uit de takken door de bast terugkeert, dan gaat dit door de horizontale tak ken veel langzamer, waardoor dan het zetmeel en de suiker achterblij ven. Hierdoor nu wordt dan de vruchtbaarheid bevorderd. Bij jonge aanplant wordt wel gebruik gemaakt van stokken om de takken horizontaal om te buigen. E. J. Grijsen, Rhenen RHENEN De vereniging voor vreemdelingenverkeer heeft zoveel spon tane reacties ontvangen op het idee om de honderd-jarige muziekvereniging komende zaterdagavond een vuurwerk aan te bieden, dat dit onderdeel van het programma verwezenlijkt kan worden. Het gemeentebestuur verleende inmid dels toestemming om daarvoor het wei land te gebruiken achter hotel „De Stichtse Oever". Het vuurwerk wordt omstreeks half elf afgestoken. 's Middags maken talrijke muziek verenigingen marsen door de gemeente en 's avonds om zeven uur opent „Oefe ning Baart Kunst" het programma met een show op het terrein naast de R.K. Gedachteniskerk. Daar treden ook de Schager dansers in klederdracht op. Zij die nog verzuimd mochten hebben een bijdrage te leveren voor het vuur werk kunnen nog steeds storten op een daarvoor speciaal geopende reke ning bij de Raiffeisenbank Rhenen. ELST De muziekvereniging Ons Genoegen uit Amerongen geeft op don derdag 4 juli a.s. een populair concert in de muziektent te Eist. Op het programma staan enkele moder ne werken, die bij de echte liefhebbers zeker in de smaak zullen vallen. Het komt zeer sporadisch voor dat van de Elsterse muziektent gebruik wordt ge maakt, temeer omdat de Elstenaren zelf het genot van een blaasorkest missen. VEENENDAAL Voor de onder linge competitie van V.D.C. konden een vijftal partijen worden gespeeld. E. de Kleuver en J. v.d. Vliert speel den een van weerszijden gedurfde aanvalspartij, waarin beiden veel dam- inzicht toonden. Toch bleek Van de Vliert de sterkste, door in het eindspel te zegevieren. Kalter kwam in zijn par tij tegen v. Rotterdam met een stand van 14 om 14 plotseling zo slecht te staan, dat hij twee schijven moest of feren en toen wel moest verliezen. Dat deed trouwens Keij man, die tegen Tol lenaar eveneens een achterstand op liep, niet. Integendeel, hij wist door een sterk eindspel en enkele foutjes van zijn tegenstander nog de winst te be halen en daarna tevens waarschijnlijk weer zijn plaats in het eerste tiental. Ook W. de Kleuver, die van Schaap won, promoveerde naar het eerste. Tenslotte verspeelde Bouman weer een punt tegen de verrassend goed- spelende Van Stempvoort. VEENENDAAL Aan de Tweede Chr. Huishoudschool te Veenendaal be haalden de volgende leerlingen het ge tuigschrift van de Primaire Opleiding. Uit Renswoude: Jenny van de Bovenkamp, Hennie van de Brink, Ada van Eist, Netta van Ingen, Jannie Inkenhaag, Ria Pa ter, Krijnie v. d. Velde, Cockie Vink, Ansje Vlastuin, Rika Wuck, Ita van de Glind. Uit Scherpenzeel: Joke de Hartog, Lyda van Setten, Ellie Veldhuizen, Gerda Westerhuis. Uit Bennekom: Riekje Achterstraat, Gerrie van Beek, Alie Boon, Jannie Boon. Uit Veenendaal: Joke de Haas, Ria Hommersom, Mieke v. d. Brink. Uit Ederveen: Nellie Borgers, Marja Dunsbergen, Ria Dijkhuizen, Janny van Egdom, Ditje Gaasbeek, Carla van Ginkel, Jannie van Grootheest, Bertha van Hunen, Teuni van Kampen, Gerrie de Koning, Jannie Methorst, Betsie Pa ter, Lutje Ploeg, Ria Vonk. Zeven leerlingen slaagden met lof.

De Vallei | 1968 | | pagina 5