En nu komt de keuken aan de beurt Romantiek verjaagt la bora torium-sfeer MEDISCHE ONENIGHEID OVER CEE-THERAPIE Muzikaal onthaal alleen gezelligheid uoor e roe...: f E Meubeltjes per post s f GEDULD MAAR Duurste manuscript ter wereld Kritische vragen aan minister over eedsaflegging R U T o S T A T V r gaat een golf van bin nenhuisverbouwingen door het land. Ook in nieuwe koophuizen, zelfs in huurflats wordt bij het leven vertimmerd. Schoorsteenmantels en binnenmuren gaan tegen de grond, zodra de centrale verwarming met goed ge volg heeft proefgedraaid. Woonkamers krijgen er een stuk bij. Sombere, onpraktische keukens ondergaan een ge daanteverwisseling. Dit zijn de nogal uiteenlo pende motieven: Wij willen ons huis ac ceptabel maken voor vrien den en kennissen. Een kwestie van: ,,Kijk eens, hoe mooi wij het hebben gedaan", met de klemtoon op wij. Naarmate de onrust in ons leven toeneemt, zoe ken wij steeds meer een rustpunt. Er is een toene mende hang naar roman tiek, ook en juist daar waar kil beton en glas en steriele tegeltjes ons omringen. De steeds meer inburge rende verschuiving van de eethoek naar de keuken. Wat eens 'n uiting was van burgerlijkheid, is nu een be wijs van volmaakt praktisch indelen en gebruiken van het huis. Luikse politie krijgt kogelvrij schild UITLEVEN BIJVERDIENSTE ROMANTIEK OOK BUITEN RECEPT DONDERDAG 27 JUNI 1968 De fraaie eetkeuken van de familie Gredt in Bodegraven maakt een huiselijke indruk. Het gladde emaille van de keu kenapparaten contrasteert sterk met het levendehout van kastjes en panelen. De heer Groen in Vlaardingen bouwde geheel naar eigen ontwerp een gestroomlijnde keuken, bepaald wel een top prestatie van een doe-het-zelver. De keuken is onbetwist de grote koploper. De laatste iaren stijgt de „keuken- markt" bij fabrikanten en importeurs met rond twintig procent per jaar. Let wel: alleen voor vernieuwingen. Een aantal meubelfabrieken is volledig overgegaan op het maken van keukens. BRUSSEL De gemeenteraad van Luik heeft besloten 100 plastic schilden aan te schaffen, waarmee de politie uitgerust zal worden in geval van op roer. De schilden, die bestand zijn te gen een kogel van 7.65 mm die van 6 meter afstand wordt afgevuurd, kosten circa honderd gulden per stuk. Het woongedeelte van een huis een nieuw gezicht geven is niet zo moei lijk. Ander behang, frisse verf en nieuwe meubels doen al wonderen. In de keuken niet. Die vereist een forse re aanpak, wil er van nieuw sprake kunnen zijn. De vrouw wil niet meer geïsoleerd van haar gezin haar werk doen. Zij wil een min of meer bij het woongedeelte getrokken keuken, met meer ruimte, praktisch, gezellig en gemakkelijk schoon te houden. „Eigenlijk is dat een gevolg van de welvaart", zegt een man met veel er varing in zijn dagelijkse praktijk, de binnenhuisarchitect W. van Lieshout. De mensen krijgen meer behoefte aan een klassiek ingericht woongedeel te en een moderne, vrij grote keuken, aangepast om er gezellig in te kunnen eten. Of de keuken moet een open ver binding hebben met de zitkamer, waarin de eethoek direct naast de keu ken is geplaatst. En wie is in steeds meer' gevallen de aanstichter tot al die veranderin gen? De heer des huizes, die zelf of samen met anderen wil kokkerellen. „Heerlijk man", zegt hij zijn vrienden, „nadat ik het de hele dag razend druk heb gehad". In werkelijkheid bedoelt hij: Ik kan me daar lekker uitleven. Hij behoort als regel tot de kringen, waarin het geven van partijtjes en drinkgelagen in kelders, op zolder, in de garage of aan „de bar" tot het ver leden gaat behoren. Verfijnde eetpar- tijen zijn nu „in", gestimuleerd door reclame en voorlichting. Maar dan moet de keuken er wel een zijn met alles erin en eraan. Een keuken met één of meer wanden vol kasten en al dan niet door thermosta ten bediende apparatuur; met een af zuiginstallatie die alle walm en lucht jes de baas kan, een apparaat dat restjes en vuil vernietigt. De wanden moeten kleurig zijn. De vloerbedek king van zacht plastic zal een zijde- glanzend effect geven. Praten we toch maar even over prijzen. Alleen de „wanden" in zo'n keuken kunnen al tegen de negenduizend gulden kosten: gemonteerd, met alle leidingen on zichtbaar in de muren weggewerkt. Gelukkig is er een grote variatie in prijzen, te beginnen met „een eenvou dig setje" van een 450 gulden. De boeken hebben uitgewezen, dat in de goedkope sector veertig procent van alle vernieuwers het keukenkar- wei zelf opknapt. Ook weer veertig procent laat het door een vakman klaren, maar dan wel in zijn vrije tijd als bijverdienste. Voor de „normaal lopende handel" blijft dus maar zo'n twintig procent over, plus natuurlijk vrijwel alle keukens in het duurdere genre. Intussen gaat ook op dit gebied de ontwikkeling met rasse schreden ver der. Het hout voor de keukenkasten verliest zienderogen terrein aan de kunststoffen. Zij worden uitsluitend of in de combinatie met hout gebruikt. Na de staande is de hangende keuken inrichting gekomen, met winst aan ruimte en praktische bruikbaarheid. Bij het bukken werden de laatste twintig, funeste centimeters overwon nen (en daarmee een stukje van de rugklachten). Mensen van Bruynzeel in Zaandam vertellen met voorzichtig optimisme iets over een nieuwe ontwikkeling. In het woongedeelte is de open wand, waarin we behalve boeken ook andere zaken een plaats geven, een gewone zaak. In de keuken begint dat idee nu ook door te dringen: kastjes zonder deuren met allerlei mooie dingen erin, sierlijk serviesgoed, glazen stolpfles- sen, oud aardewerk. Een vrouw moet er van houden. Het is beslist geen keu ken voor iedereen. Als nummer twee op de verlanglijst van alle hervormers staat het woon gedeelte. Daar in de eerste plaats leeft zich het verlangen naar rust en sfeer uit. De binnenhuisarchitecten weten hoe de mensen daarbij vragen naar hout, omdat het een emotionele bin ding met de natuur geeft; een betim merde wand, massief houten deuren. Zo gebeurt er dag in dag uit in het Hollandse binnenhuis heel veel. Een stucplafond wordt weggewerkt onder De Hygiëne in de keuken is tegen woordig meetbaar. Het Voorlich tingsbureau voor de voeding: Tussen gereinigde en ongereinigde werkvlak ken bestaat, in bacteriologische zin, niet het te verwachten verschil. Grote boosdoeners in de grote keu kens: lange nagels, onverzorgde nagel riemen, handen die niet voortdurend worden gewassen met des-infecterende zeep plus de gemeenschappelijke handdoeken. Even aansluitend op de hygiëne: Lodewijk de Veertiende (de Zonne koning) heeft eenmaal gezegd: ,Jk hou van een vrouw, die naar een vrouw ruikt". Waarbij moet worden aangete kend dat de waskom van bijvoorbeeld Marie-Antoinette niet groter was dan een soepbord en dat tevoren onze eigen Vader Cats het wassen van het gelaat al iets ontzettends toedichtte. (velerlei soorten) zachtboard tegels, of als het budget het toelaat onder smal le houtdelen met ingebouwde verlich ting. De hang naar romantiek uit zich dan ook in de voorkeur voor totaal be klede bankstellen, in oude stijlen en liefst in echt leer; vooral van onze oosterburen komt veel en vaak afschu welijk lelijk meubilair in de ergste kitschvormen. Aan gang en trappenhuis laat de Ne derlander zich niet zo bar veel gelegen liggen. De betimmerde hal is welis waar aan het inburgeren, maar het verschil met „binnen" is vatk hemels breed. Daar geldt als eerste eis: als het maar anders is dan bij anderen. En kijk eens buitenshuis. Ook daar wapent men zich tegen het kille en de eentonigheid; met betimmeringen, een andere deur, een buitenissige lan taarn, mooie of lelijke afrasteringen of een tuinhek zo-als-er-geen-tweede- is. Eén ding is zeker: wij hebben soms een betere smaak gekregen, een groter gevoel voor kleuren. «ai «p m mMm I s Op een tentoonstelling voor tieners in Kopenhagen werd voor het eerst het meubel uit een doosje getoond. Geheel verschillend van de andere Deense meu belen wordt dit produkt uit onderdein tezamen geveegd die in een doos zitten. Een groep van 2 stoelen en een tafel kan gemakkelijk in een postpakket. De Kopenhaag- se binnenhuisarchitect John Schundt ontwierp het vcor de firma Aage Bruun en Zoon. Het geheel is gemaakt van 10 mm berken triplex en gemakkelijk in elkaar te zei ten. De stukken worden met een systeem van zwaluwstaarten en 4 schroeven bijeen gefrracht. Het hout is onbewerkt. De koper kan er desgewenst 'n kleurtje aan geven. In een redactioneel commentaar verwyt Medisch Contact de medici die mongoloïdc kinderen met „levende cel len" behandelen domheid of, erger nog, kwade trouw. „Wat in feite gebeurt is dat er valse hoop op verbetering bij de ouders wordt gewekt en dat dan nog tegen stevige betaling daar boven op", voegt het officiële orgaan van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst daar nog aan toe. Tegen deze voorstelling van zaken heeft dr. F. L. L. M. Merckelbach, be- stiftrslid van de Nederlandse vereni ging voor Celtherapie, krachtig gepro testeerd in een brief aan de redactie van Medisch Contact. „Wanneer de schrijver, die ruiterlijk erkent geen oor deel over de celtherapie te willen uit spreken wegens gebrek aan ervaring en deskundigheid te dezer zake, zich de moeite had getroost zich eens in de we tenschappelijke vakliteratuur op dit ge bied te verdiepen", schrijft dr. Mer ckelbach, „dan bad hij zijn relaas on getwijfeld niet geschreven." Dr. Merckelbach, die in Rotterdam de celtherapie toepast in zijn instituut voor biologische behandelmethoden, verzet zich in zijn brief ook tegen de in Medisch Contact geuite mening dat bedoelde behandeling van Mongoloïde kinderen „een zichzelf respecterende artsenstand onwaardig" zou zijn en zo snel mogelijk zou moeten verdwijnen. „Eveneens betreuren wij de wens van dhr. v. W. dat deze therapie wel ke zulke zegenrijke resultaten voor tal van mongolen heeft gehad en nog heeft zo snel mogelijk zal verdwijnen", schrijft dr. Merckelbach. Hij vervolgt: „Dat terzake kundige en bonafide cel therapeuten valse hoop bij de ouders zouden opwekken moet even onwaar worden genoemd als de zogenaamde stevige betaling." (De heer v. W. die in de brief van dr. Mercklebach wordt genoemd is de schrijver van het redactionele commen taar. Onlangs maakte de hoofdredactie van Medisch Contact bekend dat voor taan alle redactionele commentaren zouden worden ondertekend.) Medisch Contact schreef dat het elke weldenkende arts duidelijk moest ?ijn dat celtherapie voor mongoloïde kinde ren nutteloos was. Dr. Merckelbach tekent daarbij in zijn brief aan: „Noch prof. dr. P. Niemans noch de oud-rec tor magnificus van de Weense universi teit, prof. dr. A. Kment, noch één van hun medestanders heeft ooit beweerd de chromosomale afwijking van mongo len te kunnen genezen. Wel heeft hun jarenlange ervaring hun geleerd, dat een celtherapeutische behandeling de toestand van mongolen aanzienlijk ver- berbeteren kan." Dr. Merckelbach wijst er in zijn brief op, dat v. W. zijn gebrek aan des kundigheid kwijt kan raker wanneer hij kennis peemt van de publikaties van, prof. dr. H. Mommsen. een bekende kinderarts, van prof. dr. G. Destunis, van prof. dr. H. Haubold en van prof. dr. H. Feldmann. Hij voegt daaraan toe dat de Internationale Vereniging voor Celtherapie onmiddellijk bereid is hem volledig overzicht te verschaffen van alle op dit gebied verschenen we tenschappelijke publikaties. In een gesprek deelde dr. Merckel bach nog mee, dat een van de grote mannen van de celtherapie, dr, Léon Schwarzenberg, onlangs een voordracht had gehouden in het symposium over orgaantransplantaties in Amsterdam. Dr. Schwarzenberg had echter gezwe gen over de celtherapie omdat hij wist dat die bij de officiële geneeskunde in ons land in een kwade reuk staat. „Dr. Schwarzenberg", aldus dr. Mer ckelbach, „was een der eerste Franse geleerden die al in 1956 de celtherapie volgens prof. Niemans toepasten. En het was dr. Schwarzenberg die indertijd samen met prof. Mathé in Parijs ver scheidene Zuidslavische kernfysici van een wisse dood redde na een ongeluk met een reactor in hun land. Die Zuid- slaven kregen toen in Parijs vers been merg ingespoten. Dat was toen cel the rapie behandeling met levende cel len maar nu noemt men dat been mergtransplantatie!" Dr. Merckelbach betreurt het dat Me disch Contact hem en zijn medestan ders heeft aangevallen naar aanleiding van het feit dat dr. Jules Samuels een pamflet had gepubliceerd waarin deze zijn bijna vijftien jaar geleden verboden geneeswijze aanprees als een methode die beter zou zijn dan orgaantransplan tatie. Dr. Samuels werd destijds de be voegdheid tot het uitoefenen van de ge neeskunst voor het leven ontnomen. HILVERSUM Een door-de-weekse dag. Eén uur. Hij staakt het gesprek en met de vinger op de lippen fluistert hij: „ssstt". Zijn tekst het zijn maar een paar regels ligt op de voet van de microfoon. Als het rode lampje in zijn omroepcel gaat branden, zit hij rechtop, glimlacht en kondigt aan: „Goedenavond, luisteraars, dit is Her man Emmink met AVRO's radiojour naal". Herman Emmink. Radioreporter, zanger en xylofonist, maar voor dui zenden mensen in de eerste plaats de man van „Muzikaal onthaal", het zon dagmiddagprogramma van de AV'RO- radio dat (zoals steeds tussen twaalf en een uur) voor de honderdvijftigste keer werd uitgezonden. Zijn programma is een voltreffer ge bleken. Het succes is in lijnrechte te genspraak met meningen, als zou de radio het in dit televisietijdperk niet meer doen. Nu, na drie jaar, is nog steeds niets merkbaar van een tanende populariteit van het programma. Honderden mensen uit alle delen van het land kwamen en komen nog steeds elke zondag naar Hilversum om in de grote zaal van de AVRO-studio door Herman Emmink en een steeds wisse lende groep artiesten muzikaal te wor den onthaald. Het recept voor het pro gramma is eenvoudig: conférences, muziek, vraaggesprekj es en een quiz. Wat is het geheim van het sücces? Herman Emmink,- blond en goedlachs, zegt: „Het is de sfeer, de gezelligheid die ervan uitstraalt. Ik geloof dat de mensen zoiets in deze tijd van barre el lende hard nodig hebben. De mensen houden van gewoon, rechttoe-rechtaan en op de man af. Er wordt al genoeg geëxperimenteerd met nieuwe vor men". Emmink is de stimulator van deze gezelligheid. Hij was echter niet de man die het idee voor het programma op tafel bracht. „Dat was de afdeling lichte muziek van de AVRO, die een nieuw zomerprogramma wilde", bekent hij. Van het voornemen „Muzikaal ont haal" alleen zomers uit te zenden werd overigens snel afgestapt. Daarvoor bleek de belangstelling te massaal. Eke zondagmorgen om half tien be gint de repetitie. Zelfs op dit tijdstip is er al publiek in de zaal. Tegen elven begint de studio meestal vol te lopen. „Ik begin met een openingsconférence. Daar zit ik soms uren lang op te zwoe gen. Ik lees er kranten voor en ik pro beer op een beetje gekke manier aller lei zaken aan elkaar te lijmen". „Ik mag ook graag stoeien met vreemde talen. Er zit ook een quiz in het programma, het oudje van de week. Als wij daar drieduizend brief kaarten op krijgen is dat geen zeld zaamheid." Zijn debuut maakte Emmink in 1941 als bespeler van de xylofoon. Tegelij kertijd studeerde hij piano aan het Am sterdams conservatorium. Na de oorlog maakte hij zijn conservatoriumstudie af en vertrok hij voor twee en een half jaar als militair naar het toenmalige Nederlands-Indië, waar hij werkte aan het strijdkrachtenprogramma voor Noord-Celebes. In 1950 begon hij met zangles en nam hij afscheid van de piano, een instrument dat igenlijk Ziet u toch eigenlijk wel een beetje te gen de vakantie op omdat u, wan neer het slecht weer is, letterlijk geen raad weet met de kinderen? Hoe pret tig het vooruitzicht op een periode van onderbreking van de routine ook lijkt, de gedachte aan die mogelijkheid is de vlieg in de pap. Vooral als de belangstelling van uw kroost voor de gebruikelijke huiselijke spelletjes is gedaald. Maar wejlicht kunt u ze dan bezighouden met een nieuw behendig heidsspel, dat zojuist in de Verenigde Staten op de markt is gebracht en wel spoedig ook in Nederland zal worden aangeboden. De fabrikanten van Monopoly en an dere gezelschapsspelen hebben een spel uitgevonden dat zij "Instant Insanity" (vrij vertaald: Je wordt er subiet gek van) hebben gedoopt. Het bestaat uit zes zeskantige blokken waarvan de zijden zijn gekleurd in vier kleuren, maar telkens in een andere combinatie. De bedoeling is, de zes blokken op één rij zo te rang schikken dat elk van de vier kleuren aan één zijde van de blokken wordt getoond. Daar de kans daarop 1 op 40.000 is zijn uw kinderen er wel eni ge tijd zoet mee. Als ze tenminste inmiddels de blokken niet in drift door de ruiten hebben gegooid! nooit zo erg zijn voorliefde had. De reporter-artiest is ettelijke keren op het televisiescherm verschenen. Toch ambieert hij geen functie bij de televisie. „Ik voel me best bij de radio. Je kunt zo'n heleboel aan de fantasie overlaten. Bij de televisie is het vaak het detail dat de nadruk krijgt Iemands pak, bril of schoenen bijvoor beeld." PARIJS Een geschilderd manu script op perkament uit het einde van de dertiende of begin van de veertiend® eeuw is verkocht voor een miljoen francs (730.000 gulden). Het werd op een ppenbare veiling in het Palais Gal- lièra te Parijs verworven door de Ame rikaan Kraus, die een specaliist op dit gebied is. Het manuscript in een renaissance- omslag, bevat de Apocalypsis, (de brief van de apostel Johannes over het eind® der tijden. Het is geïllustreerd met 75 geschilderde pagina's. Dit duurste manuscript ter wereld i« achtereenvolgens in handen geweest van de Engelsman Thomas Darellu® (1469) en de Fransen de Lecazes (1600), Etienne Cauvry (1728) en dr. Rey (1835). DEN HAAG Het Eerste-Kamerlid mr. Van Wijk (pac. soc.) heeft minister Polak(Justitie) gevraagd of hij het niet onjuist vindt dat de kantonrechter in Brielle een wachtmeester van d® rijkspolitie die als getuige moest op treden, geen toestemming heeft gege ven de belofte in plaats van de eed af t® leggen. Het Kamerlid vraagt een wetsont werp om de discriminatie af te schaf fen die hij ziet tussen de behandeling van mensen die niet tot een kerkgenoot schap behoren of niet in het bestaan van een godheid geloven, en die van mensen die dat wel doen. De wachtmeester had niet de vereiste formaliteiten vervuld, maar volstaan met de verklaring dat hij geen geloof had. De aflegging van de eed wordt op deze manier min of meer afgedwongen, aldus de heer Van Wijk. Al in het eedswetje, dat de formali teiten voor het afleggen van de belofte voorschrijft, ligt volgens de heer Van Wijk een discriminatie besloten „gezien de apartheid, de omslachtigheid, de tijdrovendheid en opvallendheid" van de voorgeschreven procedure. Hij vraagt ook of deze discriminatie niet in strijd is met het verdrag van Rome voor bescherming van de rech ten van de mens en de fundamentele vrijheden. ZIJ IS een opgewekte tante met een enorme werklust, die niet zwaar aan de dingen telt. Het huishouden is voor haar geen levensvulling, maar er valt nu eenmaal niet aan te ontkomen. Na enig opgewekt experimenteren in de wittebroodsweken kwam zij tot de onvermijdelijke ontdekking dat de huishouding doen en niets anders tot een onvervalst sleurbestaan leidt en alle lust tot andere liefhebberijen langzaamaan verstikt. Aan dé andere kant verdroeg haar ordelijke natuur geen slonzig huis en onverschillige maaltijden. Na enig balsturig peinzen overtuigde haar gezond verstand haar echter van het deprimerende van voortdurende tegenzin. En gebood haar aangeboren eerlijkheid haar tot erkennen dat het andere lid van de vennootschap ook niet altijd zingend naar zijn werk vertrok, maar evenmin het bijltje erbij kon neerleggen op straffe van broodsgebrek. Er zat voor haar dus niet ander op dan van de nood een deugd te maken en zich serieus te gaan bezighouden met het vraagstuk van de arbeids- en tijdsbesparing. Zij zette dus een werkschema op, verdeelde haar huishoudelijke bezigheden over de week en zelfs over de maand, schafte zich een huishoudboekje aan en hield daarin een bescheiden boekhouding bij. Zij bestemde een vaste morgen voor de wekelijkse inkopen en ging nooit de stad in zonder een boodschappenlijstje in haar tas. Zij, enfin, zij voedde zichzelf op tot een vrouw wier huis gezien mocht, worden en die toch ook nog voldoende tijd overhield voor allerhande liefhebberijen. Het was alles zo keurig en systematisch ingedeeld dat zij druk op weg was bijzonder ingenomen te geraken met haar eigen handig persoontje. In stilte dan altijd: naar buiten maakte zij alleen maar propaganda voor haar systeem als haar pertinent de vraag werd gesteld hoe zij het klaarspeelde om voor van alles en nog wat tijd te vinden. Maar in gedachten liep zij, figuurlijk gesproken, met haar wipneusje in de lucht. Dat is altijd een gevaarlijke bezigheid, die dan ook prompt uitliep op een struikeling over eengordijnroe. Een van haar slechte eigenschappen was, tot haar en anderer ergernis, dat zij nooit op tijd voor een afspraak verscheen. Zij was een van die vrouwen die „nooit de deur uit kunnen komen", maar met de handtas op het haltafeltje en de mantel al aan nog vlug even moeten zien of de geiserkraan niet drupt en de achterdeur wel op slot is. Dat moest nu maar eens uit zijn, stelde zij voor zichzelf vast en zette dus een tweede cursus op haar programma: Hoe speelt men het klaar om zichzelf vijf minuten voor de vastgestelde tijd bij de kapper of op een perron te laten verschijnen? Het kostte wel enige zelfoverwinning, maar op een mooie middag was zij al zover gevorderd dat zij een half uur vóór het afgesproken tijdstip voor een nieuwe watergolf de vaat schoon op het dienblad en het huis onberispelijk en veilig aan kant had. Een half uur, terwijl zij maar een kwartier te lopen had naar de salon zij het met een brug en een stoplicht op haar route. Een kwartier speling alzo; en haar systeem van doelmatige tijdsbesteding kwam daar morrend tegenop. Temeer daar er in de achterkamer een gordijnroe klaarlag, waaraan zij die morgen de sneeuwwit gewassen vitragestrook al keurig verdeeld geschoven had. Alles wat er nog te doen bleef was even op een stoel klimmen en een werkje van niets, die roe aan één kant in een oog mikken en anderzijds in een klem drukken. In vijf minuten had zij zoiets altijd geklaard: wel zo doelmatig als een kwartier op haar beurt te zitten wachten in de kapsalon. En zo overdreven vroeg binnenkomen stond ook zo opzichtig braaf. Nu bestaat er, u kunt het geloven of niet, een soort kwaadaardige plaagzucht der levenloze dingen. De gordijnroe was blijkbaar bovendien in een bar slecht humeur. Want nauwelijks stond de bazin met de mantel aan het tuitelige ding in het oogje te mikken, of dezelfde roe zwiepte met een forse zwaai omlaag, de strook zwaaide er jolig achteraan en deed ook een duit in het zakje door in zijn mazen een christusdoom met al zijn stekels tegelijk te vangen, welk slachtoffer prompt kapseisde en in een regen van plantaarde op de grond stortte. Daar stond de voorbeeldige huisvrouw oog in oog met een fikse ravage, die beter weggewerkt kon worden eer de spotzieke echtvriend thuiskwam, die al zo vaak goedaardig de draak had gestoken met haar „systeem". Er zat niets anders op dan vliegensvlug stoffer en blik te pakken en die ongelukkige plant weer zo goed mogelijk overeind te zetten. Ieder die wel eens natte aarde heeft opgeveegd van een ruige vloerbedekking, om daarmee een c hristusdoorn van een halve meter hoog en breed stevig in zijn pot te verankeren, weet wat dit karwei betekent. Het vrat een kwartier uit de beschikbare tijd, maar toen zij met een vuurrood hoofd de deur uitdraafde kreeg zij zichzelf weer te rechter tijd in de hand door eens hartelijk te grinneken. Zij heeft nu een derde cursus opgezet: Stel vooral uit tot morgen, wat g® heden niet best doen kunt

De Vallei | 1968 | | pagina 9