Raad voelde er niets voor om geringeloord te worden door opstandige kleuterleidster Wethouder legt zich neer bij beslissing van ged. staten Zondagsdiensten Hoofd kleuterschool op t matje bij wethouder Buksschutter laat ruiten sneuvelen Y.Y.Z. LAATSTE ALGEMENE LEDENVERGADERING Inbraak maar geen buit Geen plaats voor bisschop evenmin voor een paus „In hoeveel tijd schiep God hemel en aarde?" CHEVROLET Op 7 matje Marktstraat Straatnamen O p E L Zomerfeest Ds. VROEGINDEWEIJ Kampdienst Waar Open-Deur Onderwegkerk Gekozen Sluiting Geen huwelijks advertenties Ds. Overduin antwoordt op vraag: V.A.B. VAN WOUT BLAUWKOUS VER. VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGINS VEENENDAAL BURGERLIJKE STAND Geslaagd ADVERTENTIE KIRPESTEIN ▼kew1wpaal city-motom - wm Persoonlijk geloof ik niet in enquêtes. Dat wil zeggen: niet in de uitslag van deze goedbedoelde onderzoeken. Het spijt me voor de bedrijfsjongeren die er binnenkort weer eens aan gaan beginnen, maar ik zal de resultaten straks niet helemaal au sérieux nemen. Om te beginnen hoeft het van mij hele maal niet. Anders gezegd, ik zou het verschrikkelijk vinden als we straks zover zijn dat we alles van te voren kunnen berekenen. Dat wil zeggen, als we ooit zover komen dat we het kunnen. Want met enquêtes worden nogal wat scheve schaatsen gereden. In werkelijkheid willen de kaarten nog wel ,'es eventjes anders komen te lig gen dan ze op grond van de enquête hadden gemoeten. Maar vooruit, geef de ondervraagden de illusie dat ze voor iets kunnen in tekenen. Voor een schouwburg, een danszaal en een sporthal. Dat schij nen op dit moment onze eerstvolgen de levensbehoeften te zijn. In alle windstreken van de gemeente kan men ons van stoffelijk voedsel voor zien in de vorm van patatten en ande re pikante happen; nu zijn we aan het geestelijke voedsel toe. Dat gaat niet zo gemakkelijk. Een friet tent, daar zit winst in. Het is één van de weinige vormen van recreatie, die nog tot een ongesubsidieerde ex ploitatie komen. Een patatje is nog niet met gemeenschapsgeld belast. Al het overige zo langzamerhand wel. En daarom duurt het iets langer, voordat het van de grond komt. En daarom houden we de lol d'r in met enquêtes. Een jaar of wat geleden heeft een aan tal voortvarende personen een groot scheeps onderzoek onder de plaatse lijke jongelingen en maagden inge steld. Het heeft wel wat moeite ge kost om het resultaat op een aantal vellen papier te krijgen, maar het is er uiteindelijk uitgekomen. En wat wilde de jeugd toen? Een sporthal, een overdekt zwembad, een schouw burg, een danstent en nog een enkele minder doelbewuste gelegenheid om gewoon maar datgene te doen wat bij het jong-zijn hoort. Nu gaat de Stichting Vorming Bedrijfs- jeugd het nog 'es dunnetjes overdoen. Niet zo geweldig, een onderzoek bij een vijfhonderd jongelui, maar men hoopt er wel de gemiddelde mening van een vijfduizend tieners uit te hen gelen. Een mening, die we, dacht ik, op dit moment al wel weten: een sporthal, een dansgelegenheid, een schouwburg en nog wat van dat soortgelijke spul. Wat dat betreft zal er weinig veran derd zijn met een paar jaar geleden. Overdekt zwemwater zit er in voldoen de mate aan te komen. Nog een paar maanden en er is voldoende capaci teit om alle Veenendaalse borsten zo mer en winter nat te maken. Dat hadden we nog maar eep goed jaar geleden niet kunnen voorzien. Toen zag het er naar uit dat we de eerste tien jaar als kersen op sap. in een klein iesbadje gestopt zouden worden. Nu zijn we al aan een vol waardige zweminrichting toe. Een sportgelegenheid die er zijn mag. We kunnen weer een wens van ons lijst je afvoeren. We weten niet- of er be hoefte aan is. Aan een overdekt zwembad. Dat zegt de baas van de bedrijfsjongeren. Hij had eerst even de mening \yillen peilen. Afgezien van het feit, dat dit een poos geleden onder de jongeren is gebeurd en dat toen algemeen de wens naar een overdekte zweminrichting naar voren kwam, zou ik willen vragen: en hoe hebben we de zekerheid dat al degenen die iets willen daar ook gebruik van zullen maken? Ik zou het ook van een andere kant willen benaderen. Onze gemeenschap is naar een bepaald formaat toege groeid. Er zijn steeds meer mensen in flatjes komen te zitten. Mensen die er behoefte aan hebben om armen en benen op gezette tijden uit te slaan. Misschien is die behoefte nog sluime rend. Maar dat is dan een gevolg van het feit, dat de gelegenheid er niet was. Je kunt er nooit helemaal zeker van zijn. Mensen zijn grillig in hun doen en laten. Ik geloof op dit moment nog niet zo erg in de behoefte aan een schouwburg. Maar wie zal mij zeggen dat er geen of wel gebruik van zou worden gemaakt als er een in onze plaats stond? Daar kun je met een huis-aan-huis-enquête nog geen staat op maken. WOUT BLAUWKOUS SCHERPENZEEL Mokkend en niet een gevoel van onbehagen benoemde de Scherpenzeelse gemeenteraad gis teren tijdens een middagvergadering mej. E. van den Brink als kleuterleidster voor de school aan de Bruinhorsterlaan. Niet dat men iets tegen haar had, integendeel. Zij stak met hoofd en schouders boven de schare sollicitanten voor deze functie uit, maar het feit dat haar benoeming in hoge mate werd beïnvloed door het hoofd van de school aan de Beukenlaan, mej. Man, maakte de voordracht voor de meeste raadsleden onverteerbaar. Dit schoolhoofd had namelijk een nogal gepeperde brief geschreven aan het college waarin zij allerlei beschuldigingen uitte aan het adres van college en raad en deze bestuurscolleges als het ware sommeerde mej. Van den Brink te benoemen. Ver schillende raadsleden betitelden de brief als onbehoorlijk en grof. Dat men toch met niej. Van den Brink in zee ging was een keuze van de beste, maar beslist niet omdat men zwichtte voor de hoofdlejdster. Om haar dit nog eens extra duidelijk te maken werd mej. Van den Brink be noemd als kleuterleidster aan de school Bruinhorsterlaan en niet als onderwijskracht aan de Beukenlaan-kleuter- school. In deze raadsvergadering legde wethouder P. de Jonge (pvda) verder een verklaring af over zijn aanblijven, dat hij eind vorig jaar afhankelijk had gesteld van de sloop van een klandestien gebouwde woning. De zonderlinge gang van zaken bij het benoemen van twee kleuterleid sters, een voor de school aan de Bruinhorsterlaan en een voor de school aan de Beukenlaan, werd eerst door de heer G. Aarsen (PvdA) aan geroerd. Hij sprak van een dreigbrief en noemde in tweede instantie het schrijven van het hoofd van de kleu terschool een soort chantage. Vooral om haar te tonen wie er uiteindelijk de beslissing neemt bij dergelijke za ken stelde hij voor de sollicitatie van mej. Van den Brink terzijde te leggen omdat de brief pas na het sluiten van de termijn was ingediend. „De brief van mej. Man heeft mij ook verbaasd" aldus de heer G. van Kampen (A.R.) die de toon waarin het schrijven gesteld was tot en met onbe hoorlijk noemde. „Ik begrijp niet", al dus de heer Van Kampen, „dat het col lege er in getrapt is". Ook de heer G. van Rootselaar C.H.U.) trok fel van leer en vond dat mej. Man bij een vorige gelegenheid het college vals had voorgelicht en zich daarom nu niet kon permitteren een dergelijke hoge toon aan te slaan. Ook de voorzitter kon weinig waar dering opbrengen voor de toon waarin de brief was gesteld. Uit zijn verdere betoog viel op te maken, dat het be treffende schoolhoofd geprikkeld was geworden omdat men haar advies pas had ingewonnen over de kwaliteiten van de opgeroepen sollicitanten nadat Wethouder J. A. v.d. Ham ...doorslaggevend... hierover overleg was gepleegd met de inspectrice van het kleuteronderwijs. Wethouder J. A. van den Ham (C.H.U.) vertelde de raad vervolgens dat hij mej. Man al ter verantwoor ding had geroepen. „Ook ik heb met gemengde gevoelens deze voordracht ondersteund en als ik de kwaliteiten van mej. Van den Brink maar half in twijfel had getrokken was ik beslist niet met het voorstel meegegaan", al dus de wethouder. Nu was voor hem èn het advies van de inspectrice èn dat van de voorzitter van de raad doorslaggevend geweest om de kandi datuur van mej. Van den Brink te on dersteunen. „Zuiver alleen dus om de kwaliteiten van mej. Van den Brink en niet omdat het hoofd van de kleuter school aan de Beukenlaan ons de be noeming van deze kleuteronderwijze res wil afdwingen, zo verzekerde de wethouder nog eens ten overvloede. „Als wé niet met de voordracht mee gaan wordt de school er de dupe van", zo was de eindconclusie van ver schillende raadsleden en met deze overweging legde men het hoofd in de schoot. De heer Joh. Sterk (S.G.P.) en mevrouw Zwaan- Den Hertog pro beerden nog wel even een plaatselijke kandidate, mej. Werner, naar voren te schuiven, maar deze stond niet op de voordracht en kwam dus niet voor een benoeming in aanmerking. Om de hoog van de toren blazen de hoofdleidster toch niet in alles haar zin te geven werd mej. Van den Brink benoemd als kleuterleid ster aan de Bruinhorsterlaanschool in plaats van aan de school aan de Beukenlaan en werd mej. R. de Leeuw uit Utrecht benoemd aan de school aan de Beukenlaan. De raad voteerde vervolgens een be drag van f 186.000,- voor de recon structie en riolering van de Markt straat, als laatste object van de alge hele riolering van het dorp. De Markt straat is weliswaar gerioleerd maar het overgrote deel van het huizenstel sel dateert van voor 1940 en past niet in het algehele rioleringssysteem. De heer J. Bakker (C.H.U.) deed bij dit voorstel de suggestie ook aan dacht te besteden aan de uitmonding van het fietspad langs de Marktstraat bij de Hervormde Kerk. Hij stelde voor van deze kerk een stukje grond te kopen waardoor een wat gelukkiger verloop van het fietspad kan worden verkregen. Voor de aanschaf van twee radio toestellen, voor elke openbare lagere school een, werd f598,- uitgetrokken. De aankoop is nodig omdat de draad omroep waarop beide lagere scholen thans zijn aangesloten, eind van dit jaar. uit de lucht gaat. Ook het school- meubilair van beide scholen zal voor een deel worden vernieuwd. Hiervoor werd een bedrag van bijna acht mille beschikbaar gesteld. In de gehele Oranjewijk zal binnen niet al te lange tijd een parkeerver bod worden ingesteld aan een zijde van de weg. In de Pr. Margrietlaan gold de beperking van het parkeren reeds sinds enkele jaren en wel maan delijks wisselend aan de linker en rechterzijde. De parkeerbeperking zal nu ook gaan gelden voor de Pr. Bea- trixlaan de Pr. Irenelaan en de Pr. Marijkelaan en wel wisselend half- maandelijks voor dé linker- en rech- terweghelft. Op voorstel van de heer A. van Bruggen (P.v.d.A.) zal een beper king in de toekomst ook van toepas sing zijn op de Acacialaan. de Pla taanlaan en de Lijsterbeslaan. De raad was niet ondersteboven van het voorstel om een weggedeelte vanaf de Nieuwstraat naar de Koepel laan te dopen met de naam Knaep- straat en een weggedeelte vanaf de Kneapstraat naar de Vijverlaan van de naam Van Kessellaan te voorzien. Wel ging de raad ermee akkoord voor twee wegen in de voormalige Dorpsweide eenrichtingsverkeer in te stellen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Van Kampen over het ge bruik van de eierhal als sporthal deel de de Voorzitter mede, dat er nog wórdt gewacht op een advies van de sportfederatie. Aan het eind van de vergadering legde wethouder P. de Jonge zijn reeds lang beloofde verklaring af. Aan het eind van het vorig jaar dien de hij zijn ontslag in omdat hij naar zijn mening te weinig gehoor vond bij zijn mede-collegeleden toen hij stelde dat een clandestien gebouwde woning op de grens van de gemeente met Renswoude van de landbouwer Van Ginkel moest worden gesloopt. „De woning weg of ik ga weg", stelde de wethouder toen. De V.V.D.-raadslid mevrouw Zwaan gooide toen olie op de golven, waarna de wethouder be loofde te zullen aanblijven als deze kwestie door het college van Gedepu teerde Staten zou worden uitgezocht. Dit is inmiddels gebeurd. Er werden metingen verricht door het kadaster die door de landbou wer moesten worden betaald waar na van de zijde van het provinciaal be stuur het idee werd geopperd, de be trokken landbouwer in de gelegenheid te stellen alsnog een vergunning aan te vragen, 'die inmiddels werd ver leend. De illegale bouw werd hiermee le gaal en aangezien de wethouder had toegezegd zich bij de beslissing van Gedeputeerde Staten neer te leggen was hiermee zijn aanblijven gemoti veerd. „Uithuilen en opnieuw begin nen", zei de nestor van de raad de heer Hk. Berendse (Gem. Bel) en daarmee was ook deze kwestie van de baan. AMERONGEN, ELST, LEERSUM De praktijken van de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en Van de Burg uit Leersum en Van Ommeren uit Eist worden het a.s. week-end waargenomen door dr. A. C. Kars, Burg. Van de Boschstraat 39, Amerongen, tel. 034341273. SCHERPENZEEL Voor Scherpenzeel neemt het a.s. week end waar: dr. W. C. v. Vulpen. Dorps straat 192, tel. 03497—1220. De dienst geldt van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Renswou de neemt het a.s. week-end waar: dr. Ter Velde, Renswoude, tel. 08387450. RESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Kesteren neemt het aanstaande week-end waar: dr. Guépin, Ommeren, tel. 03443250. De dienst vangt aan op zaterdag 9.00 uur precies. OPHEVSDEN Voor Echteld, Ochten, Dodewaard en Opheusden neemt 't aanstaande week end waar: dr. Van Driel, Ochten, tel. 03444220. De dienst vangt aan op za terdag, 9.00 uur precies. WIJKVERPLEGING RHENEN Voor Eist en Rhenen neemt het a.s. week-end waar: Zr. C. Terweij, Vee- nendaalsestraat 16, Eist, tel. 08377 247. KESTEREN Voor Echteld, Ochten en Kesteren neemt het a.s. week-end waar: Zr. S. Wester - hóf, Groene Kruis, Kesteren, tel. 08886—210. OPHEUSDEN Voor Dodewaard en Opheusden neemt het aanstaande week-end waar: Zr. E. de Winter, Opheusden, tel. 08887210. TANDARTSEN VEENENDAAL/RHENEN Spoedgevallen, tel. 0838512945. DIERENARTSEN EDERVEEN Voor Ederveen neemt het a.s. week-end waar: dr. Van Riessen, Dorpsstraat 18, Lunteren, tel. 083882557. VEENENDAAL Banketbakkerij Secundo moet de laatste tijd een groot aantal ruiten laten vernieuwen. In een periode van enkele weken zijn er 25 gesneuveld. De oorzaak is bukskogel tjes. De recherche vond in een balk een windbukskogeltje. Toen men de rich ting naging, waaruit die kogel gekomen moest zijn, kwam men tot de conclusie, dat die uit één der tuinen aan het Ver laat moest zijn afgeschoten. Bij een onderzoek bleek, dat de heer Van Z. een windbuks bezat. De kogels die hij in bezit had, waren echter van een ander model dan de gevonden kogel. Het bestuur van bovengenoemde vereniging nodigt haar verzekerden u!t tot het bijwonen van de welke zal gehouden worden op maandag I juli a.s. in O.C.B.-gebouw, aanvang 20.00 uur. Agenda-punten 1. Liquidatie of portefeuille-overdracht. 2. Contributie-verhoging Gezien de zeer grote opkomst. belangrijke agenda-punten rekenen wij op een HET BESTUUR ADVERTENTIE VEENENDAAL Bij de firma De Jong en Schoute is ingebroken. De in brekers hadden echter buiten de waard gerekend, want de kassa was leeg. De inbrekers wisten binnen te komen door een ruit uit de scharnieren te ha len. Ze vonden in het kantoor de sleu tels, ondermeer van de kassa, maar deze was de avond daarvoor leeggehaald. VEENENDAAL Geboren: Gijsje, d.v. R. Robbertsen en C. Jacobs; Wil- ma Alberta, d.v. H. Brussaard en P. van Viegen; Hendrika, d.v. A. Bos en W. van Doorn; Gerrit Jan, z.v. G. J. van Enk en G. van Amerongen; Hen- drikus, z.v. A. van Ledden en J. Sel; Gerrit, z.v. G. M. Henken en G. J. van Baaren; Alida Johanna, d.v. C. H. Kieviet en G. R. van Appeldoorn; Maria Hermanna, d.v. J. C. van de Pol en H. van der Laan; Willem, z.v. N. Boers en W. A. Kooij; Maria en Petronella, dts. van J. J. Otten en T. M. Jansen; Arend Arnoud, z.v. T. Mooibroek en G. Geerts; Sonja Wil- helmina, d.v. P. Bosch en M. A. S. Dil; Esther, d.v. P. W. H. M. van de Vorst en A. B. van Hardeveld. Ondertrouwd: H. J. Schaatsbergen en N. A. de Jong; H. J. van Zanten en G. H. van Kooten; H. C. Kampert «n F. van de Bovenkamp; P. J. Backx en B. G. J. E. Hazenberg. Getrouwd: H. J. Janssen en B. De- moet; B. M. Blankestijn en R. Nelle- stijn; J. van Doorn en E. Dekker; A. Versteeg en M. C. van den Dikkenberg; H. Diepeveen en S. Westerink; A. J. van Dijk en J. C. de Kaste; A. van den Brink en W. van 't Veen; J. Nieu- lant en G. van Dijk; R. J. van der Blij en L. J. Boers. RENSWOUDE Morgen, de verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard, organi seert de Oranje Vereniging' Renswoude in het bos van kasteel Renswoude een groot Oranje Zomerfeest. Er wordt een kinderprogramma gegeven, waaraan meewerken de Wico's met clownerie, poppenkast en goochelen. Het avondprogramma wordt verzorgd door de bekende Boer Voorthuizen. Ook is er op het terrein een grote overdekte 20 x 40 m consumptietent. met gelegen heid tot dansen. WAGENINGEN Voor het Mulo diploma slaagden te Wageningen de dames A. van Dee, M. Jansen, M. Vol- lebregt-Rozema, M. van Wezelenburg, I. Masdorp en de heren H. Berger. J. Beumer, A. Boers, R. Hovestad, P. van Leeuwen, J. v.d. Werfhorst, W. Jansen, G. Arissen en P. de Kam. reau is dat voor bemiddeling kan zorgen. De evangelisatiecommissies van de gereformeerde en hervormde kerk in Renswoude hebben zondag morgen voor het eerst gezamenlijk een dienst gehouden in camping „De Lucht". Voor de dienst bestond een grote belangstelling. Na afloop vhn de dienst werd er onder het genot van een kop koffie door de vakan tiegangers nagepraat over het ge hoorde. De commissies hopen gedu rende het gehele zomerseizoen deze diensten in „De Lucht" te beleggen. Tot ambtsdrager van de gerefor meerde kerk te Amerongen werden gekozen de heren J. Bouma, H. Kaarsemaker, H. Overeem en A. Vervat. De kerkeraad van de gereformeer de kerk te Rhenen benoemde na ver kiezing de heren W. van Leeuwen en J. de Vries tot ouderling en de heren G. J. H. Hartemink en A. J van Breda tot diaken. Zondagmorgen 30 juni wordt er in het kerkgebouw van de Nederlands hervormde wijkgemeente Sola Fide weer een „Open Deurdienst" gehou den. De dienst begint om 10 uur. De heer A. A. Esmeijer uit Hoenderloo zal spreken over het onderwerp: „Uitstel is geen afstel". G. van Kampen (A-R) onbehoorlijk Ds. A. Vroegindeweij, hervormd predikant te Veenendaal, is het niet eens met de stelling van prof. Berk hof, dat het ambt van ouderling eigenlijk geen bestaansrecht meer heeft. Ds. Vroegindeweij schrijft dit in het hervormde kerkblad van Vee nendaal naar aanleiding van het rapport over het ambt dat door prof. Berkhof is opgesteld dat tijdens de generale svnodc zal worden behan deld. Naar de mening van de Veenen daalse predikant zijn de drie amb ten: predikant, ouderling en'diaken, gegrond op de Bijbel. Het apostel ambt was eenmalig, omdat de apos telen de grondleggers van de kerk zijn geweest. Vanaf de reformatie heeft evenwel in de kerk gegolden, dat God herders en leraars, ouder lingen en diakenen aan de kerk heeft gegeven. Het gevaarlijke van het rapport vindt ds. Vroegindeweij de vraag of er eigenlijk niet moet worden ge zocht naar een Petrus-ambt. Dit zou betekenen dat alle predikanten niet meer gelijk zijn, zoals vanaf de re formatie heeft gegolden. En bij het stellen van die vraag komt. volgens ds. Vroegindeweij, even de bisschop ja. zelfs de paus om de hoek kijken. Het rapport over het ambt vindt de predikant weer eens een waar schuwing. Een vingerwijzing naar de uiterst gevaarlijke tijd met zijn streven naar eenheid ten koste van vervlakking in het kerkelijke en geestelijke leven. Het is, aldus ds. Vroegindeweij, van groot belang dat ook de kerk orde in overeenstemming is met de beginselen van de Schrift en de lij nen die de Bijbel voor de regering van de kerk aangeeft. Daarbij is, naar zijn mening, geen plaats voor een bisschop en nog veel minder voor een paus. Het aantal „onderweg-kerken" neemt met elk vakantie-seizoen toe. Bij de diensten in deze kerken is uiteraard iedereen welkom, hoewel in het bijzonder wordt gerekend op degenen die onderweg zijn om re creatie te zoeken. Hieronder een aan tal van deze kerken met het uur of de uren waarop de diensten worden gehouden: Blauwkapel: 9. 10, en 11 uur; Bloe- mendaal: 9 u.; kampeerterrein „De Lakens" (Kennemerduinen)Den Haag: Sjaloom drive-in-dienst in res taurant „Bijhorst", aan de Rijks straatweg naar Wassenaar: 10.30 u; Bunnik: Sjaloom-drive-in-dienst in motel Bunnik. 10.30 uur; Gulpen: toeristenkerk, Rosstraat 9 en 10.30 u; Heerenveen: Rotondekerk 10 en 11 u; Hoog-Soeren: kapel 9 en 11.30 uur; Huis ter Heide: Witte kerkje 9 uur; Kats: 9.30 uur; Oud-Appelscha: Tref- kerk „De Klokkestoel" 9 en 10 uur; Sneeker Meer: kerk -en recreatie schip „De Boei"; r.k.-mis 8 uur, prot. dienst 9.30 uur; Spaarndam: Oude Kerk 9 uur; Twijzel: hervorm de kerk 10 uur; Utrecht: Domkerk 9 uur; Zwijndrecht: „De Pieterman" 9.30 uur. Tot diaken van de hervormde wijkgemeente west te Veenendaal werd gekozen de heer C. de Jong. Waar vind ik gereformeerden?, vraagt ds. IJ. W. V. (Vellenga?) in het Gereformeerd Kerkblad voor Drente en Overijssel en hij geeft zelf het antwoord: „1920, in kerk, staat en maatschappij. 1967: Bij oecumenische diensten en de tv en in 2000: in een museum. Letterlijk schrijft de lezer: „Heel anders is het wanneer men niet ge looft dat God in zes dagen hemel en aarde en al wat daarin is gescha pen heeft. Hij had het ook in vijf seconden kunnen doen. God is zo goed geweest ons niet onkundig te laten over het ontstaan van alle din gen en dat hebben wij te aanvaar den. Och, ja, ik heb veel gelezen van wat de wetenschap ons vertelt. Dat is wel leuk, maar zonder veel waarde". In Amersfoort gaat in het vakan tieseizoen één van de zes gerefor meerde kerkgebouwen afwisselend op zondagmorgen en op zondagavond dicht. Men heeft een overvloed aan plaatsruimte in de kerken en dit zou betekenen, dat als men in alle kerken diensten belegde deze lang niet bezet zouden zijn. Bovendien is er de factor van het predikantentekort in de gerefor meerde kerken. Vooral in de vakan- tietijd spreekt dit het meest omdat dan diverse voorgangers buitens lands zijn. Daardoor kunnen diverse gemeenten niet over een predikant beschikken. In het officiële orgaan van de ge reformeerde Bond in de Ned. her vormde kerk „De Waarheidsvriend" zullen geen huwelijksadvertenties meer worden geplaatst. Dit heeft het hoofdbestuur van de gerefor meerde bond besloten, omdat men niet kan nagaan met welke bedoe lingen deze advertenties worden ge plaatst. Als er later narigheid uit de via de advertenties tot stand geko men contacten voortvloeit zou men dat alleen maar kunnen betreuren. Bovendien heeft het hoofdbestuur in zijn overwegingen betrokken het feit, dat er een hervormd contactbu- u««um*u In het „Centraal Weekblad" van de gereformeerde kerken werd in een vorig nummer door een lezer een aantal opmerkingen gemaakt over „onbenullig heden" die geen afbreuk doen aan de onfeilbaarheid van de schrift. Gedoeld werd ondermeer op de „herkauwende haas" en de „zon die om de aarde draait". Ds. J. Overduin stelt: Laat deze lezer niet vergeten dat de rasechte funda mentalisten hier reeds alarm slaan en zeggen, dat deze broeder de schrift reeds aanrandt. En ze hebben nog gelijk ook, indien de bijbel op onfeilbare wijze bedoelt les te geven in sterrenkunde en dierkunde. Maar aangezien de bijbel dit niet bedoelt, hebben ze geen gelijk. Maar ja, hun inspiratie-theorie eist dat nu eenmaal." Die lezer vervolgde in de vraagstelling met een uitspraak over de schepping. Volgens lezer is het een andere zaak indien men niet gelooft, dat God de hemel en aarde in zes dagen geschapen heeft. Ds. Overduin verdeelde zijn ant woord in vier punten, die hieronder onverkort volgen. „1. Natuurlijk is het helemaal niet de kwestie of God bij machte is in zes dagen of in vijf seconden of in één tel de .ganse kosmos in aanzijn te roepen. Bij God zijn alle dingen mogelijk. Hij kan ook een baby in één tel geboren doen worden en een volwassen boom oproepen. Het gaat er niet om wat God kan, maar wat Hij gedaan heeft en doet. 2. Ik denk dat geen enkel gelovig man van de natuurwetenschap de schep ping Gods in miljoenen jaren min der groots vindt dan in zes dagen of vijf seconden. Integendeel, ik ben er van overtuigd dat naarmate de wetenschap meer onthult van de on voorstelbare afmetingen in het groot en in het klein, wij des te meer in aanbidding zullen vallen voor zulk een groot schepper. 3. Wat de wetenschap ons niet kan leren, leert God ons in het schep pingsverhaal, n.l. dat deze kosmos een door God geschapen kosmos is. Onze werkelijkheid wordt door Gods openbaring gekwalificeerd als schep ping Gods, en wij worden gepo neerd als schepselen Gods. Het doel der openbaring is ons te verkondi gen dat de gevallen mens en de aan God „ontzonken" schepping in Chris tus verlost en hersteld wordt. Dat kan geen enkele wetenschap ons vertellen. Maar de wetenschap ver telt ons weer wat de bijbel niet kan en niet bedoelt te vertellen n.l. hoe de kosmos van sterrenstelsels tot atomen enz. er uitziet, en hoe en wanneer dit vermoedelijk is ont staan. Ook de natuur of liever de schepping is openbaring Gods. Wat openbaart God door en in de na tuur? Daar zoekt de (gelovige) we tenschap naar. 4. Het is eigenlijk beledigend voor de schepper, wanneer wij de weten schappelijke onthulling van de schepping „wel leuk, maar zonder veel waarde" achten. In deze geest jaagt men wetenschapsmensen de kerk uit. Ook de jeugd van de mid delbare scholen. Waarom niet hard en gelovig gewerkt èn door Gods Woord èn de wetenschap ernstig op te nemen. En bij spanningen en tegen stellingen te vragen: dwaalt hier „de wetenschap" of dwaalt hier mijn „uitlegging" van Gods Woord? Deze vraag stellen niet alleen de nieuwere geleerden als prof. Hooy- kaas, maar ook de oudere theologen als Kuyper en Bavinck", aldus ds. Overduin in het Centraal Weekblad. I

De Vallei | 1968 | | pagina 3