Varkens knagen uit verveling aan hun soortgenoten Stro redt staarten Zuid-Afrika bant tv uit angst voor liberalisatie Boeken niet duur in Nederland GROOTSTE „HOVERCRAFT" TER WERELD Een prijs uit de Russische staatsloterij brengt niet altijd geluk JAARLIJKS VIER TOT VIJF MILJOEN GULDEN SCHADE IN NEDERLAND Sterke geslacht in Nederland wordt zwakker Adviezen voor baby's vakantie ZWEDEN WAAKT VOOR ZIJN GOEDE NAAM DR. G. VAN PUTTEN: „We zijn na de jongste oorlog zo hard doorgedraafd met automatiseren, dat we het gedrag van de dieren gewoon vergeten" Antwoord gegeven Gehuild TRIESTE PRIMEUR Bromfietsen TAALSTRIJD AFRIKAANS-ENGELS SPEELT EVENEENS EEN ROL Wel export HOOGSTE CONSUMPTIEBIJ DEGENEN DIE IN DE HANDEL WERKEN Opvallend Prijzen Eerst twintig loten verkopen „Goede redenen" Zwarte burgers De heer Gerrit van Putten uit Beverwijk, zojuist gepro moveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen, had ik best wel eens tussen al die niestvarkens willen zien liggen. Niemand heeft de bioloog dr. Van Putten gevraagd om eens een beetje te porren en te duwen teneinde een plekje in een varkenshok te krijgen. Maar hij moest van zich zelf, omdat hem wél was gevraagd een uitgebreid onder zoek in te stellen naar het staartbijten bij mestvarkens. Dat bijten (tot de staart eraf is soms, gevolg infectie en ziekte) bezorgt de Nederlandse varkenshouders een scha de van naar schatting vier tot vijf miljoen gulden per jaar. Zo'n drie jaar geleden werd de bioloog voor het onder zoek in deze zaak gevraagd door het TNO, waar hij me dewerker is op de afdeling onderzoek gedrag landbouw huisdieren. Dat onderzoek is nog lang niet afgesloten, maar er waren zoveel gegevens die dringend in de open baarheid moesten komen, dat hij een tussentijds rapport uitbracht en dat werd tegelijkertijd het proefschrift waarop hij promoveerde. Nu, In z(jn kamer in het Zoölogisch Laboratorium in Am sterdam, waar de heer Van Putten het eerste jaar prakti- cum voor studenten verzorgt, zegt hjj: „Staartbijten is iets, dat pas ontstaan is na de Tweede Wereldoorlog". Het waarom daarvan weet de man, die drie jaar lang bijna ieder weekein de twee etmalen naast en tussen de varkens zat om hun gedrag te bestu deren, nu snel te vertellen. Het komt erop neer, dat het na die oorlog voor Nederland alleen nog maar rendabel was grote hoeveelheden mestvarkens tegelijk te houden. En dan bovendien nog op een volledig geautomatiseerd bedrijf (het loon van een knecht zou de winst te veel drukken; vijftien tot twintig gulden per mestvarken). Dr. van Putten: „De dieren hebben op deze veranderingen een onver wacht antwoord gegeven, door onaan gename dingen in hun gedragingen". Het onaangenaamste ding is dan het staartbijten. Hij ging er vanuit, dat een varken een actief dier is, dan weliswaar veel vuldig slaapt mits hij zich helemaal plezierig voelt. En daar kwam het dan: „Mestvarkens lopen niet in een wei rond, die zitten met grote aantallen in een betonnen hok, waar alles automa tisch wordt aan- en afgevoerd". „Het enige waar zo'n varken aan kan knagen, wanneer hij zich verveelt, zijn UTRECHT Voor mannen in de leeftijd tussen 55 en 64 jaar Is de sterftekans weer net zo groot als dertig jaar geleden. Zij lopen veertig procent meer kans te sterven dan vrouwen in dezelfde leeftijd. Nederland is het eerste land ter wereld waar dit merkwaardige verschijnsel zich voordoet. Het jaarverslag van het Neder lands instituut voor preventie ve geneeskunde TNO bevat, be halve deze, nog meer opvallende cijfers. Zo sterven er niet alleen drieëneenhalf maal zoveel man nen als vrouwen door verkeers ongelukken, maar loopt het ster ke geslacht ook eerder kans te overlijden aan hartziekten, long en pancreaskanker, kanker van nier en blaas, chronische aan doeningen aan de luchtwegen en gezwellen aan de aorta. Volgens het instituut dringt zich de vraag op of er* verband bestaat tussen de stijging ->an deze ziek ten en of deze ziekten één of meer wetenschappelijke oorzaken hebben. Over het hoofdstuk verkeerson gelukken, meldt het jaarverslag, dat weliswaar in de periode 1955 1966 alle leeftijdsgroepen in stijgende lijn daarbij waren be trokken, maar dat de hoogste stijging te zien is bij mannen tussen vijftien en dertig jaar. Jonge bromfietsberijders vooral zijn er vaak bij betrokken. Ruwweg kan worden gezegd, dat elk jaar één op de 250 tot driehonderd mannen medisch moet worden verzorgd wegens een verkeersongeluk en maar één op de zeshonderd vrouwen. Gebleken is dat tweederde van de gewonden bij verkeersonge lukken in ziekenhuizen komt op een moment, dat de staf daar incompleet is; niet bevorderlijk, meent het instituut, voor een op timale verzorging van de pa tiënt. JOHANNESBURG Tv of geen tv, dat is de vraag voor de burgers Zuid-Af rika. Nu Albert Hertzog is ontheven van zijn ambt van minister van de PTT, loven velen, dat de invoering van tv niet zo zeer een kwestie van „of', wel van „wanneer" is, maar het zou gemakkelijker zijn om de winnaar te wijzen van de juli-handicap te Durban (de belangrijkste paardenrace Zuid-Afrika), dan de vinger op de juiste datum te leggen. Het meest populaire jaar bij de tipgevers is 1971 en het is in elk geval ontmoedigende gedachte, dat het wachten nog langer zou duren. van ge- dan aan van een Zuid-Afrika is één van de weinige ontwikkelde landen in de wereld, die nog geen tv hebben. Zelfs de meeste van zijn armere buurlanden in zwart Afrika hebben de een of andere vorm van tv. Zuid-Afrika is de zonderlinge buiten staander, omdat de tv moeilijk in overeenstemming te brengen is met de strenge en bekrompen eisen van de regering, die wordt gevormd door de Nationalistische Partij. Hertzog, een aartsconservatief in de ze rechtse partij, heeft lange tijd de cam pagne tegen de invoering van tv geleid. Toen premier Balthazar Vorster hem de portefeuille van de PTT "afnam en de ze gaf aan M. C. G. J. „Basie" van Rensburg, groeide de hoop, dat dit het „Sesam open u" voor de tv zou bete kenen, maar Van Rensburg heeft ge zegd dat op het ogenblik geen plannen bestaan tot de invoering van tv. En zo kunnen de Zuid-Afrikanen, als zij niet een week of twee later een bioscoopjournaal bekijken, belangrij ke dingen, die in hun eigen land ge- gebeuren niet zien, terwijl miljoenen tv-kijkers in andere landen dat wel kunnen. Merkwaardigerwijze exporteert Zuid-Afrika wel het produkt, dat in het land zelf niet te zien is. De South African Broadcasting Corporation heeft na de door dr. Barnard in het Groote Schuurziekenhuis te Kaapstad verrichte harttransplantaties een film daarvan geleverd aan 300 tv-stations in de V.S. De minister van Onderwijs, Jan de Staart bijters (een geprojecteerde dia) en de bioloog dr. G. van Putten uit Beverwijk in de kleine collegezaal van het Zoölogisch laboratorium in Am sterdam. Staartbijten betekent veel pijn (bij de varkens zelf) en een schade van, bij benadering (vier tot vijf miljoen gulden per jaar). de soortgenoten", vertelt de man, die vindt dat mensen voor ieder dier de volledige verantwoordelijkheid dragen zolang dat dier leeft. Dat wordt eerst spelen, dat wordt bijten, dat wordt met z'n allen achter een gewond dier aanjagen. „De ellende was zo groot, dat ik mannen heb zien huilen omdat heel hun bedrijf door dat staartbijten ging wankelen", zegt dr. Van Putten. Hij is twee weken naar Joegoslavië geweest („Het varkensparadijs onder de pruimenhemel, zoals hij vroeger op school in Friesland leerde) om te pra ten met varkenshouders en dierenart sen. Hij zat middenin de nacht in Ne derlandse varkensstallen, om de die ren onder infra-rood licht gade te slaan. En er zijn tenslotte op een Bra bantse varkensmesterij proeven geno men: de ene groep varkens in gewo ne, na-oorlogse, omstandigheden, de andere groep in hokken waarin iedere dag een beetje vers stro werd gelegd en waarin het „stalklimaat" prettig was. Wie stro kreeg, werd geen staartbij- ter, daar kwam het zo'n beetje op neer. „Maar", zegt dr. Van Putten, „wanneer er stro wordt gegeven, is de kans groot dat de automatische mest- afvoerinstallatie verstopt raakt en dat er van alles weer niet kan gebeuren omdat de stallen daar niet op zijn ge bouwd. We zijn na de jongste oorlog zo hard doorgedraafd met dat automa tiseren, dat we het gedrag van de die ren gewoon vergeten zijn. We zullen er heel snel weer rekening mee moe ten gaan houden, een stapje terug dus". AMSTERDAM „Per land wordt de hoogste „boekenconsumptie" gevonden bjj de bevolking die werkzaam is in de bedrijfstakken welke met de handel te maken hebben. Daarna volgen de industrie en tenslotte de landbouw". Dit zei drs. R. E. M. van den Brink (president-directeur N.V. Uitgeversmaatschap pij (Elsevier) in zijn voordracht over de lees-, leen- en boekenkoopgewoonten in diverse landen, die hij hield op het in Amsterdam gehouden internationaal uitgevers congres. Het „boekengedrag" is verschillend per bevolkingsgroep en deze gedrags- verschillen zijn internationaal over eenstemmend. Voor ieder land geldt dat de boekconsumptie hoger is naar mate de urbanisatie toeneemt. Er is een direct verband tussein de mate van de opleiding en het lezen van boeken, aldus drs. Van den Brink. Naarmate de opleidng hoger is, neemt het lenen van boeken over het alge meen af en het kopen toe. In enkele Westeuropese landen hebben onderzoe kingen uitgewezen, dat personen met middelbaar en hoger onderwijs 50 meer van hun vrije tijd besteden aan het lezen van boeken dan zij die alleen la ger onderwijs hebben genoten. De koopgewoonten zijn meer dan honderd procent hoger. Drs. Van den Brink, die ook voor zitter is van de „Stichting speurwerk betreffende het boek", zei, dat het op vallend s dat de omvang van het le nen van boeken in de ontwikkelingslan den het veelvoud bedraagt van die van het kopen. In de ontwikkelde landen is die verhouding geheel anders. Het lenen in de Verenigde Staten en in West-Europa is vrijwel identiek aan het kopen. Bij de totale boekencon sumptie per gezin per jaar is opval lend de sterke positie, die Turkije in neemt (gekochte boeken 1,7, geleende 15,9, totaal 17,6). India en Pakistan, waar het toaal van gekochte en geleende boeken res pectievelijk 0,4 en 1,7 bedraagt, staan nog aan het begin van het boekenver- bruik, maar drs. Van den Brink is er van overtuigd dat de cijfers voor de ze landen in korte tijd zeer aanzienlijk zullen stijgen. Het aantal gekochte en geleende boe ken in de Verenigde Staten en Neder land bedraagt respectievelijk: 13,5 en 13,4, totaal 26,9, 13,2 en 19,3 totaal 32,5). Turkije was een van de negen landen, waar naar de situatie van het beek eén eerste onderzoek was gedaan. De andere waren: De Verenigde Staten, België, Frankrijk, West-Duitsland, Ne derland, Engeland, India en Pakistan. In de ontwikkelingslanden kan een grote stijging van het aantal lezers in de nabije toekomst worden verwacht. In de meer ontwikkelde lan den zal het aantal lezers slechts stij gen mbet de netto bevolkingstoenem ng. Drs. Van den Brink gaf vervolgens nog enkele cijfers over de gemiddelde pr(js van het boek, uitgedrukt in dol lars. Deze bedraagt in de Verenigde Sta ten 1,78, België 2,36, Frankrijk 1,55, West-Duitsland 2,50, Nederland 1,64 Engeland, 8,57; Turkye 1,16, India 8,12 en Pakistan 1,43. Opvallend is de lage prijs van het boek in de Verenigde Staten. Hierbij speelt volgens drs. Van den Brink ze ker een rol het relatief grote aandeel in de boekenproduktie van pockets en paper-backs. Binnen de cijfers voor West-Europa vallen de gemidldeld la ge prijzen in Nederland en Frankrijk op. Opgemekrt moet worden, aldus in leider, dat in Nederland op het boek praktisch nog geen omzetbelasting rust (1 pet.), terwijl deze juist in Frankrijk zeer hoog is (ca. 10 pet.). In de Verenigde Staten zijn 375 uit gevers, die meer dan tien titels per jaar uitbrengen, in België 59, Frank rijk 186, West-Duitsland 468, Neder land 175, Engeland 213, Turkije 250, India 200 en in Pakistan 40. Het aan tal uitgevers wordt in Europa niet al leen door economische maar ook door factoren als verscheidenheid van le vensbeschouwing, religie en regionale en vakspecialisatie bepaald, zei drs. Van den Brink. Dit kan soms tot vrij sterke verschillen in aantal leiden. DOVER Dit is de grootste Hover craftter wereld, gefotografeerd tijdens een proefvaart op het Kanaal. Het is de 165 ton grote SR-N4 van de Mountbatten- klasse, welke 254 passagiers en 30 auto's kan vervoeren en over het traject over het Kanaal slechts 35 minuten doet, tegen de gewone veerboten bijne twee uur.de topsnelheid is 70 knopen l De Hovercraft zal in dienst worden gesteld op het traject DoverBoulogne vice ver sa. V^'as die kamer met balkon en een riant uitzicht op het strand, die u door het reisbureau was voorgespie geld, in werkelijkheid een naargeestig hok aan de achterkant van het hotel? Of begaf uw auto het, 32 km nadat de monteur in de garage hem voor drie maal de normale kosten had gerepa reerd? Weet dan, dat een nieuwe pu blieke klachtencommissie in Zweden de klant beschermt tegen inferieure waar en slechte dienstverlening van el ke aard. In de eerste twee maanden van haar bestaan heeft de klachtencommissie on geveer 200 brieven en bijna 1.000 tele foontjes per maand gekregen van onte vreden consumenten. Men verwacht, dat zij uiteindelijk op zijn minst 10000 klach ten per jaar te behandelen zal krijgen. Van slechts ongeveer 20 pet. van dit aantal wordt verwacht, dat zij inder daad tot vprderingen zullen leiden. De meeste gevallen zullen waarschijnlijk kunnen worden afgehandeld door een eenvoudig advies en een aanbeveling van de leden der commissie. De ervaring van soortgelijke organi saties in Noorwegen en Denemarken heeft bewezen, dat in 90 pet. van de gevallen een regeling bij minnelijke schikking tussen partijen mogelijk is. De commissie gooit geen enkele klacht in de prullenmand. Zelfs die, wel ke wordt afgewezen, worden in het ar chief opgenomen. MOSKOU De werkman dacht, dat zijn droom werkelijkheid was gewor- den, toen hij op zijn loterijbriefje van een roebel (circa f V—een auto de meest begeerde prijs voor een Rus had gewonnen. Nadat hij twee maanden tevergeefs op de wagen had gewacht, deelde men hem mee, dat hij naar het op een afstand van 800 km gelegen Kiev moest gaan I om de auto in ontvangst te nemen. Toen hij daar kwam, ontdekte hij, dat de achterbank van de wagen ontbrak en niemand kon hem vertellen hoe dat kwam. Hij vroeg om een auto, waaraan niets ontbrak, maar het prijzenbureau van de loterij te Kiev gaf hem ten antwoord: „Dit is uw auto, neem haar als 't u belieft", en toen hij weigerde waarschuwde een functionaris van het bureau hem, dat de politie hem zou dwingen de wagen te accepteren of afstand te doen van zijn rechten. De arbeider aldus de „Izwestia" in een artikel over hem en andere gedu peerde prijswinnaars wilde liever geen auto dan een, waaraan een deel j ontbrak. Het blad vertelde verder, dat twee winnaars van bromfietsen bijna zes maan- i den hadden geprobeerd hun prijzen los te krijgen. Het weet de vertraging aan het „slordige en buitengewoon langzame werk" van de functionarissen, j belast met het uitreiken van de prijzen. Een paar anderen uit Angarsk in Siberië en een uit de Oekraïne hebben ver- I leden jaar aantrekkelijke kleine wagens van het type Moskovitch gewonnen, j maar ze moeten ze nog krijgen. Een klacht van andere aard is die van een voorman in een fabriek, die meer I dan de opgedragen hoeveelheid werk had verricht en de gebruikelijke grati- j ficatie wilde innen. Hij kreeg echter te horen, dat hij eerst 20 loterijbriefjes moest verkopen. Hij weigerde zich hiertoe te laten dwingen en zijn gratificatie werd ingetrok- I ken, aldus de „Izwestia". i De briefjes van de staatsloterij worden in de regel verkocht in de ondergrond- i se en op andere openbare plaatsen. Er zijn er van 25 kopeken (ruim een gul- I den), waarmee men boeken kan winnen, 30 kopeken, die kans geven op geld of verbruiksgoederen en een roebel, waarmee men auto's, bromfietsen en mo- torfietsen of reizen naar buitenlandse sportgebeurtenissen kan winnen. De nummers van de winnende loten worden in plaatselijke bladen bekendge- I maakt. Klerk, heeft het parlement meege deeld, dat de laatste vijf jaar een be drag van 340.000 rand (ruim f 1.700.000) is uitgegeven om documentaire films over Zuid-Afrika te leveren aan tv- stations in Australië, België, Canada, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Ita lië, Nederland, Oostenrijk, Portugal, Rhodesië, Spanje, West-Duitsland, de V.S., Nieuw-Zeeland en Zwitserland en leden van de oppositie hoonden: „En geen enkel tv-toestel in Zuid-Afrika". De nationalisten beweren goede re denen te hebben voor hun gebrek aan geestdrift voor de tv. Hun eerste argu ment is, dat de miljoenen rand, nodig voor de invoering van tv, veel beter op andere wijze kunnen worden be steed, b.v. aan een nieuwe haven of iets anders van overeenkomstig nut. Verder beweren zij, dat de hoge bedragen, die het publiek zou uitgeven aan tv-toestellen, de strijd tegen de inflatie zouden kunnen belemmeren. Dan is er nog de moeilijkheid van het voorzien in programma's in de Afrikaanse taal. Afrikaans sprekende Afrikaanders maken 60 procent uit van de blanke bevolking en hebben de lei ding van de regering. Velen zijn erg gevoelig op het punt van de taal. Voor de Engels sprekenden, die de overige 40 procent van "de bevolking uitmaken, bestaat dit probleem niet. Een grote hoeveelheid programma's in de Engelse taal is gemakkelijk te krijgen in de VS, Engeland of elders. Voor de Afrikaanders, wier taal niet wordt gesproken buiten Zuid-Afrika, be staat deze mogelijkheid niet en het zou te duur zijn, het materiaal te vervaar digen uitsluiten voor een markt van ruim twee miljoen mensen. Ook het feit, dat de meeste Zuid- Afrikaanders Engels verstaan, kan de moeilijkheid niet omzeilen. Zij zijn te trots op hun taal om déze de tweede plaats te laten innemen. Een ander probleem is van morele aard. De regering zou niet graag zien, dat veel van de liberaliserende invloed van sommige westerse landen op de burgers van Zuid-Afrika, inzonderheid de zwarte, zou worden losgelaten. Hertzog en andere rechtsen kanten e^ zich reeds sterk tegen, dat de Ame rican Field Service jonge Zuid-Afri- kaanders, die in het kader van uitwis selingsprojecten naar de V.S. gaan, li beraliseert en tv-programma's die voortdurend de Amerikaanse levens wijze zouden uitbeelden, zouden nau welijks welkom zijn. Al bekleedt Hert zog niet meer het ambt van communi- catiemimister, hij heeft nog altijd zit ting (en aanzienlijke invloed) in het kabinet. Daar komt nog bij, dat de regering veel „ingeblikte" tv-programma's, die door V.S. worden verkocht, als van slecht gehalte beschouwt. Het verbieden van belangrijke films zoals „Bonnie and Clyde" en „In the heat of the night" in Zuid-Afrika de eerste kennelijk wegens de geweld- scènes en de tweede, omdat er een scherpzinnige zwarte en een domme blanke detective in voorkomt maakt het weinig twijfelachtig, dat ook de tv de zweep van de censuur te voelen zou krijgen. Indien de regering ooit voor tv ca pituleert, zal dit geenszins plotseling gebeuren. In het nieuwe hoofdkwartier van de South African Broadcasting Corporation te Johannesburg zijn geen voorzieningen getroffen voor tv-stu- dio's. Genoemde maatschappij is de enige concessiehoudster voor de radio in dit land en zou ongetwijfeld hetzelfde mo nopolie voor de tv krijgen. „Tv-studio's zouden moeten worden gebouwd, nieuwe zenders geïnstalleerd en met het materieel en het personeel, dat nodig zou zijn, zou het na het sein om te beginnen twee of drie jaar du ren voor de tv een feit zou worden", zei een woordvoerder van de maat schappij. Wanneer u straks met een baby op vakantie gaat, of die baby voor de va kantie onderdak brengt bij de groot ouders, dan hebben de gezamenlijke Ne derlandse kruisverenigingen een paar adviezen voor u. Bijvoorbeeld: als het „nieuwe" bedje spijlen heeft, kijkt u dan even of die spijlen zo dicht op el kaar staan dat er geen babyhoofdje tussen past. Verder: Laat de baby zonder kussen slapen en ook zonder tuigje (beter een trappellaken). Maak dekenklemmen niet te hoog en te strak vast, maar zorg voor stevig vastgestopte lakens en dekentjes. En dit geld allemaal voor én baby-mee én bab-bij grootou ders. Als u met baby-en-al met vakantie gaat, houdt u er dan rekening mee dat op bepaalde plekken het voorgeschre ven merk babyvoeding misschien niet verkrijgbaar is. Maar houdbare voe ding kunt u in voldoende mate meene men (let op de vervaldatum op de eti ketten). En overlegt u voor alle ze kerheid met uw arts of wijkverpleeg ster, welke voeding u tijdens de va kantie eventueel ter vervanging kunt geven.

De Vallei | 1968 | | pagina 12