„Schilders met de bijl" aan 't werk op De Hoge Veluwe r Droge Nap bestemming wacht op Als een luiaard vlug wordt Vliegdennen vormen te veel nieuw bos Poolse volkskunst in Apeldoorn Veluwe reageert: „laat hem maar komen'' Al meer dan een ton bij elkaar Arnold uit Klarenbeek 'n voorbeeld De weg naar Gelderse musea Kostbaar Intiem gebleven „Sta-bankerT Dieren opent cultureel centrum SCHAKEN door H. KRAMER wwwrawwrawtt?wwwwnwwmwwwwi Reis Martin Luther King Sr. Zwembad Groot-Schuylenburg 8 7 v AAA 6 5 i*i 4 A 8 2 1 DAMMEN door J. M. BOM BRIDGE door H. W. FILARSKI CRYPTOGRAM JTen van de belangrijkste problemen waarmee in de komende jaren bij het beheer van het nationale park De Ho ge Veluwe rekening moet wor den gehouden, is het geleide lijk dichtgroeien van open. ter reinen (zandverstuivingen, hei develden, grasvlakten) met na tuurlijke opslag van vliegden nen. Aldus de directie van het park in De Schouw, orgaan vain de Vereniging van Vrien den van De Hoge Veluwe. Vol gens beschrijvingen van nog maar weinige jaren geleden is in het nationale park ruim 1500 ha begroeid met aangelegd bos, terwijl de overige 3900 ha hoofdzakelijk uit woeste gron den bestaan. De werkelijkheid is op 't ogenblik echter anders. Naast de genoemde 1500 ha is in de loop van de laatste tien a twintig jaar een oppervlakte van rond 1200 ha meer of min der dicht met vliegdennen be groeid geraakt. Dit betekent dus, dat nu ongeveer de helft van het park met bos bezet is. En deze oppervlakte neemt nog steeds in vrij snel tempo toe. Het opruimen van deze vlieg dennen (ook wel opslagbossen genoemd) is een kostbare zaak: tegenover de hoge kosten staan namelijk geen opbrengsten van betekenis. Toen binnen het ka der van de Gemeentelijke So ciale Werkvoorzieningsregeling de mogelijkheid werd geopend op twee plaatsen een aantal minder valide arbeiders uit Arnhem te laten komen, heeft de directie daarvan een dank baar gebruik gemaakt. Een van deze objecten is het ge bied in de omgeving van het Geitenspoor, het westelijke deel van het Otterlose zand dus. Onder leiding van voorman Gros is daar een ploeg bezig, die uitstekend werk doet. Het terrein wordt niet ge heel in de oude staat (van om- A ls er geen roet in het eten gegooid wordt door onver wachte tegenslagen zal de restauratie van de beroemde Droge Napstoren in Zutphen nog voor het ein/de van dit jaar zijn voltooid. Wat de to ren van de St. Walburgkerk betreft verwacht men het ge reedkomen van de restauratie tegen het einde van 1969. Voor het inwendige van de Droge Nap is nog geen bestemming gevonden, maar het college van Regenten van de stichting Wijnhuisfonds te Zutphen staat wat dit betreft open voor suggesties. Dit werd door voorzitter J. M. G. Numans medegedeeld tijdens de jaarvergadering van de stichting Wijnhuis fonds. Van de zijde van dona teurs en begunstigers bestond voor deze vergadering zeer veel belangstelling. ■yTerschillende panden in de stad staan nog op de no minatie voor restauratie, maar het geld daarvoor komt voorzover deze panden op de Monumentenlijst staan, soms pas na jaren beschikbaar, al dus de voorzitter die de nieu we regeling in herinnering bracht volgens welke 30 pro cent van de restauratiekosten worden betaald door het rijk, 30 procent door de gemeente, 30 procent door de eigenaar en 10 procent door de provin cie. In het reptielenhuis van Ouwehands Dierenpark was tot voor kort ook een luiaard ondergebracht. Dit zoogdier, afkomstig uit Zuid- en Mid- den-Amerika. dat sterk is aangepast aan het boomle ven. opereert 's nachts. Hij hangt dan ook de ganse dag op z'n kop aan een tak, be weegt nooit, hoogstens door een keer met een oog te knip peren en de bezoekers konden deze drietenige luiaard, ook wel genoemd „aai", bijzon der goed bekijken. Maar onze „aai" mag dan wel luiaard heten, omdat hij overdag slaapt, in de nachte lijke uren bleek hij bijzonder actief te zijn. Dat heeft tuin baas Wildekamp in het rep tielenhuis wel ondervonden. Op zekere dag had de heer Wildekamp daar een prachti ge tropische en subtropische beplanting aangebracht. Het was één en al pracht. Behal ve toen hij de volgende och tend op pad ging om te sproei en. Toen was er niks meer van over. De tropische tuin was finaal geruïneerd door..... de luiaard! sfcreeks 1935) teruggebracht. Waar de jonge vliegdennen als dekking voor het wild of als esthtisch element een rol kunmen spelen, worden zij ge spaard. Toch kapt men vrij ri goureus, zodat een grote mate van openheid ontstaat, die eer tijds ook karakteristiek was voor dit gebied. Fraaie oude boomgroepen en heuvelpartij en geven reliëf aan dit land schap. Een bezoek aan dit terrein is thans zeer instructief, om dat behandeld en onbehandeld terrein naast elkaar liggen en mooi vergelijkingsmateriaal vormen. Het ligt in de bedoe ling, ook de hervorming van het nogal karakterloze De Wet- bos in het werkplan op te ne men. Onder leiding van voorman Jansen is onlangs het land schapsherstel voltooid in het gebied tussen Kemperberg en de Deelense Start, het terrein dus ten oosten en noordoosten van het wildrooster op de grens tussen Kemperberg en Wild baan. Aan de noordzijde van het raster werden de vliegden nen over een vrij grote opper vlakte gekapt, waardoor een fraai heideveld weer bloot kwam. Ook werden groepen berken gedund, terwijl men mooie oude vliegdennen, maar ook groepen en zomen van jonge vliegdennen spaarde. Door dit „schilderen met de bijl" is een fraai en afwisse lend landschap ontstaan, dat enerzijds voldoende openheid heeft, maar anderzijds zijn in timiteit niet heeft verloren. Bij deze werkzaamheden is ook nog een klein moerassig terreintje met een zeer bijzon dere flora van verstikking door vliegdennen gered. Van enkele belangrijke wij zigingen in de situering van de rustgebieden voor het grofwild kregen de inrichting van het rustgebied De Klep ('t Zwarte Veld) en de opheffing van het rustgebied Hoog-Baarlo langs de weg Hoenderloo-Deelen hun beslag. Deze verandering is niet alleen voor de herten en de moeflons van belang, maar ook voor de bezoekers. Eer tijds hadden de oudere herten hun zomerstand in het rustge bied Hoog-Baarlo. Daardoor was vanaf de Deelenseweg vaak roodwild te zien, maar er kwamen ook dagelijks ge vaarlijke verkeerssituaties uit voort, terwijl de bezoekers van De Hoge Veluwe de zware her ten niet vaak te zien kregen. Het idee om het oostelijk rust gebied te verplaatsen naar De Klep is van boswachter Vink en het staat al vast, dat ht een bijzonder goed idee is ge weest. Korte tijd nadat rond om het nieuwe rustgebied de verbodsbordjes waren ge plaatst (rondom het oude rust gebied zijn ze uiteraard ver wijderd) vestigde zich hier een roedel van ca. 40 edelherten. Moeflons zijn ook al herhaal delijk waargenomen. Het wild loopt vaak op 't Zwarte Veld, vooral op het meest westelijke gedeelte, bij het bos van De Klep en kan van de Houtkampweg af ge makkelijk worden geobser veerd. Ten gerieve van de be zoekers zijn hier langs het bin- nenraster, enige banken ge plaatst, die overigens meer be doeld zijn om er op te staan dan om er op te zitten. Van hier af kan men de heide goed overzien. Het wild heeft zich al aangepast en toont zich al lerminst verontrust door de bezoekers langs de Houtkamp weg. ¥~|it zei de Apeldoornse predi- kant ds. J. P. van Steen bergen, na zijn terugkeer uit Atlanta, waar hij de vader van wijlen dr. Martin Luther King had gesproken: „waarom bij voorbeeld dominee en mevrouw King niet een keer uitnodigen, naar Nederland te komen? Die man heeft grote invloed op zijn mensen. Hèm metterdaad ets laten zien van ons meeleven ;n tegen hèm zeggen: mijn broe der uit Amerika, zoals hij zei: mijn broeder uit Holland. Dat zou iets zijn. De reiskosten zijn eigenlijk het enige belet sel. Ik heb het er al over gehad hier en daar, maar in het pro gramma van welke organisatie valt dat punt van die reiskos ten te passen? Misschien moet er zo maar een spontane actie komen. Laat anderen er ook eens over denken, misschien komen we tot iets. Het gaat maar om een paar duizend gul den. Een klein bedrag, dat on noemelijk veel kan opbrengen. yo stond het verleden week ook in de zaterdagbrjlage Ziezo van ons blad en al spoe dig kwamen er reacties: toe zeggingen voor het geld, waar mee de overtocht moet worden betaald. Het punt is nu, dat enkele mensen moeten worden gevonden die zich samen met Is. Van Steenbergen willen inspannen om degelijke voor bereidingen te treffen. Er kan dan een comité worden ge vormd, dat de geldbedragen in ontvangst neemt, bewaart en de overtocht organiseert. Het adres van ds. Van Steen bergen is Eendrachtstraat 30 in Apeldoorn, zijn telefoonnum mer 33019. V7njdag 30 aug. zal het Cul- tureel centrum, Theo- thorne aan de Schweitzerstraat in Dieren geopend worden. Nog voor de bouwvakvakan tie zal het gebouw opgeleverd wonden; de vleugel waarin de leeszaal en de bibliotheek ge vestigd worden zal reeds een halve maand eerder beschik baar zijn. De officiële opening zal gepaard gaan met een ga la-voorstelling van de operet te „Die Fledermaus". Vele solisten, het operettekoor „Mi- mica" en een balletgroep o.l.v. mevr. Helène Rediker zullen onder dirigent G. C. Verhey en begeleid door het Gelders Orkest deze beroem de operette uitvoeren. liet op de begane grond ge- legen dienstencentrum zal, zoals bekend is, onderdak verschaffen aan vele dienst verlenende instellingen. Be sprekingen om de districts- schoolartsendienst voor Dieren e.o. eveneens in het centrum onder te brengen, zijn in een vergevorderd stadium. Sinds 1 april jl. houdt de heer J. A. Brouwer, directeur van de stichting Sociaal Cul tureel Werk, zich bezig met het buurt-opbouwwerk dat ook een plaats zal krijgen in het nieuwe centrum. D.m.v. de teruggekomen en quêteformulieren waarin de bevolking van Dieren haar wensen t.a.v. het gebruik van het nieuwe centrum kenbaar heeft kunnen maken, oefent zij invloed uit op de mogelijk heden tot ontspanning die Theothorne aan Dieren zal bieden. Met alle wensen wil men nl. zoveel mogelijk reke ning houden. Am enigermate te voorzien in de financiering van de directe kosten van het gehele project dat aan bouw en in richting meer dan een mil joen kost, worden vandaag gelden ingezameld onder de Dierense bevolking. Dit is een sumak uit Zako pane. Misschien zegt u dat niets. Wel, Zakopane is een streek in Polen en daar weven de vrouwen thuis, in opdracht van een coöperatieve onderne ming waar ze voor werken, dergelijke wandkleden. De motieven zijn sober (meestal dierfiguren)met een wat mo- numentalistische en tegelijk volkse inslag. Zoioel wat de techniek als wat de kleuren be treft zitten er kostelijke exem plaren tussen. U kunt die sumaks tot 26 juli a.s. allemaal zien hangen in Ga lerij De Hamer, Deventerstraat 20 te Apeldoorn. Er valt daar nog meer Pool se kunstnijverheid te bewonde ren. Vloerkleden (zogenaamde kelimsö, van iets groter for maat dan de sumaks, maar met kleinere motieven. En door boerenvrouwen met een grote schaar uit gekleurd pa per vervaardigde knipsels. En niet te vergeten een aantal fraaie dozen en doosjes (voor sigaretten, kaarten etc.), die goede voorbeelden zijn van wat men in Polen op het ge bied van de houtbewerking presteert. Maar nogmaals: kijkt u (en dan niet alleen maar via deze foto!) vooral naar die volgens uniek procédé geweven (en zelf8 in Polen dan ook zeld zaam voor komendesumaks! J. v. d. K. Z"1 een vakantietijd voor de actie, die Groot-Schuylenburg aan een eigen overdekt zwembad zal helpen: elke dag komen er nog giften en toezeggingen binnen; het totale bedrag loopt nu rondom de f 106.000. Tot de verrassingen van de laatste da gen behoorde een bedrag van f 500,-, bijeengebracht door het B-schooleskadron van het Depot Koninklijke Marechaussee in de Willem III kazerne. Iemand die onbekend wil blijven stuurde f 1200 rechtstreeks naar dokter Veerman, directeur geneesheer van Groot-Schuylenburg. Zo gaat het elke dag maar door en dan komen straks bovendien nog de verdere acties van het Apeldoornse comité: vissen, vliegen en zo nog het een en ander. Tntussen wordt met voortvarendheid gewerkt aan de bouw- plannen. Het definitieve schetsontwerp van de architect is goedgekeurd door het bestuur van Groot-Schuylenburg en nu wordt het „echte" ontwerp klaargemaakt voor andere in stanties, die ernaar moeten kijken. Er bestaat goede hoop, dat volgend voorjaar met de bouw kan worden begonnen. TA it mag een aanleiding zijn om nog eens te wijzen op de mogelijkheid, donateur te worden van de Stichting Vrien den van Groot-Schuylenburg. Om de continuïteit erin te hou den zodra de bouw is begonnen zal namelijk een groot aantal donateurs nodig zijn. Zij kunnen zich opgeven bij het secreta riaat van de stichting, Anklaarseweg 326 in Apeldoorn. pn voor de „losse" giften blijft het gironummer nog 1555555, ten name van het Actie-comité Apeldoorn. ^andaag zal in de Martinus van Beekschool voor slechthorende en spraakge- brekkige kinderen de diploma- uitreiking plaatsvinden aan de 19-jarige Arnold Kienhuis uit Klarenbeek bij Apeldoorn. Te vens zal hem bij deze gelegen heid het certificaat worden overhandigd van de driejarige opleiding in reclametekenen en illustratie van Famous Artists School. Bij deze gelegenheid zullen aanwezig zijn de vader van Arnold, de familie waar hij ge durende negen jaar in Nijme gen heeft gewoond, de leerlin gen en leraren van de Marti nus van Beekschool en een me dewerker van de school waar hij zijn tekenopleiding heeft ge volgd. Arnold Kienhuis, die een stoornis heeft in zijn frequen tieanalyse, functioneert als een totaal dove leerling. Op elfja rige leeftijd ontving hij voor het eerst onderwijs. In twee jaar leerde hij spreken en le zen. Sindsdien heeft hij zowel het Lager Onderwijs als het Voortgezet Lager Onderwijs ge volgd en de opleiiding in recla metekenen en illustratie vol tooid. Deze diploma-uitreiking wordt georganiseerd, om de leerlingen van de Martinus van Beekschool een voorbeeld te stellen van wat door wilskracht en doorzettingsvermogen kan worden bereikt. JJe Stichting „Contact van Gelderse oudheidkundige Verenigingen en -Musea", die al meer dan tien jaar werk zaam is op het gebied van de oudheidkunde in de provincie Gelderland, deed de tweede, herziene en vermeerderde druk het licht zien van de mu- seumgids „Gelderland be waarde. Aangezien de eerste druk van 1963 uitvericocht raakte, werd besloten tot de publika- tie van een tweede, uitgebrei der dan de eerste, daar nu niet alleen de oudheidkundige, maar liefst alle musea, klein en groot, in Gelderland zijn opgenomen. Dank zij finan ciële steun van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, van het Provinciaal Bestuur van Gelderland en van het Anjer fonds Gelderland kon deze herdruk, in een oplage van 20.000 exemplaren. gereali seerd worden. J^e schrijver en samenstel ler van de eerste druk, de bekende publicist Jac. Ga zenbeek uit Lunteren, was he laas niet in de gelegenheid zelf deze herdruk te verzor gen. De bewerking nam nu de secretaris van het Gelders Oudheidkundig Contact, E. J. Jansen, ter hand. Hij slaagde erin, de nieuwe gegevens in overeenstemming met de op vattingen van de heer Gazen beek in te voegen. Het werd weer een popu lair en handig boekje, nu 56 pagina's groot. Deze geïllus treerde gids, zal er zeker toe bijdragen om het publiek over de museumdrempel heen te helpen. Liefst 48 grote en kleine oudheidkamers en mu sea in Gelderland worden be sproken. Een overzichtskaart je geeft in één oogopslag de ligging van alle plaatsen aan. waar een museum te vinden is. De museum gids „Gelder land bewaarde..." is gratis verkrijgbaar bij de VW-kan- toren en wordt eveneens door de musea beschikbaar ge steld; echter, alleen voor se rieuze gegadigden. Na aanvraag wordt 't boek je franco en kosteloos toege zonden door de secretaris van het Gelders Oudheidkundig Contact, E. J. Jansen, Hoge- straat 7, Dieren; tel. 08330- 4692. rOEN dt tweekamp Gligoric—'Tal na vijf partijen 3—2 in het voordeel van Gligoric stond, voorspelde zijn land genoot Vaja Pirc: als er nu geen wonder gebeurt moet de tweekamp als verloren voor Tal worden beschouwd. Maar dat wonder gebeurde al in de zesde partij: Gligoric liet zich tegen zijn gewoonte met dubieuze verwikkelingen in. Dat leidde lot stellingen waarin Tal zich thuis voelt als een vis in het water. De ex-wereld kampioen kreeg aanval in handen en won vlot. Deze overwinning was eigen lijk beslissend, want Tal wist daarna ook nog de twee partijen in zijn voordeel te beslissen, zodat de eindstand 5V«—S'/2 voor hem werd. De vraag is natuurlijk gesteld waarom Gligoric faalde. Mogelijk is dat de schuld van het publiek geweest, althans ten dele. Het publiek begon namelijk de in teresse in het verloop van de wedstrijd te verliezen als gevolg van enkele kleur loze remises. Toen daartegen in de pers geageerd werd, voelde Gligoric zich ge roepen om op winst te spelen. Hij vergat natuurlijk dat dit de taak was van de tegenstander, die immers een punt ach ter was. Hieronder de belangrijke zesde partij van de tweekamp. Wit: GLIGORIC. Zwart: TAL (Belgrado 1968). Bogo-indische verdediging. 1. d2—d4, Pg8—f6 2. C2C4, «7—e6 3. Pgl—f3, Lf8b4+ 4. Lel—d2, a7—aS (De nieuwste mode) 5. Pbl—c3, 0—0 6. e2—e3 (De loper kan ook via g2 ln het spel worden gebracht, maar zwart kan indat geval zijn strijd krachten tegen c4 inzetten, nl. met b6 en La6). 6d7d6 7. Ddlc2, Pb8—d7 8. a2—a3, Lb4xc3, 9. Ld2xc3, Dd8—e7 10. Lfle2. (Het is niet duidelijk waarom wit 10. b3 nalaat). REKENFOUT 10a5—a4 11. 0—0, b7—b6 12. Pf3d2, Lc8b7 13. e3—e4 (7) (Juist was 13. Lf3. De tekstzet berust op een reken fout). 1 3c7c5! 14. e4—e5 (7) Het natuur lijke 14. d5 faalt op 14exd5 15. cxd5, Pxd5! 16. exd5, Dxe2. Een redelijke mo gelijkheid is echter 14. Tfel). 1 4Pf6e8 15. f2—f4 (7) (In ieder geval was 15. Lf3, cxd4! 16. Lxb7, Ta7 17. exd6!, beter geweest). 1 5c5xd4 16. Lc3xd4, d6xe5 17. f4xe5, Pd7xe518. Ld4xb6 (Op 13. Lxe5 volgt 18Dc5t een wending die later jn de partij nog eens een rol speelt). 1 8Pe8d6 19. Lb6—d4 (Het is merkwaardig hoe slap Gligoric deze par tij speelt. Hier drong 19. Pf3 zich op). 1 9Pd6—f5! 20. Ld4xe5, De7—cBf 11. Tfl—f2 (En niet 21. Khl7 wegens 21 Lxg2t! 12- Kxg2, Pe3t en wint). 21Dc5xe5 22. Pd2—f3, De5—C5 23. Dc2c3, Tf8d8 24. Dc3—b4, Dc5-a7 25. c4c5 (Om gevaarlijke diagonaal a7—gl te sluiten. De zet kost echter een pion. Weinig beter is 25. Tel, Lxf3 26. Lxf3, Tab8 27. Dc3, Tb3). 25Ta8b826. Db4—C3, Tb8—C8 27. Tal—dl (Geen redding brengt 27. Tel, Td5). 27Td8xdlt 28. Le2xdl, Tc8xc5 29. Dc3 bi In deze stelling volgde: 29Lb7—c6 30. Db4—f4, Tc5d5 31. Ldl—e2, h7—h6 32. TAL m m m mim m i JZ m m m mm m üi. m m abcdefgh GLIGORIC Pf3e5, Lc6a8 33. g2-g4, g7—gSI Df4c4, Td5xe5 en wit gaf het op. Na afloop werd vastgesteld, dat Tal d« partij vanuit de diagramstelling vee| sneller had kunnen beslissen. Aan onz4 lezers leggen wij daarom de stelling vooj als opgave van de week. Ho» Tal snelle! kon winnen, kunt u lezen in de volgend# rubriek. OPLOSSING De stand was: Wit (Janata): Kei. Tc7 en hl, LM en <4 Pe5, pionnen g3, h4. Zwart (Schmidt): Kg8. TaS en f8, Lef Pb4. pionnen a7, b6, d5, e6, g7, h7. Wit won als volgt: 28. Lf4—h6!, g7xhi 26. Lblxh7t, Kg8h8 27. Pe5-f6 mat. IR. Geert van Dijk werd voor de zoveelste maal net geen eerste van de Nederlandse dammers. Ook nu weer kwam hij juist Iets te kort om de hoogste titel in de wacht te slepen. Vooral zijn verllespartij tegen Rozen burg in de zesde ronde ls daar debet aan, al kon hij in het verdere verloop toch ook de scoringsdrift van Bergsma niet bijhouden. Het schijnt nu toch wel zeker, dat de Bennekommer dat kleine sprankje „dash" mist. dat een sterk speler tot kampioen maakt. Dat hij desniettemin over een grote techniek en aanzienlijke tactische kwaliteiten beschikt blijkt 'uit onderstaande partij tegen de Fries Scho tanus, die dit jaar de verwachtingen, die hij voordien gewekt had, nog niet waar kon maken. Hij voelde zich kennelijk wat onwennig in het „vechtmilieu" van de eindstrijd om de persoonlijke titel. Moeilijk is anders te verklaren, dat hij zich soms zo willoos ten onder liet bren gen: Wit: A. F. Schotanus: Zwart: Ir. G. E. van Dijk K.v.N. 5/6/'67. 1. 33—29 19-23 2. 32—28 32x32 3. 37x28 13—18! Ontneemt wit tactisch het initia tief tot een flankopstelling. 4. 28—22 Legt zich direct bij zwarts plannen neer. Te overwegen viel b.v. 38—32, waarna (20—24) wel tot een klassieke opstelling leidt, doch met aanvalskansen voor wit. 417x28; 5. 29—23 18x29; 6 34X32 1 9—23 7. 41—37 14—19; 8. 39—33 12—18; 9. 44—39 7—12; 10. 31—27 Gaat hier mee vrijwillig aocoord met een gesloten klassieke partij, waarin Van Dijk als een vis ln het water is. Tactisch beter is 35-30 of 46-41, die belden de strijd talloze klassieke middenspel-posities, waarin de „voorzet" gunstige perspec tieven biedt b.v. (37-31) 2—8 (50—45) 12—17 en alleen (27-22) 18x27 (32x12) geeft goed verdedigbaar spel. Ook zeer sterk voor zwart is: 37—31 (12—171) belet 27—21 of 27-22! dus 50-45 (17-22) 28x17 (11x22) en 32—28 (23x21) 26x28 wordt beantwoord met (1823) 28—22 met moeilijk spel vooi wit. Wit speelt, onder de Indruk waarschijnlijk van deze mogelijkheden: 26. 39-34? 12—17! Belet de Coup de la Bombe door 27—21 (16x27) 32x12 <23x41) 12x14 wegens daarns (41—48). Ook echter: 34—29 (23x45) 27—21 (16x7) 32x14 wegens (24—30) 35x24 (20x29) 33x24 (9x29) met vrijwel winnende aanval tegen wits rechter vleugel. Er dreig! een ter ook: (17—22) en (24—30) Dus: 27 43—39 2—8 28. 48—43 9—14; 29. 50—41 dreigt 34—29 met gunstig spel. Van Dijk -• bewust op deze stellim echter heeft zeer bewust op deze stelling langestuurd. Aan de lezers de vraag: Hoe forceerde zwart hier de winst? „open" houden. 1020—24; 11. 40—34 10—14; 12. 34—30 11—17; 13. 33—28 6—11; 14. 38—33 17—21; 15. 30—25 8—13; 16. 43—38 1—8: 17. 37—31 Dit had toch geen haast? 4510 (21—26) 50—45 leidt tot een symme- trie-partij waarin wit ettelijke wegen ter beschikking staan. 1721—26; 18. 4540 26X37; 19. 42x31 14—20; 20. 25x14 9x20; Ook nu symmetrie, maar Hier heeft wit de voorzet in tegenstelling tot de hierboven aangegeven speelwijze 21. 47—42 5—10; 22. 46—41 10—14; 23. 41—37 4—9; 24. 49—43 20—25; 25. 31—26 Wit staat voortdurend voor moeilijke beslissingen, terwijl zwart „de kat uit de boom kijkt" 2514—20; (zie diagram). Wit is terecht gekomen ln een der OPLOSSING Wit (Bergsma) 26. 27. 28. 32. 34. 35. 86, 38, 40. 42, 45. 48 (12 sch.) Zwart (Ivens) 6, 8, 9, 11. 13, 15. 16, 18. 19. 23 24. 25 (12 sch.) Wit speelt: 42—3711 belet (24—30) wegeni 35X24 (19X39) 28x19 (13x24) 38 -33 (39x28) 32x14. Op (15—20) speelt wit 38—331! me! onafwendbare damdreiglngen. Daarom volgde ln de partij: (8—12) en nu 37—3111 Na (15—20) weer 38—33. Op (11—^17) 27—21! (16X27) 31X11 (6X17) 26—21! (17x26) 28—21 (18x27) 32x21 (26x17 34—30 Coup Philip pe. Zwart besloot tot (24—30) 35x24 (19x39) 28x17 (11x22) en zwart verloor spoedig na 40-34 (39X30) 38—33 (30-34) 32—28 enz. Een zeer fraai comblnatolr geheel. m Uwéét als goede speler natuurlijk heel goed. dat ln menige situatie men niet moet gaan zitten „trekken" teneinde de kaartverdeling niet te verraden. Daarom stel ik u voor, dat u op onderstaande vraag waarin uw tegenspelkunde op de proef wordt gesteld, snel een antwoord geeft. Het spel waarom het voor u gaat, heet oost en de situatie (tegenspel) ligt als volgt: «H752 (?B 6 3 O AHV 6 4 2 V 9 6 4 H 108 B 10 B 9 6 3 Noord gever, niemand kwetsbaar, pa- renwedstrijd. Biedverloop (goed lezen a.u.b.i): noord één ruiten OW passen zuid één harten noord één schoppen zuid drie harten noord vier harten zuid vier SA (azenvraag) Noord vijf Tuiten zuid zes harten einde. Tegen zes harten komt west uit met schoppenboer, zuid wint de slag met schoppenaas. In slag 2 komt noord aan slag met rultenvrouw en in slag 3 legt de tafel (noord), wat u wel verwachtte, de hartenboer op het groene kleed. En wat doet u als oost en waarom?! Ontknoping 29 Juni. OPLOSSING Velen uwer hebben ongetwijfeld vorige week hetzelfde in slag 1 gedaan, wat Kenneth Konstam deed bij het afspelen van zijn zes-hartencontract waarvan u thans de complete uitleg ziet: H V10 C? A 8 6 OHB 2 f H 5 3 2 B 9 7 $532 O 6 4 3 +.V 4 4 2 A 8 5 3 (?H O V 10 7 5 B 10 7 6 6 VB 109 7 4 A 9 8 A 9 8 Viertallenwedstrij d. Tegen zes harten van zuid speelde west schoppen vier voor en het is niet zó moeilijk om op tafel (noord) thans de schoppen tien te leggen. Het is niet zó aannemelijk dat west ónder schoppenaas wegspeelt tegen een slembod. zodat de kans béter lijkt dat west schoppenboer heeft. In slag 1 neemt west met schoppen aas en nu heeft zuid op de troefkleur na geen problemen meer. In slag 2 speelde oost schoppen terug, zuid deed een ruitentje weg. De derde slag was voor ruitenaas en toen kwam het vuurwerk: hartenvrouw werd voor gespeeld, west de twee... en noord het aas, waaronder dus de heer viel. HIJ had ln de kaarten gekeken, zult u veron derstellen? Ach nee, zo simpel was het nu ook weer niet. Konstam realiseerde zich, dat aan de andere tafel zéker ook zes harten zou worden geboden en dat daar zéker op hartenheer zou worden gesneden. Hij „wist" dus, dat als hij ook sneed, het resultaat op z'n best gelijk zou zijn aan dat van de andere tafel en <lat daarmee de wedstrijd, zoals ik u vorige week uitvoerig vertelde, dan niet meer door Konstams' team gewonnen zou kunnen worden. Geheel tegen de kansre kening ln besloot Konstam daarom har tenaas te slaan zou het mis zijn, dan zou slechts de wedstrijd met grotere cij fers verloren worden, maar verloren werd die toch.... tenzij ln dit laatste stadium van de wedstrijd door een stunt de achterstand Ingelopen zou kunnen worden! Het zal u niet verbazen, dat Konstams* team door deze ongewone maar bijzon der slimme „coup" de wedstrijd nog net uit het vuur sleepte. Maar wélk een talent en wat een Inzicht om zo te dur ven spelen! HORIZONTAAL: 1. Al zijn ze bij de persen niet de baas, de baas spelen ze toch (13). 8. In vrijwel alle verzen schuilt iets stroefs (6) 9. De lekkernijen zijn aaneen geklon terd (6) 12. Zo laat het nooit lang op zich wachten (5). 13. Hup! Hup! roepen (9) 14. Wie hier om gaat, keert niet terug '4) 15. Veel werk geeft zulke handen (4) 17. Deze godin bestaat tweemaal (4) 19. Van een stad gaat het meestal be ter (4) 22. Speelgoeddier? (9) 24. Elke variatie is haar vreemd (5) 25. Een mooi woord voor hatelijke za ken (6) 26. Het is meelijwekkend zoals er over dat pad is gelopen (6) 27. Met zulke getallen is het niet mak kelijk rekenen (13) VERTICAAL: 2. Wijsheid achteraf (6). 3. Zij werken pas na hun dood (9) 4. Grofbesnaard, maar breekbaar tast- tuig (5) 5. Breekbaar hoogtepunt (6) 6. Samenloop (13) 7. Dè ontgoocheling van het ontbijt (13) 10. De knol, waarop de kwajongen kan krijgen (4) 11. Hij zit op iemands lip (4) 16. Deze dames streven naar schoon heid (9) 18. Je kan horen dat in deze Duitser muziek zit (4) 19. Zo is het precies gelijk (4) 20. Een koekje van Gouds deeg (6) 11. Vreugde-eruptie (6) 23. Na een echtscheidingsprocedure is menige man blij, als hij dit van zichzelf getuigen kan (5) Oplossing vorige kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. kaars. 2. laars. 9 la, 10. athletiek, 14. el, 15. stee, 16. Nisi. 18. nat, 20. legende, 23. Een, 25. tram, 27. salto. 28 H-Mk. 2°. - -s. 31. les. 72. eapr 33. Spa. 35. Lea, 36. intern. 37 Gerrit, 38 Eem, 40. bed, 41. Tarn, 43. Bei, 45. silo, 47. mild, 48. derde. 50. node. 52. ego. 53. Salland, 55. oer. 56. Edam, 58, deun, 60. J#, 62. eventueel, 63. P.S.. 64. edele, «5. nooit. VERTICAAL: 1. Klont, 2. Aa. 3. rat, stel, 5. Leie. 6. aks, 7. re, 8. slank, II. Hees, 12. edelen, 13. Indo, 15. star, 17, jeep, 19. arglistig, 21. gal, 22. N.T.S., 24. electrode, 26. mosterd. 28. waardin. 30. speen, 32. Ceres, 34. arm, 35. leb, 39. verlet, 42. aloë. 43. bel, 44. Ida, 46. loon. 47. mesje, 48. dame, 49. ende, 61. Ersnt, 53. Save, 54. Deen, 57. del. 69. u.l.O„ 81. Ed. 63. pi.

De Vallei | 1968 | | pagina 13