Snelle ontwikkeling in militaire luchtvaart Actie onder de Russen tegen bewind in Praag DELEGATIE VATICAAN NAAR UPPSALA Over de Compromis IN BIAFRA STERVEN 200 KINDEREN PER DAG Uitgerust moderne met de meest apparatuur LAGE PRIJZEN VOOR KERSEN Schoenman naar Amerika Fabrieken stilgelegd voor bijeenkomsten In totaal 21 Oud-O AS'ers voorlopig vrij MANIFEST VERWORPEN Jaar geëist tegen dronken automobilist Twee jaar cel voor doden echtgenoot Ondergrondse A-proef in VS Jeugd mag interrumperen tijdens preek Verkenning Internationaal Eigen staf WET-RISICO IN 1967 VOLKSMILITIE Noordelijk front ZATERDAG 29 JUNI 1968 VIJFENVIJFTIG JAAR LUCHTMACHT De Koninklijke Luchtmacht, de jong ste van de drie krijgsmachtonder delen, die in het voorjaar van 1953 of ficieel tot een zelfstandige status in de Nederlandse krijgsmacht werd verhe ven en het predikaat Koninklijke" ontving, bestaat op 1 juli vijfenvijftig jaar. Hoewel dat geen echt jubileum is en er derhalve op bescheiden voet herdenkingen en festiviteiten plaats vinden, rechtvaardigt juist de snelle ontwikkeling die de militaire luchtvaart In de laatste decennia heeft doorge maakt het om toch even bij dit ge denkwaardige feit stil te staan. Voort gekomen uit een bescheiden eenheid, bestaande uit nauwelijks tien man met één vliegtuig, ontwikkelde de lucht vaartaf deling, die op 1 juli 1913 werd opgericht, zich tot een dynamisch, op wetenschappelijke leest geschoeid en technisch goed uitgerust bedrijf met tien vliegvelden, honderden vliegtuigen en dertigduizend mannen en vrouwen, die zowel in ons land als daarbuiten interessant, hoewel niet altijd en over al gewaardeerdwerk verrichten. De oprichting van de toenmalige Luchtvaart Afdeling (LVA) van de landmacht waaruit de Koninklijke Luchtmacht is ontstaan, is destijds De Farman-tweedekker uit de jaren van de eerste wereldoorlog. Met een dergelijk toestel te en geweest aan de vooruit- werden de eerste verkenningsvluchten tijdens manoeuvres bij Lochem in 1913 uitgevoerd. ziende blik van generaal C. J. Snij ders, tijdens de eerste wereldoorlog chef van de generale staf, later op perbevelhebber van land- en zee macht. Hij maakte al in 1911 als waarnemer een vlucht in een vlieg tuig mee en bleek zó enthousiast te zijn over die nieuwe mogelijkheid, dat hij bij Defensie aandrong op de benoeming van een commissie voor de aankoop van vliegtuigen in het buitenland. In september 1913 nam de pas opgerichte Luchtvaart Afde ling voor het eerst deel aan manoeu vres bij Lochem. Er waren toen drie Farmans in ons land, waarvan er slechts één vliegklaar bleek te zijn. Daarom werden vermoedelijk nog particuliere vliegtuigen ingeschakeld, waaronder een van de heer Marinus De nieuwste straaljager, de Northrop NF 5, waarmee de luchtmacht binnenkort zal worden uitgerust. Dit type vliegtuigen opereert al met succes bij de Amerikanen tijd moderne machines, zestig ver kenningstoestellen en twintig jacht vliegtuigen. Met dezelfde typen van die eerste toestellen zou men 15 jaar later nog lessen, iets wat vandaag de dag, gezien de snelle ontwikke ling van de luchtvaart, onmogelijk zou zijn. Hoewel in de eerste jaren van de mi litaire luchtvaart de taak van *het vliegtuig voornamelijk op het gebied van de verkenning vanuit de lucht lag, kwam toch wel duidelijk naar voren dat er ook een gevechtstaak van Meel. Als waarnemer fungeerde o.a. de genie-kapitein H. Walaardt Sacré, die tevens commandant van de militaire luchtvaarteenheid was. £ij dat aantal toestellen bleef het voor lopig, want gedurende de oorlogsja ren bleek het onmogelijk in het bui tenland toestellen te bestellen. Een meevallertje was het dan ook als men af en toe een geïnterneerd vliegtuig van een van de oorlogvoe rende mogendheden kon bemachti gen. Toch slaagde men er nog in om door de bekende Spijker-automobielfabrie ken te Amsterdam een beperkt aan tal lesvliegtuigen te laten leveren, voorzien van buitenlandse motoren. Na de mobilisatie, toen Fokker wat meer armslag kreeg, kon men be slag leggen op een serie voor die voor het vliegtuig was weggelegd. Men ging al spoedig de verkenners bewapenen met revolvers, karabij nen en later met mitrailleurs. Uit de behoefte de verkenners nog beter te beschermen ontstond het jachtvlieg tuig. Het militaire vliegtuig werd gaandeweg gespecialiseerd voor ver schillende taken. Er kwam een stra tegische en tactische artilleriewaar- nemingsafdeling, een radio- en foto dienst, een bewapeningsafdeling en een meteorologische afdeling. De mi litaire luchtvaart groeide naar meer zelfstandige taken toe, maar het heeft nog tot jaren na de eerste we reldoorlog geduurd voordat de Lucht vaart Afdeling tot het Wapen der Militaire Luchtvaart verheven werd. Wij laten de geschiedenis van de lucht vaart in militair verband gedurende de periode na de eerste wereldoor log, waarin de groei slechts lang zaam en moeilijk verliep door bezui nigingen, voor wat ze is om te zien, dat de bewapening van Duitsland in de dertiger jaren mede aanleiding is geweest om tot uitbreiding van de Nederlandse luchtmacht over te gaan. Aanvankelijk echter schoor voetend, want de aanschaffing van nog een dozijn vliegtuigen per jaar mocht toen eigenlijk geen naam heb ben. Gaandeweg, maar te laat voor ons land, kwamen er Fokkers en de befaamde G-l jachtkruisers met dub bele staart. Op 1 november 1938 werd de LVA op geheven, om plaats te maken voor een luchtvaartbrigade, bestaande uit 3 regimenten. Daarmee was de mili taire luchtvaart een afzonderlijk wa pen geworden in de krijgsmachton derdelen. Toen op 10 mei 1940 de oorlog uitbrak, beschikte Nederland over welgeteld 124 gevechtsvliegtui gen, waarvan de meeste echter on geschikt waren voor de taak het luchtruim te verdedigen. De Luft waffe bleek superieur in kwaliteit en kwantiteit. Het personeel van de vliegvelden is echter tot het laatste moment blijven vechten en wist nog ruim 300 Duitse toestellen naar be neden te halen. Het wapen kreeg daarvoor later de Militaire Willems orde. De strijd werd in Engeland voortgezet, ook in de lucht. Nederlanders vorm den daar de kern van het 322 (Dutch) Spitfire Squadron van de RAF en de den van zich spreken in vluchten naar de Ruhr, Brest en Reims en het Duitse achterland. Wij hadden in die dagen bijna duizend mannen in de RAF. Van de 520 vliegers die bij de RAF of de Marine vlogen, liet de helft het leven. Na de tweede wereldoorlog kwam er een nieuwe situatie met het ontstaan van het Noord-Atlantisch Pact en de NAVO. Nederland zou de luchtverde diging boven eigeh land verzorgen en een bijdrage leveren aan de lucht verdediging van West-Europa. Voorts moest ons land nog een aandeel ne men in de tactische luchtstrijdkrach ten. Voor de verdediging van ons land beschikte het Commando Lucht verdediging, dat inmiddels was ge vormd, aanvankelijk ovér Gloster- Meteors, later over de Hawker Hun- ter en de North-American F-86. Het Commando Tactische Luchtstrijd krachten kreeg onder meer de Thun- derjet uit Amerika, later vervangen door Thunderstreak en Thunderflash- straaljagers. In 1959 kwamen de Lockheeds en in 1961 werd begonnen een deel van de vliegende squadrons te vervangen door geleide wapens. Die werden gelegerd in West-Duits- land en uitgerust met raketten van het type Nike en Hawk. Thans beschikt de in 1953 officieel tot Koninklijke Luchtmacht „gepromo veerde" militaire luchtvaart, die al in 1948 een eigen vlag kreeg, over 2 luchtverdedigingssqurfdrons, 2 groe pen Nike-raketten, 3 groepen Hawk- raketten, 4 squadrons jagerbommen werpers, een verkenningsgquadron, een transportsquadron met Friend ships, Troopships en Beavers, voorts over 3 squadrons lichte vliegtuigen met Piper Cubs en Alouette-helikop- ters en een aantal helikopters voor reddingswerk. De Koninklijke Luchtmacht heeft een eigen luchtmachtstaf, waaronder res sorteren de commando's Luchtverde diging, Tactische Luchtstrijdkrach ten, luchtmachtopleidingen, verant woordelijk voor de vorming van vlie gend en grondpersoneel en het com mando Depots Materieel Luchtmacht. In 1953 ook werd prins Bernhard be noemd tot inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht die thans beschikt over de meest moderne elek tronische apparatuur zoals radar en computers. De luchtmacht heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een machtige paraplu, die de bui kan tegenhouden, maar ook tot een wetenschappelijk apparaat, dat in toenemende mate ten dienste van de burgerij en van de vrede is komen te staan. LONDEN Ralph Schoenman, voor malig privé-secretaris van de Britse fi losoof Bertrand Russell en directeur van Russells „vredesstichting" is gis teren in Londen in een vliegtuig naar Parijs gezet. In de Franse hoofdstad is hij direct aan boord van een vliegtuig gebracht met bestemming New York. De 33-jari- ge Schoenman heeft de nacht van don derdag op vrijdag in een Londens poli tiebureau doorgebracht. Hij was don derdag gearresteerd. Na zijn arresta tie had men hem een bevel tot deporta tie overhandigd. Schoenman, wiens Amerikaanse pas poort na een bezoek aan Noord-Viëtnam was ingetrokken, was eerder deze maand illegaal Engeland binnengeko men. MOSKOU Miljoenen Sovjet-fabrieksarbeiders zijn deze week van hun gevaarlijke elementen in de nieuwe VATICAANSTAD Het Vaticaan zal een belangrijke delegatie sturen naar de conferentie van de Wereldraad van Kerken die op 4 juli in de Zweedse stad Uppsala begint en die in kerkelijke kringen van bijzonder grote betekenis wordt geacht. De delegatie bestaat uit vijftien waarnemers en zes functionaris sen die „gasten" worden genoemd. Bij deze zes zijn mgr. Jan Wille- brands, een Nederlander die secretaris is van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der Christenen, mgr. Joseph Gremillon, secretaris van de pauselijke commissie voor gerechtig heid en vrede en mgr. Charles Möller, adjunct-secretaris van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer. Mgr. Willebrands heeft met nadruk gesteld, dat de samenwerking tussen de r.k.- kerk en de wereldraad steeds intensie ver wordt en de hoop uitgesproken, dat de conferentie in Uppsala een ..bron zal worden voor nieuwe inspiratie Twee leden van de Vaticaanse afvaar diging zullen de assemblée in Uppsala toespreken. Pater Roberto Tucci, zal spreken over de betrekkingen tussen de Wereldraad en de r.-k. kerk en de Britse econoom, mevr. Barbara Ward, zal een rede houden over de taak van de kerk in verband met de sociale en economische ontwikkeling. In heeft de pauselijke commissie voor ge rechtigheid en vrede in Beiroet met fgevaardigden van ^eJVereldraad^een gemeenschappelijke campagne ontwor pen tegen de honger en de armoede iin de wereld. Dr. Eugene Ca^°n Elake, de secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, heeft verklaard dat werk geroepen om speciale vergaderingen tegen de „extremisten" in het Tsjechoslowaakse liberale bewind bij te wonen. Een dergelijke georganiseerde kritiek op een broederland is zeldzaam in de Sovjet-Unie en het wijst op de bezorgdheid in Moskou over de liberale tendensen in Praag. De vergaderingen waren speciaal ge richt tegen de Tsjechoslowaakse vrij heid van drukpers, welke volgens Mos kou door „onverantwoordelijke" jour- y er schillende pachters van kerseboomgaarden in de Betuwe zijn in paniek ge raakt door het bijzonder slechte weer. Regen en wind zijn voor deze sappige vruchten funest. De afgelopen dagen is er in de Betuwe voor duizenden guldens schade aangericht. Een groot deel van de kersen is gesprongen en door de wind bruin geslagen. Er zijn boomgaarden waar men de kersen in de kortst mogelijke tijd van de boom wil halen om hierdoor nog te redden wat er te redden is. In een boom gaard in de omgeving van Tiel, waar normaal zes tot acht plukkers in actie zijn, zet men vandaag 25 plukkers aan het werk. Door het slechte weer heeft de kers ook minder belangstelling bij het publiek. De prijzen zijn uitermate laag en er gaan veel voor minder dan een gulden per kilo weg. Men moet deze week al een vrij goed produkt aan de veiling brengen om tot f 1,30 of f 1,40 per kilo te krijgen. Hierbij komt nog dat de Belgische kersen voor de nodige concurrentie zorgen. Het ziet er naar uit dat van de meikersen dit jaar niet veel terecht komt. PARIJS De Parijse justitie heeft gisteren negen oud-leden van de OAS, de organisatie van het geheime leger, die uit ballingschap op 26 juni waren teruggekeerd, voorlopig in vrijheid ge steld. Allen zijn destijds bij verstek ter dood of tot gevangenisstraf veroor deeld. Het zijn ex-kolonel Joseph Broi- zat (55) en Georges Huard, beiden ter dood veroordeeld, Gerard Moritel en Jacques Gueritot, beiden tot levenslang veroordeeld, Jean Durtelle de Saint- Sauveur, Claude Tur, Guy Tournière, Hermann Barathieu en Gerard Sice. AMSTERDAM De algemene leden vergadering van Wet-Risico (Centraal Beheer-groep) heeft het door de direc tie over 1968 uitgebrachte jaarverslag goedgekeurd. Het premie-inkomen steeg van rond f 20.300.000 tot ruim f 24.300.000. De uitkomsten zijn van dien aard, dat over 1967 voor de bran che motorrijtuigverzekering een resti tutie verleend kan worden van 8 pet en voor de afzonderlijke groep van ge meenten voor de verzekering van hun motorvoertuigen 25 pet. Het aantal ver zekerde motorvoertuigen steeg in 1967 met bijna 13 pet, het aantal schadege vallen met bijna 9 pet. In de branche W.A.-verzekering steeg het premie-inkomen met ruim 33 pet nalisten wordt misbruikt. Normaal wordt dit soort vergaderingen tijdens de werkuren alleen slechts bijeenge roepen om verjaardagen van vriend schapsverdragen met communistische landen te vieren of om zich te keren tegen gebeurtenissen in niet-communis- tische landen. Alleen in Moskou werd deze week in 21 fabrieken het werk stilgelegd voor de vergaderingen waarop door partij functionarissen werd gesproken over PRAAG De Tsjechoslowaakse regering en het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische partij hebben gisteren een „manifest van 2000 woorden" verworpen, om dat het volgens hen een ernstig ge vaar inhoudt voor het socialistische Tsjecho-Slowakije. In het manifest, dat donderdag in de kranten werd gepubliceerd, wer den de arbeiders opgewekt tot het kiezen van hun leiders, ongeacht hun politieke partijen en tot snelle re democratisering van het land. Het is afkomstig van Ludvik Vaculik een communist die onlangs weer tot de partij werd toegelaten nadat hij eerder uit de partij was gezet wegens tegenstreven van oud-presi dent Novotny. Het is ondertekend door 70 Tsjechoslowaakse geleerden, intellectuelen, atleten, fabrieksarbei ders en anderen. Het presidium meent dat het „een gebrek aan vertrouwen is in de eer lijkheid van de politiek van de nieu we leiding der communistische par tij, het nationale front en de staats instellingen" en dat het „politiek on verantwoordelijk" is. ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije. Ver scheidene Moskouse fabrieken hebben donderdag in resoluties uiting gegeven over hun „bezorgdheid over onverant woordelijke (Tsjechoslowaakse) ele menten die beïnvloed worden door de bourgeois (Westerse) propaganda, die erop gericht is de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije te ondermijnen". Verder werden moties aangenomen welke de waarde van de volksmilitie in Tsjecho-Slowakije onderstrepen. Op de ze organisatie van gewapende arbei ders in Tsjecho-Slowakije is kritiek ge leverd sinds de liberalisatie op gang begon te komen. In de actie tegen de liberalisatie zijn dé namen genoemd van Cestmir Cisar, de secretaris van het centrale comité vóór de ideologie, en de populaire schrijver Jan Protsjazka, die beiden een belangrijke rol spelen in de Tsje chische beweging tegen Stalinistische invloeden. AMSTERDAM Tegen de 19^iar]fe huisschilder Edward H. B. uit de hoofd stad, die dronken bij een aanrijding een jongeman blijvend invalide maak te heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren een jaar gevangenisstraf en de maximale ontzeggingstermijn der rijbevoegdheid, vijf jaar, geëist. De jonge verdachte, die geen rijbewijs heeft, had elf gla zen genever op toen hij in de vroege morgen van zaterdag 30 maart jl. ach ter het stuur van de auto van een vriend ging zitten. De remmen daar van werkten niet goed en de wagen had een gladde band. Edward was tegen een geparkeerde auto gebotst, vervolgens naar rechts het trottoir opgeschoten waar de 24- jarige assistent-accountant Alfred Steu- nebrink tussen een winkelpui en de auto bekneld raakte, de beide benen van het slachtoffer moesten worden geamputeerd. De huisschilder is verslaafd geweest aan verdovende middelen en daarvoor verpleegd geweest. In een vanuit het Huis van Bewaring aan een'vriend ge schreven, doch onderschepte brief, had de huisschilder om wat „stuff" ge vraagd. Hij schreef precies hoe het spul het Huis van Bewaring kon wor den binnengesmokkeld. De officier van justitie noemde ver dachte een roekeloze automobilist, een man zonder enig verantwoordelijkheids gevoel. De raadsman bepleitte een ge combineerde straf met toezicht. Uit spraak 5 juli. de r.-k. kerk en de bij de Wereldraad aangesloten kerken moeten samenwer ken in de strijd tegen honger en ar moede. De belangrijke gebeurtenissen tn Uppsala, waaronder de openings plechtigheid op 4 juli en de dienst op 19 juli waarmee de conferentie wordt besloten, zullen door radio en televisie worden uitgezonden. ROTTERDAM Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie heeft de rechtbank in Rotterdam gistermorgen de 26-jarige Amsterdamse prostituée Sonja Z. wegens het doden van haar 36-jarige echtgenoot veroordeeld tot jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In een hotelkamer in Rot terdam sloeg Sonja Z. op 27 februari van dit jaar haar man tijdens een vechtpartij met een stalen tafeltje op het hoofd. Een der poten drong de her senen binnen en veroorzaakte korte tijd later de dood van de man, de Noor se zeeman Ragnar O. De psychiater die tijdens het vooronderzoek rappor ten over Sonja Z. uitbrachten, waren van oordeel dat de vrouw op het mo ment dat zij haar man neersloeg in verminderde mate toerekenbaar is ge weest. WASHINGTON De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft be kendgemaakt dat op het proefterrein in Nevada een ondergrondse kernproef is genomen ter sterkte van 20.000 tot 200.000 ton TNT. Het is de achttiende van dit jaar, die bekendgemaakt wordt. DEN BRIEL De Brielse jeugd mag morgen tijdens de preek van ds. Th. M Loren op elk moment onderbreken, wan neer ze het niet eens is met de zienswijze van de dominee. „Het onderwerp van de preek 'wees blij met je lichaam', is deli caat", zei de heer J. Nauta, verbonden aan het Hervormde jeugdwerk in Den Briel. Het behandelt de moraal van het huwelijksleven en tevens de gedragingen van jongens en meisjes vóór het huwe lijk. „We dochten, dat de jeugd het recht had tijdens de preek de dominee te ver tellen, hoe ze denkt over het geslachts leven." Ds, Loren houdt al enige maanden kerkdiensten voor de jeugd in de Brielse Luxor-Bioscoop, omdat men meent, dat de jeugd gemakkelijker naar een bio scoop gaat dan naar een kerkgebouw. U JJelgië heeft eindelijk weer een gering. Na maanden touwtrekken tussen de Liberalen en socialisten, heeft tenslot te de BSP de prijs gewonnen en zul len de CVP en de socialisten pogen een iets milder klimaat te gaan schep pen in de meer dan honderd jaar du rende taalstrijd. Gemakkelijk zal dat niet gaan. De Franssprekende Walen zijn bezig steeds meer in de minderheid te ge raken. Zij willen de dominerende po sitie die zij gedurende honderd jaar hebben gehad, in taalgebruik en in industriële en dus economische macht, met hand en tand handhaven. De Vlamingen van hun kant willen ein delijk de volledige gelijkberechtiging van het Nederlands op alle mogelijke gebieden. Daar tussendoor loopt nog een kleine Duits sprekende groep aan de oost grens, die ook niet door een Franse groep wil overspoeld worden en de gemeenschap Brussel, die, hoewel in het Vlaamse taalgebied gelegen, toch in meerderheid het Frans prefereert Al jaren dokteren de opeenvolgende Belgische regeringen aan een op lossing van deze onenigheid, al jaren bekvechten de extremisten en de ge matigden in beide groepen. Maar een sluitende oplossing is nog niet gevon den en zal ook wel nooit gevonden worden. Tenzij men grijpt naar de meest extre me oplossing in dit geheel, de volle dige scheiding van Vlaanderen en Wallonië in twee federale staten, sa men België vormend. Het jongste debat in de Belgische Ka mer, waarbij premier Eyskens moest pogen, zijn compromis aan de afge vaardigden te verkopen. Het is een pijnlijke procedure gewor den, omdat ook de heer Eyskens niet de „steen der wijzen" bezat en omdat hij als zetbaas moest optreden voor de heer Vandenboeynants, die het ka binet eigenlijk vormde, maar die op het laatste moment zich terugtrok. EYSKENS proberen Hij meende namelijk, dat voor de voorgestelde maatregelen een groter regeringsmeerderheid nodig was, om dat er ook een wijziging van de grond wet bij inbegrepen was. En dergelijke maatregelen vergen een tweederde meerderheid. Daarom wilde Vandenboeynants ook de liberalen in het regeringsteam. De CVP voelde voor deze redenering, maar de BSP was er fel tegen gekant Dit niet zozeer uit anti-liberalisme, maar omdat een driepartij enregering al zo veel compromissen zou moeten heb ben sluiten, dat van een compromis in de taalkwestie niets zou overblijven. Vandenboeynants trok zich daarop te rug. Naar sommige Belgische bladen sugge reerden, wil hij liever wachten, tot ook Eyskens op de taalkwestie i« vastgelopen om dan als „reder des vaderlands" op te duiken. Ais dit zo is, dan werd hier wel een gevaarlijk spel gespeeld. Wachten tot het land in nood is, kan voor lieden als De Gaulle een ple zierig spel zijn, het houdt toch wel zeer grote risico's in zich. Als redder die niets meer te redden heeft, kan de gok net verkeerd zijn uitgevallen. Het is er mee als met de bezoekers in een safari-park, die hun arm uit het auto-roempje steken en hopen dat de leeuwen vandaag met een lichte indigestie zijn behept en geen honger koesteren. J^yskens is met de hakken over de sloot gekomen. Het is geen dave rende overwinning geworden met 115 tegen 86 stemmen. Dat houdt in, dat er van het compromis niet alles terecht zal komen. Maar België kan niet veel crises meer hebben^ UMUAHIA (Biafra) Dagelijks sterven in Biafra 200 kinderen van de honger, zo heeft de leider van een hulpoperatie tegen de honger, •Leslie Kirkley, op een persconferen tie in Umuahia (Biafra) bekendge maakt. De toestand is kritiek en zal in de ko mende drie weken in een nationale ramp ontaarden, als niet spoedig grote voorraden voedsel zullen wor den aangevoerd naar het gebied, zo zei hij. Kirkley, leider van het Oxford-comité ter bestrijding van de honger (Ox- fam). verklaarde, dat vrijwilligersor ganisaties er niet op konden hopen de enorme kosten te kunnen dragen die met het luchtvervoer van voor raden naar Biafra gepaard gaan en hij drong er bij de regering van het Britse Gemenebest op aan te helpen. Kirkley noemde de toestand der vluchtelingen in Biafra „ongekend in de geschiedenis" van zijn organisatie. Hij zei dat Oxfam heeft besloten on middellijk vliegtuigen in te schakelen om de voorraden te vervoeren, gezien de snelle verslechtering van de toestand. De organisatie heeft niet gewacht op toestemming voor het gebruik van een landingszone, daar men niet het ge vaar wilde lopen van „slepende" on derhandelingen hierover. Leden van Oxfam zullen in dè vluch telingenkampen toezicht houden op de distributie, aldus Kirkley, die eraan toevoegde dat het grote probleem is hulp te verstrekken aan duizenden vluchtelingen die in de dorpen ver blijven. Zij zijn er erger aan toe dan die in de kampen, zei hij. Oxfam is van plan de komende drie weken 1800 ton voedsel naar Biafra over te bren gen. Onderwijl is in Lagos bekend ge maakt, dat federale troepen bezit heb ben genomen van Yenagoa, een der laatste twee Biafraanse steden die in handen van de rebellen waren. Radio-Lagos heeft gemeld dat alleen Ahoada, tussen Yenagoa en het bol werk der rebellen Owerri, nog in Bia fraanse handen is. In militaire kringen is vernomen, dat er zwaar in deze gebieden wordt gevochten, ondanks het moerasachtige terrein. De Biafranen trachten de fe derale linies te infiltreren, doch dit kost hun zware verliezen. Tevens werd vernomen dat de Ni- geriaanse eerste en tweede divisie el kaar deze week zullen bereiken en al dus een hecht noordelijk front zullen vormen ter verdediging van de belang rijke weg van Onitsha naar Enoegoe. In Dublin, Ierland, is bekend ge maakt, dat de Ierse regering 240.000 dollar ter beschikking heeft gesteld van het Ierse Rode Kruis om voedsel en medicijnen te kopen voor de Bia fraanse vluchtelingen. Het Ierse Rode Kruis heeft tevens een verzoek tot het volk gericht geld te storten.

De Vallei | 1968 | | pagina 5