Jan Janssen liet zich verrassen en staat al anderhalve minuut achter op gele trui Jos van der Vleuten als eerste in bezemwagen Van was der Vleuten toch niet fit Okker ronde verder na zege op Korotkov Gerard etappe Vianen vond eerste bijzonder zwaar Weekendsport op radio en tv Paul Lodewijkx bij training sneller dan Anscheidt Zeven renners op doping gecontroleerd In volgende ronde tegen Emerson Drie divisies van achttien clubs Gimondi en Motta gebruikten doping Nederlandse dames doen aanval op wereldrecord 3x800 m hardlopen Verrassend Finale" Onderste uit de kan UITSLAGEN Klassementen Magistraal Te oud Kortsjnoi-Tal weer remise DEXTRO IGEN liPvj? 4e RIT 239,5 km n ROBEKE ROUEN 1 In betaald voetbal ZATERDAG 29 JUNI 1968. ESCH SUR ALZETTE Jan Janssen, die donderdag avond zijn minimale verlies tegenover Charly Grosskost nog met een glimlach had kunnen afdoen, was vrijdag middag in Esch heel wat minder zonnig gestemd. Hij had wéér verloren op de slanke Fransman. Janssen noemde dat niet rampzalig. Erger vond hij het, ook ruim een mi nuut aan Italo Zilioli, de onmiskenbare Italiaanse kop man, te hebben verspeeld. Tegenover het verlies van Janssen stond echter de verras sende prestatie van Gerard Vianen, die als enige Neder lander meeging met de beslissende ontsnapping. Vianen heeft, hijzelf was de laatste om het te ontkennen, zich voornamelijk genoeglijk laten voortdrijven op de ijver van anderen. In de laatste kilometers, toen het tegen de helling van Langengrund, vlak voor het stadionnetje van Esch op eigen kracht aankwam, kon Vianen de aanval van Gross kost, Chappano en Zilioli echter niet meer weerstaan. B.) op 1.29; 12. ex aequo Bitossi (It.) en Aan de eindsprint op de sintelbaan, waarvoor hij een se rieuze gegadigde zou zijn geweest, kwam hij niet meer toe. Nederlands debutant in het grote Tourwerk eindigde daardoor op de achtste plaats. Toch was het geen dag voor Nederland om met plezier op terug te zien. Daarvoor was de teleurstelling over het af stappen van Jos van der Vleuten te groot bij het resteren de negental. Van der Vleuten was op deze zonnige, eerste dag de eerste renner, die het contact met het peloton ver loor. Er moesten toen nog 50 kilometers worden gereden. Robert Hagmann, die net als Van der Vleuten de tijdrit donderdagavond twee keer had moeten rijden, volgde hem snel. De Zwitser bleef echter doorgaan en kwam met acht tien minuten achterstand als laatste binnen. Van der Vleu ten hield het na enkele kilometers al voor gezien en stapte in de bezemwagen. De hernieuwde machtsgreep van Grosskost zal vrijwel zeker niet van beslissende invloed op de ronde zijn. Charly Grosskost heeft geweten dat de favorieten hem als een eendagsvlieg beschouwen, die in de bergen zijn vleu gels wel kwijt raakt. Daarom reageer den de groten ook nauwelijks toen de gele-truidrager, na al vaker actief te zijn geweest, zelf een aanval van No- vak en Van Springel ging pareren met nog een kleine veertig kilometer te rij den. Jan Janssen vertelde na afloop van de rit: „Grosskost is een man die tien dagen in de gele trui kan rijden, lan ger niet. Dat hij weg ging was helemaal niet erg, Van Springel en Zilioli zijn veel gevaarlijker." Janssen reageerde echter niet toen de beslissende aanval werd ingezet en nadat het gat tussen de vluchters en het peloton eenmaal honderd meter was geworden, bleek er geen redden meer aan. De eerste etappe van de Tour kreeg daardoor een verrassende ontknoping na een lange aanloop, waarin redelijk snel werd gereden, maar waarin vrij wel niemand alles op alles zette om uit de grote groep weg te komen. Er wa ren wat korte pogingen, die mede de goede wil van bijvoorbeeld Dolman, Beugels en vooral Den Hartog onder streepten. Maar echt dreigend werd het nooit. Werkelijk moeilijk bleek het trou wens, ondanks de vrij zwoele warmte, ook niet te zijn, want met de wind in de rug liet de grote groep ieder tem poverhoging volgen door een verslap ping, waardoor de zwoegers steeds weer bij konden komen. Dit beeld van de. strijd veranderde pas na de Cote <}e Briey, een heuveltje van de vierde ca tegorie, dat door de Belg Eric Lemann het snelst was beklommen. Dat echter LUXEMBURG In het hotel van de Nederlandse ploeg in de stad Luxem burg heeft Jos van der Vleuten afscheid genomen van zijn Nederlandse Tour makkers, na het nationale record Op geven in de Ronde van Frankrijk te hebben gebroken. Slechts 151 km in to taal heeft de blonde Brabander de Tour van dit jaar beleefd. Het was een uiterst ontgoochelende belevenis voor hem. De buikgriep en de maagklach ten van enkele weken geleden bleken op de eerste echte dag van de Tour nog lang niet vergeten. Bij een vrij zware test op zijn conditie is Van der Vleuten door de mand gevallen. Donderdag, in de tijdrit, ging het nog, voelde hij zich nog goed. Vrijdag, in het begin van de etappe, deed hij zijn werk normaal. Herhaaldelijk, liet hij zich afzakken naar de wagen van ploegleider Ab Geldermans om drank voor zichzelf en de andere Nederlan ders te halen. Het nieuwe reglement van de Tour staat namelijk na de 50e km en tot 20 km voor het slot ravitail lering van dranken uit de ploegleiders wagens toe. Dit is vooral gedaan om renners, die eventueel op doping wor den betrapt, niet de kans op exsuus te geven dat zij langs de route van een vreemdeling een rennerskruik hadden gekregen waarin dan misschien iets verbodens zou hebben gezeten. Boven dien willen de organisatoren met deze maatregel op warme dagen de bestor ming van cafés en dergelijke voorko men, waar Tour-renners wel goede, maar altijd slecht betalende klanten zijn. Op het moment dat vrijdag de strijd ontbrandde, kwam Van der Vleuten weer bij de ploegleiderswagen. Dit keer echter niet om lege voor volle kruiken te ruilen, maar gewoon om dat hij het tempo niet kon volgen. In het hotel te Luxemburg vertelde Van der Vleuten: „Ik had gedacht het weer aan te kun nen en in de eerste dagen van de Ron de weer helemaal fit te worden. Maar die kans heb ik niet gekregen. Ik voel de mij steeds beroerder worden. Ik kon echt niet verder, ik ben ziek." was niet belangrijk. Wel dat de groep onmiddellijk daarna, en zoals zou blij ken voorgoed, de rustperiode voor de ze dag schrapte. Er werd gekoerst en het eerste slachtoffer leek Engelands achtervolger Hugh Porter te zullen worden. Porter echter vocht terug en dat kon Van der Vleuten niet opbren gen. w Hadden tot 40 km voor het einde wei nig echt sterken deelgenomen aan de ontsnappingen, in het laatste uur werd het anders. De „finale" werd door v. Springel ingezet. Novak, trouwe knecht van de Franse A-ploeg, pakte het wiel van dè Belg, die toch doorzette. Chap pano en Vianen, in gezelschap van Samyn en /Pintens, gingen achter het tweetal aan en daarna vonden ook nog Grosskost, Guyot en Zilioli aansluiting bij de eersten. Het was een merkwaardig groepje, waqrin het werk bijzonder oneerlijk werd verdeeld. Chiappano en Zilioli werkten als bezetenen, Van Springel en Pintens gaven een zeer waardevolle bijdrage, maar de vier Fransen lieten voor zich werken en Vianen deed niet anders. Toch groeide de voorsprong, niet in de laatste plaats doordat het grote veld de ontsnapping nauwelijks serieus nam. Het was toch immers onmogelijk dat v. Springel en Zilioli eraan zouden meewerken Grosskost nog vaster aan de top te brengen in alle klassementen die deze Tour kent. Maar v. Springel en Zilioli deden het wèl. Van Springel, omdat Grosskost hem helemaal niets kan schelen. „Die man valt vanzelf weg uit de kopgroep als er bergen ko men, maar er zijn een heleboel ande ren die nu wat op mij moeten goed maken." En zo zal Zilioli er ook wel over hebben gedacht. Zilioli en v. Springel wilden beiden het onderste uit de kan maar op de hel ling van Langengrund konden zij toch niet voorkomen dat Grosskost als eer ste de sintelbaan van Esch opreed. Die kleine helling kon Grosskost namelijk best bedwingen en daarmee zette hij zijn opvallende rentree in de top van de wielersport voort. Vier jaar gele den, na een dopingschandaal in de Ronde van de Toekomst, leek de cou reur uit Straatsburg afgeschreven te kunnen worden. Vorig jaar, bij het Franse kampioenschap achtervolging, bleek hij ten opzichte van de stimule rende middelen ook niet helemaal zui ver op de graat. Juist echter in deze Tour, waar het dopingreglement nie mand zal animeren om in dit opzicht risico's te nemen, staat hij aan de top van het veld. Op de sintelbaan van Esch heeft Zi lioli nog serieus geprobeerd Grosskost van de eerste plaats te verdringen, maar de durf van de Fransman werd beloond. Op het eerste rechte stuk bleef Zilioli aan het wiel van de Frans man, op het tweede rechte eind pro beerde hij niet om de situatie te ver anderen en pas op de laatste vijftig meter naar de eindstreep kwam zijn aanval. Toen was het te laat. Gross kost bleef een kwart wiel voor. Dat be tekende twintig seconden tijdvergoe- ding, terwijl Zilioli en Van Springel resp. slechts tien en vijf seconden „af trek" kregen. Nadat het peloton in de eindsprint de winst aan Jan Jansen had moeten laten, waren de voorge schreven huldigingen snel afgewerkt. Er was tenslotte maar één man die daarvoor in aanmerking kwam, Charlie MfrV- 1 JULI lN ROUBAIX Seclin V*. V Arras WVimy AcheuXf-jtl Amiens rorges-les-Eaux ♦n* Grosskost, leider in alle rangschikkin gen van de Ronde van Frankrijk. 'tm - De uitslag van de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk, een rit over 189 km van Vittel naar Esch Sur Alzet- te, is: 1. Grosskost (Fr.-B.) 4.34.51 (met tijdsvergoeding 4.34.31); 2. Zilioli (It.) z. t. (met tijdsvergoeding 4.34.41); 3. Van Springel (Belg.) z. t. (met tijdsvergoe ding 4.34.46); 4. Samyn (Fr.-A) z. t.; 5. B. Guyot (Fr.-A.) z. t.; 6. Chiappano (It.) 4.34.57; 7. Raymond (Fr.-A) 4.35.01; 8. Gerard Vianen (Ned.) 4.35.08 9. Pin tens (Belg.-A) 4.35.13; 10. Godefroot (Belg.-B) 4.35.38; 11. Jan Janssen (Ned.) 4.35.54; 12. Bitossi (It.) z. t.; 13. Van den Berghe (Belg.-B) z. t.; 14. Van Rycke- ghem (Belg.-A) z. t.; 15. Hoban (G.-B.) z. t.16. Schleck (Zwi/Lux) z. t.; 17. Schutz (Zwi/Lux.) z. t.; 18. Nuelant (Ned.) 4.43.45; 100. en laatste Hagmann 20. Huub Zilverberg (Ned.) z. t.; 21. Pou- lidor (Fr.-A) z. t.; 22. Vicentini (It.) z. t.; 23. Gomez del Moral (Sp.) z. t.; 24. Perez Frances (Sp.) z. t.; 25. Letort (Fr.-C) z. t.; 35. Harm Ottenbros (Ned.) z. t.; 37. Aimar (Fr.) z. t; 40. Pingeon (Fr.-A) z. t. 58. Arie den Hartog (Ned.) z. t.; 59. Wim Schepers (Ned.) z. t.; 71. Eddy Beugels (Ned.) z. t.; 81. Henk Nydam (Ned.) z. t.; 89. Jimenez (Sp.) z. t.; 104. Eef Dolman (Ned.) 4.43.45; 109. en laatste Hagman (Zwi/Lux.) 4.52.56. Het ploegenklassement van de eerste etappe is: 1. Frankrijk-A. (Samyn, B. Guyot en Novak) 13.44.43; 2. Italië (Zi lioli, Cchiappano en Bitossi) 13.45.42; 3. België-A (Van Springel, Pintens en Van Ryckegem) 13.45.58; 4. Frankrijk-B (Grosskost, Aimar en Leblanc) 13.46.39; 5. Nederland (Vianen, Janssen en Zil verberg) 13.46.56; 6. België-B 13.47.26; 7. Zwitserland-Luxemburg 13.47.42; 8. Frankrijk-C en Spanje 13.47.42; 10. Gr. Brittannië 13.47,42; 11. Duitsland 13.47.42 Het puntenklassement na de eerste etappe is: 1. Grosskost (Fr.-B) 30 pnt; 2. Zilioli (It.) 16; 3. Van Springel (Bel gië A) 14; 4. Samyn (Fr. A) 12; 5. Guyot (Fr. A) 10; 6. Chiappano (Italië) 8; 7. Jansen (Ned.) 8; 8. Poulidor (Fr. A) 7; 9 Novak (Fr. A> 6; 10. Bitossi (Italië) 6. Charly Grosskost werd uitgeroepen tot strijdlustigste renner. Het algemeen klassement na de eerste etappe van vrijdag en de tijdrit van donderdag is: 1. Grosskost (Fr. B.) 4.42.58; 2. Van Springel (Belg. A.) op 38 sec.; 3. Zilioli (It.) op 40 sec.; 4. B. Guyot (Fr. A.) op 44 sec.; 5. Samyn (Fr. A.) op 45 sec.; 6. Ge rard Vianen (Ned.) op 1.03; 7. Chappano (It.) op 1.09; 8. Novak (Fr. A.) op 1.12; 9. Jan Jansen (Ned.) op 1.25; 10. Pouli dor (Fr. A.) op 1.28; 11. Godefroot (Belg. ESCH SUR ALZETTE Na afloop van de eerste etappe van de Tour de France zijn in Esch sur Alzette zeven renners op het gebruik van verboden stimulerende middelen gecontroleerd. Het zijn, conform de regels van het dopingsreglement, de eerste drie van het etappekl^ssement: Grosskost, Zilio li en Van Springel, drie renners, die na loting werden aangewezen: Huys- mans, Chiappano en Colombo en de Zwitser Hagmann, die als laatste ein digde. Resultaten van het onderzoek zijn nog niet bekend. Pintens (Belg. A) op 1.36; 14. ex aequo Bellone (Fr. B.) en Bracke (Belg. B.) op 1.37; 16. Letort (Fr. C.) op 1.41; 17. Go mez del Moral (Sp.) op 1.42; 18. David (Belg. B.) op 1.44; 19, ex aequo Vicentini (It.), Adler (Did.) en Aimar (Fr. B.) op 1.47; 22. Harrison (G.B.) op 1.49; 23. ex aequo Van Ryckeghem (Belg. A.), Schia- von (It.) en Jourden (Fr. A.) op 1.50; 26. o.a. Arie den Hartog op 1.51; 34. o.a. Wim Schepers op 1.53; 41. Eddy Beugels op 1.56; 55. o.a. Huub Zilverberg op 2.01; 81. ex aequo: Henk Nydam en Harm Ottenbros beiden op 2.12; 105. Eef Dol man op 9.56. Als 109e en laatste is ge klasseerd de Zwitser Robert Hagmann met een achterstand van 18 minuten en 59 sec. Het klassement in de combinatie (een nieuw klassement waarvoor de plaatsing in het algemeen-, punten- en bergklas- sement telt) luidt: 1. Zilioli (It.) 11 pnt.; 2. B. Guyot (Fr.) 13 pnt.; 3. Chiappano (It.) 15 pnt. Het klassement om de Gouden Pijl (voor renners, die in 1967 en 1968 prof zijn geworden) luidt: 1. Samyn (Fr.) 10 pnt.; 2. B. Guyot (Fr.) p pnt.; 3. Vianen (Ned.) 4 pnt; 4. Pintens (Berg. A.) 2 pnt.; 5. Ottenbros (Ned.) 1 pnt. Het algemeen ploegenklassement1. Frankrijk A 14.10.59; 2. Italië 14.12.08; 3. België A 14.12.38; 4. Frankrijk B 14.12.39; 5. Nederland 14.13.14: 6. België B 14.13.45; 7. Groot-Brittannië 14.14.20; 8. Spanje 14.14.23; 9. Duitsland 14.14.26; 10. Frankrijk C 14.14.27; 11. Zwitserland/ Lux. 14.14.51. Jan Janssen juichen gisteren geen reden tot WIMBLEDON Voor de tweede maal in zijn snel omhooggaande tennis carrière heeft Tom Okker zich geplaatst voor de laatste zestien van Wimble don. Na de overwinningen op de Britten Peter Curtis en Mike Sangster be dwong de als twaalfde geplaatste Okker nu de Rus Vladimir Korotkov met 8_10, 6—2, 6—1, 6—2. Twee geplaatste spelers slaagden er donderdag niet in zover te komen. Lew Hoad (als zevende op het schema) struikelde over Bob Hewitt en de 40-jarige Pancho Gonzales (achtste op de lijst) verloor van de Rus Alexander Metreveli. Tom Okker treft in de achtste finales de Australiër Roy Emerson (als vijfde geplaatst), die tot nog toe één set heeft verloren: tegen de Roemeen Ion Tiriac in de tweede ronde. Ook op de vijfde dag van het toernooi werd het geduld van spelers en toe schouwers lang op de proef gesteld. Door de 's morgens gevallen regen be gonnen de partijen op het centre-court en baan nummer één ruim een uur later dan het geplande tijdstip. Op de buiten banen kon pas in de namiddag woren gespeeld. Toen Okker met zijn tegenstander Korotkov tegen zeven uur baan drie betrad, hadden ^le fans van de Neder lander zich aan de kant verzameld, in de hoop tennis van topklasse te kunnen aanschouwen. Dat was echter zeker niet in de eerste set het geval. De twintig jarige Moskouse scholier was niet van plan zich zonder meer gewonnen te ge ven. Zijn eerste services waren erg sterk, maar Okker deed in aantal aces (zes) toch niet voor hem onder. De be wegingen van de Rus, die iets te zwaar gebouwd is om uiterste snelheid te ont wikkelen, waren wat log, maar dat nam niet weg, dat Okker de eerste set uit handen moest geven. Het was een hardnekkig servicege vecht, waarbij Korotkov zich wonder wel thuisvoelde op de glibberige baan en Okker van tijd tot tijd half zwikte en dan pijnlijk met zijn been trok. Bij 8-9 verging het Okker in zijn eigen slag beurt plotseling slecht. Eerst maakte hij een misrekening en zag een bal, die hij in gedachten „in" rekende, net uit gaan. daarna moest hij een backhandpassing toestaan en werd vervolgens door een venijnige netbal op een achterstand van 0-40 gezet. Op setpoint voor de Rus plaatste Okker een volley hoog in het net. De bal ging door het effect nog wel richting netrand, maar juist niet genoeg om de Nederlander te redden 8-10 in 40 minuten. De tweede set gaf weer een magistra le Okker te zien. Hij kon ineens weer alles en begon meteen al met een break. Okker liep uit tot 4-0 en overspeelde Korotkov volkomen. Op 5-1 kwam de ■^^©BAGNOLES g -JamesLe Teilleul de l'ORNE ESCH SUR ALZETTE Gerard Vianen, wegsprinter met een behoorlij ke reputatie, is bijna helemaal nieuw in het grote werk van de zware etap pekoersen. Het heeft de 24-jarige man uit Utrecht overigens niet verhinderd in de eerste etappe van zijn eerste Ronde van Frankrijk bijzonder attent te rijden. Uitblazend van de inspanningen, die erg veel van de reserves hadden ge vraagd, vertelde de lange renner uit Kockengen: „Een aanval van een van de grote mannen uit het veld betekent voor ons onmiddellijk dat wij mee moeten gaan. Ik ging toen Van Sprin gel uit de groep wegsprong en Gross kost het ook nog eens probeerde. Om dat ook Zilioli erbij, was mocht ik ech ter niet meewerken aan de kop. In het begin is het daardoor niet erg moeilijk geweest. Maar toen die hellingen in Luxemburg kwamen het was tenslot te een -warme dóg heb ik heel erg op mijn tanden moeten bijten om er bij te blijven. De Belgen en de Italia nen reden ongelooflijk hard. In de laat ste klim leek het net of alle kracht uit mijn benen weggleed. Ik kon niet meer. Op dat mpment had ik mezelf voorgehouden dat ik er bijna was en dat was net voldoende om erdoor te komen." Gerard Vianen heeft overigens eer der in Frankrijk een goede wedstrijd gereden. In de eerste helft van maart eindigde hij, ondanks een heel slechte dag, op de 30e plaats in het eindklas sement van Parijs - Nice en werd in die etappewedstrijd zelfs tweede in het bergklassement. Er waren meer Nederlandse renners die de eerste dag moeilijk hadden ge vonden. In de eerste plaats de drie an dere debutanten in de ronde, Dolman, Ottenbros en Beugels. Dolman, die op het laatste gedeelte de groep niet meer had kunnen bijbenen, meende dat zijn moeilijkheden in het laatste gedeelte van de etappe vooral waren ontstaan doordat hij te weinig wedstrijden heeft gereden. „In het eerste deel van de rit ging het best. Toen ben ik nog wel eens met ontsnappingen meegeweest, maar het laatste stuk was bijna een lij densweg voor mij". Kleine Harm Ottenbros vertelde: „Vandaag al heb ik het verschrikkelijk warm gehad en dit is nog maar het noorden van Frankrijk. Ik hoop dat ik eraan gewend ben ik heb dit seizoen nog niet met warm weer gereden voor wij in het zuiden van Frankrijk zijn." Eddy Beugels kreeg op de laatste ki lometers voor de finish een lekke voor band. Met een uiterste krachtsinspan ning slaagde hij er nog in om het sta dion gelijk met het peloton te bereiken. „Iedereen mag weten dat mij dat heel veel moeite en ook een beetje pijn ge kost heeft." Voor de anderen was het een dag met normaal werk. Met alleen voor Arie den Hartog nog een kleine bijzon derheid: „Na twee km al kreeg ik een lekke band. Het was de eerste van de Tour. Ik kom toch liever op een ande re manier in het nieuws." Rus nog even terug. Hij sloeg drie aces achter elkaar, maar hij kreeg geen' ge legenheid tot een doorbraak op Okkers service, want de Haarlemmer serveerde gemakkelijk naar setwinst. Na 'n kwar tier kon de referee al aankondigen „set- all". In de derde set kwam het keerpunt. Na 1-1, toen de Rus op 40-0 voorkwam, raakte hij tweemaal op het vochtige groen uit balans en hij verloor zijn con centratie. Okker bereikte, van de ver warring bij de tegenstander attent pro fiterend, deuce en ging door 2-1. Ko rotkov kon daarna geen bal meer goed slaan en de Nederlander freewheelde naar 6-1. Het was duidelijk, dat Okker in de vierde set de winst wilde grijpen en Korotkov zeker geen kans op een vijfde set meer zou geven. Voluit spelend werd het 30, maar toen Okker wat te voor zichtig ging slaan profiteerde Korotkov hiervan en kwam terug tot 32. Zeer snel forceerde de „beste amateur ter wereld", zoals Okker door vele deskun digen genoemd wordt, de uiteindelijke winst: 62. De laatste drie sets hadden nauwelijks meer tijd in beslag genomen dan de eerste alleen: 48 minuten Pancho Gonzales, de 40-jarige Ameri kaanse professional, werd vrijdag in en kele uren jaren ouder. In vier sets moest hij buigen voor de Rus Alexander Me treveli: 64, 46, 36, 57. Vooral de tweede set toonde genadeloos aan, wat Gonzales, als het er werkelijk om gaat, te kort komt: uithoudingsvermo gen, snelheid en variatie. Lew Hoad stond na een afwezigheid van bijna tien jaar weer op het centre- court van Wimbledon. De algemene opi nie was, dat de Zuidafrikaan Bob Hewitt die de dag tevoren een eindeloze vijf setter speelde tegen de Braziliaan Koch, geen partij voor hem zou zijn, maar de Zuidafrikaan bleek ove,r „geheime krachtbronnen" te beschikken. Hoad be gon slecht en moest de eerste set met 36 afstaan. Direct daarop kwam de Australiër met 1—5 achter te staan. Hewitt verloor echter zijn veldcontrole en sloeg vier dubbele fouten, in vijf op slagen, waardoor Hoad de score recht trok. Via 6—6 en 88 benutte de blon de Hoad pas het vijfde setpunt: 119. In de derde set was Hoad geweldig op dreef en speelde werkelijk als een mees ter: 61. De kalende Zuidafrikaan had echter een onuitputtelijk uithoudings vermogen en met tweebmaal 63 ver sperde hij Hoad de weg naar de laatste zestien. Astrid Suurbeek won in de eerste ron de damesenkelspel van de Britse tennis- lerares Lornette Greville Collins met 6—3, 7—5. De uitslagen luiden: Herenkelspel, tweede ronde: Ruffels (Austr.)—Hes (G.B.) 6—4,1—6 63; Moore (Zd.-Afr.)Crealy (Austr.) 3—6, 7—5, 6—3, 6—4; Grabner (V.S.) J. Ulrich (Den.) 6—2, 6—0, 6—4; Ashe (V.S.)—El Shafie (VAR) 6—1, 6—2, 9—7. Derde ronde: Metreveli (Rusl.)Gonzales (V.S.) 46 6_4, 6_3. 7—5: Hewitt (Zd.-Afr.)— Hoad (Austr.) 6—3, 9—11, 1—6, 6—3, 63 Emerson (Austr.)Olmedo (Peru) 75, 61, 61; Laver (Austr.)Ries- sen (V.S.) 6—4, 3—6, 7—5, 6—3; Pa rem (Nw.-Zeel.)Taylor (G.B.) 36, 14—12, 64, 6—4; J. Ulrich (Den.)— Goven (Fr.) 6—3, 6—3, 8—6. Daniesenkelspel, eerste ronde: Emanuel (Zd.-Afr.)Giorgi (It.) 63, 6—2; Pigeon V.S.)—Salfati (Fr.) 6—4, 36, 75; Suurbeek (Ned.)- Collins (G.B.) 6—3, 7—5. -Greville In het NTS-sportprogramma dat zon dag van 19.30 tot 20.25 uur op Neder land 1 wordt uitgezonden komen, met voorbehoud van wijzigingen, aan de orde: de Internationale Tenniskampioen schappen op Wimbledon; de Tour de France; de atletiekwedstrijden BelgiëGrie kenlandNederland. het Concours Hippique International Officiel te Aken; de Grote Prijs der Lage Landen op Duindigt (paardensport) de voetbalwedstrijd Middelburg DCG om het Nederlands kampioenschap voor amateurs. In het NRU-sportprogramma „Langs de Lijn" wordt zondag (14.30-17.00 uur via Hilversum II en 18.10-18.30 uur via Hilversum I) veel aandacht besteed aan de Ronde van Frankrijk door mid del van voornamelijk rechtstreekse re portages. Voorts in „Langs de L'ijn": de voet balwedstrijd UVS-Emmen; de roeiwed- strijden om de Holland Beker op de Bosbaan in Amsterdam; de atletiekwed strijden voor dames in Osnabrück en voor heren in Brussel; de draverijen om de Grote Prijs der Lage Landen op Duindigt; eventueel de zeilwedstrijden in de Hollandweek op Loosdrecht; honk- balnieuws. O BOEDAPEST De Hongaarse zwem ster Judith Turoczy heeft in Boedapest haar eigen Europese record op de 100 m vrije slag scherper gesteld. Op de eer ste dag van de wedstrijden om de kam pioenschappen van Boedapest zwom Ju dith de 100 m vrije slag in 1.00.4, waar mee zij 0,4 sec. sneller was dan de tijd, die zij op 19 augustus van het vorig jaar in hetzelfde bad op de klokken bracht. DEN HAAG Het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB heeft besloten de nieuwe combinatie Fortuna-Sittardia voor de competitie 1968/'69 op te nemen in de ere-divisie waardoor het aantal clubs in de ere divisie gehandhaafd blijft op achttien. De achttien clubs zijn: Ajax, Feyen- oord, ADO, DOS, DWS, Go Ahead, GVAV, MVV, NAC, NEC, PSV, Sparta, Telstar, Volendam, FC Twente, Fortu na-Sittardia, en de uit de eerste divisie gepromoveerde clubs Holland Sport en AZ'67. Tevens heeft het bestuur besloten RCH te handhaven in de eerste divisie, die het volgend seizoen nu voorts zal bestaan uit Blauw Wit, SC Cambuur, FC Den Bosch, DFC, Eindhoven, Elink- wijk, Haarlem, Heracles, HVC, RBC, SVV, Vitesse, De Volewijckers, Willem II en de uit de tweede divisie gepromo veerde clubs Wageningen, Helmond Sport en Veendam. Daardoor bestaat ook de eerste divisie uit achttien clubs. In de tweede divisie zullen de volgen de achttien clubs uitkomen: AGOW, De Baronie, SC Drente, EDO, Excel sior, Fortuna Vlaardingen, SC Gooi land, De Graafschap, Heerenveen, Her mes DVS, Limburgia, NOAD, PEC, Roda JC, Velox, FC WV, ZFC en Zwolse Boys. De promotie- en degradatieregeling is voor het seizoen 1968/'69 als volgt vastgesteld: De nummers 17 en 18 van de ere divisie degraderen naar de eerste di visie en hun plaatsen in de eredivisie worden ingenomen door de nummers 1 en 2 van de eerste divisie. Uit de eerste divisie degraderen de nummers 16, 17 en 18, voor welke clubs in de plaats komen de nummers 1, 2 en 3 van de tweede divisie. Bij de B-elftallen zullen de nummer# 1 tot en met 6 van elke afdeling over gaan naar een voor het seizoen 1969/ '70 te formeren eerste klasse. Bij het vaststellen van de rangorde zal mede bepalend zijn het doelgemiddelde, in dien twee clubs of meer met een gelijk aantal punten eindigen. De niet gepro moveerde clubs zullen voor het seizoen 1969/'70 worden ingedeeld in de twee de klasse A en B. MOSKOU Ook de tweede partij tussen Viktor Kortsjnoi en Michael Tal voor de halve finales van het kan didatentoernooi eindigde in remise. Na 28 zetten besloten beide spelers het punt te delen. De stand in de twee kamp, die in Moskou wordt gespeeld, is nu: 11. ROME De Italiaanse bond van beroeps wielrenners (UCI) heeft bekend gemaakt dat nieuwe proeven hebben vastgesteld dat acht Europese wielren ners onder wie de Italiaan Gimon di bij de laatste Ronde van Italië peppillen hebben gebruikt. De wieler bond heeft alle acht renners voor een maand van deelneming aan wieler wedstrijden uitgesloten. Het zijn de Spanjaarden Mariano Diaz en Joaquin Galera, de Fransman Raymond Delisle, de Belg Victor van Schil, de Zwitser Pierre Abt en de Ita lianen Felice Gimondi, Gianni Motta en Franco Bodrero. ASSEN Paul Lodewijkx liet zijn ranke 50 cc Jamati ervoor in de steek. „Sneller dan wereldkampioen An scheidt". Hij weigerde om de medede ling zonder meer te geloven. De 21-ja- rige renner sprintte naar de tijdwaar- nemers om bevestiging van de verras sende mededeling te krijgen. Het was waar. Eén volle seconde sneller dan Hans Georg. Anscheidt was de Neder lander vrijdagmorgen in de slottraining geweest. De race van de nietige 50 cc- motoren, waarmee vandaag het pro gramma van de Asser-TT wordt ge opend, belooft trouwens helemaal een Nederlandse wedstrijd te worden. Bij de snelste zes renners wist zich naast favoriet Anscheidt geen andere buitenlander te plaatsen. Toch is het aan gerede twijfel onderhevig, of Ne derland voor het eerst sinds 1948, toen Dick Renooy met zijn snerpende 125 cc Eysinck zegevierde, een overwinning zal boeken in de westrij denreeks van DEN HAAG Een Nederlandse ploeg zal woensdag 17 juli in het Duit se Koblenz een aanval doen op het we reldrecord 3 x 800 m dames. De Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie, die al geruime tijd met het plan rondliep om de dames een aanval op dit record te laten doen heeft, na de voortreffelijke prestaties op de 800 meter tijdens de wedstrijden óm de „Gouden Spike" in Leiden, contact opgenomen met de Westduitse bond om zich te verzekeren van goede tegenstand voor onze da mes. Met een ploeg samengesteld uit Ma nia Gommers (2.03.1), Ilja Keizer (2.03.8), Tilly van der Made (2.04.4) of Tinke van Wonderen (2.05.8) heeft een aanval op het record, dat sedert 28 juli van het vorig jaar (Londen) met 6 minuten en 20 seconden in han den is van Groot-Brittannië een zeer goede kans van slagen. Nederland zal tijdens de internatio nale wedstrijden in Koblenz West- Duitsland en Zuid-Afrika als tegen standers krijgen. het circuit van Drente. Al drie jaar geleden kwam Hugh Andersson met 'n voorganger van de Suzuki, waarover Anscheidt nu de beschikking heeft, tot een gemiddelde, dat een kleine tien km boven het moyenne ligt, dat Lode wijkx in zijn snelste ronde draaide. Men mag zonder meer aannemen, dat de Duitser er niet de minste behoefte aan had tot aan de grens van zijn mo gelijkheden te gaan. Wel heeft het er alle schijn van, dat voor het eerst in de geschiedenis in een race meer dan een Nederlander punten zal vergaren voor het wereldkampioenschap. Daar bij komt nog, dat Paul Lodewijkx al lerminst bezorgd hoeft te wezen over de onheilspellende weersverwachting. De donkere rijder uit Nederhorst- Den-Berg behoort namelijk tot de klei ne groep coureurs, die pas echt ge lukkig is, als de regen overvloedig valt. De toeschouwers moeten het dit keer helaas voornamelijk hebben van de wedstrijd waarmee de Asser racedag wordt geopend en het spectaculaire slotnummer van de zijspannen. Dat de Yamaha's van Bill Ivy en Phil Read •oppermachtig zijn in de 125 en 250 cc- klasse heeft de training immers duide lijk aangetoond. Het is voorts onwaar schijnlijk, dat Renzo Pasolini met zijn 350 cc Benelli de hegemonie van play boy Giacomo Agostini kan aantasten. Op de trainingsranglijst bedraagt het verschil tussen de vuurrode MV Agusta en de Benelli maar liefst twaalf volle seconden. Bij de halve liters is de overmacht van Agostini nog spreken der. De regen, die vrijdagmiddag in alle hevigheid terugkeerde in het Drentse land, bezorgde ook de leden van de TT- commissie veel extra werk. Teneinde te voorkomen, dat de vertrekkende au tomobilisten in een chaos komen voor dat ze de vele parkeerweilanden ver laten hebben, moesten speciale maat regelen worden genomen. De afritten waren donderdagavond al veranderd in decimeters diepe modderpoelen, waarin menige auto na afloop van de training vastraakte. In allerijl zijn ijze ren platen en stro aangevoerd om te voorkomen, dat de afvoer van de wa gens vanavond zal stagneren. Tegen over de vele onvoorziene uitgaven staan allerminst verhoogde ontvang sten. Integendeel, de trieste weersom- standigehden kosten de Stichting Cir cuit van Drente op de wedstrijddag ongetwijfeld vele duizenden toeschou wers. Het zou echter overdreven zijn van een ramp te spreken, want de rij ke Asser organisatie, die haar bezit aan land in hectaren moet meten, bezit re serves, die voldoende zijn voor wel ze ven magere jaren.

De Vallei | 1968 | | pagina 8