Okker en Riessen liepen zich te pletter op routine van Hoad en Davidson Marijke Jansen schakelde Christine Janes-Truman uit Damesatletiekploeg gooide in Osnabrück hoge ogen Lesterhuis ontfutselde Kanis nationaal record hoogspringen fcw Wdl kltstm/L Kanovaarders in Polen niet erg succesvol GRATIS KEÏr Nederlands record 200 m wisselslag voor Wim Mulder Wienese loopt grote kans reis naar Mexico te verspelen Jaap Oudkerk in Nijmegen snelste Financiële hulp voor Fortuna-Sittardia VREDESTEIN nieuw van Nuts bij 4 repen sleutelhanger Acht profs, maar evenveel amateurs, in achtste finales Meisjes stalen show Drie Nederlandse records verbeterd Verdoofd Aangeslagen Rus Poempoerin hief 175 kg Nederlandse atleten imponeerden niet, maar: Onverwacht Niet te zien Verrassing Misrekening Toptijden Derde record knisper-knasper-lekkernij metroomkaramel en melkchocolade MAANDAG I JULI 1968 LONDEN De Tweede week van Wimbledon wordt meer „open" dan verwacht mocht worden. Acht amateurs en evenzovele professionals weerstonden hun tegenstan ders en de bij zulke slechte weersomstandigheden dreigen de griep en plaatsten zich voor de laatste zestien. Dat is een heel wat evenwichtiger verdeling dan het plaatsings comité mogelijk achtte. Dit plaatste namelijk dertien pro fessionals. Gonzales, Hoad en Pilic waren er al uit. Zater dag volgden Andres Gimeno (derde geplaatst) en Cliff Drysdale (veertiende). Voor Spanje werd de eerste Wim- bledondag met zomers weer een droeve aangelegenheid, want ook de titelhouder van 1966, Manoio Santana (zesde), werd uitgeschakeld. Zo is tenslotte Wimbledon 1968, ondanks het deelnemen van de professionals, toch geworden tot een krachtmeting voor de jongeren. Van de achtste-finalisten zijn alleen de fitheidsfenomenen Ken Rosewail (33) en Tom Okker's te genstander Roy Emerson (31) boven de voor toptennis blijkbaar nog steeds geldende leeftijdsgrens van 30 jaar. Zijn de profs dan niet zo'n aanwinst voor Wimbledon ge bleken? Om die vraag te beantwoorden moet men eerst een einde maken aan de heersende begripsverwarring. Men kan de profs niet over één kam scheren. Rosewail, Laver, Gonzales, Hoad, Stolle en Emerson komen uit een veel hardere school dan de „knappe acht", aangevoerd door Newcombe. Deze laatste groep is het spelen van lange par tijen ontwend, maar te kort professional om daar iets an ders voor in de plaats te stellen. Hoe gevaarlijk het „brains"-tennis van de profs kan zijn, ondervonden Okker en Riessen zaterdagavond in het dubbelspel tegen Davidson en Hoad. De 33-jarige Hoad bestookte tijdens de ze vijf-setter over tweeëneenhalf uur? het Nederland-Amerikaanse duo onop houdelijk met verdedigende lobs. Een slag, die in het dubbelspel van het amateurtennis vrijwel niet voorkomt. Tegen het einde waren de jongere spe lers uitgeput en schakelden de Austra liërs het als zevende geplaatste dubbel uit met 1113, 64, 1—6, 63, 64 Okkers service werd het minst door broken (tweemaal) tegen Riessen vier maal en Davidson en Hoad ieder drie maal. Eén van de kardinale punten was, dat Okker door het naar buiten schie ten van de opslag van Davidson zijn nieuwste wapen, de backhand-return rechtuit, niet kon gebruiken. Hij was gedwongen schuin te retourneren, waar door de partij een monotoon karakter kreeg. Dat verdween pas in de laatste set, toen Riessen door het onophoude lijke smashen van de achterlijn het racket nauwelijks meer kon vasthou den en Okker het grootste deel van het veld voor zijn rekening nam. Riessen verloor tweemaal zijn service. Eenmaal maakte Okker dat ongedaan door ster ke returns op de opslag van Davidson (33) en hij presteerde dat nog eens bij 45. Het Nederlands-Amerikaanse duo bereikte game-point, maar David- son-Hoad lieten de overwinning niet meer glippen. gemengd-dubbelspel langs de Egypte naar El Shaffei en de Zweedse Eva Lundquist te komen. Na een zonnige eerste set, waarin zij hun tegenstan ders slechts zeven punten lieten (60), ging Okker forceren. Hij maakte zich kwaad omdat het Zweedse meisje zijn gevaarlijke topspinballen eenvoudig van haar racket terug op zijn helft liet vallen en verloor zijn service wat hem de tweede set kostte (46). Ook de met een grote zonnehoed spelende Richey was allesbehalve nauwkeurig op haar slagen, zodat het tot 43 in de derde set duurde, eer een doorbraak tot stand kwam om de service van Lundquist. Daarna serveerde Okker de partij uit. Al speelde de Nederlandse kampioen gewoontegetrouw op het centre-court hij is daar nu al voor de vierde keer voor de stampvolle tribunes opgetre den het waren de Nederlandse meisjes, die op de bijbanen de show stalen. Marijke Jansen, de 23-jarige kweekschoolleerlinge uit Den Haag, schakelde op baan vier Christine Ja nes-Truman uit (64, 62). Elke ne derlaag van de fjnaliste van 1961 dom pelt Engeland enigszins in rouw. Chris tine heeft dat eeuwige kostschoolachti ge, waarvan de Britten zo houden. Maar Marijke Jansen temperde de droefenis door de naïeve onbevangen heid, waarmee zij haar Wimbledon-de buut maakte. Het racket van de ene in de andere hand overpakkend, sloeg zij haar fore-hands van beide hoeken langs de moeilijk lopende mevrouw Janes, die in de tweede set na 02 nog even terugkwam, maar vervolgens definitief opzij werd gezet. Tom Okker was zó aangeslagen ,dat hij in de late avonduren samen met zijn gelegenheidspartner Nancy Richey moeite had in de eerste ronde van het Marijke Jansen ontving, gelukkig lachend.de gelukwensen van Christine Truman. RIGA De 26-jarige Russische ge- wichtheffer Karl Poempoerin heeft zon dag in Riga, tijdens de kampioen schappen van Letland, het wereldre cord drukken in de middenzwaarge- wichtklasse verbeterd en gebracht op 175 kilogram. Het oude record stond met 172.5 kilogram op naam van de Zweed Bo Johansson. BRUSSEL Hoe bevrijdend b(j het hoogspringen het doorbreken van een in de loop der jaren magisch geworden barrière kan zjjn, bleek zondagmiddag in Brus sel b(j de drielandenwedstrjjd BelgiëNederlandGriekenland uit het nieuwe Nederlandse record (2.03 meter) van Ben Lesterhuis. Jaren heeft de Nederlandse atletiek gewacht op de man, die de twee meter, het minimum voor iets meer dan nationale klasse, zou overbruggen. Drie weken geleden brak Ben Lesterhuis in Venlo als eerste die grens en het talent, dat Jan van Heek in zijn trainingsgroep had gevormd, ontplooide zich toen razendsnel. De 24-jarige Lesterhuis sprong bin nen zes dagen nog twee keer over de twee meter en Klaas Kanis, eveneens een pupil van Jan van Heek kwam daarna tot 2.01 meter. Lesterhuis vestigde zijn record in het Brusselse Heyzelstadion in de tweede poging. Hij liet onmiddellijk de lat op 2.05 leggen. Drie keer miste hij toen echter net. Klaas Kanis bleef ditmaal bij Lesterhuis achter: hij bleef op 1.95 m staan. Het nieuwe record van Lesterhuis geen hoogspringer bij uitstek, want de atleet van PSV wil zich zodra zijn arm- blessure over is gaan toeleggen op de tienkamp was overigens een van de weinige hoogtepunten aan Nederlandse zijde in de landenwedstrijd, die België (175 pnt.) voor Nederland (128) en Griekenland (120) won. De ruime pun- tenmarge vond zijn oorsprong hoofdza kelijk in de technische nummers. Prestaties van bijvoorbeeld Piet Olof- sen (68.14 meter met de speer) zijn niet slecht te noemen, maar in het prestatieniveau valt weinig vooruitgang te bespeuren. Juist bij de Belgen daar entegen bleken de technische nummers een onderdeel dat sterk in beweging is. Naast het hoogspringen leverden al leen de loopnummers op de korte- en de middenafstand de Nederlandse ploeg winst op. De 21-jarige Geert Ud- ding, dè ontdekking van dit seizoen, vocht op de 800 meter met de sterke Belg Dehertoghe een boefend duel uit. Wijnand Bladt trok de eerste 400 me ter, waarna de krachtig lopende Ud- ding na 600 meter de leiding nam. Bij het uitkomen van de laatste bocht ging Dehertoghe, een loper van Europese klasse, Udding voorbij. Maar de oner varen Drent wist het verschil tot 0.7 se conde te beperken (1.49.3 tegen 1.50.0). Op de niet zo snelle baan van het Heyzelstadion leverde geheel onver wacht Cees van Loon de beste presta tie. Haico Scharn, Nederlands sterkste 1500 meter-loper, liep tactisch een min der goede race. Scharn nam al na de snelle eerste ronde de leiding, maar viel terug toen de Belg Simon de aan val inzette. Cees van Loon kon echter meespringen en finishte tenslotte in de snelste tijd, die hij ooit maakte (3.46.3) als tweede. Scharn („ik ben de laatste weken moe, het gaat niet meer, ik train dan ook wat minder") werd vierde. Buiten de verwachte Nederlandse overwinning op de 400 meter (Fred van Herpen in 47.4 seconden) bevocht de 25-jarige Rotterdammer Coen Jans sen op de 100 meter een fraaie over winning. De tijd van Janssen mocht dan niet zo imponerend zijn (10.8 op een moment, dat het windstil was), de wij ze waarop hij won was dat 'wel. Hij liet Ad de Jong, de Belg Leroy en de Griek Kitrakis achter zich met rede lijk verschil, ondanks het feit, dat won derlijk genoeg alle lopers dezelfde tijd kregen. Janssen, die drie seizoenen door pech is achtervolgd, had ook een groot aandeel in de Nederlandse over winning op de 4 100 meter. De na tionale formatiè, door het niet meelo pen van de geblesseerde Piet Tammin- ga en Wim Blom in feite met twee in vallers, kwam tot de zeer acceptabele tijd van 40.9 seconden. Ook de andere estafetteploeg, die op de 4 x 400 meter, won en de tijd van Rob Mahieu, Fred van Herpen, Sjouk Tel en Rein van de Heuvel (3.12.4) was, gezien de geringe tegenstand, al leszins acceptabel. Van de overige Nederlanders vestig de alleen No Opdenoordt nog de aan dacht op zich. Met de Belg Polleunis wilde hij op de vijf kilometer een goe de tijd maken, maar de baan leende zich daar niet voor, De spanning com penseerde de matige tijden echter meer dan voldoende. Openoordt, Polleunis en Dumon kwamen bijna gelijk de laatste bocht uit en het verschil, waar mee de Nederlander won, bleek niet in tijd uit te drukken: voor Opden oordt en Dumon 14.23.0. In het Heyzelstadion kwamen zondag ook nog twee atleten van wereldklasse in actie. Gastron Roelants, wereldre cordhouder op de 3.000 meter streep- lechase, de uurloop en de twintig kilo meter, gaf een demonstatie van hoe een tien kilometer behoort te worden gelopen. Roelants nam acht kilometer lang zijn landgenoot Heieven op „sleeptouw" en ging er toen onweer staanbaar vandoor. De tweede atleet van bijzondere klas se, de Griek Christos Papanicolaou, heeft de toeschouwers bijna anderhalf uur lang de illusie gegeven het we reldrecord polsstokhoogspringen te ver beteren. De smalle Griek, die onlangs- het record van Paul Wilson (5.38 me ter) tot op één centimeter benaderde, kwam weliswaar moeizaam over de 4.80 meter (pas de derde sprong was goed), maar wipte daarna zo gemakke lijk over de 5 meter, dat hij de lat 39 centimeter hoger liet leggen. Toen begon het spel van concentreren, kij ken, weglopen, schatten en uiteindelijk springen. De eerste sprong was mis en het uur daarna bleek, dat Christos Papanicolaou tè hoog wilde grijpen. De wereldkampioen boksen in het weltergewicht, de Amerikaan Cur tis Cokes, won zaterdag van de Zuid afrikaan Willie Ludiek door k.o. in de derde ronde. De titel van Cokes stond niet op het spel. Ada Bakker kwam ook een ronde verder. Men had de pijn in haar knie en- enkel verdoofd, maar het lopen ging moeilijk. De linkshandige* Fran- caise Evaline Terras greep de eerste set. Zij raakte echter in. paniek toen Ada zich vermande en naar het net kwam en met gave volleys punten scoorde. In de derde set vocht ze hoofd zakelijk tegen zichzelf. Terwijl de zon brandde en het water van het gezicht liep, trok zij na een achterstand van 3—0 haar vest weer aan. Ada Bakker liet zich echter niet afleiden en won (4—6, 63, 61). In de derde ronde treedt Marijke Jansen aan tegen me vrouw Moore (de vroegere Fay Toyn) en krijgt Ada Bakker niemand minder tegenover zich dan de als tweede ge plaatste Margaret Court-Smith. Astrid Suurbeek werd met 06, 64, 26 uitgeschakeld door de vroegere Britse jeugdkampioene Winnie Shaw. De Nederlandse titelhoudster deed, on danks een gebrek aan kracht in haar slagen, moedige pogingen naar het net te komen en won daardoor zowaar de tweede set. Over het geheel genomen is haar speltype echter totaal onge schikt voor het snelle gras. Op gravel is zij veel beter op haar plaats. OSNABRÜCK Ilja Keizer heeft op de Illoshohe in Osnabrück het roem ruchte tijdperk Gerda Kraan uit de Nederlandse damesatletiek definitief afge sloten. Met 2 min. 2,2 sec. bevestigde de 24-jarige Nieuw-Vennepse, die twee weken geleden bij de wedstrijden om de „gouden spike" in Leiden na twee moeilijke jaren haar terugkeer aan de top vierde, niet alleen een nieuw Neder lands record, maar zij plaatste zich tevens aan de kop van de wereldranglijst van dit jaar. De enerverende 800 m was het absolute hoogtepunt van de drie- landenwedstrijd West-DuitslandNederlandRoemenië, die vooral voor Ne derland rijk was aan topprestaties. Naast het nationale record op de 800 m sneuvelde ook de beste Nederlandse prestaties op het kogelstoten en de 4 x 100 m, terwijl Lia Louer met 53,7 sec. de snelste tijd op de 400 m evenaarde. Dat de Nederlandse dames hun meerde ren in West-Duitsland (9379) moesten erkennen was van volkomen onderge schikt belang. Het hoofdgebeuren van deze eerste niet verregende Wimbledondag speelde zich af op de vier hoofdbanen. De uit schakeling van de 31-jarige Spaanse prof Andres Gimeno door de tien jaar jon gere Zuidafrikaanse nummer drie, Ray Moore, met 64, 36, 57, 62, 2—6 was een verrassing van belang. De van een wilde haardos en een welige snor voorziene Moore sloeg in vlekkeloze stijl z'n backhand-returns langs de wat stijf jes lopende Spanjaard en was in de vijf de set duidelijk de betere speler. Moo re ontmoet nu een andere ongeplaatste speler, de 26-jarige Amerikaan Tom Ed- lefsen. Deze lag van de winter vijf maanden lang in het' ziekenhuis met 'n virusziekte en was wekenlang ver lamd. Tegen Drysdale deed hij wat hij kon. Indrukwekkend was het natuurlijk niet, maar hij hield de bal weg van de gevaarlijke backhand van de Zuidafri kaan en dat was voldoende. Drysdale is na zijn indiensttreding bij de „Knap- neacht" duidelijk achteruit gegaan. Hij maakte in de laatste set een alles behalve fitte indruk. Manoio Santana was het min of meer verwachte slacht offer van de gebrilde en met een sta len racket toegeruste Clark Grabner, wiens service nauwelijks onderdoet voor die van Gonzales in zijn beste ja ren. Na een lange openingsset sleepte de Spanjaard zich met loden schoenen over de baan en had niets meer over om de nederlaag af te wenden (97, 6—2, 6—1). De Spanjaard Andres Gimeno werd uit geschakeld door de Zuidafrikaan Ray Moore en maakte zich daarover zo kwaad, dat hij languit op de baan ging liggen. -Voor de Nederlandse Mexico-kandida- ten was Osnabrück de eerste grote wed strijd om zich te bewijzen. Zij hebben die kans met beide handen aangegre pen. Vrijwel ideale weersomstandighe den en een voortreffelijke sintelbaan waren onmisbare ingrediënten voor topprestaties. Het treffen tussen Ilja Keizer en Maria Gommers en de con currentie van de Roemeense Ilena Si- lai, tot zondag aanvoerster van de we reldranglijst op de 800 m, „moest" tij den van wereldniveau opleveren. Ruim een week geleden, bij wedstrijden in Oost-Berlijn, had Maria Gommers, die toen bijna twee ronden lang voor het tempo had gezorgd, de Roemeense aan een nieuw nationaal record geholpen (2 min 2,6 sec.) Ilena Silai wilde in Osnabrück wat te rugdoen door ook een gedeelte van het zware werk voor haar rekening te ne men. Er werd een afspraak gemaakt, dat Maria Gommers voor een snelle eerste vierhonderd meter zou zorgen, waarna Silai de kop zou overnemen. Het kwam er niet helemaal uit en dat is de reden, waar om het wereldre cord nu met 2,01 nog steeds in handen is van de Australische Judy Pollock. Nadat Maria Gommers de eerste ron de had afgelegd in 58,5 sec verwachtte de Limburgse een ander aan kop. Ze week van de binnenbaan om haar con currenten de kans te geven langs haar te komen. Het tempo zakte even en pas bij het ingaan van de laatste 300 m kwam Silai aan kop. Onmiddellijk slo ten Maria Gommers en Ilja Keizer zich aan. Honderd meter verder, kort voor het ingaan van de voorlaatste bocht, zette Ilja haar slotaanval in. Zij trok voorbij de Roemeense, maar hin derde daarbij Maria, die even de aan sluiting .verloor. Zij aan zij vochten Ilja Keizer en Silai daarna op het laat ste rechte stuk om de overwinning. Veertig meter voor de streep vocht Ilja, furieus sprintend, zich langs de Roe meense, die zich daarop gewonnen gaf: 2.02.2 tegen 2.02.5 voor beide loopsters, een nieuw nationaal record. Maria Gommers kreeg met 2.03.0 een persoon lijk record. Nog een fraaie beloning voor haar tempo-arbeid. Els van Noorduyn, die tijdens een trainingsstage in Oost-Duitsland de op dracht had gekregen om in deze wed strijd over de 16.50 meter te stoten, hield zich daar voortreffelijk aan. De Amsterdamse die begin juni haar Ne derlandse record op 16.3Q m bracht, maar dit alleen zag als tussenstation naar betere prestaties, behoort nu tot de beste kogelstootsters ter wereld. Zij zorgde in Osnabrück waar zij, in tegen stelling tot normaal, tegenstand van formaat had, voor een bijzonder goede serie. Zij begon met 14.90 m, waarna in de tweede poging de grote explosie volgde: 16.59. Daarna volgden 16.31, 15.98, 16.06 en 15.17 m. Desondanks moest zij de zege aan de Duitse Majle- ne Fuchs laten, die in haar laatste po ging 16.77 m liet opmeten. De middag was voortreffelijk voor Nederland be gonnen. Nadat Wilma van der Berg, die zich niet geheel fit voelde, de 100 m had gewonnen in 11,6, volgde de 400 m. Lia Louer, fel gebeten op een m. Lia Louer, fel gebeten op een revan che van de nederlaag, die zij op 9 ju ni tegen Myrna van der Hoeven leed, begon in de tweede baan zeer snel. De Tilburgse had na ruim honderd meter het merendeel van de concurren tie al achterhaald met uitzondering van ROME De Utrechter Wim Mulder heeft tijdens zwemwedstrijden die in het afgelopen weekeinde in Rome wer den gehouden, het Nederlands record op de 200 meter wisselslag op zijn naam gebracht. De Zwemlust-zwemmer zwom de afstand in 2.23.0 en dat was precies de limiettijd, die de KNZB in 1966 had gesteld. Mulder startte ook nog op de 400 meter wisselslag en de 100 meter schoolslag, maar zijn tijden van respec tievelijk 5.08.6 en 1.14.7 waren slechts van een matig nationaal niveau. Beter deed de Leidenaar Kees Uiten- hout het. Pas dit jaar naar voren ge komen maakte hij in Rome zijn interna tionale debuut. Op de 200 meter bleef hij met 2.43.1 onder de gestelde verwach tingen, maar zijn 1.12,3 (precies 1 se conde boven het Nederlands record van Wieger Mensonides) op de 10Ó meter was nationaal gezien een goede presta tie. Rinus van Beek, die de laatste we ken zeer hard heeft getraind, kwam niet tot indrukwekkende prestaties. De 2.19.0, die hij op de 200 meter rugslag liet noteren, was nog van redelijk ge halte, maar de 2.07,7 ,die hij nodig had om de 200 meter vrije slag af te leggen, en de tijd van 1.04.2 op de 100 meter rugslag hadden minder gehalte. Myrna van der Hoeve, die op baan vijf in het „luchtledige" liep. Kort voor het ingaan van de laatste bocht kwa men de twee naast elkaar. In de slot fase bleek Lia de sterkste, maar ze werd door de iedere week sneller lopen de Myrna tot een uiterste krachtsin spanning gedwongen. De tijden waren er ook naar: 53,7 voor Lia, een evenaring van het natio nale record, dat op naam staat van Gerda Kraan, Tilly van der Made en Hilda Slaman, en 53,9 voor Myrna, die in nauwelijks zes weken tijds doorstoot te naar de internationale top. Met hun tijden bezetten Lia en Myrna achter de Engelse Lilian Board (53,5) de tweede en derde plaats op de wereldranglijst van dit jaar. Het derde Nederlandse record sneu velde op de 4 x 100 m dames. Wilma van der Berg, Mieke Sterk, Truus Hen- nipman en Corrie Bakker noteerden 44,9, waarmee zij 0,2 sec sneller waren dan de ploeg, die twee jaar geleden in Urdingen tot 45,1 seconden kwam. Ove rigens is die 44,9 sec niet de absolute top van het team. De wissels waren ze ker niet feilloos en ook het feit, dat Corrie Bakker direct na haar laatste po ging bij het verspringen moest aantre- AMSTERDAM Jan Wienese was zondag zonder twijfel de meest-bespro- ken man van de Amsterdamse Bos baan. Niet omdat de skiffeur van De Amstel voor een sportief succes zorg de, doch tengevolge van een incident, dat voor de Olympische toekomst van de Nederlandse top-sculler vérgaande gevolgen kan hebben. De roeibond was er al verre van ge lukkig mee dat Wienese, een belang rijke kandidaat voor uitzending naar de Olympische Spelen van Mexico, zich in afzondering in Spanje voorbe reidde op het wedstrijd-seizoen. De Amsterdammer miste daardoor onder andere de internationale wedstrijden van Duisburg, die twee weken gele den zijn gehouden. Desondanks werd hij opgesteld in de landenploeg voor de ontmoeting Nederland-West Duits- land-Denemarken. Telgrafisch stelde Wienese vanuit Spanje het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Roeibond eind vorige week ervan in kennis, dat hij zater dag niet aan de landenwedstrijd zou kunnen deelnemen, doch mogelijk wel zondag zou uitkomen in de strijd om de Hollandbeker. De skiffeur keerde per vliegtuig in Nederland terug en verscheen zondagmorgen op de baan om zich te plaatsen voor de finale om de Hollandbeker. De Amsterdammer roeide op, doch meldde zich voor de start ziek, waarna hij de baan verliet. Het roeibondbestuur heeft ernstige bezwaren tegen de handelwijze van de sculler. Men is er allerminst van overtuigd, dat Wienese in de absolüte onmogelijkheid verkeerde om zater dag te starten. Bovendien vindt de leiding van de bond, dat de Nederlan der zich allerminst serieus op de Spe len voorbereidt. Het bestuur zal zich beraden over de maatregelen, die even tueel tegen de roeier zullen worden ge nomen. „Ik geloof niet", aldus het bestuurslid de heer J. Meyes, „dat wij Wienese in zijn persoonlijke vrijheid zullen aan tasten. Hij moet er echter niet op re kenen op kosten van de bond in de of ficiële equipe te worden uitgezonden naar de Rotsee Regatta van Luzern. Als hij persoonlijk inschrijft zullen wij zijn deelneming vermoedelijk niet on mogelijk maken. Die wedstrijden in Zwitserland zijn zeer belangrijk voor de selectie van de Olympische ploeg. Wienese zal iets moeten laten zien om zijn uitzending waar te maken. NIJMEGEN Jaap Oudkerk heeft zondag in het Goffertstadion te Nijme gen een internationale stayerwedstrijd voor profs over twee manches van veertig kilometer gewonnen. Oudkerk werd in de eerste manche eerste en in de tweede derde. Piet de Wit, die in beide manches als tweede eindigde, legde beslag op de tweede plaats. De Belg Leo Proost, winnaar van de tweede manche en vierde in de eer ste, werd derde in de eindstand. den voor de estafette was bepaald geen voordeel. Door de recordverbeteringen vielen de andere prestaties min of meer in hei niet. Desondanks was de 6.11 m, die Ciska Janssen bij het verspringen liet opmeten, vooral voor haar vijfkamp, van zeer goed gehalte. De Amsterdam se, die afgelopen zondag voor het eerst in haar loopbaan boven de zes meter kwam, had nog een sprong van zeker 6.30 m, maar deze telde niet, omdat zij enkele millimeters over de balk kwam. Een verrassing was de nederlaag van Liesel Westermann, de oud-wereldre cordhoudster, bij het discuswerpen. De Duitse moest haar meerdere erkennen in de 34-jarige Roemeense Lia Manoliu, die over enkele maanden voor haar vijfde Olympische Spelen staat Manoliu wierp met 57,98 een nieuw nationaal re cord. Westermann bleef 30 centimeter bij haar achter. Anneke de Bruin, die weer regelmatig rond de 50 m wierp, bezette met 50.98 m de vierde plaats. Eindstand: 1. West-Duitsland 93 pun ten; 2. Nederland 79 punten; 3. Roeme nië 61 punten. ADVERTENTIE autobanden GELEEN Morgen zullen de ge meenteraden van Sittard en Geleen ver gaderen over een voorstel tot financiële medewerking aan de nieuwe eredivisie vereniging Fortuna-Sittardia. In 't voor stel wordt aangedrongen op het verlenen van financiële medewerking tot een maximum bedrag van 900.000 gulden in de vorm van rekening-courantkrediet. Volgens het voorstel zullen verder bei de gemeenten en particuliere geldge vers tot een maximum van 300.000 gul den rente en aflossing garanderen. Bo vendien zullen beide gemeenten een jaarlijks exploitatie-subsidie van 50.000 gulden verstrekken. De thuiswedstrijden van de combina tie zullen in het komende seizoen bij toerbeurt in Geleen en Sittard worden gespeeld. BYDGOSZCZ De Nederlandse ka- noploeg is het afgelopen weekeinde tij dens de internationale regatta in het Poolse plaatsje Bydgoszsz vierde gewor den. Er kwamen meer dan 250 kano vaarders uit zestien landen aan de start. Roemenië toonde zich het succesvolste land, Oost-Duitsland werd tweede en Polen derde. De enige Nederlandse overwinning kwam op naam van de jeugdige Jan Verhaard, die de 10.000 meter KI won in 45 min. 15 sec. De onderlinge ver schillen waren veelal zeer gering. De kanoërs hebben het uitermate moeilijk gehad, omdat het weer bijzon der slecht was. Zaterdag moesten de wedstrijden zelfs geruime tijd worden onderbroken, omdat de bemanning van de startbootjes om de korte golfslag klaagde over zeeziekte. Thea Berger- Duif haalde bij de 500 meter de finish niet, omdat haar kano omsloeg. De voornaamste resultaten zijn: DAMES KI - 500 meter: 1. Hilde Tataru (Roem.) 2.24.3, 2. Sta- nislav Szydlowska (Polen) 225.6, 3, Poh- land (O.-Dld.) 2.27.7, 4. Mieke Jaapies (Ned.) 2.28.3. K2 - 500 meter: 1. Pohland-Ulse (O.-Dld.), 2. Mieke Jaa- pies-Thea Berger-Duif (Ned.). HEREN KI - 500 meter 1. Mattern (O-Dld.) 2.03.2, 2. Olsen (Noorw.) 2.04.0, 4. Hoekstra (Ned.) 2.05.2. KI - 10.000 meter: 1. Verhaard (Ned.) 45.15.0, 2. Severa (Oost.) 45.17.0, 3. Mara (Tsj. SI.) 45.38.0. KI - 1000 m. 1. Amundsen (Noorw.), 2. Thormann- Hansen (Den.), 5. Hoekstra (Ned.). K2 - 1000 m: 1. Drehr-Ehrhardt (O.-Dld.), 2. Thor- mann-Hermann (O.-Dld.), 5. Hoekstra- Geurts (Ned.). K4 - 500 meter: 1. Roemenië, 2. Polen, 3. Oost-Duitsland, 4. Nederland. K4 - 1000 meter: 1. Roemenië, 2. Polen. De Nederlandse ploeg kwam door de wind in moeilijkheden, raakte een boei en viel terug tot de zevende plaats.

De Vallei | 1968 | | pagina 4