Warme Tour de France in België Jan Janssen ontging in derde etappe ritzege door „zwieper Dames-turnploeg was niet opgewassen tegen West- Duitsland Westduitsers waren superieur in drielandenstrijd roeien Nederlandse dames boekten overwinning op punten Nederland kwam niet mee in internationale roei- wedstrijden Nederlandse kopman zelf aan het werk Van Katwijk vijfde in Ronde van Turkije Zege voor Harings in Kruiningen Gimondi en Motta nemen schorsing niet Amateur-wielrenners streden om de provinciale titels KIELERWOCHE Spanje kan Europese roeikampioenschappen '69 niet organiseren Kalm Sleepdienst Snel Grootste winst Duidelijk overtuigd Nauwelijks licht Grootste puntenwinst Klassementen MAANDAG I JULI 1968 Tweede etappe: 1. De Vlaeminck (Belg B) 9.31.41 (5.31.21); 2. Genet (Frankrijk A) 5.31.42 (5.31.32); 3. Pintens (Belg A) 5.31.42 (5.31.37); 4. Echevarra (Sp) 5.31.43; 5. Houbrechts (Belg B) z.t.; 6. Monteyne (Belg B) 5.31.50; 7. v. Rijckeghem (Belg A) 5.31.55; 8. Vianen (Ned) 5.31.05; 9. Schutz (Lux) z.t.; 10. Bitossi (It) z.t.; 11. Godefroot (Belg B) z.t.; 12. Poulidor (Fr A) z.t.; 13. Brand (Zwit/Lux) z.t.; 14. Van Springel (Belg A) z.t.; 15. Perez Frances (Sp) z.t.; 16. Janssen (Ned) z.t.; 17. Da vid (Belg B) z.t.; 18. Van den Berghe (Belg B) z.t.; 19. Zilioli (It) z.t. 20. Hoban (G B) z.t.; 21. Aimar (Fr B) z.t.; 22. Pop- pe (Belg A) z.t.; 23. Wolfshohl (Did) z.t.; 24. Schleck (Zwit/Lux) z.t.; 25. Bellone (Fr B) „.t.; 26. Schepers (Ned) 5.32.12; 29. B. Guyot (Fr A) 5.32.17; 39. Pingeon (Fr A) z.t.; 46. Samyn (Fr A) z.t.; 49. Chiappano (It) z.t.; 52. Nijdam (Ned) z.t.; 58. Jemenez (Sp) z.t.; 65. Dolman (Ned) z.t.; 74. Bracke (Belg B) z.t.; 75. Den Hartog (Ned) z.t.; 82. Zilverberg (Ned) 5.32.38; 83. Grosskost (Fr) z.t.; 85. Beugels (Ned) z.t.; 92. Ottenbros (Ned) z.t. Derde etappe: 1. Godefroot (Belg) 2.37.32 (met bon); 2. Janssen (Ned) (2.37.42 met bon); 3. Le- meteyer (Fr B) (2.37.52 met bon); 4. Ot tenbros (Ned); 5. Van Rijckeghem (Belg A); 6. Bitossi (It); 7. Samyn (Fr A); 8. Van Springel (Belg A); 9. Wright (G B); 10. Bellone (Fr B); 11. Desvages (Fr C); 12. Bolley (Fr B); 13. Grosskost (Fr B); 14. Van den Berghe (Belg B); 15. Sche pers (Ned); 16. Green (G B); 18. Grain (Fr B); 19. Brand (Zwit/Lux); 20. Pu- schel (Did); 121. Guvot (Fr A); 22. De Vlaeminck (Belg B); 23. Schleck (Lux/ Zwit); 24. Bracke (Belg B); 25. Perez Frances (Sp); 27. Zilioli (It); 33. Aimar (Fr B); 38. Pingeon (Fr A) 42. Poulidor (Fr A); 68. Den Kartog (Ned); 75. Vianen (Ned); 77. Jimenez (Sp): 78. Beugels (Ned); 84. Nijdam (Ned); 88. Zilverberg (Ned); 94. Dolman (Ned) allen in dezelf de tijd als Godefroot. J03 en laatste: Le wis.(G B) 2.51.01. De Belg Ward Seis (gevallen en naar een ziekenhuis vervoerd) en Herger van de Zwitsers/Luxemburgse ploeg heb ben de strijd gestaakt. De Italiaan Guerra verscheen niet aan de start. Ploegentijdrit over 22 kilometer: 1. België A 2.27.21,5; 2. Frankrijk A 2.29.02,5; 3. Spanje 2.29.28; 4. België B 2.29.38; 5. Italië 2.31.41; 6. Nederland 2.33.21; 7. Gr. Brittannië 2.34.49; 8. Duits land 2.37.37,5; 9. Frankrijk B 2.38.16; 10. Zwitserland/Luxemburg 2.38.26; 11. Frankrijk C 2.43.41,5. 8Ë w: Dagploegenklassement van de tweede •tappe; 1. België B (De Vlaeminck, Hou brechts en Monteyne) 16.35.14; 2. België A (Pintens, Van Rijckeghem en Van Springel) 16.35.42; 3. Frankrijk A (Genet, Poulidor en Guyot) 16.36.04; 4. Spanje (Echevarra, Perez Frances en Gomez del Moral) 16.36.05; 5. Zwitserland/ Luxemburg (Schutz, Brand, Schleck) 16.38.15; 6. Nederland (Vianen, Janssen en Schepers) 16.36.22. Ploegenklassement derde etappe: 1. Nederland (Janssen, Ottenbros en Schepers) 7.53.36 (21 pnt.); 2. Frankrijk B z.t. (25 pnt.); 3. België B z.t. (37 pnt.); 4. Groot Brittannië z.t. (42 pnt.); 6. Bel gië A z.t. (66 pnt.). De andere ploegen hadden dèzelfde tijd als Nederland. Algemeen klassement na de derde etappe1. Van Springel (Belg A) 12.53.18; 2. Grosskost (Fr. B) op 15 sec.; 3. Zilioli (It.) op 22; 4. Guyot (Fr.) op 28; 5. Samyn (Fr. A) op 29; 6. Pintens (Belg A) op 30; 7. Vianen (Ned.) op 45; 8. Go defroot (Belg B) op 51; 9. De Vlaeminck (Belg B) op 52; 10. Janssen (Ned.) op 57; 11. Genet (Fr. A) op 58; 12. Poulidor (Fr. A) op 1.00; 13. Van Rijckeghem (Belg A) op 1.02; 14. Chiappano (It.) op 1.03; 15. Novak (Fr. A) op 1.06; 16. Hou brechts (Belg B) op 1.11; 17. Bitossi (It.) op 1.18; 18. Bellone (Fr. B) op 1.19; 19. Poppe (Belg A) op 1.21; 20. Menteyne (Belg B) op 1.24; 21. ex aequo in 't Ven (Belg A), Echevarria (Sp.) en David (Belg B) op 1.26; 24. Aimar (Fr. B) op 1.29; 25. Bracke (Belg B) op 1.31; 27. Jourden (Fr. A) op 1.34; 32. Pingeon (Fr. A) op 1.37; 37. Schepers (Ned.) op 1.42; 40. Onder anderen: Den Hartog (Ned.) op 1.45; 67. Nijdam (Ned.) op 2.06; 70. Beugels (Ned.) op 2.11; 74. Jimenez (Sp.) op 2.14; 76. Zilverberg (Ned.) op 2.16; 79. Ottenbrbs (Ned.) op 2.27; 93. Dolman (Ned.) op 9.50; 103. en laatste Gottschalk (Did.) op 26.52. Algemeen ploegenklassement1. Bel gië A 41.09.17; 2. Frankrijk A 41.09.40; 3. België B 41.12.12; 4. Spanje 41.13.32; 5. Italië 41.13.50; 6. Nederland 41.16.32; 7. Gr. Brittannië 41.19.23. ZURICH De Spaanse roeibond heeft op de zitting van de Internatio nale Roeifederatie in Zürich laten we ten, dat hij niet in staat is de Europe se kampioenschappen 1969 te organise ren. De Spaanse roeibond hqeft van de Spaanse regering niet de noodzake lijke financiële garanties gekregen. Bulgarije en Roemenië hebben zich nu kandidaat gesteld voor de organisatie. ROUBA1X De warme Belgische tweedaagse in de Tour de France heeft nemen en vijfde werd. Beide protesten twee renners op het eerste plan van deze ronde gebracht. Herman van Springel en Jan Janssen. Herman van Springel, de rijzige coureur uit Vlaanderen, die zondagmorgen Charlie Grosskost de gele trui ontnam en Jan Janssen, die zo wel zaterdag als zondag heeft gereden als in zijn beste dagen, gedurfd, aanval lend en bijzonder sterk. De beloning voor Janssen was een tweede plaats in een niet glaszuivere eind sprint op het wielerbaantje van Roubaix, waar Godefroot hem nog net voor bleef. Die tweede plaats van Janssen een tiende in het algemeen klassement is geen incidentele opvlieging. Ze is het resultaat van het werk van een coureur, die in deze ronde veel meer dan vorig jaar zelf in de 9lag gaat. Een' coureur, die gemiste ontsnappingspogingen niet afdoet met: „Er was niemand die reed en men mag van mij toch niet verwachten, dat ik er alleen achteraan ga". In deze tour gaat Jan Janssen er namelijk wel achteraan. Zaterdag deed hij het en Zondagmorgen sleepte hij in de ploegentijdrit de Nederlandse equipe naar een aanvaardbare zesde plaats. In de middag ging hij voor in de slag op de baan van Roubaix. waar hij echter niet slaagde. Jan Janssen heeft in deze ronde een succes nodig. Pelforth, zijn werkgever, overweegt in het komende seizoen de fabrieksstal op te heffen en zich nog uitsluitend met amateurwielrennen te gaan bezig houden. Janssen heeft bij deze Noordfranse brouwerij goed geld verdiend. Hij heeft er ook goede pres taties voor geleverd, maar de grote suc cessen zijn de laatste seizoenen uitge bleven. Het winnen van het puntenklas sement is voor iedere renner en voor elk bedrijf een goede reclame, maar bij de tweede keer is de glans er een beet je af en de derde maal beschouwt men de overwinning als een troostprijs voor de man, die de Tour zelf niet kan win nen. Een aantrekkelijke troostprijs, maar toch geen echte overwinning. De groene trui, die overigens dit jaar rood is, blijft altijd in de schaduw staan van de gele. Er is een kansje, dat Pelforth vol gend jaar in de sector van het beroeps- wielrennen blijft doorgaan, maar dan moet er een geweldig succes komen in dit seizoen. Voor Frankrijk bestaat er maar één echt groot succes en dat is de gele trui naar Parijs brengen. In de ploeg van Pelforth is er maar één man, die dat kan. Jan Janssen. Zou Janssen daarin slagen, dat kan hij het volgend seizoen trouwens overal zo nodig onder dak vinden. Zaterdag, tussen Aerlen en Vorst, was het allemaal heel rustig begonnen. Het was warm. Het veld voelde wel iets voor een fietstochtje, maar weinig voor een keihard gevecht. Tot zestig ki lometer van de finish. Toen barstte de strijd los als een onweer. Herman van Springel demarreerde, Raymond Pouli dor, Jan Janssen, Michael Wright, Fer- di Bracke, Walter Godefroot en Jose Perez Frances gingen mee. Het was een vluchtgroep, waarin een zeldzame hoeveelheid kwaliteit was verenigd. Het zevental miste echter een Italiaan of een lid van de Franse B-ploeg bij deze ontsnapping. Nu ontketenden de Franse blauwen en de Italianen een ge weldige tegenoffensief, waar het zeven tal tenslotte toch niet tegen bestand bleek. De verenigde Frans-Italiaanse macht had het in het eerste stuk rus tig aan kunnen doen en daardoor wa ren de benen nog niet moe. Daardoor ook konden de minder sterken hun steun aandragen voor kopmannen als Aimar en Grosskost, Bitossi en Zilioli. De zeven op kop vergrootten hun voor sprong heel langzaam tot zestig secon den. De jagende groep, voortgesleurd door Fransen en Italianen, nam die winst weer terug. Op 25 kilometer voor Vorst streek het peloton neer op de „groten". Daarna ontsnapten Hou brechts, De Vlaeminck en Genet, nog gevolgd door enkele andere renners, van wie tenslotte De Vlaeminck de eindsprint won. De ploegentijdrit van zondag werd ingezet door een redelijke tijd van de Britten in de eerste groep, welke ech ter duidelijk werd overtroffen door Spanje en Begië B in de tweede groep, om daarna verbeterd te worden door Italië en Nederland. Herman van Springel, de Belgische kop man, hees zich na afloop van het eerste gedeelte van de derde etappe, met enige moeite in de gele trui. Frankrijk en België A, die in de vier de en laatste serie van 22 kilometer aan de start kwamen, waren echter veruit suprieur, waarbij de Belgische eenheid groter en machtiger bleek dan de Fran se. Het Nederlandse negental de ploegen moesten vier ronden van 5500 meter rijden werd onmiddellijk uit elkaar gesleurd door .Jan Janssen. Ge leidelijk kregen de andere renners weer contact, maar de macht en souplesse van Janssen ontbraken bij velen. Bij Zilverberg, Beugels en Nijdam bijvoor beeld, die al in de tweede ronde afvie len. Het ontbrak ook bij Den Hartog, die het in de derde ronde niet meer kon bolwerken. In de vierde ronde moesten Janssen en de zeer sterk rij dende Ottenbros inhouden om ook Via nen niet kwijt te raken. Er moesten tenslotte vijf man aan de streep komen. Daardoor verspeelde Nederland veel tijd en reikte niet verder dan de zes de plaats. De rit van zondagmiddag is in een razend snel tempo afgewerkt. Reeds bij het startschot demarreerde Godefroot, die toch niet die kracht heeft, welke men verwachtte. Godefroot liet zich te rugvallen en werd als solist onmiddel lijk opgevolgd door de Brit Hoban, die na tien kilometer Gonzales, Letort, Vandenberghe en Wolfshohl aan zijn zij de vond. Het vijftal nam op de zeer slechte, vaak smalle en steeds stoffige wegén aan de zuidgrens van Vlaande ren een voorsprong, die uitgroeide tot bijna twee minuten. Toch bleek, dat de klasse van deze groep niet groot genoeg was. Op twintig kilometer voor het slot haalde de grote massa de vijf ontsnap ten weer terug en daarna ontkwam al leen nog Puschel heel even een de greep van de groep. Op duizend meter voor de finish was ook zijn hoop voor bij. Een veld van 99 renners stoof het kleine wielerbaantje van Roubaix op. Jan Janssen lag in een niet onaantrek kelijke positie, maar kon Godefroot, die door Vandenberghe werd gelanceerd, net niet op correcte wijze te pakken krijgen. Janssen liet zich omlaag zak ken om Godefroot al wegdrukkend in te sluiten, maar de Belg reageerde met een ferme „zwieper", waardoor hij weer vrij baan kreeg en de eindstreep als eerste haalde. Na afloop protesteerden Janssen en Vanrijckeghem, die door dit gedrang geen deel aan de eindsprint had kunnen werden afgewezen. Uit het gedrang van bijna honderd renners op weg naar een ereplaats sleepte Harm Ottenbros er een vierde plaats weg. Dat bracht Ne derland dagwinst in het ploegenklasse ment. In het algemeen klassernent is Vianen (zevende) de beste Nederlan der, met 45 seconden achterstand op Van Springel. Janssen staat tiende op 57 seconden. De Nederlandse ploeg is de eerste dagen dus redelijk doorgeko men en dat is vooral gunstig voor Henk Nijdam, die een bijzonder langzame starter is. Nijdam begint nu zelf te vin den, dat het lekker gaat en dat is heel wat voor een coureur, die niet over vloeit van zelfvertrouwen. Dat zelfver trouwen was bovendien aangetast. Vrij dag nam Van der Vleuten1 per ongeluk de fiets van Nijdam uit Esch mee naar huis, waardoor Nijdam zaterdag op vreemd materiaal moest rijden. Hij zag het toen somber in. Zondag moest hij bovendien een tiental kilometers ploeteren op de fiets van Jan Janssen. Ook toen kwam hij echter weer bij de groep en nu'dit allemaal is gelukt, had Nijdam alle reden om in Roubaix te lachen. „Het gaat veel beter dan ik had verwacht. Ik ben bang voor deze eer ste dagen geweest, maar over die angst ben ik nu heen". ISTANBOEL De Pool Stanislav Gazda heeft de zevende etappe van de Ronde van Turkije gewonnen. Hij reed de 101 kilometer van Balikesir naar Bandirma in 2 uur, 44 minuten en 23 seconden. Jan van Katwijk werd in de zelfde tijd als de Pool tweede en Den Hertog legde beslag op de zevende plaats. In het algemeen klassement behield de Rus Koelibin de gele trui. Van Katwijk staat met een achter stand van bijna 18 minuten op de vijf de plaats. Op ruim 26 minuten is Fe- dor den Hertog achtste in de algeme ne rangschikking. In het algemeen ploegenklassement staat Nederland met een achterstand van bijna een uur op ledder Rusland op de tweede plaats. KRUININGEN De Limburger Jan Harings heeft zaterdag de profronde van Kruiningen gewonnen. De win naar legde de 100 km af in 2 uur, 32 minuten en 28 seconden. De circa vijf duizend toeschouwers zagen Bart Zoet en Dies Kosten in dezelfde tijd als Ha rings als respectievelijk tweede en derde over de eindstreep gaan. De uit slag luidde: 1. Jan Harings (Scheul- der) 2.32.28; 2. Bart Zoet (Waarde) z.t.; 3. Dies Kosten (Kappele) z.t.; 4. Leo Duyndam (Honselaarsdijk) z.t.; 5. Piet Braspenninckx (Zundert) z.t.; 6. Huub Harings (Zundert) op 25 secon den; 7. Johnny Brouwer (Rotterdam) z.t.; 8. Jan Hugens (Amstenrade) z.t.; 9. Jo de Roo (Kruiningen) op 43 se conden; 10. Werner Swanenfeld (Ou denbosch) z.t. KREFELD De Nederlandse da- mesturnploeg heeft het afgelopen weekeinde in Krefeld een ruim uitge vallen nederlaag geleden tegen de West-Duitse dames. Vorig jaar april won Nederland in Terborg nog met ge ring verschil (179,85-179,10), maar nu was de marge in Nederlands nadeel aanzienlijk groter: 358.65 tegen 348.30 punten. Beide ploegen kwamen niet uit in de sterkst mogelijke samenstelling. Nederland miste Jannny Meyer-Vier- stra (geblesseerd) en Duitsland moest voor kampioene Irmi Krauser en Ange- lika Kern eveneens vervangsters opstel len. Een van deze invalsters raakte tij dens de wedstrijd geblesseerd en kon niet aan de vrye oefeningen deelnemen. Haar 17-jarige zuster Marlies Stegemann werd eerste in de Olympische acht- kamp. De beste Nederlandse was Fe- mie Klunder (derde). Het was zaterdag al duidelijk, dat Nederland een grote nederlaag tege moet zou gaan. De voorsprong van de Duitse dames was toen bijna zeven punten (180,15-173,60) na de verplichte oefeningen. Femie Klunder stond nog pas op de vijfde plaats van de indivi duele rangschikking, 65/100 punt ach ter Marlies Stegemann. Duitsland won alle onderdelen. Vooral op de even7 wichtsbalk was het verschil groot: 45,15 punten voor Duitsland en 42,40 punten voor Nederland. De balk was tot nog toe juist het Duitse zorgen- kindje en leverde in landenwedstrijden meestal verlies op. Alleen in de vrije oefeningen kon Nederland de tegen stander nog enigszins bijhouden: 44,55- 43,85. Op de tweede dag gaven de Neder landse dames beter partij. Duitsland liep nog wel uit, maar de overmacht was kleiner. Het turnen van de pas 17- jarige Marlies Stegemann was een lust voor het oog. Zij was een van de twee deelneemsters, die een gemiddel de van meer dan negen punten per nummer bereikten. En daarbij moet in aanmerking genomen worden, dat de jury extreem streng was en maat staven aanlegde als gold het de Olym pische Spelen. De beste waardering over beide dagen genomen ontving Mar lies Stegemann: 9.25 voor haar vrije oefening. Voor Nederland is dus de derde tweedaagse wedstrijd van het jaar, onderdeel van de voorbereiding voor de Olympische Speletn in Mexico, niet gunstig verlopen. Eerst bracht Rome eind april een verdienstelijke Neder landse overwinning op Italië, daarna verloor de oranje-ploeg in Drachten eervol van het sterke Hongarije. Op 6 en 7 juli volgt in Den Haag de vier de „dubbele" wedstrijd, tegen Roeme nië. Mogelijk, dat Jannie Meijer-Vier- stra dan een versterking zal vormen. Het persoonlijk klassement is: 1. Marlies Stegemann (W-Did) 72.70, 2. Brigitte Doemski (W-Dld) 72.30; 3. Femie Klunder (Ned) 71.20, 4. Margo Klees (Ned) 70.95; 5. Helga Matschkur (W-Dld) 70.80; 6. Anna Steien (W-Dld) 70.75; 7. Petra Jebram (W-Dld) 69.95; 8. Cora Stins (Ned.) 69.30; 9. Atie van Veen (Ned) 68.05; 10 Jeamette Dupree (Ned) 67.60; 11. Marjan van Zetten (Ned) 66.60. De Nederlanders Luynenburg en Stokvis, die op de Bosbaan een goede indruk maakten. AMSTERDAM De Westduitse roefploeg heeft in de zaterdag op de Bosbaan gehouden drielandenwedstrjjd by de heren op overdonderende wyze revanche genomen voor de nederlaag, die zjj het vorige jaar op de Wedaubaan te Duisburg tegen onze landgenoten leed. Geschraagd door vier overwinningen kwamen de Westduitsers tot een totaal van 62 punten, waarvan zowel onze landgenoten (47), voor wie de dubbel-twee Droog-Van Dis en Nereus' ongestuurde twee, Luynen- burg-Stokvis, de vlaggedragers waren, als de Denen (45) ver verwijderd bleven. Bi(j de dames kwam de overwinning aan Nederland, dat alleen in zijn totaliteit over de sterkste afvaardiging beschikte. Op geen der drie nummers slaagden onze dames er namelijk in de eerste plaats te bezetten. De eindstand was hier: Neder land 26, West-Duitsland 24 en Denemarken 16 punten. Niettegenstaande de overwinning, die de technisch zeer bekwame twee-zonder stuurman van Nereus in de tweede race der landenwedstryd behaalde na 'n prach tig duel met de eerste Deense ploeg, Christiansen-Larsen, sloeg de balans na vier nummers toch sterk door in het voordeel van de gasten. Door een dubbele zege op de twee-met-stuurman leidden op dat moment de Denen met 33 punten, ge volgd door West-Duitsland met 31 punten. Nederland had toen 24 punten. AMSTERDAM Niels Secher streed voor een hopeloze zaak. Dat werd duidelijk, toen de zes skiffeurs in de strijd om de Holland-beker het 1000 meter-merkteken passeerden. De blonde Deen, zoon en kleinzoon van een gerenommeerd roeier, had ge poogd door een verrassende start het hoofdnummer van de tweedaagse roeiregatta op de „Bosbaan" in zijn voordeel te beslissen. Secher slaagde er echter niet in zyn zege van vorig seizoen te herhalen. Jochen Meissner overbrugde in nog geen honderd me ter het verschil, dat de medische stu dent uit Kopenhagen moeizaam had opgebouwd. De Europese kampioen was onweerstaanbaar. Hy liep van zyn rivaal weg en gaf ook de overige scul lers geen kans om ook maar een se rieuze aanval in te zetten. De 3000 toeschouwers op de tribune en het gazon langs de baan dachten met weemoed aan de successen, waar voor in het verre verleden *£om Neu- meier, Rob van Mesdag, Lex Redele, Eppo van Weezenbeek en Ko Rent meester hadden gezorgd. Ze brachten de overwinningen in herinnering van Rob Groen en Jan Wienese toen bleek, dat de Nederlandse vertegenwoordi gers de achterhoede vormden van het veld. Van Dis en Droog waren niet in staat strijd te leveren met de top- skiffeurs. Lang nadat Meissner onbe dreigd door de finish was gegaan en ook voor Engelbrecht en Wardell Yer- burg de vlag gevallen was, passeerden zij de 2000-meterlijn. De Nederlandse supporters moesten het ditmaal hebben van schaarse inci dentele succesj es. Slechts driemaal ze gevierde in de overvloed van finales een Nederlandse ploeg in een elitenum mer. Voor een prestatie van formaat zorgden zondagmiddag Stokvis en Luy nenburg door in de goede tijd van 6.53.82 winnaar te worden» van de twee-zonder-stuurman. Van veel min der allure was de triomf waarvoor Willem III zaterdag bij de ongestuur de vier zorgde en de zege van de lich te acht van Nereus. Ook in Amsterdam werd bewezen, dat karl Adams befaamde „Deutsch- land-acht" zijn grote vorm van wel eer nog niet terug heeft. In de series leed de acht uit Ratzeburg zelfs een nederlaag. Er was overigens een fi- nishfoto nodig om vast te stellen, dat de Tsjechische acht als eerste door de finish was gegaan. In de finale toon den de Duitsers hun kracht. Vijfhon derd meter mocht Nereus het veld aanvoeren, toen sloegen de pupillen van „roeiprofessor" Karl Adam meedogen loos toe om in de scherpe tijd van 5.56.65 te finishen. Bij de dames imponeerden de Oost- duitsen, die op de tweede dag zelfs al le finales der elitenummers opeisten. De dubbel-twee van het Delftse DDS le verde een goede prestatie door met een lengte achterstand op TSC Berlin tweede te worden. Franz Bungs, een van de beste schutters uit de Duitse Bundesliga hij maakte in het afgelopen seizoen 25 doelpunten is door het pas gepro moveerde Hertha BSC uit Berlijn voor een bedrag van 120.000 mark overgeno men van FC Nürnberg. In Ipswich heeft zaterdag het Engel se hockey-elftal met 2-0 van West- Duitsland gewonnen. Bij de rust hadden de Britten reeds een 1-0 voorsprong. Na de serie damesnummers moesten de Denen lijdelijk toezien, hoe hun plat form steeds verder afbrokkelde. In de vier-zonder-stuurman namen de Duit sers door een eerste en derde plaats de leiding over. In de dubbel-twee moes ten de Denen verder terrein prijs ge ven aan de Nederlanders en in het slot nummer, de achten, werden de Scandi- naviërs letterlijk naar de achterhoede verdrongen. Ver achter de Duitse en Ne derlandse ploegen finishten de Deense achten als vijfde en zesde. Nederland was toch niet helemaal verslagen... Zoals de internationale wedstrijden twee weken tevoren op de Wedau-baan reeds hadden aangetoond, behoort West- Duitsland (weer) tot de meest gezag hebbende roeilanden van Europa. Het beschikt niet alleen over een brede top, maar ook over enkele ploegen, die bo ven deze top „uitpieken", zoals de vier- met-stuurman en de Adam-acht, terwijl skiffeur Jochen Meissner nog steeds tot de sterksten ter wereld behoort. Met grote overmacht zegevierde hij over zijn concurrenten, bij wie echter ont brak de man, die hem echt strijd zou hebben kunnen geven: Amstelskiffeur Jan Wienese, het vorig jaar winnaar bij de voor-Olympische roeiwedstrijden in Mexico City, De plaats, die in de ploeg voor hem was bestemd, bleef leeg. Wie nese had het niet nodig gevonden zijn verblijf in Spanje voor deze belangrij ke wedstrijd met Mexico-city aan de horizon af te breken. De twee Nederlandse skiffeurs, die nu op het water kwamen, Wegener Sleeswijk van De Hoop en Van Zanten van Nereus, waren bijvoorbaat kans loos. En, zoals in de wedstrijd bleek, niet alleen tegen Meisner. Ook de twee de Duitse skiffeur, Meyer Richtejink, en de Denen Engelbrecht en Pedersen waren hen te snel af. Nederland boekte zijn grootste winst in de twee-zonder-stuurman. De Nerui- den Luynenburg en Stokvis zegevierden na een sterk geroeide race en na een boord-aan-boord-duel met de Denen Christiansen en Larsen met een halve seconde voorsprong, terwijl Nederlands tweede combinatie, die van Proteus, d'Hoore-v.d. Ende, welke twee weken eerder in Duisburg reeds de aandacht trok, weliswaar met ruime achterstand op de winnaars, maar toch alleszins eervol als derde finishte. Harry Droog (slag) en Lambert Van dis (boeg), die het vorige jaar op de Olympische roeibaan te Xochimilco de internationale roeiwereld reeds impo neerden, blijken in de dubbel-twee nog niets aan kracht te hebben ingeboet. Zij sloegen elke aanval op hun reputa tie resoluut af. De Deense gebroeders Niels en Jürgen Secher probeerden van uit de start reeds de Nederlanders langs-zij te blijven, maar moesten daar voor later de tol betalen. Zij eindigden als vierde. De twee Duitse ploegen gin gen daarna in de aanval, maar in een prachtige cadans stuwden Droog en Van Dis hun boot voorwaarts en toen zij op de laatste 500 meter het tempo ver hoogden, moesten zowel Held Glock als Haas Schultze zich gewonnen ge ven. Zienderogen werd het gat tussen leiders en achtervolgers groter en aan de finish bedroeg het verschil ruim twaalf seconden. Wie nog aan de klas se van deze vaderlandse dubbel-twee mocht hebben getwijfeld, was nu wel duidelijk overtuigd. Ofschoon de ploeg zich gewonnen moest geven tegen de befaamde Rat- zeburger-acht van Adam, was ook de prestatie van Nereus' Wartena-acht van allure. In een zeer hoog tempo (47) pro beerden de Amsterdammers de Duitse nationale ploeg te volgen en ofschoon zij niettemin al spoedig een kleine ach terstand opliepen, bleven zij voortref felijk volgen. Overtuigd van hun kracht roeiden de Duitsers naar een zekere overwinning, maar in hun schaduw hiel den zij de Nederlanders. Met nauwelijks licht tussen de boten gingen zij door de finish. Een fel gevecht leverden de tweede Duitse acht en Laga om de der de plaats, dat de Duitsers met bijna anderhalve seconde verschil in hun voordeel beslisten. Verrassend was in de vier-zonder- stuurman de tweede plaats, die Aegir achter Duitsland bezette. Met grote achterstand werd de als Nederland I gestarte ploeg van Nereus slechts vijf de. De Duitse skiffeuze Barbara Korn- hass, de Duitse dubbel-vier en de Deen se dubbel-twee Petersen-Vegener waren de triomfators bij de dames-wedstrij den, maar de grootste puntenwinst be haalde Nederland, dat daardoor win- MILAAN „Ik zal doorgaan met strijden tot mijn goede naam weer in eer hersteld is. Ik zal ook niet schuwen een rechtszaak aanhangig te maken", verklaarde de Italiaanse wielren ner Gianni Motta in Milaan na het bericht ontvangen te hebben, dat hij, wegens het gebruik van stimulerende middelen in de jongste Ronde van Ita lië, tot 27 juli geschorst is. „Ik spreek ook uit naam van Gimondi. Wij beiden hebben de laatste jaren de Italiaanse wielersport in aanzien doen stijgen. We verdienen een dergelijke straf in geen geval, nog daargelaten of we doping gebruikt zouden hebben". Met Motta en Gimondi werden ook nog Bodrero (Ita lië), Galera en Diaz (Spanje), Delisle (Fr), Abt (Zwits) en de Belg Van Schil in Italië voor een maand van wedstrij den uitgesloten. Ook Gimondi reageerde heftig: „Ik heb twee advocaten geraadpleegd over deze kwestie. Ik ben niet iemand, die men wegens gebruik van doping moet „grijpen". Wat wil men eigenlijk? Mo gen we nu alleen nog maar water drin ken, als ook het gebruik van thee ver boden wordt? Eerst moet ik de schrifte lijke bevestigiging van de wielerbond ontvangen. Als ik werkelijk geschorst ben, start ik absoluut niet bij de wereld kampioenschappen in Imola", naar werd. Want achter Barbara Kron- hass plaatsten zich de DDS-skiffeuses Toos v.d. Ende en Trus Bauer, die met miniem onderling verschil finish ten, als tweede en derde en ook bij de dubbel-tweeën viel Nederland met de ploegen van De Vliet (Klerks-Clavan) en De Laak (De Jong-TerBraak) deze klassering ten deel. Met de tweede (RIC) en vierde (GYAS) plaats voor Nederland bij de dubbel-vieren bleven onze landgenotes de Westduitse dames juist twee punten voor. DEN HAAG De uitslagen van de provinciale wielerkamp voor amateurs die dit weekeinde zijn gehouden luid den Friesland (Haskerveenpolder): 1. Piere Dijkstra (Dokkum) 150 km in 3.39.0; 2. Sander Douma (Grouw) z.t.; 3. Rinze de Bruin (Zwaagwesteinde) z.t. Overyssel (Haaksbergen): 1. Evert Dickhof (Oosterwolde) 145 km in 3.24.40; 2. Jan van Dam (Zwolle) z.t.; 3. Fred Niemeijer (Hengelo) op 3 sec. Gelderland (Steenderen): 1. Dries van Wijhe (Oosterwolde) 144 km in 3.42.10; 2. Henk Egberts (Zutphen) z.t.; 3. Anton Scheffer (Zelhem) z.t. Zuid-Holland (Lisse): 1. Rudie Lie- brechts (Vlaardingen) 145 km in 3.18.34; 2. Bram Breure (Nieuwe Tonge) op 5 sec.; 3. Wim Bravenboer (Rotterdam) op 58 sec. Groningen (Sleen): 1. Trinco Buur- meijer (Veendam) 140 km in 3.24.14; 2. Gerrie Heeringa (Veendam) z.t.; 3. An ton Hofman (Groningen) z.t. Drente (Sleen): 1. Popke Osterhof (Eelderwolde) 140 km in 3.23.24; 2. Jo- han Wilkens (Gieten) z.t.; 3. Wicher Vlot (Wanneperveen) op 50 sec. Utrecht (Hoogland): 1. Leen de Groot (Utrecht) 142,5 km in 3.53.33; 2. Arnold Voogt (Scherpenzeel) z.t.; 3. Evert Die- peveen (Bilthoven) z.t. Noord-Brabant (Lierop): 1. Frits Hoo- gerheide (Woensdrecht) 150 km in 3.33.32; 2. Tonny Gruyters (Stiphout) z.t.; 3. Anton van Uden (Oss) z.t. Noord-Holland (Heemskerk): 1. Guus Zantingh (Aalsmeer) 140 km in 3.17.16; 2. Ben Janbroers (Amsterdam) z.t.; 3. Jos Dekkers (Enkhuizen) 3.17.46. Zeeland (Oostburg): 1. Wim de Wilde (Ellewoudsdijk) 110 km in 2 uur 48 min.; 2. Wim Evertse (Zierikzee) z.t.; 3. Ber- tus Franse ('s Heerenhoek) z.t. Limburg (Wijlre): 1. Jan Kfekels (Bron) 120 km in 3.06.55; 2. Theo van der Leeuw (Echt) 4.07.01; 3. Mat Pust- jens (Roosteren) 4.07.38. KIEL Zaterdag zijn voor de Kie- ler Woche de laatste races gezeild. De Westduitse deelnemers domineerden en wonnen drie van de vier Olympi sche klassen. Alleen de Fransman Michel Briand was de snelste bij de Draken. Wim Guldemond eindigde, evenals vorig jaar, als eerste in het klasse ment van de 12 m2 sharpies. In de laatste wedstrijd kwam hij niet bdj de eerste zeven binnen. Van Veen be reikte een vierde plaats. In het alge meen klassement was de Apeldoorner Mulderij derde. Achter Briand legde Cor Groot op de tweede plaats in de eindrangschikking beslag. Mulder werd vierde en Bieir vijfde.

De Vallei | 1968 | | pagina 7