Drs. A. D. W. Tilanus vervangt Mellema één jaar Man lichtte compagnon voor dertig mille op Dubcek belooft verdergaande democratisering Spoorwegstaking dreigt in Engeland na treinloos weekeinde In rustig weekeind toch dertigtal doden door verkeer en verdrinking Witte pompen komen met eigen merk benzine Befaamde naam, maar een eigen gezicht Relletjes in Zürich VERZOEK VAX FRACTIE-VOORZITTER MAAKT VOORLOPIG EINDE AAN TEGENSTELLINGEN IN C.H.U. Veiligheidsgordels in Engeland verplicht BOTSINGEN TUSSEN JONGELUI EN POLITIE Jongen omgekomen zingende dolfijnen .in het dolfinarium Harderwijk VERENIGDE TOERESIENBEDRIjVEN N.V. Nederlander grootste zoetekauw Afrikaanse top zal beslissen over Tsjombe Weer vliegtuig gekaapt Luns sprak met Egyptische collega Oostduits schip vastgehouden jp* mmm VELE DODEN BOTSING OP BROMMER ONDER AUTO VERDRONKEN Boulevard-Harderwijk- Td.03410-2569 MAANDAG I JULI 1968 Gedupeerde ontdekte zelf oplichter in Oostenrijk ROERMOND De 35-jarige Venlo- naar Peter Herman D. zit in het Oos tenrijkse Zeil am See in de cel. Hij is op bevel van de officier van justitie dr. Karl Hanke opgesloten omdat hij bij de Italiaanse politie was aange klaagd wegens verduistering en oplich ting. D. dreef vorig jaar samen met een Nederlandse zakenrelatie enkele eet huizen in het noorden van Italië. In Nederland had hij, kort voordat hij in Italië begon, een failliet bedrijf ach tergelaten. In Italië zou hij zijn zakenpartner voor ongeveer dertigduizend gulden hebben benadeeld, door bij het afreke nen van de dagontvangsten van een eethuis waarover hij het beheer voer de, geld achter te houden. Dit kwam uit toen bij een controle van de kas in het restaurant plotseling enkele biljetten van tienduizend lire bleken te zijn verdwenen, die kort te voren door een bediende nog in de kas sa waren gezien. D. zou daarmee kans hebben gezien de inventaris van het eethuis des nachts op een vrachtwagen te laden en daarmee naar Oostenrijk te vluchten. Maandenlang heeft de politie in Ita lië naar de man gezocht. Ook Interpol werd bij de speurtocht om hulp ge vraagd. De compagnon van de Venlo- naar heeft tenslotte zelf Peter Her man D. in Zeil am See achterhaald en de politie gewaarschuwd. Ook bij de Roermondse officier van justitie mr. W. Uiterwaal zijn klachten over de oneerlijke praktijken van D. gedeponeerd. De zaak is bij hem nog in onderzoek. Onder andere is een groot aantal akten in de Italiaanse taal naar het ministerie van justitie in Den Haag gestuurd om te worden vertaald. Nagegaan wordt of D. bedrieglijke bankbreuk heeft gepleegd door geld, dat hij de afgelopen tijd heeft ver diend, buiten het faillissement van zijn Nederlandse zaak te houden. 's-HERTOGENBOSCH pompen" komen met een „witte merk DEN HAAG Drs. A. D. W. Tilanus zal gedurende een jaar optreden als voorzitter van de christelijk-historische Tweede-Kamerfractie, in de plaats van de heer J. T. Mellema. Deze heeft „in het belang van de CHU" de fractie ge vraagd om hem voor het komende parlementaire jaar, dat in september begint, van zijn functie te ontheffen. De fractie heeft dit verzoek zaterdag tijdens een buitengewone vergadering, die ver buiten Den Haag werd gehouden, ingewilligd. Het verzoek van de heer Mellema maakte het overbodig dat de fraaie een beslissing nam over zijn al dan niet aanblijven als fraaieleider. Deze oplossing van de niet alleen voor de christelijk-historische fractie maar ook voor de gehele CHU uiterst gevoelige kwestie, bedoelt in de eerste plaats 'n eind te maken aan de tegen stellingen ontstaan door de „zaak-Mel- lema". Met het resultaat van de fractie-ver gadering zijn deze inderdaad voorlopig uit de wereld geholpen. Een terugkeer van de heer Mellema na zijn veroorde ling wegens rijden onder invloed, bij voorbeeld met ingang van het nieuwe parlementaire jaar, zou in de CHU, zo wel als in de fractie niet goed zijn ge vallen. Zoals wij zaterdag al aankondigden, is daarom besloten tot een compromis. Het houdt rekening met het feit dat zo wel in de fractie als in de Unie zeer ver schillend over de mogelijkheid van een spoedige terugkomst wordt geoordeeld, maar het sluit aan de andere kant stel lig niet alle wegen voor de heer Melle ma af. Hij blijft kamerlid en de vermelding dat drs. Tilanus voor een jaar als fractievoorzitter is aangewezen, houdt in dat de fractie tegen Sfeptember 1969 een béslissing over het voorzitter schap zal nemen, aan de hand van de dan geldende omstandigheden en beken de feiten. De zaak is voorlopig van de baan; de fractie en de CHU hebben een jaar lang gelegenheid om hun stand punt opnieuw te bepalen. DEN HAAG De Nederlanders zijn de grootste zoeekauwen van de Europese gemeenschap. Zij ver bruiken gemiddeld zo'n 45 kilo gram suiker per jaar. Het verbruik van suiker per hoofd van de bevolking in ons land steeg van 40,8 kilogram in 1958 tot 44,8 kilogram in 1967. De Europese Economische Ge meenschap houdt dit allemaal pre cies bij. Zo is komen vast te staan dat een Belg jaarlijks gemiddeld 38,4 kilogram suiker verbruikt, en een Fransman 32,1 kilogram. De Westduitsers houden het al tien jaren lang op een gemiddeld verbruik van 30,3 kilogram. Het snelst neemt het verbruik toe in Italië, van negentien kilogram per hoofd van de bevolking in 1958 tot nu 26 kilogram. PRAAG De Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek heeft zondag in een toespraak te Lisen bij Brno zijn landgenoten verzekerd, dat ha democra tiseringsproces zal worden voortgezet. Hij vroeg er tegelijkertijd begrip voor, dat de"bestaande problemen nia „in een dag" kunnen worden opgelost. „Wij wensen dat onze socialistische democratie beter wordt dan iedere an dere", verklaarde Dubcek tijdens een Russisch-Tsjechoslowaakse vriend schapsbijeenkomst, waarbij o.a. de Sovjet-ambassadeur in Praag, Tsjer- wonenko, en de kosmonaut Popovitsj aanwezig waren. Dubcek zei dat het echter niet mogelijk was „gemakkelij ke en snelle vorderingen" op deze weg De eigen voor de benzine die zy verkopen. Zy willen een aanval doen op de Neder landse benzinemarkt, die zy nog maar voor tien procent beheersen. Een aantal houders van „witte pom pen" heeft in 's-Hertogenbosch een soort vrijwillig filiaalbedrijf voor de benzine markt gesticht, Commak Nederland N.V. Dit bedrijf gaat voor alle leden ge zamenlijk inkopen en de benzine onder het eigen merk „Plot" weer verkopen. De houders van deze „witte pompen" hebben hiermee het advies opgevolgd van professor dr. H. O. Goldschmidt uit Tilburg, die een rapport voor samen werking in de brandstoffenhandel op stelde. Het eerste service-station dat het nieuwe merk benzine gaat verkopen, staat in Helmond. ALGIERS De Algerynse regering is van plan de beslissing over de toe komst van de Kongolese oud-premier Moise Tsjombe over te laten aan een Afrikaanse topconferentie, die midden september in Algiers wordt gehouden. Dit is gisteren in betrouwbare kringen in de Algerijnse hoofdstad vernomen. De voormalige Kongolese leider zit sinds 30 juni van het vorig jaar in Al gerije vast. De piloot van het vliegtuig waarin hij een vlucht boven Spanje maakte, werd toen gedwongen naar Noord-Afrika te vliegen. In een proces in Algiers sprak het hooggerechtshof zich uit voor uitlevering van Tsjombe aan Kongo, waar deze vrijwel zeker ter dood zou worden gebracht. President Boemedienne heeft deze uitspraak ech ter nooit bekrachtigd, zodat Tsjombe nog steeds in Algerije gevangen zit. Daar wordt ook de Fransman, die ver antwoordelijk zou zijn voor zijn ont voering, Francis Bodenan, vastgehou den. De andere inzittenden van het vliegtuig drie Belgische burgers, twee Spaanse lijfwachten van Tsjombe en twee Britse piloten zijn vorig jaar vrijgelaten. KEY WEST Een tweemotorig vliegtuig van een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij is zaterdag op een vlucht van Miami naar Key West ge dwongen uit te wijken naar Cuba. De piloot van het toestel, Jorge Prel- loso del Barrios wordt in de Cubaanse hoofdstad, Havana vastgehouden. Vol gens radio-Havana was hij een Cubaan se deserteur die in I960 as uitgeweken naar de Verenigde Staten. Hij werkte toen voor een Cubaanse luchtvaart maatschappij. Hij zal in Cuba moeten terechtstaan. Het toestel, een DC-3 had vijftien passagiers en drie bemanningsleden aan boord. Vier minuten voor het zou landen te Key West, (Florida) deelde de piloot mee, dat een van de passa giers hem onder bedreiging met een pistool dwong uit te wijken naar Cuba. De Cubaanse autoriteiten hebben zon dag via de Zwitserse ambassade in Ha vana laten weten, dat het Amerikaanse vliegtuig slechts zol worden terugge geven, in ruil voor de Cubaanse vlieg tuigen en schepen die in de Verenigde Staten worden vastgehouden. LONDEN Twee nieuwe veiligheids voorschriften voor automobilisten zijn vandaag in Groot-Brittannië van kracht geworden. Alle automobielen die sinds begin 1966 gebouwd zijn moeten worden uitgerust met veiligheidsgordels. Automobilisten, die deze gordels niet in hun wagen heb ben, lopen het risico van een boete van f 450.- maximaal. Bovendien zal de politie meters in ge bruik nemen om automobielen op te sporen, die buitensporig lawaai maken. De eigenaren van dergelijke wagens kunnen eveneens een boete van f 450,- maximaal krijgen. Na vijf jaar krijgt de Christelijk- Historische Unie weer een Tilanus als fractievoorzitter. Het gaat bij de CHU als met de kostuums van 'n groot kledingbedrijf: van vader op zoon. In tijd gemeten heeft het niet lang geduurd, voordat de erfopvolging haar beslag heeft gekregen, maar toch is er in die periode heel veel veranderd. De vader, dr. H. W., hoorde thuis in het rijtje Oud, Rom- me en Schouten. De zoon, drs. A. D. W., wordt aan het rijtje Toxopeus Schmelzer en Biesheuvel toege voegd. Rationeel Bij de verkiezing van de zoon dringen zich nog andere vergelijkin gen met de vader op. De zachtmoe dige vader was de man van het: „Moet dat nu zo?". De veel ratione ler ingestelde zoon (inmiddels ook alweer 57) deinst niet terug voor de uitspraak: „Het moet zó!' 'Dat werd al duidelijk in februari 1966, toen hij mr. H. K. J. Beernink als partij voorzitter opvolgde. Hij maakte 'n bijzonder goede start, recht op de man af. Drs. Tilanus is geen doek jesom winder en is vrij van het tede re, dat de Unie zo vaak typeerde. Toen hij in 1963 in de Tweede Ka mer kwam, had hij al een hele car rière achter de rug. Huisarts in Voorburg en Den Haag, directeur van de Stichting Gelderland voor Maatschappelijk Werk te Arnhem, bestuurslid van ettelijke kerkelijke en maatschappelijke organisaties. Vaste hand Bij zijn entree in de politiek ont leende hij zijn gezag ook aan zijn naam, maar al snel bleek dat hij 't daar niet van behoefde te hebben. Binnen drie jaar was hij partijvoor zitter en niet omdat hij toevallig Tilanus heette. In die functie heeft hij mede leiding gegeven aan de partijvernieuwing en hij deed dat met voorzichtige, maar vaste hand. Zijn verlangens en verwachtingen op dit gebied zette hij nog in decem ber uiteen: „Ik heb goede hoop, dat het overleg binrjen de Groep van Achttien uiteindelijk zal kunnen lei den tot een situatie, waarin de drie christelijke partijen zich aan het Ne derlandse kiezerskorps kunnen pre senteren met een gezamenlijke be ginselverklaring en met een poli tiek programma dat in hoofdzaken gelijkluidend is. Een dergelijke sa menwerking tussen KVP, ARP en CHU zou de Nederlandse politiek 'n stuk doorzichtiger maken en de chris telijke politiek een grotere mate van doeltreffendheid verschaffen." Zijn optreden in de afgelopen ja ren wettigt het vertrouwen dat drs. Tilanus ook als fractievoorzitter doorzichtig en doeltreffend zal ope reren. LONDEN Engeland heeft een weekeinde achter de rug zonder treinen. Zater dagavond om zes uur werd het spoorwegverkeer stil gelegd, vanochtend om zes uur gingen de eerste treinen weer ryden. Door het begin van het vakantieseizoen waren de wagen door dit alles nog voller dan anders. 8^M4I P I m, m Het treinloze weekeinde was> het ge volg van de langzaamaanactie van het Britse spoorwegpersoneel die vorige week is begonnen. Hiermee zetten de spoormensen, onder leiding van hun twee vakbonden, kracht bij aan loon eisen. Naarmate de week verstreek werd de chaos bij de spoorwegen steeds groter doordat vele honderden treinen dagelijks uitvielen. Vooral Zuid-Enge- land en Londen werden zwaar getrof fen. Daarom besloot de spoorwegdirec tie om de zaak tijdens het weekeinde maar helemaal stil te leggen. De kans op een algemene staking van het spoorwegpersoneel is beslist niet uitgesloten, zeker niet na het drei gement van de spoorwegdirectie dat er wel eens spoormannen kunnen wor den ontslagen voor wie nu geen werk meer is. De forensen kregen het vanochtend weer buitengewoon moeilijk, zo is giste ren al gewaarschuwd. De omdergrond- se in Londen lag gisteren voor het grootste deel stil. Er is heel wat tijd verlopen voordat vandaag alle treinen op hun beginstations aanwezig waren. Dit kost op zichzelf veel tijd, maar het zal nog langer duren omdat de trein- mensen precies volgens de voorschrif ten werken en geen overuren willen maken. Tal van vakantiegangers zijn door het uitvallen van de treinen dit week einde gestrand. Bussen en vliegtuigen waren tot en met de laatste plaats be zet. In Dover en Folkstone waren er nog extra moeilijkheden doordat ook de Kanaalboten van de Britse spoorwe gen naar Frankrijk gisteren niet voeren. DEN HAAG De vakantiedrukte is dit weekeinde niet overweldigend geweest. Talrijke hotels, pensions en kampeerterreinen ook langs de kust hebben nog plaats over. „De bezetting is erg tegengevallen", aldus de ANWB gisteravond. „Veel toeristen zijn vermoedelijk afgeschrikt door het slechte weer van eind vorige week en hebben hun vertrek uitgesteld". Op de wegen was het gisteren „druk, maar zonder knelpunten", aldus de Verkeerscentrale van de Rijkspolitie in Driebergen. Filevorming van enige be tekenis rijen van ongeveer zes kilo meter deed zich alleen voor op een stuk van de nieuwe Zuiderzeestraat weg tussen Harderwijk en Ermelo. Een afgesloten rijbaan was daarvan de oorzaak. Toch eiste het verkeer weer zijn tol. Meer dan twintig doden en vele gewon den waren gisteren te betreuren. Acht mensen vonden de dood in het water. MANDELIEU Op de autoweg van Estérel naar de Cote d'Azur bij Cannes zijn drie Nederlanders verongelukt. Een vierde werd zeer ernstig gewond. Door onbekende oorzaak was hun Daf over de kop geslagen, waarbij de vier inzit tenden uit de auto werden geslingerd. Het echtpaar D. B. Derksen uit Leiden en mevrouw J. Derksen uit Ooster beek waren op slag dood. De heer J. Derksen werd zwaar gewond. MONNIKENDAM Ook drie mensen zijn omgekomen bij een ongeluk bij Monnikendam. Hun auto was plotseling in een mistbank terecht gekomen. De bestuurster, de 43-jarige mevrouw C. P. van Workum uit Amsterdam, verloor het zicht op de weg, botste tegen een boom en reed daarna een naast de weg gelegen kanaal in. Zij was op slag dood, evenals haar moeder, de 66-jarige me vrouw C. H. de Laaf-Kors. De 77-jarige heer De Laaf is later in een ziekenhuis overleden. ARNHEM Op de autoweg naar Duitsland zijn gistermorgen ter hoogte van Arnhem de 61-jarige mevrouw G. G. Brijding en de 52-jarige mejuffrouw J. Brijding uit Utrecht omgekomen. De auto waarin zij zaten was door een passerende wagen tegen een brugleu ning gedrukt. De 72-jarige heer Brij ding werd gewond. SCHOONHOVEN Nabij de Zuidhol landse plaats Nieuwpoort zijn zaterdag avond twee mensen omgekomen bij een botsing tussen een motor en een auto. De slachtoffers zijn de 22-jarige motor rijder M. Kleinjan, en de vrouw van de bestuurder van de auto, de 24-jarige E. B. Pietersen uit Streefkerk. De heer Pietersen werd gewond. AKEN De 23-jarige Govert Stip hout uit Geldrop is gisteren bij Esch- weiler op de autoweg Aken-Keulen tij dens huwelijksreis om het leven geko men. Hij was met zijn scooter op een auto gebotst. Zijn twintigjarige vrouw werd zwaar gewond. DENEKAMP De 66-jarige J. B. Johannink is gistermorgen onder Dene kamp door een achterop komende auto gegrepen. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. GRONINGEN In Groningen is za terdagavond de zeventigjarige J. Broens bij het oversteken door een trekker aan gegrepen. De man overleed ter plaatse. BERGUM Op de rijksweg Leeuwar- den-Groningen is gisternacht onder Twijzel de 36-jarige R. Postma uit Sur- huizem met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. ACHTKARSPELEN Onder Acht- karspelen, op de weg van Buitenpost naar Surhuisterveen, is gisternacht de zestigjarige O. Van der Woude uit Kol- lumerland met zijn bromfiets door een auto aangereden. Hij overleed op de plaats van het ongeluk. BUURMALSEN Waarschijnlijk misleid door de mist is gisternacht de 25-jarige A. van Hienen uit Wijk bij Duurstede met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij is later overleden. ROOSENDAAL De 44-jarige me vrouw C. Hendriks-Clemens is zaterdag avond bij een botsing tussen twee auto's in Roosendaal omgekomen. ECHT De vijfjarige Caroline Bon- gaerts uit Echt is zaterdag om het le ven gekomen, toen de auto waarin zij zatj tegen een boom reed. DUIVEN Op de oude rijksweg Arn hem-Zevenaar is onder Duiven een busje bij het inhalen geslipt en tegen een boom gereden. De bestuurder, de 23-jarige Th. A. Sanders uit Didam, was op slag dood. EDE Op de Hessenweg in Ede is zaterdag de zesjarige Alf van Oeveren met zijn fiets onder een auto gekomen. Hij was op slag dood. LUNTEREN De zevenjarige Nico Rozendaal is zaterdag voor zijn huis in Lunteren met zijn fiets door een auto geschept. Ook hij was op slag dood. ZEIST In Zeist is vrijdagnacht een Italiaan verongelukt. De auto waar in hij met twee Nederlandse meisjes zat, was in botsing gekomen met een per sonenauto. EINDHOVEN De 73-jarige J. T. Reule uit Eindhoven is gistermorgen in het ziekenhuis overleden. Een week ge leden was hij met zijn brommer tegen een paal gereden. MAURIK In Utrecht is overleden de 75-jarige G. J. van Ochten uit Mau- rik. De dag ervoor was hij met zijn fiets door een auto aangereden. ROTTERDAM In het ziekenhuis in Rotterdam is de zeventigjarige me vrouw W. de Bruijn-Hoffman overleden. Vrijdag was zij bij het oversteken door een auto aangereden. ROTTERDAM De negenjarige Jo- han Scharrenberg uit de De Ruyter- straat op het Rotterdamse Noorder eiland blijkt te zijn verdronken. Hij werd sinds donderdagavond half acht vermist. Gisteren is zijn lijkje uit de Koningshaven opgehaald. MOOK Tussen Mook en Middelaar is gistermiddag het veertienjarige meis je B. M. Toonen uit Nijmegen verdron ken. Zij was aan het baden in een zandafgravingskanaal. ZURICH In de Zwitserse stad Zü rich is het dit weekeinde tot felle bot singen gekomen tussen jongelui en de politie. Zaterdagavond en -nacht leverde de politie met gummiknuppels zeven uur lang slag met enkele honderden jonge ren, die een jeugdcentrum IN de stad wensten ën niet het 'daarvdór bestemde gebouw BUITEN de stad. De jongelui wilden een gebouw bij het stationsplein bezetten, en gingen toen de politie in actie kwam met straatstenen, flessen en messen gooien. Vierendertig mensen werden daarbij gewond, de po litie verrichtte 169 arrestaties. Een kind dat in een ziekenauto werd vervoerd, stierf doordat de wagen door de menigte werd opgehouden en het ziekenhuis niet kon bereiken. Zondagavond braken nieuwe onlusten uit. Enkele honderden jongelui omsingel den het hoofdbureau van politie om de vrijlating te eisen van de zaterdagavond gearresteerden. Toen een delegatie van drie man, het bureau was binnengegaan, niet meer kwamen opdagen, werden spreekkoren aangeheven als „Gestapo, Gestapo" en „Nazi's, nazi's", waarna het gebouw onder een regen van projectielen kwam. De politie schakelde brandslan gen in om de menigte te verspreiden. Er vielen opnieuw gewonden. FINSTERWOLDE. Eén slachtoffer een twaalfjarige jongen eiste een brand in de boerderij van de familie Knoop in Finsterwolde het afgelopen weekeinde. Man, vrouw en zeven kin deren konden zich op het laatste nip pertje in veiligheid stéllen. Ze waren in hun slaap door het vuur verrast. De twaalfjarige jongen werd later in de keuken gevonden naast zijn hond. Boer derij en inboedel gingen verloren. in het vooruitzicht te stellen. Kenne lijk doelend op het omstreden „mani fest van 2.000 woorden" verklaarde de parijleider: „Nervositeit, ongduld en onbezonneheid helpen ons niet. Ook niet oproepen die voorbij zien aan de feitelijke verhoudingen en mogelijkhe den''. Op 't moment konden slechts drie brandendste problemen uit de weg wor den geruimd. De rest moest wachten tot de economische toestand van het land beter was geworden. Na 15 jaar is zaterdag het Praagse dagblad Lidova Demokracie voor het eerst verschenen zonder dat een cen sor toezicht op de inhoud had gehad. Vrijdag, zo berichtte het blad, hebben de consoren de redactiebureaus verla ten waarmee „het besluit van de na tionale vergadering de censuur af i» schaffen in werking trad." SCHIPHOL. Op doorreis naar In donesië zou minister Luns vannacht in Cairo Egyptes minister van buitenland se zaken ontmoeten. Voor zyn vertrek van Schiphol verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken gistermiddag dat uit de geregelde contacten met Egypte en met Israël niet mag worden geconcludeerd, dat Nederland een be middelaarsrol speelt. Hoogstens kan sprake zyn van een poging om effenend werk te verrichten. Meer wilde mr. Luns er niet over zeggen, want „de kwestie van het Midden-Oosten vormt nu juist een van die problemen waarin het in de open baarheid brengen van de dessous het vinden van een oplossing beslist niet bevordert". In Indonesië zal hij met zijn ambtge noot Adam Malik de represailles be spreken die op West-Irian tegen politiek actieve Papoea's zijn genomen. „De In donesische regering heeft destijds in Djakarta toegegeven, dat zich betreu renswaardige dingen hebben afgespeeld. Ik zal deze zaken zeker met mijn ambt genoot bespreker^ ook al is het uiter aard grotendeels een interne aan gelegenheid van Indonesië". Over de volksstemming op West- Irian zei mr. Luns dat Nederland er weliswaar niet direct actief bij betrok ken is, maar dat het zich nog wel partij voelt. Nederland en Indonesië kwamen alleen tpt overeenstemming op grond van de afspraak dat beide landen hun verplichtingen tegenover de Papoea's via de Verenigde Naties zouden laten lopen. Over deze volksstemming moet de grootst mogelijke openheid worden betracht, zei de minister, die in dit ver band herinnerde aan een geruststellen de verklaring van de Indonesische re gering. HANNOVER Een Oostduits mo torschip is de toegang geweigerd tot een sluis in het Mittelland Kanaal, aldus heeft de Westduitse politie meegedeeld. Het schip was door West-Duitsland op weg naar Nederland. De weigering berustte op een bevel van de dienst waterwegen van Hanno ver. De bemanning van het schip zou de vereiste doorvaartpapieren niet hebben kunnen overleggen. Het schip is nu voor anker gegaan voor de Anderten sluis bij Misburg, (Ne- der-Saksen) en wacht op nadere orders uit Oost-Berlijn. De bemanning is vrij te gaan en staan waar zij wil. Het schip zou geladen zijn met 680 ton zink en titanium. Het Oostduitse persbureau ADN heeft zondagavond bericht, dat de Westduitse maatregelen een „provocatie" en „ille gale inmenging" is van West-Duitsland in het scheepvaartverkeer tussen Oost- Duitsland en Nederland. ADVERTENTIE interessant voor u, heerlijk voor de kinderen! •••l Dolfinarium demonstraties.met zeeleeuwen en dolfijnen in één show 10.00 - 11.30 -13.00 -14.30 -16.00 en 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). Speeltuin een van de grootste in Europa. Veluwestrand groot, schoon en ongevaarlijk; geen gevaarlijke stromingen. Rondvaart langs Oostelijk Flevoland en de nieuwste polder Zuidelijk Flevo land. Afvaart elk heeLuur.

De Vallei | 1968 | | pagina 9