Gaullistische overwinning belemmert uitbouw van EEG ROOD 20 senoritas 1.80 Belastingontvangsten stegen minder snel Kunstgebitten PREMIE SPAARPLAN „Kiesmannen beslissen over toekomst West-Irian" Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! Bromfietser op onbewaakte overweg verongelukt Expeditieknecht stal tapijten „op bestelling" Zee gevaarlijk Studenten legden fietspaden aan in Flevoland ROTTERDAMSE METRO VIEL TWEEMAAL UIT Explosie Schiphol vermoedelijk door kortsluiting In mei 10.689 nieuwe huizen voltooid Drie woningen in Muiden uitgebrand Zeelui in V.S. weer aan de arbeid mm IWMM -'v ■- Dr. Manslwlt: Frankrijk schuldig aan niet her eiken politieke vooruitgang ENGELAND MINISTER MALIK: Raadsfracties in Amsterdam krijgen assistenten DINSDAG 2 JULI 1968 MOMENTEN uit em DEIN HAAG Het volledig afschaffen van de douanerechten voor industrie- produkten in de landen van de zes is gisteren met getemperde vreugde gevierd. Het weinige dat in de afgelopen tien jaar werd bereikt en de moeilijkheden die nog voor de deur staan om tot een economische unie te komen, gaven weinig reden tot optimisme. Dr. S. L. Manshoit, de vice-voorzitter van de Europese Commissie noemde het in Den Haag bedroevend dat er nog altijd geen werkelijke raad van ministers is. dat de ministers onderhan delen vanuit nationale standpunten en dat er in die raad helemaal geen ge meenschapsgeest bestaat. Het lid van de Commissie mr. E. M. J. A. Sassen betreurde dat er nog zo weinig democratie is in de Gemeen schappen. ..Daar heb ik balen tabak van", zei hij. Dr. Manshoit vond dat vooral de ministers van buitenlandse zaken zich weinig slagvaardig tonen. Op het ge bied van de gemeenschappelijke poli tiek werd niets bereikt, de ministers bleven steken in de zaak over Enge- lands toetreding tot de EEG. Dr. Manshoit vond dat Frankrijk verant woordelijk is voor het niet bereiken van politieke vooruitgang. De over winning die de Gaullisten bij de ver kiezingen hebben behaald zag 'hij als een grote belemmering voor de uit bouw van de gemeenschap. Hard noodzakelijk vond dr. Mans- holt dat de Commissie zich gaat ont plooien als een politiek orgaan. En dat het Europees parlement een stuk poli tiek elan zal weten op te brengen. Zo als het nu is, gaat het niet meer, was zijn bondige conclusie. Mr. Sassen noemde de huidige situa tie kritiek door het eigengereide optre den van Frankrijk. De maatregelen die de Franse rege ring heeft aangekondigd om de moei- ijkheden ontstaan door de stakingen e boven te komen, kunnen leiden tot nbreuk op het verdrag. In dat geval tan Frankrijk dan tot de orde worden geroepen via het Europese hof van justitie. Zowel dr. Manshoit als mr. Sassen zei dat de moeilijkheden in Frank rijk niet al te zwaar opgenomen moe- economische gemeenschap). Daarin op acht tot tien procent hoeft geen gro- .e bezwaren op te leveren. Monetair staat Frankrijk sterk en de regering beschikt over een grote reserve in de staatsbegroting. Dr. Manshoit vond dat er meer reden is om bezorgd te zijn over de situatie in Engeland. Mr. Sassen geloofde dat de verliezen die in Frankrijk zijn geleden door de staking, al voor een deel in dit jaar goed ge maakt kunnen worden. De voorzitter van de Europese Com missie Joan Hey. heeft in Brussel aan gedrongen op een verdrag voor de drie voormalige afzonderlijke gemeen schappen (kolen en staal, Euratom en economische gemeenschap). Daarin zouden bepalingen moeten komen die de uitvoerende instellingen werkelijke bevoegdheden geven en het Europees parlement een wetgevende taak. De Europese Commissie is ter gele genheid van de voltooiing van de douane-unie met een verklaring geko men waarin gepleit wordt voor af schaffing van het vetorecht in de raad van ministers. Voorts wordt er in ge zegd dat de Commissie heeft besloten, in het najaar door het Economisch en Sociaal Comité een algemeen onder zoek te laten instellen naar de situatie in de gemeenschappen. Er staan verder plannen op stapel om met groepen uit de bevolking van de Zes landen, in de winter te praten over de situatie in Europa. Aan het gesprek wordt ook deelgenomen door vertegenwoordigers van jeugdorgani saties. ETTEN-LEUR Op een onbewaak te overweg nabij het industrieterrein In Etten-Leur zijn gisteravond twee mannen onder de sneltrein Roosen- daal-Breda geraakt. Een bromfietser kwam om het leven, zijn duopassa gier werd ernstig gewond. ZAANDIJK De vijftigjarige me vrouw G. J. Schilp-Noom uit Zaandijk is gistermiddag bij het oversteken door een vrachtauto aangereden. Zij was op slag dood. ASSENDELFT De zestienjarige C. R. van 't Veer uit Assendelft is gis termorgen in Krommenie verongelukt. Hij werd met zijn brommer door een auto geschept. BERGEYK In Bergeyk is gister morgen de achtjarige Peter Zengers omgekomen. Hij stond op een platte wagen, die door een trekker werd voortgetrokken. De jongen verloor zijn evenwicht en kwam met zijn hoofd op de weg terecht. HOOGELOON In het Noordbra bantse Hoogeloon is de zestienjarige H. J. M. van de Ven gisternacht met zijn brommer tegen een boom gebotst. Hij werd vanmorgen dood langs de weg gevonden. RIETHOVEN Op de Broekhoven- seweg in het Brabantse Riethoven is gisteravond de 82-jarige heer J. Cop- pens met zijn fiets door een auto ge schept. Hij overleed ter plaatse. ADVERTENTIE eb |S DEN' HAAG De belastingen hebben de fiscus in de eerste vjjf maanden van dit jaar f 7,93 miljard opgebracht tegen f 7,12 miljard iii de overeenkomstige pe riode van 1967. Dat betekende een stijging met ruim 11 procent. Vorig jaar was de groei krachtiger, want toen lagen de ontvangsten over de eerste vfjf maanden 15,7 procent boven die van de vergelijkbare periode in 1966. In mei inde de fiscus f 1,68 (v.j. f 1,48) miljard, waarvan f 1,46 (v.j. f 1,22) miljard niet-kohierbelastingen en f 223.56 (v.j. f 257,67) miljoen kohierbelastingen. Bij de kohierbelastingen was vorige maand de inkomstenbelasting met f 144.91 miljoen de belangrijkste post. Bij de niet-kohierbelastingen kwam het meeste geld binnen aan omzetbelasting met f 552,37 miljoen, benzine-accijns met f 100,67 mil joen en de loonbelasting met f 437,93 miljoen. UTRECHT Een expeditieknecht uit Utrecht leverde de afgelopen maan den op bestelling vaste vloerbedekking aan familie en kennissen. Hij liet hun staaltjes zien en het tapijt naar keuze werd daarop afgeleverd. De politie van Utrecht heeft de man, de 21-jarige M.. gearresteerd, omdat hij de vloerbedekking stal bij de meu belzaak waar hij werkte. Tot nu toe had hij tien afnemers gehad, die vol komen te goeder trouw hun waar had den gekocht. Voor 8500 gulden aan tapijt is inmid dels- achterhaald. ZANDVOORT De Zandvoortse po litie geeft alle badgasten de raad zich niet op luchtbedden en dergelijke in zee te laten drijven. De zuidoostelijke wind trekt gevaarlijk sterk naar zee. De Zandvoortse reddingsbrigade heeft gisteren zeven mensen van de verdrinkingsdood gered. Bijna nie mand van hen kon zwemmen. Op het laatste nippertje werden ze bewus teloos uit het water gehaald. Enke len waren op luchtbedden kilometers ver van de kust afgedreven. UL LEIDEN Ongeveer 150 adspirant- leden van het Leidsch Studenten Corps zullen bij wijze van ontgroe ning fietspaden gaan aanleggen in Flevoland. Ze zullen daar van 2 tot 6 september hun handen uit de mouwen kunnen steken. Ze zullen worden' tewerkgesteld bij de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders. ROTTERDAM Tweemaal viel gis teren de metro in Rotterdam uit. Waar schijnlijk door de hitte, maar misschien ook door een toevallige samenloop van omstandigheden, raakte tweemaal een spoel van de lange afstandbediening in het centrale relaishuis aan de Hilledijk oververhit. Automatisch kregen alle treinbestuur ders een stopbevel. Aan die opdracht hoefden zij overigens niet meer te vol doen, want het veiligheidssysteem had zelf al onmiddellijk alle treinstellen ge blokkeerd. Dat gebeurde de eerste keer om tien voor twee 's middags. Het duurde tot kwart over vier voordat tussen de dui zenden relais de boosdoener was gevon den. Om tien over zes, toen de buiten temperatuur wat was gedaald, raakte weer een spoel oververhit. Om kwart over zeven was ook dat euvel verhol pen. Dertig autobussen werden naar de verschillende metrostations gedirigeerd waarna zij de route van de metro volg den. Waar de metro de Nieuwe Maas kruist, reden de bussen over de Maas bruggen. In de middaguren verliep dat nood- vervoer stukken vlotter dan bij de twee de storing toen er veel meer passagiers waren gestrand. Waar de treinstellen in een tunnel huis stonden of op het viaduct in Rot terdam-Zuid, moesten de reizigers uit stappen en via het looppad naast de rails naar het volgende station lopen. Dat verliep zonder moeilijkheden. On geveer een half uur na de tweede sto ring waren alle passagiers van de stations afgevoerd. Gelukkig viel het tijdstip van de tweede storing na het avondspitsuur. De directie van de R.E.T. gelastte gisteravond een onderzoek naar de oor zaak van de twee storingen. „Als de hit te de schuldige is zullen wij bijzondere maatregelen voor temperatuurbeheer- sing in het relaishuis moeten nemen. We kunnen ons nu eenmaal geen metro per mitteren die het bij warm weer laat af weten", zei de directeur van de R.E.T., de heer C. G. van Leeuwen, gisteravond. ADVERTENTIE Dentofix houdt ze stevig op hun plaats Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft dan de gehele daa een heerlijk gevoel van zékerheid en welbeha gen, want Dentofix doet zijn plicht! Dit moderne, antiseptische poeder werkt als een beschermend kussen en houdt boven dien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. DJAKARTA De volksraadpleging in West-Irian zal waarschijnlijk ge schieden door middel van kiesmannen in tie steden en van stamhoofden in de afgelegen gebieden. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft dat gisteren tegenover de correspondent van het ANP in Dja karta verklaard. Zoals bekend, zullen de papoea's vol gend jaar worden geraadpleegd over hun wensen met betrekking tot hun po litieke toekomst. Minister Malik zei dat hij nog niet kon vertellen hoe dat precies zal worden geregeld. Wel wees hij er op dat het door de bijzondere omstandigheden en het be staan van afzonderlijke stammen in afgelegen gebieden, niet mogelijk zou zijn een stelsel van kiesmannen in heel West-Irian toe te passen. Daar om zou aan stamhoofden kunnen wor den gevraagd zich als kiesman ter be schikking te stellen. In de steden zouden de kiesmannen op democratische wijze door de bevol king kunnen worden gekozen. De minis ter herinnerde er overigens aan dat het regionale parlement er herhaalde lijk de nadruk op heeft gelegd dat er geen volksraadpleging nodig is. „om dat de bevolking wenst dat West-Irian deel van Indonesië blijft uitmaken". SCHIPHOL Hoewel het onderzoek naar de oorzaak van de explosie zater dagochtend op Schiphol pas is begon nen, wordt als meest voor de hand lig gende mogelijkheid kortsluiting ge noemd. In de verwoeste DC 8 was een nieuwe elektrische bedrading aange bracht. De drie monteurs die met ernsti ge brandwonden in ziekenhuizen werden opgenomen, zijn buiten levensgevaar. De hangar, die in 1957 werd gebouwd, heeft een waarde van tien miljoen gul den. Deskundigen zijn pessimistisch ge stemd over mogelijk herstel. Madeira, dinsdag. Tk beloofde nog een enkele waarneming in Lissabon en omgeving. Eerst wat kleine dingen. Voor een kinderziekenhuis zag ik niet de gebruikelijke bloemenstal. maar een man met een schat aan speelgoed. Heel wat tram- en bus haltes bleken overdekt. Bij ons kun je nogal eens drijfnat worden. Vele huisgevels zijn bekleed met tegels. Hoef je ze niet telkens te schilde ren. Lege taxi's rijden met een groen lichtje. Bij ons moet je kij ken: zit er iemand in of niet. Lissa bon maakt een grootse indruk, maar er wonen vele mensen, die het ken nelijk niet breed hebben. We waren er op zondag, maar zagen niet veel zondagse kleding. Talloze moeders waren met de kinderen aan de wan del, maar je zag nauwelijks een kin derwagen; het jongste kind werd op de arm gedragen. Kan niet alleen landszede zijn. In ons land is kloos- terbouw nauwelijks aan de orde. In de contreien van Lissabon werden ons diverse gloednieuwe kloosters getoond. Er zijn hier arena's, maar ik wist dat niet de stieren mogen niet doodgemaakt worden. Als ze een wond hebben opgelopen, gaan ze in de verpleging. Met men sen die het regime onwelgezind zijn. is men niet zo zachtzinnig. De gids prees de universiteit ge weldig. Was ook een machtige serie paviljoens in een onvergetelijk parklandschap. Hij verzuimde alleen te zeggen, dat het eigenlijk geen universiteit was, omdat de weten- schapsbehoefening er aan banden ligt. We reden hele tijden langs de kust en zwierven door Cascais en Estoril. Een adembenemend stuk natuur, volgebouwd met verblinden de luxe. 't Oord der verbannen vor sten, is de toenaam van de streek. Wel, ze kunnen het er volhouden. Alle geneugten der aarde zijn bin nen handbereik. Maar waarom zou- DEN HAAG In mei zijn 10.689 nieuwe woningen klaar gekomen. Vo rig jaar mei waren dat er 9.983. Het aantal in de eerste vijf maanden van dit jaar gereedgekomen woningen be draagt 45.791 tegen 50.288 in dezelfde periode vorig jaar. ADVERTENTIE MUIDEN (ANP) Drie woningen aan de Weesperstraat in Muiden zijn gistermorgen uitgebrand. De brand ont stond in een van de huizen toen een gasfitter een kraan in de keuken kwam verwisselen. Men had niet in de gaten dat er ook een brandend petroleumstel in de keu ken stond. Een grote steekvlam zette daarop de kèuken in brand. De gasfit ter liep ernstige verwondingen op. AMSTERDAM De politieke groe peringen in de Amsterdamse gemeente raad kunnen zich binnenkort voor re kening van de gemeente één of meer as sistenten aanschaffen om de groepering bij het werk te helpen. Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad gisteren eer voorstel gestuurd, waarin die mogelijkheid wordt geschapen. Het voorstel komt voort uit een nota van de fractie van de V.V.D. Burge meester en wethouders hebben de ge dachte daaruit overgenomen. Elke politieke groepering krijgt per jaar een bedrag van duizend guldeh als tegemoetkoming in de kosten verbonden aan het aanstellen van een assistent(e). Dat bedrag wordt verhoogd met duizend gulden per jaar voor ieder lid van die groepering in de raad. Het totaal zal echter niet boven de twaalfduizend gul- ,den uitkomen. WASHINGTON Na harde onder handelingen is maandag de drie dagen oude staking van Amerikaanse zee lieden bijgelegd. Door de staking kon den 116 Amerikaanse koopvaardijsche pen, waaronder 24 met oorlogsmate riaal, niet uitvaren. We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mét de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaf lossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken. Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit den ze ook in Goëngermieden gaan zitten, waarvan Gerbrandy placht te zeggen, dat God die streek in zijn toorn geschapen heeft? Een ander punt is of ze in Estoril geluk vin den. De verbannen vorst is een ont worteld mens. Het casino kan hem niet doen vergeten, dat hij in de roulette des levens verloren heeft. Het zijn goede bewaarders, de Portugezen. Ik heb nooit zo'n in drukwekkende collectie karossen, bij elkaar gezien als in de voormalige koninklijke stallen van Lissabon. Daar kon zelfs de Wagenburg met de rijtuigen der Habsburgers niet tegen op. Je kijkt wel even. als je daar een reiswagen van Philips II wordt getoond. Wij hebben zelfs van twee eeuwen later geen rijtuigen meer. 'k Moest bij die wagen staande wel denken: er hoefde echt geen standaard op, al uit de verte kon je zien: daar komt de koning aan. Met auto's is dat wel wat anders. Een hele rij suppoosten bewaak te die karossen. Wat een beroep! Jaar in jaar uit maar op post staan bij die versleten glorie en zeggen: met Uw handen eraf blijven, alstu blieft. Het verhaal van die wagens hoeven ze niet te doen. Staat op bil jetjes. Als ik daar suppoost was. zou ik geloof ik mijn zilveren jubi leum vieren met het in de na nacht een paar paarden voor zo'n purperen vehikel zetten, en dan des morgens de hort op, Lissabon in, net op het spitsuur. Het museum der koetsen is in de jongste tijden nog eenmaal echt van pas gekomen. Toen de koningin van Engeland Lissabon zou gaan bezoe ken. vond de inmiddels al oude re publiek het niet passend haar in een automobiel door de stad te voe ren. (Republieken zijn vaak overge voelig, als er vorsten, op bezoek ko- nog ooit gebeuren? Hij ligt hier nu al 46 jaar. Europese landen zijn soms tegen doden harder dan niet- men). En toen werd besloten een oud koningsrijtuig van stal te ha len... Vreemd gevoel vqor Eliza beth om onder de reeds lang afge dankte Portugese kroon te rijden. dat madeira niet alleen keukenspul is, maar ook een zuster van de sher ry en de port. Vergeefs trachtte ik er achter te komen waar op dit eiland prins Alexander der Nederlanden, de broer van koning Willem III in 1848 stierf. Zijn spoor bleek hier uitgewist, 't Moet een eenzaam sterfbed zijn geweest, zo oneindig ver van huis en met in geen velden of wegen een familielid. Ja. oneindig ver van huis. Wist U, dat het zes weken geduurd heeft voor het Ne derlandse hof vernam, dat de prins gestorven was? Wel vond ik de laatste rustplaats van keizer Karei I. de laatste keizer van Oostenrijk en koning van Hon garije, op Madeira in ballingschap gestorven in 1922. Zijn ijzeren kist staat op een eenvoudige sokkel in een zijkapel van het kerkje van Monte. Ik weet weinig kerkjes die zo heerlijk gelgen zijn, je klimt bo ven de bloemenwereld uit, en wei nig kerkjes waar het zo sereniteit en vrede is. In de keizerlijke grafkelder van Wenen zag ik indertijd zijn borst beeld met de woorden: zijn lichaam is elders, maar zijn geest is hier. Wie iets van deze tragische jongge storven monarch weet, twijfelt er niet aan. dat die woorden juist zijn. Karei moet van de wereld geschei den zijn in de hoop, dat hij nog eens zou worden bijgezet in de Kapuziner Gruft, bij zijn voorgeslacht. Zal het Europese. President Nasser (die ik niet vereer) gaf prompt toestem ming, dat de door hem onttroonde koning Faroek in Egypte begraven werd. Wat deed keizer-koning Karei voor verkeerds? Hij heeft in de kor te tijd, twee jaar. dat hij regeerde al zijn onervaren krachten ingespan nen om zijn rijk tot de vrede terug te brengen. En hij kon het niet hel pen, dat hij ineens keizer en enkele malen koning was. Jk ontvang geen procenten van de WV van Madeira. Echt be langeloos meld ik U, dat de folders van dit eiland in de Atlantische Oce aan het niet te mooi maken. Zelfs het onkruid is er mooi. En wij heb ben het niet eens op z'n voordeligst gezien. Het regent al bijna de hele dag op z'n Hollands. Wat -zelden schijnt voor te komen. Die VVV is overigens zeer actief. Toen wij op een mooi uitzichtspunt waren aangekomen, begonnen daar juist volksdansen en toen de tweede bus van ons gezelschap daar arri veerde, begon die danserij ook net. 't Was voor mij wel even de vraag of je kinderen van een jaar of ze ven, acht aan zo'n manifestatie mee mag laten doen. Behalve de toeristische propaganda draait ook de commerciële op flinke toeren. Het eiland dat per jaar twaalf mil joen liter madeira moet afzetten (een formidabele plas!) had telkens een blad met glaasjes voor ons klaar staan. Het ging er, dacht ik. om ons nadrukkelijk te betuigen. Ctraks varen we hier weg, naar Las Palmas op Gran Canaria en dan komt de oversteek naar Ca sablanca, Marokko. In de volgende brief nog één ervaring op Madeira. De Duitse reisleiding zorgt er wel voor. dat we nergens onvoorbereid aankomen. Elke keer dat we weer -op een nieuw gebied aan varen is er een meneer, die met lichtbeelden en een gründliche uiteenzetting ons vertrouwd maakt met wat nu weer komt. Voor we in Marokko arrive ren krijgen we ook nog een college over de Islam. Het motto lijkt: jul lie mogen niet alleen genieten, maar moeten ook wat opsteken. Ach, ze hebben wel gelijk. Moei lijker vind ik het programpunt, dat we een boordfamilie moeten vormen. De eerste Duitser die ik hier sprak, op de kapiteinsreceptie, vertelde nadat hij gehoord had, dat ik Nederlander was, dat hij zo be vriend was geweest met „Uw staatsman Rost van Tonningen". Het was niet aardig van me, zo met het glas in de hand, om terug te zeggen, dat Rost onze geschiede nis niet was ingegaan als een staats man, maar als een landverrader. Ik had geen zin om het hierna over de tulpen te hebben en ben maar op gekrast. Th. Booy ■JhL If .F'W-,rn'Êl ma

De Vallei | 1968 | | pagina 10