„Koppelverkoop" Beurs van Amsterdam Propaqandafilm van Bio-vakantie-oorden Sammy Davis voelt zich niet veilig UIT DE KERKEN Cultuurprijs voor Noord-Limburg Internationals licht verdeeld Omzet K-Zout naar 2 miljard VANAVOND MORGEN Wisselmarkt RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Norit koopt in Schotland fabriek PILOOT STORM RECHTER TIE mÊÊUÊÊÊm, JhHHhH TELEVISIE ~:l T.V. LANGENBERG TEKKO TAKS Vagina 2 DINSDAG 2 JULI 1968 Soms ging oma voor een paar da gen naar haar dochter. Dan was Freek alleen in het statige huis. Dan werd er voor hem alleen gedekt, voor hem alleen gediend, tot het hem ver veelde en hij de maaltijden eenvou dig op zijn kamer bestelde, waar hij zo weinig kon eten als hij zelf wilde en niemand hem terwijl op zijn vin gers keek. Oma's thuiskomst verwachtte hij altijd weer met een zekere emotie «teeds weer tevergeefs. Hi vroeg niet en zij sprak niet. Moeder was dus nog steeds onver murwbaar...door Wegen, Freek wist zeker dat hij er achter stak. Moeder behield immers nooit zo lang achter een haar gevoelens, ten goede niet, maar ten kwade ook niet. Na een korte vakantie werd hij op genomen op het advocatenkantoor van Albert Ries, zoals dat indertijd door zijn ouders was geregeld. Hij moest zittingen en besprekin gen bijwonen, en bekend worden met de clientèle. Hij behoorde nog niet tot de medewerkers, maar stond bo ven het personeel. „De protégé van de baas'' werd hij genoemd. En deze bijnaam kreeg hij inderdaad niet ten onrechte, maar Freek hinderde het, dat hij hier was op voorspraak van de man, die hij haatte, van Meine Wegen, zijn stiefvader, uit dankbaar heid dat deze bekwame chirurg het leven had gered van mevrouw Ries. Doch het werk, dat zijn aandacht op eiste, hielp hem heen door de tijd, die onbarmhartig verder ging. Er kwam met Kerstmis weer een tekening van Noldie, voor de tweede maal thans na zijn heengaan van huis, ditmaal niet doorgestuurd zoals het jaar tevoren, maar rechtstreeks aan het adres van zijn grootmoeder. Noldie wist dus waar hij was. Zou zij ook weten waarom hij nu in Den Haag woonde? Zou zij weten of aanvoelen wat er met hem gebeurd was allemaal nadat zij met elkaar hadden gesproken? Maar de tekening zei hem niets: een blank kruis in een krans van stralende kerstroos. Hij was levend dood, hij voelde niet meer diep of sloot zich ervoor als hij wél iets voelde, uit vrees voor te leurstelling, voor nieuw verdriet en nieuwe pijn. In januari werd hij drieëntwintig jaar. Het was toen anderhalf jaar ge leden dat hij bij zijn grootmoeder in huis was gekomen. En de tijd ging voort. Een eindeloze zomer. Freek zag er niet veel van. Hij voelde de warmte als een drukking. De korte vakantie, in plaats van een uitspanning, werd een schier ondraag lijke leegte. Hij ging weer zwemmen en paardrijden tot hij niet meer kon en 's avonds van oververmoeid heid als een blok in bed viel. Van uit de stad gaan wilde hij niets weten. Waar moest hij heen? Op reis? Bui tenland? Ach wat, niets interesseerde hem. Op een morgen, licht en prikke lend met reeds iets van herfst liet Freek zich drijven in de blauwe zee. Op zijn rug lag hij, zijn handen langs zich. Om hem heen stroelde het groen blauwe water, koel en strelend, tilde hem op, dloeg over hem heen, schuimde en verstilde. Het voelde kittelen over zijn borst en langs zijn kin, waar telkens de zon hem tracht te te drogen. Over hem stond hoog de blauwe lucht met hier en daar slechts éven een kleine wolk, een dot rose pluksel los en zwierig op de al frisser wordende wind. Toen voelde Freek de moed in zich zijn lichaam te laten gaan, het los te laten als een ding op de golven er uit op te stijgen, het weg te laten drijven onder hem uit. Niets zou er veranderen, zo dacht hij, de golven bleven rollen, de hemel bleef èèn blauw, de lucht èèn klaarte alleen hij zou vrij zijn, zien met andere ogen, opgenomen zijn in het licht, dit licht misschien bevolkt vinden als hij maar de moed had zich aan zichzelf te ontworstelen. Maar de benauwdheid...? Zou hij de kracht hebben als de benauwdheid van het water over hem kwam, niet zijn armen uit te slaan, zich niet te verzetten? Hij, die zo goed kon zwem men. Het zou maar éven zijn en daar na vrijheid; die vrijheid moest hem het offer waard zijn. Doodsangst...? Zou hij nog doodsangst hebben, het leven deed hem immers niets. Hij deed zijn ogen toe, liet bewust zijn lichaam zwaarder worden in het water; het kabbelde over zijn ge zicht en duwde hem neer. Nog voel de hij zich niet benauwd, er was nog onverbruikte lucht in zijn geoefende longen. Hij blies die uit, langzaam, hield zijn ogen dicht. Het was hem of hij samensmolt met het water, dat zacht begon te gonzen in zijn hoofd, hij begon nu ook benauwd te worden, hield zich met al zijn wil tegen om niet weer naar het oppervlak te stij gen en...Plotseling deed hij het toch, S snel, de ogen wijd open in het zon- S licht. Noldie stond aan het strand, zij S had hem geroepen. In een flits had hij S haar gezien achter z'n gesloten ogen. 5 Zij riep hem, haar stem was week, en zo trekkend dat hij geen weerstand bieden kon. Freek spuwde water uit, vocht te gen de trekkende stroming, die hem nu niet meer wilde loslaten en zich met weke koele armen om hem vast- jj greep. Nu voelde hij angst, doods- E angst, vrees voor de duistere myste- 5 rieuze zee. Hij vocht voor zijn leven, maar hij won het. In het warme dro ge zand liet hij zich neervallen, totaal uitgeput. Waar was Noldie nu? O, ze ker ginds bij zijn kleren, die lagen een flink eind verder. Natuurlijk was hij afgedreven, dat alg voor de hand. Met moeite kreeg hij van zichzelf gedaan erheen te lopen. Hij was stijf en pijnlijk door zijn hele lichaam, spot tend sloeg de kille wind op zijn nat te lijf. Zijn kleren lagen er nog, dit strand - gedeelte was zelfs te stil voor dieven, maar Noldie was er niet. Hij keek om zich heen. Nergens kon zij zich ver stopt hebben; open en vlak lag het strand. Freek wreef zich af en trok zijn kleren aan, Noldie was er niet eens gewéést. Het begon door te drin gen tot zijn denken. Waarschijnlijk had het eendere gevoel van benauwd heid met haar redding van toen, hem haar beeld voor ogen gebracht. Hij huiverde, wilde deze verklaring maar het liefst aannemen, hoewel hij voel- de dat het niet de juiste was. Freek sprong op zijn fiets, trapte jj over het harde zand, trapte, trapte 5 tot hij thuis was, op van vermoeid- heid, met een akelig zwaar besef van schuld en zonde zoals in de tijd, toen hij nog gelovig was en weet had van schuld. Hij was wonderbaarlijk van iets onherroepelijks terug gehou den, onverschillig of het nu Noldies aanvoelen was geweest, of God, Die zich van haar beeld bediend had, óf God, Die haar hem had lèten aanvoe len... God...? De Allesziende, de Al omtegenwoordige...? Bestond er dan toch...Iets? God, geef mij dan een téken, een teken, dat ik niet gans verloren loop...Ik ben bang geworden van mij- zelf en van alles, ik heb losgelaten... s alles, maar geef mij er iets voor E terug...ondanks... Met hijgende adem lag Freek op 5 zijn bed in de schemer van de late S zomeravond. Nu pas drong tot hem door dat hij bijna een zelfmoordenaar 5 was geworden. Het woord stond als j geschreven op de schemering, met E dreigende druipende letters. Ontzet- 5 ting greep hem aan. Niet alleen was E door zijn schuld een ander leven be- s nomen, nu had hij willens en wetens zichzelf... (Wordt vervolgd) 3851. Twee groene en één rode vuurbal gloeiden op tegen de gitzwarte achtergrond om daarna snel hun glinstering te verliezen. Dit herhaalde zich nog twee maal en even later werd een schotelvormig ruimte schip zelfs met het blote oog zichtbaar. Sedert aan komst in de sector bleek de radar-apparatuur volkomen onbruikbaar vanwege de onophoudelijke storingen en daardoor was de verschijning van dit vreemde schip zo'n verrassing. Piloot Storms gezicht klaarde echter helemaal op, zodra hij de vorm van de schotel en het vlammende zon-embleem op het hoge kielvlak herken de. Toen Ferdydik hem bezorgd aankeek, riep hij ge- ruststellend uit: „Het zijn vrienden van ons van Vale- ron. Misschien een verkenner, die hier is met dezelfde opdracht als wij!" De grote schotel hield op enkele honderden meters afstand stil en meteen werd gepro beerd radio-contact te maken. Door de vreselijke sto ring slaagde men hierin slechts half. Tussen de sto- ringsgolven door wist Arend toch nog een redelijke con versatie te voeren met kapitein Tol Vardis, die zich nauwelijks verbaasde de in zijn wereld zo legendarische figuur van Arend Storm van Thallema hier aan te tref fen. Een honderdtal commercieel ingestel de huwelijksbureaus incasseert jaar lijks zes a acht miljoen gulden van een groot gedeelte van de ongeveer een half miljoen Nederlanders, die buiten hun wil ongehuwd zijn en via een of meer van deze bureaus aan een levens partner wensen te komen. Er zijn tot nu toe slechts vier bureaus, die zonder winstbejag deze mensen een kans op wat meer levensgeluk proberen te bie den: een hervormd, een gereformeerd, een katholiek en een humanistisch (bin nenkort komt er nog een algemeen bij). Twee zeer waardevolle constaterin gen uit de „special", die „Achter het nieuws" gisteravond wijdde aan de vrije koppelverkoop, waarmee men in ons land ongehuwden aan de man of de vrouw (en kennelijk in de eerste plaats zichzelf aan geld) tracht te helpen. En kele slachtoffers van dit verschijnsel kwamen voor de camera hun vaak ont roerende relaas vertellen. Een verte genwoordiger van de Gezinsraad, die onlangs een onderzoek had ingesteld, was ook nogal ontevreden over de reac ties van een aantal door deze raad re presentatief geachte bureaus. Wel had den we graag toch ook minstens één van deze bureaus in deze documentaie- re vertegenwoordigd gezien. Moest het programma-onderdeeltje over de huwelijksbemiddeliiTg via de computer uit „Holland op z'n malst" van Sieto Hoving en de zijnen op zijn beurt door de kijkers aan deze docu mentaire over de koppelverkoop van eenzame mensen worden gekoppeld? Ik weet het niet, maar in ieder geval was dit het minst aardige en op het onder werp slaande gedeelte uit dit ver der voortreffelijke cabaretprogramma, waarin de kunst in het algemeen en het Holland Festival in het bijzonder op de hak werd genomen. Sieto Hoving (min der „zuur" in zijn humor dan de laat ste jaren nogal eens het geval was) kwam zelf het best voor de dag als „Jan met de pet", die enerzijds niet veel van kunst begrijpt, maar ander zijds degenen die er wél gevoel voor hebben of dat althans menen te hebben, voor „snobs" uitmaakt. Verder zorgde hij voor een weliswaar niet altijd even fijnzinnige, maar globaal genomen knappe en kolderieke conférence over de Gijsbreght. Marijke Hoving en Tine ke van Leer kwamen met een snobis tische dialoog over beeldende kunst, waaruit we nog graag, ten gerieve van de zich ten onrechte kunstenaar noe mende lieden én de verfoeiers van de echte kunstenaars, dit „doordenkertje" citeren: „Een beroepskunstenaar is iemand, die kunstenaar is van z'n be roep". J. v. d. K. AMSTERDAM (ANP) De Stich ting Bio-Vakantieoord heeft een nieuw filmpje van vier minuten laten maken voor vertoning in de Nederlandse bio scopen. Het filmpje laat ditmaal mede lijden wekkende beelden achterwege en schenkt juist aandacht aan het ge zonde kind. - Voor een revalidatiecentrum in Am- hem hoopt de Stichting met het filmp je van René van Nie drie ton bijeen te krijgen. LONDEN Sammy Davis jr. die optreedt in de musical „Golden boy", in het Londense Palladium Theater, wordt dag en nacht door rechercheurs van Schotland Yard bewaakt. Een on bekende heeft telefonisch gedreigd een aanslag op hem te willen plegen. Davis spreekt vrijwel elke avond vanaf het toneel in het Palladium over de negerbeweging en de burgerrech ten. Hoewel hij zijn drie kinderen naar de Verenigde Staten heeft terug gezonden, wil Davis tot het eind toe, in septem ber zijn rol in Golden boy blijven spe len. Vorige maand verklaarde hij geïnte resseerd te zijn in een ontmoeting met de leiders van de Britse Black power- beweging. HILVERSUM I 18.99 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Dansorkest en zangsolisten. 19.00 Trefpunt: montage van verschil lende GONK-programma's. 19.30 Nws. 9.35 Variëteitenkabinet: gevarieerd programma. 20.45 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox de tective-hoorspel. (dl 8). 21.22 Zing met ons mee: liedjesprogramma 21.45 Uit ben je... een radioverslag van de realiteit. 22.30 Nws. evtl. S.O.S.-berich- ten. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Het muziekleven in Nederland van vóór 1940, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III 18.00 Stereo: Metropole orkest. 18.30 Nws. 18.46 Actualiteiten. 18.05 De ron de van Frankrijk 1968, nabeschouwing. 19.15 Van je buren moet je 't hebben: licht programma. 20.00 Brabants or kest: moderne en klassieke muziek. In de pauze: Ontwikkeling is de nieu we naam van de vrede (II), klank beeld over het ontwikkelingswerk in Afrika. 21.35 Kerkorgelconcert. 22.00 Mannenkoor. 22.30 Nws. 22.40 Overwe ging. 22.45 De zingende kerk: gewijde muziek. 23.00 Kansen na 20 jaar: godsdienstig klankbeeld. 23.30 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. AVRO: 19.06 In kleur: De Monkees Alias Micky Dolenz, TV- Feuilleton. 19.33 In Kleur: De vliegen de non, TV-feuilleton. NTS: 20.00 Jour naal. AVRO: 20.20 Delftse Studenten Almanak: programma gewijd aan het 24ste Lustrum van het Delfts Studen tencorps. 20.45 Gala-Show met Joséphi- ne Baker. 21.30 In kleur: Venster op het Oosten, filmreportage, NTS: 22.10- 22.15 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. 19.03 De Verrekijker, inter nationaal jeugdjournaal. 19.15 Van ge west tot gewest. 19.35 Holland Festi val Magazine. 20.00 Journaal. 20.20 In kleur: Holland Festival 1968. Lucelle, blij- en treurspel van Louis de Jars. (21.45-22.10 Pauze van 5 minuten. Daarna: Noordelijk Filharmonisch or kest: klassieke muziek). 23.05-23.10 Journaal. Ned. Hcrv. Kerk: Bedankt: voor Monster: W. Vroegin- deweij te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken: Benoemd: tot legerpred. te Middel burg: P. Wamelink te West-Terschel ling, die deze benoeming aannam. Chr. Geref. Kerken: Tweetal te Ridderkerk: J. C. L. Star- reveld, kand. te Den Haag en H. Wubs, kand. te Apeldoorn. Beroepen: te Dedemsvaart: J. van Dij ken, kand. te Biezelinge. Geref. Gemeenten Beroepen te Berkenwoude, Klaaswaal, Leiden, Scherpenisse, Stolwijk, Terwol- de en te Veenendaal A. M. den Boer, kand. te Ridderkerk; te H. I. Ambacht, Oude water en te Tricht J. Baaijens, kand. te Ridderkerk. VENLO De filmkring Venlo heeft een cultuurprijs voor Noord-Limburg ingesteld. De prijs, bestaande uit een bedrag van duizend gulden en een bij behorende oorkonde, wordt jaarlijks uitgereikt aan een in Noord-Limburg wonende kunstenaar of andere persoon die zich bijzonder verdienstelijk voor de cultuur in deze streek heeft ge maakt. HILVERSUM I. VARA: 7.00 Nws. Aansluitend: och tendgymnastiek. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte gr. muz. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Act. 8.20 Stereo: Lichte gr. muziek. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, pr. voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Klas sieke gr. muz. 9.35 Waterst. 9.40 Lich te gr. muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.42 Stereo: Blokfluit, cello en klavecim bel: klassieke muz. 12.00 Stereo: Bols- hoi strijkorkest: mod. en klassieke mu ziek. 12.21 Voor het platteland. 12.16 Med. voor land- en tuinbouw. 12.29 Promenade-orkest: amusementsmuz. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Stereo: Ope ramuziek (gr). 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Kla rinet en piano (opn): Moderne muz. 15.15 Sopraan, harp en piano (opn.): moderne en klassieke muz. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Operettemuz. (gr). 16.45 Stereo: VARA's Popshow. 17.20 Voor de jeugd. 17.55 SOS-berichten. HILVERSUM II. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het leven de woord. 7.15 Oude muz. (gr). 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Klassieke dansen (gr). 8.00 Nws. TROS: 8.11 Op sleeptros: platenprogr. voor automobilis ten (8.30 Nws). 9.15 Stereo: Operettemuz. 9.45 Voor de kleuters. 10.00 Promenade orkest: klassieke muz. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Discogram: muzikaal wedstrijdprgramma. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee, gev. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.). NCRV: 14.00 Stereo: Semi-klassieke muz. (gr). 15.20 Stereo: Lichte gr. muz. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Zang met harpbegeleiding: volksliederen. 17.15 Lichte gr. muziek. 17.50 Overheids voorlichting: Zeker is zeker, informa ties over onze sociale verzekering. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.03 Nieuwe langspeelplaten. 10.30 Ramblers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Mu- ziek-lezen: het laatste internationale nws op 't gebied van de lichte muziek. (12.00 Nws). Tussen 13.00 en 17.00 Ron de van Frankrijk. AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.06 Vrolijk platenprogr. 14.00 Nws. 14.03 Muziek-boetiek: mu- artiesten. 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvit.: populair verzoekplatenpr. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Superclean dreammachine: licht pr. (17.00 Nws. 17.02-17.05 Act). DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal, (herhaling van de vorige avond). 10.20 Amuse mentsprogramma. 11.00 Spelprogram- ma. 12.00-13.30 Actualiteitenkroniek. 16.40 Journaal. 16.45-18.00 Kinderpro gramma: 16.45 Tien minuten met Adalbert Dickhut. 16.55 Reportage. 17.15 Ferien mit Minka, Tsjechische speelfilm. 18.00 Journaal (Regionaal programma: NDR: 18.05 Actualiteiten 18.19 Journaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 TV-serie. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.05 Documentair programma (her haling). 18.10 TV-film. 18.25 Goeden avond. 18.30 Journaal. 19.10 TV-film. 19.40 TV-serie). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Showprogramma. 21.10 Vor der Revolution (Prima della Rivoluzione), italiaanse speelfilm. 22.55 Journaal, commentaar en weer bericht. DUITSLAND II. 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Ac tualiteiten en muziek. 18.15 Drei Frauen im Haus, TV-serie. 18.50 Kleur: Die Globetrotter, TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en actualitei ten. 20.00 Sportprogramma. 20.30 TV- serie. 21.00 Gauner gegen Gauner, de tective-serie. 21.50 Informaties en me ningen uit het economisch leven. 22.35 Nws., weerbericht, actualiteiten en re portage. 36. „Dat is de man die jij zo wreed vermoord hebt!" zegt Rechter Tie. Seng Kioe springt woedend naar voren, maar twee gerechtsdienaars grijpen hem vast. „Dat is een leugen", roept hij uit. „Die ouwe gek was nog springlevend toen ie gisteravond bij ons de deur uitliep". „Wie was hij?" vraagt de Rechter streng. „Een rijke vent uit de hoofdstad", zegt Seng. „Twan- Moe-ts ai heette die. Hij was de baas van een grote drogisterij, maar hij kreeg het op z'n heupen van me zus, en sindsdien wou ie altijd met ons meetrekke. Hij vond 't een grote gein om de zwerver uit te hangen en hij deed alles wat me zus wou. Ze had hem genoeg poen kenne aftroggele, maar dat wou dat stomme wicht niet. Zelfs die ring wou ze niet van 'm inpikke. Evengoed hadde we een mooi bakkie rijst an 'm, dus ik zou 'm heus nooit van kant hebben gemaakt". Rechter Tie speelt nog steeds met de mogelijkheid dat pandhuishouder Leng gechanteerd werd. „Wanneer heeft Leng je in dienst genomen, om kisten te smokke len?" vraagt hij. Seng Kioe zakt op zijn knieën en roept uit: „Ik in dienst van zo'n uitzuiger! Welnee, mijn baas was Liau de Bakker uit Tsjang-pei. Maar ome Twan heb ons van 'm losgekocht! De Bakker wou ons kisten over de rivier laten zette, maar dat was ons veel te link. En toen hebben we ons afgescheije. Dat is de eerlijke waarheid!" 60. Het raam zat zo laag, dat zelfs Tekko met zijn korte beentjes er gemakkelijk bij kon komen. „Een, twee... hup!" Daar zat onze vriend al in het raamko zijn. Hij leunde zover mogelijk voorover en probeerde met de ogen de inktzwarte duisternis te doorboren. Maar aangezien hij niet veel kon zien en zijn oren geen enkel verdacht geluid opvingen, besloot onze vriend de boel maar eens wat meer van dichtbij te gaan bekijken. Hij liet zich zachtjes over de venster bank naar binnen glijden en sloop voetje voor voetje het gebouw in. Van de zaklantaarn wilde hij niet on nodig gebruik maken daar het licht hem gemakkelijk verraden kon. Hoe groot de ruimte was en waar hij zich precies bevond, kon Tekko moeilijk nagaan. Hij voelde wel een paar grote zakken waar hij bijna te genaan botste, maar verder scheen alles leeg en ver laten. Maar dat scheen dan ook -alleen maar zo, want toen hij plotseling tegen een houten voorwerp opliep, klonk er, niet ver van hem vandaan, direct een zwaar en dreigend gegrom. Onmiddellijk knipte Tekko zijn zaklantaarn aan en liet de lichtbundel in de richting schijnen vanwaar het geluid gekloken had. „Goede Ge nade!" kreunde hij en staarde ontzet naar een grote gorilla die vlak bij een deur stond, dit had Tekko niet verwacht. Brullend van woede omdat het schelle licht hem verblindde kwam de gorilla op Tekko af en deze wist niet beter te doen dan het hazepad te kiezen. Fonds Vorige late koers oot. Nederland 1966-1 7 103V. 103 A Nederland 1968 6è 99A 98% Nederland 1966 61 96% 96% Nederland 1967 61 96% Nederland 1967 6 94s/« 94% Nederland 1965-1 53 93% 93A Nederland 1964-1 51 89% 89% Nederland 1964 5 88A 88 Nederland 1958 4) 88% 88 A Nederland 1964 41 95% 95% Nederland 1959 41 86% 86% Nederland 1963-1 41 82% 82% Nederland 1961 4 83*/» 83'/* Nederland 1953 33 78j/4 78s/4 Ned. staffelt. 1947 31 71% 71A Nederland 1951 3| 893/« 89s/« Nederland 1953 1-2 31 83% 83% Nederland 1950 1-2 31 72s/4 72s/« Nederland 1954 1-2 31 74% 74V* Ned. grootb. obl. 1946 3 83A 83A Ned. dollarlng. 947 3 86% 86% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 96'/* 96% ld. 30-jar 1958/'59 41 84% 84s/4 H.V.A.-mijen ver. a. 103 102'/* A.K.U. a. 84.9 84.9 Delimij. f. eert. 68.5 68.3 Hoogovens n.r.c.v.a. 120 119.7 Philips gem. bezit. v. a. 146.1 145.9 Unilever c.v.a. 139 138.6 Kon. Zout-Organon 176.3 176 Dordtsche Petr. a. 840 846 Kon. Pe:T. f. a. 174 174.7 H.A.L a. 728/« 72»/4 Java-China p n.r.c.v.a 144 144s/4 K.L.M a. 204.9 200 Rotterd Lloyd a. 135»/4 135V* Scheepvaartunie a. 121V« 121 Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 63 100 Ar 99% Bk v. Ned. Gem '67-1-2-3 61 98A 98% Bk v Ned Gem 1965-1 6 94*/« 93% Bk v. Ned Gem. '58-1-2-3 43 86'/* 86V* Nat. bk v. mid kred. '66 7 100«/4 100V« Nat. Investeringsb. 1965 53 94% Fr.-Gron Hyp.b dw 6 927/s 93 Alb Heyn wdlobl '55 4 138'/* British Petrol. 1966 71 103V* 103 Bijenkorf 6 100 Co-op Ned. r.spaarbr 153 Ned. Gasunie 1966 6è 98% 98 V* Ned. Gasunie 53 93s/4 93>/4 Philips dir. 250-100 '51 4 78% Pegerr 1-2 1957 6 95»/4 Pgem 1957 6 96'/* 961/* (Slotkoersen van gisteren) Rott Rijn Pijpljnij. 51 K.L.M. 15-Jarig 5- Ned. Spoorw. 57 1-2 43 Berghuizer Pap.fabr. 41 Gelder Zonen v. 43 Grasso's Kon. Mach.f. 53 Meteoor beton 5i Stokvis en Zonen 43 Thomassen/Dr.-Verbl. 41 Alg. Bank Ned. a. Am robank f 20,— a. Nationale Ned. cert. Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br n.r.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst-Will. f 1000 nrcva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé n.r. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr cert. Drentsch-overijs. houth a D.R.U. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a Grasso's kon. mach. fabr. a. Heineken's Bierbr. aand Holec aand. Interratio aand. Kon. Ned Papierfabr a. Kon. Ned. Textielunie cert. Krasnapolskv La. K.V T (kon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a Lips en Gispen cert. Meteoor Beton a. Misset, Uitgeversmij. a Naarden Chem. fabr. a. Naeff gebr. a Nedap ned. app.fabr. aand. Ned. Kabelfabrieken aand Nelle. wed. J. van aand. Nyma n.r.c.v.a. Niiverdal-ten Cate a. Overz Gas, nat. bez. v.a.1 Pakhoed a eren) 94% 94»/« 90V« 93«/4 90% 90% 94 94% 87% 87% 89 86% 88% 89 100 98% 225% 224% 48.5 42 685 685 162% 162% 90.5 91.5 172% 171% 260.3 259.1 434 434% 201 201 73 73% 195 195 139 138% 430 426 545 558 610 624 975 975 157% 157 127 127 373 372% 79 80% 420 405 590 585 61% 62% 442 450 194 196 121% 124% 750 744 140 140 736 727% 149 148% 340 328 150 150 44% 45 52.5 54 217% 215 259% 259% 127% 120% 121 122 315 602 598 212 213 140 140 312 312% 398 398 37»/« 38 V* 81% 81% 93.5 95 91 91.5 Pal the a 68 67% Pont Houthanael a. 166% Reesink en Co. a. 1637s 164 Scheveningen Expl.mij.L a. 24.2 24.1 Schokbeton aand. b. 196 195 Scholten Carton en Pap. a. 250 234 Schuppen Sajetfabriek a. 907* 91 Simon de Wit aand. b. 483 482 Technische Unie a. 266 263 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 89.5 89.2 Twentsche Kabelfabriek a. 375 Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B bel depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbei fonds part. f. Interunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco f. Unitas 150 a. Ver Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. cert. Int. Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T 15-10a33-l/3d cert Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. 92 Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 162 1637* General Electric cert. 871/* 877< Genera) Motors cert. 807* 807* Kennecot* Copper cert. 42s/4 Phillips Petroleum cert. 567* R.CXA. cert. 47»/i Republic Steel cert. 427* Shell Oil cert 657* Standard Brands 10 a eert 437s U.S Steel (10) cert 39V« Wool worth cert. 267s VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN 457* 44V« 107*/» 1077* 195 157 157 190 193 121 125 175 175 597* 567* 97.5 99 1547* 1527* 825 61 60 820 820 633 633 629 198.8 199.3 244.4 244 211.5 211.5 415 414.8 103.7 103.7 595/a 11174 11074 29 29 537s 527s 52 51II 297* 2974 677s 5674 577s 43 577s 48 427* 6574 4274 407s 2674 Kon. Olie 174.60; Unilever 138.20; Phi lips 145.30; AKU 84.90; KLM 198.50. AMSTERDAM, 1 juli Beursplein 5 heeft vandaag de nieuwe beursweek, alsmede de nieuwe maand bij de ope ning ingezet met een licht verdeelde stemming voor de internationale waar den. Kon. Olie was 30 cent hoger op 174.50, waarna wat lokale kooporders de koers verder deden stijgen tot 174.80. AKU was prijshoudend op 85.10, na een opening op 84.90. Philips en Unilever waren nauwelijks prijshoudend op resp. 146 en 138.90. Hoogovens werd onveran derd geadviseerd op 120. De handel in de internationale waarden had weinig te betekenen. Er was dan ook geen enkele aanleiding om tot ruime kooporders of verkoopopdrachten over te gaan. Wall Street moest vrijdag de eerder op de dag behaalde koerswinsten later weer geheel afstaan. De markt sloot er nauwelijks prijshoudend, maar de com puteraandelen waren flauw. Van de Ne derlandse fondsen steeg Philips op de Newyorkse beurs 1/4, Kon. ©lie 1/8, doch KLM moest ruim een dollar prijs geven. Ook in de scheepvaartsector viel weinig te beleven. Kon. Boot en Van Nievelt ontmoetten wat lokale vraag; daarentegen lagen er wat verkoopor ders voor Holl. Amerika Lijn en Scheep vaart Unie. Hierdoor was de stemming in deze sector licht verdeeld. De cul tures openden zwak, doch konden zich later goed herstellen. De staatsfondsen- markt was merendeels zwak met wei nig zaken. De aandelen van de NDSM werden vandaag weer verhandeld na de ge dwongen rustdag van vrijdag. Zoals bekend biedt Verolme. 100 pet in con tanten voor deze aandelen, plus een scrip (schuldbewijs) van f 250 per aan deel NDSM van nom. f 500. De betaling van deze scrips is afhankelijk van de toekomstige ontwikkeling van de NDSC, een gok dus, aldus de beurs. Men is ter beurze over het bod van Verolme niet best te spreken. Dit gezien de intrinsie ke waarde van de aandelen NDSM. Men acht het niet uitgesloten dat bin nenkort in scrips zal worden gehan- dels. De aandelen NDSM werden van daag geadviseerd op 103, tegen een vo rige notering van 1067* en 89 vóór de bekenmaking van de fusie. AMSTERDAM De omzet van de Koninklijke Zout-Organon is in de eer ste vier maanden van dit jaar gestegen tot f 613,83 miljoen tegen f 1.676,14 mil joen over het gehele jaar 1967. In deze periode van vier maanden bedroeg de nettowinst f 34 miljoen tegen f 90,7 mil joen over de twaalf maanden van 1967. Het bestuur is van riiënihg dat dit cijfer een goede indicatie geeft van de te ver wachten groei van de nettowinst voor het gehele jaar 1968. Het bestuur streeft naar een verdere groei, vooral van zyn internationale activiteiten. De winst per aandeel bedroeg over de eerste vier maanden van dit jaar f 3,62 tegen f 9,89 over geheel 1967, waarbij nog in aanmerking moet wor den genomen, dat het aantal uitstaande aandelen in deze vier maanden is ge groeid van 9,17 tot 9,39 miljoen stuks. Wanneer de groei in de winst in dit tempo blijft aanhouden dan betekent dat een stijging van de winst per aan deel van bijna f 1 of tien procent, en een groei van de omzet naar de twee miljard gulden. Dit wordt meegedeeld in het prospec tus dat de aangekondigde uitgifte van 20 miljoen twintigjarige in gewone aandelen converteerbare obligaties, elk van 1.000 begeleidt. De uitgiftekoers is 100 procent. De couponrente en de conversieprijs zullen eerst op of om streeks 9 juli worden bekendgemaakt. Met de verwisseling in aandelen zal op l oktober kunnen worden begonnen. Het nog niet meedelen van de belang rijkste voorwaarden van de lening houdt verband met het internationale gebruik bij dergelijke emissies. Zij zul len na sluiting van de inschrijving en kort voor de toewijzing van de obliga ties worden bekendgemaakt. Op de stuk ken kan tot en met 8 juli worden inge schreven bij de Amro Bank, Pierson, Heldring en Pierson, de Algemene Bank Nederland en Mees en Hope, Ameri kaanse ingezetenen mogen hierop niet inschrijven. De storting op de toegewe zen obligaties dient op 18 juli te ge schieden. Beursnotering in Amsterdam en Londen zal worden aangevraagd. Uit de kapitalisatie per 30 april blijkt dat het eigen vermogen van het con cern al weer ver over de f 900 miljoen is. Eind 1967 bedroeg dat f 897,75 mil joen. Op 30 april was een bedrag be reikt van f 921,88 miljoen, waarvan f 187,81 miljoen aandelenkapitaal. Het vreemd vermogen op lange termijn was op 30 april f 256,95 miljoen groot. AMSTERDAM. Norit heeft de Schotse maatschappij Clydesdale Che mical Company in Glasgow overgeno men. Naar de directie van Norit ons meedeelde is de onderneming gekocht tegen betaling in contanten. De fabriek heeft wat omzet betreft een omvang van eenvijfde van de fa briek van Norit in Klazienaveen. Verder wilde de directie niet gaan; evenmin is de koopprijs, die geheel uit eigen mid delen is gefinancierd, bekend gemaakt. Clydesdale produceert poedervormige actieve kool onder het merk Actibon. De fabricagemethode is anders dan die bij Norit, namelijk chemische activatie tegen stoomactivatie bij Norit. De di rectie beschouwt Clydesdale dan ook als een welkome aanvulling voor het be drijf. Bij Clydesdale werken zeventig mensen. AMSTERDAM. 1 juli. Contante prijzen: Londen 8.623—8.63*; New York 3.62 A—3.62AMontreal 3.36 A—3.3612; Parijs 72.79—72.84; Brussel 7.251—7.253; Frankfort 90.5290.57; Stockholm 70.04 —70.09; Zürich 84.19—84.24; Milaan 58.15158.201; Kopenhagen 48.301 48.351; Oslo 50.65—50.70; Wenen 14.031— 14.041; Lissabon 12.681—12.69}.

De Vallei | 1968 | | pagina 2