Ronde van Frankrijk Nederlanders vielen terug op gloeiend-hete Tourdag Zilverberg uit de strijd Franse pater met ruilhart heeft zeer grote honger G AULLISTEN VIERDEN OVERWINNING ENGELAND GEPLAAGD AFKOMSTIG UIT DE DOOR STOF SAHARA Hulp Onzeker Presentje Prins sprak over Hilversum III tot luchtmachtstaf Vonnis tegen Galilei in revisie Chinese student vertelde fabeltje Vaponastrip kan nu no£ zonder opschrift „Vergift" verkocht Aardbeving op Japans eiland Sardijnse bandieten neergeschoten Duits nazi-jager overleden Johnson naar El Salvador Gratis trammen in Lissabon Geen staatsloterij in Engeland Ds. Knott verlaat VPRO-bestuur Drie nabestaanden oorlogsslachtoffers naar Indonesië Jongeman verdronk in zwembad Nieuwe fabrieken in Dedemsvaart en Bergen op Zoom Politie controleert banden geparkeerd staande auto's Ir. K. van den Pols voorzitter FME Nieuwe toestellen voor Garuda HET WEER JIV EUROPA UITSLAGEN Klassementen Koningin wordt Brits ere-commandante Toezicht Wind mee Teleurstelling DINSDAG 2 JULI 1968 ROUAAN Vier uur lang leek de Ronde van Frankrijk maandag tot rust ge komen. Op weg naar 't zinderende Normandië, waar de temperatuur de 30 gra den haalde, trapten 99 renners rustig voort. Zelfs rugwind kon de snelheid niet opvoeren. Maar bij de ravitaillering, na 150 kilometer, brak een stortvloed van acties los. Lucien Aimar was de aanstichter, Jean Stablinsky nam de draad op waar de oud-Tourwinnaar hem had laten liggen. De slag was ontbrand. Na af loop kon de balans en voor talrijken ook de schade worden opgemaakt. Van Springel was zijn gele trui kwijt geraakt aan Jean Pierre Genet. De Neder landse ploeg had alle slagen verloren. Haar eerste man, Jan Janssen, eindigde als 43e. Het is voor de Nederlanders een hel se dag geweest, en het verlies is niet alleen beperkt gebleven tot tijd, boven dien moest Huub Zilverberg het ren- nersveld verlaten. De boomlange Bra bander was de laatste renner, die bin nenkwam in Rouaan. Zijn verlies op de snelsten bedroeg 21 minuten en 13 se conden. Eigenlijk is het nog een wonder dat Zilverberg is binnen gekomen. Het is namelijk voor hem een van dé ergste dagen uit zijn wielerloopbaan geweest. Op het moment dat Aimar zijn aanval inzette voelde Zilverberg de inzinking, die zich al eerder voorzichtig had aan gekondigd, in alle zwaarte over zich heen komen. Het peloton, dat de aan val van Aimar wilde pareren, liep van hem weg. Geen Nederlander hielp hem. Op zulke momenten moet ieder voor zichzelf zorgen. Zilverberg wilde wel, maar z'n benen konden niet. Even kreeg hij weer hoop, toen hij plotseling drie Oranje truien zag: Vianen, Ottenbros en Schepers. Kort nadat Zilverberg het contact na melijk had verloren, kregen Vianen en Ottenbros onmiddellijk na elkaar een lekke band. Schepers was terug geble ven om het tweetal te helpen. Zilver berg mocht natuurlijk aanhaken aan dat Oranje-treintje, maar hij kon niet. Zijn eigen woorden na de finsh zijn: „Drie m^n leken een geschenk van de hemel. Op mij konden ze echter niet blijven wachten. Ik probeerde bij te blij ven, het ging niet. Weer reed er een groep van mij weg. Op zo'n moment ga je twijfelen, zal ik afstappen, zal ik doorgaan. Het werd verder fietsen, na tuurlijk. Liever doodop te laat binnen komen dan bij de eerste echte moei lijkheden de bezemwagen in. Ik haalde twee Franse coureurs in (Robini en Du- creux, die later opgaven) en die zeiden tegen mij, stop maar, wij komen toch te laat binnen. Weer die twijfel, toch be sluiten om door te gaan. Onze tweede auto kwam bij mij rij- - ié I Vierde etappe: 1. Chappe 6.23.30; 2. Van der Berghe (België) 6.23.33 3. Bolley (Frankr.) 6.23.28 4. Int Ven (België) 6.23.33 5. Passuello (Italië) z.t.; 6. Genet z.t.; 7. Schiavon (Italië) z.t; 8. Stablinsky (Frankr.) 6. 23.56; 9. Gomez del Moral (Sp.) 6.26.19; 10. Smaniotto (ZwitJLux) z.t. 11. Grian (Fr. B) 6.26.48; 12. Van Vreckom (Belg. B) z.t.; 13. Bracke (Belg. B) z.t.; 14. Bitossi (It.) z.t.; 15. Vicentini (It.) z.t.; 16. Van Ryckeghem (Belg. A) 6.26.53; 17. Schutz (Zwits./Lux.) z.t.; 18. David (Belg. B) 6.26.56; 19. Brand (Zwits./Lux.) +5; 20. Grosskost (Fr. B) z.t.; 32. Poulidor (Fr. A) 6.26.56; 43. Jans sen (Ned.); 51 Vianen (Ned.); 64 Den Hartog (Ned.); 74. Ottenbros (Ned.); 75. Nijdam (Ned.); 81. Dolman (Ned.); 84. Schepers (Ned.) allen 6.26.56; 97 Zilver berg (Ned.) 6.44.43. Ploegenklassement vierde etappe: 1. Frankrijk B (Chappe, Bolley en Grain) 19.13.51; 2. Italië 19.13.54; 3. Frankrijk A 19.14.25; 4. België A 9.16.22; 5. België B 19.17.09; 11. Nederland (Janssen, Vianen en Den Hartog) 19.20.48. den. John Krijnen, de mecanicien, sprak mij moed in. Ik kreeg kruikjes met koud water. Als je dan afstapt, voel je je een verrader. Negentig kilometer heb ik voor cfe bezemwagen uitgezwoegd. De laatste tien, toen het beentje omlaag ging luk te het weer". Zilverberg heeft al zijn werk en zijn moed niet beloond gezien. De jury van commissarissen heeft de Nederlander, die met een achterstand van 21 minuten en 13 seconden binnen kwam, niet in de ronde gehandhaafd. Met 2 minuten en 3 seconden had hij de tijdslimiet, die voor deze etappe vijf procent van de tijd van de winnaar be droeg overschreden. Reglement is regle ment, zeker in het begin van de ronde, al is het verloop van de tour ook nog zo grillig. Grillig is deze ronde ook geweest op de vierde dag. Een teleurgestelde Jan Janssen noemde de tour tot nu toe zo enorm gecompliceerd. „Er zijn zoveel renners, die dit jaar de pingeon van 1968 kunnen worden. Je moet eigenlijk op iedereen letten. Je kunt nooit denken die man kan ik laten gaan, want die is ongevaarlijk. Er is een aantal men sen, dat je niet uit het oog mag verlie zen, maar er zijn er nog zoveel, die je ook aldoor in de gaten moet houden". Het is inderdaad niet te beoordelen of op het schaakbord van de tour een centrumpion wordt verschoven of dat het een pion is die in de loop van het spel kan promoveren tot een stuk. Dui delijk natuurlijk was dat Jean Stablinsk en Serge Bolley de twee renners dié de beslissende ontsnapping inzetten, pion nen zijn en zullen blijven en mogelijk zelfs binnenkort van het bord zullen verdwijnen. Maar de schijnzetjes voor het beslissende offensief werden gedaan. Zijn dat proefballonnetjes of hebben zij werkelijk betekenis? De aanvallen voor de ravitaillering hebben gewoonlijk maar heel kort geduurd. Perez Frances, Elorza, Bitossi, Jourden, Schiavon, Vandenberghe, Gomez del Moral, Pou lidor en Brands waren er bij betrokken. Nederland heeft toen ook weieens een mannetje voorin gehad, Schepers, Beu gels en Ottenbros zijn meegegaan met de aanvallen. Niemand echter was pre sent toen Aimar. na 141 km onmiddel lijk na de ravitaillering wegsprong. Dat kon ook nauwelijks. Zilverberg „zwom" achter het veld. Vianen en Ottenbros kregen lekke banden, Schepers wacht te. Beugels was blij dat hij kon bij blijven en Dolman niet minder. Vianen, Schepers en Ottenbros kwamen weer terug, mede omdat 't peloton even ver slapte nadat Aimar met 'n paar trawan ten weer waren ingerekend. Aan de dinish waren de inspanningen van de was". Schepers: „Alles hebben wij moe- rit duidelijk te zien en te horen. Vianen: was". Schepers: „Alles hebben wij moe- „Ik wist niet dat de tour zo zwaar ten geven om opnieuw bij te komen. Je bent blij als je dan kunt bijblijven". Ottenbros: „Wanneer je geluk hebt kun je misschien iets doen op een dag als vandaag. Als er pech komt mag je blij zijn dat je niet veel verliest". Of Eef Dolman: „Ik weet niet wat dit allemaal moet worden. Wij zijn pas vier dagen bezig. Je wil toch meer dan je leeg rij den om alleen maar in de groep mee te kunnen komen. Wat is dat eigenlijk nog?" Geen topprestatie in elk geval als een oude man als Jean Stablinski (36 jaar) in zijn eentje ruim vijf minuten winst op het peloton kan nemen. Maar Sta blinski mocht weggaan, nadat hij zelf met onder andere Jourden, San Miguel, Laza, Schleck, Perez Frances, Pouli dor, Den Hartog en Van Springel de aanval van Aimar tot staan had ge bracht. Stablinski was tenslotte nummer 95 uit het algemene klassement met na drie dagen al een achterstand van tien minuten. Serge Bolley, die Stablinski als eerste achterna joeg was ook geen gevaarlijk man. Hij stond 97e. Na Bol ley gingen nog zes man achter de vluchteling aan. Eerst Schiavon, Chappe en In 't Ven, daarna Genet al leen. De jachtgroep werd nog uitge breid met Passuello en Vandenberghe. De acht man voor het peloton vonden op 35 km voor de finish elkaar. Tegen aanvallen die daarna werden onderno men Janssen, Nijdam en Vianen hielpen er aan mee hadden geen succes meer, al slonk de voorsprong van de groep tot ruim drie minuten. Stablinski hield het tenslotte niet vol. Op een kilometer voor de finish werd hij losgereden en verspeelde toen uit geput als hij was nog 26 seconden op Chappe, die de sprint gemakkelijk won. Daarmee hielp hij Jean-Pierre Genet in de gele trui, want uit het kopgroepje had alleen It 't Ven, dank zij de tijd- vergoeding, leider in het algemene klas sement kunnen worden. Algemene klassement na de vierde etappe: 1. Genet (Fr. A) 19.17.54. 2. In 't Ven (Belg. A) op 18. 3. Vandenberghe (Belg. B) op 29. 4. Schiavon (It.) op 36. 5. Chappe (Fr. B) op 41. 6. Passuello (It.) op 44. 7. v. Springel (Belg.) op 2.15. 8. Grosskost (Fr.) op 2.30. 9. Zilioli (It.) op 2.37. 10. Guyot (Fr. A) op 2.43. 11. Samyn (Fr. A) op 2.44. 12. Pintens (Belg. A) op 2.45. 13. Vianen (N.) op 3.-. 14. Gode- froot (Belg. B) op 3.06. 15. De Vlae- mynck (Belg. B) op 3.07. 16. Janssen (N.) op 3.12. 17. Van Ryckeghem (Belg. A) op 3.14. 18. Gomez del Moral (Sp.) z.t. 19. Poulidor (Fr. A) op 3.15. 20 Chip Chiap- pano (It.) op 3.18. 42. Schepers (N.) op 3.57. 43. e.a. Den Hartog (N.) op 4.-. 67. Nijdam (N.) op 4.21. 69. Beugels'(N-) op 4.26. 74. Ottenbros (N.) op 4.42. 86. Dol man (N.) op 12.05. 96. Zilverberg (N.) op 22.18. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk A 60.24.05. 2. België A 60.25.39. 3.1talië 60.27.44. 4. België B 60.29.21. 5. Spanje 60.33.42. 6. Frankrijk B 69.34.48. 7. Nederland 60.37.20. P u n ten kl assemen t 1. Grosskost (Fr. B.) 34 p. 2. Gode- froot (Belg. B)) 32 p. 3. Genet (FrFF. A) 30 p. 4. Janssen (N.) 28 p. 5. De Vlae- mynck (Belg. B en Chappe (Fr. B.) bei den 25 p. 7. Van Springel (Belg. A) en Bitossi (It.) beiden 24 p. 9. Vandenber ghe (Belg. B) 22 p. 10. Samyn (Fr. A) en Van Ryckeghem (Belg. A) beiden 21 p. PARIJS Pater Damien Boulogne, de enige Fransman die tot nu toe een harttransplantatie heeft overleefd, maakt het uitstekend. Hij heeft al enige tijd geleden de steriele kamer verwis seld tegen een normaal gedesinfecteer de en schijnt zich heel goed aan deze nieuwe omstandigheden aan te passen. Hy eet zyn lievelingsgerecht, 'n bief stuk met peperkorrels en drinkt daar bij jonge Beaujolais. Van de andere kant wordt hij door prof. Charles Du- bost en zijn assistenten die hem geope reerd hebben, met pijnlijke nauwkeu righeid beschermd tegen de nieuws gierigheid van de buitenwereld. Zelfs zijn familie wordt niet toegela- DEN HAAG Tijdens een korpsdi ner in de officiersmess van het hoofd kwartier van de luchtmachtstaf in Den Haag, heeft Prins Bernhard gister avond als inspecteur-generaal van de koninklijke luchtmacht een tafelrede uitgesproken, die voor de officieren en onderofficieren van alle luchtmachton derdelen in Nederland en de bondsre publiek hoorbaar was. De rede werd namelijk grelayeerd over de FM- zender van Hilversum III, die voor dit doel van omstreeks kwart voor negen tot negen uur gisteravond in de lucht was. Behalve in Den Haag, werden ook elders door officieren en onderofficie ren van de koninklijke luchtmacht korpsmaaltijden gehouden. „Wij herdenken vandaag het feit, dat op grond van een koninklijk be sluit van 16 april en 1 juli 1913 de mi litaire luchtvaartafdeling te Soester- berg werd opgericht. Het is nu 55 jaar geleden, dat door vier officier-vliegers met een gehuurd vliegtuig de eerste stappen werden gezet op een weg, die zo ver zou voeren, zo onvoorstelbaar ver voor degenen, die in die dagen rond vlogen met toestellen, tenslotte maar bestaande uit een motor met een pro peller en bijeen gehouden door een aantal houten latten en wat spandoek. Sindsdien heeft de Nederlandse mili taire luchtvaart men kan wel zeg gen een enorme evolutie doorge maakt en is ze gegroeid van een on derdeel van het leger tot een zelfstan dig krijgsmachtdeel naast de koninklij ke marine en de koninklijke land macht", zo zei de Prins onder meer. DEN HAAG Koningin Juliana wordt ere-commandante (allied colonel- in-chief) van het Britse Queen's Regi ment. Dit regiment is samengesteld uit vier bataljons: The Queen's Own Buffs, The Royal Sussex en The Middlesex. ten. Wel ontvangt pater Boulogne gere geld brieven, maar hij beantwoordt de ze niet, om elke, zelfs indirecte, publi citeit te ontlopen. Een nicht van hem, mevr. Yvonne Simonnet, belt geregeld op sedert 17 juni besloten is geen com muniqués meer uit te geven. Van het hoofd van de afdeling, waar de pater zich bevindt, krijgt zij dan te horen: Uw oom maakt het uitstekend, maakt u zich maar geen zorgen". De grootste zorg van het verplegend personeel schijnt op het ogenblik te be staan in het stillen van zijn honger. De ze 54-jarige pater Dominicaan heeft honger als een wolf. Van het begin af aan. ëauwelijks was hij weer enigszins bijgekomen of hij wilde al eten. De keuken van het ziekenhuis Brous- sait moet van tijd tot tijd een beroep doen op een van de omliggende restau rants om aan het verzoek van de patiënt te kunnen voldoen. De maaltijden staan onder toezicht van een diëtiste. Hij krijgt er vier per dag: om acht uur een klein en om ne gen uur een stevig ontbijt. Om één uur zet hij zich weer aan tafel voor zijn midagmaal. Na zijn middagrust krijgt hij wil schrijven over de uitzonderlijke of meer koekjes en om zes uur begint hij te dineren. Zijn eetlust heeft zo weinig onder de operatie geleden, dat hij van tijd tot tijd zeis vier varkenscarbonades per dag eet. De rest van zijn tijd brengt hij door met lezen en werken. Dit helpt hem zijn ijzeren moreel op peil te houden. Dit moteel is een van de geheimen van het slagen van deze operatie, aldus prof. Dubost. Pater Boulogne werkt aan zijn boek over Thomas van Aquino, dat hij al vóór zijn operatie had geschreven en waar van hij nu de drukproeven corrigeert. Van tijd tot tijd ziet men hem ook in een schrift aantekeningen maken, Deze zijn bestemd voor een nieuw boek, dat hij wil schrijven ocer de uitzonderlijke ervaring, die hij op het ogenblik door maakt en waaraan hij zich geheel vrij willig heeft onderworpen. Ook in de Tour de France speelt de hitte een grote rol. Meelevende toe schouwers bieden de renners nu en dan enige verkoeling LINDAU Richard Kardinaal König van Wenen heeft op een bijeenkomst van Nobelprijswinnaars in de West- duitse stad Lindau meegedeeld, dat de R.K kerk haar vonnis tegen de 17e-eeuwse Italiaanse geleerde Galileo Galilei aan een nader onderzoek on derwerpt. De kans bestaat dat er een speciale commissie zal worden ingesteld die een „nieuw proces" zal moeten voor bereiden. Galileo Galüei (1564-1642) is door de rk kerk wegens „ketterij" veroordeeld, omdat hij stelde dat de zon en niet de aarde het middelpunt van ons zon nestelsel is, hetgeen men toen in strijd achtte met hetgeen in de Bijbel staat. Galileo werd gedwongen zijn „dwaling" te herroepen op straffe van excommu nicatie. Kardinaal König zei op de bijeenkomst, dat opheldering van de zaak-Ga- lilei, kerk en wetenschap nader tot elkaar zou kunnen brengen. LONDEN De geschiedenis van de Chinese student die met zijn zwangere vriendin naar Amsterdam zou zijn ge vlucht omdat ze niet naar China terug willen en ook geen politiek asiel in En geland kregen, schijnt te berusten op een overmaat aan fantasie bij de stu dent. De Amerikaanse ambassade in Lon den zegt dat hij daar al twee of drie asiel heeft gevraagd. De politie en het ministerie van binnenlandse zaken kennen hem ook. „Hij is niet goed wijs", aldus de ambassade. Ook ande ren in Engeland en daarbuiten hebben al ervaring met deze man. Steevast hangt hij het verhaal op van zijn vriendin die in verwachting is. Hij vraagt zelden grotere bedragen dan 10 pond Sterling (87 gulden). Het Britse ministerie van binnenland se zaken heeft van geen enkele Chinees het verzoek gekregen om politiek asiel en aan de economische faculteit van de Londense universiteit, waar deze man, zoals gemeld, zou studeren, weet men niets van een student uit Communis tisch China. De laatste is 'n jaar geleden vertrokken om deel te nemen aan de culturele revolutie in zijn vaderland. De Amsterdamse vreemdelingenpo litie weet ook niets van de zaak af. DEN HAAG Omdat de betreffende voorschriften nog niet in werking zijn getreden kan de zgn. Vaponastrip in winkels worden verkocht zonder de aan duiding „Vergift" of „buiten bereik van kinderen houden", aldus heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Kruisinga, meege deeld in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden drs. G. M. Neder- horst, dr. J. H. Lamberts en mevrouw G. Brautigam (allen PvdA). Evenmin zijn er aanwijzingen dat ge bruik van deze insecticiden verdampen de strip niet is toegestaan in ziekenhui zen, slachtplaatsen, slagerijen, winkels en tenten. Het gebruik in slagerijen en abattoirs wordt zelfs uitdrukkelijk aan bevolen. De tekst op de verpakking doet nergens blijken dat ononderbro ken blootstelling aan de damp voor al bij jonge kinderen en zieken moet worden vermeden. Evenmin is een waar schuwing aangebracht tegen het gebruik in slaapkamers en andere ruimten waar mensen langdurig vertoeven indien, daar onvoldoende wordt geventileerd. PARIJS In de nacht van zondag op maandag vierden de Gaullisten, feest op de Champs Elysées. Versierde, toeterende auto's en een hossende tienduizendkoppige menigte trokken onder het zingen van de Marseillaise van de Are de Triomphe naar de Concorde en terug. De provinciale en buitenlandse toeris ten in Parijs, die in deze zwoele, druk kende nacht een terrasje hadden ver kozen boven hun bed, zagen dit alles met vreemde ogen aan. In Frankrijk pleegt het na een verkiezingsslag rustig te zijn. Deze uitbarsting van vreugde, waar in zich dat deel van de bevolking uit leefde dat zich tijdens de Mei-revolutie had moeten inhouden, was dan ook een unicum. Ter viering van een uniek feit: nooit is in de Franse parlementaire ge schiedenis een politieke partij er in ge slaagd de absolute meerderheid in de Kamer te behalen. Deze bedraagt 244 zetels. De orthodoxe gaullisten verover den er zondag 299. Dit is precies hon derd zetels meer dan zij in de vorige Kamer bezaten. Hun partner in de regeringsmeerder heid, de republikeinse onafhankelijken van Giscard d'Estaing, hadden met de gaullisten de wind mee en wonnen acht tien zetels. Zij bezitten er nu 61. Hier door beschikt de Kamermeerderheid over 350 van de 487 zetels. Het Centrum hield zich in deze vloed golf nog enigszins staande. Het viel .slechts" terug van 42 tot 29 zetels. De overige partijen, werden gedecimeerd. De communisten behielden slechts 34 van hun 73 zetels, de Lirjkse Federatie 57 van de 118 en de PSU, de partij van ex-premier Mendès-France, verdween geheel. Met dit overwicht kunnen de Gaulle en Pompidou onbedreigd hun program ma uitvoeren: 1) hervorming van de universiteit; 2) deelneming van alle werknemers in hun bedrijven; 3) herstel van het economische en fi nanciële evenwicht. In de buitenlandse politiek zijn geen nieuwe initiatieven te verwachten, zo- TOKIO Het noordelijkste deel van Japans belangrijkste eiland, Honsjoe, is gisteren getroffen door een aardbe ving. Het was de zwaarste aardbeving sinds twaalf jaar in dit gebied, waarin Tokio ligt. Er vielen echter geen slacht offers. De aardbeving duurde een halve mi nuut. Terwijl de Japanse hoofdstad en de omliggende steden schudden op hun grondvesten renden de inwoners de straat op uit vrees te worden bedolven onder instortende gebouwen. In verscheidene plaatsen brak brand uit. De gevolgen van de aardbeving bleven echter beperkt tot materiële schade. ROME Op Sardinië zyn in de nacht van zaterdag op zondag twee bandieten doodgeschoten, by een poging een inge nieur onder bedreiging van „zware re presailles", ruim 50.000 gulden afhandig te maken. Het incident speelde zich af in de pro vincie Nuoro, het centrum van het ban ditisme op Sardinië. In plaats van de ingenieur, reden in diens auto politie mannen naar de plaats waar het geld moest worden overhandigd. Daar aange komen stapte de man die aan het stuur zat langzaam uit en zette een tas op de grond. De anderen verborgen zich in de auto. Een van de gemaskerde bandieten kreeg blijkbaar argwaan en opende het vuur op de politiemannen, die onmid dellijk terugschoten. Geen van hen werd getroffen. LONDEN Het was gisteren een lange, broeierig hete dag voor de Lon- denaren en een groot deel der andere Britten, die het nu moeten stellen: 1. Zonder een flink deel van hun treinen door de langzaam-aan-actie 2. met een ondergrondse die het werk niet meer aan kan 3. met wegen die van het och tendgloren tot zonsondergang vol strem mingen zitten. Die er gisteren nog iets bij kregen om zich op te winden. Dat was stof en zand uit de Sahara. Een regen van gekleurd stof in allerlei tinten viel in de loop van de nacht op Londen en een groot deel van Zuid-En- geland. Auto's en huizen en wegen waren in een oogwenk bedekt met vieze modder- spetters die door de enorme hitte on middellijk opdroogden Het zag gistermorgen op veel plaat sen rood, wit, grijs, geel en oranje. In Cardiff vielen zelfs rode hagelstenen. Allemaal de schuld van de Sahara en van de stof- en zandstormen die daar hebben gewoed. De meteorologische dienst in Londen werd overstroomd met telefoontjes van ongeruste mensen die dachten dat op zijn minst het einde van de (Britse) wereld was aangebroken. Geduldig legden de mannen en vrou wen van de weersverwachting uit dat het door de zandstormen kwam. Door die stormen werd er tijdens grotere hit te fijn stof en zand de hogere luchtla gen ingezogen. Krachtige winden heb ben dit stof naar de Britse eilanden ge blazen. Boven Zuid-Engeland is het stof met wat fijne regen naar beneden ge komen. lang op binnenlands gebied de onrust dreiging voortduurt. Deze is nog lang niet achter de rug. Want zolang de re gering de oorzaken daarvan niet weg neemt, kan zij dezelfde effecten blijven verwachten. Het is niet de eerste maal dat Gaul listen worden gekozen door kiezers, die geen gaullist zijn. Ook is het niet de eer ste keer dat de Fransen in hun keuze eerder geleid worden door het afstoten van een zaak, dan door steun aan een tegenovergestelde onderneming. Daarom zal de politiek van dit bewind ongetwij feld vrij spoedig teleurstelling brengen voor velen. Een groot aantal kiezers zal dan zijn keuze gaan betreuren. Daarom is deze meerderheid, hoe massief zij uiterlijk ook moge zijn, in feite bros en vergankelijk. FRANKFORT Fritz Bauer, pro cureur-generaal van de Westduitse deel staat Hessen en een van West-Duits- lands actiefste nazi-jagers, is op 65-ja- rige leeftijd overleden in Frankfort. Fritz Bauer, die zelf in een concentra tiekamp heeft gezeten, heeft veel werk verzet bij de voorbereiding van het langdurige Auschwitzproces in 1964. In dit proces tegen voormalige bewakers van het concentratiekamp Auschwitz kwamen verschrikkelijke dingen aan 't licht. WASHINGTON President Johnson zal zaterdag naar San Salvador, de hoofdstad van El Salvador, vliegen. Hij neemt er deel aan een conferentie van de presidenten van vijf Middename- rikaanse landen. Zij gaan praten over de vorderingen die zijn gemaakt sinds de oprichting van 'n gemeenschappelij ke markt voor Midden-Amerika, nu ze ven jaar geleden. Johnson zal misschien de slotverklaring mede ondertekenen, LISSABON In de Portugese hoofdstad Lissabon hebben de bus- en tramreizigers gisteren gratis gereisd Het personeel vroeg geen geld om zijn eis van dertig procent loonsverhoging kracht bij te zetten. Staken is verboden in Portugal. De 7600 werknemers van de vervoer maatschappij hadden al een maand lang dagelijks 'n kwartier zwijgend voor het kantoor gestaan. De maatschappij is Brits-Portugese onderneming. LONDEN Het Engelse Lagerhuis heeft gisteren de plannen voor een En gelse staatsloterij afgestemd. De stem menverdeling was 166 tegen de plan nen, en 76 voor. Het voorstel was gedaan in een clau sule, van de begrotingswet van de re gering. Er werd niet volgens fracties gestemd maar, volgens eigen overtui ging. De meeste van de 630 leden van het Lagerhuis onthielden zich van stem ming. Van de conservatieve oppositie stem den 12 leden voor en 12 leden tegen, Bij Labour was de verdeling 89 tegen en 64 voor. De voorstanders van een loterij voer den aan dat de winst daardoor gebruikt zou kunnen worden voor sociale pro gramma's, zoals de bouw van scholen en ziekenhuizen. De tegenstanders voerden naast ge wetensbezwaren, aan dat een loterij slechts geld zou onttrekken aan andere vormen van gokken, waarbij al veel belasting wordt betaald. HEERLEN Ds. J. Knot, wethouder van sociale zaken van Heerlen, die ne gen jaar hoofdbestuurslid is geweest van de VPRO, heeft zijn functie gister avond neergelegd. De heer Knot had al geruime tijd kritiek op het eigenmach tig optreden van het dagelijks bestuur van deze omroep. Gisteravond verklaar de hij dat hij de jongste ontwikkelin gen niet meer met zijn geweten in over eenstemming kon brengen. SCHIPHOL Drie nabestaanden van in Indonesië begraven Nederlandse oor logsslachtoffers zijn gisteren van Schip hol naar Djakarta vertrokken. Mevrouw L. Boogaard-Batenburg uit Oosterbeek zal het graf van haar zoon bezoeken, mevrouw T. Terpstra-Verschoor uit Noordwijk aan Zee dat van haar man en mevrouw C. Wesseling-Scholten dat van haar moeder. De reis is betaald door het reisfonds Verre Oosten van de Oorlogsgraven stichting. TERNEUZEN Gisteravond ontdek ten zwemmers in het Scheldebad te Ter- neuzen een lichaam op de bodem van het diepe basin. Het bleek de 20-jari- ge L. F. Kaiser uit Terneuzen te zijn. Direct toegepaste kunstmatige ademha ling en vervoer naar het ziekenhuis mochten niet baten. 's-HERTOGENBOSCH In de Oos terpias te 's-Hertogenbosch is maandag morgen het stoffelijk overschot gevon den van het achtjarige Bossche meisje Astrid Jansen. Zondag tegen de avond waren de kleertjes van het meis je in de buurt van de zwemgelegen- heid gevonden. CUYK De 17-jarige W. H. van de- Vorle uit Cuyk is gistermiddag bij he., zwemmen in de Maas verdronken. BLOEMENDAAL Gistermiddag is in een duinmeer op het gebied van staatsbosbeheer ten Zuiden van de Zee weg tussen Overveen en Bloemendaal dt ongeveer 28-jarige Marokkaan Abdes- lam Benzalah, verdronken. BERGEN OP ZOOM De NV Wa co Beton uit Krimpen aan den IJssel gaat nog dit jaar aan de Theodorusha- ven in Bergen op Zoom een betonfa- briek bouwen. Mei volgend jaar zullen er vijftig personen kunnen werken, over enige tijd ongeveer honderd. Leo's Kinderkleding te Oud-Loos- drecht gaat in Dedemsvaart een bedrijf vestigen, dat schoenen van kunststof maakt. Dit betekent in De demsvaart werk voor twintig mensen, voornamelijk vrouwen. De NV Hamosan in Hoogeveen heeft eveneens plannen zich in Dedems vaart te vestigen. Ook dit bedrijf pro duceert schoenen. Deze vestiging biedt werk aan dertig man. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie is begonnen met het controleren van de banden van alle geparkeerd staande auto's, ook van de wagens die niet regelmatig worden gebruikt. Dat heeft het percentage afgekeurde banden verontrustend omhoog gejaagd: van twee tot ruim dertig procent. Tot voor kort controleerde de politie uitsluitend de banden van rijdende en op de grote parkeerplaatsen staande auto's. Deze controles leverden ongeveer twee procent aan afgekeurde banden op, banden met minder dan één millimeter profiel. De eigenaren van de auto's met afge keurde banden kwamen er steeds met een waarschuwing af, omdat de politie alleen maar kan bekeuren als er inder daad wordt gereden met slechte banden. DEN HAAG Met ingang van gis teren is ir. K. van der Pols, directeur van „De Rotterdamsche Droogdokmaat schappij n.v." te Rotterdam benoemd tot algemeen voorzitter van de Federa tie Metaal- en Electrotechnische indus trie FME. De heer Van der Pols vervult deze functie als lid van het presidium van de FME, waarin hij als voorzitter van de metaalbond zitting heeft. DJAKARTA De nationale Indone sische luchtvaartmaatschappij, Garu da, is voornemens enige Douglas DC- 9 toestellen en Fokker Friendships aan te schaffen ter vervanging van de ou de vloot van Electra's Convairs-341 en Dakota's-DC-3, zo heeft directeur Wi- weko Supono het afgelopen weekeinde verklaard. Nadere bijzonderheden zijn niet be kend. Garuda zal tevens KLM-toestellen en bemanningen charteren voor zijn klei ne internationale dienst. Verleden maand is een toestel van Garuda, een Convair, bij Bombay neergestort o. 3 IM 2 co co (4 Z T3 C S- CO t/1 neersl. <V s '3) i CO Vlissingen zw. bew. ozo 29 0 Eelde zw. bew. zzo 28 0 Twente licht bew. ozo 30 0 Z.-Limburg onbew. O 32 0 Stockholm lichtbew. z 27 0 Aberdeen motregen nw 23 5 Londen licht bew. windst. 33 0 A'dam half bew. zo 30 0 Parijs licht bew. z 33 0 Nice onbew. no 32 0 Berlijn onbew. O 28 0 Genève licht bew. windst. 30 0 Wenen onbew. n 28 0 Athene onbew. windst. 30 0 Rome onbew. no 31 0 Madrid windst. nnw 37 0 Mallorca onbew. windst. 34 0

De Vallei | 1968 | | pagina 6