Europese commissie wil naar Verenigd Europa VERSTOPPING? Oost-Duitsland heft nu ook tol op vracht Over de grenzen Handig Franse expres loopt uit rails; zeven doden Opgaande lijn bij Synres De Gaulle grootste struikelblok Kosygin zal gedwongen landing nader onderzoeken FINANCIËLE NOTITIES Mees bouwmaterialen over dieptepunt Weer verlies bij Excelsior Lips en Gispen tevreden Sorava «ered uit brandende villa Lager dividend Mij. Zeeland Australisch visser verdwenen speer- Zware vonnissen in Griekenland Cuba publiceert dagboek van Guevara Franse klacht door Bonn afgewezen KERKNIEUWS Nieuwe president in IJsland BOAC-piloten vliegen weer Betogingen in Zurich verlxxlen China weigert invitatie van Oe Thant Europa maakt meeste auto's Europa-feest in vreemde sfeer Nederland kocht Frans goud Enquête onder jeugd over toekomst fabriek DINSDAG 2 JULI 1968 ~w HfcEK VAN HOLLAND De eerste maanden van 1968 bij de N.V. Chemi sche Industrie Synres zijn, wat de re sultaten betreft, nog achtergebleven bij die over dezelfde periode in 1967. Niettemin werd een opgaande lijn ge constateerd. „Het zou te optimistisch zijn te verwachten, dat dit jaar een flink positief resultaat zal opleveren, maar we zullen al blij zijn als quitte zal worden gespeeld", aldus de voor zitter in de jaarvergadering. Op het ogenblik werkt de fabriek te Milaan, waar o.a. kunstharsen worden vervaardigd, nog verliesgevend, maar wanneer de beoogde reorganisatiemaat regelen aldaar zijn doorgevoerd, wordt een verbetering van de resultaten ver wacht. In geen van de landen, waar Synres gevestigd is of deelnemingen heeft, be staan problemen over de transfer van winsten e.d. Brazilië, waar Synres een zeer kleine deelneming heeft, vormt hierop een uitzondering. De eind vorig jaar begonnen 60 pet. deelneming Syn- res-Almoco vervaardigt o.a. grondstof fen, die door andere producenten bij de fabricage van computeronderdelen ge bruikt worden. GRONINGEN In de aandeelhou dersvergadering van Mees' bouwmate rialen nv, heeft de president-commis saris, de heer A. M. Mees, meegedeeld, dat vertrouwen in het bedrijf volkomen gerechtvaardigd is. Het dieptepunt is gepasseerd en geleidelijk aan is een opgaande richting te verwachten. De liquiditeit wordt beïnvloed door onvoldoende resultaten van de steenfa briek, die het grootste deel van de winst van de andere bedrijven heeft gesoupeerd. De afschrijvingen bij de steenfabriek zijn niet verdiend. Er is daar een verlies van f 400.000. Verder is de liquiditeit beïnvloed door de grote voorraden bij de steenfabriek en bij de betonfabriek te Emmen. Tenslotte wa ren er vrij aanzienlijke aflossingen. Er is echter geen enkele aanleiding on te overwegen de steenfabriek af te stoten, aangezien directie en comrtiis- sarissen veel vertrouwen hebben in de toekomst ervan. Geprobeerd wordt de opbrengst zoveel mogelijk te verbete ren. en gezocht wordt naar een metho de om de veelgevraagde „donkere steen" te produceren. In de omzet van .de 8 betonmortelcentrales in Gro ningen en Drenthe neemt Mees voor 35 pet. deel. De heer D. F. W. Lange- laan uit Amsterdam, werd als commis saris herbenoemd. OOSTERHOUT. De Verenigde Bui- zenfabrieken Excelsior-De Maas hebben in 1967 een zware terugslag ondervon den. De aanloopmoeilijkheden in de nieuwe fabriek van De Maas bleken groter dan verwacht de produktieve bezetting van De Maas was slechts 47 procent de kosten zijn toegenomen en de concurrentie werd feller. Het prijspeil voor de dikwandige buis daal de in de loop van 1967 met ongeveer 10 procent en ook de opbrengsten van de dunwandige buis werden steeds lager. Het gevolg was een teruggang van het exploitatiesaldo van 1,93 tot 1,73 mil joen, waarbij in aanmerking moet wor den genomen dat in de resultaten van 1966 de cijfers van de Staalwerken De Maas niet waren opgenomen. Het be drijfsresultaat liep terug van 597.563 tot 401.629; de deelnemingen lieten een verlies zien van 1,08 miljoen (voor namelijk afkomstig van De Maas) tegen een winst over 1966 van 67.000 en het boekjaar sloot met een verliessaldo van 836.524 tegen een winst over 1966 van 817.016. Dit verlies zal worden gedekt uit de reserve bijzondere doeleinden, die daardoor terugvalt tot 1.64 miljoen. Uit de cijfers van het hele concern blijkt dat de afschrijvingen niet zijn verdiend. Het exploitatiesaldo bedroeg 1,81 miljoen; de afschrijvingen waren 2,39 miljoen groot, waardoor het be drijfsresultaat met 581.420 negatief was. Er zal wederom geen dividend wor den voorgesteld. De laatste uitkering 4 procent had betrekking op het boekjaar 1962-'63. DORDRECHT Aandeelhouders van Lips en Gispen nv vrijdagmiddag in Dordrecht in jaarvergadering bijeen, toonden zich content over de gang van zaken in het bedrijf en over de vooruit zichten zoals die door de directie ge schilderd werden. Betreurd werd uiter aard, dat het Italiaanse bedrijf een te rugslag heeft ondervonden. De voorzit ter van de raad van commissarissen mr. J. W. Gratama kon daar overigens geruststellende woorden over laten ho ren. Het verlies zal gedekt worden uit een eerder gekweekte reserve. Er zijn ingrijpende maatregelen genomen om de situatie te verbeteren en ter dek king van eventueel nog te lijden verlie zen. Een der directeuren, de heer J. J. M. Lips, voegde daaraan toe. dat op dit moment al geen verlies meer wordt geleden. Er bestaat nog altijd wel zo veel vertrouwen in de Italiaanse tak van de onderneming, dat er allerminst aanleiding bestaat om aan liquidatie te denken. Toegejuicht werd, dat het be drijf zich op 't terrein van de elektroni ca heeft begeven. De vooruitzichten op dit gebied worden zeer gunstig geacht. De gehele onderneming kan de toe komst met vertrouwen tegemoet treden. De ontwikkeling in de bankwereld maak dat de beveiliging verbeterd en uitge breid dient te worden. Mr. G. W. Kern kamp, eveneens deel uitmakende van de directie, deelde mee, dat het ge middelde van de orders voor meube len hoger ligt dan in voorgaande jaren maar dat ook de concurrentie in deze branche is toegenomen. In december zal opnieuw een aandeelhoudersverga dering worden gehouden en wel ter voorziening in de vacatures die ontstaan na het aftreden als commissaris van de heren H. Meijer Jzn., ir. J. S. Pel en mr. J. W. Gratama. PARIJS De uitvoerende commissie van de EEG heelt maandag aangedron-1 gen op nieuwe stappen op de weg naar een verenigd Europa, nu met ingang van gisteren de tariefmnren tussen de zes EEG-Ianden geslecht zijn. De veertien leden tellende commissie onder voorzitterschap van Jean Rey, wil dat het recht van veto der lidstaten verdwijnt, dat zij zelf grotere bevoegdheden krijgt en dat het Europese parlement reële macht wordt toegekend. President de Gaulle heeft zich hiertegen steeds verzet. Per 1 juli hebben Engeland, dat door de Gaulle buiten de EEG wordt gehou den en de EEG-Ianden ook de 40 procent tariefverlagingen doorgevoerd die afgesproken zijn in het kader van de Kennedy-ronde. De Verenigde Staten en een twaalftal andere landen hebben het voorbeeld van Engeland en de EEG gevolgd. De voordelen voor de Amerikaanse handel zullen waarschijnlijk aanzienlijk zijn. De tariefverlagingen zijn van toe passing op Amerikaanse exporten ten bedrage van 8 miljard dollar (in 1967). Door de verlagingen zal de export kun nen stijgen met enkele miljoenen dol lars, wat een heilzaam effect zal heb ben op de positie van de Amerikaanse betalingsbalans, en de afvloeiing van goud uit de Amerikaanse reserves zal afremmen. De onlangs door de regering-De Gaul le afkondigde beperkingen op de invoer in Frankrijk, werpen een donkere scha duw op de gunstige ontwikkeling. Tex tiel, auto's en enkele andere belangrijke produkten zullen aan quota's worden onderworpen, en de Franse exporteurs krijgen voortaan subsidies, wat uiter aard exporteurs in andere landen een doorn in het oog is. Vertegenwoordigers van de voornaam ste handelslanden zijn maandag reeds te Genève bijeengekomen om de jongste Franse maatregelen te bespreken. Men vreest dat tegen-maatregelen van ande re landen handelsbarrières zullen schep pen die moeilijker te slechten zullen zijn dan de oude. In de Verenigde Sta ten overweegt men reeds zogenoemde „reciproke tarieven" in te voeren. Rev heeft maandag op een perscon ferentie in Brussel gezegd, te hopen dat andere landen geen tegenmaatregelen zouden nemen, omdat dit de situatie al leen maar erger kon maken. Dr. Sicco Mansholt, „minister van landbouw van de EEG", heeft verklaard de grote Gaullistische overwinning van zondag een tegenslag te achten voor het streven naar politieke eenheid in Euro pa. „Frankrijk is verantwoordelijk voor de stagnering van het proces der Euro pese eenwording", zei dr. Mansholt op een personferentie. Howel de tarieven dus verdwenen zijn zullen de douane-controles nog wel en kele jaren gehandhaafd blijven. De wet geving op het gebied van accijnzen, warenwet en dergelijke verschilt in de EEG-Ianden nog aanzienlijk. Het einde van de tarieven tussen de EEG-landen komt 18 maanden eerder dan oorspron kelijk gepland. De Europese vrijhandelsassociatie heeft reeds begin 1967 de tarieven voor onderlinge handel in industrieprodukten afgeschaft. De handel in landbouwprodukten blijft er echter wel aan tarieven onderhevig. De Franse regering zegt dat de maat regelen die zij ter beperking van de in voer getroffen heeft slechts van tijdelij ke aard zijn en slechts van toepassing op 10 tot 12 procent van de totale in voer. Anderen noemen een percentage van 20 procent. J O mm** KMif ROME De villa van ex-keizerin Soraya van Perzië heeft zondagavond in brand gestaan, maar de prinses is ongedeerd gebleven. Nachtwacht Ma rio Dossena beklom door verstikkende rook heen de trappen, om voor aan komst van de brandweer Soraya te redden. Het vuur was bij de keuken, waarschijnlijk tengevolge van kort sluiting, op de begane grond uitgebro ken. De vlammen en rook verspreid den zich via de houten trap naar de slaapkamers op de eerste verdieping. Dossena gooide snel drie benzine- blikken uit het raam alvorens de trap op te rennen om de slapende Soraya te waarschuwen. Nadat zij aan de Appia Antica gele gen villa had verlaten, begon Dossena de vlammen met een tuinslang te blus sen. De brandweer voltooide het blus- singswerk. De schade is groot. Het grootste deel van de keuken is vernield en de meeste meubelen op de eerste verdie ping. Soraya heeft de rest van de nacht bij vrienden doorgebracht. Soraya is na haar scheiding van de sjah van Iran, filmactrice in Rome ge worden. HOEK van HOLLAND In de op 1 augustus te houden aandeelhoudersver gadering van de Stoomvaartmaatschap pij Zeeland, Koninklijke Nederlandsche Postvaart N.V., zal worden voorgesteld over het boekjaar 1967 een dividend van 12 procent in contanten uit te ke ren (over 1966 werd vijftien procent di vidend uitgekeerd). Het jaarverslag zal medio juli verschijnen. De tarieven zijn door Frankrijk niet verhoogd. Het is niet zeker of de quotering ook op de invoer van staal van toepassing zal zijn, zoals oorspronkelijk in de be doeling moet hebben gelegen. SYDNEY De uit Nederland afkom stige Australische speervisser Frank Leuver wordt vermist en is vermoede lijk verdronken. De 22-jarige jonge man, die de laatste jaren talrijke prij zen won en grote bekendheid genoot, was de zoon van een van de oprichters van de Nederlandse vereniging in Suth erland Shire. Frank Leuver was met drie collega's ten zuiden van Sydney op zee gaan vissen en in moeilijkheden ge raakt door zware zee. Twee van de man nen zwommen naar de kust om hulp te halen. Boten en hefsehroefvliegtuigen zochten tevergeefs. SALONIKI Een Griekse gepensio neerde majoor Anghelos Pnevmatikos, is maandag in Saloniki tot tien en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zou hebben deelgenomen aan een komplot om het bewind in Athene omver te werpen. Volgens een getuige was hij de leider van een groep van vier legerofficieren en een onder officier, die revolutionaire groepen zou den hebben gevormd. In maart jl. werden zij aangehou den. Een broer van hem kreeg vier jaar*, terwijl een derde verdachte tot twee jaar werd veroordeeld. Twee officieren werden vrijgespro ken. Een typograaf werd tot drie en een half jaar veroordeeld omdat hij de overheid niet had ingelicht over het komplot. Drie anderen die om dezelfde reden terechtstonden, werden vrijge sproken of kregen een voorwaardelijke straf. Tijdens de behandeling van de zaak die op 27 juni begon, heeft de getuige voor de openbare aanklager, kapitein George Kivelos gezegd, dat een van de beschuldigden hem had verzekerd dat koning Constantijn van Griekeland een van de leden van het revolutionaire „comité van de unie voor de bevrij ding" was. ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen |JA||p|| AY bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: lYVUUIl-MA HAVANA In Havana is bekend gemaakt, dat Cuba het guerrilla-dag boek van Ernesto „Che" Guevara zal publiceren. Het dagboek zal vanmid dag, tezamen met een inleiding door premier Fidel Castro, gratis beschik baar worden gesteld. Volgens „Granma", het officiële or gaan van het communistische bewind op Cuba, zal de uitgave gebaseerd zijn op fotokopieën' van het origineel'. Het zal gelijktijdig in het Engels, Frans, Italiaans, Spaans en voorts in andere talen door verschillende uitgeverijen in Europese en Amerikaanse landen wor den gepubliceerd. De namen van deze landen werden niet genoemd. BONN De Westduitse regering heeft een klacht van de Franse ambas sadeur Francois Seydoux, naar aanlei ding van de reactie der Westduitse openbare mening op de uitwijzing van Duitsers uit Frankrijk, van de hand ge wezen. Dit blijkt uit een verklaring, waarin het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken maandag bijzonderheden over de diplomatieke stappen bekend maakte naar aanleiding van de uit wijzing van Duitse studenten en lecto ren tijdens de onlusten in Frankrijk. In deze verklaring zegt 't Westduitse ministerie, dat de Franse ambassadeur vrijdag door het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken werd ontboden met het doel „zo spoedig mogelijk tot een regeling van de onderhavige kwes tie, in de geest van Duits-Franse sa menwerking, te komen". PARIJS Nederland heeft bij de Franse nationale bank goud gekocht voor 6,6 miljoen dollar (bijna f 24 mil joen). Uiteraard geschiedde deze aan koop tegen de vastgestelde prijs van 35 dollarcent per ounce. De verkoop van dit Franse goud had tot doel de koers van de franc op peil te houden en de Franse importeurs de nodige deviezen te verschaffen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlaardingen A. Koud- staal te Oudshoorn; te Hoofddorp H. Belier te Maasdijk; te Bleskensgraaf, Brandwijk en te Genderen en Doeveren J. Codeé, kand. te Lunteren; te Benthui- gen G. van der End, kand. te Kootwij kerbroek, door de gen. synode tot leger- pred. M. Jansen te Maasdam; door de gen. synode tot zend.-pred. te Dakar drs. G. A. van de Koppel, kand. te Oegst- geest. Aangenomen naar Joure (vac. R. Bijl) (toez.) C. L. Verbaas te Monnickendam. Bedankt voor Dinteloord J. Kruijt te Rotterdam-Hillegersberg. Geref. kerken. Beroepen te Boven-Hardinxveld, Castricum (vac. IJ. Stienstra), Edam, Oosterhout, Molenaarsgraaf-Brandwijk en te Schipluiden C. van der Velde, kand. te Amsterdam, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Aangenomen naar Koudum Sj. C. van Ketel, kand. te Capelle aan de IJssel, die bedankte voor Baarland-'s-Graven- polder. Bant (N.O.P.), Tzummarum en voor Witmarsum-Schraard. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Haarlem: A. Snoep, kand. te Utrecht; te Middelharnis en te Veen: A. M. den Boer, kand. te Ridder kerk. Amerikaans vliegtuig O O WASHINGTON De Russische pre mier Alexei Kosygin heeft „niet de ver zekering" gegeven dat het vlegtuig met Amerikaanse dienstplichtigen dat gedwongen werd te landen op een Rus sisch eiland in de Stille Oceaan, spoe dig vrijgegeven zal worden, aldus heeft het State Department maandag ge zegd. Robert J. McCloskey, de woordvoer der van het ministerie, verklaarde op een persconferentie, dat de Russische premier ambassadeur Llewellyn Thompson meegedeeld heeft, dat de zaak bij de Russische autoriteiten in onderzoek is. Thompson heeft een onderhoud ge had over deze kwestie met Kosygin. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk heeft de zaak zondagavond telefonisch besproken met de Russische ambassadeur in Wash ington Anatole S. Dobrynin. „Wij blijven contact houden met de Russische regering en hopen dat het vliegtuig en de bemanning spoedig zullen kunnen terugkeren", zei Mc Closkey. Het vliegtuig, een Douglas DC-8 van de Seabord Airlines, gechar terd door het Amerikaanse leger, was een Seatlle op weg naar Viëtnam via Japan, toen het blijkbaar uit de koers geraakt is en door Russische ja gers gedwongen werd te landen op het eiland Iturup van de Koerillen. Er waren 214 soldaten en 17 beman- ninsleden aan boord. McCloskey zei niet in het bezit te zijn van inlichtingen over het lot van het vliegtuig en de soldaten en de be manning. Eerder was reeds bekend dat de lan ding goed verlopen was en dat nie mand aan boord gewond was. De vraag of iemand van de Ameri kaanse ambassade in Moskou naar Iturup moet gaan, is nog niet aan de orde geweest, vervolgde McCloskey. Hoewel men in Washington niet aan neemt aan dat de Sovjet-Unie 'n tweede „Pueblo-incident" wil scheppen, geeft men toe dat de Russische regering aan sterke kritiek van haar bondgenoten zal worden onderworpen, indien zij toestaat dat Amerikaanse soldaten, op weg naar Viëtnam, wordt toegestaan hun reis te vervolgen. UTRECHT De spoorwegen heb ben gisteren extra treinen moeten in zetten voor het strandvervoer. 15.000 mensen reisden per trein naar Zand- voort en 6500 naar Hoek van Holland. BERLIJN Oost-Duitsland is maan dag begonnen doorvoerrechten te hef fen op goederen, die over de weg of te water naar en van West-Berlijn wor den vervoerd. De maatregel is te mid dernacht ingegaan en is het derde sta dium van de doorvoerbeperkingen wel ke Oost-Duitsland de vorige maand heeft aangekondigd. De maatregelen omvatten ook paspoort- en visumrege lingen voor VVestduitsers en verhoging van de minimum dagbedragen van va luta voor bezoeken aan Oost-Duits land. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben tegen deze maatre gelen bij de Sovjet-Unie geprotesteerd en dit land verantwoordelijk gesteld voor de toegang tot Berlijn. De protes ten zijn genegeerd, waardoor de Russen duidelijk stelden, dat zij het Oostduit- se optreden steunen. Zegslieden in West-Berlijn en aan de Westduitse grensposten hebben mee gedeeld, dat de vrachtenheffing plaats heeft als vrachtauto's en schepen Oost-Duitsland binnengaan. Deze nieu we heffing komt bij de betalingen die reeds verricht moesten worden. Het bestuur van West-Berlijn heeft uitgerekend wat de vrachtheffingen praktisch betekenen. Een vrachtautolading van 20 ton kost 134.40 mark meer, een 400 ton scheeps lading 400 mark. De tarieven zijn. ge baseerd op tonnage en afgelegde af stand alsmede op de aard van de goe deren die vervoerd worden. Volgens Westberlijnse schatting zul len de jaarlijkse kosten van de Oost- duitse beperkende maatregelen onge veer 80 miljoen mark (20 miljoen dol lar) zijn. West-Duitsland betaalt de visumkos- ten, welke reizigers naar Oost-Duits- REYKJAVIK (IJsland) De presi dentsverkiezingen op IJsland hebben geresulteerd in een verrassende over winning voor dr. Krist jan Eldjarn, de directeur van het nationale museum, die zondag 65 procent van de stemmen kreeg. Ambassadeur Gunnar Thorodd- sen, de schoonzoon van president As- geirsson, kreeg 34 procent van de stemmen. Eldjarn, die 52 jaar oud is, heeft ar cheologie gestudeerd in Kopenhagen en oude Scandinavische talen aan de universiteit van IJsland. Hij is ge trouwd en heeft twee zoons en twee dochters. LONDEN De vliegers van de Brit se luchtvaartmaatschappij BOAC heb ben maandagavond laat hun 16 dagen eoude staking waarbij dit staatsbedrijf bijna 6 miljoen pond sterling aan in komsten heeft gederfd, opgeheven. Een regeling van het stakingsgeschil aangaande salarissen arbeidsvoorwaar den, werd bekendgemaakt na anderhan delingen, die 12 uur geduurd hebben. De staking begon op 16 juni om loon eisen van de piloten te steunen. Alle 46 lange-afstandsvliegtuigen van de BOXC moesten door de staking op de grond blijven. ZURICH De autoriteiten van de Zwitserse stad Zürich hebben maandag avond alle openbare betogingen verbo den na twee nachten van felle botsin gen tussen politie en jongelui. Het ver bod werd afgekondigd kort nadat circa tweeduizend jongeren het verkeer in het centrum van de stad tot stilstand hadden gebracht door op de tramrails te gaan zitten. Het kwam niet tot ern stige incidenten. ADVERTENTIE met een feilloos uitgelijnde wagen op gave, veilige, mo derne banden en minutieus gebalanceerde wielen GENIET U VAN EEN AUTORIT! de vakmensen en de appa ratuur van kunnen u dit rijgenot ver schaffen. kosteloos inspekteren van uw banden levering van nieuwe en De Jonge REMOULD-ban- den voor bedrijfs- en personenwagens opsporen en verhelpen van, elke verkeerde wielstand statisch én dynamisch balanceren van band/wiel in elke afmeting banden spoelen en op spanning brengen met zuivere stikstof gespecialiseerd in Michelin "X", ook ombouw van gewone naar radiaalbanden loopvlakvernieuwing in eigen fabriek Arnhemseweg 64 Apeldoorn tel. (05760)-33710 hoofdkantoor en fabriek te Deventer (05700)-!5845 3 's Zaterdags tot 12.30 geopend land moeten betalen, aan hen terug. Dit is zaterdag ingegaan. De Westduit se reiziger kan zich daarvoor tot de postkantoren wenden. De bewijsjes die hem aan de grensposten worden over handigd, zijn goed voor vijf mark als het een „enkele reis"-visum betreft en voor tien mark als het een „retour" betreft. Het vrachtvervoer was maandag minder dan anders. Blijkbaar wachten de vervoerders af hoe het nieuwe stel sel werkt alvorens het risico van grote vertraging te lopen. De Oostduitsers hebben de laatste vier dagen formulieren" ter beschikking gesteld die de vervoerders tevoren kun nen invullen. Het enige wat hij aan de grens dan nog moet doen is betalen. De normale Oostduitse controle op smokkelwaar en verborgen vluchtelingen nam al veel tijd in beslag en nu komen daar nog de visums en heffingen bij. .NEW YORK De Chinese rege ring heeft het telegram met de uitno diging van secretaris-generaal Thant van de V.N. om deel te nemen aan de conferentie van geen kernwapensbezit- tende landen ongeopend teruggestuurd. Wij onderhouden geen enkele betrek king met de Verenigde Naties en kun nen daarom Thants boodschap niet aannemen, aldus de Chinese reactie. Thant had de uitnodiging op 25 juni verzonden. Hij zei hierin dat de con ferentie, die in Genève gehouden zal worden, door kernmogendheden kan worden bijgewoond, omdat de algeme ne vergadering daartoe besloten had. De kernmogendheden mogen echter niet aan een stemming deelnemen. De conferentie van geen kernwapens bezittende landen, is speciaal belegd om de vrees bij deze landen weg te nemen dat zij op grond van het ver drag tegen de verspreiding van kern wapens, achter zullen blijven in econo mische en technologische ontwikeling. PARIJS Op 31 december 1967 re den er in de wereld 206.000.000 au to's rond, waarvan 56 procent in de Verenigde Staten en 32 procent in Europa. Voor de eerste maal echter was de Eu ropese automobielproduktie groter dan die van de Verenigde Staten: 9.933.484 tegen 9.023.736 stuks. Uit het speciale nummer van l'Argus de l'automobile ^.Statistiques automobiles 1967" genaamd blijkt, dat bijna tweederde van de Europese automo bielproduktie voor rekening kwam van de EEG-landen. Het automobieljaar 1967 gaf in Japan opnieuw een stijgende produktie te zien. Deze is toegenomen van 482.000 stuks in 1960 tot 3.146.846 stuks in 1967, waarmede Japan op de lijst der automobielproducenten is opge klommen van de 7de plaats tot de 2de plaats. Japan is echter wel de grootste produ cent van vrachtwagens. In 1967 be droeg de produktie 1.771.091 stuks, wat in vergelijking met Frankrijk, de grootste vrachtwagenproducent van de EEG, een produktie beteken de die acht maal groter was. Nissan, de voornaamste Japanse fabrikant van vrachtwagens, heeft alleen 358.000 vrachtwagens geassembleerd, wat overeenstemt met de produktie van Engeland, dat de voornaamste producent van vrachtwagens in Eu ropa is. Voorts blijkt uit deze statistieken dat General Motors, Ford en Chrysler nog steeds de grootste automobielfa brikanten ter wereld waren, zij het dat hun voorsprong aanmerkelijk was geslonken. STRAATSBURG In kermisachtige sfeer, onder het oorverdovend lawaai van claxons en gejuich, sloeg te midder nacht op de Europa-brug in Straatsburg het uur van de douane-unie tussen de EEG-landen, waarmee de laatste doua nerechten op industrieprodukten vervie len. Drie vrachtwagens met opleggers, van een brouwerij uit de Elzas, reden als eersten over de grens, zich moei zaam een weg zoekend door de menigte die zich midden op de brug had ver zameld en glazen bier hief. Bier kregen ook de eerste automobi listen aangeboden die Frankrijk na mid dernacht via de Europa-brug binnenre den. Tweehonderd meter verderop werd alles echter weer bij het oude. Daar wachtte de Franse douane, die geen spe ciale instructies voor deze historische nacht had ontvangen. T~)e Franse president Charles de Gaulle, heeft de verkiezingen in zjjn land met overweldigende meerderheid ge wonnen. Men mag deze keuze van het Franse volk, of nog beter gezegd, van dat deel van de stemgerechtigde Fran sen, dat ook in de stemlokalen ver scheen toejuichen of betreuren, men dient de keuze op zich te eerbiedigen. Wel kan men bij deze keuze enkele kanttekeningen te maken, kantteke ningen die uit de aard der zaak nog al kritisch moeten zyn. TVe Franse president en zyn regering staan thans voor een zware opgave. Hy zal de beloften waarmee men de uiterst korte verkiezingstijd in is ge gaan, moeten waarmaken. Het is De Gaulle zelf geweest, die in een van zijn toespraken heeft toegegeven, dat de geweldige protesten van een anderhalve maand geleden, een grond hadden van gerechtvaardigde grieven. Hy heeft toen beloofd de oorzaken van deze grieven weg te zullen nemen. Uiteraard dient de vertegenwoordiging van de Gaullistische party in het Franse parlement zich allereerst deze woorden aan te trekken. Het blijkt dus dat er in de Gaullistische fractie geen weerklank was te vinden voor deze grieven. Dat is toch wel een ernstige POMPIDOU ja, met de regering tekortkoming, vooral als pas na ge welddadig optreden blykt, dat er een grond van waarheid in deze grieven schuilt. Hoe moet dat nu gaan, nu de Gaullisten zodanig in de meerderheid zyn, dat Pompidou en de zynen eigenlijk ge makkelijk zonder volksvertegenwoor diging kunnen regeren Als men naar Engeland kjjkt, waar pre mier Wilson ook regeert met een ta melijk grote meerderheid, dan bestaat er toch wel een kans, dat het contact tussen regering en volk op een of an dere manier kortsluit. En dan bedenke men, dat de parlemen taire traditie in Frankrijk toch lang niet is, wat zy in Engeland pleegt te zijn. pHk autoritair bewind draagt gevaar lijke kiemen met zich mee. De kans is groot, dat de regering in zelfge noegzaamheid iedere kritiek naast zich neer gaat leggen. Als men de oppositie met een schouderophalen afdoet, is de mogelijkheid groot, dat pas een buitenparlementaire, soms gewelddadige, oppositie de gelegen heid krygt om gehoort te vinden. Men ziet dat dezer dagen in Tsjecho- Slowakye, waar de mogelijkheid groot is geweest, dat de aanstormende kri tiek tot een te forse ingreep in het staatsbestel zou overgaan. I"fcoor bovendien alle oppositie onder een noemer onder te brengen, loopt men het gevaar, dat ieder die meent kritiek te hebben, zich ook tot de uiterste oppositionele partij wendt. Terwijl de meeste vraagstukken door gaans heus niet zo zijn dat men moet kiezen tussen wit of zwart, bereikt men door het simplificeren, dat men moet kiezen tussen wit of zwart, be reikt men door het simplificeren, dat men alles of zwart of wit gaat zien. Dat is voor een beetje gevarieerd politiek leven, niet erg bevorderlijk. Terwijl De Gaulle onder een duidelijk anti-communistische tendens deze verkiezing ingegaan is, schept hy te gelijkertijd voor diezelfde communis ten de kans, om van zyn politieke conceptie te profiteren, en dat hoewel het optreden van de P.C.F. tijdens de beroeringen zodanig was, dat velen zich daarvan hebben afgekeerd blij kens de verkiezingsuitslagen. Men kan de handigheid van de politicus De Gaulle, voor deze verkiezingsstrijd bewonderen. Voor de komende jaren zal er echter meer dan handigheid nodig zyn om Frankrijk te leiden. PARIJS Met een vaart van 120 kilometer zijn tien wagons van de va- kantietrein van Parijs naar de Franse zuidkust gisteren op 23 kilometer ten noorden van Lyon uit de rails gelopen De meeste daarvan sloegen om. Zeven mensen verloren hierbij het leven. Ruim zestig andere vakantie gangers werden met verwondingen overgebracht naar de ziekenhuizen van Villefranche en Lyon. Hun nationali teit is nog niet bekend. De oorzaak van de ramp is te wijten aan een breuk van de koppelingen tussen de zesde en de zevende wagen. De trein die was volgepropt met va kantiegangers was gisterochtend om half tien uit Parijs vertrokken. Hij had een half uur vertraging. Een van de reizigers vertelde: „Mid den in een bocht begon de wagen op eens sterk te schommelen alsof hij uit de rails wilde vliegen. Daarna volgde een oorverdovend lawaai, een ontplof fing en toen niets meer. Ik lag op de vloer van mijn.coupé onder de kof fers. Overal rondom me hoorde ik ge schreeuw, gehuil en gesteun." De prefectuur van Lyon vorderde alle particuliere ambulances en stuur de alle brandweren uit de omtrek, rijkspolitietroepen en eenheden van de genie naar de plaats van de ramp. Vele slachtoffers moesten met snij branders worden verlost. De gestrande reizigers werden met bussen overgebracht naar het station te Lyon waar zij 's middags met de trein verder konden. BREDA De Dongense schoenfa briek Aero is als eerste fabriek in deze bedrijfstak in Nederland ertoe overge gaan een enquête te houden onder de Dongense jeugd tussen de veertien en zeventien jaar. Men probeert er achter te komen hoeveel arbeidskrachten voor de schoenindustrie over enkele jaren uit de jongeren zullen komen.

De Vallei | 1968 | | pagina 7