TEST VOOR DE KERKEN ■oo 4 LAPPEN 45 Vrouw en haar kostganger wilden haar man vermoorden: eisen 20 en 6 maanden Commissie voor verbetering van misdaadbestrijding PILSNEB REPEN Koersen in Hilversum Russische atleten werden geschorst Henk Benjamins won etappe in Zd.-Slavië EUROFLESSEN KWALITEITS j*> LUXE PUDDING KINDERFIETS rÜf», KALFS NADER BESCHOUWD Internatio op weg goede Nieuwe directie G.A.K. Oostduits schip mag doorvaren 5°° 9 Oft t Ruim inzicht U hebt naar eigen vooi^eur vrije en ruime keuze uit alle merkartikelen en bovendien het merk De Gruyter. De Gruyter garandeert kwaliteit en versheid van alles wat U in éen De Gruyter winkel koopt: niet goed - geld terug. Konkurrerende merken onder één dak - De Gruyter de laagste in prijs. halve liter per Eles stuks SCHOUDER AARDBEIEN- GEBAKJES 3 stuks S stuks 75 TAART X DROOMWENSEN DALMOR mmon """boa, de o, rented Hon'*nt g gram KALFSROLLADE 500 gram KALFSPOULET 500 gram KALFSGEHAKT 500 gram TOMATEN RODEBESSEN xsog 39 FRUIT GOLD BANANEN perkilo malse jonge perbo. WORTELTJES kilo KAS- SNIJBONEN gram WOENSDAG 3 JULI 1968 1) uitspraak „Tegen de revolutie het evangelie", die in de vorige eeuw als reactie tegen de leuzen van de Franse revolutie werd gebruikt, is nu onhanteerbaar geworden. Dat wordt gezegd in het rapport Revolu tie en Gerechtigheid, dat kortgele den door de generale synode van de Hervormde Kerk is besproken, maar waarover geen eenstemmigheid werd bereikt. Wat stond er zoal in? De waar heid zou men kunnen zeggen. De arme landen in de wereld maken inderdaad een proces door van snel le sociale verandering. De kans op een gewelddadige actie neemt toe naarmate de ontwikkeling voortgaat en de machtsverhoudingen niet aan die ontwikkeling worden aangepast. In het rapport wordt gezegd dat de kerk niet kan doen alsof er geen armoede, onderdrukking en dom- houderij bestaat. Zij zal ook niet altijd afstand kunnen nemen van geweld om niet de schijn op zich te laden dat zij het met de gevestigde dictoriale macht eens is. Zuid- Amerika wordt daarbij als voorbeeld gesteld: „Dank zij de hopeloze en rechteloze toestand, waarin negentig procent van de bevolking wordt ge laten, sterft vijftig procent van de kinderen beneden de leeftijd van vijf jaar." Het rapport van de Hervormde Kerk is duidelijk en praat er niet omheen: „Het protest dat in de re volutie tot uitdrukking komt, is een gevolg van onmenselijke situaties. Bezien in het licht van het Evange lie, waarin het om bevrijding van de mens uit de macht van de boze gaat, is dat protest legitiem en nood zakelijk". Het rapport van de Hervormde Kerk zal een van de stukken zijn die op de vierde vergadering van de Wereldraad van Kerken, straks in Uppsala in Zweden, op tafel zullen komen. Het is alweer zes en een half jaar geleden dat in Ne w Delhi in India de Wereldraad bijeenkwam om het wel en wee van de mensheid ROERMOND Om haar leven verder met haar kostganger te kunnen voort zetten wilde Maria D.-A. (40) uit Venray haar man, met wie ze negentien jaar was getrouwd, met bladluizenvergif uit de weg ruimen. De kostganger, de Utrecht- le metaalarbeider G. G. (32), beraamde samen met haar het moordplan. Hij kocht ook het verdelgingsmiddel. Maria deed het een paar keer in het pakje tabak van haar man, die het echter op tjjd merkte en er maar één keer ziek van is ge worden. „Wij wilden een zelfmoord enscene ren. wy zwoeren tegenover elkaar nooit iets over de moord los te laten", waren twee van de spaarzame zinnen die gis teren voor de Roermondse rechtbank uit de mond van Maria kwamen. Zij gaf toe het eerst met het moord plan voor de dag te zijn gekomen. Zij verstikte zich aanvankelijk in wat leu gens om haar minnaar vrij te praten. Zelf bekende de Utrechter ook grif het vergif in handen van de vrouw gespeeld te hebben. Niet alleen het flesje met „sayfos" tegen bladluizen maar ook een tube zeewierpasta om ratten te verdel gen. De pasta werd op de hond ge probeerd en ondeugdelijk bevonden. De politie van Venray vond later ook nog parathion, malathion en een liter vloei bare DDT in het huis. Maria en Gerard hadden al sinds 1965 een intieme verhouding met el- HILVERSUM Een in alle opzich ten onverwachte overwinning in de Grote Prijs der Merriën op de Hilver- sumse draversbaan boekte Diana Sun shine gestuurd door de Utrechtse pi keur P. M. Smit. Deze combinatie was na afloop van de rit al in de richting van de stal gestevend omdat ook pi keur Smit in de stellige overtuiging verkeerde, dat dit grote nummer was gewonnen door Everprise, gereden door Van der Lubbe. De jury en rechter van aankomst beslisten evenwel dat Everprise door het stek zou zijn gesprongen, dat wil zeggen in niet geoorloofde draf de eind streep zou zijn gepasseerd, en dat komt altijd op uitschakeling te staan. Daardoor werd Diana Sunshine, die goede tweede was nu eerste, daarmee een niet te versmaden prijs van f 3500 winnend. Een deel van het talrijke publiek was het zicht- en hoorbaar niet met deze uitspraak eens en groepte luidruchtig samen rondom de rechterstoel. Maar natuurlijk bleef de uitspraak gehand haafd. Dit betekende wel dat alle out siders op de beste plaatsen beslag leg den hetgeen uiteraard in de uitbetalin gen tot uitdrukking kwam. Het tweede internationale nummer van de avond bracht een veel norma ler en veel meer verwachte uitslag, namelijk een overwinning van Charles H. van J. Wagenaar jr. De tweede plaats van Amad Kinley kon eerst enigermate als een verras sing gelden. De uitslagen: Paul Scarlet-pry's: 1. Gunnar Dear (Van Eykelenberg) 1.29.7; 2. Govert V; 3. Grace Belwin. Winn. 7.40 pl. 2- 2.90, 1.30; cov. 10; kopp. 17.50; trio 446.60. New Dawnprijs: 1. Hofnar (Wage naar jr.) 1.35.3; 2. Higgins; 3. Happy Hollandia. Winn. 4.30; pl. 1.40, 1.20; cov. 3.70; kopp. 6.-. Genista-prijs: 1. Exclusif du Com merce (B. Guntenaar) 1.28.-; 2. Ech- tens Khan; 3. Empereur CH. Winn. 6.10; pl. 2,-; 1.40, 1.80; cov. 4.30; kopp. 8.50. Montanaprijs: 1. Daimler (J. van Buvtene) 1.25.7; 2. Camingo Scotch; 3. Dynamica. Winn. 3. Pl. 1.90, 2.60 en 22.20; kopp. 12.50; cov. 8.50. Trio: 411.-. Grote prijs der merriën: 1. Diana Sunshine (P. M. Smit) 1.21; 2. Diana R; 3. Christine Williams, winn. 6.70; pl. 2.50, 5.- en 6.10; kopp. 18.80; cov. 11.30. Juniperusprijs: 1. Charles H. (Wage naar jr.) 1.22.6; 2. Amad Kinley; 3. Satan Hanover. Winn.: 3.10; pl. 2.-2.30 I.60, koppel 4.20; cov.: 8.70, trio 227.-. Pvracanthaprijs: 1. Gilia van Am- stel" (N. Schouten) 1.26,7, 2. Ferro, 3. Friday. Winn.: 3,-; pl. 1.30 1.70, 1.70, koppel: 7.20; cov. 4.80. Totale omzet: 132.055. en 't christendom te bespreken. De leuze van toen was: Jezus Christus, het licht der wereld. Een woord uit de Openbaringen zal het thema zijn van de vergadering in Uppsala: Zie, ik maak alle dingen nieuw. Zes onderwerpen zullen van 4 tot 20 juli de vergadering in Upp sala beheersen. Deze zijn: 1. De Heilige Geest en de katholi citeit der kerk. 2. Vernieuwing in het zendings werk. 3. Economische en sociale ontwik keling op de wereldschaal. 4. Op weg naar gerechtigheid en vrede tussen de volkeren. 5. Gebed en kerkdienst in een tijd van verwereldlijking. 6. Op zoek naar een nieuwe le vensstijl. Punt drie zal heel belangrijk wor den. Met de teleurstellende tweede Wereldhandelsconferentie nog vers in het geheugen, ligt het voor de hand dat de kloof tussen rijk en arm ook in afzonderlijke landen, een heet hangijzer wordt. Vanuit de Ooster se kerken is al de stelling geponeerd dat, als de verbetering van de levens standaard niet op vredelievende wij ze kan geschieden, 't moet gebeuren langs de weg van massaal ingrijpen, de revolutie. Zoiets is altijd beter dan onrechtvaardige zaken maar rustig te laten voortbestaan, zo is de redenering. Anderen zien meer kans van slagen in een versterking van de Verenigde Naties. Twee discussievragen voor Uppsala zijn al bekend: 1. Vindt u dat ontwikkelingprojec ten van de Wereldraad van Kerken en van de R.K. Kerk de laatste kerk is belangstellend toehoorster in Uppsala zoveel mogelijk moeten worden ingebracht in de (multilate rale) programma's van de Verenig de Naties op dit gebied? 2. Wat kunnen kerken en christe nen doen om de doeleinden te berei ken van de tweede ontwikkelingspe riode (1970-1980): een aanzienlijke economische groei van de arme lan den? Hoewel geïnspireerd, is de kerk tenslotte toch een instrument van mensen. Die mensen kunnen hun best doen, zij kunnen falen, maar in hun kerk kunnen zij als eenheid krachtig zijn. Uppsala zal een nieu we test voor de kerk zijn. kaar. In 1966 werd daaruit een kind ge boren en in april vorig jaar werd Ma ria opnieuw zwanger. Haar eigen huwe lijk was zestien jaar kinderloos geble ven. Toon D. merkte niets van de amou reuze verhouding van zijn vrouw met de kostganger tot hij hen op Nieuwjaars dag van dit jaar elkaar zoenend in de keuken aantrof. De kostganger vloog er op staande voet uit. Maria wilde met hem mee maar daar stak haar man een stokje voor. Vier dagen later werd het tweede kind geboren. Maria drong toen bij haar minnaar aan om de moordplannen snel door te voeren. „Ik heb haar nog gewaarschuwd het niet te doen. Ik had geen zin om met haar een jaar of tien de gevange nis in te draaien", legde .Gerard G. gis teren uit. Op 24 januari bracht Gerard het ver gif naar Venray en de drie volgende dagen deed Maria telkens twee drup peltjes in de tabakszak van Toon. Ze mengde het gif in druppelflesjes. „Ik wilde het toen eigenlijk al niet meer", zei Maria gisteren. „Daarom liet ik het bij die twee druppels". Ze wist geen antwoord te vinden op de vraag van president Van Koot waarom ze er dan maar niet helemaal vanaf had gezien. De psychiater vond Maria een debie le, infantiele vrouw die makkelijk te beïnvloeden is. Gerard werd licht ver minderd toerekeningsvatbaar geacht en een man met psychopatische ontwikke lingen en sterk rancuneuze gevoelens tegen autoriteiten. Mr. W. Uiterwaal wilde daarom voor Gerard al vroeg hij erom afzien van een lange gevangenisstraf. Hij vor derde tegen de Utrechter een half jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering. Maria barstte in snikken uit toen tegen haar twintig maanden gevangenisstraf werd geëist. Als een ontroostbaar kind werd de vrouw, die even tevoren de getuigende opperwachtmeester van de rijkspolitie uit Venray nog giftig toebeet: „Ik trek jou je jasje wel uit als ik weer thuis ben", naar de cel teruggeleid. MOSKOU Vier Russische atleten zijn geschorst voor vertegenwoordigen de Russische teams wegens misdragin gen ten opzichte van de Russische sportgedachte. Het zijn de voetballer Josef Sabo, die reeds meermalen voor het nationale elftal speelde; de ge- wichtheffer Alexei Wachinin, Olym pisch kampioen, tweevoudig wereld- en drievoudig Europees kampioen in het bantamgewicht; de torenspringer Safo- nof en de sprinter Pankaratof. In de Russische pers was het optre den van het viertal reeds dikwijls on derwerp van scherpe kritiek geweest. MOATAR De vierde etappe van de amateurwielerronde van Zuidslavië is gewonnen door onze landgenoot Henk Benjamins. Hij reed de 130 km van Se- rajova naar Moatar in 3.5.13. De Zuid- slaviër Bilic en de Italiaan Mori wer den in dezelfde tijd als Benjamins res pectievelijk tweede en derde. In het algemeen klassement behield de Zuidslaaf .Valencic de leiding voor de Zweed Goesta Petterson. De best ge klasseerde Nederlander is Cor Baars. Hij staat zevende op ruim vier minu ten van Valencic. Daan Holst is negen de met een achterstand van bijna zes minuten. De derde etappe, over 125 km van Tuzla na Serajewo, was gewonnen door de Zuidslaaf Valencic. Hij noteerde een tijd van 3.17.20. ROTTERDAM De gang van zaken bij de nv Internationale crediet- en handelsvereeniging Rotterdam (Inter natio) gedurende de eerste zes maan den van dit jaar stemmen de directie tot tevredenheid. Tijdens de vrijdag middag in de Maasstad gehouden jaar vergadering verklaarde president-direc teur H. Stout, dat de cijfers over het eerste halfjaar van 1968 zelfs iets beter zijn dan die over de overeenkomstige periode van het jaar daarvoor. „Wij hopen dat we u over 1968 een dividend zullen kunnen uitkeren dat op zijn minst gelijk is aan de vijftien procent over 1967", zo zei de heer Stout. Een aan deelhouder was overigens niet erg te vreden met de vijftien procent dividend, die over 1967 zal worden uitgekeerd. DEN HAAG De misdaad kan effectiever worden bestreden met de thans be staande diensten. Een adviescommissie die gisteren door minister Polak van Justi tie is ingesteld moet daarvoor zorgen. Deze commissie zal nagaan in hoeverre de hulp en bgstand aan de recherche apparaten in geval van grote misdryven kan worden verbeterd, zo zei men ons op het ministerie van Justitie. Er is al een goed geoutilleerde cen trale, die voor het hele land allerlei ken merken en bijzonderheden van misdrij ven en misdadigers in kaartsystemen verwerkt. Daarbij kan ook een compu ter worden gebruikt. Dat apparaat staat ter beschikking van alle politiekorpsen. Er wordt bij grote misdrijven altijd 'n vruchtbaar gebruik van gemaakt. Ook het groepje rechercheurs en des kundigen dat aan deze onderafdeling van het ministerie is verbonden, reikt de politie overal de helpende hand. De thans ingestelde commissie zal echter bezien of dit werk nog verbeterd kan worden. Hetzelfde geldt voor de herkennings diensten, dactylascopische diensten, de verbindingsdienst, de verschillende technische diensten in wetenschappelij ke laboratoria. Die zijn nu allemaal wel actief, maar er kan meer profijt van worden getrokken als de onderlin ge hulpverlening en samenwerking be ter wordt geregeld. De commissie die daarvoor advies moet uitbrengen aan de minister van Justitie staat onder voorzitterschap van mr. W. A. Baron van der Fels, procu reur-generaal bij het gerechtshof in Leeuwarden. Voor mr. Van der Fels tot procureur- generaal werd benoemd, was hij op het ministerie van Justitie hoofd van de af deling criminele zaken. Hij heeft daar door een ruim inzicht in de gang van zaken bij de opsporing van misdadigers en de bestrijding van de criminaliteit. Verder hebben in de commissie zit ting functionarissen van allerlei politie korpsen en -diensten. Het zijn mannen uit de praktijk die ongetwijfeld binnens kamers zullen vaststellen wat er aan de gang van zaken kan worden verbeterd en welke wensen er bij de recherche diensten nog zijn. Nieuwe apparatuur „Het is niet de bedoeling andere dien sten te gaan instellen, maar het rende ment van de bestaande diensten en hulpmiddelen te vergroten", aldus zei men op het ministerie. „Mogelijk dat hier en daar de noodzaak van nieuwe apparatuur zal blijken, maar de opzet is alleen verbetering van de coördinatie en de samenwerking." Ook de werking van de regionale her kenningsdiensten, zoals er nu al -Cen enige tijd voor het zuiden in Heerlen werkt, zal worden bekeken. Binnenkort zal een tweede misdaadcentrale in be drijf komen in Twente. De bedoeling is het opsporingswerk AMSTERDAM Het bestuur van het Gemeenschappelijk Administratie kantoor (GAK) heeft de huidige onder directeur mr J. S. Brouwer, benoemd tot directeur met ingang van 1 mei 1969. De heer Brouwer zal de opvolger zijn van directeur mej. mr A. M. E. te Winkel, die per 1 oktober 1969 met pensioen gaat. De heer J. van den Anker, onderdi recteur, heeft wegens pensionering de dienst verlaten per 1 juli 1968, terwijl de heer M. J. van der Weele, eveneens onderdirecteur, om dezelfde reden zal vertrekken per 1 februari 1969. In ver band hiermee en wegens uitbreiding van taken zijn benoemd tot onderdi recteur de heer C. M. M. de Soet per 1 juli 1968, de heer W. F. Bergman en de heer mr M. Cuperus, beiden per 1 januari 1969 en de heer mr W. F. M. Wentholt per 1 mei 1969, allen tot dan bij het GAK werkzaam in de rang van hoofd van dienst. Voorts werd besloten als onderdirecteur aan te trekken een deskundige op het gebied van organi satie en administratieve technieken, met ruime ervaring in het bedrijfsle ven. in een groot aantal regionale centra les te concentreren. Daar bij het on derzoekwerk van de thans geïnstalleer de adviescommissie ook een groot aan tal functionarissen van de gemeentepo litie is betrokken heeft ook de minister van binnenlandse zaken aan de samen stelling van de commissie meegewerkt. BONN Het Oostduitse binnenschip „Sandau", dat sinds vorige week in het Mittellandkanaal bij Hannover door de Westduitse autoriteiten is vastgehouden, heeft van het ministerie van Verkeer in Bonn toestemming gekregen, de voor Nederland bestemde lading zink in Duis burg te lossen. Naar een woordvoerder van dat mi nisterie meedeelde, hebben Oostduitse schepen altijd in een Westduitse binnen haven kunnen lossen. De „Sandau" heeft geen toestemming gekregen naar Nederland te varen, omdat Bonn het doorvoerverkeer met de DDR op basis van wederkerigheid wil regelen. West duitse binnenschepen krijgen namelijk van de DDR geen toestemming om met vracht voor de Oost- en Zuidoost-Euro- pese landen door de DDR te varen. Bonn heeft aan de Oostduitse overheid ver zocht, geen schepen meer naar de Bondsrepubliek te laten gaan voordat de kwestie is geregeld. HOOGEVEEN Aan de Hoofdstraat in Hoogeveen zijn gistermiddag twee winkelpanden afgebrand. Een derde pand werd gedeeltelijk door het vuur vernield. De brand ontstond na het ont ploffen van een gasfles. De scade wordt geschat op twee miljoen gulden. ROTTERDAM De 20-jarige op perman Cornelis van Es uit Rotter dam verloor gisteren bij het schoon spuiten van vloeren op de 7e etage van een in aanbouw zijnde flat zijn even wicht en kwam te vallen, waarbij hij met zijn hoofd op een ijzeren balk te recht kwam. Bij aankomst in het zieken huis bleek de man te zijn overleden. ¥EELGOED WEEKAANBIEDINGEN ZIJN GELDIG T/M DINSDAG GOED KOPER JEU DE BOULES met.spelregels 8 massief houten ballen met doelbal in draagtas DE GOEDKOOPSTE EUROFLES VAN NEDERLAND! PILS een hele liter kwaliteitsbier voor nog geen gulden. onbetwist de goedkoopste eurofles van Nederland I Ananasblokjes ja? 119 MAPLE 1/1 blik 822 gr. Hawaiian Ananas, zongerijpt zomerfris. Voor gebak, vla en \j>udding 9 «s HAM A A 100 gram ^^0 gjrSy DE GRUYTER FIJNSTE FIJNE VLEESWAREN Fijnste tijne vleeswaren - vers gesneden en voordeliger MOKKACRÈME CAKEf|L0 per stukX 7 KRENTENBOLLEN MOKKASCHUIM per zak ZOMERFESTIVAL VRUCHTEN^ - DE GRUYTER per pak-36" zoveel zinnen, zoveel smaken en De Gruyter heeft er wel 6 Pindarotsjes 2oog.*»92 100 gram Hazelnootbonbons 98 Fruitmelange 200 gram 79 150 gram. Meikhazelnootjes 98 Nuts 3-pack 69 Lollies io stuks 49 Vruchtenkoekjes 250 g79 assortis Mentos Cakes bundel 3 rol 75 5 stuks 59 De Gruyter fijnste Margarine 4pak4**149 Voorsmeren, bakken,braden en eigenlijk alles, waar u-fijn ste' voor wilt zetten _A_ Leverpastei 3 wik 100 100 gram blik Of u nu uit of thuis vakantie- viert, leverpastei maakt 't u makkelijk en smaakt voortref- Mjt Fietsen die tegen de grillen van zes- tot tienjarigen kunnen. Solide gebouwd fleurig gelakt banden maat 20 X 1 3/4 verchroomde velgen Jongensfiets: Kat. prijs f 89,50 Besteinr. 470 DROOMPRIJS Meisjesfiets: Kat. prijs f 89,50 Besteinr. 471 DROOMPRIJS Let op: een jaar lang volledige garantie èn Blijvende service! 50 150 GRAM Musket Flikken zak 79 Vnjchtenhartjesi25gr39 720 gram. Kersen op sap p.t 175 IJspoeder voor 0,4 Kr. 69 vanille, aardbeien, chocolade Bijna een halve liter ijs-mak kelijk zelf te maken in de koel kast Reveille Braadkip TOOSt ovaal 15 stuks Toost vierkant 33 stuks kilo 298 pak 39 _A_ Zoute stengels zakje 25 Tick Tocks Krokante knabbelstokjes die gezellig kom bi neren metaldie lekkere dranken van De Gruyter V Potato ChipS naturel 200 g 95 Ik* OALMOR fancy pink Roze zalm Mik 220 gr 158 Voor een fijne zomersalade - op toast voor gastvrouwen die vissen naar een kompliment V V Selscr Haring Filets Mik **-75 in torn-, mosterd-, pikante saus Slasaus «es 0.6 Mar 118 0,35 liter Mayonaise pot 145 Azijn plastic fles 0,6 I. 60 De Gruyter Tnmatenketr.hun <„k. fiü Koffiekoeken doos 89 10 stuks. Tien van dié lekkere grote koeken. En zo'n doos neem je makkelijk mee op reis. Biesjes 250 gram 79 een heerlijk koekje «'WW 250 grarn^H__^^^^H Koffie Dessert pak 179~| 200 gram Sprint oploskoffiepot350 1000 gram Koffiemelk 1/1 nes 149 Gehaktballen in jus blik 4 stuks 430 gram Gehaktballen in lekkere jus, zo klaa r op tafel. Echt iets voor export kwaliteit per kilo

De Vallei | 1968 | | pagina 10