Veenendaals dagblad Griekenland zal bestelling in Engeland annuleren DRIE DOL VEN HET ONDERSPIT Buiten Hevig onweer raasde over zuidwest-Nederland Vrijgegeven VS-vliegtuig in Japan aangekomen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vier kinderen door ouders verwaarloosd: één dood NA KRITIEK VAN WILSON: Antiek-collectie ging verloren bij brand in Den Haag Spectaculaire brand in Londen ÜP* Russen zouden gaan bergen in Suez-kanaal Schietoefening niet doorgegaan RAY WORDT UITGELEVERD Samenwerking toeleverings bedrijven in de bouw Man gijzelde vriendin en kind Bankovervallers dwongen kassier kluis te openen Zon keert terug ONAANVAARDBAAR Het groene woud WATEROVERLASTTREUSEIS EIS TRAMS VERTRAAGD Buit „slechts" 18.000 Bomexplosie voor Dior Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine «annonce# „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 3 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I54 LONDEN De Griekse regering heeft besloten, alle met Britse bedrijven af gesloten handelscontracten te annuleren. Dit besluit, bekendgemaakt door de Londense publiciteitsagenten van de Griek se regering en ten dele bevestigd door het Britse ministerie van Handel, is vol gens welingelichte kringen bedoeld als vergelding voor de felle kritiek die pre mier Wilson vorige week in het Lagerhuis op het bewind in Athene oefende. De Britse regeringsleider had in antwoord op vragen o.a. gezegd: „Koning Con- stantijn koestert geen twijfel over de houding van de Britse regering jegens de Griekse dictatuur en zekere wreedheden die in dat land zijn bedreven.".. Wilson had daaraan toegevoegd dat, wanneer de kolonels zich niet aan hun belofte hielden om de constitutionele wetten zo spoedig mogelijk in ere te herstellen, de Britse regering en haar bondgenoten „zeer ongeduldig" zouden worden. De woorden van de premier hadden al tot een protestnota uit Athe ne geleid. De ministerie van handel in Londen wil tot dusver slechts de annulering bevestigen van een bij „Rolls Royce" en „Cammell" geplaatste order voor de levering van dieselmotoren en spoor- wegmaterieel. Met deze order, die dinsdag officieel bekrachtigd zou worden, was een be drag van naar schatting vier miljoen Pond Sterling gemoeid. Tot de andere contracten behoren een order van 35 miljoen pond voor de bouw van een elektriciteitscentrale, uit te voeren on der leiding van het Britse bureau voor atoomenergie, benevens een order ter waarde van 10 miljoen voor irrigatie- werken in Noord-Griekenland. De handelsbalans tussen Griekeland en Groot-Brittannië is sterk in het voordeel van laatsgenoemd land, dat vorig jaar voor meer dan 40 miljoen pont uitvoerde tegen Griekenland voor 10 miljoen. Griekenland heeft vrijdag bij Groot- Brittannië geprotesteerd. De verklaring van de Engelse eerste minister zou een „onaanvaardbare interventie zijn in de Griekse binnenlandse zaken". In het protest werd gezegd, dat Wil sons inlichtingen waren gebaseerd op een rapport van Amnesty Internatio nal, een organisatie van juristen, die gevallen van politieke onderdrukking onderzoekt. Hier werd aan toegevoegd, dat de organisatie dergelijke leugenach tige rapporten had uitgegeven over wreedheden, door Britse troepen in Aden bedreven. /"Vnstreefes 1830 bezat ons land, na- dat in de voorafgaande eeuwen veel hout aan aks en bijl ten offer was gevallen, neg slechts 'n kleine 170.000 ha bos en dit wies vaak moeizaam op de arme gronden, zodat de kwaliteit gering was. Deze hectaren besloegen nauwelijks 5'/» van 's lands oppervlak te; het merendeel bevond zich in han den van marken of maalschappen (Ve- luwe) eer vormde een gemeenschaps- bezit. Vcorts vinden wij de Staat en particulieren als eigenaars, doch de laatste begonnen zich allengs meer voor het bos te interesseren en op het randje dezer eeuw ging ook de over heid aan de slag; in 1899 werd het Staatsbosbeheer opgericht, dat woeste gronden ging bebossen. Tegenwoordig omvatten de Staatsbossen 51.000 ha, d.i. 19,5'/van alle Nederlandse bos sen. Provincies en gemeenten bezitten 41.000 ha 15,5'/» en de rest 65'/» is tot mijn voldoening particulier eigendom. We hebben nu alles-met- alles 260.000 ha. waarvan 160.000 ha naaldhout en dit lijkt al heel wat, doch in werkelijkheid zijn wij het bos- armste land van Europa. We moeten evenwel roeien met de riemen, die we hebben en verheugen ons met passen de bescheidenheid in de veelzijdige be tekenis van het groene woud met zijn natuurlijke, evenwichtige samenleving, in plant, dier, volksgezondheid en re creatie. Welk een beduidenis, zin en kracht het voor 's mensen leven op brengt, zien we in een prachtig plaat werk, geschreven door een kundig team Zwitserse en Duitse deskundigen onder redactie van W. Kümmerlie en voor Nederland bewerkt door ir. J. J. Westra: Bos en Bomen (uitg. W. Gaade, Den Haag), een standaard werk op groot formaat met 183 foto's in zwart/wit en kleur en gedegen tekst, dat ik morgen gaarne voor U introduceer. 3 juli '68 A. B. WIGMAN DEN HAAG Zwaar onweer gepaard gaande met rukwinden, regen- en teren het toevluchtsoord voor vele hagelbuien heeft zich gisteravond boven west-Nederland ontladen. tienduizenden. De temperatuur was toen al opgelopen tot boven de dertig Delen van Rotterdam moesten het drie kwartier zonder tram stellen: in de graden, bovenleidingen de bliksem geslagen. In het dak van de Ridderzaal en in het gebouw van de Tweede Kamer sloeg de bliksem in. Tilburg kwam blank te staan. Brandweer, politic en reinigingsdiensten wer den in staat van alarm gebracht. DEN HAAG Een felle brand heeft vannacht een deel van „Het oude Koetshuis" aan de Hooikade in Den Haag verwoest. Veel waardevolle an tieke voorwerpen werden door het vuur verteerd of liepen op andere wijze ern stige beschadigingen op. De schade zou groot zijn. Het is niet bekend of de inboedel verzekerd is. De recherche boekte na melijk bij het voorlopige onderzoek magere resultaten. De eigenaar van „Het oude Koets huis", de 47-jarige Wim van Heck, die de kostbare verzameling antiek zelf bij eengegaard heeft, was zeer overstuur en kon geen informaties verstrekken. LONDEN In een suikerraffinade rij in het Londense East End heeft he denmorgen vroeg een spectaculaire brand gewoed. De vlammen schoten ruim 30 meter hoog op en zetten de havenwijk in een licht, dat herinnerin gen opriep aan de „blitz" van 1940. De brand werd bestreden door ruim 200 brandweerlieden. Hulpploegen wer den ontboden tot uit 80 km buiten Lon den gelegen plaatsen. De 150 arbeiders van de avondploeg der raffinaderij konden intijds het gebouw verlaten. Tilburg had het gisteravond het zwaarst te verduren. Vooral in de laagliggendc wijken stroomde het re genwater de huizen en kelders binnen. Op veel plaatsen werden de putdek sels omhooggedrukt, waardoor de in houd van de riolen over de straten spoelde. Onder viaducten kwam het water ruim een halve meter hoog te staan. Veel automobilisten strandden in de watermassa. De schade aan de Ridderzaal en het gebouw van de Tweede Kamer is ni hil. In het Kamergebouw was de blik sem in de waterleiding geslagen. Er ■moest alleen fiks worden gedweild. In Huybergen trof omstreeks 6 uur de bliksem een schuur van de boerde rij van de heer Van Wezel, die met zijn personeel in de schuur bezig was de koeien te melken. De 35 koeien kon den alle.gered worden. 40 ton hooi die 's middags in de schuur waren op geslagen, verbrandden met de schuur. De schade wordt geschat op ruim f 100.000,—. In Rotterdam sloeg de bliksem op vijf plaatsen in. De schade bleef be perkt. Het verkeer kwam tot stilstand. Kelders liepen onder water en ver keerslichten vielen uit. Ook de Spoorwegen hadden met de bliksem te kampen. In Zeeland en op de lijnen Rotterdam-Hoek van Holland en RotterdamDen HaagLeiden ont stonden vertragingen. Hier en daar vielen ook de automatische knipper lichten uit. Het onweer kwam gisteren na een snikhete dag in twee formaties op zetten. Tegen vijf uur gistermiddag werden de eerste donderslagen in Zeeland gehoord. Het onweer verplaat ste zich daarmee naar Zuid-Holland en hoger. Stranden en zwembaden waren gis- Terwijl zich een hevig onweer ontlaadde zetten regen- en hdgelbuien gisteravond vrijwel heel Tilburg in korte tijd blank. Onder de viaducten stond meer dan een halve meter water en in laagliggende wijken stroomde het water huizen en kelders binnen. Foto boveneen imposante bliksem schicht tijdens het hoogtepunt van het noodweer. Foto onderde watermassa voor het Til- burgse station. AMSTERDAM Dinsdagochtend klokslag tien uur rommelde een bescheiden ontploffing over het Marine-etablissement op Kattenburgde vier torens van het „Marine-paleis" werden opgeblazen. Toen de stofwolk was opgetrokken bleek, j dat een van de vier het geweld van de explosieven had doorstaan de andere j drie hadden het onderspit gedolven. BRUSSEL In een Nederlands ge zin, dat zich onlangs in Lanaken, net over de Belgische grens bij Maastricht, had gevestigd is een ernstig geval van verwaarlozing van kinderen ontdekt. De dood van een jongetje van elf maanden uit dit gezin was voor een art» aanleiding aangifte te doen bij het ge recht in Tongeren. Bij een onderzoek werden onder onbeschrijfelijke onhygië nische toestanden nog drie verwaar loosde kinderen ontdekt een tweeling zusje van het overleden jongetje en twee kinderen, van vier en twee jaar. De kinderen zijn naar een tehuis ge bracht. De ouders zijn gearresteerd. ANKARA Naar het anatolische persbureau bericht, zijn in de nacht van maandag op dinsdag Russische schepen, waaronder twee bergings vaartuigen, door de Dardanellen de Middellandse Zee op gevaren. Zij zou den in het Suez-Kanaal gezonken sche pen gaan bergen. Oost en West zullen elkaar op 11 ju li in Amsterdam ontmoeten om te be spreken hoe de vijftien vrachtsche pen, die 13 maanden in het Suezkanaal zijn opgesloten, bevrijd kunnen wor den. De schepen zijn afkomstig uit acht landen. Vier voeren de Engelse vlag. De Verenigde Staten, Polen, Zweden en West-Duitsland hebben ieder twee schepen in het kanaal en Frankrijk, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije elk één. CALLENDSOOG Een militaire schietoefening op het strand van Cal- landsoog kon gisteren niet doorgaan, omdat de badgasten die lekker lagen te bakken in de zon, geen zin hadden hun gestoofde lichamen naar veiliger oorden te verplaatsen. Terwijl enkele soldaten borden met .Verboden toegang' plaatsten probeer den anderen de badgasten tot vrede lievender gedachten te brengen. Ze verloren de slag. LONDEN Het gerechtshof in Bow Street te Londen heeft besloten James Earl Ray uit te leveren aan de Ver enigde Staten, die hem beschuldigen van moord op ds. Martin Luther King. De uitspraak werd voorgelezen door rechter-commissaris Frank Milton. De advocaten van James Earl Ray, zullen in beroep gaan tegen het vonnis dat zijn uitlevering aan de Ver. Sta ten beveelt. Zij zullen het beroep waar schijnlijk pas tegen het einde van de beroepstermijn (15 dagen) indienen. Het beroep dient dan meestal binnen een week. De uitlevering werd gegrond op twee feiten, als „een voortvluchtige mis dadiger, beschuldigd van moord" en ,,'i) voortvluchtige die wegens roof is ver oordeeld." De Britse aanklachten het paspoort en het wapen zullen op 9 juli worden behandeld. De aanklacht kan worden in getrokken als de uitlevering inderdaad doorgang zal vinden. Mocht het hooggerechtshof het appel afwijzen, dan kan Ray zich nog tot het Hogerhuis (House of Lords) wenden, daar dit het hoogste Britse gerechts hof is. De verdediger van Ray heeft aan gevoerd, dat de aanslag op ds. King 'n politiek misdrijf was, waarvoor volgens de Britse uitleveringswet van 1870 niet wordt uitgeleverd. Volgens de rechter staat het evenwel niet vast, dat de moordenaar uit politieke overwegingen heeft gehandeld. DEN HAAG Zes landelijke organi saties van toeleveringsindustrieën en -bedrijven in de bouw hebben zich voor een aantal gemeenschappelijke activi teiten verenigd in de Stichting Toeleve ringsbedrijven Bouwnijverheid (T.B.B.) Tot voorzitter is benoemd de heer L. E. Ariens (Nijmegen). Tot het werkterrein van de stichting behoren: het bevorderen van het tot stand komen van gebouwentypen en de toepassing van bouwmethoden, waarin of waarbij op rationele wijze gebruik wordt gemaakt van de materialen, die in de kring van de betrokken samen werkende organisaties op de markt wor den gebracht. Medewerking geven aan het bevorderen van het eigen woning- bezit, speciaal het eengezinshuis dat favoriet blijkt te zijn bij de Nederland se bevolking en het deelnemen aan de discussies over de vraagstukken van de ruimtelijke ordening, waarbij de bouw nijverheid zowel economisch als sociaal sterk is betrokken. In de nieuwe stichting nemen deel: de organisaties van de baksteenindus trie, de dakpannenindustrie, de handel in bouwmaterialen, de holle-baksteen industrie en het houtvoorlichtingsinsti- tuut. TOKIO Het gecharterde Amerikaanse vliegtuig, dat gedwongen werd op een Russisch eiland van de Koerillengroep te landen, nadat het met 214 voor Vietnam bestemde Amerikaanse soldaten aan boord uit de koers was geraakt, is vanmor gen om 03.17 uur in Misawa, 480 km ten noorden van Tokio geland. SYDNEY In de omgeving van de Australische stad Sydney, houdt een 26-jarige man sinds dinsdagochtend zijn 18-jarige vriendin en hun kind van tien maanden als gijzelaars vast. De man die al eerder met de justi tie te maken heeft gehad, dreigde vrouw en kind te doden, toen de poli tie hem te Glenfields kwam ophalen, in verband met een autodiefstal. Hij zei te beschikken over twee geweren, een pistool en 600 a 800 patronen. Na enige tijd liet hij een rechercheur en een geestelijke toe tot het huis om te praten over de mogelijkheid om te trouwen met zijn vriendin. Haar vader zou zijn toestemming hebben gegeven. Het is in Australië echter niet mo gelijk om binnen een week nadat men heeft aangetekend, te trouwen. Na een gesprek van twee uur, waarbij de po litieman en de geestelijke voortdurend onder schot werden gehouden, werd besloten de discussie vanochtend per telefoon voort te zetten. De 26-jarige Australiër Wallace Mel- lish, en zijn 18-jarige geliefde Beryl Muddle zijn vanmorgen gehuwd. Twee politiefunctionarissen traden op als getuigen, nadat zij de wet opzij hadden geschoven, waaronder een res pijt van zeven dagen wordt geëist. HEILOO Drie gewapende en gemas kerde mannen hebben vannacht om streeks half twee een overval gepleegd op de Boerenleenbank aan de YVester - weg te Heiloo. De buit bedroeg onge veer f 18.000. Het drietal was binnen gedrongen via een plat aan de achter zijde van de bank, dat zij via een lad der bereikten. Door een tuimelraam kwamen zij ver volgens binnen waarna zij stuitten op de inmiddels ontwaakte vrouw van de kassier van de Boerenleenbank. Op het gillen van zijn echtgenote snelde de heer J. N. Weijers toe. Hij werd onder be dreiging genoopt de kluis in het bene den gelegen kantoorvertrek te openen. Hoewel er veel meer geld aanwezig was bedroeg de buit slechts f 18.000 om dat de kassier de indruk wist te wekken dat dit alles was. Het drietal nam daar op overhaast de vlucht. Elk spoor van hen, ook van de door hen gebruikte auto, ontbreekt. De rijkspolitie van Heiloo stelt een uitgebreid onderzoek in dat direct na de overval kon begin nen omdat de overvallers de telefoon niet onklaar hadden gemaakt. PARIJS Vanmorgen vroeg is voor de deur van het Parijse modehuis Christian Dior een plasticbom ont ploft. De deur werd vernield, vele rui ten sneuvelden en het houtwerk van het huis werd ernstig beschadigd. Het interieur van het gebouw liep geen schade op. De politie stelt een onderzoek in. Men heeft geen idee wie de dader is. De Russen gaven het vliegtuig onmid dellijk nadat de Verenigde Staten hun verontschuldigingen hadden aangeboden, vrij. Russische jachtvliegtuigen hadden het vliegtuig maandag gedwongen een landing op de Koerillen uit te voeren. De Amerikaanse autoriteiten te Tokio verklaarden, dat het vliegtuig te Misa wa zou tanken, alvorens naar Jokota, 48 km ten westen van Tokio, door te vliegen. Het desbetreffende vliegtuig was een Douglas DC-8 van de Seaboard Western Airlines. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat de 86 passagiers van het Ameri kaanse vliegtuig, dat maandagavond ge dwongen werd op Cuba te landen, dins dagochtend in Miami in Florida zijn te ruggekeerd met een toestel dat een ge regeld transport verzorgt van Cubanen, die Cuba willen verlaten. De bemanning van het gekaapte vliegtuig was reeds eerder met het toe stel in de VS teruggekeerd. De kaper van het vliegtuig is een Zuidamerikaan van ongeveer 40 jaar. Hij is in Cuba gebleven. Noord-Viëtnam heeft overeenkom stig zijn „humane en vergevensgezinde politiek" besloten drie gevangengeno men Amerikaanse piloten in vrijheid te stellen, zo meldde het Noordviëtnamese persbureau vanmorgen. Namen werden niet genoemd. Een van de militairen, de 24-jarige Richard Bougeois, zei dat een Russi sche MIG meteen van de kanonnen een waarschuwingsschot had afge vuurd toen de DC-8 door vijf MIGS was omsingeld. Volgens anderen was een salvo met een mitrailleur gege ven. Het was het eerste teken dat er ernstige moeilijkheden waren. Tot dan toe hadden de militairen gedacht dat de Russische jagers het Amerikaanse vliegtuig slechts hinderden. De vlieger in een van de MIGS had na het schot naar de grond gewezen, ten teken dat de DC-8 moest landen. De Amerikaanse militairen hadden op Itoeroep het toestel niet mogen ver laten. (Van onze weerkundige medewerker) Gistermiddag is in Apeldoorn-Zuid een temperatuur van 33 graden C. waargenomen, in Doetinchem en Zut- phen 31. Maatstricht haalde de top met 34 graden. Als reactie op de hitte ontwikkelden zich boven Zeeland, Zuid-Holland en Brabant heftige on weersbuien, waarvan de toppen tot 15.000 meter hoogte reikten. Verschillende stations kregen in een uur tijd 30 tot 40 millimeter neerslag. Eindhoven zelfs 55 millimeter. De overgang naar kouder weer is in Overijssel en Gelderland geruisloos in zijn werk gegaan. Vanmorgen om acht uur wees het kwik in Apeldoorn 15 graden, tegenover 26 graden gister morgen op dezelfde tijd. Flinke luchtdrukstijgingen in Zuid west-Europa doen verwachten dat het weer in de tweede helft van deze week opnieuw gaat opklaren en dat er na derhand temperaturen tussen 20 en 25 graden C. mogelijk worden. De zo mer laat ons dus nog niet in de steek.

De Vallei | 1968 | | pagina 1