Brederomantiek Beurs van Amsterdam Hoofdfondsen licht verdeeld VANAVOND MORGEN Wisselmarkt Beren in Berlijn toegekend Koningin Elizaheth- concours open voor gehele wereld RADIO- «i TELEVISIEPR06R Cultureel Contact manifesteert Aantal t.v.-kijkers steeds groeiende Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer Engeland verloor reserves Franse franc weer iets gestegen Netam ziet het somberder in PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Vagina 2 WOENSDAG 3 JULI 1968 Hij stond op, liet zijn eten onaange roerd op de tafel. Oma was immers toch weer voor een paar dagen weg. Doelloos dwaalde hij door de stille avondstad voortgedreven door schuld gevoel en onrust. En toen kwam het teken: een ma ger, klein scharminkel van een hond. Maar Freek herkende het teken niet, nóg niet; hoe kan men iri. een arme hond een teken herkennen? Aan de kant van een smal grachtje in een achterafbuurt van het deftig Den Haag voerden twee opgeschoten jongens een gefluisterd gesprek. Het onderwerp van hun spreken was een jonge, magere straathond, die de ene aan een rafelig touw vastgebonden hield. Ik kan het kreng beter verzuipen, wat moet je er anders mee? .Wie geeft er nou wat voor zo'n scharmin kel? Had 'm dan beter te vreten gege ven. Zeg jij maar 'ns hoe. Hoe wou je 'm verzuipen? Hij kan veel te goed zwemmen. Nogal glad zeg, een steen om zijn nek, dan is hij zo weg. De ruwe jonge stemmen schoten harder uit dan de bedoeling was. Freek moest de woorden verstaan en zag nu pas in welke buurt hij ver zeild was, hoorde het tikken van een vrouw tegen een raam waarachter nodigend ros licht opgloeide. De jon gens, die al pratend waren opgelopen, stonden stil. Ook Freek bleef staan en keek naar de hond aan het touw. Mager, nietig jong dier, lange snuit, grappige flaporen, ondefinieerbaar ras, maar op flinke brede poten. Het scheen te voelen, dat men iets met hem voorhad, het trok aan zijn touw, piepte, keek dan met grote ogen naar de stilstaande wandelaar. Freek wilde doorlopen, de jongens keken naar hem, de vrouw, die tegen het raam getikt had, kwam aan de deur en riep iets. Wat ging hem die hond ook aan? De ene jongen had nu een steen ge- S vonden, maakte die vast aan het touw maar dat was de gelegenheid voor het dier om te ontsnappen. Hij rende niet weg, daarvoor was de steen te zwaar, maar het zocht bescherming, drukte zijn magere lijf tegen de be nen van de voorbijganger, jankte, zag met zijn grote bruine ogen naar hem op. Levende, sprekende ogen als van een mens, in ieder geval de ogen van een wezen, dat een beroep deed op bescherming. Freek bukte zich; het ging snel als de gedachte. Hij gaf een schop tegen de steen zodat die losvloog uit de nog niet geheel aangetrokken lus. Meteen waren de jongens erbij, scherp en vij andig tegen „die fijne meneer". De een pakte het touw op en trok de hond naar zich toe. Blijf d'r af met je poten, waar be moei je je mee? De ander begon te schelden, spuw de verachtelijk op de grond. Freek zweeg nog, maar zijn ogen begonnen te schitteren, een trotse beweging van zijn blonde kop schiep een afstand, die zelfs voor de beide branies voel baar was. Wat moet die hond kosten? Freeks stem was van een koud ge zag. De jongens keken elkaar aan, de één schokschouderde, de ander knik te, keek dan brutaal hun tegenstander in het hoogmoedige gezicht. Vijfentwintig gulden. Het was een brutaliteit, vijfentwin tig gulden voor een uitgemergelde hond, die ze juist zouden gaan ver drinken. Freek zag ze scherp aan, maar het zinde hem niet te gaan lo ven en bieden, misschien ging de op lichterij wel langs hem heen. Geld had nooit een rol in zijn leven ge speeld, hij had het gemakkelijk ge kregen, verdiende het bij Ries ook zonder veel zwaar werk ervoor te doen. Hij trok zijn portemonnee uit zijn achterzak. 'k Heb tweeëntwintig gulden bij me... De jongens trapten elkaar op de te nen. Die kerel was stapelgek! Maar Freeks ogen stonden hard. Gromme lend pakten zij het geld aan, maakten zich dan snel uit de voeten, elkaar stompend en lachend over zo'n idioot. Daar liep Freek nu over het stille oude grachtje, waar de vrouw hem naschold omdat hij geen acht sloeg op haar gevlei, met een hond aan een touw, op zijn hielen, telkens voel de hij bij het lopen een zachte druk tegen zijn> been. Wat moest hij in vredesnaam met het beest beginnen? Na z'n niet zeer doordachte hande ling, de hoeveelste was het nu van dat soort? wist hij geen raad met de gevolgen, met hét gevolg in dit ge val. Het enige was voor vannacht het dier maar mee naar zijn kamer te ne men en zich morgen op de één of an dere zachtzinnige manier ervan te ontdoen. Gelukkig dat oma net niet thuis was! Die hield niet van „vieze S beesten", zij zou haar handen in el- kaar slaan van schrik over zo'n sme- rige hond, die haar gangen en ka mers met zijn straatpoten zou betre den. Misschien wist één van het per soneel wel een tehuis voor zijn be schermeling. Maar voor vannacht zat hij er ieder geval toch mee. Stil volgde de hond zijn nieuwe meester, klom zonder gerucht op zachte zolen achter hem de trappen op naar zijn kamer. Daar liet Freek het touw los. De hond snuffelde langs de meubels, keek naar Freek op, ging dan in afwachting liggen, op zijn buik de voorspoten als een sfinx naar vo ren. Freek keek naar zijn eten, dat net jes en koud nog in de schalen stond. De hond kwispelde, stond op bij het zacht gerinkel van het deksel op de schaal toen Freek het eten eruit op een bord schepte. De aardappelen en groenten. Onhandig roerde hij het wat door elkaar, zette het bord dan op de grond. Het magere beest zou wel honger hebben en hij had toch geen trek vandaag, voelde het zelfs als een prettige boete, dat zijn maag hol was. Er stond ook nog vlees op een schaaltje, en een pud dinkje. Met alles wist de hond wel raad. Onwillekeurig moest Freek glimlachen. Hij zette het eetgerei weer in elkaar, schonk voor zichzelf een kop sterke thee in uit het zilveren potje, dat onder een dik mutsje op een blaadje warm gehouden was. Zonder suiker of melk dronk, hij, keek naar de hond, die nu weer door de kamer scharrelde, loom en vol daan voor het ogenblik, ofschoon hij nog wel meer zou lusten. Freek nam het blad met de lege schalen en zette het buiten zijn ka merdeur op het gangtafeltje, dan kan dat weggenomen worden, zonder dat hij nog weer gestoord werd. De bal kondeuren sluiten, de gordijnen, de avond werd al kil. Freek stak de lamp aan, ging aan tafel zitten. Hij had nog wat te werken, dat moest hij nu maar afmaken. Vandaag had hij al te veel van zijn tijd verdroomd en overmorgen moest hij weer begin- nen. Hij stutte zijn vuisten onder zijn hoofd en trachtte zijn gedachten bij zijn werk te bepalen, had nog even hinder van de aanwezigheid van de hond, maar vergat ook die. De stilte hing in de kamer. In de gang rinkelde het meisje met het blad. Op zachte voeten sloop de hond naderbij, legde zijn smalle snuit op de knie van de mens, bedelend om aandacht. Freek keek tussen zijn armen door omlaag, gestoord, gehinderd. Hij wil de de hond verjagen, hem gebieden te gaan liggen, maar hij deed het niet. (Wordt vervolgd) 3852. Het was alweer enige tijd geleden, dat Ifiloot Storm voor 't laatst op Valeron was, of iemand van de tweede Planeet op Aarde en het heelal is zo ruim, dat daar de onvoorziene ontmoetingen met oude vrienden ook nogal sporadisch zijn. Toch was het niet onlogisch, dat men elkaar nu trof in de nabijheid van zo'n bijzonder verschijnsel als de Zwarte Valk. De man nen van Valeron schenen er echter slechte ervaringen opgedaan te hebben, want kapitein Tol Vardis waar schuwde: „Komt u niet te dicht bij de kern van de Vlek, want zo zijn wij ons zusterschip kwijtgeraakt. Het voer onder commando van uw oude vriend kapitein Mare op enige afstand voor ons uit, toen opeens een felle lichtflits volgde en de schotel volkomen verdwe nen was!" Arend schrok en Sandra sloeg de hand voor haar mond. „Wat zegt u, Kapitein Mare verdwenen?! Maar dat is ontzettend. Hoe lang geleden is dat ge beurd?" „In uw aardse tijdrekening gemeten twee we ken, kwam het antwoord. „Al die tijd kruisen wij hier al rónd en wachten. Volgens orders mogen wij hem onder geen beding volgen". Arend overlegde met zijn mede-astronauten. „Die orders gelden niet voor ons. Wat denken jullie ervan om Mare te volgen? Tenslotte zijn we hier gekomen om het raadsel van de Zwarte Vlek op te lossen!" 37. Rechter Tie kijkt Tsjiao Tai even veelbetekenend aan als Seng Kioe zich laat ontvallen dat hij kisten smokkelwaar over de grensrivier had moeten bren gen. „Waar moesten die kisten naar toe?" vraagt hij bars. „Weet ik veel", zegt Seng Kioe. „Naar een of andere rijkaard hier in de stad. Hij heb een zaak op het marktplein, hoorde ik. Maar wij hebben niks met dat vuile zakie te maken gehad. Ik ben vroeger een eerlijk soldaat geweest, Uedele. De Bakker had reuze de pest in toen wij wegginge. Maar ik had toch nooit van 'm gedacht dat ie hier iemand heen zou sturen om ome Twan te vermoorden! „Rechter Tie heeft sterk de indruk dat Seng Kioe de waarheid spreekt, ook al maakt hij geen bijster betrouwbare indruk. „Wat hebben jullie gisteravond gedaan, en wanneer heb je Twan het laatst gezien?" vraagt hij. „Nou, me maat en ik rijn een rondje weze dobbele in de Rooie Karper, Uedele. Twan is ergens een hap- pie gaan ete. Misschien weet me zus wel waar. Hij heeft nog met haar staan smoeze voor hij wegging. „Rechter Tie haalt de gouden ring uit zijn mouw en laat hem aan de vagebond zien. „Heb je die ring wel eens eerder gezien?" informeert hij. „Wel wis en ze ker!" roept Seng Kioe uit. „Dat was de ring van ome Twan. Me zus mocht 'm wel es van 'm drage. „Hou 'm toch, dat vindt ie best goed", zei ik wel es tegen d'r. Maar daar wou ze natuurlijk niks van weten. Een bezoeking, zo'n zus, Uedele!". 61-si 61. Hevig ontdaan over de plotselinge ontmoeting met de gorilla, die brullend van woede op hem afkwam, rende Tekko door het vertrek. In zijn zenuwachtigheid snelde hij het open raampje voorbij en stormde door de duisternis op de tegenover liggende hoek af. „Boems!" Met een harde klap kwam Tekko tegen een van de wanden tot staan. Verwilderd greep hij om zich heen en toen voelde hij gelukkig een soort harig gordijn waar hij zich terstond achter verborg. Gespan nen wachtte hij op de dingen die komen zouden, maar er gebeurde niets bijzonders. Het gebrul en gebrom van de gorilla hield aan maar kwam niet dichterbij. En toen onze vriend, enigszins gerustgesteld, wat scher per luisterde, hoorde hij in de adempauzen heel duide lijk een zware ijzeren ketting rammelen. Met moeite draaide hij zich in zijn enge schuilplaats om en keek eens voorzichtig om de hoek. In de lichtbundel van zijn zaklantaarn zag hij dat de woedende gorilla aan een grote ketting vastgeklonken zat en dus niet bij machte was hem dan tot op zekere afstand te nade ren. Met een zucht van verlichting liet Tekko de toorts zakken. Maar toen hij steun zocht tegen de ingang van zijn schuilplaats, liepen de koude rillingen hem plotse ling over de rug. Datgene wat hij betastte bleek de ha rige arm te zijn van een meer dan levensgrote gorilla. De televisie-reportage van een voor stelling van Bredero's tragi-komedie „Lucelle" leek gisteravond „een hele zit" te zullen worden, gezien de lange tijdsduur en het niet al te hedendaags klinkende Nederlands. Maar voor wie zich de moeite heeft getroost, zich on bevangen te laten meeslepen door de vaak briljante en nog heel goed ver teerbare taal van de grote Nederland se schrijver zal het allemaal best zijn meegevallen. Ondanks een zekere langdradigheid (die door de literaire kwaliteiten van de teksten waarmee de hiaten werden opgevuld vrijwel geheel werd vergoed) bleek Bredero in het algemeen, en „Lu celle" in het bijzonder, nog springle vend te zijn. Niet in de laatste plaats ook dank zij de voorstelling, die ook in zwart-wit een kostelijk spektakel opleverde, waarin Ina van der Molen als Lucelle, Joop Admiraal als haar min naar Ascognes en War de Ravet als Kok Leckerbeetje uitblonken. De Nederlandse televisie heeft, afge zien van het wekelijkse magazine, nogal weinig aandacht aan het Holland Festi val besteed. Ik vraag me af, waarom de tennisliefhebbers wel op een uur dat bij wijze van spreken niemand kijkt een rechtstreekse reportage van de wed strijd Okker-Ashe krijgen voorgescho teld (ik heb er trouwens erg van geno ten, ondanks de uitslag), maar de kunst liefhebbers zo weinig Holland Festival evenementen direct op het scherm te zien krijgen. Enfin, „Lucelle" maakte in ieder geval toch nog iets goed en het feit, dat op de voorste rijen niet alle maal heel erg officiële autoriteiten le ken te zitten, maar gewone, zich best amuserende mensen, vormde tevens een pleidooi voor het Holland Festival als festival, als iets feestelijks dus, voor iedereen. J. v.d. K. BERLIJN De Nederlandse korte film „Toets" heeft op het Filmfestival van Berlijn een Zilveren Beer gekre gen. De Joegoslavische korte film „Krek" kreeg dezelfde onderscheiding. De Zweedse film „Ole dole doff" kreeg de Gouden Beer voor de beste hoofdfilm. De film, die werd geregisseerd door Jan Troell kreeg ook de prijzen van de Protestantse en Katholieke Kerken. De internationale jury kende de Fran se acteur Jean-Louis Trintignant de prijs toe voor de beste hoofdrolspeler voor zijn optreden in .,L' Homme qui ment". Een zilveren beer voor de bes te actrice ging naar Stephane Audran, voor haar rol in de Franse film „Les biches". pe Fransen kregen de Gouden Beer voor hun korte film: „Portrait Orson Welles". De zilveren Beer voor de beste re gisseur gingj naar de Spanjaard Carlos Saure voor zijn „Peppermint Frappe" met Geraldine Chaplin. De Italiaanse film „Come l'amore" en de Joegoslavische film „Nevinost bez Zastité" kregen beiden een Zilve ren Beer. BRUSSEL Componisten uit de ge hele wereld kunnen worden gekozen voor deelneming aan het internationale Koningin Elizabeth componisten con cours van 1969, zo werd door de orga nisatoren bekend gemaakt. De inzendingen voor een van de twee categorieën moeten voor 15 februari 1969 binnen zijn. De categorieën zijn werken voor een piano en orkest. Het concours wordt iedere vier jaar gehouden. mmmhi HILVERSUM I 18.00 Nzs. 18.16 Act. 18.30 Stereo: Kinlderkoot met pianobegeleiding. 18.55 Stereo: Tango-rumba orkest en zang solisten. 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Akkoord: licht ge varieerd muz. pr. 20.15 Spreekt u maarprijsbellen naar de studio. 20.45 VARA-Mu-Zi-Ka-Lei-Dos-Koop: gev. muz. pr. 21.15 Vrageruvuur. 21.50 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 22.15 Stereo: Nederlandse chansons. 22.30 Nws. 22.40 SOS-ber. 22.45 Actua liteiten. 22.55 Stereo: Muziek van onze eeuw (opn.). 23.20 Radio Jazz Magazi ne. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Gewijde muz. (gr). 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. NRU: 19.00 Openbaar kunstbezit. 19.10 De Ronde van Frankrijk, nabeschouwing. 19.20 Weg wezentoeristisch program ma. 20.00 Stereo: Holland Festival 1968: Bariton en piano: mod. liederen. 21.45 De werkwinkel: jonge chanson niers en cabaretiers. 22.05 Spiegel van België: een pr. in samenwerking met de BRT. NVSH: 22.20 Sextant, radio weekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22.40 Stereo: X, een sprong in 't duister. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. VARA: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Jour naal. 19.06 In kleur: De Bosbrigadiers, tv-feuilleton voor de jeugd. 19.31 Per soonlijk: progr. over Yen Chia Kan, premier en vice-president van Formo sa. 20.00 Journ. 20.20 Uitz. Stichting Socutera. 20.25 Druiven der gramschap (The Grapes of wrath), speelfilm (Rijkskeuring: 14 jr). 22.30 In kleur: Eurovisie: Tennis: flitsen van de van daag gespeelde halve-finale heren-en kel te Wimbledon. 22.40 Journ. 22.45- 23.00 Openbaar Kunstbezit. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. VARA: 19.03 Coronation Str. TV-feuilleton. 19.51 In kleur: De nacht merrie van een paardentemmer, Joe goslavische animatiefilm. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter 't nws. VARA: 20.45 Rood Wit Blauw: een (vrij nationaal) gekleurd progr. voor (overwegend) jonge mensen die graag zwart-wit willen zien. 21.25 Smith, Ja mes O: filmportret van de beroemde jazzmusicus. NTS: 22.15-22.20 Journ. AMSTERDAM Het Nederlands Cultureel contact zal ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan op 13, 14 en 15 september in Amsterdam in een aantal manifestaties naar buiten treden. „Een getuigenis van de eigen tijd" noemde de heer E. A. Schüttenhelm, voorzitter van de voorbereidende werk groep. de gebeurtenissen, die zowel voor de leden als voor het grote publiek bedoeld zijn. Op 1 juli waren bij de Dienst Luister en Kijkgelden 2.657.533 televisietoestel len aangegeven tegen 2.643.913 op 1 juni j.l. Het aantal geregistreerde ra diotoestellen bedroeg op 1 juli 2.812.381 tegen 2.819.121 op 1 juni j.l. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Instrumentaal Trio (gr).: mod. kamermuz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Va kantie Kermis. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Ste reo: Pianorecital: mod. muz. 12.26 Mede delingen voor land- en tuinbouw. 12.29 Lichte grammofoonmuz. voor oudere luisteraars. 13.00 Nws. 13.11 Radiojour naal. 13.30 Muzikale touristenroute. 14.30 De fascinerende wereld van Mexico, vraaggesprek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Schakeringen: cultureel programma in woord en mu ziek. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten...: klankbeeld over Schagen 17.30 Voor de jeugd. 17.55 SOS-berich- ten. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. muz. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Overweging.) 8.00 Nws. 8.11 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Toeringclub. 8.45 Voor de huis vrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind? pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muz. uit de Barok (gr.). KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelin gen. NCRV: 12.00 Lichte grammofoon muz. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Parasol asido: gevarieerd programma. 13.30 Stereo: Lichte grammofoonmuz. NRU: 13.45 Fanfaremuz. (gr.). NCRV: 14.30 Strijkkwartet met fagot: klass. en mod. muz. 15.30 Godsdienstige uitzen ding. NRU: 15.30 Een mens z'n lust is z'n leven: programma over hobby's en liefhebberijen. 15.50 Helpen in teamver band, lezing over bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden. 16.00 Nws. 16.02 Voor kleine bezetting: klass. kamer muz. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Ni- ckel-Odeon: programma over film en filmers. NCRV: 17.45 Mondorgelvirtuo zen (gr.). HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Lichte instrumentale muz. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bij de koffie (11.00 Nws.) NRU: 12.00 Nws. 12.03 Licht pla- tenprogramma met interviews. (Tussen 13.00 en 17.00 Ronde van Frankrijk.) KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.08 Knal- muz. 14.00 Nws. 14.03 Popmuz. 15.00 Nws. 15.03 Holster: licht progr. 16.00 Nws. 16.03 lORRRrrrrrplatenshow 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07-18.00 Draaijij- ofdraaj ikverzoekplatenprogramma. WOENSDAG 3 JULI 1968 DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.20 Journ. (herh. van de vorige avond). 10.20 Der Glanz des Hauses Amberum (The magnificent Ambersons), Amerikaanse speelfilm. 11.45 Sonntag am Meèr, korte Engelse film. 12.00-13.30 ACt. kroniek. 16.40 Journ. 16.45 Documentaire. 17;05 In formatief progr. 17.40 Spaanse muziek uit de Renaissance. 18.00 Journ. (Re gionaal pr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 19.00 Act. 19.26 Kleur: TV-film. 19.59 Progr. overz. WDR: 18.05 Kleur: Voor de kinderen. 18.10 Kleur: rep. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 Kleur: TV-film 19.40 Kleur: TV-serie). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Politiek pro gramma. 21.05 Spelpr. 22.20 Rep. 23.05 Journaal, commentaar en weerber. DUITSLAND II 14.00 Kleur: Eurovisie: rep. tennis sen. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muziek. 18.15 TV-film. (Herh). 18.50 Dezermat M, TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Kleur: TV- film. 20.45 TV-serie. Aansl.: Nws. 21.15 Der Sommer der 17, Puppe, TV-spel. 22.35 Nws., weerbericht en act. (Slotkoerseo van gisteren) Fonds Vorig» 1st» koers not. Nederland 1966-1 7 Nederland 1968 6i Nederland 1966 6è Nederland 1967 6è Nederland 1967 6 Nederland 1965-1 55 Nederland 1964-1 51 Nederland 1964 5 Nederland 1958 4è Nederland 1964 4i Nederland 1959 45 Nederland Nederland 1961 4 Nederland 1953 35 Ned. staffell. 1947 35 103 A 95% 96% 94% 93 A 89% 88 88A 95% Nederland Nederland Nederland Nederland 1963-1 4è 82% 83% 78% 71A 89% 83% 72% 74% 83 A 86% 96% 84% 102% 103% 98 A 96% 96% 94% 93 A 89% 87% 8&A 95 87 82% 83H 78% 71A 1951 3t 1953 1-2 35 1950 1-2 31 1954 1-2 31 uuumumm Ned. grootb. obL 1946 3 Ned. dollarIng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar. tffWSO 45 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. 84.9 Delimij. f. cert. 68.3 Hoogovens n.r.c.v.a. 119.5 Philips gem. bezit. v. a. 145.6 Unilever c.v.a. 138.5 Kon. Zout-Organon 176 Dordtsche Petr. a. 843 Kon. Petr. f. a. 174.5 H.A.L. a. 73 Java-China p n.r.c.v.a 144% KJL..M. a. 200 Rotterd Lloyd a. 135«/s Scheepvaartunie a. 121% Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 61 99% Bk v. Ned. Gem. '67-1-2-3 65 98% Bk v. Ned Gem. 1965-1 6 93% Bk v. Ned. Gem. '58-1-2-3 45 86% Nat bk v. mid. kred. '66 7 100% Nat Investeringsb. 1965 55 94% Fr.-Gron. Hyp.b. dw 6 93 Alb. Heyn wdlobl. '55 4 1381/* British Petrol. 1966 75 103 Bijenkorf 6 100 Co-op Ned. rjtpaarbr 153 Ned. Gasunie 1966 65 98% Ned Gasunie 55 93% Philips dir. 250-100 '51 4 78% Pegea 1-2 1957 6 95% Pgem 1957 6 96% 83% 72% 74% 83% 86% 96% 84% 102% 84.8 67.5 119 145.4 138.4 176 850 174.8 72% 145 136% 120% 100A 973/« 94% 86 A 100tt 94 93% 103 98% 93% 78% 96 V« Rott. Rijn Pijpl.mii. 55 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Spoorw. 57 1-2 45 Berghuizer Pap.fabr. 45 Gelder Zonen v. 45 Grasso's Kon. Mach.f. 55 Meteoor beton 53 Stokvis en Zonen 43 Thomassen/Dr.-Verbl. 45 Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,a. Nationale Ned. cert. Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. nr.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst.-Will, f 1000 nreva Lucas Bols a. 94% 93% 90% 94% 88 89 86% 89 98% 224% 49 681 162% 91.8 171% 259.1 434% 201 73% 195 138% 427 558 95% 90% 90 94% 87% 88 86% 89 98% 223% 49 685 163 91.5 172% 260 435 201 72% 195 138% 431 556 Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. 620 612 Calvé njr. c.v.a. 975 970 Calvé com.pref.wdjir. eert. 15" 157 Drentsch-overijs. houth. a. 127 128 D.RU. a. 372% 372 Edy emaille a. 80% 80% Elsevier uitgeversmij. a. 405 415 Erdal mij. voor wasverw a. 588 593 Excelsior metaalbuizen a. 62% 56 Fokker a. 450 455 Gazelle rijwielfabriek a. 197 198 Gelder (van) papier a. 124% 125 Gist-Brocades a. 742 736 Grasso's kon. mach. fabr. a. 141 142 Heineken's Bierbr. aand. 727% 728 Holec aand. 148% 147 Interr-atio aand. 328 324 Kon. Ned. Papierfabr. a. 150% 149 Kon. Ned. Textielunie eert. 45 46 Krasnapolsky La. 54 51 K.V.T (kon ver tap.) aand 215 216 Leidsche Wolspinnerij a. 259% 260 Lips en Gispen eert 120% Meteoor Beton a. 122 124 Misset Uitgeversmij. a. 315 Naarden Chem. fabr. a. 597 595 Naeff gebr. a. 214 210% Nedap ned. app.fabr aand 135 140 Ned Ka bel fa brieken aand 312% 312% Nelle, wed. J. van aand. 398 399% Nyma n.r.c.v.a. 38 39% Niiverdal-ten Cate a. 81% 81% Over* Gas, nat bez. v.a.1 95 94.5 Pakhoed a. 91.5 91.5 Pal the a. 67% 65% Pont Houthanael a. 165% 166% Reesink en Co. a. 164 Scheveningen Expl.mlj.f. a. 24.1 24.2 Schokbeton aand. b. 195 195 Scholten Carton en Pap. a. 234 234 Schuppen Sajetfabriek a. 91 93 Simon de Wit aand. b. 482 482 Technische Unie a. 262 265 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 89.3 88.8 Twentsche Kabelfabriek a. 375 368 Ubbink-Davo a. 41% 41 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 107V2 107V« Veenendaalsche stoomsp. a. 195 Ver. Machinefabrieken a. 1573/< 1583/< Ver. Ned. Uitg. bedr. 193 193 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 125 125 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 175 174 Vulcaansoort a. 56V2 57 Wessanen's kon. fabr. a. 99 100 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 153V2 154 Billiton le rubriek a. 825 Geldersche Tramwjnij a. 60 64 H.B3. bel. depot 1-2 pb f. 820 820 Interbonds 1 pb f. 633 633 Vastgoedbei .fonds part. f. 629 Interunie f50 a. 199.4 199.8 Robeco f50 a. 244 244 Rolinco t 211.5 211.5 Unitas f 50 a. 414 414 Ver Bezit v. 1894 f50 a. 103.8 104 Canadian Pac. Railw. eert. 59% 59V* Int. Nickel Cy. Can. cert.. IIOV2 110% Shell Can. (10 a.) cert. 29 29V« A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert 52% 531/* Anaconda cert. 51% 53% Bethlehem Steel cert. 293A 29A Chesapeake and Ohio cert. 67% Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. 57% 57V« Douglas Aircraft cert. 92 Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 1633/4 165 General Electric cert. 873A 87% General Motors cert. 8OV2 80 cert. 43 43 cert 57% 58 Vt cert. 48 48V* cert. 42V2 42 cert 65>/« 65A Standard Brands 10 a cert 423A 43% U.S Steel (10) cert 40% 40 Woolworth cert. 263A 263A Kennecot* Copper Phillips Petroleum R.OA. Republic Steel Shell Oil VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN AKU 85.80—86.00; Kon. Olie 177.20— 177.50; Philips 145.80; Unilever 139.20— 139.50; KLM 199.50. AMSTERDAM De internationale waarden hebben vandaag geen koers veranderingen te zien gegeven t.o.v. het voorgaande slotniveau. De stem ming was licht verdeeld. Kon. Olie kon zich iets verbeteren met een opening op 174.70, om daarna verder aan te trek ken tot 175.20. Dit door wat lokale vraag, omdat Kon. Olie gisteren in Wall Street 1/4 dlr hoger sloot. AKU kon zich handhaven op 84.90, evenals Hoog ovens met een adviesprijs van 119.50. Philips en Unilever moesten, evenals gisteren, opnieuw een klein stapje terug doen op resp. 145.30 en 138.20. Later steeg Philips tot 145.60 en Unilever tot 138.40. Het was zeer stil in al deze hoe ken. De beurs wacht kennelijk op nieu we stimulansen. Van Wall Street kwa men deze wederom niet. De markt al daar sloot maandag wederom iets ge makkelijker met sterk afnemende han del. In de scheepvaartsector viel weinig te beleven. Merendeels werden in deze afdeling lagere koersen geregistreerd. Dit was ook het geval voor de cultu res, waarbij Amsterdam Rubber bijna twee punten lager noteerde op 51. De staatsfondsenmarkt kon het ook van daag niet houden. Het aanbod, zij het op kleine schaal, was hier reeds vol doende voor een zwakke stemming. De sensatie over het fusiebericht van Verolme met de NDSM is ter beurze nauwelijks verstomd of er gaan op nieuw op beursplein 5 hardnekkige ge ruchten over een fusie tussen Wilton- Fijenoord-Bronswerk met de Ver. Ma chinefabrieken. Door lokale vraag in een overigens dunne markt kregen de internationale waarden een vast karakter. Zij sloten vrijwel op het hoogste punt van de dag en wel voor AKU op 85.60, Philips 145.60, Unilever 139 en Kon. Olie op 175.60. LONDEN Na de nieuwe zware klappen, die het pond Sterling in juni heeft opgelopen, was het te verwach ten dat de Britse goud- en dollarreser ves weer duchtig moesten worden aan gesproken. Volgens de officiële gege vens, die gisteren zijn bekendgemaakt, daalden de reserves met 26 miljoen pond, nadat er eerst dertien miljoen was aangewend voor aflossing van le ningen. Zoals gebruikelijk bij het maande lijks weerkerend gegoochel met de cij fers van de reserves is de ware om vang van het verlies aan goud niet openbaar gemaakt. Volgens de autori teiten waren de reserves aan het eind van juni 1118 miljoen pond groot. Ten opzichte van de dollar ging het pond sterling gisteren na deze bekendma king weer achteruit. Intussen neemt in Engeland met de dag de verwachting toe dat het op hieuw nodig zal zijnfinanciële eïT éco nomische beperkings- en bezuinigings maatregelen te nemen. De minister van Financiën, Jenkins, zou naar ver luidt al werken aan een soort tussen tijdse begroting. Dat is zo langzamer hand traditie geworden sinds de socia listen aan de macht kwamen. Maar daarvoor was het onder de conserva tieven al niet veel beter. Naar het voorbeeld van Frankrijk speculeert men al over mogelijke in voerbeperking, omdat Engeland nog al tijd veel te veel importeert. Dat blijkt elke maand uit de handelscijfers. Ook de bestedingen zijn nog altijd veel te hoog, hoewel een duidelijke teruggang merkbaar is. Een verdere kredietbe perking lijkt dan ook te verwachten. PARIJS De Franse franc steeg voor het eerst sinds de bankstaking van 6 juni boven het interventiepunt van de nationale bank van Frankrijk. De Franse munt steeg op grond van de grote overwinning van president De Gaulle en zijn belofte tot terugkeer van politieke en economische stabili teit. De goudprijs in ons land liep terug van f 4.760 - f 4.910 tot f 4.740 - f 4.890. De zilverprijs daalde van f 289 - f 301,50 tot f 283 - f 295,50 per kilo. ROTTERDAM De Nederlandsche Tank-, Apparaten- en Machinefabriek Netam heeft een goed jaar gehad, waarin de omzet steeg van f 22,32 tot f 23,36 miljoen. Op grond echter van de huidige situatie en de verwachtingen voor 1968 wordt voorgesteld het divi dend te verlagen van 11 tot 9 procent. Dit wordt dan de vierde verlaging in successie. De nieuwe verlaging wordt gemoti veerd met de consolidatie bij het con tainervervoer en de Duitse maatrege len op het gebied van het internationa le wegvervoer, die de vraag naar transportmaterieel niet ten goede ko men. Bovendien is het aanbod geste gen door verhoogde produktiecapaciteit in de branche. Om de afdelingen bezet te houden heeft het bestuur prijscon- cessies moeten doen, waardoor de marge verder is ingekrompen. Enige verruiming in de overheidssector biedt slechts ten dele compensatie. De brutowinst over 1967 bedroeg f 1,95 (v.j. f 1,99) miljoen. Na aftrek o.m. van afschrijvingen en belastingen resteert een nettowinst van f 929.397 (v.j. f 960.016). Het eigen vermogen bedroeg eind 1967 f 8,02 miljoen, waar van f 4,77 miljoen aandelenkapitaal. Het vreemd vermogen op lange ter mijn was f 253.100 groot, dat op korte termijn f 3,47 miljoen. AMSTERDAM, 2 juli Contante prijzen: Londen 8.62%8.62%, New York 3.61 H—3.62 A, Montreal 3.36A— 3 36H, Parijs 72.81—72.86, Brussel 7.24 "s —7.25%, Frankfort 90.48%—90.53%, Stockholm 70.04%—70.09%, Zürich 84.23%—84.28%, Kopenhagen 48.26%— 48.31%, Oslo 50.65%—50.70%, Wenen 14.02%—14.03%, Lissabon 12.68%— 12.69%.

De Vallei | 1968 | | pagina 2