Leersumse gastarbeiders zonder verblijfsvergunning Met t.b.c. besmette Marokkaan moest naar vaderland terug „SLUIT DE NEDERLANDSE GRENZEN VOOR BELGISCHE EN ITALIAANSE KERSEN" Kersen verrotten in boomgaarden Hoge oogstkosten en lage opbrengst Het verschil zit in de korrel: nu beter, geuriger, smaakrijker dan welke poederkoffie ook Vervallen kippenschuur onmiddellijk ontruimd VEILING RESTEREN FIETSEN TOCH MINDER FIJN DAN V.V.V. DACHT „Dolphijn" wacht morgen zware match tegen V.Z.C. Plattegrond Leersum is nu gereed Zware botsing op Rijnbrug KASTELEN TOCHT BROMFIETSRALLY AVONDWANDELING RIJNVAART Waterpolo MARSCHPOLDER LUNAPARK 8URGERJJJKE STAND LEERSUM BURGERLIJKE STAND KESTEREN Weer "Ti WOENSDAG 3 JULI 1968 LEERSUM Een in Leersum woonachtige Marokkaanse gastarbeider is dezer dagen door de politie op Schiphol op een vliegtuig naar zijn vaderland gezet, omdat hij aan tuberculose leed en bovendien niet in het bezit bleek te zijn van een verblijfsvergunning. De Marokkaan had niet enkele van zijn landgenoten onderdak gevonden in een oude, vervallen kippenschuur, waar hemeltergende hygiënische toestanden heersten. Vorige week maakte het raadslid van Leer- sum's Belang, dr. J. C. Dell, in de raadsvergadering bekend, dat er in Leersum een geval van open tbc was geconstateerd. Later bleek, dat de Marokkaan met de ziekte was besmet. Reeds de volgende dag werd hij naaT Schiphol gebracht en werd de kippenschuur ontruimd. Wethouder A. van de Bogert vertelt, dat er in Leersum nog meer Marokka- ken onderdak vinden, die niet in het be zit zijn van een verblijfsvergunning. Ook die zullen het land moeten verla ten. Juist bij die personen komen ge vallen als tbc voor, volgens de wethou der: „Dat heb je nooit bij legale gast arbeiders". De met tbc besmette Marok kaan verbleef met enkele van zijn land genoten in een oude, vervallen kippen schuur achter hotel „Darthuizen". „Het was daar een vreselijke bende. We heb ben op foto's van de politie gezien, wat een verschrikkelijke toestanden daar heersten. Er is dan ook ogenblikkelijk een eind aan gemaakt", aldus wethou der Van de Bogert. Het raadslid dr. Dell maakte vorige week woensdagavond tijdens de rond vraag in de raadsvergadering bekend, dat er in Leersum een open geval van tuberculose was geconstateerd. Hij deed een beroep op het college van burge meester en wethouders zo spoedig mo gelijk een bevolkingsonderzoek in Den Haag aan te vragen. De wijkverpleeg sters hadden dit al eerder geprobeerd bij een provinciale instantie. Daar kreeg men echter te horen, dat het gemeente bestuur een dergelijk onderzoek in Den Haag moet aanvragen. „We hebben hier in geen vier jaar een bevolkings onderzoek gehad. Volgens mij moet dit elke twee jaar gebeuren", zegt dr. Dell. Vorige week donderdag heeft 't Leer sumse gemeentebestuur zich onmiddel lijk met Den Haag in verbinding ge steld. „Er zal nu wel snel een onderzoek komen", meent wethouder Van de Bo gert. De heer Dell is minder optimis tisch. Volgens hem werkt men met het rijdende bureau voor borstonderzoek ge heel volgens schema. „Men moet net een dag vrij hebben om naar Leersum te komen". Niet alleen is volgens de Leersumse dokter een bevolkingsonderzoek noodza kelijk omdat men in vier jaar niet een dergelijk onderzoek heeft gehad: „De besmette Marokkaan kwam met veel mensen in contact. Net als alle gastar beiders maakte hij hier en daar een praatje en dronk hij eens een glaasje bier. Als we nu toch alle mensen met wie hij in contact is geweest moeten onderzoeken, kunnen we net zo goed de hele bevolking doorlichten". Normaal heeft volgens dr. Dell" ieder een weerstand tegen de besmettelijke ziekte. Alleen bij een minder gunstige levenswijze, zoals te weinig slapen of eten, is het besmettingsgevaar groter. Vooral de jeugd heeft minder weerstand Bij hen treedt vaak een negatieve reac tie op, omdat tbc de laatste jaren steeds minder voorkomt. Vroeger had RESTEREN De prijzen van de op de veiling te Resteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt Aardbeien EI 3045 per doosje, a 250 gram. Aan voer 16.000 doosjes. II 1830 per doosje a 250 gram. Aan voer 7.000 doosjes. Rode bessen EI 2637 per doosje a 250 gram. Aan voer 7.000 doosjes. I 2025 per doosje a 250 gram. 1 7476 per kg Aanvoer ca. 30 ton. Meikersen EI 190—202; I 101—186. Early Rivers (Duitse kersen) EI 180—261; T 139—164. Zwarte kersen EI 190—207; I 100—189. Wenkersen EI 250—327; I 173—244. EI 250—327; I 173—244. Kruisbessen EI 3237 per doosje a 250 gram. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. men verhoogde afweerkrachten. Men kon zich wel eens zes weken hangerig voelen, maar het bleef bij dit primaire complex van tbc. Tegenwoordig gebeurt het echter herhaaldelijk, dat een kleine besmetting ernstiger vormen gaat aan nemen. Een bevolkingsonderzoek kost vry veel geld en moet door de gemeente worden DR. J. C. C. DELL pessimistisch betaald. Dr. Dell stelde voor ook de be volking een steentje te laten bijdragen. „Men kan bijvoorbeeld per persoon een gulden betalen". RHENEN Doordat er meer en meer bezoekers van buiten per bus of auto naar de excursies komen die de VVV Rhenen organiseert, is in overleg met de excur sieleider Adriaan P. de Kleuver besloten de fietstochten uit het programma te nemen. Deze zijn in feite slechts mede te maken door deelnemers uit de directe omgeving. VVV Rhenen gaat van de gedachte uit, dat het vreemdelingenverkeer meer gediend is met autotochten en wandelingen waaraan door ieder, waar dan ook vandaan, deelgenomen kan worden. Het programma, zoals dat in de VV V-gids voor 1968 vermeld staat, blijft in hoofdzaak ongewijzigd, maar zal wel worden aangepast. Deze tochten zullen dan ook in de pers nauwkeuriger worden omschre ven dan in het boekje het geval is. VVV Rhenen zal nóg meer dan voor heen aan voorlichting doen, opdat iede re liefhebber van natuur en landschap van het gebodene volop kan genieten. Het bestuur gaat er van uit dat de ve le gasten, waaronder vooral degenen die in de campings in de omgeving verblij ven, nog meer naar dit schone deel van de Utrechtse Heuvelrug moeten komen. In samenwerking met de directie van de Campingh „De Thijmse Bergh" zal op zaterdag 6 juli vanaf deze camping weer de zo succesvolle kastelentocht met auto's gehouden worden. Het vertrek is bepaald vanaf de ingang van deze cam ping te half twee n.m. VVV. Deelne mers moeten dan om half twee aan de rechterkant van de Nieuwe Veenendaal- seweg in de richting Rhenen parkeren. De tocht gaat over Amerongen, Leer sum, Overlangbroek, Langbroek, Stou- tenburg, Cothen en Wijk bij Duurste de. Langs deze route liggen 15 beroemde kastelen. VVV-excursieleider Adriaan P. de Kleuver stapt telkens uit om al les over kastelen, ridderhofsteden en burchten te vertellen. Een vermaarde tocht met als hoogte punt het bisschoppelijke slot Duurstede. Maandag 8 juli organiseert de Stich ting Jeugdzorg onder auspiciën van de VVV Rhenen een bromfietsrally. Start en finish bij „Bella Vista" naast het gemeentehuis. Aanmelden t/m zaterdag 6 juli aan het VVV kan toor Rhenen. Een gezellige wandeling met veel wetenswaardigheden in een mooie om geving van Rhenen op dinsdag 9 juli 1968. VVV-excursieleider Adriaan P. de Kleuver voert de deelnemers door de mooiste bosgedeelten van Rhenen. Veel vogelzang en een fijne gelegen heid om te vertellen over oude legen den en geschiedenissen die Rhenen en omgeving betreffen. Ten gerieve van de campingbevol king van de Thijmse Bergh wordt ge start bij de ingang van de camping. De start is om kwart over zeven n.m. Woensdag 10 juli vertrekt te Rhenen om 20.00 uur de moderne salonboot „Jacqueline" vanaf de steiger aan het VEENENDAAL Morgenavond om acht uur treden de mannen van VZC in het Bergbad aan tegen de Dolphijn uit Amsterdam. Destijds werd het in Am sterdam een 105 nederlaag voor de VeenendaJers, maar ditmaal moet De Dolphijn van goeden huize komen om de volle buit mee naar huis te nemen. VZC staat momenteel samen met De Gouw uit Waddinxveen aan de kop van de ranglijst in de 2e klas van de bond, hetgeert een verrassende positie ge noemd kan worden. VZC kan ondanks de vakantietijd vol ledig aan de start verschijnen en dat is dan ook broodnodig. De Dolphijn is een geroutineerde ploeg, maar in Am sterdam bleek al, dat het wat gelukkig aan de doelpunten kwam. Of dit nu weer het geval zal zijn hangt af van de instelling van de VZC mannen. Zeker is dat de toeschouwers een zeer interes sante strijd staat de wachten. Heren 2, een potentieel gegadigde voor het kampioenschap in de 2e klas van de kring, reist naar Montfoort om het op te nemen tegen de IJsselduikers. Dit moet een overwinning worden ge zien de behaalde resultaten van beide ploegen tot nu toe. Heren 3, ook al koploper in de 2e klas van de Kring, gaat vanavond al naar Leerdam om de lastige wedstrijd te gaan spelen tegen De Linge. De adspiranten gaan ook naar Mont foort om de strijd aan te binden met de leeftijdgenoten van IJsselduikers en dat moet een klinkende Veenendaalse zege op kunnen leveren. Ook de jongens adspiranten van VZC staan nog ongeslagen aan de kop van de ranglijst in de jeugdafdeling. Veerplein voor een romantische tocht op de Rijn. De kans op „feeëriek maan licht" is bijzonder groot, want het is die dag volle maan! Er gaat een compleet orkest mee aan boord, zodat er gelegenheid is tot dan sen. Het wordt een evenement, dat zal lijken op de beroemde Duitse avond- rijnvaarten. Om 23.00 uur is men met de boot weer terug. Kaarten zijn verkrijgbaar bij VVV- Rhenen. Dezelfde tocht wordt op woens dag 21 augustus herhaald. Op donderdag 11 juli gaat de VVV naar de Marschdijk met een overwel digende plantenschat. Veldbioloog Adri aan P. de Kleuver weet daar een weg die in natuurhistorische kringen wijd en zijd beroemd is om de enorme natuur- pracht. Deze heeft hij met VVV-Rhe- nen nog nooit bewandeld. Vertrek vanaf het viaduct. In het VV V-programmaboek je staat per fiets, maar ten gerieve van de vele bezoe kers die per bus of auto komen ook deze keer wandelen. Vertrek kwart voor zeven precies vanaf het viaduct. Van 12 t/m 20 juli wordt onder auspiciën van de VW in Rhenen een lunapark gehouden op de uiterwaard ten westen van de Veerweg. Vrijdag 12 juli wordt op dit lunapark 's avonds om 11.00 uur een vuurwerk afgestoken, dat zaterdag 20 juli des avonds om 11.00 uur wordt herhaald. LEERSUM Dezer dagen werd door het bestuur van de V.V.V. de eer ste plattegrond van de gemeente Leer sum overhandigd aan de burgemeester. Met deze kaart wordt voorzien in een grote behoefte die bestaat bij vele va kantiegangers die tijdens de zomer maanden de gemeente Leersum en zijn prachtige omgeving uitzoeken om er hun vakantie door te brengen. Deze elk jaar groter wordende stroom vakan tiegangers kan nu beschikken over een bijzonder gedetailleerde kaart, schaal 1 10.000 uitgevoerd in 6-kleurendruk. Op deze kaart zijn behalve de ge bruikelijke wegen, ook de boswegen en bospaden aangegeven, evenals andere voor het toerisme van belang zijnde ge gevens zoals artsen, PTT-kantoor, ge meentehuis enz. Het initiatief is ongeveer anderhalf jaar geleden uitgegaan van de plaatse lijke V.V.V. die thans zeer verheugd is, dat een plaats als Leersum met 4600 inwoners, een kaart kan aanbieden van een dergelijke uitzonderlijke kwali teit. De kaart is ontworpen door de heer H. C. van Spanje uit Leersum en is gedrukt bij de Eindhovense Drukke rij N.V. te Eindhoven. Veel werk werd verzet door het be stuur van de V.V.V., in het bijzonder door mevrouw Schenk. Omdat men uiteraard weinig ervaring had, heeft de totstandkoming van de kaart gerui me tijd geduurd. De laatste controle van alle wegen heeft in het najaar van 1967 plaatsgehad. De prijs van de kaart is f 2,50 en is verkrijgbaar bij het V.V.V.-kantoor, de boekhandel en de vakantiecentra. LEERSUM Geboren: Marcus Hu- bertus, Adriana, z.v. J. C. M. van Don gen en A. M. M. Theeuwes; Evertje Maria Willemina, d.v. H. van Arkel en W. Berkhof; Margaretha Neeltje, d.v. H. J. Roelofs en H. C. Gijsbert- sen; Claudia Sabina, d.v. E. Bertelink en W. van Reede; Cornelia, d.v. P. H. Broekhuizen en G. Raterink. Gehuwd: F. Koopmeiners, 32 jaar (Rhenen) en V. M. Volmer, 24 jaar; A. W. Busser, 19 jaar (Maarsbergen) en C. M. van Arkel, 17 jaar; R. Braak man, 23 jaar (Amsterdam) en A. C. van de Grift, 24 jaar; .J G. J. Ramac- kers, 29 jaar (Utrecht) en H. N. Wil- lemse, 21 jaar; W. M. R. Dorrestijn, 20 jaar èn G. Snetselaar, 24 jaar; A. Hol, 41 jaar en G. van Cooten. 42 jaar (Heemstede); W. Vervoorn, 24. jaar (Utrecht) en G. Vitters, 23 jaar; G. Gerlagh, 25 jaar (Eindhoven) en A. M. van Hunnik, 23 jaar; W. K. L. van Dijk, 36 jaar en M. K. M. van der Voet ,27 jaar. Overleden: G. Bakker, 77 jaar geh. met C. G. Rijfkogel. Ondertrouwd: M. Putman, 33 jaar en E. N. Maarleveld, 30 jaar. LEERSUM Vertrokken: dhr. A. C. Carfier, de Perken 10 naar Zweden; mej. H. Diepenveen, Stadhouderslaan 4 naar Veenendaal; fam. H. Schaap, Plaggeberg 35, naar Zaandam; mw. C. M. Busser-van Arkel, Nw. Steeg 6 naar Maarsbergen; fam. R. Meijst, Planterslaan 50 naar Harmeien; dhr. J. Bijkerk, Kon. Julianalaan 29 naar Zeist; fam. F. A. L. Schappert, Rijks straatweg 63 naar Utrecht; dhr. P. M. Clant, Lomboklaan 35 naar Utrecht; mw. W. J. Schoo-van Hussel, Ben- tincklaan 4 naar Weesp; mej. J. M. Schuttel, Hoogstraat 8 naar Zeist; fam. H. A. van Rossum, Traaiweg 10 naar Doorn; fam. W. L. J. van der Linden, Rijksstr. weg 311 naar Doorn; dhr. J. M. van der Velden, M. C. Ver loopweg 25a naar Amerongen; dhr. P. Aardse, Bentincklaan 48 naar Ommen; mw. A. C. Braakman-van de Grift, Rijksstr. weg 223 baar Amsterdam; dhr. D. Nieuwhoff, Middelweg 49 naar Utrecht; mw. C. de Jong-van Oosbree, Pr. Bernhardlaan 8 naar Utrecht; fam. B .Goldhoorn, Scherpenzeelseweg 28 naar Didam, dhr. T. van Boord, Kerk- weg 4 naar Amerongen; fam. B. ten Kate, M. C. Verloopweg 8 naar Amers foort; fam. W. M. R. Dorrestijn, Rijks str. weg 129 naar Amerongen; dhr. A. Hol, Middelweg 2 naar Heemstede; mw. A. M. Gerlagh-van Hunnik, De Dam 6 naar Eindhoven; mw. G. Ver- voorn-Vitters, Scherpenzeelseweg 28 naar Utrecht; mej. W. J. van den Heuvel, Hoogstraat 8 naar Amersfoort. KESTEREN In verschillende Betuwse boomgaarden hangen de kersen te verrotten aan de bonien. Plukken loont de moeite niet, omdat de oogstkosten doorgaans hoger zijn dan de opbrengst. Verschillende fruittelers hebben er populair gezegd het bijltje bij neergelegd. Zij proberen krampachtig het verlies zo laag mogelijk te houden. Desondanks lijden velen, met name de pachters van kersenboomgaarden, stroppen van vele duizenden guldens. De ca tastrofale tendens, die zich de laatste jaren in de kersenteelt manifesteert, maakt de fruittelers radeloos. Volgens hen bestaat er meer één redding en daar is alle hoop opgevestigd. „Sluit de Nederlandse grenzen voor Belgische en Ita liaanse kersen. Op het ogenblik berokkent de EEG ons niets nders dan scha de"", zo luidt de mening van de telers. Vele tonnen kersen uit België, maar ook uit Italië, worden dagelijks in ons land geïmporteerd. Hierdoor blijven vraag en aanbod in evenwicht, maar de prijzen voor de telers laag. Betere klimatologische omstandigheden in het buitenland en de lage prijzen van de geïmporteerde kersen maken concurre- KESTEREN Geboren: Olga Petro- nella Maria, dv E. Huber en R. M. Spanier; Hielkje, dv G. L. Struijk en G. L. Wendels; Maria Getreda, dv N. Akyuwen en L. Hutubessy. Ondertrouwd: H. A. van Beem (Och- ten) en M. Verwoert. Getrouwd: J. E. van Blijderveen (In- gen) en N. Vermeer; B. van Viegen (Eist) en A. D. M. M. van Eldik; C. Henzen (Eist) en J. Boudewijn. ren met onze eigen Nederlandse kersen tot een onbegonnen zaak. „De regering moet maatregelen ne men om onze kersenteelt te redden. Jaar op jaar moeten wij verlies lijden, ten gevolge van de beginselen van de EEG. Andere aangesloten landen sluiten de grenzen ook wel voor Nederlandse ex- portprodukten. Er wordt dan vaak een onjuiste oorzaak opgegeven, omdat het anders, volgens de EEG-beginselen, niet is toegestaan. Onze eigen regering leeft echter de „spelregels" precies na, met als gevolg, dat we er niet beter, maar wel slechter op worden", aldus een van de vele ontredderde kersentelers. Niet alleen de lage opbrengsten heb ben dit jaar tot grote verliezen geleid, maar ook het slechte weer heeft schade aangericht. De felle slagregens van vo rige week hebbben hun sporen achter gelaten op de rijpe kersen. Bij het pluk ken moet gezocht worden naar onbe schadigde vruchten en tijd kost geld. Een dubbele tegenslag dus voor de te lers van wie sommigen de boomgaar den hebben verlaten, omdat zij er geen brood meer inzagen. De lage opbrengsten sluiten nieuwe investeringen in jonge aanplant uit. Ook de noodzakelijke mechanisering kan zich niet in het gewenste tempo ontwikke len. Volgens de verwachtingen zullen ook dit jaar weer vele boomgaarden wor den gerooid. Het laatste restje hoop, dat de telers nog bezaten, schjjnt ge zien hun uitlatingen en daden te zijn verdwenen. Een ingrijpen van de over heid of een wonder kan misschien voor de toekomst nog redding brengen. RHENEN Tot in hel hartje van Rhenen was gisternacht de klap hoorbaar van de botsing tussen twee personenauto's op de Rijnbrug. De automobilist A. H. uit Ede reed achter op de personenauto van W. B. uit Och- ten. Beide wagens werden zwaar be schadigd en moesten met een takelwa gen worden weggesleept. H. klaagde over pijn in de borst en had vermoedelijk een hersenschudding. Hij kon zich van de botsing niets meer herinneren. De botsing ontstond doordat B. Plottseling moest remmen voor een iri de richting Rhenen rijdende tractor. H., die achter B- reed, kon zijn voor ganger niet meer ontwijken. Nieuwe Nescafé Koffie-genieters, verheugt u! Nieuw nieuws van Nescafé. Na de opzien barende ontwikkeling van Nescafé Goudmerk is nu ook de standaard kwaliteit van Nescafé totaal vernieuwd. Totaal vernieuwd, want ook Nescafé standaardkwaliteit is nu in korrelvorm. Nieuwe, korrelige Nescafé is nu helemaal koffie op z'n best. Lekker donker, lekker pittig, lekker vers. Dat kunt u zien, dat kunt u ruiken, dat moet u proeven. Onthaal uzelf op zo'n hartverwarmende kop nieuwe Nescafé. Uw winkelier geeft 't u graag. Voor dezelfde prijs als vroeger. Voor zover uw winkelier nog de beschikking over Nescafé poederkoffie heeft, levert hij die met aantrekkelijke kortingen. 50 gram nu 1.80,100 gram nu 3.40, 200 gram nu 6.55. (Deze aanbieding geldt alleen zolang de voorraad strekt) 50 gram 1.90 100 gram 3.60 200 gram 6.95

De Vallei | 1968 | | pagina 3