Gevaarlijke tabletten Bonanza-dorp in Veenendaal verloren LEERSUM WACHT OP SUBSIDIEVERLENING VOOR BOUW BOSBAD Hondenfestijn op „de Salamander" Grepen uit historie van Renswoude (deel 2) Bevolking van Renswoude maakte in de 18e eeuw kennis met „Oranje-provo's" Op roer werd met scherp bedwongen Vijftig getrouwd VOLGENDE WEEK OP INITIATIEF VAN V. V. V. Omwenteling Oranje Mes Roervink Luxe salonboten tussen Arnhem en de Grebbestad MIST u uw Jubileummatch „De Rietvoorn" jaar door Rik Valkenburg 10550 11079 WOENSDAG 3 JULI l9öo VEENENDAAL De heer B. die in het Rembrandtpark woont, heeft een buisje gevaarlijke tabletten verloren. Bij gebTuik door kinderen is levensge vaar niet uitgesloten. Het gaat om Li brium 010, een kalmeringsmiddel. De ze tabletten hebben een groene kleur en de grootte van een flinke erwt. Waarschijnlijk in rood staat er op de tabletten een hoofdletter R. De tabletten waren verpakt in een buisje van een plaatselijke apotheek, terwijl de ziekenfondskaart van de heer B. er omheen zit. De ouders wor den ernstig gewaarschuwd voor het ge vaar dat hun kinderen lopen, indien deze van de tabletten zouden snoepen. De politie heeft gistermiddag in de omgeving van de Rembrandtlaan de bewoners reeds met een luidspreker van het gevaar in kennis gesteld. RHENEN De toeristen die in Rhe- nen verblijven of Rhenen aandoen kun nen vanaf heden weer varen op de Rijn tussen Rhenen en Arnhem. De rederij Heijmen uit Lobith heeft tot en met 27 augustus een dienstrege ling ingevoerd met luxe salonboten op iedere maandag en dinsdag. Vanuit Rhenen kan men op die dagen afvaren 's middags om drie uur. Men arriveert dan om kwart voor zes in Arnhem, vanwaar men met de lijn dienst van de NBM kan terugkeren naar de Grebbestad. Boekingen en uitvoerige inlichtingen aan het VVV-kantoor op het Fred. v.d. Paltshof. VEENENDAAL De VVV in Vee- nendaal komt volgende week met een programma dat ongetwijfeld geweldig zal inslaan bij de jeugd. Zes dagen lang zal op het terrein naast het gemeentehuis een BO- NANZA-dorp gevestigd zijn. Dit dorp zal opgebouwd worden in de echte BONANZA-stijl zoals wij die van de TV-f(lms kennen. Het begint al met de ingang, die he lemaal in Western-stijl is gebouwd. In het dorp vindt men verder: huif karren bespannen met paarden voor rondritten, 'n SALOON waar 's avonds de bekende disc-jockey John Fillmore country en western- muziek zal presenteren voor de tie ners, een theater waar ieder half uur een voorstelling is met het sprekende paard Mr. Ed, een post- koets, waarmee kaarten verstuurd kunnen worden, een tuigkamer, waar de kinderen onder leiding leerbewerking kunnen beoefenen, een manege, waar onder leiding een tiental paarden en pony's bere den kunnen worden, een indianen- kamp waar kinderen stokbrood kun nen bakken en vlees kunnen rooste ren, een pijU en boog schietbaan en een smidse, waar kinderen onder leiding kunnen experimenteren met het smeden van hoefijzers enz. Verder kan men er lasso werpen en hoefijzer werpen. Iedere avond is er een rodeo. Voorts lopen er op het terrein tal van dieren, zoals ezels, bokken en geiten, waar de kinderen zich mee kunnen verma ken. Voor de kinderen is het een volkomen prettige vrijetijdsbesteding. De - meeste activiteiten geschieden on- der leiding van toekomstige en be roepskrachten in het jeugdwerk. Met de huifkar kunnen ook rondritten door het dorp gemaakt worden. De koetsier is 'n 75-jarig rijtuigkoet sier uit Amsterdam: een van de zeer weinige Nederlanders die nog een rijbewijs voor de koets hebben. Vrijdag en zaterdag gaat men het ge heel opbouwen. Een aardige bijzon derheid is nog dat de wagens be spannen en de paarden „onder het zadel" in een 3-daagse trektocht van Zwolle naar Veenendaal ko men. De VVV Veenendaal heeft met dit feest een primeur, voor de gehele omgeving. Na Veenendaal gaat Bo nanza naar Vlaardingen en blijft verder de hele zomer in het wes ten van het land. ADVERTENTIE dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 uw van 17.30— 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. VEENENDAAL De hengelsport- vereniging „De Rietvoorn" houdt zater dagmiddag een jubileumwedstrijd in de Rijn bij Ingen. Deelneming staat open voor leden en oud-leden en er zijn een groot aantal prijzen te winnen. De wedstrijd is het enige evenement, dat de hengelsportvereniging organiseert ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan. Daarom ook heeft men het prij- zenaantal groter gemaakt, dan bij ande re wedstrijden het geval is. De wedstrijden beginnen om 14.30 uur en eindigen om 16 uur. De le den kunnen zich nog tot en met heden avond bij één der bestuursleden opge ven. De oud-leden kunnen zich ook za terdagmiddag nog opgeven -en wel tus sen 14.15 en 14.30 uur in Ingen. LEERSUM Het wachten is op de subsidietoezeggingen van de centrale over heid. In eerste instantie zijn in verband niet de weTkgelegenheidspolitiek subsi dies voor alle zwembadprojecten in de provincie Utrecht uitgesteld. Dat zou voor Leersum betekenen dat met de uitvoering van het bosbadplan eerst in 1969 een aanvang kan worden gemaakt. Dit deelde de voorzitter van het stichtingsbe stuur dr. C. A. Buningh op een dezer dagen gehouden vergadering van het al gemeen bestuur mee, toen de bouw van het bosbad te Leersum ter sprake werd gebracht. Van de zijde van Stichtingsbestuur en gemeente ondersteund door Provin ciale Staten, worden evenwel pogingen in het werk gesteld om de betreffende autoriteiten alsnog van gedachten te doen veranderen. Zwaarwegende ar gumenten (ook het grote renteverlies dat een jaar uitstel zou inhouden) zijn aan gevoerd. Technisch en organisatorisch is het plan thans helemaal rond. In de afgelopen maanden is blijkens het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw Ch. V. H. de Jong-van Delden, door bestuur en commissies hard ge werkt. Plannen voor propaganda-acties liggen gereed, om, zodra de financiële fundamenten gelegd zijn, te worden uit gevoerd. Financiële acties onder de bur gerij hebben volgens het Stichtingsbe stuur eerst zin ais de startdatum van de bouw bekend is. De voorlichting vindt inmiddels voort gang. Een maquette, gemaakt door de heer Ruler, zal binnenkort tentoonge- VEENENDAAL Op het terrein van de voetbalvereniging „Veenendaal" aan de Bergweg worden zaterdag onder auspiciën van de Kon. Ned. Politiehon den Vereniging politiehondenwedstrij den gehouden, waarvoor de tien beste honden uit Gelderland komen opdraven. De wedstrijden worden georganiseerd door de plaatselijke vereniging VDC. Tot de keus van de tien beste honden is men gekomen na een voorselectie in wedstrijden in regionaal verband. De hondeneigenaars zijn afkomstig uit Veenendaal (de heren Minnen en Van Baaren) en verder uit Scherpenzeel, Barneveld en Wageningen. De wedstrij den beginnen 's morgens al om negen uur. Gestart wordt met gehoorzaamheids oefeningen en het zogenaamde voor werp- en manrevieren. 's Middags vindt het meest spectaculaire onderdeel van de wedstrijden plaats, het pakwerk. Een drietal bekende keurmeesters zal de verrichtingen van man en dier met Ar gusogen bekijken. De wedstrijden kun nen kosteloos door iedereen worden bij gewoond. steld worden. Het algemeen bestuur is aangevuld met mevrouw Kleiterp en de heer Kraak. In het Dagelijks Bestuur is als opvolger van de heer Schaap, die voor het bosbad veel werk op technisch ge bied heeft verricht, de heer Van der Heiden benoemd. Deze laatste zal ook in de technische commissie zitting ne men. ELST Op 5 juli hoopt het echtpaar Boelhouwer-Van Geffen aan de Rijks straatweg de dag te gedenken, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk werden verbonden. Er zijn vier zonen en twee dochters uit het huwelijk geboren, die tezamen met de twaalf kleinkinderen, bij dit feest aanwezig zullen zijn. De heer en mevrouw Boelhouwer zijn respectieve lijk 74 en 71 jaar en genieten nog een uitstekende gezondheid. Vanaf hun trouwdag hebben ze in Eist gewoond, in hetzelfde huis, dat er nog keurig on derhouden uitziet. Twee van hun kinde ren zijn in Eist woonachtig, de anderen wonen betrekkelijk dichtbij. De bruidegom is nog bijzonder actief. Elke morgen om zes uur is hij present om zijn vrij grote tuin te gaan onder houden. Het moet wel vreselijk slecht weer zijn, wil hij niet met planten en spitten bezig zijn. „Daar blijft een mens gezond bij", zegt hij zelf. Enkele weken geleden heeft hij nog meegeholpen met het kersen plukken, waarbij hij er niet tegenop zag een lad der van 42 sporten te beldimmen. Tot 20 jaar voor zijn pensionering was de heer Boelhouwer werkzaam bij Hon- ders' Steenfabriek op Remmerden. Daarna, van zijn 45e tot zijn 65e jaar dus, verdiende hij de kost in de fruit teelt op de Plantage van de fa. Krui denier te Eist. De namen van de eigenaren en vrijheren van Renswoude vanaf Johan van Reede (16231640) waren aJs volgt: Gerard van Reede (16401666). In zijn tijd werd de Slaperdijk (1653) aangelegd. Daarvoor was öp 7 september 1652 octrooi verleend. We vonden er deze passage over: „Deze Slaperdijk dient om het kwartier van Eemland en de naaste landerijen bij het overloopén of doorbreken van den Grebbe-dijk tegen den vloed van het Rijnwater te bescher men, en loopt van af het Egelermeertje aan den Noordwestkant der Vrijheid van Rhenen, langs Veenendaal en den Oostkant van Renswoude, tot aan de Luntersche Beek. Den 14 December 1653 werd door 's Lands Staten het Col- legie der Directie van den Slaperdijk ingesteld, dat er het beheer over voert." Na Gerard van Reede volgde Johan van Reede II. (1666-1671). Dan Godard Frederic van Reede (1671-1681). Frede ric Adriaan van Reede (1681-1738). Ma ria Duyst van Voorhout (1738-1754). Zij was de Douarière van Frederic Adri aan. Deze dame was zeer geliefd en deed veel aan liefdadigheid. In 1756 werd het Stadskindertehuis te Utrecht uitgebreid met een nieuw gebouw, ge financierd uit het testament van de Douarière. De gevel werd van hard steen opgetrokken, terwijl de goten van hout vervaardigd werden. De borstwe ring was eenvoudig, om het midden vak „sooveel meer te doen pareeren". Een inscriptie in de Nederduitse taal, werd in de voorgevel, in marmer uit gebeiteld, met de wapens van de Vrij- vrouwe van Renswoude. Het was een gedicht van Joan Stouw, echt in de stijl van die tijd, ophemelend en met vele superlatieven: Der Duysten laatste telg, Rens- woudes Edele vrouw, Schonk Utrechts Kindertehuis, dit treffelyk gebouw, Om de ouderlooze jeugd in kunsten te onderwyzen. Wie die de deugd be mint, moet niet dit oogmerk pryzen? Die weesen hulp verschaft, ver dient terecht een kroon; Dies stelt erkentenis haar wapenschild ten toon, Met die van hun, die 't kroost met tedre sorg regeeren. Laat vry 't ge weld des tyds deez' marmersteen verteeren, Haar nooit volpreesen lof, die 't woen der eeuwen tart, Blyft dank baar leven, in het kunstbeminnend hart. Na Maria Duyst van Voorhout volg de Maria Jacoba Peynssen van der Aa van Deyl. (1754-1766). Zij was de doua rière van Heer Leonard Taets van Amerongen en afstammeling van Ma ria Magdelena van Reede, die gehuwd was met Heer Otto Peynssen van der Aa van Deyl. Zo bleef Renswoude toch nog in de lijn van de Van Reedes. Nu volgde Gerard Maximiliaan Taets van Amerongen van Deyl. (1766-1788). Tijdens deze Vrijheer van Renswou de vonden er gebeurtenissen plaats, die het verhalen zeker waard zijn. Is het momenteel een tijd van protest marsen, provocaties, betogingen, etc., ook vroeger wisten de jongelui daar raad mee. Wat was namelijk het ge val?... De Van Reede's waren altijd erg Oranje-gezind geweest, waarvan ze zeer duidelijk blijk hadden gegeVen. Na 1785 kwam de grote omwenteling. Gerard Maximiliaan Taets van Ame rongen, lid van de Staten van Utrecht, was de gevoelens der Staatsgezinde Partij toegedaan. Dientengevolge was de gehele bevolking van deze Heerlijk heid Renswoude met Schout en Sche penen en de Drossaard aan het hoofd, ook Staatsgezind of Patriottisch, zoals men toen zei. De aangrenzende provin cie Gelderland echter, was in tegen stelling met de meeste andere gewes- ten, op en top Prinsgezind. Dit kon op den duur botsingen geven tussen de in woners van de Stichtse Heerlijkheid en die'van het Gelderse Grondgebied. Het duurde dan ook niet lang of de ruzie begon. De Oranjeklanten uit de omgeving konden het niet langer verkroppen, vooral toen bij Plakkaat verboden werd in Renswoude oranjestrikken te dragen. En dat nog wel met de 7e au gustus in het vooruitzicht, de verjaar dag van Hare Koninklijke Hoogheid, toentertijd, Prinsjesdag genaamd. Grote groepen provocerende jonge lui uit Gelderland spraken af om als tegenmaatregel dan heel Renswoude maar eens te gaan versieren en op schikken met oranjestrikken. Al spoedig ging het gerucht door Renswoude, dat een forse groep Oran je-provo's van Ede en Lunteren met dat doel naar Renswoude zouden ko men om er tevens een protestmars te houden tegen de in hun ogen niet te dulden discriminatie van alles wat daar Oranjegezind was. Bokaal met wapens. Taets van Ame rongen en Pijnssesn van der Aa. Het was 7 augustus 1785. Prinsjes dag dus. De genoemde geruchten kwa men ook de Staatsgezinde Drossaard Smith, ter ore. Zij verontrustten hem dermate, dat hij zich onmiddellijk, per soonlijk op de hoogte ging stellen door een bezoek te brengen aan het dorp centrum. Het was er echter zo rustig en stil dat de magistraat zich weer te rugtrok op het Rechthuis. Het zouden wel praatjes zijn. Echter om half twee in de middag begonnen de eerste ongeregeldheden. Want inderdaad wa ren er grote groepen jeugdige Oranje klanten onderweg naar Renswoude. Het was een vrolijke, feestelijke stoet, door het vele, fleurige oranje, dat men bij zich droeg. Ze waren vast besloten het er niet bij te laten zitten. Hoewel het 'n druk te van belang was, verliep het toch niet onordelijk. Er was leiding. Ver schillende afspraken werden er ge maakt. Voorposten werden uitgezon den. Een forse vent bood zich aan op zijn eentje de Drossaard aan 't schrik ken te brengen door met een enorme oranje-strik op zijn hoofddeksel voor het Rechthuis te gaan demonstreren. Hij zou natuurlijk gegrepen worden, maar dan moest als een lawine de rest van de groep aanrukken, om dat te beletten. Zo gezegd, zo gedaan. De jongkerel gaat erop uit en de rest volgt bedenkelijk, op een afstand.... Intussen wachtte men in Renswoude met spanning af. Er werden enkele personen gesignaleerd, die zich ge tooid hadden met oranjestrikken, wat streng verboden was. Wilde geruchten deden de ronde. Waren het de voor posten van het naderende oranjeleger, of waren het sympathisanten uit Rens woude, die van één en nader op de hoogte waren?... Men vertelde dat de provo's uit Lun teren zouden komen. Plotseling was er zekerheid. Precies om twee uur ver scheen een brutale knaap op zijn een tje voor het Rechthuis van de Dros saard. De vent durfde met een oranje- strik op zijn hoed rond te lopen. De Drossaard gaf onmiddellijk order hem te „apprehendeeren" (arresteren). Maar juist toen hij zijn instructies gaf, zo schreef enkele dagen later een journalist in „De Utrechtse Courant"., vertoonde zich van verre een troep van wel honderd; met oranje-leuzen voor zich, bij welken zich die eene bewuste persoon terstond voegde. De Drossaard met de Schout Houtkamp, bij welken zich intusschen de Heer Kokkengen, Gouverneur der Zoonen van den Heer Van Renswoude, ge voegd had, teregt begrijpende dat tee- gens zodanig eene menigte niet teveel te doen zou zijn, zagen intusschen naar middelen om, om deezen troep te doen wijken".... In de eerste plaats werd de „Heere van Renswoude", Gerard Maximiliaan Taets van Amerongen van Deyl, die in de Koepelkerk was, gewaarschuwd. „Ondertusschen was de Oranje troep reeds midden in het dorp geko men; waarop de Drossaard deselve se- rieuslyk vermaande, hun strikken af te doen, of met dezelve uit deeze Heer lijkheid terstond te vertrekken; over- Het voorplein, de Koetslaan en het „Nieuwe Ganaal" te Renswoude. mits zulks in deeze provincie by plac- caate verboden was".... Aanvankelijk scheen de Drossaard succes te hebben. Sommigen beloofden terug te gaan, zij het aarzelend. Zelfs een jongen die een groot oranjelint rond zijn hoed droeg met „Vivat Oran je" er op. De groep zette zich in be weging en distancieerde egter niet, dan schoorvoetende, alzo zij hun tred hoe langer hoe meer bekortten, en men duidelijk merkte, dat de één den ande ren aonporde, om het slegts uit te hou den. „Dit was van dat gevolg, dat eeni- ge agterlyk en eindelijk geheel blee- ven staan; zeggende niet verder te willen gaan, slaande tevens hunne handen op hunne zakken, daar zy hunne messen in hadden; voorname lijk muntte er een uit, welke de bel hamel scheen te wézen, die zich met den rug teegen een paal posteerde en niet wilde wyken; doch de Heer Kokkengen, naar deezen toetreeden- de met een geladen pistool, hetwelk dezelve uit voorzigtigheid by zich ge- stooken had, vermaande denzelven terug te treeden en zyn mes op des- zelfs plaats te laat^n, dreigende hem anders voor het hoofd te zullen schieten, waarop den belhamel zy- nen weg naar Gelderland» met alle overigen, wederom eenigzints ver vorderde". Op dit moment verschijnt ook de Heer van Renswoude ten tonele. Hij laat onmiddellijk orders geven dat de kasteleins geen druppel drank mogen schenken. Verder dat de schutters zich met hun geweren moeten verzamelen op het Bassacour. De provocerende jongelui dringen nu weer met kracht op en vertikken het om, desgevraagd, zich van hun borden met opschriften te ontdoen. Eén is er zelfs, die terwijl hij hoog opspringt en zijn mes trekt, tegen de Drossaard schreeuwt: „Oran je en zal bloeyen, maar ghy zult/ ver gaan!"... Dit gaat de gezagsdrager te ver en hij geeft bevel tot onmiddellijke in- xr& hechtenisneming. De dienaar der jus titie en de bode voeren het bevel ter stond uit en voeren de jongeman weg ...„om denzelven naar eene verzekerde plaats te brengen. De Drossaard Schout en verdere weidenkenden, waarby Zich de drie Zoons van de Heere van Rens woude voegden, hielden den overigen hoop intusschen staande. Egter, ver scheidene van die snaaken hadden hun ne Leuzen afgedaan en weggepakt, om dus minder in 't oog te lopen. Toen waaren sy agterom gekoomen, om hunnen makker, die weg geleid wierd, te ontzetten; hetgeen hun dan ook ge lukte. Schynende toen de zaak van schroomelyke gevolgen te zullen wor den, nademaal deeze voorspoed hen stouter maakte".... Nu echter komen de schutters' (Ex- cerceerende Leeden) in actie. Zij krij gen order, de straat, desnoods met scherp, schoon te vegen. Na dit optre den is er weldra geen kip meer te zien en gaan de magistraten zich beraden over de oorzaak en de achtergrond van deze rel. Eén schuldige is spoedig gevonden. Het blijkt dat Ds. Munting uit Ede, daags te voren een zeer „op ruiende" bidstondpredikatie te Rens woude heeft gehouden, „waar hij zich aldaar zeer oproerig heeft uitgelaten in het verheffen van een éénhoofdige Regering, boven een Republicainsche, en meer diergelyke spoorloosheden". De journalist van „De Utrechtse Courant" tekende aan dat het aan de „adsistentie van de Exerceerende Lee den, die toevallig te Renswoude wa ren, te danken was, dat deze betoging Maria Duyst van Voorhout, vrijvrouwe van Renswoude en Emmickhuysen 1738-1754 de kop was ingeslagen. Hij merkte op dat zonder hun hulp „deeze Heerlyk- heid" waarschijnlijk ten prooi van een losbandige hoop Oranjeklanten geweest zou zijn, welke vooral door dien be faamde roervink, Ds. Munting van Ede schijnen te worden aangeblazen". Het blijkt dat Ds. Munting gepre dikt heeft over Spreuken 28:2... „om de overtredinge des lands, zijn des- zelfs vorsten vele".... Hij werd er van beschuldigd het volgende gezegd te hebben: „Dat Salomo ons wil leeren, dat als God een land straffen wil, dat het dan in verscheidene provinciën verdeeld wordt. Dat het dus gelukkig is voor een land, onder een éénhoofdi ge monargale regering te weezen".... Ook had de Edese dominee een bij- zonder bezwarend nagebed uitgespro ken, waarin hij duidelijk zijn voorkeur voor Oranje en de Monarchie liet blij ken, terwijl hij scherpe woorden sprak over de Staatsgezinden. Zowel cje preek als het gebed waren door twee lieden, Reinier Kokkengen en Hendrik Bou- man, „Ezpresslyk met twee aangepun te potlooden op het schrijfpapier ge- set".... Op 2 september 1785 verbood het Gerecht officieel aan de predikant Van Renswoude, Ds. Vinman, om nooit weer de Gelderse Ds. Munting uit Ede, in zijn woonplaats te laten optreden, daar zijn predikwijze in strijd wjis met de „Placcaate der Staten van Utrecht". En zo beslachtten de aanhangers van de republiek toentertijd het provoce ren... met scherp!

De Vallei | 1968 | | pagina 5