„Soms blijft het vervelend stil in de kerk üs. Loran hoopt altijd op tegenspraak Toch kans op twee inammoel werven ^Vakantie? 3 3 Z I i Tolmuren Mellema Prinses Christina wordt lid van Bachvereniging Over wijze van behandeling begrotingen wil Tweede Kamer zelf beslissen VAN ONZE LEESTAFEL „Als goed kun je de bijbel alleen lezen met de krant er naast" Druk overleg in scheepsbouw na bod Verolme Aarzelende man onder auto: dood Ook senaat akkoord met initiatief wetsontwerp Prinselijk gezin naar Italië Vingertje pijn. Grote meid. Mama heeft jodium. Zonder bijt. Wegens plegen abortus 2V2 jaar geëist Onderzeeboten botsten Vrouw met zakmes gestoken MR. PIETER VAN VOLLENHOVEN BEËDIGD WILTON-FIJENOORD EN RIJN-SCHELDE STREVEN OOK NAAR SAMENWERKING „BANG VAN NIET" VERSTARRING WEZEN GANGMAKER 4 Neem 'ASPRO' mee MENS ZIJN MOGELIJKHEDEN betadine jodium MEISJE STIERE DOOR VERBODEN INGREEP Erelijst van omgekomen luchtmachtmilitairen WOENSDAG 3 JULI 1968 AMERSFOORT Het is geen vast recept, waarbij succes verzekerd is. Soms blijft het vervelend stil in de kerk of in de ruimte die als kerk dienst doet. Ondanks alle aanmoedigingen die ds. Th. M. Loran dan de ruimte inslingert, komt er geen enkele echo. Hij is 35 jaar en sinds drie jaar is hij in Nederland zwervend predikant van her vormden huize, met als speciale opdracht vormingswerk onder jeugdige volwasse nen tussen de achttien en 35 jaar. Hij wil dat zijn gehoor hem tijdens de prediking in de rede valt. Dat men het niet met hem eens is. Als niemand zich laat verleiden tot het gesprek dan is het experiment mislukt. Soms komt er een goed gesprek op gang. De heer Loran werd na zijn theologische studie in Utrecht, in 1959 vicaris in Meppel. In 1961 werd hy predikant in het Overijsselse Bergentheim. H\j hield van het gemeen tewerk en liet zich er slechts node toe overhalen de gemeente te verlaten en zich ge heel aan het vormingswerk onder de jeugd te wyden. ROTTERDAM Tussen de scheepsbouwconcerns Rijn-Schelde Scheepswer ven en de Machinefabrieken en Wilton-Fijenoord-Bronswerk staat een belang rijke samenwerking op stapel. De aanstaande overneming door Verolme van de NDSM heeft de besprekingen hierover een stoot in de goede richting ge geven. ROTTERDAM De hele Nederlandse scheepsbouw en machine-industrie is in beweging. Overal is overleg gaan de betreffende diverse vormen van samenwerking. Na het bod dat Ver olme heeft aangekondigd op het scheepsbouwconcern Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij NDSM, zijn de fusiegeruchten niet van de lucht. Zonder dat er echter sprake behoeft te zijn van fusies zijn er tal van andere mogelijkheden tot samenwerking. Daarover wordt op het ogenblik in tal van directiekamers en dezer dagen op het ministerie van Economische Zaken intensief overleg gepleegd. Bij dit gehele complex van samenwer kende bedrijven zijn de grootste ma chinefabrieken en scheepsbouwonder- nemingen van ons land betrokken. Het zijn: WILTON-FIJENOORD-BRONSWERK Omzet f 300 miljoen. Dit jaar volle be zetting voor nieuwbouw schepen; uit stekende bezetting van de geschuts- afdeling, zeer goede bezetting repa ratieafdeling. Verzekerde waarde produktiemiddelen f 366 min. Dok en Werkmaatschappijen: en Brons- werk-Fijenoord. Ruim 8.400 werkne mers. Rijn-Schelde en Wilton Feijenoord hebben de minister van economische zaken plannen voorgelegd voor de bouw van twee mammoetwerven aan de Nieuwe Waterweg. Een daarvan kan volgens de plannen dienen voor repa ratie van mammoetschepen, de andere voor de bouw van dergelijke schepen. De bedrijven staan op het standpunt nieuwbouw (industrieel werk) en repa ratie (ambachtelijk werk) te scheiden. De nieuwbouw kan dan door de combi natie Verolme-N.D.S.M. ter hand wor den genomen, de reparatie door de ove rige samenwerkende concerns. De minister had regeringssteun aan één mammoetproject afhankelijk ge steld van samenwerking tussen de vier grote concerns. Nu twee van deze op het punt staan een fusie aan te gaan en de andere twee een vorm van samenwer king bespreken, wordt de minister voor gesteld overheidssteun aan beide projec ten te geven. Daartoe gaan morgen di recties van Rijn-Schelde en Wilton-Feij noord opnieuw met de minister pra ten. Volgens de plannen kunnen, zon der dat er sprake'is van een fusie, op drachten over en weer naar elkaar worden toegespeeld. In deze hele combinatie doet ook het grootste Nederlandse concern op het ge bied van de machine- en werktuigbouw mee, de Verenigde Machinefabrieken Stork-Werkspoor (V.M.F.). Geruchten over een fusie tussen de V.M.F. en Wilton-Fijenoord-Bronswerk werden gisteren van de hand gewezen. Wel werd meegedeeld dat er voortdurend besprekingen gaande zijn tussen de gro te metaalindustrieën. De bedoeling is na te gaan of door samenwerking op be paalde gebieden voordelen te behalen zijn. ADVERTENTIE Hij begon met een soort enquête in duizend hervormde gemeenten en hij ontdekte hoe groot de afstand was ge worden tussen de kerk en de progres sieve christenen. Toen ging hij naar nieuwe wegen zoeken. De kamer aan de Utrèchtseweg in Amersfoort is oasekoel in de branden de zomerzon buiten en de dominee is in vakantietenue. Na een werkdag van zestien uren vond zijn vrouw zondag avond dat die vakantie er maar eens van moest komen. Het vraaggesprek wil hij als vakantiewerk opvatten. Is het aantal progressieven in uw kerk groot? „Neen, ik ben bang van niet. Er groeit in de kerk en niet alleen in de hervormde een soort tweegelovig heid. De scheidslijn is niet naar leef tijd te trekken. Veel jonge mensen zijn conservatief". Voor progressiviteit en conservatis me in de kerk zijn vaktermen gemeen goed geworden: het horizontale chris tendom, dat progressief is, bekommert zich vooral om de menselijke verhou dingen; het verticale christendom richt zich slechts op het eewige heil; de be langstelling voor het aardse is daarbij van bijkomende aard. Ds. Loran is een horizontale christen. „De kerk kan alleen in contact met en reagerend op de samenleving be- YPENBURG Gistermorgen is mr. Pie- ter van Vottenhoven met 16 andere offi cieren van de Kon. Luchtmacht op vlieg basis Ypenburg beëdigd. Hierbij waren behalve zijn echtgenote prinses Margriet ook aanwezig de koningin en de ouders van de heer Van Vollenhoven. De foto toont het moment van de beëdiging. Op de rug gezien generaal-majoor Berlijn, die later ook de nieuwe officieren toesprak. WIJNGAARDEN De zeventigjari ge C. de Kluijver uit Klaaswaal is gis teren in Wijngaarden door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. Hij was weifelend een weg overgestoken. Toen de automobilist meende dat de heer De Kluijver zou stoppen reed die plotseling met zijn fiets door. STOLWIJK Op een kruispunt van de weg Gouda-Bergambacht is de 21- jarige motorrijder L. M. A. Ponsioen uit Schoonhoven in botsing gekomen met een auto. Hij overleed op de plaats van het ongeluk. De automobi list had bij het oversteken van de weg geen voorrang verleend aan de motor rijder. ZEVENHOVEN De vijfjarige P. J. van der Zwet is gisteren bij het over steken van de Floraweg in Zevenhoven door een auto gègrepen. De jongen was op slag dood. WIJCHEN Op de Industrieweg in Wijchen is gisteren de 61-jarige E. de Ruiter omgekomen. Hij werd bij het oversteken met zijn fiets door een au to geschept. SCHOORL Op de Duinweg in de buurtschap Aagtdorp, onder Schoorl, is gistermorgen de achtjarige F. G. Spie gel uit de Duitse plaats Solingen bij het oversteken door een auto doodge reden. De jongen bracht met zijn ou ders de vakantie in ons land door. staan. Dat vereist een doorlopende kri tiek, een doorlopende keuze, Als goed christen kun je de bijbel alleen lezen als je er de krant naast legt". Is de kerk niet tweeduizend jaar te laat tot deze ontdekking gekomen? „Vroeger heeft de kerk natuurlijk wel gefunctioneerd. Toen de kerk een organisatie werd, is de verstarring ge komen. Men is de waarde van het in stituut gaan overschatten, waardoor men blind werd voor essentieel falen". Wat voor taak heeft de kerk nu nog? „Ik meen dat zij tot taak heeft op alle menselijke gebeurtenissen te re ageren. Dat kan via politiekè kanalen gaan, maar ook op andere manieren. Wie in de kerk van liefde, rechtvaar digheid en vrede hoort, moet buiten de kerk de invloed daarvan ervaren, an ders leeft de kerk niet meer". Als de kerk een bijna uitsluitend maatschappelijke functie heeft, is het dan nog belangryk of er een god be staat? „Voor mij persoonlijk wel, maar ik kan me voorstellen dat vele mensen op andere wijzen worden geïnspireerd. Dat is het wezen van oecumene: mens-zijn vanuit verschillende inspiraties". Wordt oecumene door velen niet ge- Ze mogen echter ook terugkeren tot het oude systeem: eerst een schrifte lijke behandeling voorlopig verslag en memorie van antwoord en daar na direct een bespreking in de Kamer. Dit voorstel willen de vaste Commis sie inzake de werkwijze van de Ka mer en het presidium aan de Tweede Kamer doen. Uiteraard dient zij te be slissen of ze het met dit voorstel eens is. Het is verder de bedoeling van de commissie werkwijze van de Kamer en van het presidium om niet, zoals verleden jaar, twee openbare commis sievergaderingen tegelijk te houden. Het resultaat van het voorstel zal in ieder geval zijn dat de behandeling van de begrotingen niet voor Kerstmis klaarkomt. Het kan wel maart worden voordat de Kamer met dit werk gereed zal zijn. Als het aan de commissie en aan het presidium ligt, zullen de openbare com missievergaderingen ook korter duren. Naarmate ze meer tijd vragen komt er minder gelegenheid om in de voltallige Tweede Kamer over een begroting te praten. Er wordt voor elke begrotings behandeling een bepaalde tijd uitge trokken, die moet worden verdeeld tus sen een eventuele openbare commissie vergadering en een behandeling in de Kamer. zien als uiterste middel om nog te red den wat er te redden valt? „Onder het mom van oecumene leeft vaak de gedachte: eendracht maakt macht. Dat acht ik een valse beweeg reden. Oecumene betekent: de bewoon de wereld. Dat geldt voor alle mensen op de hele wereld. Men kan met ieder een zoeken naar menselijke rechtvaar digheid, daarvoor behoeft men niet exclusief met christenen onder elkaar te zijn". Heeft de kerk dan nog een verti cale functie? „Als men louter leeft voor het eeu wige heil dan miskent men de aarde, die geschapen is om haar voor mensen bewoonbaar te maken. Als men alleen aan het maatschappelijke welzijn denkt, dan verliest men naar mijn inzicht het doel van de schepping uit het oog". Omdat het gesprek tenslotte zou gaan over een nieuwe vorm van kerkdienst, breken we dit opkomend theologisch de bat maar af. U wilt in de kerk dialoog, geen pre diking? „Ik wil een ware eredienst: met el kaar en met God in gesprek zijn. Door het gesprek over de menselijke actua liteit vorm je elkaar en moet je sa men een keuze maken. De predikant kan hierbij gangmaker zijn". „Dat moet worden voorbereid. Je ADVERTENTIE Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven 2 'ASPRO'* •éhfit/ kunt niet zondagsmorgens om tien voor tien zeggen: Kom ik ga naar de kerk om mijn medemens en God te ontmoe ten". r Heeft deze nieuwe methode een re delijke kans? „Ik hoop het. De kerk ontdekte dat ze de jeugd niet meer bereikte. Men heeft het toen geprobeerd met grapjes een beatband in de kerk maar dat was een schamel vernisje over de oude vorm van alleenspraak in de kerk". Zijn de klassieke kerkgebouwen voor deze nieuwe vorm geschikt? „Met de kerkebouw moet het wellicht een totaal andere richting uit. Geen sa crale ruimten meer, met op iedere hoek van de straat een andere opvatting. Kerken moeten ruimten zijn, waar men mens kan zijn. In het kerkgebouw moet de mens zijn eenzaamheid, zijn isole ment kunnen doorbreken. Men moet er elkaar kunnen ontmoeten: de kinderen moeten er ontspanning vinden, de jon gens moeten er hun brommer kunnen slopen als dat op het flatje waar ze moeten leven niet kan". „Het kerkgebouw moet een ruimte worden waar de mens zich kan ontspan nen. In die ontspanning kan hij dan zijn God ontmoeten. En de christen moet er ook de niet-christen kunnen ontmoeten, zodat zij wederzijds van elkaar kunnen leren". DEN HAAG Voor het eerst na de oorlog heeft de Eerste Kamer gisteren een initiatiefwetsontwerp goedgekeurd, zelfs met „instemming en genoegen", zoals ir J. G. Gooden (kath.v.) zei. Hij voerde namens de hele senaat het woord bij de behandeling van het voorstel van het Tweede-Kamerlid ir. H. v. Rossum (s.g.) om de wettelijke regeling voor de afvoer van water ook toe te passen op de toevoer van vers water voor land- en tuinbouw en voor drinkwater en .recreatie. De voorzitter van de Eerste Kamer, prof. dr. ir. J. P. Mazure, vond het ook plezierig omdat het voorstel van een vakgenoot was. Ook de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bak ker, toonde zijn belangstelling. Hij zat naast ir. Van Rossum aan de regerings tafel en maakte het historische ogen blik mee dat voor het eerst in de par lementaire geschiedenis van ons land een staatkundig gereformeerde afge vaardigde in de Eerste Kamer zat en dan nog wel in de zetel van een minis ter. Senator ir. Goodem zei dat ir. Van Ros sum zich had losgemaakt van het oude gezegde: Wie het water deert, die het water keert. Het was volgens hem nu geworden: Wie het water ontbeert, die het water begeert. Hiervoor tikte de orthodox-protestantse afgevaardigde hem toch even op de vingers: Gij zult niet begeren, dat staat ook in de wet! Het AR-Eerste-Kamerlid H. Algra, hield de senaat voor dat deze in de af gelopen anderhalve eeuw zoveel initia tief-ontwerpen had verworpen dat zij er wel schuld aan had dat de Tweede- Kamerleden zo weinig initiatief ne men. Ir. Van Rossum had uitgerekend dat de Staten-Generaal sedert 1815 35 ini tiatiefvoorstellen hadden goedgekeurd en slechts twee daarvan door de rege ring waren afgewezen. DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren met prins Willem-Alexander naar Porto Ercole in Italië vertrokken. Zij zullen er een vakantie van ongeveer vier weken doorbrengen. RIJN-SCHELDE MACHINE FABRIEKEN EN SCHEEPSWERVEN Omzet f 360 miljoen. Orderportefeuille van f 454 miljoen. Belangrijke expan sie aan de gang, o.m. op het gebied van kernenergie. Verdeling activitei ten: een derde scheepsbouw, een der de scheepsreparatie en een derde werk tuigbouw. Personeelsbestand van 9102 mensen. Verzekerde waarde produk tiemiddelen f 519 miljoen. Het con cern dat de Rotterdamsche Droogdok Mij, de Koninklijke Mij De Schelde en de Motorenfabriek Thomassen omvat, heeft zich onlangs zwaarder in de machinebouw genesteld door de overneming van de Machinefabriek Breda en de Machinefabriek Braat in Amsterdam. VERENIGDE MACHINEFABRIEKEN STORK-WERKSPOOR Omzet f 800 miljoen. Zeer grote export orders, o.m. van Rusland. Reeds sa menwerking met Wilton-Fijenoord en de Koninklijke Grofsmederij. Samen hebben zij een nieuwe smederij op gericht. Personeelsbestand bij de be drijven die in volle eigendom zijn: 22.509 mensen. Het concern -omvat o.m. Werkspoor-Utrecht en Werk spoor-Amsterdam, Machinefabriek Stork Stork-Amsterdam, Conrad- Stork met Machinefabriek Hensen, Wescon en het zeer belangrijke inge nieursbureau voor de procesindustrie Continental Engineering. Deze drie concerns omvatten een be langrijk deel van de Nederlandse scheepsbouw- en werktuigbouwcapa citeit. De vormen van samenwerking die op het ogenblik op stapel staan laten voprts ruimte voor aansluiting van kleinere bedrijven die een eigen specialisatie hebben. Daarnaast speelt de fusie tussen Ver olme en de NDSM die ophanden is. Wanneer deze fusie tot stand komt, ontstaat een concern dat op zijn ge bied het grootste in ons land is. VEROLME Omzet ruim f 800 miljoen. Besloten vennootschap met tal van werkmaat schappijen op het gebied van de scheepsbouw, de machinebouw en de tankvaart. Personeelsbestand ruim vijfduizend mensen. NDSM Concern, bestaande uit de Nederland sche Dok Mij en de Nederlandsche Scheepsbouw Mij, alsmede belangen in de machine-industrie, waarvoor Verolme circa f 20 miljoen in con tanten wil betalen. Omzet geraamd op ruim f 300 miljoen. Los van deze groeperingen werkt: IGC HOLLAND Deze combinatie, de Industrie Han delscombinatie Holland, heeft tal van raakvlakken met de genoemde be drijven, zowel op het gebied van de scheepsbouw en de scheepsreparatie, als de machinebouw en de bouw van booreilanden. Waarde produktie in 1967 f 214 miljoen. Aantal werkne mers 4.401 man. De groep omvat on der meer Scheepsbouwwerf en Ma chinefabriek De Klop, J. K. Smit's Scheepswerven, L. Smit Zoon's Scheeps- en Werktuigbouw, Verschu- re, Werf Gusto, Smit Kinderdijk, Smit's Machinefabrieken en alumini- umverwerkende industrie, Motoren- fabriek Smit Bolnes, Machinefa briek Noordwykerhout en een be langrijk ingenieursbureau. Orderpor tefeuille eind 1967 f 166 miljoen. i DEN HAAG „Deze gebeurtenis sen onderstrepen weer eens welke ge varen worden opgewekt door het ver storen van zwangerschap, al denken helaas te veel vrouwen, dat het niet zo erg is. Dit is een afschuwelijke ge beurtenis geweest, waardoor een jong meisje en haar baby om het leven zijn gebracht". Dit zei de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gistermiddag in de zaak tegen de 22-jarige lasser G. S. D. uit Delft, die terechtstond wegens medeplichtigheid aan het plegen van abortus op zijn meisje, die enkele ogenblikken later aan de gevolgen daarvan overleed. De eis tegen de lasser luidde een jaar gevangenisstraf. Een dertigjarige vrouw uit Den Haag, J. W. H. R., die de abortus pleegde, hoorde een gevan genisstraf van twee en een half jaar tegen zich eisen. Zij had hiervoor tweehonderd gulden ontvangen. De lasser had al enige tijd omgang met het Delftse meisje. Begin van dit jaar liet zij Weten dat zij in verwach ting was. Gezien ook het standpunt van haar ouders raakte zij in grote angst en drong er bij de lasser op aan middelen te zoeken om de zwanger schap te verstoren. De eerste poging daartoe op 28 februari had niet het gewenste re sultaat. Op 5 maart werd de poging herhaald in een studentenflat, die de lasser onrechtmatig had weten te be trekken. Al tijdens de behandeling werd het meisje onwel. Tijdens de rit naar het ziekenhuis overleed zij. De lasser had zich het gebeurde zo aangetrokken dat hij een poging tot zelfmoord deed. Hij werd voor enige tijd in een psychiatrische inrichting op genomen. De president van de rechtbank liet weten dat hij diep medelijden had met de lasser omdat hij door angst tot zijn daad was gekomen, maar nu toch me de schuld draagt aan de dood van zijn meisje. Volgens de lasser had het meisje aan de Haagse vrouw verteld dat zij vijf maanden zWanger was. Het bleek zeven maanden te zijn. „Hier is in feite sprake van een dub bele moord", constateerde de officier van justitie. Daarom vond hij dat een gevangenisstraf de lasser niet be spaard kon worden. Hij wilde er ech ter rekening mee houden dat ook het meisje zelf sterke aandrang had uitge oefend tot het plegen van de abortus. „In de nacht van 30 juni op 1 juli zijn de tolmuren tussen de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap geslecht. Dit mag een his torisch feit genoemd worden. Het bete kent dat een gemeenschap van 185 miljoen verbruikers zonder belemme rende nationale (binnen) tarieven door industrie en handel kan worden be diend", aldus het dagblad Trouw (prot. chr.), dat vervolgt: „Zo bezien is het heel wat, dat er elf jaar nadat het verdrag van Ro me gesloten is zo'n geweldig grote, vrije Europese markt tot stand ge komen is. Wie nog enige herinne ring of wetenschap uit de tijd van voor 1939 heeft zal dit vrije goede renverkeer dat nu op het al gerui me tijd bestaande vrije geld- en ka pitaalverkeer is gevolgd ongetwij feld positief kunnen waarderen". „Maar men moet ook de Times gelijk geven, dat het resultaat van deze langdurige en taaie bemoeienis van de betrokken landen teleurstel lend en schamel is. De EEG-landen hebben er niet minder dan 11 jaar voor nodig gehad om met z'n zes sen zover te komen en van het oor spronkelijke ideaal, de economische en politieke eenheid van heel Euro pa is men verder dan ooit verwij derd". „Het Engelse blad schrijft verder niet zonder bitterheid dat de gouden toekomst waarvan in de aanvang sprake was toen de idee van een Verenigd Europa was geboren, waarin een tolunie gevolgd zou wor den door een economische unie om te worden afgesloten met een poli tieke unie, een volkomen illusie is gebleken". „Van Engels standpunt bezien 'n wel begrijpelijke reactie. Vooral omdat dit land het aan de weiger achtigheid van Frankrijk kan wij ten, dat het zich de toegang tot de EEG ontzegd zag. Als men dat wat met en in de EEG bereikt is af weegt naar het ideaal dat dogr man nen als Monnet en Schumann, om slechts deze twee Fransen te noe men, werd nagejaagd, dan is een nog zeer onvolmaakte eenheid van maar zes Europese landen inder daad niet veel. Zeker niet als men zich ook nog realiseert dat Frank rijk in al die jaren en met name weer de laatste weken het eigen be lang altijd boven het gemeenschaps belang liet prevaleren". „Maar alles bij elkaar genomen zal men toch ook moeten erkennen dat de geleidelijke totstandkoming van de EEG een wezenlijke bijdra ge heeft geleverd tot de welvaart van een na-oorlogs Europa, dat naar het toen leek er economisch nooit meer bovenop zou komen". „De CHU heeft Mellema laten val len. Officieel heet het dat hijzelf heeft verzocht van het fractievoorzitter schap te worden ontheven. Naar de vorm is het misschien zo gegaan. De wezenlijke gang van zaken laat zich raden", zo schrijft De Tijd (r.-k.). Het blad gaat verder: „Hoe dan ook genomen .be sluit hoeft geen verbazing te wek ken. Na zijn veroordeling wegens rijden onder invloed voldeed het ge drag van de heer Mellema blijkbaar niet langer aan de graad van onbe sprokenheid die vereist wordt voor het aanvoeren van christelijk histo- richen in de Tweede Kamer. Het onbevredigende voor buitenstaan ders is en blijft, dat hier een poli tieke functie moet worden opgege ven zonder dat er sprake is van 'n falen in de uitoefening van die func tie zelf. Mellema was geen glanzend politicus. Maar veel glans hoeft, men van zijn opvolger Tilanus even min te verwachten. Ook binnen het kader van de christen-democrati sche samenwerking blijft de func tiewisseling lood om oud ijzer, om een in anti-revolutionaire kring geliefde uitdrukking te gebruiken". „De hele zaak is eigenlijk alleen sociaal-psychologisch, niet politiek, interessant. Openbare misstappen van openbare figuren worden niet geduld door hen die niet-openbaar misstappen. Zo zijn wij in Neder land. Het lijkt ons meer historisch dan christelijk". SOESTERBERG De Koninklijke Luchtmacht heeft een erelijst samen gesteld van alle luchtmachtmilitairen die tot nu toe in en door de dienst om het leven kwamen. Op de lijst komen de namen van hon derdvijftig militairen voor die door vliegtuigongelukken of oorlogsgeweld zijn omgekomen. Bij de luchtmacht zijn de laatste jaren nogal wat mensen door verkeersongelukken om het leven gekomen. Hun namen komen niet op de lijst voor. NORFOLK, (Virginia) Een Rus sische onderzeeër en een Amerikaanse onderzeeboot zijn enkele maanden gele den onder water met elkaar in aanva ring gekomen. Het Amerikaanse schip liep daarbij zware schade op. Een en ander werd bekend gemaakt in een ar tikel in de „Norfolk Ledger Star". De Amerikaanse marine heeft geen melding gemaakt van een dergelijk on geluk. Het Amerikaanse schip zou volgens de schrijver van het artikel, Jack Kestner, de militaire correspondent van de krant, twee maanden in Rota in Spanje zijn gebleven, om de averij te repareren. Het werd niet bekend of het Rus sische schip schade heeft opgelopen. Volgens Kestner, maakt dit bericht het geloofwaardiger dat de vermiste Amerikaanse onderzeeër Scorpion, die op weg was van de Middellandse Zee naar Norfolk, moeilijkheden heeft ge had met een of meer Russische on derzeeboten. O LONDEN Twee vrouwen en een meisje zijn omgekomen 'bij onweer in Engeland na een hittegolfperiode van twee dagen. In Sheffield moesten 21 schoolkinde ren naar het ziekenhuis gebracht wor den nadat de bliksem in een sportveld was geslagen waardoor de kinderen „als kegels" tegen de grond gingen. DEN HAAG Prinses Christina, de meest muzikele van de Oranje-dochters, heeft zich aangemeld als lid van het koor van de Nederlandse Bachvereniging, dat on der leiding staat van Charles de Wolf. Met ingang van komend seizoen zal de prinses de repetities als koorlid gaan bijwonen. In een vroegere periode was de prinses geïnteresseerd in het gitaarspel.'Zij ont ving een aantal lessen van de in Suriname geboren gitarist Julian Coco, die te- .vens bassist is van het Utrechts Symfonie Orkest. Het koor van de Nederlandse Bachvereniging, waarvan de prinses nu deel gaat uitmaken, is een van de meest gerenommeerde vocale amateur-ensembles van ons land. Het is jaarlijks betrokken bij de traditionele uitvoering van de Matthaeus Passion in de Grote Kerk te Naarden. ROTTERDAM De Rotterdamse re cherche heeft gisternacht de 64-jarige vloerenlegger E. E. uit Rotterdam aan gehouden wegens poging tot doodslag. De man had maandagavond in de Sa- vornin Lohmanlaan de 71-jarige mevr. M. R. bij wie hij tot voor kort had ge woond, bij de keel gegrepen en haar toegebeten: „Ik maak je dood". Een 78-jarige buurvrouw, die op het geluid van de heftige worsteling kwam aange lopen, verdreef de man. Hij werd la ter gearresteerd. Op de plaats van de ruzie vond de politie een geopend zakmes. Daarmee had de vloerenlegger de vrouw aan hals, keel en gezicht verwond. De ver wondingen waren niet ernstig. DEN HAAG De vaste commissies uit de Tweede Kamer zullen zelf moeten be slissen of ze de begrotingen voor het volgende jaar eerst in een openbare com missievergadering en daarna in een vergadering van de Tweede Kamer zullen be handelen.

De Vallei | 1968 | | pagina 6