MINISTER WITTE VEEN'S BELASTINGPLANNEN WORDEN MET ARGWAAN AFGEWACHT Vijfhonderd gulden opslag, maar wat blijft daar van over Dialoog met een machine Succes in Australië voor Nederlandse onderwijzer Voorbeeld I Voorbeeld II Voorbeeld UI Voorbeeld IV ELF BLAUWE ENGELTJES DEN HAAG Het kabinet is druk bezig met de voorbereidingen voor de begroting 1969. Een be langrijk onderdeel van die besprekingen zullen zeker de belastingplannen zijn van minister Witteveen (Fi nanciën). STRAKS GRENZEN SANEREN GELD OMHOOG Familieleden oorlogsslachtoffers in Nederland Oppasser I VAN DIRECT NAAR INDIRECT We hebben al een voorproefje gehad van de moeilijkheden die wellicht ftraks hierdoor in de Kamer kunnen ontstaan. Dat begon tijdens de be handeling van de belasting op de toe gevoegde waarde (btw), toen ur. Witteveen een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting voor 1969 aan kondigde als een voorlopertje op de verschuiving, die in 1970 moet in gaan. Drs. B. Goudzwaars (AR) trok onmiddellijk zijn sabel. Zijn fractie wilde die verlaging in 1969 wel aan vaarden vooral omdat de belasting vrije voet zou worden opgetrokken. Bovendien moet dit plain van het ka binet worden gezien -als een tege moetkoming in de hogere kosten van levensonderhoud na de invoering van de btw. Vain een „koppeling" aan de operatie in 1970 wilden de anti's echter niets weten. „Daar moeten we straks maar eens over praten", zeiden ze weinig enthoüsiast. Fractievoorzitter mr. Biesheuvel deed er tijdens de deputatenvergadering van zijn partij nog een schepje boven op. „De werkgelegenheid gaat voor". Dezer dagen heeft de voorzitter van de CHU, drs. Tilanus, ook gezegd dat hij niet reikhalzend naar de plannen van minister Witteveen uitziet. Die belastingplannen zijn een heel in gewikkelde zaak. Laten we duidelijk vooropstellen, dat we noch in 1969 noch in 1970 een werkelijke verlaging van de belastingen zullen krijgen. We gaan hoogstens „minder meer" betalen! Het staat als een paal bo ven water, dat de fiscus ons steeds feller in de nek gaat knijpen. De oorsprong van alle perikelen ligt in het ontwerp-regeringsprogramma, dat informateur dr. J. Zijlstra des tijds heeft opgesteld, en dat in de re geringsverklaring van het kabinet- De Jong is overgenomen. Hierin staan o.a. drie dingen: „Een neutralisering van de progressie werking als gevolg van de stijging van het reële nationale inkomen kan de eerste jaren niet worden verwe zenlijkt". Wat is er de laatste jaren namelijk ge beurt? Lonen en prijzen zijn gestegen. De lo nen gingen echter sterker omhoog dan de prijzen. We zijn er dus toch wel op vooruit gegaan. Over die toe nemende welvaart moeten we loon- en inkomstenbelasting betalen. De bestaande tarieven zijn echter niet afgestemd op die vrij sterk gestegen inkomens, met als gevolg dat vooral de middengroepen veel meer moeten betalen dan de bedoeling was, toen die tabellen werden opgesteld. Het is echter wel zeker, dat het kabinet-De Jong aan dit probleem niet kan knutselen. Er is doodgewoon geen geld voor. Een deel van onze loonsverhogingen hebben we moeten opofferen aan ver hoogde prijzen. Met andere woorden: de koopkracht van de gulden is klei ner geworden. In de wandeling heet dit inflatie. Over dat stukje inflatie betalen we echter wel loon- en in komstenbelasting. Dat is op zich een onredelijke zaak. Vandaar dat in de regeringsverklaring staat dat deze on rechtvaardigheid moet worden wegge werkt Premier De Jong heeft, toen hij op 18 april 1967 zijn kabinet aan de Kamer voorstelde, ook gezegd dat er een ver schuiving van de directe naar de in directe belastingen moet komen. Wij betalen naar verhouding veel meer directe, en veel minder indirecte be lasting dan de andere landen van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.). De heer De Jong voegde hier echter wel aan toe: „Aan een verhoging van de indirecte belastin gen zijn grenzen gesteld Onder meer moet rekening worden gehouden met de minst draagkrachtigen en de kinderrijke gezinnen". Nu gaat het in het kabinet om deze twee laatste punten. Minister Witte veen wil op 1 januari 1970 de loon- en inkomstenbelasting verlagen door die onrechtvaardige gevolgen van de inflatie weg te werken. Dan daalt dus deze belasting. Daarentegen moet de indirecte belasting worden ver hoogd, o.a. door de tarieven van de b.tw. op te trekken. Hoewel de regeringspartijen in princi pe geen bezwaar kunnen maken tegen deze verschuiving ze hebben zich immers met het regeringsprogram ma akkoord verklaard komt er toch wel enige westand. Deze slaat voor een goed deel op de haast, die minister Witteveen wil maken. Wij kunnen zijn standpunt wel begrijpen. Volgens da oud-hoogleraar in de eco nomie is er iets mis met de structuur van ons belastingstelsel de verhou ding directe - indirecte belastingen. Hij wil deze zo snel mogelijk saneren. Er zal bovendien nog wel een ander punt in zijn achterhoofd zitten: als komt een regering met de socialisten, komt een regering mer de socialisten, dan kunne we de hele operatie wel op onze buik schrijven. Het is bekend, dat de Partij van de Ar beid niet zo veel voelt voor die ver schuiving, omdat volgens haar de ver hoging van de indirecte belastingen speciaal de laagstbetaalden dupeert. Daarom stemde ze in de Tweede Ka mer bok tegen de"b."t.w. Maar nu de politieke praktijk. Het weg werken van het inflatie-effect in on ze loon- en inkomstenbelasting gaat de schatkist geld kosten. Hoeveel? Dat hangt er van af, wat men onder het inflatie-effect in de belastingen wil verstaan. Men zou kunnen stellen: we nemen als uitgangspunt de prijs stijgingen, want deze hebben de koop kracht van de gulden kleiner gemaakt Als deze norm wordt aanvaard en minister Witteveen schijnt daar een voorstander van te zijn komt er een tweede probleem. Over welke periode werken we dat inflatie-effect weg? De vorige correctie ging tot 1964. Moeten we nu 19651969 ne men of de zittingsperiode van dit ka binet dus 1967 - 1971? De gemiddelde stijging van de prijzen lift in de eer ste perode veel hoger dan ze in de tweede zal zijn. De belastingcorrectie zal in het eerste geval dan ook veel meer kosten. Er zijn ook andere uitgangspunten mo gelijk. Men kan zeggen: het deel van de loonsverhogingen, dat uitging boven de groei van de produktiviteit, heeft de inflatie veroorzaakt. Dit stuk loonsverhoging moet in de belastin gen worden weggewerkt. De laatste oplossing kost de schatkist minder dan de eerste. Het kabinet zal echter, behalve over deze norm, nog andere beslissingen moeten nemen Bijvoorbeeld: wordt het gehele effect van de inflatie weggewerkt, of slechts een gedeelte? Doen we het in één keer of in fasen, zoals de vorige maal? Hoe dan ook, de correctie gaat de over heid geld kosten. De vorige was een miljard gulden. Als minister Witte veen de uiterste vrijgevigheid zou betrachten, zou dit bedrag wel eens bijna moeten worden verdubbeld. Het is begrijpelijk, dat in politieke kringen met enig argwaan wordt afgewacht, wat er uit de bus zal ko men. De beurs van minister Witte veen is aardig plat, en hij zal dus wat hij met de ene hand geeft, met de andere moeten terugnemen. Dan komt de vraag: kunnen we de in directe belastingen zo optrekken, dat de laagstbetaalden niet de dupe wor den? We laten hier dan nog de trek kers krachtens de sociale verzekerin gen buiten beschouwing. Voor hen zal in elk geval iets moeten worden ge daan. Maar bovendien: Vadertje Staat heeft tegenwoordig zoveel geld nodig, dat die indirecte belastingen wel eens om- 15 vijfhonderd gulden per jaar méér verdienen wel altijd even aantrekkelijk? Dat hangt er maar van af. Meer verdienen betekent altijd meer belasting en in vele gevallen ook hogere premies voor sociale verzekeringen betalen. Vooral in de middengroepen geeft een salarisver hoging nog wel eens flinke teleurstelling. Van elke tien gulden die men meer verdient gaat een steeds groter stukje naar de belastingen. Zo zijn de tarieven van ons belastingstelsel nu eenmaal op gebouwd. In onderstaand overzicht staati vier voorbeelden van een salarisverhoging van vijfhon derd gulden. 0 Een werknemer met ongeveer negenduizend gulden inkomen houdt van z'n jaarlijkse verho ging netto ongeveer 370 gulden over. 0 Wie net onder de loongrens voor de sociale verzekering zit (en na de loonsverhoging boven die grens) kan beter zijn dief vragen die loonsver hoging maar achterwege te laten. Hij gaat er min stens 250 gulden per jaar op achteruit. 0 Iemand met een salaris van ruim veertien mille valt nog net niet in de inkomstenbelasting. De vijfhonderd gulden per jaar extra brengen hem er wel in. Hij betaalt nu naast loonbelasting ook nog eens (bescheiden) inkomstenbelasting. Tegenover dit nadeel staan een paar fiscale voordelen (aftrek van bepaalde kosten). De man heeft in dit geval van loonsverhoging een voordeeltje van 291,14 gul den. 0 De man die jaarlijks achttienduizend gulden gaat verdienen komt er nog iets beter af. Hij krijgt uiteindelijk 320 gulden in zijn handen. Maar dit bedrag is nog altijd minder dan het netto voor deel van de man die negenduizend gulden verdien de! In onderstaande voorbeelden is uitgegaan van een werknemer, die getrouwd is en twee kinderen heeft. In de eerste kolom staan de oude salarissen, in de tweede de nieuwe. Bruto jaarsalaris 9.090,88 Af: pensioenpremie 7°/« 636,35 9.590,88 671,35 Bij: vakantietoeslag 6°/o Fiscaal loon Aow-premie Loonbelasting Soc. lasten 876,66 470,85 510,30 8.454,53 545,47 9.000,— 8.919,53 575,47 926,39 518,48 538,36 9.495,— 1.983,23 Netto jaarsalaris Uiteindelijke verhoging 7.142,19 Bruto jaarsalaris 11.952,72 Af: pensioenpremie 7% Bij: vakantietoeslag 6 836,69 7.511,77 369,58 12.452,79 871,69 11.116,03 717,16 11.581,10 747,17 Fiscaal loon 11.833,19 Aow-premie 1.156,28 Loonbelasting 881,61 Soc. lasten 5.67*/» 647,42 Netto jaarsalaris 9.147,8 1.207,22 991,47 2.685,31 255,19 (2.07*/t) 12.328,27 2.453,88 9.874,39 De toeneming van het inkomen met f 726,51 is maar schjjn. In dit geval heeft de werknemer zich vrijwillig moeten verzekeren (premie te schatten op f 840, per jaar, andere kosten: tandarts, huisarts, apotheek). In dit geval gaat de man er dik f 250,— per jaar op achteruit. Bruto jaarsalaris Af: pensioenpremie 7°/» Bij: vakantietoeslag 6 Fiscaal loon Aow-premie 1.372,99 Loonbelasting 1.283,11 Soc. lasten 289,24 Netto jaarsalaris Te betalen inkomstenbelasting 14.114,40 13.126,40 846,86 13.973,26 1.383,13 1.302,58 2.945,34 299,49 11.027,92 (voorlopig) 14.614,40 1.023,— 13.591,40 876,86 14.468,26 2.985,20 11.483,06 164,- Werkeiyke verbetering 11.027,92 (uiteindelijk) Bruto jaarsalaris Af: pensioenpremie 7e/e Bij: vakantietoeslag 6% Fiscaal loon Aow-premie 1.596,— Loonbelasting 1.865,85 Soc. lasten 358,62 17.500,— 1.225,— 16.275,— 1.050,— 17.325,— 1.596,- 1.980,12 3.820,47 368,87 11.319,06 291,14 18.000,- 1.260,- 16.740,- 1.080,- 17.820,— 3.944,99 Netto salaris (voorlopig) Te betalen inkomstenbelasting Netto salaris (uiteindelijk) Werkelijk verbetering 13.504,53 213,— 13.291,53 13.875,01 264,- 13.611,01 319,48 hoog zouden moeten, zonder dat de inflatie in de directe belastingen wordt gesaneerd. Mr. Biesheuvel sprak in dit verband niet zonder reden over de dwingende noodzaak om eerst iets te dogn aan de verbetering vain de werkgelegenheid. We zullen onze nieuwsgierigheid wel moeten bedwingen tot Prinsjesdag, als de miljoenennota wordt aangeboden. Deze week arriveerde uit Harwich in Hoek van Holland een gezelschap van tachtig Engelsen. Dit zijn nabestaan den van in de Tweede Wereldoorlog gesneuvelde militairen, die in of nabij ons land werden begraven. Zij zijn in Nederland de gasten van het Nederlands Oorlogsgraven Comité het zogenaamde „Klaprooscomité' en worden ondergebracht bij gastvrije families in Nijmegen en Groesbeek. Zaterdag worden bezoeken gebracht aan de graven van hun gesneuvelde fa milieleden. De nabestaanden gaan dan naar twintig oorlogskerkhoven, name lijk te Groesbeek, Mierlo, Eindhoven, Milsbeek, Sittard, IJsselmuiden, Bever wijk, Markelo, Overloon, Uden, Bergen op Zoom, Venray, Numansdorp, Oos terbeek, Den Haag, Nederweert, Am sterdam en Hoek van Holland. Ook zijh er nabestaanden, die vanuit Nijme gen een bezoek zullen brengen aan de grote geallieerde kerkhoven Rhein- berg en Reichswald, juist over onze oostgrens. Tot hen behoort ook de oud ste deelnemer aan deze tocht, de 79-ja- rige heer T. T. Lovell, die samen met zijn 76-jarige echtgenote het graf van zijn gesneuvelde zoon op het kerkhof in het Reichswald bezoekt. Nadat er zondag een herdenkings dienst is gehouden op de Britse mili taire begraafplaats „Jonkerbos" te Nij megen, maakt men 's middags een ex cursie naar Amsterdam. Op 2 juli ver laat het gezelschap ons land weer met de nachtboot uit Hoek van Holland. WTelk een nachtmerrie de geautomatiseerde administratie kan veroorzaken mag bljjken uit onderstaande „briefwisseling", overgenomen uit „Kwar taalfacetten" „Saturday Review". 0 17 augustus: Geachte mevrouw, uit onze boeken blijkt, dat op uw rekening een post van f 7,98 openstaat. Als u dit bedrag reeds hebt overgemaakt, ver zoeken wij u deze mededeling te negeren. Dit is een ponskaart. Niet vouwen of kreuken. 0 19 augustus: Mijne heren, ik heb géén openstaande post. Tegelijk met mijn betaling heb ik u bericht, dat het bedrag tweemaal in rekening was gebracht: J eerst onder mijn voornaam, de voorletter van mijn tweede naam en mijn achternaam; en daarna onder mijn initialen en achternaam. Wilt u zo vrien- 1 delijk zijn uw boeken na te zien? 0 17 september: Geachte mevrouw, uit onze boeken blijkt, dat er een achter stallig bedrag van f 7,98 op uw rekening staat. Wilt u f 8,40 overmaken? Administratiekosten inbegrepen. Dit is een ponskaart. Niet vouwen of kreuken. 0 19 september: Geachte machine, u let niet op! Ik ben niet achterstallig, ik ben u dit geld niet schuldig. Ik heb twee rekeningen gekregen voor dezelf de aankoop. Wilt u dit alstublieft nazien? 0 17 oktober: Geachte mevrouw, uit onze boeken blijkt, dat u drie maanden achterstallig bent Wilt u de nieuwe rekening van f 23,94 plus f 4,voldoen? (Dit is inclusief administratiekosten). Mogen wij hiervoor uw onmiddellijke aandacht? Dit is een ponskaart. Niet vouwen of kreuken. 0 19 oktober: Geachte machine, mijn aandacht? U wilt mijn aandacht! Luister eens, u hebt het fout!!! Ik ben u geen f 4,— schuldig. Kunt u dat be grijpen? Ik ben u ook niet het nieuwe bedrag van f 23,94 schuldig. U hebt mij een rekening gestuurd voor iets dat mijn moeder heeft gekocht. Wilt u deze nota onmiddellijk intrekken? 0 17 november: Geachte mevrouw, uit onze boeken blijkt, dat u nu vier maanden achterstallig bent, tot een bedrag van f 31,92 plus f 5,87 admini stratiekosten. Wilt u het totaalbedrag binnen tien dagen overmaken, anders zullen wij onze incasso-afdeling inschakelen. Dit is een ponskaart. Niet vou wen of kreuken. 0 19 november: Geachte programmeur van de machine, geacht menselijk wezen, wilt u alstublieft uw hoofd lang genoeg uit die computer halen om dit te lezen? Ik ben u dit geld helemaal niet schuldig!!! Ik ben u helemaal geen geld schuldig, niets. 0 17 december: Geachte mevrouw, zijn er moeilijkheden met uw rekening? Uit onze boeken blijkt dat er sedert augustus niets is betaald. Wilt u bij ge legenheid DL 7—9601 bellen en naar mejuffrouw Gilbert vragen? Dit is een ponskaart. Niet vouwen of kreuken. 0 18 december: ...Goedemiddag. De firma Carver hoopt dat u van het pla- tenprogramma van kerstliederen hebt genoten. Kan ik u van dienst zijn? Hallo. Ja... Mijn rekening is... moet ik op een „tuut" wachten voor ik ga praten? Het gaat over uw rekening? Ja, ja, het is over mijn rekening. Er is een vergissing... Een ogenblikje, alstublieft. Ik zal u doorverbinden met de klachtenafdeling. Goedemiddag en prettige kerstdagen. Dit is een geluidsband. Al onze lijnen zijn op het ogenblik bezet. Als u even geduld wilt hebben, zal een van onze klachtenbehandelaars met u spreken zodra er een lijn vrij is. Intussen hoopt de firma Carver dat u met genoegen naar het programma van kerstliederen zult luisterenDe herdertjes lagen bij nachte 0 26 december: Geachte machine, ik heb geprobeerd u op 18 december te bereiken. Ook op de 19e, de 21ste, de 22ste, de 23ste en 24ste. Maar alles wat ik te horen kreeg was een ingeblikte mededeling en die kerstliedjes. Alstu blieft, alstublieft, wilt u mij doorgeven aan een mens. Gewoon maar een mens. 0 17 januari: Geachte mevrouw, uw achterstallige rekening is aan onze af deling incasso doorgezonden. Wilt u het bedrag alstublieft nu overmaken? Wij willen u graag op alle mogelijke manieren van dienst zijn, doch mogen wij uw chèque ten spoedigste tegemoet zien? Hoogachtend, Henry J. Hooper. 0 Geachte heer Hooper. O, engel! Verrukkelijk menselijk wezen! Ik verwijs u naar de brieven die ik op 19 september, oktober, november en december naar de firma Carver heb gezonden. Daaruit zal het u duidelijk worden dat ik u niets schuldig ben. 0 17 februari: Geachte mevrouw, volgens onze microfilm-gegevens hebben Wij 'n fout gemaakt. Uw rekening is onbelast, er zijn geen openstaande posten. We hopen dat u geen verdere moeilijkheden zult ondervinden. Dit was onze fout. Hoogachtend, Henry J. Hooper. 0 Geachte heer Hooper. Dank u! O, dank u, dank u, dank u! 0 17 maart: Geachte mevrouw, uit onze boeken blijkt, dat u in gebreke bent gebleven een bedrag van f 7,98 te betalen, dat eind augustus abusievelijk op een niet bestaande rekening werd geboekt. Mogen wij uw overmaking tege moet zien? Dit is een ponskaart. Niet vouwen of kreuken. 0 19 maart: Geachte machine, ik geef het op. U hebt gewonnen. Hier is een chèque voor f 7,98. Veel genoegen ermee. 0 17 april: Uit onze boeken blijkt, dat u f 7,98 teveel hebt betaald. We heb ben uw rekening voor dit bedrag gecrediteerd. Dit is een ponskaart. Niet vouwen of kreuken. CANBERRA In een aan immigranten gewade speciale bjjlage van het na tionale dagblad „The Australian" wordt als een van de voorbeelden van vast beradenheid en doorzettingsvermogen genoemd de uit Nederland afkomstige 37-jarige onderwijzer Mark de Graaf. Mark de Graaf begon in West-Austra- lië als los werkman. Na enige tijd als melkhandelaar gewerkt te hebben en in zijn vrije tijd te hebben gestudeerd, bracht hij het tot hoofd van de lagere school van de Warbutton missie in West-Australië. Hij staat nu bekend als een deskun- 0 In Stockholm rijden elf „Blauwe Engeltjesdoor de straten om toeristen behulpzaam te zijn. Soortgelijke keurkorpsen komen in Gotenburg, Mal- mö en Halsingborg. Het Stockholmse elftal wordt gevormd door studentes tus sen 19 en 25 jaar, gekleed in blauwe overalls ge op het gebied van het leven van de Austraalnegers en hij heeft grote delen van het „lege noorden" van West-Aus- tralië in kaart gebracht en daarbij veel waardevol materiaal voor het Westaus- tralische museum verzameld. Mark de Graaf hoopt later op univer siteitsniveau antropologie te gaan doce ren en hij heeft ook plannen voor het maken van een film, die een band zal leggen tussen de geschiedenis en ont dekkingen, de flora en fauna en de cul tuur van de Austraalnegers. MELBOURNE De dieren in de dierentuin in Melbourne verloren kort geleden hun beste vriend toen de uit Nederland afkomstige hoofdoppasser Wim van Aperen op 37-jarige leeftijd kwam te overlijden. Wim van Aperen, die elf jaar geleden uit Nederland naar Australië kwam, heeft in Nederland gewerkt bij de blin- dengeleidehondenschool in Dordrecht en bij het circus Strassburger. Na in Melbourne twee jaar gewerkt te hebben als oppasser van de zeehon den en olifanten werd hij in 1959 hoofd oppasser. Met zijn gezin kwam hij vele malen in het nieuws door het thuis verzorgen van zieke dieren. De eerste giraffe die zes maanden geleden in de dierentuin van Melbourne werd geboren, werd naar Wim genoemd. De indrukwekkende begrafenisstoet trok op weg naar het kerkhof langs de kooien der dieren, die hij elf jaar lang met zoveel liefde verzorgde.

De Vallei | 1968 | | pagina 9