Veenendaals dagblad Wereldraad van Kerken in Buiten Een snufje Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Politie nam na schietpartij in club 5 pistolen in beslag Proeven duren tot oktober WEER EEN ROMAN HOLIDA Y Overeenstemming over West-Irian Grieken spreken annulering tegen Realistische taal van Riad Politie op tram in Lissabon SCHIETPARTIJ IN NEW YORK Vr,achtverkeer op E-wegen op spitsuren verbieden" Franse senaat op de wipstoel FLEXIPUP JSiet gelukkig met verklaring van Paus Broer van Sirhan zegt te zijn beschoten Bom in een juwelenkistje Vakbonden over concentratie scheepsbouw verontrust ROOLVINK WIL MINIMUMLOON PER 1 JULI f 135 j Droog en zonnig Gebied bij atol niet toegankelijk In één maqnd RUIM DUIZEND WEGGEBRUIKERS RISKEERDEN OP BEVEILIGDE OVERWEGEN HUN LEVEN Schatkamer der natuur DRIE GEWONDEN BLOEMETJE Bloemsierkunst „FLORA" Kamerlid vraagt: Hoevelaken Reparaties KOOP uifplla MANS «IWW Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 4 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I55 FRANSE H-BOM GEREED I Uppsala bijeen gekomen UTRECHT In april zijn 1142 weggebruikers op overwe gen aan de dood ontsnapt. De meeste van deze levensgevaar lijke tafer elen speelden zich af op beveiligde overwegen. Van die 1142 weggebruikers wisten 960 op het laatste nippertje tus sen de spoorbomen door te glip- pe of vlak ervoor te stappen. Alleen al op met halve bomen automatisch beveiligde overwe gen gebeurde het 196 keer dat ongeduldige weggebruigers met doodsverachting tussen de bo men doorglipten. Een halve mi nuut na het sluiten van de bo men denderde dan een trein voorbij. Machinisten maken in zulke gevallen afschuwelijke momen ten door. Het effect van remmen is vrijwel nihil: een trein die 120 kilometer per uur rijdt, legt in een halve minuut nog duizend meter af. Tot de zondaars behoorden 498 automobilisten, 236 bromfietsers, 260 fietsers, 102 voetgangers en een aantal bestuurders van trac tors. ATHENE De Griekse regering heeft woensdag met stelligheid tegen gesproken, dat zij besloten zou hebben de reeds met Britse firma's gesloten contracten te annuleren; dit heeft de Griekse voorlichter Stamatopoelos te gen verslaggevers gezegd. Uit Londen was gemeld, dat dit wel besloten zou zijn, uitrepresaille tegen uitlatingen van premier Wilson vorige week in het Britse parlement. Wilson zei toen, aan de in ballingschap leven de Griekse koning Constantijn uiteen gezet te hebben, wat de Britse regering denkt van „de dictatuur in Grieken land en bepaalde beestachtigheden die daar bedreven zijn". Stamatopoelos zei, dat er wel „spe ciale gevallen" zouden kunnen zijn, maar daarover kon alleen de minister voor Economische Coördinatie meer zeggen. Het Britse ministerie van Handel verklaarde woensdag, dat Griekenland een bestelling van Britse dieselmotoren en spoorwagons ter waarde van vier miljoen pond (f 34 miljoen) heeft ge annuleerd. We horen nogal eens de schampere opmerking „bomen zijn bomen" en zo'n oppervlakkig mens zou ik wel het nieuwe boek „Bos en Bomen" op deze plaats gisteren reeds ter loops genoemd in handen willen geven, om hem de verscheidenheid, de pracht en de boeiende functies dezer levensgemeenschappen te leren. Dan zou hij niet zo lichtvaardig praten. Ze betekenen meer dan het voorzien in recreatiemogelijkheden. Wie dit onge meen schone werk-van-klasse slechts oppervlakkig doorbladert, wordt on middellijk door de veelzijdigheid van het bos getroffen en zal een inten siever kijk op deze schatkamers der natuur krijgen. Dat de Wageningse hoogleraar prof. dr. G. Hellinga de uitgave eeny woord ten geleide mee geeft, bewijst reeds de wetenschappe lijke waarde en de betrouwbaarheid ervan. Een tiental experts, elk deskun dig op een speciaal gebied, schrijven over de bossen der aarde, de boom soorten, bouw- en levensfunctie, bos bouw en houtgebruik, de welzijnswer- king, plantensociologie, bosbescher ming en tal van andere facetten, die o.m. onze instelling t.o.v. het bos en zijn plaats in de moderne samenleving bestrijken. Ge ziet, dit is nogal wat en daarom zal men het prettig vinden, dat de tekst op aangename wijze door het mociste fotomateriaal onderbro ken wordt, dat de meest verwende lezer zich voorstellen kan. Het geeft een nobel cachet aan het werk. Zulk een luxe boek kan niet goedkoop zijn en f 67,50 winkelprijsis een fors be drag. Gelukkig geldt tot voor oudjaar voor leden van „Natuurmonumenten" de gereduceerde prijs van f 55,- en het mooie is, dat uitgeverij W. Gaade de winst van deze exemplaren afstaat aan de actie „Behoud het Deeler- woud". Dit plezierige gebaar vormt een tweede aansporing om „Bos en Bomen" aan te schaffen. 4 juli 1968 A.B. WIGMAN PARIJS Frankrijk heeft schepen en vliegtuigen gewaarschuwd vanaf vrij dag uit de buurt te blijven van de atol Mururna in de Stille Oceaan, omdat Frankrijk daar een aantal kernproeven, waaronder het tot ontploffing brengen van de eerste Franse waterstofbom, gaat nemen. Volgens een speciaal bericht voor de navigatoren, is een gebied van 500 zee mijlen rond Mururoa gevaarlijk. Mururoa ligt op ongeveer 1200 km ten zuidoosten van Tahiti. De proeven zullen de gehele maanden augustus en september duren. Er zullen proeven worden genomen met atoomkoppen, die van de grond worden afgevuurd en met Polarisra- ketten, die vanuit onderzeeërs worden gelanceerd. De strategische raketten, die in Zuid- Frankrijk zullen worden opgeslagen, zullen in 1971 operationeel worden. Men neemt aan, dat de eerste twee proeven betrekking zullen hebben op ontstekingsmechanismen voor verschil lende types atoomwapens. De tweede fase van de proeven zal waarschijnlijk onder meer experimen ten met plutonium-atoomkoppen om vatten, met een kracht van ongeveer 200 kiloton. Later zullen proeven wor den genomen met bommen met ver rijkt uranium, die moeten worden afge vuurd met atoomonderzeeërs en een kracht hebben van ongeveer 700 kiloton. De waterstofbom zal de kracht van 500 kiloton hebben, zo heeft de Franse minister van Defensie, Pierre Messmer verleden jaar gezegd. De experimenten met de h-bommen zullen worden ondernomen op de Fan- gataufa-atol, er zouden drie types ge reed zijn voor de proeven. DEN HAAG Vijf of zes schoten klon ken gisteravond in de NIc. vstraat in Den Haag plotseling op tyden* een vechtpartij bij de club ..Dizzy Down". Ze maakten een eind aan de pogin gen van twee jongelui, die hoewel ze geen lid waren, trachtten de club bin nen te komen. Beide jongelui, de 21- jarige lasser A. T. en de 21-jarige schilder J. S. werden gewond. T. werd in een dijbeen en S. in een voet geraakt. Zij zijn in een ziekenhuis be handeld, evenals de 17-jarige mej. A. B. die een asbak naar het hoofd ge smeten kreeg. De schoten kwamen uit de richting van de bar. De politie heeft de portier van de club R. S. (27) en de ober R. E. C. K. (20) aangehou den. Bij het doorzoeken van het pand trof de politie vijf pistolen aan. Twee op de Groenmarkt surveillerende politiemannen hoorden om ongeveer kwart over acht de schoten in de Nieuwstraat. Zij vroegen assistentie, terwijl zij enkele mensen over straat zagen weghollen. In zeer korte tijd had de politie het pand met hotel, res taurant en de club Dizzy Down bezet. In de club bevonden zich meer dan 40 mensen, voor het overgrote deel jon geren, onder wie meisjes van 13 jaar. De politie doorzocht 't gehele pand en nam onder meervijf pistolen, een gummistok en een groot dolkmes in beslag. Van alle aanwezigen werden de personalia genoteerd. Zodra voor de politie vaststond, dat zij niets met de schietpartij van doen hadden ge had, werden zij weggestuurd. KOPENHAGEN „Israël is een feit, of ons dat nu bevalt of niet", zo heeft de Egyptische minister van Bui- tenlandse^ Zaken, Machmoed Riad, woensdagavond op een persconferentie in Kopenhagen verklaard. Toen de Egyptische propaganda - „maar niet de verantwoordelijke poli tieke leiders" - vorig jaar de vernieti ging van de^ staat Israël bepleitte, al dus Riad, was dat onzinnig, maar te verklaren uit het feit „dat wij razend waren". Sinds de juni-oorlog van vorig jaar hadden radio en pers in Egypte ook niet meer over vernietiging van Israël gesproken. „Wij willen slechts vrede", aldus Riad, „maar de vrede die Israël wenst, is van dezelfde aard als de vrede die Hitier wilde om Europa te onderwerpen". LISSABON In Lissabon heeft de politie vandaag een einde gemaakt aan de actie van het trampersoneel, dat, hangende de oplossing van zijn sala riseisen, sedert maandag de burgerij gratis liet reizen. Gehelmde en met automatische geweren uitgeruste poli tiemannen omsingelden de remises, waarna de trams uitreden elk met twee politiemannen erop om toe te zien dat het personeel zijn taak normaal zou verrichten. Enkele conducteurs en be stuurders die niet aan het werk wilden werden van de remise-treinen verwij derd, maar er is niemand gearres teerd. Tevoren had de maatschappij bekend gemaakt dat de 7000 personeelsleden een salarisverhoging van 20 escudos per dag zouden krijgen. Geëist was een salarisverhoging van 30 escudos en een gratificatie van een maandsalaris met Kerstmis. NEW YORK Een schietpartij in het Central Park in New York heeft woensdag het leven gekost aan twee mensen terwijl er drie werden ge wond. Een ongeveer veertigjarige man, Angel Angeloff, wiens kamer versierd was met de portretten van nazi-leiders schoot in een openbaar toilet een 24- jarig meisje Lilan Kisther dood. Hij vluchtte weg in het park en schoot op een ieder die hem wilde achtervol gen. In de wilde schietpartij waaraan na eni- ge tijd ook verscheidene politieman nen deelnamen, liepen twee politie mannen en een burger verwondin gen op. Tenslotte schoten twee met kogel vrije vesten beschermde politie mannen Angeloff dood. De oorzaak van de schietpartij is niet bekend. President Johnson knoopte direct aan het gebeuren in New York de waar schuwing vast, dai de bepalingen ten aanzien van het bezit van vuurwapens moeten worden verscherpt. In een wetsvoorstel aan het Congres vroeg hij in het bijzonder in Washington ge noemde maatregelen te treffer* Hij verzocht ook een extra-bedrag van 11,5 miljoen dollar beschikbaar te stellen, om het politiekorps van de fe derale hoofdstad met 1.000 man te versterken. Een speciale medewerker van de pre sident vertelde op een persconferen tie, dat het aantal moorden en ande re gewelddaden met vuurwapens in Washington met 46 procent is toege nomen. Het aantal gewapende over vallen was zelfs met 113 procent ver meerderd. Precies twaalf uur na het incident in Central Park, brak een vuurgevecht uit in Harlem Een sluipschutter ver wondde daar een politieman in het been. De moordenaar in Central Park heeft vermoedelijk in de toiletinrichting ge wacht op het moment, dat een vrouw binnenkwam om die dan onmiddel lijk te vermoorden. Nadat 't meis je was gedood, begaf hij zich naar het dak van de inrichting, waar hij een. politiebeleg van een uur doorstond. Toen de man op het dak van het toilet was geklommen, dat gedeeltelijk door de takken van 'n boom werd overdekt, schoot hij en verwondde de 80-jarige Charles Bach, die op een bank in de buurt van het toilet zat. De sluipschutter heeft ook 2 politiemannen verwond, die op het geluid van de schoten kwamen toe snellen. ■ADVERTENTIE Een vers WEEKEND extra verzorgd en tegen zeer scherpe prijs, vindt u vrijdags na 2 uur en zaterdags bij Fa. A. P. VAN GINKEL Kerkewyk 27 - Veenendaal - Tel. 12827 (Eigen parkeerterrein). AKERSLOOT De jaarlijkse lelietentoonstelling „Leiiade" in Akersloot is^ gister middag weer geopend. De kleine Mirjan Kaandorp genoot met volle teugen van de heerlijke bloemengeur. A Wéér een „Roman Holiday" voor film actrice Audrey Hepburn, hier gefotogra feerd tijdens een winkeluurtje in de Ita liaanse hoofdstad. Zij loopt hier vlak bij de befaamde „Spaanse Trappen". DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid dr. ir. A. Poele (PvdA) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd nog voor de behandeling van de nota verkeersveiligheid in de Twee de Kamer zijn oordeel te geven over de mogelijkheid om middelzwaar en zwaar vrachtverkeer op E-wegcn te verbieden tijdens spitsuren en topdagen in het weekcind-vakantieverkeer. Hel Kamerlid drs. E. van Thijn (PvdA) heeft de minister verzocht praatpalen te plaatsen op het verkeers plein Hoevelaken, dat dinsdag in ge bruik is genomen. Het Kamerlid ir. P. A. M. Cornelis- sen (KVP) heeft de minister gevraagd om spoedig maatregelen te nemen op dat reparaties aan drukke rijkswegen zo veel mogelijk 's nachts en in andere perioden van weinig verkeer worden uitgevoerd. PARIJS President De Gaulle heeft nieuw ieven gegeven aan geruchten dat hij van plan is de Franse Senaat samen te smelten met de economische en sociale raad en dit lichaam een zui ver raadgevende taak te geven. Op de kabinetsvergadering sprak de president volgens minister van Voor lichting Yves Guéna over het tot stand brengen van een nauwere band tussen de „organen waarin de vertegenwoor digers van economische, sociale en lo kale organisaties zitting hebben en de besluiten en daden van de openbare autoriteiten op nationaal en regionaal niveau". De Senaat, een wetgevend orgaan, dat gekozen wordt door léden van de Nationale Vergadering en leden van gemeente- en departementsraden, wordt beschouwd als vertegenwoordi ger van de plaatselijke belangen. De economische en sociale raad, die slechts adviezen kan geven, is samen gesteld uit aangewezen vertegenwoor digers van vakbonden. werkgevers, boerenorganisaties, zakenlieden, ge leerden, economen, consumenten, ge zinsverenigingen en vele andere groe peringen. O UTRECHT Op 13 en 14 september zullen in het nieuwe universiteitscom plex De Uithof in Utrecht vele hoogle raren, lectoren, wetenschappelijke me dewerkers en studenten bijeenkomen voor liet tweede nationale congres On derzoek van Wetenschappelijk Onder wijs. ADVERTENTIE GRATIS LEUKL van o.a. Lucky Luke, Billy the Kid ofde Da/tons bij drie pakjes IMS TART PUD Dl MC UPPSALA By de plechtige opening van de vierde zitting van de Wereldraad van Kerken zyn voor de eerste keer ook katholieke waarnemers aanwezig. In het twintigste jaar van het bestaan van de raad, omvat de organisatie thans 232 protestantse, oosters-orthodoxe, Anglicaanse en nationaal-katholieke groepe ringen, met in totaal meer dan 350 miljoen gelovigen. De preek werd gehoudenSIIRDLUCMFWYPoparo De openingspreek werd gehouden door dr. D. T. Niles, een methodist uit Ceylon, die in de plaats kwam van de oorspronkelijke spreker, ds. Martin Luther King. Er waren aanwijzingen dat de bijeen komst verstoord zou kunnen worden door de „revolutionaire jeugd van Europa''. De politie van Uppsala heeft om versterking door de Zweedse staats politie gevraagd. Functionarissen van de Wereldraad van kerken hebben nogal koel gere ageerd op het jongste Pauselijke docu ment over de r.-k.geloofsleer. Paus Paulus «heeft zondagavond vanaf het bordes van de St. Pieter in Rome een document voorgelezen, waarin het geloof van de R.-K. Kerk in de aanwe zigheid van het lichaam en bloed van Christus in het geconsacreerde brood en de geconsacreerde wijn, de onbe vlekte ontvangenis van Mória, de moe der van Christus, en de onfeilbaarheid van de Paus inzake geloof en zeden, opnieuw wordt bevestigd en vastgehou den wordt aan het celibaat voor de priesters. Dr. Eugene Carson Blake, secretaris generaal van de Wereldraad van ker ken, noemde het Pauselijke document conservatief. Het was echter niet ge richt tegen het oecumenisch streven, maar tegen die progressieven in de R.-*' Kerk, die verder willen gaan dan de Vaticaanse constitutie over kerk en wereld beoogt. Henry Cooper, die lid is van de Anglicaanse commissie voor de betrek kingen tussen de Anglicaanse en de R.-K. Kerk, meende dat het Pauselijke document niet bevorderlijk is voor de ontwikkeling van de betrekkingen tus sen rooms-katholieken en protestanten. Intussen heeft Paus Paulus duidelijk te kennen gegeven, dat een geloofs belijdenis hii doelde hierbij op het credo, vervat iii het document van zon dag nooit nieei kan zijn dan een korte samenva^ing van de leer van de kerk. In de loop1, van de eeuwen, zo zei paus Paulus tot pelp-ims in Vaticaan stad, zijn er verschillende geloofsbelij denissen opgesteld. Dit leert ons dat een beknopt samengevatte belijdenis van de geloofswaarheden een nadere studie, uitwerking en verdieping ver eist. De gelovigen en in het bijzonder de theologen en leraren, aldus de Paus, moeten doordringen in de geloofsbelij denis en deze pogen weer te geven in termen die nieuw, levendig en begrij pelijk zijn, maar toch altijd de onver anderlijke schatten van de openbaring insluiten. In Vaticaanstad meent men dat Paus Paulus deze verzoenende woor den in de eerste plaats gericht heeft tot de progressieve R.-K. theologen die met het document van zondag nogal scherp terecht zijn gewezen. PASSADENA, (Californië V.S.) Twee schoten, die woensdag vanuit een auto werden gelost op de oudste broer van Sirhan Bishara Sirhan, hebben hun doel gemist. Saidallah B. Sirhan, (36) vertelde aan de politie dat twee auto's hem enkele kilometers hadden gevolgd en toen naast hem kwamen ryden. Uit 'n van de auto's werd op hem geschoten. Daarna reden de auto's onmiddellijk hard weg. Sirhan, die niet gewond werd is naar het politiebureau gegaan en heeft aan gifte gedaan van de aanslag die op hem gepleegd werd. De politie heeft Sirhan, die alleen woont aangeraden te gaan wonen in het huis van zijn familie, dat door de politie bewaakt wordt. Volgens Saidallah Sirhan waren de bij het incident betrokken auto's een Volkswagenbusje met vier inzittenden en een Chevrolet met drie inzittenden. De schoten werden vanuit het busje ge lost. Sirhan had het pistool tijdig ge noeg gezien om zich te kunnen bukken. De twee auto's namen na de aanslag de vlucht. NEW YORK Twee jonge meisjes hebben twee brandweerlieden woens dagavond een juwelenkistje met een zelfgemaakte bom aangeboden. De hel se machine werd onmiddellijk in het water gegooid, aldus de politie. De beide meisjes ontkwamen. De brandweermannen waren juist van een brandje in de kazerne terug gekeerd toen zij benaderd werden door twee meisjes van een jaar of 20. Zij zeiden: „Dit is voor u". Zij overhandigden het juwelenkistje aan de brandweerlieden William Kammer en Aldrich Klvana. Bij de opening bleek het doosje een zeer lich te zelfgemaakte bom te bevatten. Klvana gooide de bom in het water en belde de politie. Het kistje bleek twee buisjes buskruit, een kleine bat terij en een flitslampje met de nodige bedrading te bevatten. Degene, die het pakje had geopend zou zeer ernstige verminkingen heb ben kunnen oplopen, aldus de politie. UTRECHT De vakbonden in de metaalindustrie willen op korte ter mijn een gesprek met de combinaties Verolme-NDSM en Rijn-Schelde-Wil - ton-Feijenoord. Zij zyn ernstig bezorgd over de toekomstige werkgelegenheid in de scheepsbouw als gevolg van de samenwerking van deze bedrijven. De gezamenlijke organisaties hebben de minister van economische zaken op de hoogte gesteld van hun bezorgdheid. Zij menen dat de concentraties die nu plaats vinden, niet overeenstemmen met de wensen van de minister inza ke het voortbestaan van de Nederland se scheepsbouw en de daaraan gekop pelde werkgelegenheid (Zie ook elders in dit blad). DEN HAAG Minister Roolvink (so ciale zaken) wil het minimumloon met ingang van 1 juli verhogen tot 135 gul den per week. Sinds 1 januari is het 131 gulden. De minister heeft hierover gisteren gepraat met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. De commis sie is het met de opzet van de minister Roolvink eens. De besturen van de werkgevers- en werknemersorganisaties moeten ech ter nog over het voorstel praten. Pas daarna kan de Stichting officieel ad vies uitbrengen. Dit zal waarschijnlijk vandaag gebeuren. Als minister Roolvink dit advies heeft gekregen, kan hij met het College van Rijksbemiddelaars overleggen over de vorm en de inhoud van de aanwijzing. Naar verwachting zal de zaak dan eind van de week rond 'zijn. DJAKARTA De Nederlandse en de Indonesische regering hebben don derdag volledige overeenstemming be reikt over de kwestie-West-Irian, zo heeft minister Luns vandaag na een gesprek van anderhalf uur met zijn Indonesische ambtgenoot, Adam Ma- lik, meegedeeld. Tijdens het onderhoud is de kwestie van hulpverlening wel aangeroerd, maar niet besproken. Beide regeringen zijn Jiet in grote mate eens over de voornaamste internationale vraagstuk ken, zoals het Midden-Oosten en Viët- nam, aldus de minister. Voordat hij aan zijn officiële bespre kingen met minister Malik begon, had minister Luns een beleefdheidsbezoek gebrach' aan president Soeharto in het Merdeka-paleis in Djakarta. Een kleine depressie trok het afge lopen etmaal vergezeld van buien langzaam over Schotland noord waarts. Daarachter breidde een hoge- drukgebied zich van de oceaan over het Kanaal en Zuid-Engeland naar onze omgeving uit. Het centrum van dit hogedrukgebied verplaatst zich ver der naar het Noordoosten en wordt l morgen boven de Noordzee verwacht. Dit heeft tot gevolg, dat de wind gaat draaien naar oostelijke richtingen. Het blijft droog en zonnig weer, waarbij de temperaturen iets hogere waarden zullen bereiken dan vandaag.

De Vallei | 1968 | | pagina 1