Als ik kan i ai die mensen zie, k het niet laten" notities Studentenfilins trekken veel belangstelling Rijden en varen in Arnhem Zweefpostvlucht tussen Teriet en Den Haag DENK ER EENS OVER NA r MAANDAGENDA VOOR JULI „Persona" favoriet Meer komische films Filmdispuut I iViW Excuus Grote mond Traditie Met een bloemetje rond de wereld SCHAKEN mm m m m |AP mm wmm\ mm m m mm DAMMEN BRIDGE ERNST JOHAN VAN SCHAGEN OP CONCOURS: Demonstratie met honden voor streekasiel Smeerlap door H. KRAMER door J. M. BOM door H. W. FILARSKI prnst Johan van Schagen, omroeper van Ede, is ze ker geen toeristische attractie, hij vervult ook in het dage lijks leven zijn taak zo vaak hem dat wordt gevraagd. Waarmee ook weer niet ge zegd is, dat hij nooit eens naar het toerisme zou willen lon ken het vak is immers in de loop van de jaren wèl dicht bij de folklore in de buurt ge komen. Vandaar dat hij het omroepersconcours in Egmond aan Zee niet wilde missen. Hij is er geweest en ze hebben het geweten daar in Egmond. Veertig omroepers namen het daar tegen elkaar op met als inzet de titel „eerste om roeper van Nederland" en de bijbehorende prijs, een zilve ren gong. Voor de mensen die kwamen kijken was het een spel, een aardigheidje, zoals de badplaatsen er in de zomer dagen wel meer organiseren ter wille van het strandtoeris- me. „Mooi" zeiden ze, en „leuk" en ze applaudisseerden als de omroepers volledig ge concentreerd de hamer op de koperen gong lieten neerko men. De omroepers zelf bekeken t festijn met serieuzere ogen, want lag hierin immers geen unieke kans het oude vak op nieuw cachet te geven en het in het middelpunt van de be langstelling en de publiciteit te brengen? Vandaar dat velen van hen er echt werk van hadden ge maakt. Niet zo maar 'n paar klappen op de gong en wat willekeurige kreten laten ho ren, nee, hier moest de vak man zich presenteren. Ernst Johan van Schagen uit Ede, sinds 1928 omroeper in officieuze gemeentedienst, was een van hen die er zo over dachten. Dagen van te voren had hij zijn tekst uiten treuren gerepeteerd. Hij had zijn woorden gewogen vanuit zijn lange ervaring, beseffen de dat de inhoud van zijn boodschap doorslaggevend zou kunnen zijn voor de jury. '"Terwijl het draaiorgel de Gouden Leeuw speels zijn klanken door de Voorstraat en over het Pompplein strooide, werden de laatste voorberei dingen voor het concours, het eerste dat ooit in Nederland werd gehouden, getroffen. Op het terras van café-restaurant De Klok ontmoetten de omroe pers elkaar en maakten er kennis jn een ouwe-jongens sfeer. De vele smateur-fotograten onder de badgasten konden het niet beter treffen. Even vriendelijk poseren voor een plaatje was voor de meeste deelnemers van het concours maar een kleinigheidje en in de meeste gevallen kon een ferme slag op de gong er ook nog wel af. Er dreigde enige verwar ring toen de in Veluws kos tuum uitgedoste Ernst Johan van Schagen al vast zijn re pertoire liet horen, „om er even in te komen", zoals hij zelf gauw zei. Het werkte aanstekelijk. Nog voordat het concours, waarvoor op de Voorstraat een parcours van vijftig meter lengte was afgezet, van start was gegaan, kon van de zon genietend Egmond aan Zee de traditie van het omroepersvalj al proeven. De heren van de organise rende VVV lieten het maar zo. En Van Schagen zei, als gold het een excuus: „Als ik al die mensen zie, dan kan ik het gewoon niet laten...". De jury had plaatsgenomen op een uit 1871 daterende boe renwagen en keek steeds weer opvallend geïnteresseerd op als er een omroeper voor de kar paradeerde en zijn show verkocht. Drie uur lang verg de deze wedergeboorte van de traditie. Daarna bood de Voorstraat weer het vertrouwde beeld van elke warme zomer: mensen massa's die bij het strand, de hotels en de pensions horen en die in de drukte van Egmond komen uitrusten. l^gmond aan Zee, de schoonste badplaats, zegt een bord vooraan in het dorp, is gesteld op die drukte. De Voorstraat die aan het strand uitmondt, is er het levendige bewijs van. Zo'n concours van dorps- en stadsomroepers is er dan ook van harte welkom. Burgemeester A. G. Bakker zei al dat hij zich niets liever wenst dan het begin van een traditie; „Dit concours moet een traditie worden. Persoon lijk heb ik er ook heel veel plezier aan beleefd". Vishandelaar Jan J. F. M. Berkhout, die in de Voorstraat een goed renderende brood jeszaak heeft, kan het alleen maar met de burgemeester eens zijn. Hij heeft het con cours aangegrepen om een „broodje omroeper" te lance ren. Prijs 90 cent. Recept: ge fileerde poon, sla en tomaat. Waarom stopt u nu juist poon in dat broodje? Het antwoord: „Die vissen hebben ook zo'n enorm grote mond..." Ernst Johan van Schagen uit Ede deelde kaarten met zijn beeltenis uit, die hij des noods ook nog wilde voorzien van zijn handtekening en te gen een toeschouwer zei hij enigszins teleurgesteld: „Ze roepen hier allemaal „zegt het voort". Die term had ik het eerste, die heb ik uitgevon den..." „Zegt het voort". Dat riep ook burgemeester Bakker over de hoofden van de honderden belangstellenden toen hij in een toespraakje had laten we ten hoe tevreden hij wel 'was over het concours. Jury-voorzitter H. C. L. Smits, directeur binnenland van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, maakte aan alle spanning een eind. „Eerste prijs... De Marte- laere uit IJzendijke", zo schal- Ten bate van het te bouwen streekdierenasiel „De Ark" zal donderdag 18 juli (bij slecht weer op dinsdag 23 juli) op het terrein van het sportvelden complex aan de Parklaan in Harderwijk een demonstratie worden gegeven door leden van drie politiehondverenigingÊg -Toeslo ten door de heren M. Bal na mens „Weerbaar" uit Harder wijk, J. van Boven van „de Trouwe vriend" uit Hulshorst en A. Her.sen van „Ermelo en omstreken'', tijdens 'n voorbe reidende bijeenkomst die werd gehouden ten huize van de hr. J. H. Wagenveld, secretaris van Vereniging tot bescherming van dieren. /~\nder het motto: „Door en voor de dieren" zullen 10 politiehonden de demonstratie verzorgen, waarbij het accent valt op het zware pakwerk. dat voor de toeschouwers het meest aantrekkelijke is. De drie deelnemende verenigingen treden kosteloos op om op die manier hun steentje bij te dra gen aan de bouw van het asiel. Ook de medewerking van de gemeente in dezen is buiten gewoon. Belangstellenden zullen re gelmatig op de hoogte worden gebracht van dit evenement, daar geluidswagens in de di verse steden op de Noordwest- Veluwe zullen rijden. Ook op het terrein is een geluidsinstal latie aanwezig, die commentaar en muziek zal verzorgen. Zo wel oude als jonge honden zul len aan 't programma dat on geveer 2Vi uur zal duren mee werken. Wel zouden de organisatoren het op prijs stellen als de be zoekers geen honden meebren gen. De toegangsprijs tot deze demonstratie die om ^even uur zal beginnen bedraagt f 1,-. Militairen en kinderen half geld. de zijn stem door de micro foon en hij zei erbij dat de eer- ste-prijswinnaar „geestig en bondig" was geweest en „dat hij zijn gezicht en zijn geba ren mee had". Een grote eer voor de ge bruinde De Martelaere, een in België werkzame bouwvakker, die de zilveren gong na vele buigingen en grimassen in ont vangst nam. „Dit is iets", sprak hij met lichtelijk geëmotioneerde stem, „dat ik nooit meer mee zal maken, of ik moet driehon derd jaar oud worden." De spanning was eruit en De Martelaere werd een gevierd man. Hij mocht vooraan lopen in een optocht die geformeerd werd door alle deelnemers, die in spreekkoor verkondigden dat hun collega uit IJzendijke zo juist gekozen was tot de eerste dorps'-.^oeper van Ne derland ^"fceeuw zelf deed r-'d&ï nest om al de nieuwsgie rigen die hem aanklampten met de vraag wat hij nu pre cies had opgeroepen, ter wille te zijn. 't Ging in ieder geval over de „ossewei", een traditioneel gebeuren in IJzendijke. Onge huwde mannen die daar der tig jaar worden krijgen op hun verjaardag volgens oud gebruik een sleutel en een pop en worden er met een tractor naar de ossewei gebracht. De Martelaere kwam er niet aan toe meer over dit feest der folklore te vertellen, want van alle kanten kwamen de felici taties. De traditie herleefde, al was het bij de gratie van het strandleven anno 1968. Het concours, hoe snel ook verge ten, zal best een traditie wor den, daar in Egmond aan Zee. 't Is immers goed bevallen r^e Wageningse studenten filmliga heeft een uitste kend seizoen achter de rug. De overgang van acht naar twintig filmvoorstellingen bleek in een grote behoefte van het Wageningse publiek te voorzien. Het aantal abon nementhouders en leden steeg tot 1800. Ook het komend seizoen, van oktober tot april, presen teert de studentenfilmliga een twintigtal films. Door de gro te belangstelling van niet- studenten, konden vorig sei zoen verscheidene studenten zelfs geen passe-partouts meer krijgen. Tijdens de laatste abonne mentsvoorstelling heeft de filmliga een enquête gehou den, waaraan door 695 bezoe kers werd deelgenomen. De „Verloedering van de Swieps" bleek de best bezoch te voorstelling, de poppenfilm „A Midsummernightsdream" de slechtst bezochte en het hoogste waarderingscijfer was Tn navolging van de Eind- hovense Aeroclub zal de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart bin nenkort op een nader te bepalen datum een specia le postvlucht per zweefvlieg tuig organiseren vanaf het zweefvliegcentrum Teriet naar Den Haag. Er is in ons land een grote groep verza melaars van luchtpoststukken die op deze manier aan hun trekken kunnen komen voorzo ver het de zweefvliegpost be treft. Het batig saldo van de actie zal geheel ten goede ko men aan het WK-fonds. De eerste postvlucht vond plaats in september 1945, toen honderd poststukken werden vervoerd van Leende, het eer ste na-oorlogse zweefvlieg- kamp naar Voorburg (vlieg veld Ypenburg) met de Kra- nich PH-99. Gebleken is, dat ook zweefvliegers in dergelij ke stukken zijn georganiseerd. T^r zijn speciale envelop- pen gemaakt, bedrukt met een herinneringsop schrift en het embleem van de KNVvL. Om aan te geven dat deze poststukken door de lucht zijn vervoerd zal het of ficiële stempel van het zweef vliegcentrum worden gebruikt, naast een speciaal stempel dat aangeeft, met welk zweef vliegtuig de post werd ver voerd. Na de landing worden de poststukken met het nor male dagstempel door de PTT afgestempeld en verzon den. De brieven krijgen een num mer op de achterkant en pas na de vlucht zal de afzender het secretariaat van de KNVvL op Teriet bekend maken, hoe groot het aantal vervoerde brieven is geweest. Meer dan 3500 zullen het er in ieder geval niet zijn. Wel is al bekend, dat de covers vrij wel allemaal zijn geplaatst. mmmm mmmmwm TTe maandagenda, uitgegeven door de Culturele Raad voor Gelderland en de Provin ciale Gelderse VVV, vermeldt voor Epe op 10 en 31 juli weer de „scharrelaovond" voor de jeugd van 16 tot 80 jaar. De Gorsselse Bóeren- dansers en de boerenkapel De Heuischudders uit Ernst ko men er ook bij. In Ede zijn de tochten naar de wildkansel hervat, waarover de VW in Ede verdere inlichtingen ver strekt. Otterlo houdt elke dins dag en donderdag, 's avonds om half acht, wildtochten per bus naar de Hoge Veluwe, en bij VVV in Ugchelen valt te informeren, wanneer vandaar uit tochten naar de wildtoren in Hoog Buurlo ook weer per bus worden georgani seerd. VVV Vaassen presenteert o.m. op 18 juli een avondwan deling door het Kroondomein. In Vaassen eveneens op 20 en 21 juli het internationale festi val voor boerendansers voor kasteel De Cannenburgh. Vee- nendaal komt in deze maand goed voor de dag met de oud ste en grootste bijenmarkt van Europa, op 23 juli. Vroeg er bij zijn, want het feest begint al bij zonsopgang en zal dan tot 's middags 12 uur duren. Tn het prentenkabinet van het Gemeentemuseum Arnhem is een kleine verzameling van prenten en tekeningen uit de 18e en 19e eeuw bijeengebracht, die allen het onderwerp toe risme gemeen hebben, voor die tijd dus de trekschuit en de postkoets. „Rijden en Varen" is dan ook de titel van deze tentoonstelling, die de gehele vakantieperiode tot en met eind september ge opend blijft. Het is een zomerse tentoonstelling, licht en blij, zonder zware documentaire; een greep dus van plezierige afbeeldingen, ge leend en samengebracht uit diverse collecties. Het Nederlandse Postmuseum en het Gemeentearchief 's Gra- venhage stonden vooral prenten betreffende de trekschuit af. Het Oudheidkundig Genootschap Amsterdam leende gekleur de penseeltekeningen met diverse typen reiswagens. Het Ne derlands Openluchtmuseum gaf in-bruikleen volksprenten en kinderprenten, afdruksels van houtsneden met rijmen en ver zen: Ook een reièspel, 'n soort ganzebordspel voor kinderen is erbij en een prent, die men een voorloper van het moderne stripverhaal zou kunnen noemen. ]VTerkwaardig zijn de afbeeldingen van de diverse voertuigen en reiswagens; er zijn typen bij, die in de koetsenverza- meling van het openluchtmuseum niet voorkomen. Die oude prenten vertellen van velerlei, zo bijv. de toeslede, een dichte wagen die over de keien werd gesleed, om de be lasting op „wielen" te ontduiken. Om de sleden over de keien meer soepel te doen glijden ge bruikte men een smeerlap, een vieze vettige doek, die aan de koets hing. Hoe duur het reizen was laat een rekening van een Arnhemse logementhouder, tevens stalhouder, zien. Voor allen, die in deze dagen reizen met alle gemakken van het moderne comfort is het interessant in het Gemeentemu seum Arnhem een vergelijking te trekken met het toerisme uit betovergrootvaderstijd. voor „Persona" van Bergman. Vain maandag 23 tot don derdag 26 september wil de filmliga een Bergmancyclus organiseren, waarbij acht filmliga een Bergmancyclus toond worden. TTp de vraag wat het be langrijkste motief is om naar de film te gaan ant woordde 46 pet. van de geën quêteerden: om me te ont spannen. De filmliga conclu deert hieruit, dat een van haar belangrijkste bestaans redenen is, uitbreiding van de te beperkte ontspanningsmo gelijkheden in Wageningen. Bij studenten gaf zelfs 51 pet. ontspanning als voornaamste motief; bij de niet-studen- ten bedroeg dit percenta ge slechts 22. Op de avond van enquê te bleek 77 pet. student, 23 pet. niet-student. Ruim 20 procent van het publiek was jonger dan twintig jaar, 8 pet. was ouder dan dertig. De vijf films, die de hoog ste waardering kregen waren in volgorde: „Persona" van Bergman, „The Knack" (ko medie), „High and low" (Ja panse thriller), „Repulsion" (psychologische film) en „Masculin-feminin" (Godard's visie op de moderne jeugd). De Nederlandse films „Ver loedering van de Swieps" en „Paranoi" behaalden slechts de vijftiende en zestiende plaats. W/at gevarieerdheid van de films betrof was 73 pet. tevreden, tegen 19 pet., die vond dat et wat meer varia tie mocht komen. Voor meer kluchten en komedies was 49 pet. van de geënqueteerden, 40 -pet. wilde meer actiefilms, 37 pet. wilde „boodschap- films" en 31 pet. meer oude films. Opvallend was, dat de jon gere leeftijdsgroepen vooral meer actiefilms wensten, de oulderen daarentegen juist naar oude films vroegen. Be langrijkste reden om naar de film te gaan was dus ontspan ning. Belangstelling voor de film als kunstvorm was voor 28 pet. reden tot filmbezoek, 13 pet. kwam, omdat men in films vaak verhelderende of amusante visies aantreft op allerlei sociale, psychologi sche en politieke kwesties. Tiet bestuur van de filmliga ga stelde ook de vraag of men interesse haid voor een filmdispuut (het draaien van zelfgekozen films, gevolgd door discussie). Dertien pro cent antwoordde „ja" 41 pet. met „misschien". Voornamelijk mannelijke studenten reageerden positief 58 vrouwelijke studenten met „misschien" en 45 vrouwelij ke burgers met „misschien". De belangstelling van de mannelijke burgers voor een filmdispuut was zeer gering. De filmliga beraadt zich over nadere uitwerking van de plannen. Het bestuur is van mening, dat studenten voorrang die nen te krijgen bij de bestel ling van passe-partouts. Pas na 1 oktober zullen niet-stu- denten passe-partouts kunnen bestellen. Voor lidmaatschap pen geldt dit onderscheid niet. "LToewel in 1967 de politieke spanningen in vele delen van de wereld groot waren en ook in de wereld van bloemis ten een conjuncturele terug gang kon worden verwacht, bleek het afgelopen jaar toch een jaar van „flower power" te zijn. De 34.000 bloemisten van Fleurop-Interflora verzonden in 1967 met hun allen over de de gehele wereld elke minuut 57 bloemengroeten, hetgeen wéér een bloemgeschenk meer is dan in 1966. Het internationale jaarver slag van deze wereldorgani satie meldt namelijk over' 1967 een totaal aantal verwerkte orders van 24,5 miljoen (in 1966: 25 miljoen) met een waarde van 640 miljoen fleu- rin* (in 1966: 596 miljoen). Het aandeel van Fleurop- Interflora-Nederland in het wereldcijfer bedraagt 807.802 orders met een waarde van ruim 10 miljoen fleurin. Hier van zijn bijna 735.000 orders tussen de ruim 1450 collega bloemisten in ons eigen land uitgewisseld, wat een nimmer tevoren gehaald cijfer is. In Europees verband heeft Nederland hiermee "zijn derde plaats na West-Duitsland en Zweden opnieuw verstevigd. ER IS een tijd geweest waarin men zich afvroeg of de grote meesters uit de vorige eeuw (Anderssen, Mórphy, Steinitz) niet beter combineerden dan de grote meesters van heden. Met alle respect voor de oude meesters, die wer kelijk een fenomenale speelkracht beza ten, kan thans wel als bewezen worden beschouwd, dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. De oude meesters hadden het aan de ene kant gemakkelijker, omdat ze hun combina ties konden uitleven tegen belangrijk zwakkere tegenstanders, aan de andere kant moeilijker, omdat ze de grote erva ring van de huidige generatie misten. Het grote verschil is, dat de groot meestergeneratie van vandaag zo onein dig veel groter is dan die van ruim een eeuw geleden. De combinaties moeten uitgevoerd worden tegen spelers, die ook over een geweldige ervaring beschikken. En toch gelukt het de ene grootmeester telkens weer om met het wonder van de combinatie de baas te blijven over de ander. Dat is b.v. het geval in de on derstaande partij waarin grootmeester Botwinnik wint van grootmeester Pa- devsky. Wit: BOTWINNIK. Zwart: PADEVSKY. (Monte Carlo 1968.) Catalaanse opening. 1. Pgl—f3, Pg8—f6 2. c2c4, e7—e6. g2—g3, d7—d5 4. Lfl—g2, Lf8—e7 5. 0—0, 0—0 6. d2—d4, Pb8—d7 (De gesloten verdediging die als bijzon der degelijk te boek staat.) 7. b2—b3, b7b6 8. Lel—b2. Lc8—b7 9. c4xd5, e6xd5 10. Pbl—c3. Tf8—e8 11. Pf3—e51 (Aldus krijgt wit het initiatief. Op 11. Pxe5? 12. dxe5, Pg4 volgt nu 13. Pxd5, dreigend 14. Pxe7t en 15. Lxb7.) 11Le7—d6 12. f2—f4. Pf6—e4 13. Pc3xe4, d5xe4 14. e2—e3. Pd7—f8 15. a2—a3, c7—c5 (Zwart kan niet wachten met deze be vrijdende opmars met het oog op het dreigende 16. b4.) 16. Ddl—e2, c5xd4 17. Lb2xd4, Dd8—e7 18. b3b4, a7—a5? (Om zo snel mogelijk de gehele dame vleugel op te lossen en dan tot een vreedzame afwikkeling te komen. De zet verzwakt echter het punt b6.) 19. b4—b5!, Ld6xe5 (Op 19Lxa3 kan o.m. 20. Pxf7, Kxf7 21. Da2t volgen.) 20. Ld4xe5, Pf6—d7 21. Lc5—d4, Pd7—d5 (De clou van zwarts laatste zetten. Ogenschijnlijk moet wit nu op c5 ruilen om te voorkomen dat de zwarte ruiterij via d3, a4 of b3 binnendringt.) 22. f4—f51, Pc5d7? (In ieder geval was 22f6 nodig geweest.) 23. f5f6!. De7e6 (Of: 23Pxf6 24. Txf6', gxf6 25. Dg4t, Kh8 26. Dg5! en wint.) 24. De2h5, Pd7d5 25. Tfl—f5, Pe5—g6 (Na 25gxf6- is 26. Tafl eenvoudig en sterk.) 26. f6xg7. Ta8d8 (Om desnoods 27Txd4 28. exd4, Kxg7 te kunnen spelen) De opgave van de week: hoe besliste Botwinnik de partij vanuit de dia gramstelling? De oplossing komt in de volgende m* briek. PADEVSKY i ai b m m s abcdefgh BOTWINNIK OPLOSSING De stand was: Wit (Gligoric): Kgl, Db4, Tf2, Ldl, P», pionnen a3, b2, g2 en h2. Zwart (Tal)t Kg8, Da7, Tc5, Lb7, Pf5, pionnen a4, et, f7, g7, h7. Zwart kon snel winnen met 29. Lb7xf3 30. g2xf3, Pd5—e3 31. Ldl—e2 <0« 31. Dd2, Td5, respectievelijk 31. Td2, TdS! en wint.) 31Tc5—clt en mat. NA Roozenburgs terugkeer in de wed strijdarena na een vijfjarige afwezig heid in 1961 veroverde hij niet min der dan zes maal achtereen de nationale titel, totdat hij hem in 1967 voor het eerst weer moest afstaan aan Tony Sij- brands. Toen deze, samen met Wiersma door een wat ongelukkige Indeling van de nationale damkalender wegens de we reldkampioenschappen in Bolzano voor 1968 verstek moest laten gaan, stond voor ledereen vast: Roozenburg herovert met grote overmacht de titel. Zelfs na zijn sensationele start met een nederlaag te gen veteraan Blom week dit vertrouwen niet, vooral niet, toen hij in een ma gistrale spurt, ondanks nog twee „slips" tegen Schotanus en Bergs ma toch weer de leidersplaats binnen zijn bereik had. Opnieuw faalde hij echter, nu tegen de Noordhollander Boer.... en het bleef hein zelfs niet bespaard, dat hij voor 1969 aan de voorwedstrijden zal moeten deelne men. Hieronder zijn laatste vertwijfelde po ging, om Bergsma alsnog te kunnen be dreigen: Wit: Drs. P. Roozenburg; Zwart: W. v. d. Sluis; (K.v.N. 1968, Apeldoorn) 1. 32—28, 18—23 2. 33—29, 23x32 3. 37x28, 16—21; 4. 38—33 21—26 5. 43—38, 26x37; 6. 41x32 Deze opening leidt tot een agressie ve witte opstelling zonder al te veel ruiimte. Tacticus Van der Sluis vertrouwt hierbij op een ongeduldige actie, zoals Roozenburg in deze wedstrijd al meer getoond! 611—16; 7. 46—41, 16—21; 8. 41—37, 21—26 9. 4fr—43, 6-411; 10. 36—31, 1—6; 11. 47—41, 17—21; 12. 41—36, 11—16; wit zal nu zijn aanvalsplan op tafel moe ten leggen, hetgeen dan ook prompt tige verdediging. 1412—17; 15. 31—27, 7—11; 16. 4i034, 15—20; Zwart deinst evenmin terug voor de consequenties. Na (17—22) brokkelt wel de witte aanval iets af, maar krijgt ook de zo nodige ruimte. 17. 45—40. 10—15; 18. 50—45, 5—10; Voor de tweede maal staat wit voor een belang rijke beslissing en kiest de aller- scherpste: 19. 35—30, 20—25. Er zijn maar weinig openingen, waarin zo snel een met allerlei explosieven geladen stel ling wordt bereikt. Nu is (17—22) hele maal niet aantrekkeijk meer wegens de daarna volgende paralysering van zwarts linker flank door 30—25. 20. 40—35, 1520; 21. 2722! 10<15; Laat geen enkele liqui datie meer toe. 22. 4410 Plaatst zwart voor een dilemma. Op (20—24) 23—18! is zwarts situatie precair. Na (812) wint 2218 (12—23) en 3024 enz. Zwart besluit het verdedigingssteunpunt 2 te handha ven en 4 op te geven: 224—10; 23. 3429, 25x34 24. 39x30, 8—12 25. 43—39, 20—25; Niet (2024) daar het volgende spel met beiden een dam zeker voor zwart verloren gaat. 26. 30—24!, 19x30; 27. 35x24, 14—20; Moet wel anders volgt 24—20 28. 40—34, 12—18; 29. 23x12, 17x8; 30. 28—23!, 8—42; 31. 33—28, 12—18; vrijwel het enige om nog iets tegen de witte storm aanval in te brengen. 32. 23x12, 11—17; 33. 16x18; (zie diagr.) Het grootscheepse offensief van Roozen burg heeft geresulteerd in een veelbelo vende stelllnt omzichtigheid vende stelling, die echter met de nodige omzichtigheid moet worden gespeeld en vooral: met gedrild. Aangewezen was nu volgt: 13. 29—24, 20x29; 14. 34x23! De lont in het kruitvat; zwart is nu aangewezen op consequente omsingeling. De witte voorpost op 23 vergt echter ook omzich- 4540 en hoe zwart ook ruilt, wit be houdt een sterk initiatief. In plaats hier van wilde, wit zijn aanval door een bril jant offer nog versterken en speelde: 34. 28—22?, 18x27; 35. 32—28 Hoe geniaal ook gevonden, geeft wit hiermede alle kansen op de volle winst weg. Aan de lezers de opgave: Met welke fraaie te» gencombinatie verzekerde' zwart zich van de remise? OPLOSSING De stand: Wit: (Schotanus) 26, 27, 28, 32. 33, 34, 31, 36, 37, 38, 39. 40, 42 43 45 (15 St.) Zwart: (Van Dijk) 3, 6, 8, 11, 13, 14, 15, 16. 17. 18, 19, 20, 23 24 25 (15 St.) Zwart speelde (24—29!) 33x24 (20x291) dreigt (17—21) Na 34-30 (25x34) 39x30 wint zwart door (17—22) 28x17 11x31 (36x27) 2933 enz. een stuk. Daar 27—22 eveneens een stuk verliest en 39—33 natuurlijk ook verliest is gedwongen: 27—Q1 (16x27) 32x12 (23x41) 12x23 om geen stuk te verliezenI (19x281!) 34x32 (41—46!) en na enkele zet ten moest wit de vlag strijken. HOE moet men, wanneer men in de kleur geen enkele slag mag verliezen en er geen aanwijzingen bestaan die tot een afwijkende speelwijze nopen, de volgende kleurcombinatie spelen? Aangenomen wordt, dat men naast die kleur in beide handen voldoende ren trees heeft. CPB 6 3 2 CP AV 9 7 5 De beste kansen biedt het voorspelen van een kleine harten uit noord en als oost klein bljspeelt in zuid te snijden met de vrouw. Valt bij west direct de harten tien dan moet noord in een ande- kleur aan slag gebracht worden, waarna opnieuw op hartenheer wordt gesneden. Deze speelwijze wint wanneer oost heeftde H sec, of H 8 of H 4, of H 8 4 en dit totaal van molelijkheden levert bete re kansen dan welke andere speelwijze ook. Het doet er ook weinig toe of men noord een harten minder en zuid een hartentje meer geeft of omgekeerd. NLmmer is het voor de spelleider (zuid) een betere kans direct hartenboer van tafel voor te spelen, ofschoon men dat minder sterke spelers dikwijls ziet doen. Het vraagstuk van vorige week, waar bij u toen alleen de noord- en zuidspel- len zag, valt gemakkelijk op te lossen bij voldoende kennis van het vorenstaande. Horizontaal: 1. schielijke verandering 6. insekt 12. wijsgerig stelsel 14. bergplaats 16. voorzetsel 18. voorzetsel 19. sluis 21. naar onze mening (afk.) 22. pers. vrnwrd. 23. wapen 26. stellen 29. betrekking 30. kookgerei 32. zuiver 33. noot 34. noot 36. Bijbelse figuur 37. pers. vrnwrd. 38. titel 39. hoofddeksel 41. manspersoon 43. bevel 44. in orde maken 45. militairen (afk.) 48. punt 50. vers 53. pers. vrnwrd. 55. deel v.d. Bijbel 56. op afstand 58. maat 59. titel 60. verwarde knoop 62. onbep. telwoord 64. vogel 66. vogel 68. va'arwater in Ned. 70. boom 71. noot 72. meisjesnaam 74. pers. vrnwrd. 75. soort onderwijs 76. plaats in Gelderland 78. fijne veren 80. last 81. deel Verticaal: 2. kledingstuk 3. verkeersplein 4. lijken 5. voorzetsel 7. noot 8. plaats in Engeland 9. wandelen 10. voedsel 11. sukkelen 13. rivier in Ned. 15. gewoon geraken 17. rivier in Ned. 19. koppel 4 H 7 5 2 CP B 6 3 O AHV6 4 2 4 B 10 8 3 C?A O 8 5 3 V8754 4 V 9 6 4 CPH108 O B 10 B963 (P. V 9 7 5 4 2 O 9 7 2 4 AH 10 Noord gever, niemand kwb. Noord één ruiten - zuid één harten - noord één schoppen - zuid drie harten - noord vier harten - zuid vier SA - noord vijf ruiten - zuid zes harten. Een belachelijk eind- contract. zult u zeggen, want er zijn troefaas en troefheer te verliezen. Inder daad maar zulke eindcontracten wor den zo nu en dan in bridge toch maar geboden en het slechte bieden wordt alléén maar bestraft wanneer het con tract wondt downgespeeld. West kwam met schoppenboer uit, zuid won de Slag met schoppenaas. In slag 2 kwam noord aan slag met ruiten en in slag 3 werd van tafel af hartenboer voorgespeeld. Oost had geleerd, dat men honneur op honneur moest zetten en daar hij hoopte later de harten tien te maken, dékte hij hartenboer met de heer. Toen deed zich voor OW het méést tragische moment voor dat bridgespelers overkomen kan: troefheer en aas vielen over elkaarl Daarna was het niet lastig meer voor zuid om op de harten tien bij oost te snijden en het „belachelijke con tract" werd gewonnen. De pointe van het tegenspel is dus, dat oost in dit geval hartenboer niet met de heer had moeten dekken (zie boven). West vatte de ramp zeer laconiek op. Toen zijn partner opmerkte: „Ik moet de boer toch dekken als ik heer-tien derde heb?" was wests antwoord: „In derdaad want anders had zuid zijn spel niet kunnen winnen!" NIEUWE OPGAVE De halve finale der onlangs gehouden wereldkampioenschappen waarin Neder land tegen de Verenigde Staten moest spelen, was rijk aan Interessante en moeilijke spellen. In een zeer lastig zei Sansatout contract slaagden de Ameri kaanse en de Nederlandse zuidspeler er in hun weg te vinden in de doolhof niet van mogeli: len: 4 VB 102 CP 7 5 2 A VB 4 V 8 6 4 A 5 4 CP AHV 4 OH 10 4 AB 5 2 Oost gever, NZ kwetsbaar. Zonder bie den van OW kwamen beide NZ paren snel in 6 Sansatout. West kwam uit met ruiten twee, noord maakte ruitenboer. In slag 2 won schoppenvrouw de slag (west sqhoppen drie) en de 3e slag was voor de schoppenboer van tafel west ruimde de ruiten drie op. Hoe had zuid nu verder moeten spelen?? Oplossing ko mende zaterdag. 20. druppel 22. landbouwwerktuig 24. bevestiging 25. maanstand 27. plaatsbepaling 28. noot 31. wonderen verrichten 35. toegang 37. verfstof 39. kweekplaats 40. boom 41. huid 42. prul 47. wervel 49. sommen van sommen 51. enkelvoudige stof 52. voor de malhouderij 54. afdeling 56. overzetmiddel 57. meisjesnaam 59. rap 61. voorzetsel 62. noot 63. gewicht 65. titel 67. zijkant 69. godheid 73. titel 76. Chinese maat 77. voorzetsel 78. noot 79. noot Oplossing vorige cryptogram Horizontaal: 1 onderdrukkers; 8 strofe; 9 koeken; 12 aldra; 13 aansporen; 14 zeep; 15 ruwe; 17 Isis; 19 dorp; 22 lapjeskat; 24 sleur; 23 odiosa; 26 begaan; 27 astronomische. Verticaal: 2 narede; 3 erflaters; 4 klomp; 5 rekord; 6 estafetteloop; 7 ontnuchterd; 10 raap; 11 snor; 16 werksters; 18 Saks; 19 dito; 20 sprits; 21 gelach; 23 eiser.

De Vallei | 1968 | | pagina 13